LOONFRONT DREIGT IN BEWEGING TE KOMEN In tal van bedrijfstakken looneisen ho^e Koninklijke vlucht met helikopters afgelast EE Sukarno's grondwet is kleinste ter wereld Ontelbare sterrenstelsels Nederland en Duitsland zijn het nog niet eens 193! R WOENSDAG 8 JULI 1939 Wantrouwen eesj De Centrale Raad van Beroep te hej Utrecht heeft elf tuerknemers die een proces gevoerd hebben tegen de be- drijfsvereniging voor de bouwnijverheid, omdat zij van deze vereniging geen J)f uitkering ingevolge de loerkloosheids wet kregen, in het ongelijk gesteld. Een onderaannemer had met toestemming nij van het Gewestelijk Arbeidsbureau een groot gedeelte van zijn overigens werk willig personeel ontslagen, omdat een kleine groep stakende timmerlieden de ^Anitvoering van het aangenomen werk 1UW onmogelijk maakte. In een dergelijk ge- 34j val wordt van betekenis hetgeen artikel 31 van de werkloosheidswet zegt, nl dat „geen wachtgeld wordt toegekend aan de werknemer, die werkloos is ge- g worden tengevolge van een werksta- j'oo king, tenzij het bestuur van de bedrijfs- 30O vereniging onder goedkeuring van he 53 bestuur van het Algemeen Werklooi lfer. heidsfonds, anders beslist". In de prak- ant. wordt nimmer anders beslist, zodat aan de betreffende onvrijwillige „s <Ji. kers" nimmer uitkering wordt v »inl*tre'ct- Door dit artikel in de wet op i. o* nemen heeft de wetgever willen vo •eel komen, dat wanneer slechts een kleine bel- groep openlijk staakt en het bedrijf weet lam te leggen, de strijd verder gevoerd mei wordt ten koste van de sociale fondse\ di Voor deze gedachte is natuurlijk wel heli iets te zeggen, maar zij getuigt tevens 9; van wantrouwen in de Nederlandse beiders. En ons grootste bezwaar, dat het principieel onjuist moet worden geacht, dat werknemers, die ontslagen worden als gevolg van een staking, waaraan zij part noch deel hebben, geen enkel recht op wachtgeld kunnen laten )e(J gelden. Hoewel zij jarenlang hun pre- -121 mie voor een werkloosheidsverzeki Per hebben voldaan, kunnen zij zich slechts rtd* na hun spaargeld te hebben aangesp lad ken, tot een maatschappelijke steuni stelling wenden. Juridisch gezien is uitspraak stellig verantwoord, maar h lijkt een taak voor de wetgever de c billijkheden, die deze wet met zich m< brengt, op te heffen. Compensaties vergen reeds veel (De Telegr Vreedzaam Walter Lipp en sta HHH De in de communistische leer. Oorspronke- lijk dacht men, dat de arbeiders in de wereld het voorbeeld van Rusland zou- den volgen en dat zo de wereld-revolutie 100| ZOU ontstaan. Maar zij deden dat niet. 46- Daarna kwam het idee, dat het commu nistische rijk zich zou uitbreiden door het optreden van het Rode Leger i nabuurlanden, die tevoren al ware1 mt werkt door inheemse en geïmpoi di-j de agenten. Ofschoon men dit idee nog Ier niet helemaal heeft afgeschreven, is hei 20 grotendeels waardeloos geworden dooi iw! de westerse verzetspolitiek. Tegenwoor er dig denkt men zó: het voorbeeld van de spectaculaire ontwikkeling van de Sow jetunie zal als een besmetting werken in de economisch achterlijke landen var en Azië en Afrika. Nu nog kunnen de com er muniaten beweren, dat Rusland doo; cl- zijn voorbeeld heeft bewezen wat eer economisch onderontwikkeld land kan di presteren en hoe snel zijn ontwikkeling wel een industrieel en technisch won der maar geen voorbeeld voor een over bevolkt en economisch achtergebleven ill land. Daarom zal bij een vreedzame con- STi currentie de Sowjetunie aan invloed ei winnen en het Westen aan invloed ver sa liezen. Dit is de aard van de Russische ng uitdaging en hoe vlugger de westerse \unisten dit inzien, hoe beter het i rj ECHTGENOOT IN PANIEK! j „We waren al 20 kilometer van huis" schrijft Mevr. T. „en daar roept mijn man: Onze B oldoot-Towelettes Ik -zeg: „Kalm, lieverd. Hier zijn ze!" En toen die zucht van verlichting! „Is dat schrikken" zei hij, „geef me er is meteen een". U had hem moeten