JHeuiue £dtort)e tüimranl Ombuiging aangekondigd beleid noodzakelijk Monsterrace" over Kanaal begonnen Straalvliegtuig verliest bij de start twee wielen Vakbeweging contra kabinet Voor bestedingen meer rnimte dan regering denkt Dronken autobestuurder vernielt brug bij Delft Voorzitter van de C.B.C. Voskuil kan juichen Noodweer in het noorden MAANDAG 13 JULI 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f 2.35 per maand; 10.50 per week. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Fam'Jleberlchten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 53930 Directie: F. DIEMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantvastlcA is gbebltuea uiijn bert io Ug^enspoct" Veertigste jaargang no. 11612 1 CALLAS heeft tijd EEUW TERUGGEZET Zie pagina 5 (Van onze soeiaal-economische redactie) PE NEDERLANDSE VAKBEWEGING meent met kracht stelling te moeten lemen tegen het sociaal-economisch be- eid, dat de regering De Quay van plan is e gaan voeren. De drie samenwerkende rakcentrales, het C.N.V., de K.A.B. en het (f.V.V. vinden dat daarin onvoldoende *ekening wordt gehouden met de gerecht- 55 vaardigde verlangens van de Nederlandse werknemers. Zij achten een ombuiging van het aangekondigde beleid zeer nood zakelijk. In een adres, flat het overleg orgaan van de drie vakcentrales aan de leden der Tweede Kamer heeft gestuurd, wordt ernstig gewaarschuwd voor de uit het beleid voortvloeiende sociale en econo mische gevolgen. De mogelijkheden tot doelbewuste hoger geraamd dan verruiming van de bestedingen hebben zich naar het oordeel der vakbeweging sinds de totstand- koming van het SER-advies dui- delijk in gunstiger zin ontwikkeld dan de regering meent, i De door de regering in afwijking van het SER-advies aangegeven datum voor huurverhoging en ver hoging van de melkprijs (1 janu ari) zal de mogelijkheden om te komen tot verantwoorde loonver- beteringen goeddeels verhinderen. De vakcentrales menen dat thans moet worden afgezien van een afschaffing der consumentensub sidies op melk, die nu zich een verdere verbetering van de boter- opbrengst heeft voorgedaan Ihoogstens twee cent per liter zou bedragen. Het is de vakbeweging gebleken, idat de regering ter oplossing van het woningvraagstuk uitsluitend haar heil ziet in huurverhoging. Voor de noodzakelijke verlaging van de bouwkosten wordt geen jenkel uitzicht geboden, let verschil van opvatting tussen de (centrales over de vorm van het te voe. loonbeleid (NVV wil loonronden, V en KAB zijn voor vrijere loonvor- Ig) verhindert niet, aldus het adres, bij de centrale organisaties van werk- lers een groot ongenoegen bestaat r de aangekondigde maatregelen, als- Ie over de procedure, die de regering I daarbij voorstelt. in belangrijke vertekening van de kelijkheid, noemen de vakcentrales regeringsstandpunt inzake de moge- ïeden tot verruiming van de bestedin- In tegenstelling tot de regering me- 'zij, dat deze mogelijkheden zich sinds sotstandkoming van het SER-advies lelijk in gunstiger zin hebben ontwik- dan bij de becijferingen van het Cen- 1 Planbureau was geraamd. Deze gun- t ontwikkeling heeft met name be king op het verloop van de uitvoer lan de produktie. In het SER-rapport Jt de uitvoer voor 1959 op zes procent oor 1958, De realisa- nflen januari tot en met mei 1959 geven echter reeds een stij ging van twaalf procent aan, aldus de centrales, die het de regering verwijten, dat deze ontwikkeling niet in de rege ringsnota is verjverkt. Aandeel in welvaart Door in afwijking van het SER-advies (1 april 1960) de huurverhoging op 1 ja nuari aanstaande te plaatsen, heeft de re gering haar duidelijke voorkeur uitge sproken voor een huurverhoging en een niet onbelangrijke melkprijsverhoging, al dus de vakcentrales, die verwacht hadden dat na een tweejarige periode van stabili satie van de lonen, allereerst de werkne mers een aandeel zouden hebben gekre gen in de verbeterde welvaartspositie van Een aanzienlijke verschuiving van de huurverhoging naar een latere datum achten zij van belang voor een verant