Jlicume gti ltsdje (Êourant 1 BOUDEWIJN BOVEN DELTAWERKEN EN IN ROTTERDAM Scheepsramp op Deens eist vijftig doden meer Drievoudige moord in grensdorp Putte Boeiende dag voor J£oning-ingenieur Op 'n tropische zomerdag door de havens Paniek na ontploffing op plezierboot De enige verandering: t wordt iets koeler DONDERDAG 9 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen* Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 589S0. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slant»asHc& is gljebleucn myn hert in tegfyeaspoet" Veertigste jaasgang no. 11609 „DEN HAAG» over Den Haag Kan Zie pagina 9 Ypenburg niet opvliegen? (Van een onzer redacteuren.) ROTTERDAM, donderdag. T)IJ MEER dan één gelegenheid heeft koning Boudewijn in het verleden AJ al een warme belangstelling getoond voor de techniek. In België doet zelfs het verhaal de ronde, dat hij ingenieur zou zijn geworden als hem de troon niet had geroepen. Het moet dan ook vandaag een zeer bijzondere dag voor de jonge vorst zijn geweest: het programma immers vermeldde enkele punten, die een wel heel sterk technisch karakter droegen. Een rondvlucht namelijk boven de Delta-werken en een rondvaart door de wereldhaven Rotterdam. Technische centra dus bij uitnemendheid met een grote aantrekkingskracht voor belangstellende bezoekers. Al in de vroege morgenuren kreeg i sctialk van het Belgische hof en de am de vorst de gelegenheid z.eh een 5" druk te vormen van de vele werken, stralend gedeelte van westelijk Neder- die in het Delta-gebied zullen wor-land naar Rotterdam spoedde, den uitgevoerd. Om kwart voor «en KonSJke namelijk arriveerden bij het Am- Marechaussee, bereikte om ongeveer half sterdamse Paleis op de Dam enige twaalf hij Bergschenhoek de Rotterdam- Voor het eerst van zijn leven aanschouwde koning Boude wijn de Nachtwacht in werke lijkheid. Het gebeurde gisteren tijdens een langdurig bezoek aan het Rijksmuseum te Am sterdam. De Koning, rondge leid door directeur Röell, toon de bijzonder veel belangstel ling voor een aantal schilde rijen. De foto werd genomen terwijl de Koning en zijn Gast- vrouwe even omkeken om te zien wat er achter hen gebeur de. Jhr. Röell keek echter nog vol aandacht en liefde naar Rembrandts meesterwerk. Zuidslaviër vlucht per vliegtuig Piloot gedwongen naar Italië te vliegen i Een 23-jarige Zuidslaviër heeft giste- I ren de piloot van een passagiersvliegtuig, I dat van Cattaro aan de kust van Dalmatië l op weg was naar Belgrado, met een re- volver gedwongen naar Italië te vliegen. Het toestel landde veilig te Bari in Zuid- Italië, waar de man politiek asiel vroeg. Hij is in een vluchtelingenkamp in de omgeving ondergebracht. Kort nadat het toestel van Cattaro was opgestegen, drong Cuckovic Obrad de j cockpit binnen en dwong de piloot koers te zetten naar Italië. Onder de 27 inzit- tenden bevonden zich zes kinderen. Hel Zuidslavische toestel is later uit Bari naar j Belgrado vertrokken. bij uitstek deskundigende di recteur-generaal van Waterstaat, ir. A. G. Maris, en de directeur der Delta-werken, prof. ir. Ph. Jansen. In hun gezelschap bevond zich de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals. In een der kamers van het paleis ston den grote overzichtskaarten opgesteld. Op tafels rond de kaarten lagen tot en aan de hand van dit materiaal gaf Marls een toelichting. Een voordracht van bijna een uur, waarin hy zakelijk vertelde van de noodzaak van het Delta plan, het schema van uitvoering en van de moeilijkheden, die tijdens het giganti sche werk technisch overwonnen zuller moeten worden. Om half twaalf vertrok