Bejaarden bij hun Koningin EEN BELEVENIS VAN KLANK EN LICHT VISEXPORTEURS MAKEN REGERING VERWIJTEN 100 miljard sterren REÜNIES Boudewijn: Koning der Belgen Proefschrift over Sow jetmens in Russische literatuur De Belgen 7 DINSDAG 7 JULI 1959 Co-op nieuwe stijl De algemene vergadering van de Ned. Verbruikscoöperaties heeft het moedige besluit genomen de gehele beweging stroomlijnen en op veel moderner basis stellen. Moedig is het stellig om en honderden organisaties die men zelf meest in vrije tijd heeft opgebouwd bestuurd op te heffen en te doen opgaan in veel grotere eenheden. Van de plaatse lijke zeggenschap, die tot nu toe bestond, zal onvermijdelijk veel verloren gaan. Maar anderzijds stelt de nieuwe ontwikke ling de verbruikscoöperaties in staat ten volle deel te nemen in de snelle ontwik keling die o.a. het levensmiddelenbedrijf en de bakkerij (om maar twee branches te noemen, waarop de coöperatie zich beweegt), doormaken. Ook velen, die geen overtuigde coöperatoren zijn, zullen in een sterke coöperatieve organisati veelal een welkom tegenwicht zien tegen particuliere machtsconcentratie en 'elvorming zeker in een tijd dat de exploitatie van een detailhandelsonder neming steeds grotere kapitalen ve: De komende reorganisatie zal bovendien wellicht veel handen kunnen vrijmaken voor de intensivering van het niet-direct commerciële aspect van de verbri coöperatie, nl. de organisatie en vertegen woordiging van de consumenten, ook los van hel exploiteren van eigen bedrijven. En waar de consumentenorganisatie in ons land nog steeds vrij zwak is, kan ook deze ontwikkeling een uit een alge meen oogpunt gezien welkome moge lijkheid tot nieuwe ontplooiing bieden. (Het V rij e Volk). Dat komt ervan '.egt c kum uitbe- De produktie van de belangrijkste uit- voergoederen loopt terug tengevolge vai de binnenlandse desintegratie en het weg jagen van de buitenlandse deskundigen. De industrie hokt door gebrek aan grond stoffen, kapitaalgoederen en nog weer eens deskundigen. Nieuwe buitenlandse investeringen zijn er nauwelpks. Het legei heeft miljoenen per dag nodig voor d< bestrijding van de diverse opstanden er aanzienlijke bedragen aan deviezen vooi het kopen van nieuw en aanvullend oor logsmeteriaal. Op de buitenlandse devie zeninkomsten drukken verder rente ei aflossing van de buitenlandse leningen, die het land al heeft gesloten en steeds probeert te sluiten. Waar zou ruimte zijn voor een substantiële betaling aan Nederlandse schuldeisers? Een klein land en economisch gezien is Indonesië dat op het ogenblik, ondanks zijn natuur lijke rijkdom kan zulk een last niet dragen. Fidel Castro's regering op Cuba heeft dat ondervonden toen zij Ameri kaanse ondernemingen had genationali seerd. Zij heeft geprobeerd zich eruit te redden door de voormalige Amerikaanse eigenaars staatsobligaties aan te bieden en oogstte er geen welwillendheid mee. De ironie van de situatie voor Indonesië is. dat de belangrijkste mogelijkheid die het heeft om eventueel deviezen te ver dienen voor een schadeloosstelling, juist ligt in de onteigende ondernemingen. Het zou erop neer komen, dat. de Indonesiërs met vervreemd economisch gereedschap het geld zouden moeten gaan verdienen om dat gereedschap af te betalen. Goed beschouwd zou zulk een situatie juist dat betekenen wat de Indonesiërs hebben willen elimineren, nl.: Nederlandse be leggingen in Indonesië. Vredestein biedt op Vredestein Het bestuur der N.V. Rubberfabriek Vredestein heeft na overleg met de N.V. Ned.