CHRISTELIJK Nieuw pensioenpremie- svsteem ambtenaren Verzoening in Almelo was een getuigenis voor de wereld Een woord voor vandaag Kanttekening •4 inl Chefarine„4 Tien kerken van de W.P.A. zoeken naar eenheid Ontsnapt langs Krakatau Voorstellen in principe aantrekkelijk J f "N Correctiemaatregelen per se onvoldoende (Van onze sociaal-economische redactie) De regering heeft aan de amb tenaren voorgesteld de premie betaling voor het overheidspen- sioen, het pensioen krachtens de Algemene Ouderdomswet en de uitkering krachtens de Alge mene Weduwen- en Wezenwet te coördineren en vast te stel len op 7 pet. over de volle pen sioengrondslag. Op het ogenblik wordt al naar het aantal dienstjaren is op het ambtelijk pensioen maximaal 80 pet. van de A.O.W.-uitkering ge kort.. Voor gehuwde gepensioneer den met 40 dienstjaren bedroeg deze korting tot nog toe ƒ1123,-. o Verbetering is ook gevraagd in het gezinspensioen, dat wordt uitgekeerd na het overlijden van een ambtenaar, die in het genot was van een invaliditeitspensioen. Als berekeningsbasis zou de pen sioengrondslag aangehouden moe ten worden en niet zoals thans het invaliditeitspensioen zelf. Aandacht vraagt de N.C.B.O. er voor. dat een uniform percentage voor de pensioenpremie minder billijk is dan het lijkt. Een amb tenaar op weekloon zal bij pensi onering niet zo erg veel meer verdienen dan bij het begin van zijn loopbaan. Hoewel de pensioen hoogte afgesteld wordt op de hoog te van het in de laatste jaren geno ten inkomen, zal zijn werkelijk betaalde premie toch weinig blij- taald. maar dit bedrag wordt niet uitbetaald. Hierin komt thans wijziging, zo schrijft Het Orgaan, van de Nederlandse. Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Het coördinatie-voorstel van de regering beogt de premiebetaling voor de A.O.W. door de ambte naren te laten vervallen. Deze premiebetaling zal (iet Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds van de ambtenaar overnemen. De premie bedraagt thans 6,75 pet, waarvan 5.6 pc' wordt gecompenseerd, zo- dat altijd nog 1.15 pet. voor reke ning van de ambtenaar zelf kwam. Om onbillijkheden bij de invoe ring van het nieuwe systeem te gen te gaan heeft de regering voorts voorgesteld, de salarisscha len zodanig tp herzien, dat het be drag van het salaris, na aftrek van het nieuwe pensioenverhaal, gelijk blijft. De salarissen van 4000 tot 20.000 zullen daartoe met ongeveer 35 tot ^200 P®r drag, wanneer '.lij zijn 7 pet. al tijd over het slotinkomen betaald had. Gemiddeld zal zijn premie ongeveer 6.5 pet. zijn. Er zijn ech ter ook ambtenaren die in de loop der jaren hun salaris zien ver drievoudigen. Ten opzichte van hun eindsalaris heeft hun premie betaling gemiddeld veel minder bedragen. Bij een lager pensioen is de premielast voor het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds ook veel gunstiger. De N.C.B.O., is daarom van mening, dat er een gedifferentieerd premieverhaal moet komen of anders een gediffe rentieerd pensioenpercentage voor de lagere salarisgroepen. 5 Een andere factor is nog, dat een ambtenaar met .3600 inko men thans reeds 7 pet. premie betaalt, maar een ambtenaar met 7000 betaalt nu slechts 4,36 pet. De ambtenaar met 3639 krijgt helemaal geen compensatie bij de bedrag waarmee de pensioen grondslag omhoog gaat. Hierbij tekent het N.C.B.O -or gaan echter aan. dat over de hier genoemde salariscorrecties ook 7 pet. pensioenpremie moet wor den betaald en dat dus de correc ties iets gunstiger zouden moeten Met het principe van de inbouw van het bodempensioen in het ambtelijk pensioen meende de N.C.B.O. akkoord te kunnen gaan. Er is iets in deze voorstellen, dat deze centrale aantrekt. Bovendien meent men een psychologisch