woorde verbetering van de lonen, waar aan prioriteit moet worden gegeven. De vakcentrales menen ook, dat 1 januari een bijzonder ongunstig moment is om de huren te verhogen, omdat juist dan de seizoenwerkloosheid het grootst is. De samentrekking van een aantal maat regelen (huuxcompensatie, verhoging premie kinderbijslag, verwerking huur- bijslag 1957) op één datum of in een korte spanne tijds kan volgens de vakbeweging Sterling Moss start als eerste P GROTE RACE van de Are de Triomphe in Parijs naar de Marble Arch in het hartje van Londen, of omgekeerd, is vanmorgen om acht begonnen In deze mammoetwedstrijd, door het Londense blad Daily I uitgeschreven ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van iots beroemde Kanaalvlucht ook een wedstrijd die door het blad uitgeschreven zullen 2®I deelnemers starten, die samen 220 vlieg- én, 107 auto's, 63 motorfietsen, tien fietsen, een paard-en-wagen, ver- idene autobussen, taxi's etc. gebruiken. n verwachtte dat vandaag een groot 1 deelnemers een eerste poging om Ier prijzen variërend van 50000 '.000 gulden te veroveren, zou on- imen. Er zijn 25 Franse, vier Neder - e, drie Belgische, een Amerikaanse irder Britse deelnemers. Twaalf En en drie Franse dames doen mee. ialve voor de snelste deelnemer, is ïen prijs uitgeloofd voor de meest ardige poging. Naar deze prijs doet irbeeld de Engelse Janet Furguson Jool, die vandaag zou starten met ïr dan twee pond sterling in haar en die gebruik zal maken van een in van haar eigen sportvliegtuigje. 1 geen kans hebben tegen de straal- ieams, die vermoedelijk binnen het e reis zullen volbrengen, telfde geldt voor de 63-jarige Jean een vriend van Blériot, die van- tnet een auto uit 1909 het jaar dat jt zijn vlucht maakte naar Calais jden en daar met een vliegtuig naar lodel dat Blériot gebruikte, naar zou vliegen. Een modern vliegtuig dan zijn auto naar Dover brengen, hfj de reis naar Londen weer in de wegen zou kunnen maken. Of Sal- ierdaad zou kunnen straten, hing van de wind af. daag zou als eerste uit Londen de bekende coureur Sterling Moss vertrek ken. Ook de Nederlander F T. Gonggrijp zou vandaag in de Engelse hoofdstad Verkeer eiste drie doden Het verkeer op de weg eiste het af gelopen weekeinde drie doden. In Geleen werd Helena Reiners, anderhalf jaar oud door een bestelwagen overreden. Zij was op slag dood. Zij was spelende onder de auto geraakt. De 64-jarige fietser G. P. Loffeld uit Maastricht is bij het oversteken door een vrachtauto gegrepen. Zaterdagavond overleed het slachtoffer in het zieken huis. Op de rijksweg ter hoogte van de Fok kerfabriek te Dordrecht gebeurde za terdag een ongeluk, dat een Duitser he' ieven kostte. Een Duitse personenauto, een Mercedes Benz. stond op de parkeerstrook gepar keerd. Een vrachtauto van J. van Poort vliet uit Oud-Vossemeer reed met zo'n klap tegen de Duitse auto aan, dat daar vrijwel niets van over bleef Eén van de twee inzittenden van de Duitse auto, de 18-jarige G F. Buches, uit Neuss, kwam om het leven. In het Concertgebouw te Amster dam was er zaterdagavond de sen satie van het optreden van Maria Callas. Een stampvolle zaal was er, donker maar enthousiast. In het licht van fellé schijnwerpers stond Callas op het podium, keek schijn baar verrast over het succes, groette de luisteraars telkens weer met lieve gebaartjes. In die donkere zaal waren ook de Prinsessen Beatrix Irene. Hoe het alles is verlopen leest u op pagina 5. ook een niet onbelangrijke schokwerking op het economisch leven hebben. De doo de SER-leden eenstemmig geadviseerdi geleidelijke aanpassing in verband met gevaar van overspanning wordt hiermede, haars inziens, helemaal over het hoofd Melksubsidies Bestond aanvankelijk verschil van me ning tussen de vakcentrales ten aanzien van de afschaffing van de melksubsidies, thans hebben het NVV, de KAB en het CNV elkaar gevonden. Het NVV wilde niet aan de subsidies (en dus de melk prijs) tornen, terwijl KAB en CNV een geleidelijke melkprijsverhoging tot drie cent aanvaardbaar achtten. De regering