een stoet var zes glanzende auto's van het paleis vooi een tocht naar Rotterdam. Voorop de ko ninklijke auto met de kleurige standaar den van de Belgische vorst en de Neder landse vorstin. In die auto koning Bou dewijn, koningin Juliana en prins Bernhard. In vijf auto's het gevolg van vijftien personen. Onder hen de Belgische mi nister Wigny. En ook de groothofmaar- "yiJFTIG MENSEN zijn om het leven gekomen bij e'en scheeps ramp op het Deense meer van Ha- derslev, in Zuid-Jutland. Een plezier vaartuig was met vermoedelijk 78 op varenden van een restaurant aan de kust op weg naar Haderslev, toen zich in de machinekamer een explo sie voordeed. Er ontstond brand, het geen een aantal mensen het leven kostte. Het gevolg van de brand was echter dat anderen onder wie Koninklijke deelneming bij helikopterramp Z.M. de Koning der Belgen, H M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen hebben de commandant van de marinelucMvaartdienst verzocht hun deelneming over te brengen aan de na gelaten betrekkingen der omgekomenen bij het ongeluk met de helikopter bij Texel. (Van een c r verslaggevers.) IN het Noordbrabantse grensdorp Putte is vanmorgen een drievou dige moord ontdekt: de heer en me vrouw Testers-Leeners en de mare chaussee Van der Horn werden dood aangetroffen in de woning van het echtpaar op de zogenaamde Koude heide". Hoewel nog geen of ficiële gegevens konden worden verstrekt, is het wel zeker dat zij door revolverschoten om het leven zijn gekomen. Er gaan geruchten dat er sprake zou zijn van twee moorden en een zelfmoord. De heer Testers (32) was im Rutte en omgeving een bekende figuur. Hij was eigenaar van een vrij omvangrijk fruit- teeltbedrijf en van een nevenbedrijf te Kloetinge in Zeeland. De heer en mevr. Testers hadden twee kinderen, een vgn vijf en een van zeven jaar. De kinderen zijn voorlopig ondergebracht bij de bur gemeester van het dorp. De 24-jarlge marechaussee-eerste-klasse K. van der Horn, afkomstig uit Gronin gen, zou overmorgen in het huwelijk rijn getreden. Hij maakte deel uit van de bri gade Bergen op Zoom, die ressorteert on der de eerste divisie Koninklijke mare- De officier van justitie by de recht bank in Breda, mr. R. H. F. H. M. Grasso is vanmorgen om negen uur naar Putte dat aan de weg Antwcr- pcn-Bcrgen op Zoom ligt vertrok ken om ter plaatse een onderzoek in tc stellen. Men verwachtte dat dit on derzoek een groot deel van de dag in De moord werd vanmorgen vroeg ont dekt door een lid van het personeel van de heer Testers. mensen die niet konden zwemmen in paniek overboord sprongen. Velen verdronken direct. Een groepje slaagde erin om een kleine boot te be reiken, maar al gauw klampten zich daai zoveel mensen aan vast. dat het vaar tuigje omsloeg en in de diepte verdween. Op het strand bij Haderslev sloegen duizenden mensen de ramp gade. Enke len zwommen naar de plaats van het or geluk om te trachten bij het redding; werk te assisteren. Brandweerlieden e kikvorsmannen van de Bescherming Be volking waren snel ter plaatse. Intussen had de schipper van de ple zierboot getracht zijn brandend vaartuig op de kust te zetten, doch het zonk vooi Franse jongeman bekent moord op dertien mensen De Franse politie onderzoekt op het ogenblik de verklaring van de 23- jarige George Rapi, dat hij dertien mensen heeft vermoord. Rapi is enige tijd geleden gearresteerd op beschuldiging van de moord op Do minique Thirel, een animeermeisje in een Parijse nachtclub, wier lijk 'n maand geleden in het bos bij Fontainebleau werd gevonden. Nadat zij was neergescho ten, was haar lichaam met