winstpunt te zien in het vervallen naar met 7000 krijgt 200 com pensatie. waardoor later ook zijn pensioen hoger komt té liggen. Het zou biRijk zijn, dat degenen die jaar en dag al een hoog per centage aan premie betalen een compensatie ontvangen gelijk aan die voor de ambtenaren die tot nog toe tiet laagste percentage be taalden. Eigenlijk zou aan alle ambtenaren van hoog tot laag 200 compensatie gegeven moeten worden. Een zesde punt waarvoor aan dacht wordt gevraagd is het ver vallen van de 5,6 pet. compensa tie voor de A.O.W. Dit heeft tot A.O.W. door de ambtenaren. Het grote bezwaar van betaling van premie en kortiög op de pensioenen komt daarmee ook te vervallen. Per se onvoldoende Het geheel overziende worden echter de voorgestelde correctie- voor alle vergoedingen en toela gen in de sfeer van de secondaire loonbepalingen ook 5,6 pet. lager worden. 7 Een onbillijkheid acht men het, dat iemand die bijv. slechts voor halve dagen werkzaam is in over heidsdienst toch per jaar 2 pet. van de A.W.W. gekort wordt. Dit zou de helft, dus slechst 1 pet. i In de ®erste plaats is aan de waardevastheid van het pen sioen voorbijgezien. Nu het AO. o De herziening van de premie heffing zóu voorts niet bij Alge mene Maatregel van Bestuur {naar bij de wet dienen te ge- wordt ingebouwd, zou de situatie ontstaan, dat slechts een deel van het pensioeninkomen waardevast is. Alle werknemerscentrales on dersteunen de eis voor een waar zo belangrijke zaak. zou niet bui ten de verantwoordelijkheid van het parlement mogen blijven. devast pensioen. 9 Voorts is het aftrekpercentage voor de Algemene Weduwen- en Wezenwet op 2 pet. gesteld, de N.C.B O. meent dat 1M> pet. vol doende is. Betoogd wordt, dat de omstandigheden, "waaronder^veel- van de hier opgesomde wensen er beslist enkele op korte termijn dienen te worden ingewilligd, wil de bond zijn medewerking aan de voorstellen kunnen verlenen. In het georganiseerd overleg heeft de regering echter zelfs deren achterblijven van dien aard zijn. dat een belangrijke vermin dering van inkomen noodlottig kan worden. Het wordt geen overdaad ge acht, indien aan de weduwe ma ximaal 90 pet. van de wedde van de overleden ambtenaar in uitzicht gesteld zou kunnen worden. Een aft'-ek van l'i pet. per dienstjaar, welke met pensioen vergolden wordt, zou inhouden dat boven '.iet gezinspensioen, dat maximaal 70 pet. van de grondslag kan bedra gen. nog een bedrag aan A.W.W:- pensioen jaarliiks aan de weduwe toekomt van 787.20. Bij de voor gestelde aftrek van het weduwe pensioen van 2 pet. per dienstjaar zou de weduwe jaarlijks slechts 393,60 ontvangen (20 pet. van f 1968). een later tijdstip zou er nog wel eens over gesproken worden. Pra ten op dit moment bleek nutte loos. Ter vergadering werden zelfs reeds de op deze aangele genheid betrekking hebbende ge drukte stukken bestemd voor de leden van de Tweede Kamer uit gereikt. Deze voor de ambtena ren zo belangrijke kwestie moet met een sneltreinvaart afgehan deld worden, aldus bet orgaan van de N.C.B.O., omdat de A.W.W. spoedig ingevoerd moet worden. De conclusie wordt hieruit ge trokken. dat op het voeren van een echt overleg met de ambte- narenorganisaties blijkbaar geen prijs wordt gesteld. Deze gang van zaken wordt een slechte start van de nieuwe rege ring gencmrl en d" bond l« be Het 1% pc ook geen woordigers t. voorstel kon echtqj- ïenade vinden in de de regeringsvertegen- slist nieuwsgierig of het parlement kans zal zien een wijziging ten gunste van de ambtenaren in de voorstellen aan te brengen. Plaatselijk moet het gesprek op gang komen pjET OECUMENISCH PAD is zo nauw als de via dolorosa van onze Heiland. Hetzelfde pad is echter tegelijkertijd ook zo breed, dat élke