CHRISTELIJK Pleidooi voor meer pastorale prediking Christelijke radiostations moeten sluiten Eert woord voor vandaag Kanttekening „Westhiir-werk bereikt nu meer dan 20.000 kinderen Ontsnapt langs Krakatau j Verschralings-rapporl van de Gereformeerde kerken In het tweede gedeelte van het artikel van prof. Herman Ridderbos over het zogenaamde ..Verschralings-rapport" van de Deputaten voor een Onderzoek naar de Stand van het Geestelijk Leven in de Gereformeerde Ker ken, wordt aandacht gewijd aan de prediking en de gemeente reorganisatie: UOCH voorts heeft dan de pas torale zorg van de gemeente door de ambtsdragers de bijzon dere aandacht van het rapport. Gepleit wordt voor een meer pas torale prediking. Er moet in de prediking tot een dieper en zuiver der evangelisch schuldbesef wor den opgevoed. Evenzo mag de genadeverkondi ging zich niet beperken tot het zgn. welmenend aanbod des heils of tot de prediking van de verge ving der zonden. Er moet meer plaats komen voor de diepe bij belse klanken van de rechtvaar diging van de goddeloze uit lou ter genade alleen. Uit i uitspraak in het rapport blijkt, dat de verdie ping van het geestelijk leven voor al hier gezocht wordt. Wanneer in dit opzicht een vernieuwing tot stand zou komen, zou naar de me ning van dep. óók de toekomst verwachting. óók het christelijk leven, óók de gemeenschap der heiligen, óók de onderlinge solida riteit in dè gemeente, zowel in het dragen van elkanders schuld als in het hulp bieden waar deze no dig is. meer gaan bloeien en tot zijn recht komen. Huisbezoek DIT pastorale herstel moet ook in het huisbezoek zichtbaar worden. Als een onomstotelijk feit is aldus het rapport uit het onderzoek komen vast te staan, dat de gemeente de pastorale ar beid van de ambtsdragers, van ouderlingen zowel als van predi kanten. beneden peil acbt. Voor een deel moeten de klachten naar het oordeel van dep. tot de gemeente zelf terugkeren. Zolang er predikantswijken' van meer dan 400 gezinnen zijn; moet men zich niet verwonderen, dat de individuele zielszorg althans door de predikant geheel onvol doende is. Maar deze overbelas ting geldt niet van alle of van de meeste gemeenten. Dep., die over het algemeen zui nig zijn met concrete kritiek op bepaalde personen, zijn niet over tuigd. dat er. ook bij het huidige aantal predikanten, in dit opzicht niet iets beters te bereiken zou Het is hun. zo schrijven zij. niet "duidelijk geworden. waarom het in bepaalde gemeenten niet mogelijk zou zijn, dat de schapen méér het aangezicht van hun herder zien. Het schijnt hun toe. dat er iets grondig verkeerd gegaan is, wan neer het regel zou worden, wat hun 'uit sommige gemeenten ge rapporteerd is. dat nog niet 1 der gemeenteleden met "Zijn per soonlijke moeilijkheden naar zijn predikant gaat. Maar het rapport gaat verder. Het vraagt met een beroep op wijlen prof. L. Lindeboom (die zelfs van een soort van examen voor ouderlingen mei afkerig was! i om regelmatige instructie en scho ling van degenen, aan wier zorg de gemeente wordt toevertrouwd. Is de kerk er wel genoeg op uit, zo wordt gevraagd, om de bijzon dere gaven, die er in de gemeen- te schuilen op te merken en tot ontwikkeling te brengen? REORGANISATIE TUNDELIJK nog een woord over *-• een betere gemeente-organisa tie, zoals dep. zich deze voorstel len. Zoals uit het bovenstaande reeds gebleken is. verwachten zij verbetering in de éérste plaats van het herstel der bestaande in stellingen. Toch zoeken zij ook naar nieuwe. Ter sprake komen de vragen van kerksplitsing. Grote kerken moeten uit de massaliteit trachten te komen, door, als bijv. in Ame rika, afzonderlijke plaatselijke ker ken van niet meer dan 1000 leden te stichten: ouderlingen-wijken die nen eveneens beperkt te worden, zal er van een pastorale omgang in de bovengeschetste zin iets te recht komen. Kringen VERDER wordt de aandacht ge vestigd op het langzamerhand zich ontwikkelend verschijnsel van gemeente-kringen. Deze komen onder verschillende benamingen voor en zijn ook verschillend in gericht. Hier zoekt men zijn kracht vooral in het gezamenlijk gebed, elders wordt het hoofd-ac- cent gelegd op wederzijdse liefde daden; ook zijn er plaatsen, waar men samenkomt om allerlei reli gieuze en kerkelijke onderwerpen te bespreken. Eindelijk zijn er gemeentelijke bijbelkringen Dep. willen hier ze ker niet regelend optreden, maar zij menen wel, dat de Synode moet uitspreken, dat de gemeen schap der heiligen