zien op- 9- klaren, opkwikken, opfrissen! „Kind", zei 5* hij dankbaar „fantastique!" (want we wa le ren op weg naar Frankrijk) „en dat voor 20 ct.!" Boldoot Towelettes, gedrenkt in Boldoot Eau de Cologne en hermetisch gesloten: 1.per doosje van 5 stuks. industrie zijn partijen een loonsverhoging van 5 pet. overeengekomen en bovendien een werk tijdverkorting tot 45 uur te verwezen lijken in drie jaar tijds. Voor bepaalde groepen laagstbetaalden zal dit percen tage zelfs 10 tot 12!i kunnen worden. Metaalbeamblen het metaalbedrijf hebben drie maanden geleden al overeenstemming bereikt •betering van de arbeidsvoor waarden. Zij zijn bijzonder ontstemd, dat de concept-e.a.o. nog steeds niet is goedgekeurd door het College van Rijks- bemiddelaars. De nieuwe salarisschalen i een verwerkelijking van wat in 1956 principe al werd overeengekomen en c.a.o. heeft dus niets uitstaande met vrijere loonvorming. Op korte ter mijn gaan de beambten echter wel de besprekingen met de werkgever herope- 0Qg Qp veri}eteringen de handarbeiders die gekomen. Bouwvakken DJ0^S3J™ zullen waarschijnlijk met het stellen van ve looneisen wachten tot het aflo-. van de huidige c.a.o. per 1 maart Uiteraard zal wel voor die tijd het gesprek met de werkgevers begonnen 'orden. Een zaak die de bouwvakkei t, is de goedkeuring van de n lang moeilijk onderhandelen tot stand gekomen concept-c.a.o. voor de werkne- de timmerfabrieken. Ook hier laat de goedkeuring van het College Rijksbemiddelaars op zich wachtel Voor de 5 6000 (Van onze sociaal-economische redactie.) TTET LOONFRONT IN NEDERLAND dreigt in beweging te komen. De -*-■*- berichten over bereikte overeenstemming tot verhoging van de lonen in bepaalde bedrijfstakken en over nog aan de gang zijnde of nog komende onderhandelingen met hetzelfde oogmerk in andere bedrijfstakken sterk toe. Bij de percentages die bepaalde bedrijfstakken reeds zijn over eengekomen of nog overeen zullen komen moet echter bovendien een aan zienlijk percentage loonsverhoging opgeteld worden in verband met com pensaties voor maatregelen die de regering reeds heeft aangekondigd. Wanneer uitgegaan wordt van een derde klas-gemeente en van een loon van 80 a 90 per week, zal de ko mende huurverhoging reeds eer compensatie vragen van ongeveer 4 procent van het loon. Met het oog op de verhoging van de melkprijs zal voorts de kinderbijslag opgetrokken worden. Bovendien wordt de ver werking in de lonen van de be staande huurbijslag 1957 algemeen vrij noodzakelijk geacht, daar anders na een nieuwe huurverho ging twee afzonderlijke huurcom- pensaties zouden ontstaan. Met deze verwerking zal ongeveer 2 procent van de lonen gemoeid zijn. Alles bij elkaar kan dus al op een 7 procent loonsverhoging gerekend worden, welke door de werkgevers betaald zal moeten worden, zónder dat ei nog sprake is van een bedrijfstaks- gewijze loonsverhoging in het kader van de vrijere loonvorming De plannen in de verschillende bedrijfs takken nagaande, wekken de indrnk. dat er öf in de bedrijven grote reserves staan, er goede zaken gedaan worden oduktiviteit sterk stijgende is öf dat al te lichtvaardig hoge looneisen stelt en te gemakkelijk instemt met de verhoging van de lonen. Werktijdverkor ting met behoud van loon heeft hier iij- bedrijfstak is een loonsverhoging v, tot 13 cent per uur overeengekomen grond van de ervaringstarieven is de meeste werkgevers thans reeds gelijk de nieuwe lonen té betalen, i voor de ongevallen- en ziektewet gaat dit niet op. De schade voor de werk nemers bij de vakantiebonnen bedraagt soms 60. Ook deze c.a.o. is wat lang opgehouden door de onderhandelingen heeft daarom niets te maken met de vrijere loonvorming. Hiervan wil de goedkeuring van de c.a.o. dan ook niet afhankelijk gesteld zien. Textiel werknemers loopt op 31 december dit ja; 'lang willen de organisaties ech ter niet wachten met eventuele loon onderhandelingen. Te verwachten is dat nog