rechtvaardige er met ge juich op kan wandelen. Wanneer de Heilige Geest werkt, worden plaatselijke gemeenten actief: als de werkelijke begeerte naar een-\volkomen bevrediging vindt". Het is (Van een onzer verslaggevers) Plannen, plannenwie heeft ze niet? Een mens zonder plannen is een zielige verschijning, bij wie veel mankeert,l die geen verwachtingen meer koestert van het leven Overigens is het vaak zo, dat wij ons liever maar niet teveel over onze plannen uitlaten, omdat wii ze al te fantastisch vinden of omdat wij van tevoren toch wel weten, dat het j altijd droombeelden zullen blijven. Salomo, de wijze man, i heeft het eens zo getypeerd: „De plannen in het hart van de mens zijn diepe wateren". Dat is ivel goed gezien! Hoe dieper j het water, hoe minder er te ontdekken valt. Toch voegt hij er iets aan toe, nl. dit: „Maar een man van verstand weet ze op te diepen". Daar gaat het namelijk om! Het klinkt mis schien wat paradoxaal, maar de plannen, die u hebt. zijn voor verwezenlijking vatbaar, als u verstand hebt. Dan zijn het vl. j verstandige plannen. En dat woord verstand betekent hier heus niet de gesteldheid van het intellect, maar het is veel j dieper: een man van verstand is iemand die èn zijn hoofd èn I zijn hart stelt onder de tucht van Gods gebod. Die vraagt, j bij elk plan, dat in hem opkomt, of het in overeenstemming is met de wil van Hem, Die als de Schepper ervan recht heeft op uw hersens en op uw hart! heid weer ontstaat, gaat de meente weer leven. De wereld staat dan verbaasd en de kerk heeft weer een woord voor de wereld. te Almelo, toen hij in een overvolle gereformeerde kerk van Haarlemmer meer O.Z. sprak over de eenheid van de gereformeerde belijders, speciaal in verband met wat de laatste we ken in Almelo gebeurd is. Het lag in de bedoeling dat ook ds. O. Jager op deze bijeenkomst zou spre ken, maar door ziekte was hij verhin derd. De belangstelling voor deze ver gadering was zeer groot. Uit de wijde omtrek waren de belangstellenden ge komen. Er waren zeer veel predikan ten, zowel van de geref. kerken (Syno daal) als van de geref. kerken (vrijge maakt). Ook het lid van de Tweede Ka mer dr. J. Meulink, was onder de aan wezigen. LOSGEKOMEN Er is in de laatste weken iets los gekomen in onze kerken, aldus ds. Ra ven. Laten we ec^'er niet denken dat dit speciaal werk voor de synode echter tekenend dat deze uitspraak vrijwel letterlijk voorkomt in het be kende bezwaarschrift van dr. R. J. Dam, één van de belangrijkste fi guren tijdens de vrijmaking. Ds. Ra ven achtte de vrees, dat deze uit spraak ongereformeerd zou zijn, dan ook geheel ongegrond. GEEN COMPROMIS Als wij dit niet doen, wanneer wij geen eerlijke kerk willen zijn, wanneer wij dc eerlijkheid in de kerk niet willen, moe ten wij niet verwonderd staan wanneer God straks de nozems ons zal doen voorgaan in Zijn Rijk. Wanneer wij ons samen weer stellen j onder de tucht van Gods Woord en de j vf.T'Tp EEN EVEN WELKOM ALS HOOG GAST de kandelaar weer gaan branden. Uit het verlies van de oorlog kan dan winst ontstaan dat is de wonderlijke wet van het Koninkrijk van God. Over de actuele situatie zei ds Ra ven beangst te zijn voor compromisfor mules op de a.s. generale synode der Gereformeerde Kerken. Met nadruk waarschuwde hij tegen de opvatting dat de vervangingsformule nu niet meer noodzakelijk is. Mijn enige reactie als vrijgemaakt predikant kan dan slechts zijn dat de schorsingen kennelijk goed gewerkt hebben. De Geref. Kerken zullen het verleden heel eenvoudig moeten wegdoen, wan neer zij de beslissingen uit de oorlog niet willen handhaven. Dan zal in beide kerken openbaar kunnen worden, wie er eventueel sectariër is. Persoonlijk wilde ds. Raven, die zelf indertijd