benzine over goten en in brand gestoken. de gevangenis bekende Rapi, dat hij ook de benzinepompbediende Roger Adams had vermoord. Gisteren deelde de gerechtelijke autoriteiten mee dat hij nog elf moorden had bekend, waarvan sommige reeds meer dan vijf jaar gele- De politie staat echter zeer sceptisch tegenover deze bekentenissen. Zij heeft geen namen van de vermoedelijke slacht offers verstrekt. Twee Amerikaanse militaire adviseurs zijn gedood en één werd gewond, toen communistische terroristen gisteren een Amerikaanse onderkomen aanvielen te Bienihoe. dertig kilometer ten noorden Saigon. Bienhoe is een opileidings- 'um van het Vietnamese leger. De Amerikanen maakten deel uit van een adviesgroep. De terroristen vielen het kamp plotse- ing aan. Hoewel zij vrij snel konden worden verdreven, slaagden zij erin een :er explosieve plastic lading tc werpen i het Amerikaanse onderkomen. gemeentegrens. Naar de rivier Langs vrijwel dezelfde weg, die kort geleden de Sjah van Perzië aflegde, reed koning Boudewijn door de Maasstad. Via Straatweg, Bergweg en Schieweg naai het Hofplein. Recht toe, recht aan naai het bruisende hart van Rotterdam. Dit keer geen ontvangst ten stadhuize leden van de gemeentepolitie leidden de stoet dwars door het hart van Rotterdam naar de rivier. Over de Eendrachtsweg en dc Scheepstimmermanslaan naar het Westplein: het punt vanwaar de blik over het water kan glijden. En de Bel gische koning zag hier het Rotterdam, dat een begrip werd in heel de wereld. Hij zag de bruggen over de Maas en het monument De Boeg. Hij zag de sche pen van de „Lijn" en de sleepbootvloot. Hij zag drijvende kranen en kalm bijglijdende aken. Hij zag de rivie als een slagader het hart van Rotterdam levend houdt. Langzaam reed de koninklijke auto van het Westplein langs het water in de richting van de Veerkade. Daar, bij de sociëteit van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas", werd het ko ninklijk gezelschap ten slotte officieel welkom geheten in de stad. Daar, aai rivier, werd het door burgemeester G. E. van Walsum ontvangen. In zijn gezelschap bevonden zich de commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de Kamerheer in buitengewone dienst H.M. de Koningin, mr. dr. K. P. van Mandele en de voorzitter van „De Maas", de heer P. J. van der Giessen. Een zonnige vorst op een zonnige dag: de ontvangst van koning Boudewijn in Amsterdam was gisteren grandioos, en de blijmoedigheid waarmee de vorstelijke personen ondanks de tropische hitte het druk ke programma afwerkten, werkte aanstekelijk. Deze foto: de Koning en burgemeester Van Hall in de rondvaartboot waarmee naar het Rijksmuseum werd gevaren. Havens Aan vlaggestokken in de sociëteitstuin gingen de koninklijke standaarden hoog. Aan de steiger wachtte, glanzend wit in de zon, de Erasmus. En inmiddels werden in het gebouw de leden van dc -Rotterdamse gemeenteraad aan de vorste lijke bezoekers voorgesteld. Op een tafel lag het „Gouden Boek" der gemeente. Een trots bezit vai stad. dat vele namen bevat van et strand was bereikt. De schipper werd gasten" die in het verleden in Rotterdam brandwonden in een zieken- werden begroet. Bij die namen voegde opgenomen. ook de Koning der Belgen de zijne. Overlevenden deden het volgende ver- Terwijl vele belangstellenden rond de Veerhaven juichend toekeken, scheepte slag: Het ongeluk gebeurde gistermiddag na reparatiewerkzaamheden aan een verstopte olieleiding. De schipper tevens eigenaar van de boot maak te een noodleiding en vroeg een der passagiers, een automonteur, de lei ding vast te houden. Direct daarop volgde