Jlictïwe gftUtsrije (foimutl KONING BOUDEWIJN, toè® van harte welkom Siciliaanse parlementsleden vechten rond de stembus Lachende vorst Amsterdam door juichend begroet Wordt juli eindelijk een zomermaand? WOENSDAG 8 JULI 1959 ï-afdellng TeL 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Direct!»: P. OIEMES Or. B. DIEMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StcuttfasHcti is gfjebltoen mgn bert ia tcgfjenspoet" Veertigste jaargang no. 11608 Ideale eerste LAURADAG Zie pagina 4 Stralend weer op eerste dag staatsbezoek (Van een onzer redacteuren) Amsterdam, woensdag OOUDEWIJN, KONING DER BELGEN, wees van harte welkom Deze groet, met grote blauwe letters geschilderd op een groot wit laken, hing aan de gevel van een huis langs de route, die de Belgische vorst vanmorgen reed van de luchthaven Schiphol naar het paleis op de Dam, en het was een van de uitingen van spontane vreugde, die koning Boudewijn van België ontmoette, op de eerste dag van zijn vier daags bezoek aan het land, welks geschie denis zo nauw met het zijne is verbonden. Want er waren er meer. Op een wijze als hijna nooit met andere vorsten is geschied heeft Amsterdam deze regerende vorst in gehaald. En de oorzaak daarvan moet wel liggen in het feit, dat het niet in de eerste plaats ging om de vorst, maar om de jonge man wiens levensgang met zijn verdriet en moeilijkheden, zo'n sterk medeleven heeft opgewekt in het hart van ons volk. En van de gelegenheid, die er nu in eigen land was, hem dit sterke medeleven te tonen, wilde men gebruik maken. Er is royaal gebruik van gemaakt. Met vlaggen en met een uitbundig gejuich. Door een massale opkomst naar de wegen, die de vorst gaan. Rijen dik stonden de Amsterdammers achter de afzetting. En daar zagen zij koning Boudewijn. Een slanke jongeman, die glim lachend de hulde in ontvangst nam en van wiens gezicht de dankbaar heid afstraalde. De dankbaarheid om zoveel echte hartelijkheid. gastheer die hem al tegemoet kwamen, en bijzonder hartelijk en charmant was de begroeting. Vliegtuig Hij kwam in Nederland aan per vliegtuig, per Douglas DC-6, die van de grens af werd geëscorteerd door een escadrille van twaalf straalja gers, 12 F-86K's, van de vliegbasis Twenthe. Omstreeks half tien was de Douglas DC-6 boven het radiobaken van Woensdrecht. De straaljagers cirkelden toen al op een hoogte ongeveer 1200 meter. Zij namen hun formatie in en zetten koers naar Schiphol. Op de Amsterdamse luchthaven was het op dat ogenblik al bijzonder druk Neder landse en Belgische autoriteiten, zowel militaire als burgerlijke, hadden ziich reeds vroeg in de morgen naar Schiphol begeven om de Koning der Belgen bij zijn aankomst in Nederland te begroe ten. En fotografen, raddo-verslaggevers en televisie-mensen, zowel uit België als Nederlandse, stonden klaar om dat vast te leggen. Kort voor tien uur, het tijd stip. waarop de hoge gast werd verwacht, arriveerden Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden met hun gevolg Tegen toen uur werd het geluid van naderende straaljagers hoorbaar en kort daarop werden zij zichtbaar al6 witte stoppen tegen een staalblauwe hemel. Koning Boudewijn stond op het punt in Nederland te landen. De Douglas DC-6 maakte een praohtige landing op de baan en taxiede naar het punt, waar de Ko ningin der Nederlanden de Koning der Belgen opwachtte. Het was net pen uur, toen het vliegtuig voorrolde De trap werd uitgezet, de deur opende zich en koning Boudewijn, staande in de deur opening, had de eerste, langdurige ovatie in ontvangst te nemen. Honderden zagen hem daar staan, zagen de jonge vorst over wie zo verschillend is geschreven en wordt geoordeeld. Maar zoals htf zich vertoonde aan de honderden wachtenden, maakte hjj niet de indruk van een verlegen jongeman. Van ver legenheid was geen sprake. Dit was de aankomst van een mens die zich al lang te voren heeft verheugd op het weerzien met het land, waarin hij heel vroeger heeft vertoefd en waaraan hjj de pret tigste herinneringen meedraagt. Fors liep hy de trap af naar zyn gastvrouw en Het gejuidh verstomde toen de kapel van de