ook geschorst is, afzien van het verleden. De opheffing van de schor sing in Almelo beschouwde hij voor zich zelf ook als opheffing van zijn schor sing. Maar de zaak is dat er te streng gebonden is Met de Waarheid en Een- heidgroep stelde hij dat er onrechtma tig gescnorst is. Ds. Raven wilde nie mand aan zijn opvatting van doop en verbond binden Maar hij wilde zelf ook meentelid- komt het in dize dinE~en >g> °vp'a":"5' aan. Hoe zwakker de kerk wordt, hoe dle h" mel als schriftuurlijk kan rien. de theologen het louter leen voor het zeggen zullen krijgen. Ds. Raven vertelde hor de contacten in Almelo zich ontwikkeld hadden. Meer dan drie jaar is er nu samengesproken door de predikanten van de beide ker ken. Men heeft met elkaar gepraat over de leerbeslissingen en de schorsingen Men heeft elkaar preken over verbond en doop voorgelezen. En zo is langza merhand de toenadering gegroeid. Landelijk hadden deze besprekingen hun neerslag in de artikelen van Ds. Okke Jager in De Strijdende Kerk. Ds. Raven vond het begrijpelijk dat bepaal de synodaal-gereformeerden deze arti kelen niet ei= konden waarderen. De afwijzende houding van sommige vrijge maakte scribenten noemde hij echter onbegrijpelijk. De kerken in Almelo hebben door de brieven, die beide kerkcraden over de verdeeldheid aan elkaar hebben geschre ven, nieuwe impulsen gehad. En niet alleen in de kerken zelf zijn deze brie ven onderwerp van gesprek geweest. Heel de stad Almelo heeft er over ge sproken en zo is er een getuigenis tot de wereld uitgegaan. Ds. Raven herinnerde eraan hoe de gereformeerde kerkeraad nu uitgespro ken heeft verlegen te staan tegenover de leerbeslissingen, die in en vlak na de oorlog genomen zijn en hoe de schor sing van de heer Hagens is opgeheven. De gereformeerde kerk in Almelo wil terugkeren tot de belijdenis van de drie formulieren van enigheid en niets meer. Men heeft o.a. in vrijgemaakte kring, aldus ds Raven, kritiek geuit op de formulering van de geref. ker keraad dat „geen dogmatische con structie bij machte is de volle rijkdom van verbond en doop zo uit te spre ken dat ons verzwakte denken daarin OM DE JEUGD Het gewone volk is de laatste weken weer in de kerk gaan spreken. Ds. Ra ven en. ds. Jager hebben dat uit de tal loze reacties" kunnen, merken. De jeugd heeft ineens weer interesse voor deze zaken gekregen En juist vanwege de jeugd en vanwege de wereld zullen we Beroepingswerk NED HERV. KERK Beroepen te Utrecht (toez.) (vac. prof. dr. A. F. N. Lekkerkerkeri: H. Germans te Enschede; te Oud Beijerland: R. de Bruin te Beneveld; te Monster (toez.i D. v. d. Ent Braaf te Elspeet; te Scherpe- russe: W. Kalkman te Capelle aan de IJssel, Aangenomen: naar Katwijk aan Zet (wijkgem. N.O.): W. L. Tukker te Rot- Beroepen te Hoogvliet (derde pred.pl (toez.) K. Verbeek te Hontenisse. Beroepbaarstelling: C. Nieboer, kand. te Hogezand, Noordstraat 70 zal een be roep gaarne in overweging nemen. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Nöorddijk: R. J. de Boer. em. pred. te Veesen. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal: te Hoogvliet: R. D Beukema te Doorn en W. v. Dijk te Nederhorst- Den Berg. Aangenomen naar Schoonoord: W. Mo lenaar, kand. te Wormer, die bedankte voor Valthermond. