CHRISTELIJK Kerkelijke bevestiging van het huwelijk Plannen voor kadervorming van piattelandsjeugd Zonnegloren op een morgen 20.000 gulden rijker Ziekenhuis in Tiberias tehuis voor studenten? Ontsnapt J langs Krakatau Ds. Bouterse richt zich tegen gewoonten die een taai leven hebben In „De Zondagsbode", het her vormd kerkblad voor Schiedam en Kethel schrijft ds. J. Bouter se over de kerkelijke bevesti ging en inzegening van het hu welijk. Hij bestrijdt daarin een aantal misvattingen die niet be rusten op de Bijbel, maar noch tans een taai leven hebben: TEN ..gedwongen" huwelijk! laat je niet inzegenen. Ik kan het ontstaan van deze gewoonte wel begrijpen; liet is lange tijd ge woonte geweest dat een paartje, dat moest trouwen, met naam en toenaam vanaf de kansel werd ge noemd. Wilde men een kerkelijk huwelijk, dan was het nodig eerst een schuldbelijdenis af te leggen voo^ de hele kerkeraad. Hier en daar bestaan deze regels nog wel, en het is dan ook niet verwonder lijk dat jonge mensen dan maar liever volstaan met een burgerlij ke huwelijkssluiting. Vaak ook zijn het de ouders, die wanneer de noodzaak van een huwelijk is ge bleken terstond zeggen: njaar dan trouw je niet in de kerk. Hierop is het volgende op te merken; de kerkelijke inzegening van het huwelijk is geen premie die verstrekt wordt aan hen die zich hebben kunnen beheersen en die ..fatsoenlijk" trouwen; de Kerk moet bereid zijn om ieder paartje, dat dit ernstig wenst, in het huwelijk te bevestigen, behal ve wanneer zou blijken dat een volkomen ongeremd samenleven de hele verkeringstijd door heeft Maar ik zie geen reden waar om mensen die zich niet hebben kunnen beheersen en die soms na veel strijd gefaald hebben in het beoefenen van de onthouding, niet in de kerk zouden mogen trouwen. Wij moeten hierbij ook rekening houden met de zeer lange tijd dat vele jonge mensen met elkaar verloofd zijn, doordat zij geen huis kunnen vinden. Een openba re schuldbelijdenis of zelfs een af lezen van de nanien van deze „zondaars" lijkt mij uit den boze. Het klopt niet dat allerlei zon den onopgemerkt blijven en dat juist deze zonde aan de kaak zou worden gesteld. Er dreigt hier een goed stuk huichelachtigheid; verder moeten wij ons ervan be wust zijn, hoevelen ook in de gemeente misschien nog gnui ven bij het bekend worden van een dergelijke misstap. tegenover de manier waarop 2 jonge mensen met elkaar zijn om gegaan. Het lijkt mij echter eis dat een gesprek hierover een strikt vertrouwelijk karakter zal dragen en dat een ..schuldbelijdenis" meer het karakter van een per soonlijke biecht tegenover de ziel zorger zal dragen. Juist jonge mensen, die hun hu welijk onder de belasting van het „geawongene" moeten beginnen, zullen behoefte hebben aan het vragen om de zegen des Heren. Hiermee h3ngt samen de won derlijke opvatting als zou een bruid die moet trouwen niet in tiet wit mogen trouwen. Alsof ook maar 1 bruid of bruidegom in het kleed der onschuld ter kerke zou mogen gaan. Wil men het wit te bruidskleed zien als het kleed der onschuld, laten we dan de witte bruidstoiletten maar hele maal afschaffen. De bruidskledij worde gekozen onafhankelijk van de vraag of het huwelijk gedwon- Lidmaat JE moet belijdend lidmaat wezen om in de kerk te mogen trouwen. Dit is een misvatting. De enige voorsvaarde voor de ker kelijke bevestiging en inzegening huwelijk voor Gods Aangezicht beginnen. Dat het zich voorberei den op de belijdenis des geloofs hieruit voort kan komen en dat de predikant hierop aandringen zal. spreekt vanzelf. Maar voor- arde het de kerk moet betalen! Is dit wel zo'n schande" Hoogstens kan men zeggen: wat erg dat de ge meente nog niet genoeg bijdraagt, zodat het niet mogelijk :s om de kerk gratis ter beschikking te stellen Ik geloof dat inderdaad de ideale toestand zou zijn wan neer men niet apart /nu betalen vnor het gebruik van het kerkge bouw. Waar de kerk welvarend is. lijkt mij dat mogelijk. Maar als het tekort van de kerk alleen nog maar zou worden vergroot, lijkt het mij geen schande dat het bruidspaar bijdraagt in de kosten van verwarming idie dik wijls zeer hoog zijn" en andere kosten Het is opvallend hoeveel geld