Kon. luchtmacht de Braban- gonne speelde, het Belgische volkslied, d: werd gevolgd door het lossen van saluutschoten door de saluutbatterij. Ko ning Boudewijn was in Nederland. Het afwerken van het protocol eiste enige tijd. Enkele leden van het gevolg van koningin Juliana en enkele autoriteiten werden de gelegenheid gesteld hun opwachting bij de Belgisohe vorst te maken. Daarna inspecteerde koning Boudewijn de wacht, daarbij vergezeld door de Ko ningin en de Prins. Toen deze plechtig heid ten einde was begaf hij zich langs een dubbele ere-haag, gevormd door de Koninklijke Marechaussee en een ere wacht van de Koninklijke luchtmacht mei de Luchtmachtkapel, naar de IC A-hal. waar de ambassadeur van België zijn vorst begroette. Het eens-te gedeelte van de tocht Schiphol naar het paleis op de Dam werd gemaakt in zes auto's. Maar bij de ingang van de stad werden de auto's ver wisseld voor de koninklijke calèche en rijtuigen, met de voorrijders en de paar den van de escorterende adjudanten. En het was een praohtige stoet, die zich in beweging zette. Het koninklijk rijtuig, waarin koning Boudewijn en de Koningin met prins Bern-hard waren gezeten, was bespannen met zes van de zadel bereden paarden, en het werd geëscorteerd door de adjudanten van on6 vorstenpaar. In Ier volgrijtuig-en zaten de leden van de hofhouding. En daarachter reed een commando van de rijkspolitie te paard Het was een geschitter en geflonker van uniformen, een kleurrijk gezicht, dat nie mand die het heeft gezien, had willen Van het Stadionplein tot aan het paleis op de Dam was de weg afgezet door detachementen van de drie krijgsmacht- onderdelen. Stram stonden zij in de hou ding, toen de Koning der Belgen hen voorbijreed. En 6tram in de houding stond ook de ere-waoh-t voor het palei6, die was geleverd door het Garderegiment Jagers en waa-rbij het vaandel en het fanfare korps van de Limburgse Ja-gens waren in- De aankomst by het palcis was groots. Duizenden en duizenden n .en. dicht opeengepakt, hieven een gejuich aan, dat zün hoogtepunt bereikte, toen de vorsten Zeldzaam enthousiast hebben de Amsterdammers vanmorgen de Koning der Belgen begroet. Met koningin Juliana en prins Bernhard verscheen hij op het balkon van het paleis. Koning en Prins droegen een zonnebril. op het balkon verschenen. De Koning wuifde lachend naar alle kanten. Lang keek hy uit over die deinende mensen massa, die om hem te begroeten de hitte trotseerde en niet moe werd, telkens op nieuw, hevig te zwaaien. En het hoera geroep klonk nog toen de vorsten zich al lang in het paleis hadden terugge trokken. Kranslegging Het programma van de eerste dag ver schilde niets van dat, dat bij vorige koninklyke bezoeken wa6 opgesteld. Op de begroeting by het paleis volgde de kranslegging aan de voet van het Natio naal Monument op de Dam. Studenten weerbaarheidsverenigingen van Amster dam, Del-ft] Leiden en Utrech-t, vormden zoals gewoonlijk de ere-haag. En na de kra-nslegging was er weer de minuut stilte, die indrukwekkend was, omdat hij plotseling inviel. Ineens 6tievf a-lle geluid En straks, als de middag is geko men, en het noenmaal is gebruikt, zullen de vorsten zich op weg bege ven naar het stadhuis. Burgemeester mr. G. van Hall zal daar de vreugde van de bevolking over de komst van de Koning vertolken. En dan wordt een bezoek gebracht aan het Rijks museum, waar koning Boudewijn de kabinetten van de vroegere Neder landse schilderkunst zal bezichtigen, de Frans Hals-, de Van der Helst- en de Rembrandtzaal. En tot slot van de eerste dag zal er in het paleis een ga ladiner zijn. Het Belgische bezoek Onderscheidingen voor pers, radio en film Ter gelegenheid van het Belgische Ko ninklijk bezoek aan Nederland, is aan ver tegenwoordigers van de Nederlandse pers. radio en film een aantal onderscheidin gen toegekend. Tot commandeur in de Kroonorde van België is benoemd mr. A. B. Roo6jen, voorzitter van de Neder landse Radio Unie. Tot officier in de Kroonorde zyn benoemd de heer Herman Blei oh, voorzitter van de buitenlandse pensveremgdng. drs. G. van Lieshout, voorzitter van de Federatie van