-Amerdk. Autobandenfabriek Vrede stein besloten binnenkort na de betaal baarstelling van het dividend over 1958 een bod te doen aan aandeelhouders in de N.V. Autobandenfabriek Vredestein om hun aandelen stuk voor stuk te ver wisselen in aandelen op naam of royeer- bare certificaten aan toonder in de Rub berfabriek Vredestein. Glorie van het Binnenhof (Van éen onzer verslaggevers) Z""1 LORlE VAN HET BINNENHOF, het eerste Nederlandse klank- en lichtspel, werd gisteravond vóór de eerste maal vertoond en ten gehore gebracht. Deze première is een belevenis geworden voor hen die haar bijwoonden en zeker niet in de laatste plaats voor hen, die het spel maakten. De historie van zeven eeuwen herleefde op het aloude plein, langs de gegroefde gevels en de trotse kantelen. Een lange rij van 29 autobussen en 115 particuliere auto's draaide gisteren de hekken van het paleis Soestdijk in-' défilé der bejaarden uit verschillende gemeenten voor H.M. de Koningin, De heer L. Aal- dijk uit Capelle aan den IJssel mocht Hare Majesteit een geschenk aanbieden: een bloemstuk in de vorm van een schip. rjE VOORZITTER van de Ncder- landse Vereniging van Zoet watervisexporteurs, de heer W. Wijn belt, is van mening dat de regering op het punt van waterverontreiniging in gebreke is gebleven. Ofschoon Verontreiniging van viswater al sinds 1934 in studie een „commissie van voorbereiding' reeds sinds 1934 bestaat, is een wets ontwerp nog steeds in voorbereiding. LangE de Rijn worden intussen grote hoeveelheden fenolen» en zouten va namelijk Duitse industrieën afge voerd. De vissterfte van dit voorjaar de Zuid-hollandse wateren is volgens de heer Wijnbelt wel spectaculair, doch niet bijzonder. Er zijn reeds vele wateren, waarin al lang geen vis meer aanwezig is. Niet alleen lijden de beroeps- en de sportvissery hieronder, maar ook lopen volksgezondheid en recreatie ernstig gevaar. De heer Wijn-beek uitte zijn kritiek, tij dens de viering van het zilveren jubileum tn zijn vereniging. De bijeenkomst werd Den Haag gehouden. Volgens de heer Wijnbelt krijgen Duitse vissers langs een omweg vergoeding de schade die wordt toegebracht aa isstand. In Nederland bestaat er echter op dit punt een zekere laksheid. Jai il het nog duren voor er voldoende z Laten we maar direct met de deur In huls vallen en vertellen, dat de aantallen sterren In het heelal vol komen boven ieder menselijk begrip gaan. Elke schatting in deze richting berust bovendien op speculatie en kan nooit op enige exactheid aan spraak maken. Want naarmate de telescopen reusachtiger afmetingen kregen en zij verbonden werden met de laatste snufjes die de chemische en natuurkundige wetenschappen hadden uitgedacht, onthulden ook de lenzen steeds weer nieuwe sterren- Als een zwak lich tende baan zien we b|J avond de melk weg dwars langs de hemel lopen. Dit Is sterrenhoop in het de discus, of neer dit vooi voorstellingsvermo gen gemakkelijker is In de vorm van een lens. We zouden ons het glas van die iens verontreinigd kunnen denken met talloze kleine stofdeeltjes. Elk stofje stelt dan TOCH IS HET ZO! ster bevindt zich dan, ais een stofje ingesloten in het glas, dioht bij de rand van die lens. Het Is duidelijk dat wy, vanuit ons zonnestelsel naar het middelpunt van de lens kijkend, de meeste stofjes als een brede baan vóór ons zullen zien. Die brede baan noemen wij de melkweg, waar wij echter in feite óók deel van uitmaken. Echter, niet alleen vóór ons bevinden zich stofjes, maar ook links en rechts en achter ons stofdeeltjes In de lens, weliswaar veel dunner ge zaaid omdat aan de rand van de lens het glas hel dunst is. maar ze zyn er desondanks en maken deel het geheel. Deze stofjes zyn dan de sterren die wjj 's avonds overal verspreid zien, maar die desondanks tot het melkwegsys teem behoren. De eerste schattingen van hel aantal sterren van het melkweg stelsel waren vry bescheiden, om de eenvoudige reden, dat de eerste kijkers maar van een beperkt ver mogen waren. Naar gelang de tele scopen echter groter werden, ont hulden zy steeds méér sterren aan het firmament