door bruidsparen wordt uit getrokken voor auto's. diners, feestjes enz. Dikwijls het tien- of twintigvoudige van wat de kerk Maar wellicht ware de proef eens te wagen van een kosteloos ter beschikking stellen van het kerkgebouw, mits dan het trouw lustige paar duidelijk gemaakt wordt, dat van hen op deze feest dag ook een feestgave verwacht mag worden. Fooien X-TET fooienstelsel. Het lijkt mij -*-*• onjuist om kosters, organisten e.d. fooien te geven. Ik misgun hun zulke inkomsten niet, maar ben van mening dat hun trakte ment zodanig zou moeten zijn dat ze het zonder deze neveninkom sten zouden kunnen stellen; het ligt voor rekening van de kerk voogdij om aan kosters en orga nisten een behoorlijk inkomen te verschaffen. Drie weken LIET is onjuist om de predikant 11 te vragen voor de inzegening van het huwelijk, wanneer al het andere reeds is geregeld. De Ke korde schrijft voor dat de hu welijksinzegening minstens 3 we ken van te voren dient te won den aangevraagd Deze termijn wordt lang niet altijd in acht ge nomen. Het is verder een zaak van fatsoen om niet alleen reke ning te houden met familieleden die al of niet verhinderd zijn op eèn bepaalde dag. maar ook tij dig de predikant te vragen of hij op de gewenste dag vrij is. Ook de datum moet in overleg met de predikant worden geregeld. Bondsdagen CJ.B.T.B. en C.P.B. Bezinning, muziek en folklore in Leeuwarden CHRISTELIJKE platte- koop: P. Zonneveld, kand. te Bussum. ij- j -kt i 1 i weien wi landsjeugd van Nederland toegeven heeft de afgelopen dagen haar jaarlijks bondsfeest gevierd in Friesland. Bij duizenden waren de jonge boeren, tuinders en illllllie plattelandsmeisjes uit alle delen|j*es"öp van het land naar Leeuwarden gekomen, niet alleen om er zich bezig te houden met de proble men, die hen jn deze tijd raken, maar ook om te genieten van zang, muziek, declamatie en Friese folklore. lied. Het was een antwoord op de vraagdie de spreekster van deze bij eenkomst, mej. dr. W." Timmermans uit Zeist, stelde: „Tot welke groep van de moderne jeugd behoren wij?" „Tot die jongeren, die eigenlijk niet willen leven en zich uiten in roks and roll, in flaneren langs p^okTkand. "teRoïtëTdam* de straat, in het stukslaan van goede ren van een ander? Tot hen, dié niet weten waarvoor ze leven en die maar hun hartstochten? Beroepingswerk NED, HERV. KERK Beroepen te Hedel; P. de Jong te Koot wijkerbroek; te Klundert: Joh. Kortleve. kand. te Papendrecht; te Gameren: D. v. d. Ent Braat te Elspeet. Bedankt voor Ommen: J. J. v. d. Krift te Ermelo. GEREF. KERKEN Beroepen te Bovensmilde: C. v. d. Gies- sen te Tzum; te Aardenburg: J. D. de Vries. kand. en hulppredikei te Oostzaan Een woord voor vandaag Vol wijze levenslessen is het hoek Spreuken. En actueel tot. en met! Wie het leest wordt voortdurend getroffen door d puntige manier van zeggen, maar vooral door de grote waar heden, die hier als edelstenen schitteren. Neem nu bijv. deze spreuk van Salomo: „Wie een ander vermaant, zal later meer dank oogsten dan wie vleit met gladde tong". Ieder kent ze wel in zijn naaste omgeving, de mensen, die onophoudelijk met stroop smeren, liefst bij degenen, die boven hen staan. Als die daarvan gediend zijn, kunnen de stroopsmeerders het nog een heel eind brengen! En toch.op een gegeven moment is het klaar en de dankbaarheid voor de „diensten" van de vleier verandert in walging vanwege zijn praktijken. Dat is dan de vleier. Tegenover hem staat de man. die durft te vermanen, die de moed kan opbrengen kritiek te uiten, als hij dat nodig acht. Hij zal later meer dank oogsten, zegt Salomo. Wanneer dat „later" is? Het kan heel lang duren de weg van de meeste weerstand is meestal niet de kortste. Maar uiteindelijk de beste! De bondsdagen van de C.J B.T.E de C P.B. begonnen dinsdagavond een feestelijke begroetingsavond ii Leeuwarder Harmonie. Gistermorgen vergaderden de bonden apart, 's middags gezamenlijk bijeen te men op de Wilhelminabaan var Friese hoofdstad, waar de provinciale afdelingen zorgden voor een bont e wisselend ontspanningsprogramma. De jongens kwamen gistermorgen «en in een grote (en warme) tent op de Wilhelminabaan. Bondsvoorzitter Joh. de Jong uit