deze maand het gesprek met de werkgevers zal beginnen. In de c.a.o. is uitdrukkelijk de clausule opgenomen, dat eventueel tussentijds wijzigingen ir de lonen doorgevoerd kunnen worden, Geruime tijd geleden is al een econo mische commissie in deze bedrijfstak aangesteld, die de economische ontwik keling moet nagaan. Thans is hie nog een subcommissie arbeidstijdverkor ting toegevoegd. Voor de confectiebedrijven loopt de c.a.o. 1 september af. Hier is het gesprek met de werkgevers al begonnen. De organisaties van havenperso- in de Amsterdamse en Rotterdamse ha vens zijn met de werkgevers een tarief- dervingstoeslag overeengekomen van 7 pet. De bedoeling is, dat de bedrijven die, in tarief werken deze toeslag van zelfsprekend niet betalen en voor de ondernemingen is de toeslag een aansporing ook tot het tariefsysteem gaan. De kwestie liep al enige jaren en daarom is het samenvallen met egeringsnota en de nieuwe loonpo litiek slechts een toevallige omstandig heid, zo meent men. Verwacht wordt spoedig de goedkeuring voor deze 7 pet. zal afkomen. Het is hier geen ioons- •hoging in de gewone zin het van het woord. Havenp er soneel Ambtenaren j^»SS£?Sï geen vrede met de uniforme pensioen premie, die de regering heeft voorge steld. Ter compensatie van de nadelige gevolgen wordt een algemene optrek king van het jaarinkomen met 200 voorgesteld. Moeilijk ligt hier ook nog de positie van de zogenaamde middel bare ambtenaren. In het georganiseerd overleg zal hierover waarschijnlijk op korte termijn opnieuw gesproken wor den. Bovendien wordt hier nauwlettend gevolgd wat er in de metaalsector ge beurt, omdat enkele jaren geleden over eengekomen is de ontwikkeling in de metaal als richtlijn aan te houden voor de loonontwikkeling bij het overheids personeel. De werknemers en werk- *jl ailCl gevers in de grafische be drijfstak zijn een loonsverhoging van 7 cent per uur overeengekomen, een dienst tijdtoeslag en een verkorting van de arbeidstijd van 48 tot 45 uur in drie jaar tijds. T prareii De zaak van de leraren' i_/Ci ai cii salarissen is al enige tijd slepende. De stemming in deze kring is er niet beter op geworden, nu sinds 28 januari van dit jaar de bijzondere com missie voor het georganiseerd overleg v.oor het V.H.M.O. niet meer bijeen is geweest. Minister Cals heeft thans mee gedeeld dat de kwestie van de leraren salarissen op korte termijn in het kabi net zal worden behandeld. Het overleg zou daarna eventueel in de commissie van overleg voortgezet kunnen worden. zegt t str« i dat i het Vprvnpr Ue werknemers ln ei Oei voersbedrijf plegen beröad over de te volgen koers. De vijf organisaties zijn ook vandaag weer bij een geweest. De vrijere loonpolitiek is hier een moeilijke zaak, omdat de renta biliteit en produktiviteit sterk gebonden is aan de door de overheid vastgestelde tarieven. Men voelt zich er niet geluk kig bij dat het vervoer, als zelfstandige bedrijfstak voor de loonontwikkeling aangewezen zou worden op de ontwik keling die zich achteraf blijkt te hebben voorgedaan in andere bedrijfstakken. De werknemers dreigen zo de dupe te wor den van de tarievenpolitiek. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het bestaan de economisch bureau voor het wegver voer nog *en belangrijke rol bij de toe komstige loonpolitiek zal spelen. Evenals in verschillende andere be drijfstakken wordt ook hier met grote belangstelling het debat van volgende week in de Tweede Kamer over ciaal-economische nota afgewacht. Ongetwijfeld zal de houding v regering hierbij mede de beslissing be palen van het College van Rijksbemid delaars over het grote aantal thans nog hangende voorstellen tot loonsverhoging in verschillende bedrijfstakken. Tevens zullen andere bedrijfstakken, die tot nog toe een afwachtende houding hebben aangenomen, dan ook hun houding be palen en eventueel op. hun beurt met loonvoorstellen komen. Doden van weg, water en werk De 41-jarige