en de aantallen sterren liepen dan ook met spron gen op. Van dc eerste raming van 120.000 stuks wer den het enige mil joenen welke schat ting verhoogd werd tot 80 miljoen. De grootste telescoop, verbonden met foto grafische apparaten onthulde in dc dertiger jaren ongeveer 1,5 mil jard sterren. Maar door verdere verbetering der telescopen bleek ook dit getal aanzienlijk te laag te zijn. Latere onderzoekingen heb ben aannemeiyk gemaakt, dat ons melkwegstelsel ongeveer 30 mil jard sterren moet tellen, en wéér latere schattingen spreken van minstens 100 miljard! De meeste van deze sterren hebben ongeveer de afmetingen van onze zon. maar er zyn er ook. die 1000 en 1.000.000 maal zo groot zyn. Zelden we teveel, toen we be weerden, dat de grootheid hiervan ieder begrip te boven gaat7 En dan te weten, dat er ook weer onnoe melijk veel van dergelijke melk wegstelsels bestaan! Daarover een volgende keer. verimgsinetallaties zijn om de Rijmvervui- l'img zodanig te beperken, dat lonende visserij weer mogelijk zal zijn. Een ge coördineerd optreden van alle belang hebbenden 16 ten zeerste noodzakelijk, al dus de heer Wijnbelt. De voorzitter 6telde verder vast, dat ongeveer 75 procent van de inter-E.E.G. handel in zoetwatervis tot dusver door Nederland werd verzorgd. De nieuw gelingen maken Nederlands positie echter ongunstiger, omdat globale invoercontin genten werden vastgesteld, waardoor met name Franse importeurs grotere vrijheid kregen ook buiten Nederland te kopen. Onder de 1200 toeschouwers bevonden zich burgemeester en wethouders van Den Haag, enkele ministers. Kamer leden en leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, alsmede raadsleden van de Residentie. Zij hebben ongetwijfeld genoten van dit spel, dat onder auspiciën van het Algemeen Haags Comité wordt, ge bracht en dat werd geschreven door het echtpaar Els en Chiel Galjaard. Het spel bestaat uit zeven episoden, die sterk naar voren springen in de Hol landse geschiedenis, die zich immers altijd op en om het Binnenhof afspeel de. Het begint bij Graaf Willem II, die in Die Haghe zijn paleis bouwde, gaat verder met Graaf Floris V. die aan het voorvaderlijk slot de Ridderzaal toevoegde en er veertig „keerlen" tot ridder sloeg, Jacoba van Beieren, die na een onstuimig leven op het Binnen hof haar laatste rustplaats vond, voorts Prins Maurits, die er het winterkwar tier van zijn soldaten vestigde e met zijn leermeester Simon Stevin schaak speelde, Johan van Oldenbar- nevelt, die uit de Mauritstoren zijn laatste brief schrijft, alvorens hij sterft op het schavot. Prins Willem III aan de vooravond van zijn vertrek naar Engeland, en het spel eindigt met de meerderjarigheidsviering van Prins Willem V, op welk feest de achtjarige Mozart zelfgeschreven variaties op het Wilhelmus aan het clavecimbel ten gehore brengt. Zeer fraai en typerend bij elke scèi de verlichting op de verscheidene delen van de grafelijke zalen en de overige gebouwen van het Bin nenhof. Zoals men weet is het klank- en licht spel uit Frankrijk afkomstig en is hel een kijk- en luisterspel, waarbij klank en lichttechnici met stereofonisch ge luid en bewegend licht verrassende effecten weten te bereiken. Zeer tref fend is zo het krassen van de ganze- veer over het perkament, als Van Ol- denbarnevelt zijn laatste brief schrijft. De muziek, geschreven door Georges van Parijs en uitgevoerd door het Re sidentie-Orkest is zeker passend in het geheel, hoewel het slot enigszins aan de muziek van een romantische film doet denken. Duurde het spel 15 se conden korter, dan zou men zonder de laatste akkoorden maar met een Wil- helmusvariatie van het orkest, zeker meer de nadruk op de historie hebben behouden. Veel van de radio bekende stemmen vertolkten de personen uit onze his torie. Zo ó.m. Johan