Neder landse Journalisten, mr. M. Vrolijk, voor zitter van de Nederlandse Kriwg en vice-woorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten, de heer J. D. T-roostheide, voorzitter van de Pro testants Christelijke Journalisten Kring, de heer C. M. Dosker, voorzatter van de raad van beheer van het AJf.P. en de heer W. van Norden, voorzitter van de Nederlandse Dagblad Pens. Tot officier in de orde van Leopold II zijn benoemd de heren G. Rebel, hoofd van de afdeling pers van de rijksvoorlichtingsdienst R Pekelharing, hoofd van de afd. nii voorziening van het ministerie van tenlandse zaken. Tot ridder in de Orde van Leopold II zijn benoemd de heer Ph. Bloemendal, redacteur van het Poly goon-journaal en de heer P. A. B. Ma- glelsen. vice-voorzitter van de Ned. ver eniging van Fotojournalisten. De onder scheidingen zijn aan de vooravond van het bezoek van de Belgische vorst uit- VLIEGTUIG STORT OP VRACHTAUTO Een vliegtuigje, waarmee directieleden an een bouwbedrijf een nieuwe vei keersweg wilden inspecteren, is gistere! in de Engelse plaats St. Albans tegei een vrachtauto aangevlogen en in bram geraakt. Een van de inzittenden kwam om het leven, vijf anderen werden ge-1 wond. De chauffeur van de auto kon tijdig uit zijn wagen springen. I Koning Boudewijn is in Neder land aangekomen, ffaast hem zijn Gastvrouwe, koningin Juliana. Een foto van de aankomst op Schiphol. Drie Nederlanders op vakantie omgekomen De Rotterdamse politieman H. Schoe- maker, die met zijn vrouw en twee kin deren een reis door West-Duitsland maakte, kwam gisteren met zyn motor met zqspan in botsing met een autobus. De heer Schoemaker, zqn zoon en zqn dochter kwamen om het leven. Mevrouw Schoemaker werd licht gewond. Kozlof, de Russische vice-premier, is gisteren hartelijk ontvangen door kop stukken van de Amerikaanse auto-in dustrie in Detroit. De burgemeester van de stad, die Kozlofs bezoek afkeurt, liet bij de ontvangst echter verstek gaan. J-fET BEGINT erop te lijken dat de maand juli dit jaar een lange on gunstige traditie zal breken en een werkelijk zomerse vakantiemaand zal worden. Sinds 1949 zijn de maxi mumtemperaturen in deze maand steeds onder normaal gebleven. Nu zijn de vooruitzichten voor vakantie gangers echter minder somber. De eerste hittegolf hebben wij dit jaar al achter de rug, en de tweede staal mogelijk voor de deur. Zondag was het al zeer warm en vandaag ver- Standbeeld Reinaert de Vos vernield Het fraaie standbeeld van Reinaert d« Vos, dat geplaatst is aan de voet van de eeuwenoude stadswallen te Hulst, nabij de Gentsepoort, heeft het de afgelopen nacht opnieuw moeten ontgelden. Het beeld, dat de hoofdpersoon uit 't bekende dierenepos voorstelt, op weg naar d< hofdag van koning Nobel, is door vanda len van zqn voetstuk gebroken en naast de sokkel geworpen. Het is voor de vierde keer dat men zich niet heeft ontzien het beeld ernstig te beschadigen. „Vulkaantje" barstte uit in Limburg De bewoners van de buurtschap Ulf- terhoek te Sevenum in Noord-Limburg werden gisteravond half negen opge schrikt door een in een hevigheid aan zwellend onderaards gerommel. Daarop spleet zich de aarde open nabij de onbe- aakte overweg en een geweldige zuil in zand, modder en water spoot tien tallen meters de lucht in. Huizen wer den met modder bedekt en binnen een straal van vijftig meter werden grote verwoestingen aangericht. Aanplantingen zijn zwaar beschadigd en het steenslag tussen de spoorrails op de lijn Venlo Eindhoven werd weggevaagd Bij tuinder Gielen spoelden de pannen van het dak en een ruit werd ingedrukt. De uitbar sting ontstond door een lek in de olie- pijpleiding Rotterdam—Rijn. die met terdruk wordt beproed en ter plaatse niet bestand bleek tegen een druk 40 atmosfeer. TI/TET een stevige vechtpartij, com- pleet met blauwe ogen, bloed neuzen en achtervolgingen door het parlementsgebouw in Palermo is nieuwe regionale parlement van Si cilië haar eerste vergadering begon- Oorzaak van het tumult was de stem ming voor de verkiezing van een nieu we voorzitter. Een lid van de christe- lyk-sociale partij van Milazzo, een klei