Alphen aan de Rijn vroeg in zijn openingswoord de belang stelling van de plattelandsjongeren voor de sociaal-economische en culturele vraagstukken van deze tijd. De heer De Jong achtte het voorts belangrijk dat de jonge boer met belangstelling Of tot de jeugd, die. idealen heeft, die de mens in nood helpt, die in haar werk de samenleving" dient en die zich door Christus gezonden weet? Mej. dr. Timmermans riep de plattelandsmeis- jm zich jonge, moderne christe- - betonen, jonge mensen die zich inzetten voor de toekomst, de eeuwige toekomst van God, die werkelijkheid zal worden. De morgenvergadering werd verder in beslag genomen door declamatie. De drie meisjes, die de avond tevoren op de brgroetingsavond de nationale voor drachtwedstrijd wonnen (1. mej. H. Lam uit Nederhorst den Berg; 2. mej A. Schulte uit Kampen; 3. mej. N. Wis-' se uit Domburg) droegen nogmaals hun' poëzie voor. Zij hadden de eer van het zwakke geslacht hoog gehouden, want er was maar. een mannelijke prijswin naar (Piet Hamelink uit Ede) die vierde was geworden Gistermiddag volgde de gecombineer de bijeenkomst in de open lucht onder Van Nelle bestellen. (Adv.) een hete zon. Hier voerden mr. dr. K. de Vries uit Leiden, kweekschooldirec teur, en ds. H. J. van fleerden uit Sche- veningen het woord. Muziekkorpsen uit Koudum en Makkum, een Tiroler kapel en de Leeuwarder volksdansgroep ..Skots Ploegh" luisterden de middag op. Leerlingen van de huishoudschool te Koudum deden ritmische oefeningen en 140 gymnasten van C J.O.-Leeuwar den gaven een demonstratie van lenig heid en souplesse. Het1 slot van de middag bestond uit een Friese rlngrljderlj met sjezen. In opmars achter praalwagens ging het tenslotte de stad In. waar een slotfes- tïjn van muziek en zang plaatsvond. Vandaag werd een excursie door de provincie gemaakt. Van Nelle bestellen. (Adv.) Van Nelle bestellen. (Adv.) Ds. B. Hagenaar met emeritaat Ds. B. Hagenaar, gereformeerd pre dikant te Bolsward heeft bij de classis Bolsward emeritaat aangevraagd. Ds. I gingen, die zich op het platteland vol trekken. De bondsvoorzitter vestigde ook de aandacht op de plannen, die er bestaan om de kadervorming van de piatte landsjeugd krachtig aan te pakken in samenwerking met de CBTB en pro minente figuren uit de kring van het landbouwonderwijs. Hij zei hierbij te denken aan de oprichting van een christelijke kaderschool. Kadervorming is juist nu noodzakelijk, nu het agra rische deel van het Nederlandse volk steeds meer in aantal afneemt en de landbouw meer dan ooit behoefte heeft aan mensen, die leiding kunnen geven en, de belangen van de agrarische groep op allerlei terreinen kunnen behartigen. Aan zulke jongeren is er thans abso- ut een tekort, meende de heer De Jong en hij geloofde dat dit zich in de Hagenaar werd 22 april 1394 geboren... .,on_ eel00iap rtat rtlt studeerde aan de Vrije Universiteit.Jn naafte toekomst zal wreken als nm m o r»ro. rdt jngegrepen £)e bondsvoorzitter 1920 werd hij te Eestrum dikambt bevestigd. Ds. Hagenaar dien de de kerken van Warffum, Meppel, Am sterdam-Noord en verbond zich 3 maart 1946 aan zijn tegenwoordige gemeente. Hij is de nestor van classis Bolsward. die hij dient als archivaris en deputaat voor artikel 11 en 13 van de kerkenor- ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd van de chf. nat. school te Scheerwolde: H. Knoop te Rotterdam Benoemd nat. school Kampen-, a, Groningen; t onderwijzer aan de chr e Hattum: J Frijlink te de geref. Parkschool te Duinstra te Oenkerk de Prinses Irene ULO te Haarlem- W. A. de Vos te Haarlem; aan de school m. d Bijbel te Lang broek: H. van Burken te Veenendaal; aan de Wilhelminaschool te Brum- men J. W. van Laar te Maarsbergen; aan de Julianaschool te Rijssen: H. Koelstra te Kouddum en W. Renger te Rijssen. Benoemd tot onderwijzeres Julianaschool te Rijssen: me Klis te Muiderberg; aan de Eben Haëzerschool te Ridderkerk: mej. N E. Gruppelaar te Rotterdam; aan de Joh. Calvijnschool te Gouda: mej. A de Konirig te Schoonhoven; aan de Groen van Prinstererschool te En schede: mej. M. W. Hernamt te Almelo en mej. L A H. Horlings te Nieuwe Pekela: aan de Prinsens Beatrixschool te