Wolder, Jan van Ees. Peronne Hosang, Eva Jansen, Louis de Bree en vele anderen. Verder zorgden o.a. het koor Die Haghe- sanghers. Rob van der Bas met zijn draailier en Henk Herzög op de beiaard van de Haagse toren mede Nog witter... Verbouw van dek blad op Aruba De Bayuk Cigar Corporation in Phila delphia zal spoedig op Aruba proeven be- ginen met de verbouw van dekblad-tabak in zg. hydroponic-bedrijven in verband met het uitvallen van Sumatra als leve rancier van dekblad. Op Aruba is ander half jaar geleden reeds begonnen met tuinbouwbedrijven in met chemicaliën verzadigd water in grintvakken, z.g. nu- fcri-cultuur. De heer A. Robine, die de leiding heeft van het bedrijf, acht de verbouw van dekblad op déze wijze zeer wel mogelijk. voor de realisatie van dit klank- en lichtspel. De tekstregie berustte bij S. de Vries jr. De lichtinstallatie (164 schijnwerpers, 200 spiegellampen. kilo meters kabel en een enorme schakel- apparatuur) werd (onzichtbaar opge steld) aangebracht door het Haags G.E.B. De technische realisatie had Philips Nederland. De algehele regie berustte bij Pierre Arnaud, de Parijse expert op het gebied van klank- en lichtspelen. Meer mensen vinden baat by tegen Brandend Maagzuur dan bij enig ander tablet i simpele verklaring ndeel der maagbezwaren. t het ogenblik dat gij be- een Rennles op te zuigen. eeksel, wordt het e snel en op natuurlijke wijze hersteld. Er zon waarschijnlijk nog twee andere redenen die bijdragen tot het ao grote gebruik van Rennles. Ten eerste zijn ze smakelijk en onopvallend ln te nemen; daarbij zUn ze nog voordelig In prijs ook. In al le apotheken en drogisterijen worden Rennles verkocht ln pakjes van f.1.80. f.1.10 en f.0.60. (Vervolg van pagina 5) Het beeld van de oorlog begon zich wijzigen en vol spanning werd, als het maar even kon, geluisterd naar de Engelse radio. In mei vielen er bommen bij het paleis en Leopold besliste dat de kroonprins weer zou vertrekken naa veiliger Ciergnon. Nog geen maand later kwam het bericht van de Amerikaanse landing bij Bayeux. Prins Boudewijn en prins Albert waren allebei ziek, de een met mazelen, de ander met de bof. Voor de koortsige jongens moet het een boze droom geschenen hebben toen ze hoorden: koning Leopold door de Duitsers weggevoerd. Niemand wi6t waarheen. Onmiddellijk werden ze naar Laken gebracht, waar ze Mamati vonden, bezig om de koffers te pakken voor een ook hun onbekende reis. Fel heeft de prinses de Réthy zich verweerd tegen de Duitse bevelgevers, maar het mooht niet baten. Er moest gereisd worden en in de avond van de 9de juni vertrokken de Prinses en de kinderen vergezeld van een arts, de Vicomte du Pare en de heer Weemaes. De secretary van koning Leopold, in auto'6 nog bestuurd door eigen chauffeurs enmet een escorte van 200 met ma chinegeweren bewapende Duitse soldaten. Tot diep in de nacht werd doorgereden en eindelijk in Luxemburg gestopt bij hotel. Een snel gefluisterd woord het personeel maakte het de Prinses dui delijk, dat twee avonden tevoren haar ge maal hder ook overnacht had en dat ei gesproken was van de bestemming Wed- mar. Om half vier eindelijk konden de dode lijk vermoeide kinderen naar bed. De jongens tenminste, want de prinses de Réthy begreep, dat de Duitsers geladen honden, die allen volgens een nauwkeurig rooster de ronde deden, vormden onder commando van kolonel Luerker de bewa king. Boudewijn en Albert hadden si een kamer, prinses Joséphine-Charlottc kreeg een soort kloostercel toegewezen. Somber, beklemmend, van een voort durende dreiging waren de dagen die volteden. Met vaste hand nam koning Leopold echter de leiding. Zelf in unl- lorn inj alle j het zouden terugdeinzen. Met behulp var Josephine-Charlotte verbrandde zij daar- n in de wastafel enige documenten, die nog meegesmokkeld