kondigde m de nota aan de Kamer af schaffing van de subsidie en verhoging van de melkprijs met vier cent aan. Inmiddels heeft zich een verdere betering van de boteropbrengst vo< daan met als gevolg, dat eenzelfde bere kening als de SER in april heeft uitge voerd, thans zou leiden tot een consumen. tensubsidie van hoogstens 2 cent per liter Mede in verband met de belangrijk ho gere zuivelwaarde in vergelijking verleden jaar, zijn de vakcentrales oordeel dat thans de resterende subsidies niet moeten worden afgeschaft. Als motief dit standpunt geldt, dat een verdere daling van het verbruik van dit belang rijk volksvoedsel voorkomen moet Huren en bouw In hoge mate onbevredigend acht de vakbeweging het, dat zonder nadere mi tivering de door de SER aangegeven grei van f 50 tot f 30 huur per maand voor 1918 gebouwde huizen (die huurverhoging in aanmerking komen), worden vervangen door f 9 pei in de eerste gemeenteklasse en f per week in de vijfde. De zin van eer dviesaanvrage aan de SER wordt daar- lee volkomen dubieus, aldus het adres Hetzelfde bezwaar geldt .tegen het feit, dat de huurverhoging niet naar gemeente klassen is gedifferentieerd, vooral omdat dit met het oog op de noodzakelijke com- -ensatie wenselijk zou zijn. Ook ten aanzien van de subsidieverla ging voor nieuwbouw wordt geen reke ning gehouden met het SER-standpur dat als maxima voor de gemiddelde hun nieuw te bouwen woningen mo worden aangehouden f 18 en f 13 per c voor respectievelijk de eerste vijfde gemeenteklasse. De vakbewegi..„ acht het duidelijk dat hierdoor het grote gevaar dreigt, dat de huren van niet bouwde huizen nog hoger worden. D< ciale woningbouw komt hierdoor dan i ernstige mate in moeilijkheden. Ook ordt bezwaar gemaakt tegen het niet overnemen van de SER-suggestie met be- (Zie vervolg op pagina 5) Met deze allerhartelijkste hand- I zaterdagmiddag op het vlieg- druk nam Koning Boudewijn veld Beek in Limburg afscheid van onze Landsvrouwe. Dolle rit zonder rijbewijs pEN DRONKEN bestuurder van vrachtauto heeft zaterdagavond laat als een dolleman huisgehouden op de oude weg RotterdamOverschie De ZwethDelft. De gevolgen van zijn piratenstreken waren zodanig, dat de eerste drie of vier dagen het auto verkeer over deze weg zal zijn ge stremd en dat ook het scheepvaart verkeer van de Schie naar de Ber- kelse Zweth en omgekeerd onmoge lijk zal zijn, doordat de Zwethbrug tussen Overschie en Delft voor een groot deel is vernield. De gehele bovenbouw van deze brug stortte met donderend geraas omlaag, n de bestuurder van de vrachtwagen 25-jarige L. van der H., zaterdagavond tegen de oostelijke pijler van de brug eed. De dronkeman, die niet in het be dt was van een rijbewijs, had de wagen n Overschie weggenomen van het be drijf, waarbij hij in losse dienst is, de melkinrichting ,,De Combinatie". In dolle, overmoed kroop hij echter het TAE HEER C. van Baren jr., voorzit- ter van de Chrstelijke bedrijfs groepencentrale in Nederland, heeft ernstige kritiek op de gezamenlijke verklaring van de drie grote vakcen trales. In een artikel in „Toenadering", het orgaan van zijn organisatie, dat dezer dagen uitkomt, uit hij deze. Hij schrijft hierin op ons verzoek stond hij ons de tekst van zijn artikeltje af dat, hij het om meer dan een reden geen gelukkig optreden acht van het C.N.V., dat, nadat het in de Verbondsraad zijn standpunt jegens de regeringsnota reeds had bepaald, zich thans heeft laten vinden om in bondgenootschap met het N.V.V. deze verklaring uit te geven. Het is onverklaarbaar, aldus de heer Van Baren, dat het bestuur van het CNV we nemen aan dat het besluit tot het uitgeven van bedoelde verklaring in bestuursvergadering is genomen niet op de gedachte is gekomen deze zaak vooraf aan de Verbondsraad of hoofd bestuursvergadering van de bij het CNV aangesloten bonden voor te leggen. Nog maals, wij betreuren deze gang van za ken diep en hopen dan ook. dat deze ont wikkeling geen voortgang zal hebben Naar onze overtuiging is de christelijke vakbeweging met een dergelijk optreden