bromfietser H. Feeling kwam gistermiddag op de Mauritekade te Amsterdam in aanrijding met een vrachtauto. Hij viel en was op slag dood. De 22-jarïige P. Daniels uit Appinge- d a m is gisteren bij het zwemmen Ln het Eemskaoaal verdronken, vermoedelijk tengevolge van krampen. Door het bezwijken van een zandtreeh- ter op het terrein van A. de Jong aan dt Pakkenskil te Krimpen a. d. Lek df de 44-jarige heer H. K. Muilwijk tezamen met zijn vierjarig zoontje door de 60 kubieke meter zand gevulde trechter in het zand bedolven. Na het opvijzelen bleek de heer M. dood te zijn en zijn zoontje had een ernstige wond aan de DE GAULLE VOLGEND JAAR NAAR LONDEN President De Gaulle van Frankrijk zal volgend jaar een staatsbezoek aan Londen brengen, aldus heeft het Buckingham Palace vandaag bekendgemaakt. Na marine-ongeluk boven het Marsdiep (drie doden) EN HELIKOPTER van de Marine Luchtvaartdienst is gisteren in het Marsdiep, nabij Den Helder, neergestort. Twee officieren en onderofficier van de Koninklijke Marine kwamen om het leven. Gedurende het onderzoek naar de oorzaak van de ramp zullen alle helikopters van de Marine op de grond worden gehouden. Ook de helikoptervlucht van koning Boude- wijn en koningin Juliana van Rot terdam over de Deltawerken en naar Noordwijk is afgelast. Waarschijnlijk zullen voor deze tocht Dakota's wor den gebruikt. De marinehelokopter. een Sikorsky S-55. werd gebruikt bij het inschieten van tor pedo's. Op de voorgeschreven wijze ma noeuvreerde het toestel boven de onder zeeboot 0-27 om de hoofdinschieter, de luitenant-ter-zee eerste klasse P. D. Bochove, van boord te halen. Tijdens het optakelen van de officier maakte de helikopter plotseling een schieter tot 80 meter boven het water oppervlak. Voorover stortte de Sikorsky in het Marsdiep. Luitenant-ter-zee Van Bochove werd, hangend in de lier, tegen het wateropper vlak geslagen. Hij moet vrijwel onmiddel lijk zijn overleden. De twee inzittenden van de helikopter, de luitenant-ter-zee-tweede-klasse A. K. Robbe en sergeant-vliegtuigmaker G. W. Niesveld verdwenen met de helikopter in het Marsdiep. Reddingsvaartuigen van de marine heb ben inmiddels het stoffelijk overschot van de heer Van Bochove geborgen. De twee inzittenden van de helikopter worden nog vermist. Duikers zijn afgedaald op de plaats waar het toestel is verdwenen. Luitenant-ter-zee der eerste klasse P. van Bochove (36) uit Den Helder was gehuwd en had twee kinderen. Luitenant der tweede klasse A. K. Robbe Voorschoten was gehuwd. Ser- Voorlopig onbeperkte dictatuur PRESIDENT SUKARNO van Indonesië heeft gisteren te Djakarta uren- lange besprekingen gehouden met de chef-staf van het leger, luite nant-generaal Nasution en de aftredende premier Djuanda over de kabi netsformatie. Eerder op de dag besprak Nasution de veranderingen in de grondwet met de commandanten van leger, marine en luchtmacht. In het sterrenbeeld Andromeda Is met het ongewapende oog een klein wazig vlekje te zien, dat al in oude tijden de aandacht van de astronomen heeft getrokken. In de 9de eeuw had dit vlekje in hoge mate de belang stelling van een Perzisch sterren kundige en het verwierf hernieuwde aandacht toen het in Europa in 1612, na de uitvinding der kijkers, door Simon Marius opnieuw ontdekt werd. Naarmate de kijkers verbeterden, werd deze Adromeda-vlek voor het oog van de toeschouwer al groter en groter, en het zonderlinge van het geval was, dat er hoe langer hoe meer van dergelijke vlekken in het heelal te bespeuren vielen. De Franse astronoom Messier telde er in 1781 al 103, maar later sprak de beroemde Herschel reeds over duizenden van deze vlekken en de on derzoekingen van Perrin leidden tot de veronderstelling, dat het er ongeveer 300.000 moesten zijn. Ook dit aantal bleek later griezelig klein, want Hubble schatte dat elke vierkante graad van het hemelgewelf ongeveer 750 van dergelijke vlekken bevatte. Dat be tekent, dat