Apeldoorn, mej. N. Middel te Onst- wedde: aan de dr. J. Woltjerschool ■■Ut H. J. Noote- Van Nelle bestellen. (Adv.) sterk bij de jongeren op 1 Maarten nam er 900 voor zijn rekening (Vhn 1 zer verslaggevers) iii te zéttén op alle fronten maatschappelijk en kerkelijk leven door mee te werken aan de kadervorming. De vergadering hoorde staande enke le woorden van de bondsvoorzitter aar ter herdenking van de overleden oud voorzitters der CBTB. prof. W. Rip er Chr v. d. Heuvel, die zoveel voor dt jor.gerenbond hebben betekend. Zowel de Commissaris der Koningin ui Friesland als de nieuwe voorzitter van de CBTB. mr. B. W. Biesheuvel, spraken de jongeren toe. Mr. Biesheu vel spoorde hen aan om de landbouw de liefde van hun hart te blijven geven. Het zou onjuist zijn het belang van de landbouw af te meten naar zijn percen tage onder de Nederlandse bevolking. Het komt aan op de innerlijke kracht. Mr. Bieshiuvel hoopte, dat de jongeren organisatie een middel zal mogen zijn om die innerlijke kracht te versterken. Men besloot de volgende bondsdag in Middelburg te houden. Drs. J. J. Knib- be uit Zwolle sprak tenslotte over „de opdracht van de moderne jonge boer" Gebed In de Harmonie opende de bondspre sidente. mevrouw A. Vermet-de Ruiter uit Haarlem de morgenvergadering - de Christelijke Plattelandsvrouwen- Meisjesbond met een ernstig woord. Zij wekte de plattelandsmeisjes op dagelijks gebed te verlevendiger anderen deelgenoot te maken christeliik geloof De plattelandsmeisjes gaven vele malen uiting aan haar christelijke blijdschap met het zingen van psalmen, vaderlandse liederen en het bonds- l-IET was gisteren feest op „Zonne- 11 gloren". Met honderden was men weer naar het terrein van het sana torium, midden In de Soester bossen, gekomen om /ie( jaarfeest mee te maken. Oud-patiënten - en- oud-ver pleegsters, som&Peeds jaren van Zon negloren weg, begroetten elkaar uit bundig. En ze kwamen niet met lege han den. Toen geneesheer-direkteur dr. J. A. W. Berghauser Pont eenmaal de gelegenheid tot het aanbieden van ge lukwensen openstelde, kwamen tien tallen op het podium om het bijeen gebrachte geld af te dragen. „Zonne gloren", werd op één morgen 20.000 gulden rijker. Het was gisteren vooral de dag nog niet Et moet nu nog een aparte afdeling komen voor patiënten, die enige tijd in afzonderlijke kamers moeten lig gen. Dit nieuwe project zal een bedr van 200.000 vragen. Mr. Van Dijken moest tot-zijn spijt meedelen dat de heer C. H. Fritzsche, die sinds 1930 lid van het dagelijks be stuur en sinds 1946 voorzitter van Z< negloren is geweest, om gezondheids: denen ontslag heeft moeten vragen. Een opvolger is nog niet gevonden. De heer Fritzsche zal nog wel deel van het be stuur blijven uitmaken. Onder applaus deelde mr. Van Dijken mede dat het bestuur besloten had de heer Fritzsche tot erevoorzitter te benoemen. Nadat de geestelijke verzorger, ds. D. M. Jalink. een korte meditatie över psalm- 13 gehouden had,; sprak dr. Berghauser Pont over de tubercu losebestrijding Hoewel momenteel een groot aantal van de ..b.c tiënten genezen het sanatorium kan verlaten, is er geen grond voor licht vaardig optimisme. „Explosies", zo als die de laatste maanden op enkele scholen zijn voorgekomen, wijzen er ons nog eens op de t.b.c.-bestrijding met kracht voort te zetten. De dalende lijn in het aantal nieu we gevallen is momenteel tot staan gekomen. Nog steeds worden er in ons land jaarlijks 7000 nieuwe geval len ontdekt, dat is één per uur.. twaalf-jarige Maarten nouium uit Baarn. Hij was de win naar van de prikkaartenactie Op 'zijr dooie eentje haalde hij door mid del van deze kaarten een bedrag var- meer dan 900 gulden bijeen. Hij ging op het station staan bij de loketten en liet daar de mensen „prikken" Hij bezocht een landdag van het Le ger des Heils en spijbelde daar zelfs voor. Iets' wat meester Willemsé hem overigens graag vergaf. Want niet Maarten zelf was deze dag de gast van Zonnegloren, neen ook heel zijn klas had vrijgekregen om van de huldiging want dat werd het van Maarten getuige te zijn. De Baarnse stationschef was gekomen om de fiets, de hoofdprijs van de ac* tie, aan te bieden. Maandenlang heeft Maarten op