de ontploffing. Toen de vlam men uit de boot sloegen, trachtte de schipper zich een weg te banen naar de voorplecht waar de reddingsgor dels lagen. Maar de paniek onder de passagiers mannen, vrouwen en veel kinderen was niet meer te stuiten. By tientallen tegelyk spron gen zy in het water. Onder de doden die vanmorgen werden geïdentificeerd, bevonden zich behalve Denen ook enkele Belgen. het gezelschap zich aan boord Erasmus in voor een tocht door de ha vens. Door de Merwehaven en de Waal haven. een stukgoedhaven en een massa goedhaven dus. Ten slotte door de Heyse- haven, waarin de majestueuze nieuwe Rotterdam ligt gemeerd. Voorzichtig gleed de Erasmus langs 't fiere pronkstuk van de Nederlandse koopvaardijvloot, dat over enkele dagen voor het eerst zal gaan kennismaken met de zee. Karei Doorman Tegen tweeën keerde de Erasmus terug naar de Veerhaven. Sierlijk zwaaide het schip midden op de rivier om vervolgens achteruit naar de steiger te varen. Op dat (Zie vervolg op pagina 11) Hittegolf in Europa (Van onze weerkundige medewerker.) TROPISCH WARM is het ook hier in het westen gisteren geweest. Nog iets warmer zelfs dan zondag. Het warmst was het in West-Brabant met 34 graden op Gilze-Rijen. Overal steeg het kwik tot boven de dertig graden. Ook vanmorgen steeg de temperatuur al weer snelmaar de lucht drukverdeling was toch van dien aard geworden dat koelere lucht van zee uit ging doordringen. De onweerskans blijft bij ons betrekkelijk klein. Een nieuw hogedrukgebied is boven de Britse eilanden aangekomen, zodat ook in de laatste dagen van deze week geen grote verandering is te ver wachten. De zwakke wind draait geleidelijk naar noordelijke richting en al blijft de middagtemper atuur beneden 30 gradentoch blijft het zomers. Tot zover onze weerkundige medewer ker. Een aantal cijfers, aantonend dat men ook elders in Europa over dc sclijke hitte kan meespreken (uitge drukt in graden Fahrenheit): 100 graden werd het in enkele zuidelijke Britse badplaatsen, terwijl in de van Engeland temperaturen tussc tachtig en de negentig graden werden gemeten. 80 meisjes vielen flauw in een Britse fa briek van televisie-apparaten. De pro- duktie moest worden stopgezet. 96.8 graden was het in Cognac, de warm ste plaats van Frankrijk. 92.5 graden heeft men in Parijs gemeten. De Seine leek één groot zwembad. 90 graden werd het in de Duitse plaats München. waar een recordhoeveelheid bier werd geschonken. '0 jaar lang heeft men in Denemarken nooit een droogteperiode gekend, gelijk aan die van dit jaar. „We kunnen di oogst net zo goed in brand steken", ze een boer. Een paar andere gevolgen van de warmte op de Weser en de Aler kwam d< scheepvaart tot stilstand vanwege het lage water; een Engelse biscuitfabriek Op het Stadionplein in Am sterdam: koning Boudewijn, zijn gastvrouwe en zijn gast heer in een open rijtuig op weg naar de Dam, toegejuicht door duizenden Amsterdammers. zond het personeel naar huis, omdat de chocolade op de transportbanden Het K.X3I.I. in De Bilt deelde ons van middag mee, dat het vandaag de warmste dag van het jaar is. De tem peraturen lagen gemiddeld boven die van gisteren. Koeler Vanavond en vannacht kan een enkele onweersbui. Moi zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige wind uit noordelijke richtingen. Koeler. (Opgemaakt om 11.15 u.J op houdt nu een schilderfeest met SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekjs 'gezelligheid door kleur' <32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden FLEXA verkrijgbaar bij HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1