allerminst gediend. Het juichen van de heer Voskuil over deze gezamenlijke ver klaring voor de VARA-microfoon is voor degene, die enig begrip heeft voor de achtergronden, volkomen duidelijk. Hij kon inderdaad juichen om tal van overwegingen. Aan vier spannende uren kwam zondagmorgen vroeg een einde toen captain Edward Sommers zijn Boeing 720, een straalvliegtuig met 113 mensen aan boord, op de lucht haven Idlewild bij New York veilig aan de grond zette. Een never van blusschuim warrel de op toen het straalvliegtuig de ruim drie kilometer lange landings baan raakte. Met gillende sirenes volgden brandweerwagens en zie kenauto's op topsnelheid het voort razende toestel. Vliegtuig en wagens kwamen bijna tege lijkertijd tot stilstand. Er steeg een wild gejuich op uit de menigte, die rondom het vliegveld de landing van de Boeing in angstige spanning had gevolgd. In het toestel beloonden 112 angstige mensen captain Sommere voor zijn fraaie landing Het avontuur begon enkele uren tevo ren. Bij de 6tart van de Boeing zagen mensen op de geluidswagen aan he' einde van de landingsbaan iets van het vliegtuig vallen: twee wielen van het hoofdlan dingsgestel. Spannende uren op Idlewild De commandotoren waarschuwde de captain van het straalvliegtuig. Deze deel de later mee, niet te kunnen vaststellen wat het vliegtuig had verloren. Hij seinde, te zullen terugkeren na de brandstof tot een minimum te hebben teruggebracht Op het vliegveld werd de alarmtoestand afgekondigd. De landingsbaan werd ver boden terrein en uitgaande en binnen komende toestellen kregen het bevel de vlieghoogte van de Boeing te respecteren Over een afstand van 300 meter werd de baan bedekt met een meer dan 2 om dikke laag blussohuim. De New Yorkse brandweer stuurde vijf epuitwagen6, twaalf brandweerwagens arriveerden uit Idlewild. Het ziekenhuis zond een rampenploeg en de toevoerwegen naar het vliegveld werden afgezet door een groot aantal radiowagens van de politie, die de aanrij dende ambulances voorrang verleende In de baai van Jamaica lagen barkassen van de politie gereed om ook daar zo snel mogelijk te kunnen helpen. Duizenden mensen hadden zich op en rond de luchthaven verzameld oir komende gebeurtenissen, die zich in de nevelige morgenlicht zouden gaan afspe len, van dichtbij mee te maken. Boordwerktuigkundigen liadden inmid dels de schade opgenomen. Captain Som- mere en de passagiers bereidden zich voor op gevaarlijke buiklanding, waarschijnlijk met brand zou eindigen. Met een snelheid van 200 kilometer bijna lege brandstoftanks naderde het toestel de landingsbaan. De meeste wielen raakte in normale positie de baan en er volgde een perfecte landing in de lengte as. Even was er een vonkenregen, waar schijnlijk doordat een 6tuk metaal van het beschadigde landingsgestel de grond raakte. Geheel met eohuim overdekt kwam het toestel tot stilstand. Vier uur had het toestel rondgevlogen om de benzine kwijt te raken. Er was geen paniek aan boord, wel angstige span ning. Een diner en muziek kortte de tijd; hoewel er niet veel werd gegeten e muziek klonk zoals een der passagiere later zei als treurmuziek. De passagiere verlieten de huizenhoge machine via glijbanen, die waren neerge laten uit de geopende nooduitgang' i stuur en in razende vaart slingerde hij even later over de weg. Zijn eerste bot sing gold een muurtje van de r.k. be graafplaats in Overschie. Korte tijd daar na was de oude Zwethbrug aan de beurt. Eén van de steunpilaren van deze bas- culebrug werd finaal kapot gereden, als gevolg waarvan de brug volledig on klaar raakte. Niettemin zag Van der H nog kans met de vrachtwagen-over de brug te komen. In woeste vaart zigzagde hij verder. Hij reed, nu op Delfts grond gebied, eerst tegen twee geparkeerd staande auto's op. Dat was nog niet ge noeg: ook een oplegger even verder moest het ontgelden. Deze schoot los en ramde een woonwagen, waarvan de in ventaris geheel door elkaar werd ge- Een hevig noodweer zoals het noor den van ons land de laatste jaren niet heeft gekend, heeft zaterdagmiddag