het station in Baarn el ke woensdag- en zaterdagmiddag met zijn kaarten gestaan. Het sportrijwiel kwam hem dan ook zeker toe. Tegen elven kon de plaatsvervangend voorzitter, mr. G. H. C. van Dijken, honderden belangstellenden welkom he ten In zijn openingswoord herinnerde hij aan de uitbreiding die Zonneglo-( ren het begin van dit jaar kreeg met de nieuwe kerk- en recreatieruimte. Maar met deze Uitbreiding is me Kanttekening AANVAL OP VOLKSGEZONDHEID IJ ET zal wel geen tegenspraak vallig zelf in je vingers kreeg en ontmoeten, als wij stellen, dat dat niet één van dc kinderen het in wat wij lezen van grote bete- handen heeft gekregen. Ditmaal, kenis is voor onze geestelijke ge- Want wie garandeert je dat het een zondheid. Daarom is het van /.o volgende m.ial wéér zo gunstig zal groot gewicht wat ons volk als lec- aflopen?" tuur krijgt aangeboden. En zij vraagt zich af, of daar nu Een brievenbus is een prachtding. niets tegen te doen is? Of wij maar De enige, open spleet in muur of moeten toestaan, dat dergelijke on- deur is voor de moderne mens van gevraagde en ongewenste drukwer- het „beschaafde" Westen een ster- ken ongelimiteerd in onze bus "er- ke tussenschakel naar het bonte le ven". Aldus mevrouw W. Cremer- De Vries in „Patrimonium" on langs in een bewogen artikel, waar- schijnen? Vrijheid van drukpers houdt toch niet in vrijheid van verspreiding alles, wat gedrukt is. boven zij schreef: Publieke hygiëne Pornografie is volgens de wet „het gevraagd, Aan haar woorden moesten wij den ken, toen wij op twee achtereenvol gende dagen een aanbieding in de bus vonden: een van een uitge ver, die pockets brengt, gewijd geschrift, dat aanstotelijk is eerbaarheid. Degene, die de inhoud van een geschrift kennende of ern stige reden hebbende de pornografi sche inhoud daarvan te vermoeden, op de markt dergelijke geschriften verspreidt, „realisme, sen- openlijk ten toon stelt of ten geho- satie, vrouwen, erotiek", een van re brengt, of ter verspreiding of ten- een andere dito, die een „reeks" toonstelling vervaardigt, doorvoert, het licht doet zien die als bijzonder- uitvoert of in voorraad heeft, of realistisch wordt aangekondigd. openlijk of ongevraagd aanbiedt of „Sexuele boeken" alzo; een der als verkrijgbaar aanwijst, kan ge- aanbiedingen richt zich uitsluitend straft worden". tot volwassenen. De andere laat dit Mevrouw Cremer maakt zich in na. Grote woorden als „naturisme" haar artikel de tolk van vele vrou- en „nudisme" krijgen we onder de wen van alle schakeringen door te ogen, alsmede de verzekering dat zeggen, dat zij zich beledigd voelt nu voor het eerst de voor velen zo in haar vrouw-zijn. „En dat wij ons moeilijk te omvatten wetenschap belaagd voelen in onze moeder-plich- der psychologie van de seksualiteit ten. Ên dat wij wettelijke bescher- zo duidelijk wordt omschreven, dat ming vragen tegen deze aanvallen het voor ieder te begrijpen is. in ons eigen huis, waartegen wij Blijkbaar hebben Dupuis. Drogen- van ónze kant geen verweer heb- dijk e.a., wier werken wij bij jon- ben." geren en ouderen aanbevelen, het Wanneer er een persoonlijke, direc- niet duidelijk genoeg gedaan. te aanklacht moet komen: „wel, Om begrijpelijke redenen noemen wanneer het daarop wacht, dan doe wij geen titelswij vrezen, dat die ik die aanklacht hier publiekelijk aanbiedingen via de brievenbus te bij het „Rijksbureau betreffende de rangschikken zijn onder pornogra- bestrijding van de handel in on- fie, d.i. vuilschrijverij, die echter tuchtige uitgaven" en bij de „Com blijkbaar lonend is. Want als deze missie van advies ter bevordering wijze^ van reclame geen effect sor- van een stelselmatige bestrijding der teerde, zou men er al lang mee zijn pornografe" en dit uit naam van opgehouden. alle goede moeders, die haar kinde- Mevrouw Cremer verzucht dan ook, ren in een zuivere sfeer willen groot dat je soms die brievenbus zou ha- brengen." ten! Wanneer je n.l. zo'n „onschul- Dit streven is adhaesie waard, want dig" reclame-papiertje uit de bus wij achten de aangeboden geschrif- Vist, dat vol blijkt te staan met de ten een groot gevaar voor wie naar meest kwetsende dingen over het hun inhoud nieuwsgierig