had. De volgende mongen werd de arts de chauffeurs bevel gegeven terug keren naar Laken. Ook de Vicomte en de heer Weemaes moesten vertrekken ten dotte bleek het plan te zijn om B( dewijn van zijn familie te schelden. Pertinent eohter weigerde de prinses de Rétihy de veertienjarige jongen te veria- met haar volhoudendheid bereikte zij dat niet alleen Boudewijn bij haar blijven, maar ook de vicomte Du Pare de heer Weemaes verdof kregen de ballingschap van het Koninklijk gezin te delen. Het werd een lange, vermoeiende bange tocht, die eindigde in Hirechstein Elbe, waar koning Leopold hen wachtte. Een kooi Hirschstein, een verlaten kasteel met kale kamers, werd hun thuis. Een sombere binnenplaats hun enige uitgang. Ze leef den als ln een kooi. Veertig soldaten, twaalf Gestapomannen in burger en z TNE SOWJETMENS IN DE LITERA- TUUR, dit is het onderwerp, waarop mevrouw A. M. van den Eng—Leidmeier uit Haarlem vandaag aan de gemeente universiteit te Amsterdam gepromoveerd is tot doctor in de letteren en wijsbe geerte. De titel van haar dissertatie luidt; So viet literary characters. Mevrouw Van der Eng onderscheidt in de specifieke Sowjetliteratüur een viertal mensen typen. samenvallende met een viertal perioden in de politieke ontwikkeling. In de eerste periode, die van 1917 tot 1929 loopt, komt de figuur van de revo lutionair naar voren, soldaat in de bur geroorlog en bouwer van de nieuwe maatschappij tijdens de jaren van de Nieuwe Economische Politiek (N.E.P.). Deze tijd is volgens de schrijfster verre weg de interessantste geweest omdat hij alle mogelijkheden voor experimenten bood. de letterkunde kende nog een ze kere vrijheid en ook non-conformistische auteurs konden toen de pen voeren. Uit het conflict van de man die wil beant- oorden aan het communistische ideaal i tegelijk meegesleept wordt door zijn eigen verlangens halen de schrijvers stof "•oor boeiende verhalen en romans In de tweede periode, die van 1929 tot 934 duurt, staat de arbeider tijdens het •ijfjarenplan op de voorgrond. In die da gen werden ook de schrijvers bij het iroduktieproces ingeschakeld en zij krij gen de opdracht vooral de arbeidspresta- van hun figuren naar voren te schui- i. Het gevolg is dan ook dat de auteurs zich veel minder laten verleiden tot het uitbeelden van spanningen en conflicten tussen het persoonlijke en het socials vlak; de typen zijn minder gevarieerd dan in de vorige periode. In het derde tijdvak (1934—194!) worden alle letterkundigen in een schrijversbond verenigd en komen meer direct onder partijtoezicht te staan. Er is een zekere ontspanning merkbaar vergeleken, bij de vorige periode: de figuren zijn nog sieeds als arbeiders voor de vijfjarenplannen werkzaam, maar hebben naast le arbeid ook een persoonlijk leven. Dit wordt echter in een min of meer veredelde vorm beschreven, zodat conflicten tussen het persoonlijke en het sociale vlak niet diepgaand kunnen zijn: de typen staan dichter bij het ideaal. De hieropvólgende periode van de oor log (1941—1946) is niet behandeld omdat de schrijfster meent dat de figuren die in deze tijd ten tonele verschijnen meer als nationale helden dan als Sowjetmensen beschouwd moeten worden. De vijfde periode (1946—1953) wordt ge kenmerkt door een grote verscherping van de partijcontrole. De arbeid voor de vijfjarenplannen staat Weer in het mid delpunt. persoonlijke verlangens van de figuren worden schematisch weerge geven en conflicten tussen beide gebie den zijn doorgaans zeer oppervlakkig, het ideale type domineert De dood van Stalin betekende tevens de afsluiting van dit_ tijdvak dissertatie is uitgegeven met een subsidie van de Nederlandse organisatie Z.W.O.. die ook een subsidie voor het onderzoek verleende. gezelschap, dat zij steeds met de groot ste zorg gekleed