ne groep met een sleutelpositie, be weerde, dat de stemmen van zijn partij werden „beïnvloed en gecontro leerd" door de christen-democraten. Milazzo is zeker van de steun van comi munisten en socialisten, maar hij heeft ook hulp nodig van christen-democra ten of andere rechtse parlementsleden om een meerderheid te krijgen. i Blauwe ogen en bloedneuzen, maar geen voorzitter De beschuldiging werd uitgesproken, toen het eerste parlementslid, een christen-democraat, zyn opgevouwen stembriefje voor de geheime stemming in de stembus wierp, e communisten aarzelden geen moment: zij stormden naar voren en maakten zich meester van de bus. Christen democraten omsingelden de commu nisten, maar zij werden teruggedreven toen de potige Milazzo hulptroepen In plaats van haar vader, die verhinderd was, heeft H.K.H. prinses Irene gisteren in Arnhem de kleurrijke parade afgenomen van de bataljons Grenadiers en Jagers van de elfde gevechts groep. De charmante Prinses was gestoken in een oud-rose zomer- toiletje en droeg een opvallend fraaie, zacht-lila zomerhoed. Voor Int. Gerechtshof AMERIKA KLAAGT RUSSEN AAN wachtte men dat het kwik weer tot dicht bij de dertig graden zou stijgen. Het hogedrukgebied, dat ons dit fraaie weer brengt, trekt langzaam over Midden-Europa naar het oos ten. Een zwak storingsfront is inmid dels met enkele onweersbuien boven Engeland aangekomen. Waarschijn lijk wordt het morgen bij ons nog iets warmer, maar tegen het einde van de dag zal de kans op onweer toenemen. Ook op iets langere ter mijn bezien blijven de vooruitzichten zomers, met fraai strandweer en een zeewatertemperatuur die nu tot 17 graden is opgelopen. Ons land komt er met deze tem peraturen goed af. In Zuid-Engeland was het gisteren reeds omstreeks der tig graden, in Frankrijk iets hoger en in Spanje heeft men temperaturen gemeten die boven de veertig graden liggen. Deze hittegolf in Spanje en trouwens ook in Portugal duurt nu al lange tijd voort en brengt grote schade aan het platteland. Balans van strijd in Algerije In de nu reeds langer dan vier en een half jaar durende Algerijnse oorlog, heb ben volgens cqfers die berusten op offi ciële Franse gegevens, 114.500 mensen het leven verloren. Volgens dit bericht werden 8500 leden in de veiligheidstroepen en 93.000 op standelingen gedood. Het aantel ge wonde of gevangen opstandelingen be droeg 50.000. Het aantal slachtoffers onder de bur gers bedroeg: Europeanen 2000 doden, 4500 gewonden en 270 vermisten; Islamle- n 11.000 doden. 6500 gewonden en 6000 De opstandelingen stellen de cijfers in zake slachtoffers aan eigen zijde veel hoger. De militaire en 'burgerlijke autori teiten weigeren cijfers over het totaal aantal slachtoffers te geven. Mocht SPD winnen Ollenhauer volgt Adenauer niet op Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse socialisten, heeft gisteren mee gedeeld dat hij niet meer naar het kan selierschap zal dingen. Dit besluit be tekent dat de S.P.D. haar leiding zal moeten herzien met het oog op de ver kiezingen in 1961. Als opvolger van Ollenhauer wordt in de eerste plaats gedacht aan professor Carlo Schim id, waarschijnlijk de popu lairste man van de partij. Op de tweede plaats komt burgemeester Willy Brand van West-Berlijn, maar men neemt aan dat hij pas in 1965 de socialistische kan- diaat voor het kanselierschap zal zijn. indien het de socialisten over twee jaar weer niet gelukt een meerderheid te behalen. NA V 0-vliegtuigen uit Frankrijk Van betrouwbare zqde in Parijs is ver nomen dat de Verenigde Staten onmid- deliyk een begin zullen maken met het overbrengen van 200 in Frankryk gesta tioneerde vliegtuigen naar bases in West- Duitsland en Groot-Britannië. waar voor deze vliegtuigen atoombewapening be schikbaar is. Wind van zee De Bilt verwacht tot donder dagavond: Tijdelqk wat bewolking met kans op een enkele onweers bui. Morgen overdag minder warm. Zwakke tot matige naar westelijke richtingen draaiende wind. (Opgemaakt op 11.15 uur). Donderdag 9 juli: zon op 4.30, onder 10.59, maan op 8.23, onder 22.24 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1