zijn. Deze sexuele leven „En je bent alleen onwetenden, jongeren en ook oude maar dankbaar, dat je het toe- ren dienen beschermd te worden. Van Nelle bestellen. (Adv.) Plannen van ds. J. H. Grolle Kerk-en-Israëldag te Wassenaar hard werken maar zij verstaan ook de künst van het spelen, een kunst die hier in West Europa aan het ver- Jeruzalem 71 De eerste kogels vlogen met doffe ploffen rond om hen in de grond, ketsten met een kwaadaardig gefluit tegen de stenen en'gierden gemeen over hun hoofden, toen het vuur vanaf het dek van de duik boot werd geopend. Deze was een heel eind dichter bij de wal gekomen, en naar het geluid te oordelen, moesten er ten minste een dozijn geweren van ver schillend maaksel en in ieder geval twee machine geweren tegelijk schieten. En er scheen iemand aan boord te zijn met een voldoend snelle oomer- kingsgave. om hen aan de hand van de lichtflits uit de karabijn van Farnholme te hebben kunnen lokaliseren. Het vuur was in ieder geval even goed gericht als het hevig was. „Iemand getroffen? Is er iemand getroffen"" De zwakke, hese stem van de kapitein was moeilijk verneembaar boven het geknetter van het geweer- Er kwam geen onmiddellijk antwoord, en dus zei Nicolson ook voor de anderen: „Ik geloof het niet. kapitein Ik was de enige die me op dat ogenblik blootgaf." „Gelukkig Maar op het ogenblik niet terugschie ten. Het heeft geen zin om je het hoofd van de romp te laten schieten Zichtbaar opgelucht dempte hij zijn stem. „Stuurman, dit is me een compleet raadsel. De Zero's hebben ons niets gedaan, toen we dc „Viroma" verlieten; de duikboot heeft geen po ging gedaan om ons tot zinken te brengen, en ook het watervliegtuig heeft ons met rust gelaten, hoe wel we zijn kameraden er van langs hebben gege ven. En nu doen ze hun uiterste best om ons uit te moorden. Ik kan er nou helemaal geen touw meer aan vast knopen." „Ik ook niet," moest Nicolson toegeven. Hij hui verde onwillekeurig even, toen er geen meter boven zijn hoofd een kogel in de grond sloeg. „Maar we kunnen hier niet voor struisvogel blijven spelen, ka pitein. Dit vuur moert natuurlijk een aanval op de hoegenaamd geen „In ieder geval bent u nog niet dood." grimmige troost van Nicolson. „Hebt u er I tegen dat ik met een paxr mannen naar he door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) ga. kapitein? We moeten daar toch een stokje voor steken." „Ja, dat weet ikveel succes, jongen!" Toen het vuur enige ogenblikken later wat luw de, liet Nicolson zich met zes anderen over de rand van de kom glijden, om naar het strand te gaan. Zij hadden nog geen vijf stappen gedaan, of Nicol son fluisterde Vannier wat in het oor, pakte de bri gadegeneraal bij een arm en liep met hem terug tot aan de oostelijke rand van de kom. Daar gingen zij plat op de grond liggen en tuurden de duisternis in ..Denk er aan dat het menens is!" Hij kon nog net zien. dat Farnholme in het don ker knikte. Zij behoefden niet lang te wachten. Nog geen vijf tien seconden later hoorden zij het eerste zachte, voorzichtige glijden, onmiddellijk gevolgd door dc hese stem van Findhorn, die op scherpe toon wat vroeg. Er kwam geen antwoord, alleen maar een ander fataal geluid: dat van snel lopende voeten Daarna het scherpe geklik van Nicolsons zaklan taarn, die aanflitste In het licht daarvan zagen zij twee gebukte gedaanten voorbijschieten, en op het zelfde ogenblik kwam het gekraak van Farnholmes automatisch karabijn, gevolgd door zware ploffen van neervallende lichamen. En toen niets meer dan stilte en duisternis. „Stomme ezel, die ik ben! Ik was dat hele stel vergeten!" Nicolson kroop om de kom heen en ruk te de wapens uit de dode handen, die deze nog om klemden. Hij liet er het licht een ogenblik op spe len. „De twee bijlen van de twee reddingboten, bene! Daar hadden ze ook heel wat onheil kunnen aanrichten'" Hij richtte zijn zaklantaai het andere uiteinde van de kom. Daar zat Sir op nog altijd met een effen gezicht, zonder enige uit-1 drukking er op. Nicolson wist dat hij de schuldige was, meer dan wie anders ook; dat hij de drie man nen er op uit had gezonden óm het vuile werk te doen, terwijl hij veilig buiten schot bleef. En