Gro ningen en Drenthe geteisterd. Er vielen tijdens een hevig onweer hagelstenen ter grootte van duiveëieren. In Middelbert werden een boerderij en een kapschuur, die op 500 meter van elkaar stonden tegen de grond gedrukt. Er ontstond grote schade. De hagelstenen verniel den veel glas. Soms was het zo bar dat de mensen in de huizen angstig in een hoekje kropen terwijl wind en hagel de ruiten vernielden. In de gemeente Noorddijk waar het noodweer het he vigst woedde ontstond op de velden ernstige schade. Vruchten, bieten, aard appels, peulvruchten en korengewassen werden zeer zwaar beschadigd. De boeren en tuinders vragen zich af of er van de oogst nog iets terecht zal komen. ■fZz Aanhoudend koel De Bilt verwacht tot dins- dagavond Zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorkomen de buien. Matige, af en toe krachtige westelijke wind. Aanhoudend koel. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 14 juli: zon op 4.35, onder 20.55; naan op 14.28, onder 00.12. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zd -Limb Helsinki Stookholn Oslo Kupenh Abet deen Frankfor MUnchen Zürich Genève Madrid"11 MaHorca onbew. 1 bew zw bew zw bew h bew mogelijk was. De beschonken bestuurder ng uit de cabine en trachtte te vluch ten. Hij had op dit punt geen geluk: ■oedende burgers, die zijn escapades had- en gevolgd, beletten hem dit. Een later ras de politie ter plaatse. De man earresteerd en voorlopig ter ontnuchte ring ingesloten op een der Rotterdamse politiebureaus. In de afgelopen nacht is de totaal ver- wrongen bovenbouw van de brug ver wijderd. Men verwacht, dat de herstel- :zaamheden een dag of vier zullen n. In die tijd is de brug alleen te gebruiken door wandelaars en fietsers. Fraude van twee ambtenaren Twee ambtenaren van de Arnhemse ge meentelijke dienst voor sociale zaken, de 47-jarige J. C. van K. en de 49-jange P. V.. zijn geschorst, verdacht van het plegen malversaties bij deze dienst. Uit het langdurig accountantsonderzoek is komen te staan, dat Van K. gefraudeerd heeft voor een bedrag van f 7500 en V.. die niet gehuwd was, voor een bedrag van f 75.000, waarvan de recherche slechts f 2000 in beslag heeft kunnen nemen. Ondersteunden bij deze gemeentelijke dienst zijn van de geconstateerde malver saties niet het slachtoffer geworden, door dat de beide ambtenaren met gefingeerde :n en rekeningen tewerk plachten te Gevangene ontsnapt Uit het huis van bewaring III, het vroegere Lloydhotel aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam, is zondag in de late na-avond een gedetineerde, de 32- jarige classificeerder P van D. ontsnapt Een spijl uit het traliewerk van zijn cel het sousterrain aan de achterzijde was "ïield. Dit was het gevolg van het op treden van een dronken weg- piraat zaterdagavond: met een van zijn baas „weggenomen" vrachtwagen reed hij een steunm pilaar van de Oude Zwetbrug finaal stuk, als gevolg waarvan de hele bovenbouw omlaag kwam. SCHADE AAN ZEEWERING Het water in de Westerschelde, dat zaterdag werd opgezwiept door een sterke zuidwester storm, af en toe wind kracht 9 (45 mijl) heeft schade toege bracht aan de werken voor Vlissingen in verband met de verbetering en ver steviging van de zeewering. Vorig jaar kwam een gedeelte van deze verbetering, een zwaar dijkli- chaam aan de voet van de boulevard De Ruyter gereed en thans is men bezig met het doortrekken van dit stuk vanaf het Leugenaarshoofd tot aan het stand beeld van De Ruyter. Tijdens de storm van zaterdagmiddag '- de kop van de reeds gereedgekomen dijk voor de boulevard De Ruyter ter hoogste van het Leugenaarshoofd over enkele tientallen meters weggeslagen. De bijna 20 cm dikke asfaaltlaag werd op verschillende plaatsen vernield waar door het zand weg kon lopen. Eveneens is schade toegebracht aan de glooiing. Onmiddellijk nadat het laag water is in getreden, is men met man en macht be gonnen om de schade zoveel mogelijk te herstellen en te voorkomen dat in de loop van de nacht hooe

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1