zouden zijn. Een vaste dagindeling werd opgemaakt en de vol wassenen verdeelden de taak jeugd les te geven. Weer imm hoorden tot de bagaee ln de ee>-st de leerboeken. Koning Leopold adjudant, majoor Geerts, gaven de les sen in wiskunde en natuurkunde, comte Du Pare onderwees Engels ei heer Weemaes nam Frans en Latijn i zijn rekening. Maman leerde de kinderen schoonheid ontdekken in literatuur kunstgeschiedenis en hield toezicht op het huiswerk. Het werden maanden, die voorgoed hun stempel op het karakter van Boudewijn zetten. Hii leerde zelfbeheei-sina tot in uiterste. Hij leerde vernederingen nege ren. Hij leerde ook dat praal en pracht met bepalend zijn voor menselijk geluk- Op geen verjaardag ontbraken geschen ken, al waren het maar kleine zelfge maakte dingen, zoals een dier uit een stukje hout gesneden. België werd op 26 sèotember bevrild, in december begón Rundstédt het tegen offensief, het Kerstfeest naderde en de onzekerheid over hun lot hield de ge vangenen van Hirschstein in een ijzeren greep. Voor de eerste en enige maal werd een priester toegestaan de bannelingen te bezoeken. De arme man wist helemaal niet bij wie hij kwam en toen hij het ontdekte werd zijn angst zo groot, dat hij bleek en bevend weer vertrok. en verguizing. Jaren ook waarin hij zich met ijveren wilskracht tot de studie zette. Ataar ook jaren waarin hij voor het eerst en voor het laatst enigszins als gewoon burger kon leven. Graag stond hij vroeg op en ging wandelen of nam de fiets en peddelde langs het meer van Genéve. dan weer stapte hij in de tram: een lange magere jongeman die niet op viel. In 1949 maakte hij zijn eerste grote reis in de vrijheid. Eerst samen met ko ning Leopold en prinses Liane naar Cuba, later alleen met de vicomte Du Pare door Amerika. Maar mocht de reis ontspanning geven, de grote vraag waar heel zijn hart aan hing, kwam niet tot oplossing. In België kon hij niet terug keren, nog niet. Hij noch zijn vader. Za terdag 22 juli 1950 was het zo ver. 's Morgens om kwart over zeven landde het vliegtuig met de Koninklijke familie op Belgische bodem. Nog geen drie we ken later, op 11 augustus, legde Boude wijn, een jongeman van negentien jaar, de eed op de grondwet af als drager van de Koninklijke prerogatieven van zijn vader, de Koning der Belgen. Volkomen beheerst, ook toen een com munistische afgevaardigde juist op het ogenblik van de eedsaflegging de plech tigheid trachtte te verstoren, klonken zijn woorden. Nog leefde de hoop in zyn hart, dat dit slechts tijdelijk zou zijn- Dat het Belgische volk zijn vader en de beweegredenen die hem als opperbevel hebber der strijdkrachten hadden gedre ven bij zijn volk te blijven, zou begrijpen. Maar onafwendbaar was zijn lot anders bepaald. Op 17 juli 1951 besteeg Boude wijn 1 de troon. Vaste lijn Acht Jaar zyn nu verstreken. De disci pline van de dagelijkse plichten heelt een vaste iyn getrokken, 's Alorgens zit koning Boudewijn prompt om negen uur achter zijn bureau in het paleis te Van de binnenplaats hadden de jongens! Brussel. Een grote foto van koning Leo- klein denneboompje gehaald Kerstavond ontstak Maman het enige kaarsstompje dat ze rijk waren. Geen brief, geen pakje heeft ooit Hirschstein bereikt, hoevele er ook via het Rode Kruis verzonden zyn. Nog was hun zwerftocht niet ten einde. Op 7 maart 1945 werden ze verder gevoord. Eerst naar Mucnchen, waar de geallieerde bommenwerpers hun nachteiyk vernie lend werk deden. Onder een spoorbrug werd halt gemaakt, maar terwlil de Duitse burgers een heenkomen zochten ln de schuilkelders, werd dit aan de Konink- lyke familie ontzegd. Die nacht vol ver schrikkingen heeft zelfs koning Leopold zyn yzeren zelfbeheersing verloren en in woede ontstoken de Duitsers gevraag' tenminste dc kinderen een veiliger on derkomen te