hij wist ook. dat Siran met een even effen en ondoor grondelijk gezicht zou ontkennen iets van de zaak af te weten; doden konden immers niet spreken, en de drie mannen waren morsdood. Er was geen tijd te verliezen. „Kom hier Siran." Nicolsops stem was even uit- irukkingsloos als Sirnas gezicht. „De rest zal ons geen last meer bezorgen." Siran kwam overeind, deed een paar stappen vooruit en tuimelde omver als een omvallende boomstam, toen Nicolson hem met de kolf van zijn revolver een kwaadaardige slag achter het oor gaf. De slag kwam hard genoeg aan om hem de schedel in te kunnen slaan, en had daar ook wel naar geklonken, maar Nicolson was reeds verdwenen, met Farnholme vlak op zijn hielen, voor Siran de grond raakte. De gehele epi sode had nog geen halve minuut in beslag geno men Zonder zich ergens om te bekommeren, ren den zij in volle vaart naar beneden, struikelend, uit glijdend. zich weer oprichtend en opnieuw voort hollend Dertig meter van het strand hoorden zij opeens een rumoer van schoten, kreten van pijn. hoge stemmen die een onverstaanbaar taaltje uit kraamden, een nieuw salvo schoten en daarna het geluid van nog meer slagen, van worstelen en hevig geplas, alsof er een handgemeen plaatshad water. Toen hij tien meter van de waterlijn hij was Farnholme op dat ogenblik een -flink eind voor flitste Nicolson, nog altijd in volle v voortrennend, zijn zaklantaarn aan. Hij kreeg verwarde indruk van mannen die in het ondiepe ter hevig slaags waren met'elkaar en zag opeens hoe een officier een zwaard of bajonet ophief om de gevallen McKinnon de genadeslag te géven. Op hetzelfde ogenblik zat hij met een grote sprong bo venop de man, slingerde zijn ene arm om 's mans nek en schoot met de andere zijn revolver in zijn rug af, nog voor hij als een kat op de grond be landde. Opnieuw ging de zaklantaarn dé hoogte in. en bleef een ogenblik rusten op Walters en een Japanse matroos, die al plassend en spartelend door het modderige water rolden. Hier viel niets te doen: hij zou even gemakkelijk de een als de an der kunnen raken. (Wordt vervolgd) Kerk en Israël met het Schotse zie kenhuis te Tiberias doorgang vinden zal er in de toekomst geen student meer hervormd predikant worden of hij moet vijf maanden in de staat Israël zijn geweest. Naar men weet wordt dit ziekenhuis niet meer al, zodanig gebruikt. De Israëlische re gering heeft daar een staatszieken- huis gebouwd. Maar het Schotse zie kenhuis wordt thans ingericht voor polikliniek. Het overige gedeelte dit grote gebouwencomplex wordt een hospitium en ds. Grolle stelt nu de raad voor Keik én Israel het als een gastenhuis voor Ne derlandse stxLdenten en predikanten bestemmen als een pied a terre bij hun bezoek aan Israël. Het tehuis leent zich uitstekend voor de ontvangst van (ook andere) gasten. Daarenboven zal van daaruit het evangelisatiewerk in de vorm van bijbelstudie (er is een omvang rijke bibliotheek) worden voortgezet. Ds Grolle sprak op de Kerk en Israéldag die gisteren weer op het landgoed Ter Veken te Wassenaar ge houden werd, de warmste Kerk-en- Israëldag tot nu toe maar niettemin goed bezocht, 's Middags sprak dr. H. Berkhof uit Driebergen over de stad Jeruzalem en de toekomst van Israël. Jeruzalem is het middelpunt van dc wereld, het k rkcentrum en het wereldcentrum. Daar is dc plaats waar aan het eind der tijden de crisis openbaar zal wor den; de plaats waar de breuk zal komen tussen Gods plannen en dc men selijke plannen, de plaats ook van Gods een scherp doordachte exegese Galaten 4:26, Hebreeën 12:23 en Openbaring 21:2 toonde dr. Berkhof aan dat men Jeruzalem altijd vergees telijkt heeft. Dit is onjuist. In het con crete Jeruzalem moet men a.tijd een Abbild zien van het eeuwige Jeruzalem, de plaats van Gc-'s vrederaad. Eens echter zal de tijd komen dat alles r zal worden. Drn zullen ook de Abbilder verdwijnen en dan zal ook Jeruzalem gans nieuw worden. Wij mogen dan tok geen tegenstelling maken tussen een concreit Jeruzalem en een hemels gees telijk Jeruza e n. waarmee dan de kerk zou zijn bedoeld Wij mogen alleen eer tegenstelling taken tussen het Jeruza lem der tijden e het nieuwe Jeruza lem dat hierna zal