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Elburg; G. Blom te Meer kerk en P Zonneveld te Rotterdam. Beroepen te Deventer: W J, v. d. Lin den, kand- te Santpoort; te 's-Graven- moer: H. P. Brandsma, kand. te Sneek; te Gouda: J. de Jong, kand te Rotterdam; te Rozenburg; H. P. Brandsma te Sneek GEREF. GEMEENTEN Beroepen voor Dirksland en Nieuw- Beijerland; P. Blok. kand. te Rotterdam. Bescherm Uw haar tegen zon en water met -haarcrème Advertentie 4 beroemde geneesmiddelen in tablet doen wonderen! Oproep van nieuwe Presbyteriaanse Kerk r-i rr byterian Alliance, die zeer binnenkoi streven naar een s™' ""eidcong", ««n beieg. Hervormde Kerk De Hervormde Kerk in Ame rika heeft een uitnodiging gekre gen van de assemblee van de Verenigde Presbyteriaanse Kerk in de U.S.A. om samen te gaan zoeken naar een mogelijke orga nische eenheid. Deze presbyte riaanse kerk is zelf nog maar nauwelijks een jaar oud en werd gevormd door de samensmelting van de Presbyteriaanse Kerk in de U.S.A. en de Verenigde Pres byteriaanse Kerk van Noord- Amerika. Het voorstel werd gedaan in een brief die gericht werd aan nog acht pres byteriaanse en hervormde kerken die zijn aangesloten bij de World Pres- ,,En alstublieft een vroeg Nicolson. ..Daai een snel onderzoek v kwaad kunnen ,,Dat is a! gebeurd, kapitein zijn stuurma een compleet arsenen de eetzaal had verlati beetje achteruit, wilt u?" in de hoek. En misschien zou an uw zakken helemaal geen mijnheer Nicolson," stelde de gerust. „We hebben ze van verlost, nadat u gisteravond r.Kunt u die duikboot nog „Die is nu recht ten zuiden van ons, een kleine tweehonderd meter uit de kust." Opeens liet hij zijn kijker zakken en dook neer in de kom. Er was jufst een zoeklicht aangeflitst in de commandotoren van de duikboot; het verblinden de licht gleed snel over de rotsachtige kust van het eiland. Bijna onmiddellijk had het de kleine inham gevonden, waarin de boten lagen, bleef daar een paar seconden stilstaan en begon toen langzaam te gen de verhevenheid op te kruipen, vrijwel ter hoog te van de plek waar zij in hun kom lagen. „Ge neraal!" riep Nicolson met aandrang. Het zal me een waar genoegen zijn!" bromde Farnholme. Hij bracht de karabiin langs de grond naar voren schouderde haar. mikte en vuurde, al les in één enkele snelle beweging. Het wapen stond op enkel schot, maar één schot bleek ook meer dan voldoende te zijn: door de wegstervende echo'-s van de knal van de karabijn heen hoorden zij in de ver te het gerinkel.van glas, en de witte glans van het licht veranderde snel in een dofrode gloed, om een ogenblik later geheel te verdwijnen. door ALISTAIR MAC LEAN 1 (vertaling Bob Limburg) J^EZE week mogen wij als volk betrekking tot het koninklijk gezin in van Nederland een even wellco- België onbarmhartig onthullend me als hoge gast begroeten en in werkzaam geweest. Aan de andere ons midden zien: Boudewijn de ko- kant is het dezelfde publiciteit ge- ning der Belgen. Het is ons een eer weest, die ons datzelfde koninklijk en een voorrecht. gezin heeft laten zien in zijn eigen Dat dit bezoek mogelijk is, is op onaantastbare bekoorlijkheid, is het zichzelf reeds een reden tot dank- dezelfde publiciteit ook geweest, die baarheid. Men mag er een aanwij- ons de jonge koning heeft laten zien zing in zien van de goede betrekkin- als een in de beste zin des woords gen, van de goede verstandhouding, menselijk vorst, begiftigd met alle Het meer verwijderde verleden, hem omringen. Wij zullen ons sterk waarin de vriendschap niet onver- vergissen, indien hij niet met de ja- deeld was, is tot een ver verleden ren meer en meer worden gaat wat geworden, dat reeds lang afgesloten hij thans reeds is: zichzelf, geacht mag worden. Zichzelf, en dat betekent ook een In plaats daarvan is getreden een toegenomen vereenzaming op de ho- gemeenschappelijk leed, dat beide se post die hij inneemt en in het ho- I landen en volken hebben ondergaan, ge ambt dat hij bekleedt. Uit de Er is tussen België en Nederland zorgen is hij sterk naar voren ge- een gevoel gegroeid van, als kleine- treden, waarbij de overtuiging van re landen staande onder de dreiging z'jn geloof hem mee tot een wezen der tijden, meer