geven. Een luguber hotel enige rustplek.ie dat hun echter gegund werd. De laatste twee maanden voor de be vrijding werd hun een villa in Strobl aan het St. Wolfgangmeer toegewezen. Zr. :ne1 ging de bevrijding te werk, dat Duit- ;ers en gevangenen het nauwelijks be was een verbijsterende ervaring, dat opeens de wereld veranderd was. Dat lachende soldaten met repen chocolade kwamen aandragen en de heerlijkheid kauwgum vergeet ook ko ning Boudewijn niet Lijdensweg Vrijheid, vriendelijkheid, vreugde, het duurde slechts kort. Kroonprins Boude wijn zou nog eens vijf bittere jaren moe ten doormaken. Jaren die meer dan al de voorgaande zijn blik ernstig, bijna melancholiek maakten. Jaren waarin alles wat hij zo lief had. het onderwerp bleek te zy» van smaad Zelfs dat kon hij niet pold ziet op hem neer. Dan is de Ko ning der Belgen een ernstig man. Hy verspilt geen woorden, gaat recht op zyn doel af. De jaren van training, van beslotenheid en geslotenheid be palen zijn houding en werkwijze. Maar in de vrye uren is er een andere Boudewijn. Dan kan hy zich volkomen ontspannen in sport of muziek. Koning Boudewijn doet niets half. Hij rijdt graag motor, maar dan hard. HU zwemt cn wint het daarby van prins Albert, wat heel wal zeggen wil. Hy golit, biljart en schaakt met koning Leopold, die daar een meester in is. En 's win ters is hy een geestdriftig skier. Hy heeft de muzikaliteit van zyn groot moeder, koningin Elisabeth, geërfd en kan uren luisteren naar muziek. Al leen klassieken. Zijn melancholie heeft hy overwonnen, zyn zonnige natuur die in zyn kinder jaren zo duldeiyk was, heeft de drei gingen en onzekerheden weggeduwd en de lach van koning Boudeivyn kan breed en gelukkig zijn. Koning Boudewyn, een zondagskind, mo gen de grauwe wolken thans voorgoed verdreven zijn Vervolg i pagina 5. :en- paar markante les opnoemen, aleeen voorbeelden Eerst dan: het particulier initiatief. Dat kent men in België lang niet zo als by ons. In ons land steunt het gehele maatschappelijke werk op het particu lier initiatief: dat van kerken en andere meest levensbeschouwelijke instellingen. In België is dat alles overheidszorg, er wordt zelfs niet of nauwelyks gecol lecteerd voor al dit werk. Daardoor is het volk zelf veel minder kundig van wat er gebeurt aan binderbescherming, reclassering, strijd tegen volksziekten enz. Zij betalen hiervoor via hun belasting biljet en omdat er geen particuliere bij- dra eren wo-rden gevraagd, is het ook niet nodig, het volk de betekenis van deze hulp aan medemensen onder het oog te brengen. O. ze zijn niet totaal onkundig, aar zij leven er niet zo dicht bij als Een ander opvallend iets is. dat Bel- geen woningnood kent en het volk is een enorm stuk sociale ellende be iaard blijft. Over het geheel geniet het Belgische volk een zekere welvarendheid -ie even kan. heeft ergens aan het strand of tn de bossen of de Ardennen Niem nd, die da; lerkelijk i begerige hand naar uitsteekt c ge vertelt van inwoningsproblemen, vallen bij wijze van spreken de monden Open van verbazing. Op de Belgen maakt onze woningnood >n indruk van armoede en het is erg oeiliik hen uit te leggen, waarom we voldoende bouwen" Heel op- ook .dat de Belgen nog vol- p ingesteld op het koloniale dat in de Congo wordt ge vormd. Het klinkt ons al in de oren als iets van lang geleden, maar voor Belgie leven de koloniën, veel groter en met uitgebreider bevolking dan het moe derland. nog volop. Daarom beleven zij de onlusten in de Congo nok nog op de traditionele wijze, keken we dan even hii de buren iets verder dan de clivia en het izttje in de tuin. Dat is wel eens nodig, want zegt een echt Nederlands spreek woord niet dat het beter is een goede buur te hebben dan een verre vriend?

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7