zijn. Als wij zin gen: Jeruzalem, dat ik bemin, wij tre den Uwe poorten in; dan mogen we te gelijk het hoofd omhoog heffen en d« blik naar voren want de profetieën aan gaande Jeruzalem zullen vervuld wor- d' 1. het zal z.jn het middelpunt van Kerk en Wereld ide. Uitzending J. Windig naar Kenya door de Oecumenische Raad Op zondag 12 juli zal in de Koningin- nekerk te Rotterdam 's middags te 3 uur een bijzondere oecumenische dienst plaats vinden, waarin afscheid zal wor den genomen van de heer J. Windig, diej in opdracht van de kerken, die aange sloten zijn bij de Oecumenische Raad' zal gaan werken in Kenya in een cen trum voor Geestelijke en Maatschappe-i lijke Opbouw. In de dienst zullen voorgaan ds. F. Oberman, hervormd predikant te Rot terdam en ds. F. E van Leeuwen, re monstrants predikant, eveneens te Rot terdam. De kerken, die lid zijn van de Oecumenische Raad van Kerken in Ne derland zullen gezamenlijk de kosten dragen, die verbonden zijn aan de ar- ezeten in de schaduw bomen luisterde men 11 ning van ds. H. Dekker 1 /an struiken Amsterda 1. de voorzitter van de raad die met ge noegen twee belangrijke feiten releveer de: de grote opbrengst van de actif wij doen mee (een twee miljoen door protestanten voor de lening staat Israël bijeengebracht) en de dc uitgave in september geschrift over kerk en Israël door de synodes als studiegeschrift Hervormde f.erk aangeboden. De wijdingsdienst werd verzorgd door ds. Grolle die sprak over Romeinen 11:31 waarna in de morgenbijcenkomst ds. Max Enker uit Middelburg sprax over de staat Israël zoals hij nu is. Ds. Enker. die een jaar geleden uil Israël terugkeerde wees in het bijzon der op de vreugde waarmee men in Is raël de opbouw van de staat ter hand genomen heeft. Dc mensen moeten daai Van Nelle bestellen. (Adv.) de heer Windig Nozems beschadigden kerkhoven in Jeruzalem De regering van Israël heeft in een scherpe verklaring stelling genomen te gen de vernielingen die door lozems zijn aangericht op de christelijke kerkhoven te Jeruzalem. Op het kerkhof van de Amerikaanse Zending werden verschil lende grafzerken omvergeworpen. Bo vendien heeft de regering besloten om voor een betere politiebescherming zorg te dragen terwijl het ministerie van onderwijs de scholen zal opdragen om de jongeren meer achting voor vreem delingen bij te brengen. Kort na deze besluiten moest de politie opnieuw in grijpen toen een stel nozems de Rus sische kathedraal van Jeruzalem waren binnengedrongen Ds. Teil Bruggenkate overleden Te Enkhuizen is overleden ds. W. F. Ten Bruggenkate. predikant bij de her vormde gemeente aldaar. Ds. Ten Brug genkate werd in 1907 geboren, in 1936. aanvaardde hij het predikambt te Geer- truidenberg. In 1939 vertrok hij naar OosterlittensJ welke standplaats hij in 1943 met Kloos ter-Ter Apel verwisselde. Sedert 17 no-| vember 1946 diende hij de gemeente van Enkhuizen. De crematie van zijn stoffelijk overschot zai donderdagmiddag om half drie op Westerveld plaatsvinden na afloop van een rouwdienst in rie Westerkerk te Enkhuizen, die 's mor gens om elf uur zal aanvangen. Ondenvijshpnneminsen Benoemd tot hoofd vart de Ned Herv. school te Barnevcld: J. Minnen te De Glind; van de Ned Herv school Blokzijl: P Vermeulen te Rekken Benoemd bij het U.L.O: aan de chr. nat. ULO te Enschede: G. J B man te Heerlen: aan de chr nat ULO te Breukelen: A. W. Langendocn Renkum. Benoemd tot onderwijzeres aan de Wilhelminaschool te Dubbeldam: mejj J. Eykelenboom tc Dordrecht; aan de Prinses Irrneschool te Rijnsburg: mej. W. Hagoort te Kampen; aan de Chr Nat. school te Renkum: mej. A Aal- bers tc Zetten; aan de Chr school t<J Schraard: mej F Jellema te Uitwellin-; gera (Fr); aan de Groen van PrlnsteJ rerschool te Soestdijk: mej. M. van der Linden te Groningen, aan de Chr. school voor slechthorenden te Utrecht: mejl E. van Lochem tc Eibergen; aan de school met de Bijbel te Linschoten: mej. G. M van Veelen te Wassenaar: aan de Hervormde school te Vleuten; mej H, de Jager te Woudsend en mei J. Boel- houiver te Hilversum Benoemd tol hoofd van de Chr. Nat. school te Bolnes: J. van den Hengel te Tcrneuzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2