op een stukje hemel tei grootte van de volle maan ongeveei 150 van dergelijke vlekken zijn, dit bij elkaar geteld het aanzienlijke ge tal van 30 miljoen stuks verteger woordlgen. Deze vlekken werden nevelvlekkei genoemd en men ging van de ver onderstelling uit, dat zij bestonder uit reusachtige wolken van lichtende materie, waaruit in de loop van miljarden jaren zonnestelsels zouden worden opgebouwd. Het waren dus naar men dacht zonnestelsels in wording. TOCH IS HET ZO! Zo'n dertig jaren geleden werd echter ontdekt, dat de Andromeda- nevel niet bestond uit een wolk van luchtige materie, maar uit reus achtige opeenhopingen van volwaar dige sterren. Men had hier te doen met een geweldig sterrenstelsel, in beginsel gelijk aan onze eigen melk weg. Toen won het inzicht veld, dat al die miljoenen andere nevels ook sterrenstelsels waren, sommige in afmeting gelijkend op de melkweg, andere echter met een diameter die een miljoen maal_ groter is. Wanneer we nu even een recapi tulatie mogen geven, blijkt het heelal dus bevolkt te zijn met miljoenen en miljoenen sterrenstelsels, die ieder voor zich weer talloos vele miljarden sterren bevatten. Door deze nleuwe- inzichtcn wordt elke schatting van het lal slag de lucht. Vooral omdat wetenschap en techniek nog niet aan het einde van hun kunnen zijn. Vond men vóór de oorlog het be reik der reuzentelcscopen, die 100 miljoen lichtjaren het heelal in kon den staren, reeds een geweldige irestatie, later bleken nevels waar ■eembaar die 250 miljoen, ja zelfs l miljard lichtjaren van ons ver- vijderd zijn. En sommigen veron- Icrstellen, dat de techniek er in zal legen de mogelijkheden nog tot hel esvoudige op te voeren! U weet natuurlijk, dat het licht pei econde een afstand van 300.000 km aflegt. Het zal u echter niet bekend rijn, dat onder bepaalde omstandig heden het licht een snelheid heeft van gemiddeld slechts 16 m per uur? Daarover een volgende keer. door Sukarno bij besluit afgekon digde grondwet van 1945 is wellicht de kleinste ter wereld en omvat slechts 37 rinkelen. In de inleiding is de opvatting van de president van geleide democratie rwerkt. namelijk „een democratie geleid door wijs bestuur tengevolge van over leg en vertegenwoordiging". De soevereiniteit zal volgens de grond wet bij het volk liggen en volledig wor den uitgeoefend door een volkscongres, bestaande uit leden van de raad van ver tegenwoordigers en afgevaardigden van gewesten en groeperingen. De raad wordt gekozen en de afgevaardigden van gebie- Beleidsbezwaren van N.V.M. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen verklaart, dat het sociaal-economisch regeringsbeleid de lasten voor het midden- en kleinbedrijf belangrijk zal verzwaren, daar het zo wel aps producent als consument getrof fen wordt. Het verbond wil, dat de bedrijfsruimten van de huurverhoging worden uitgezonderd en de melkprijs niet omhoog gaat of geleidelijk met slechts drie cent per liter. Wat de com- pensatievoorstellen betreft, zal het juist voor de kleine ondernemers moeilijk zijn zonder doorberekenig kostenver hoging te dragen. Het bestuur dringt aan op afschaffing van de grens van f 300(1 voor investeringsaftrek, vermin dering van het aantal gemeenteklassen tot vier en bijzondere aandacht voor kleine middenstandskredieten. Vrijere loonpolitiek acht het bestuur een on overkomelijk bezwaar omdat dan de zuigkracht van de grote industrie nog den en groeperingen worden door de pre sident benoemd. Bij de grondwet i6 een verklaring gevoegd, dat de verkiezingen voor de raad gehouden zullen worden, nadat het parlement een nieuwe wet op de politieke partijen zal hebben aange nomen. In die tussentijd zal Sukarno met de regeringsmacht zijn bekleed, tezamen met het door hem te benoemen kabinet. De president en de vice-president zul len door het volkscongres bij meerderheid van stemmen worden gekozen. De presi dent zal bekleed zijn met de wetgevende macht met