dan ooit op elkan- steun is geweest. Hij is niet der te zijn aangewezen. Die saamho- meer het jonge kind, dat wijze righeid is een vrucht van het verle- daad van ziJn ouders ter lering on- den, ze behelst tegelijk een belofte df r ons toeven mocht. Het kind is voor de toekomst. uitgegroeid tot de jonge man, die Hoe zal die saamhorigheid beter deeI heeft gekregen aan de ervarin- kunnen blijken dan in een hartelijk £en des levens en van wie mee daar- welkom aan deze jonge vorst. om het met ons bevriende volk der Er zijn, ook in de laatste jaren, Belgen nog heel veel aan goeds vcr- wolken van zorgen getrokken over wachten mag. het Belgische koninklijk huis. Maar Wij weten,.hoe ook in deze tijden, wellicht mee door de zorgen gerijpt, die zo vol zijn van verandering en de jonge koning is daaruit allengs wisselvalligheid, het koningschap te voorschijn getreden als een even een zaak kan zijn van vastheid en sterke als vriendelijke persoonlijk- van bestendigheid, hoe het daarom heid. kan zijn een rijk bezit waarvoor ons Straks zijn het reeds acht jaren, dank betaamt jegens God, die wij dat hij de koninklijke waardigheid ook als Koning der koningen eren draagt, en hij draagt haar zoals ze en prijzen mogen, gedragen wil zijn: met waardigheid Zo is het om vele redenen, dat wij metterdaad, waaraan een metter- ons over het bezoek, waarvan Bou- daad bevrijdende humor en is dit dewijn de koning der Belgen ons de niet het kenmerk van ware humor? eer wil aandoen, van harte verheu- in feite gans geen afbreuk doet. gen. Worden het onvergetelijke da- De moderne publiciteit is ook met gen. EEN LEERZAME ERKENNING O VER het bezoek van de Belgi- hij veelal vergeten, sche koning aan ons land ver- De mensen van de pers laten zich heugen wij ons ook daarom, omdat daardoor niet ontmoedigen. De Ne- dit bezoek reeds nu aanleiding is geworden tot de uitreiking van Bel gische koninklijke onderscheidingen aan figuren uit de wereld van de Nederlandse pers, radio en film. Op dit terrein valt derlandse journalisten niet het minst hebben sinds jaar en dag met on vermijdelijke grimmigheid gestre den voor erkenning van de be tekenis der pers, en die strijd is nog Neder- ujet volstreden. Christus paar daagjes bij ons blijven, vroeg Findhorn droog. „Ik merk wel, nog vaker nodig zullen hebben. Een erg handig* zet was dat - ÖJPniet bepaald van ze, vindt we], mijnheer Nicolson? Ik bedoel, dat ze toch al eerde:' staaltje var de kunst van de generaal hie- hadden gehad." „Toen »o gek nog niet. Ze waagden wat maar hebban eoonet gehad: ze weten nu waar de boten liggen, cm door de vuurstraal uit de karabijn van de generaal óók waar wij zijn hetgeen een massa tijd er. de nodige mensenlevens zou hebben gekost. i land hadden moeten gaan om daar achter te komen. Maar het was hun vooral om de boten te doen, en niet zozeer om on,s. Wanneer ze o:is kunnen beletten het eiland te verlaten, krij gen ze ons op hun dooie gemak te pakken, bijvoor- keur overdag." „Ik vrees dat ik het met u eens moet zijn." zei Findhorn langzaam. „De boten komen nu het eerst aan de beurt Die brengen ze van de duikboot af tot zinken. En daartegen kunnen we niets beginnen." „Niet van de duikboot af Nicolson schudde het hoofd. „Ze kunnen de boten niet zien. en ze zou den de hele nacht nodig hebben orn ze. in het wilde weg schietend, lot zinken te brengen. Daar zouden ze minstens honderd treffers voor nodig hebben wanneer ze tenminste geluk hebben. Waarschijnlij ker is, dat ze een ploeg aan land zullen zetten om de bodetn uit de boten te slaan en een paar spijkers in de luchttanks te jagen of ze zee in te roeien of te slepen." „Maarhoe komen ze dan aan land?" vroeg Vannier. „Als het moet, zwemmen ze wel. Maar dat is niet nodig. De meeste duikboten hebben opvouwba re of opblaasbare bootjes aan boord. Voor een duik boot die in ondiep water moet opereren en vrijwel zeker in verbinding staat met hun eigen troepen op een groot aantal eilanden, zijn die bootjes eenvou dig onmisbaar." Verscheidene minuten lang zei niemand een woord. De kleine Peter mompelde hardop in zijn slaap, en Siran en zijn mannen fluisterden met elkaar in de verste hoek van de kom; woorden kon men niet onderscheiden. Toen kuchte Willoughby om hun aan dacht te trekken. „De vloed des tijds rolt snel voorbij, enzovoort," citeerde hij „Ik heb een idee Nicolson glimlachte in het donker. „Wees voor' zichtig, Wiily." „Lage afgunst haat de uitnemendheid, waar zij met bij kan." zei Willoughby verheven. „Mijn plan heeft de eenvoud van de ware genialiteit. Laten we .fprachtig!" antwoordde Nicolson. hevig sarcas tisch. „Met omwoelde riemen in het maanlicht. Hoever denk je te komen?" „Wacht even! Nou onderschat je me toch. Wil loughby zwevend in de regionen van het zuivere denKen, terwijl onze waarde eerste officier ploetert in de modder, We gebruiken de motor natuurlijk!" „En hoe wil je onze vrienden daarginds er dan toe brengen om watten m hun oren te stoppen?" „Daar denk ik ruet over Laat mij maar een uur tje werken aan die uitlaatpijp en die smoorplaten, en ik garandeer jullie, dat je die motor op geen honderd meter hoort. Het kost ons natuurlijk wat snelheid, maar toch niet veel. En zelfs al horen ze ons. jullie weet zelf wel hoe moeilijk het is, s nachts op zee een zwak geluid te lokaliseren De vrijheid wenkt, heren, laten we niet talmen." „Willy," zei Nicolson vriendelijk, „ik zal je eens wat vertellen: je kunt 's nachts niet op je oren re kenen, wanneer je een geluid moet lokaliseren. Maar de Jappen hebben daar hun - --'-ruiken hydJ5- I zich niet woelt of de uitlaatpijp geruisloos maakt, hebben meer aan het geluid van de schroef e nieuwe Verenigde Presbyteriaanse Kerk omvat drie miljoen leden, ter wijl de negen kerken die zijn uitge nodigd om tot een gezamenlijk ge sprek te komen samen drie en een half miljoen leden tellen. In de brief wordt er de nadruk op ge legd dat „nimmer tevoren in de ge schiedenis der kerk twee kerken mei geheel eigen tradities met meer een heid elkaar hebben gevonden. De hoop wordt uitgesproken dat deze kerk ook met de negen andere kerken één stem mag getuigen van c zoenende liefde van God voor de wereld." Het eerste antwoord op de brief werd gegeven door dr. James E. Wagner, president van de Evangelical and Re formed Church, die zijn blijdschap uitsprak over de oproep, maar zijn gemeenteleden waarschuwde, dat de ze brief gezien moest worden in het licht van hun eigen nauwe verbinding met de United Church of Christ. De ze Verenigde kerk zal ontstaan als straks de organisatorische samen smelting van de Evangelical and Re formed Church en de Congregationa- listische kerken voltooid is. In deze nieuwe kerk zullen straks volgelinger van Luther. Calvijn en Zwingli elkaar ontmoeten. Naast de Hervormde en de Evangeli cal and Reformed Church zijn ook uitgenodigd de Geassocieerde Her- vormd-Presbyteriaanse Kerk, de Pres byteriaanse Kerk van Cumberland. de Presbyteriaanse Kerk in de USA van Cumberland, de Hongaars-Gerefor meerde Kerk in Amerika, de zuide lijke Presbyteriaanse Kerk, de Pres byteriaanse Kerk in Canada en de Verenigde Kerk van Canada. land het een en ander van België te leren. Om even stil te staan bij ning anders. En dit is de pers: zij heeft in Nederland een verheugend hoog niveau bereikt, in het bijzonder dank zij de onbaat zuchtige toewijding van velen in In België staat het met die erken- gekomen bij het bezoek van de Bel gische vorst. Reeds aan