sanctie van de raad van ver tegenwoordigers. Hij wordt tevens opper, bevelhebber van de strijdkrachten en za bevoegd zijn de noodtoestand af te kon digen. De president zal worden bijgestaan door een opperste raad van advies, die het recht heeft voorstellen bij de regering in te dienen. De president zal de ministers benoemen en ontslaan, en zal het recht hebben in noodgevallen regeringsverorde- ningen af te kondigen in plaats Volgens dc overgangsbepalingen zal de president met bijstand van een nationale commissie tot aan de instelling van het volkscongres, de raad van vertegenwoor digers en de opperste raad van advies dc functies dier lichamen uitoefenen. Bij de grondwet is het Djakarta-charter gevoegd, dat door negen vooraanstaande figuren onder aanvoering van president Sukarno werd getekend. Daarin wordt o.a. een beroep gedaan op de belijders van de Islam om zich aan de Islamietische wetten te houden. „Deze bepaling was oorzaak van een breuk tussen de presi dent en de Islamietische partijen in de grondwetgevende vergadering, omdat zij deze bepaling in de grondwet zelf opge- Volgens A.F.P. zijn er tot nog toe m de peis niiet veel reacties op Sukarno'6 besluit. 1 geant-vliegtuigmaker G. W. Niesveld (32) uit Katwijk was gehuwd en had twee kin- De Rijksvoorlichtingsdienst deel nog mee, dat het bezoek van koning Boude- wijn aan bet vliegkampschip Karei Doorman donderdag zal vervallen. Het is voorlopig het voornemen dat de vor sten zich na de rondvaart door de ha vens van Rotterdam per auto naar het vliegveld Zestienhoven begeven om met een drietal Dakota's de tocht over de Deltawerken te maken. Deze tocht zal worden beëindigd op het vliegveld Val kenburg. Vandaar zal men zich per auto naar Noordwijk aan Zee begeven. Duitser vermoedelijk dader van aanslag in Utrecht De vermoedelijke dader van de moord aanslag die in de nacht van 11 op 12 juni werd gepleegd op de Utrechtse ga- ragewacht J. Nederhof, is de zeventien- j'arige W. J. F. uit Keulen. De jongen is voortvluchtig. Op de avond van de elfde juni hield de politie een jonge Dilateer aan, die al enkele dagen jn de omgeving van Utrecht rondzwierf. Hij vertelde, met vakantie in Nederland te zijn. 'sNachte zou hij bij boeren slapen. Diezelfde nacht werd Nederhof neerge schoten. De politie vond de indruk van 'n fietsband en van een voet. De fiets werd later gevonden. De recherche doorzocht hooibergen waarin de jonge Duitser had geslapen en vond een regenjas ,die sporen van aluminium/verf vertoonde. In de hoek van de garage, waarin de jongen ziah voor de schietpartij verborgen had ge houden. 6tond ook een busje aluminium- Ten sloitte vond de recherche het lid— maatsöhapsbewij6 van een Keulse gym nastiekvereniging, op naam van J. F. Bij navraag bleek J. F. sinds 2 juni spoor loos te zijn, met honderd gestolen mar ken van zijn baas op zak. De recherche wordt in haar vermoeden dat F. de dader van de aanslag is, ge sterkt door het feit dat de Duitser sinds 12 juni uit de omgeving van Utrecht is verdwenen. De heer Nederhof heeft inmiddels, na een geslaagde operatie, het ziekenhuis mogen verlaten. Korenvelden gingen in vlammen op In Erica in Drenthe zijn gistermiddag enige hectaren rogge in vlammen opge gaan. De brandweer van Emmcn, die de landerijen moeilijk kon bereiken wist do brand pas na enige tijd te bedwingen. De schade is vrij aanzienlijk, temeer daar ook aan de kostbare dalgronden vrij be langrijke schade werd toegebracht. Arnhems toren herrijst De herhouw van, de in de oorlog ver woeste grote foren wordt herbouwd naar het bekroonde ontwerp van architect T. G. van der Laan en zal weer een onder deel van het stadssilhouet worden. Over zal men naar de burgemeester hoopt hét carillon weer horen zingen. De hoogte wordt 90 meter en de kosten zullen 2,8 miljoen gulden bedragen. Joachim Ferdinand de Beaufort, laatste lijk mededirecteur van de Nederlandsche Bank en president-commissaris van de Rubbercultuurmij. Amsterdam, is gister middag op 83-jarige leeftijd be Baarn overleden. De drie mannen- die het leven lieten hij het ongeluk. Van links naar rechts: de sergeant-vlieg tuigmaker algemeen C. W. Nies veld, de It.