de voor avond daarvan is men van Belgi sche zijde tot de uitreiking 1 ganisatorisch verband. Maar met derscheidingen aan figuren uit de laatste plaats bij overheidsperso- zondere vermelding verdient. zijn er nog ter dege wenseh. De onvoldoende erkenning van de pers komt ook uit in de uiterst spaarzamelijke uitreiking van onder- Dat onder de onderscheidenen ook is de heer J. D. Troostheide, de voorzitter van de Protestants-Chris telijke Journalistenkring, is, zoals scheidingen. Niet dat men daaraan zich denken laat, ons een reden tot nu zozeer behoort te hechten, maar bijzondere verheuging. Die verheu- als symptoom verdient het ver- ging vindt haar reden, behalve in schijnsel niettemin de aandacht, diens funktie EENZIJDIG GESPREK hoedanigheid al ?en zucht horen en verzonk i na opnieuw het woord te r> anhopen. Willoughby zal w; stil- m het water. Willoughby liet zwijgen, om daa „Laat niemand ders bedenken." „Daar twijfel ik geen ogenblik aan," zei Nicol son vriendelijk. „Vergeet niet dat de noordwest moesson nog maar een paar maanden aanhoudt, en het zou handig zijn alsneer, allemaal neer!" (Wordt vervolgd) JJE dreigende taal, die Chroesjtsjef verdedigen, zonodig mei het geweld in zijn gesprek met de Amerikaan der wapens. Harriman heeft gebruikt, voorspelt Blijkbaar meent hij het, wanneer hij weinig goeds voor de ministersconfe rentie, die maandag moet worden hervat. Het is zelfs de vraag, of ruimte voor een gesprek is beweert, dat deze krachtige houding te Genève slechts bluf is. En om de drie mo gendheden op de proef te stellen, nog tracht hij hen te overbluffen, i-erge- Hij kan dit doen, omdat hij hel de bleven en het Franse blad l'Aurore westelijke landen heel erg moeilijk is dan ook de mening toegedaan, dat kan maken in West-Berlijn door een het wellicht beter is, het gesprek on- vredesverdrag met het communisti- der de huidige omstandigheden niet sche regiem in de Sowjetunie te vooravond van München waant. Zijn provocerende houding is e Zendingsdag van de Geref. Zendingsbond De 48ste landelijke zendingsdag va de Gereformeerde Zendingsbond wordt op donderdag 6 augustus gehouden ir de Rijssenburgsebossen te Driebergen. Tot de sprekers behoren ds. A. Meijers van Utrecht, ds. J. J. Poot van Dc Bildt, ds. J R. Cuperus van Waddinx- veen. ds. P. Westland van St. Annaland, prof. dr. H. Jonker van Utrecht, ds. L Roetman van Wierden en ds. G. Boer van Lunteren. Conferentie van Gereformeerden Op „Woudschoten" bij Zeist wordt van donderdagavond tot zaterdagmorgen de jaarlijkse conferentie van gerefor meerden gehouden. Dit jaar zullen gere Burgerscholen zal op 26 en 27 spreken dr H. Berkhof en dr F. H. von augustus in het conferentieoord de Pie Meijenfeld over de „functie van de be- tersberg te Oosterbeek worden gehouden lijdenis in de kerk". |Op de eerste dag om 11 uur "s morgens ringsleider aan de vooravond van den gelost, een internationale conferentie, of de De onderhandelingspositie waanzinnige provocaties van een ge- Westen is nu bijzonder moeilijk ge reïncarneerde Hitier zijn. die zich worden. Er is geen basis gesprek, zeker niet conferentie, zolang de Sowjetun: haar houding niet wijzigt. Maar dit i dc vastbeslotenheid, waar- schijnt "Chroesjtsjef niet te kunnen of willen begrijpen. Leraren spreken over „leraarsopleiding" zal drs. A. J. S. van Dam, directeur van het Onderwijskundig Studiecen trum te Amsterdam en oud-inspecteur v.h.m.o., spreken over „gedachten over de ieraarsoplefding". In de middagver gadering zal over dit onderwerp van gedachten worden gewisseld. De avond zitting van woensdag en ochtendverga dering van donderdag zijn gewijd aan de behandeling van huishoudelijke zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2