-ter-zee eerste klasse P. D. van Bochove en de vlieger It.-ter-zee tweede klasse C. O. A. K. Robbe. Boven een joto van een Sikorsky S-55, zoals bij de Marine Luchtvaartdienst in ge bruik zijn. Beledigende uitlating jegens Indonesië Heeft de minister kennis genomen van een recente toespraak van de comman dant zeemacht in Nieuw-Guinea schout bij-nacht Valkenburg in tegenwoordig heid van de gouverneur en marineperso neel van alle rang?n, en is hel de minister bekend, dat de lieer Valkenburg daarbij tot het marinepersoneel zei: „Prent dart, mocht onze bruine buurman, die reeds zo vaak zijn begerige ogen op dit gebiedsdeel richt, werkelijk zijn klau wen uitslaan, ook van u geëist zal den, dat u uw plicht tot 't uiterste vult"? Deze vraag heeft het pac.-soc tisch Tweede-Kamerlid ds. N. Van der Veen gesteld aan de minister van defen- Van den Bergh. De heer Van der Veen agt of de minister niet van mening is. de uitlating van de schout-bij-nacht, en hooggeplaatst Nederlands militair beledigend moet worden geacht voor bevriend en nog op allerlei wijzen bij zonder niet hel Nederlandse verbonden volk als het Indonesische. Het Kamerlid vraagt tenslotte of de regering afdoende maatregelen wil nemen om tc voorkomen, dat een dergelijke gebeurtenis zich in de toekomst kan herhalen. ken, mr. J. M. A. H. Luns en dr. von Brentano hebben gisteren in Bonn de tussen de beide landen bestaande kwesties besproken. Zij hebben ech ter geen algehele overeenstemming bereikt. Wel werd in het na afloop van het gesprek uitgegeven Neder lands-Duitse communiqué gewaagd van een belangrijke toenadering in de wederzijdse standpunten. „Het is te it dekking hopen", aldus het communiqué, „dat de sinds jaren nagestreefde oplossing van de nog tussen beide landen han gende problemen binnen het moge lijke is komen te liggen." De ministère hebben aan hun delegatie leiders. de Nederlander dr. van Houten en de Westduitee amhasadeur Lahr richt lijnen gegeven voor het voortzetten van de besprekingen. Na afloop van het gesprek verklaarde minister Luns: „De besprekingen waren zeer bevredigend. Wij hebben enkele vraagstukken opgelost Maar andere pun ten moeten nog geregeld worden." Verder deelde minister Luns mee, dat hij minis ter von Brentano volgende week weer in Genève hoopt te ontmoeten. Mr. Luns hoopt, dat alle vraagstukken binnen twee drie maanden zijn opgelost. Vragen van Burger De PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, heeft de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, enkele schriftelijke vragen gesteld over een uitlating van de be windsman tijdens een vraaggesprek met De Volkskrant. Blijkens dit blad heeft de minister gezegd: „Ik zie nu pas in, hoe diep de beslissing van het departement van justitie in het leven van de mensen ingrijpen. Neem het moeilijke vraagstuk van de spijtoptan ten en van de in Indonesië wonende mensen, die verwachten het in Neder land beter te krijgen. Dan heb ik nooit geweten, dat het verlenen van gratie bijvoorbeeld zo vaak aan de orde kwam. De benadering van deze problemen ligt in dit kabinet iets gemakkelijker dan in het vorige. „Op de brede basis stuit men voortdurend op een zakelijk ver schil van inzicht. In dit kabinet is men in grote lijnen meer homogeen". Indien de minister dit alles inderdaad heeft gezegd, zo vraagt de heer Burger, wil de minister dan meedelen welke aanwijzingen hij heeft voor zijn stelling, in het kabinet-Drees de behandeling het vraagstuk van. de spijtoptanten andere in Indonesië wonende men en het gratiebeleid werden bemoei lijkt als gevolg van uit de brede basis voortvloeiende zakelijke verschillen van inzicht?

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5