in deze tijd de vorming van dergelijke gemeen schapskringen met zich brengt, waarbij echter wel gewaakt moet worden, dat deze het ambtelijke werk in de gemeente niet door kruisen of tot kerkjes in de kerk zouden worden. Regering van Marokko grijpt in Aanval op de Stem van Tanger' en Radio IBRA Het werk van drie radiostations die christelijke programma's uitzenden van uit Tanger is ernstig in gevaar gekomen. De regering van Marokko heeft namelijk besloten een aantal ternationale en intercontinentale pro testantse radiostations te sluiten. Dc nieuwe regeling zal ingaan op 1 ja nuari 1960. Deze nieuwe wet betekent het einde van het werk van de evangelische radiozender de „Stem van Tanger" dat onder meer een Nederlandse uit zending van de evangelist Wim Mal- go, die in Zwitserland werkt, uit zond. Malgo is de leider van de Zwitserse organisatie „Mitternachts- ruf" en hoopt samen met Peter van Woerden van 611 oktober een evan gelisatiecampagne te leiden in Rot terdam. Ook de zender van de Zweedse pink stergemeenten, radio IBRA, die ook -Nederlandse programma's verzorgde zal haar uitzendingen moeten sta ken. Evenals de zender die de Noroa Ouderling EN WAT het pastorale werk der ouderlingen aangaat zijn zij van mening, dat dezen beter toe gerust moeten worden, zal het ouderlingen-bezoek niet geheel in diskrediet geraken. officieel op bezoek komt. Hij worde de vriend, de raadsman van alle leden van het gezin, met wier lief en leed hij meeleeft. Dit losser, amicaler en frequen ter contact moet er op gericht zijn de zielen meer te brengen onder de leiding van de opperste Her der der kej-k. Vorming DAT HET om dit alles te berei ken niet voldoende is pia vota uit te spreken, maar ook nodig is maatregelen te nemen, zijn dep. zich blijkbaar bewust, wanneer zij in ander verband een afzonder lijk hoofdstuk wijden aan de vor ming van de ouderlingen. Daarin wordt o.m. gezegd, dat het aanbeveling verdient voor pas bevestigde ouderlingen een in structieavond te beleggen en op de kerkeraadsvergaderingen vaker onderwerpen aan de orde te stel len, die op de uitoefening van het ambt betrekking hebben. Van Nelle bestellen. (Adv.) Laatste week van augustus Zomercongres van de Calv. Stud. Beweging Het jaarlijkse congres van de Calvi nistische Studenten Beweging zal dit 2429 augustus gehouden Vraag in Indonesië groot Jeugd schrijft kinderbijbels over Zoals bekend, voert het Gerefor meerde zendingscentrum te Baarn al enige tijd een actie tot gratis ver spreiding van de kinderbijbels in In donesië. Deze kinderbijbels zijn ge schreven in de Javaanse en Indone sische taal. Werd in november van het vorige jaar de 10.000ste kinder bijbel in Eindhoven aan Dr. J. Ver- kuyl aangeboden, nu is het getal van 20.000 al weer gepasseerd. Het zen dingscentrum kreeg dezer dagen de toezegging van een gift van 20.000.-, waarmee dus niet minder dan 2.500 kinderbijbels kunnen worden ver spreid. blije'go kunnen, behalve de leden van de CSB. ook belangstellende studenten en afge studeerden deelnemen. Prof. dr. A. A. van Ruler zal op dit congres refereren over ,,wat moet de christenheid ..willen met de staat". Prof, dr. ir. H. van Riessen zal spreken over „cultuurcri sis en christendom". De staatssecretaris van Oorlog, lt.- gen. M. R H. Calmeijer zal een voor dracht houden over ..zwaardmacht in het atoomtijdperk teen zaak. voor het verstand en het geweten)". Voor nadere inlichtingen kan men zich. wenden tot de commissie voor propa ganda van de CSB. pudc Delft 100, Delft. Hervormde kerkorde in bijgewerkte losbladige uitgave In opdracht van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is zojuist verschenen de geheel bijge werkte nieuwe druk van de kerkorde Daar ook na de correctie in 1955 tel- kenjare nog vrij veel wijzigingen en aanvullingen plaats vonden en zullen vinden en een uitgave in boekvorm snel veroudert is deze nieuwe druk versche nen in een losbladige uitgave gebonden in een stevige geplasticeerde ringband. Op deze wijze wordt iedere gebrui ker in de gelegenheid gesteld eventuele aanvullingen en wijzigingen onmiddel lijk op te bergen. Deze losbladige uitgave geeft op tap- kaarten de volgende rubrieken aan: Kerkorde van dc Nederlandse Hervorm de Kerk, Ordinaties, Overgangsbepa lingen en een inhoudsopgave. Van Nelle bestellen. (Adv.) de behoefte aan kinderbijbels bijbels worden verspreid op scholen, op zondagsscholen, in ziekenhuizen, in ge vangenissen, in de steden en de dorpen. Ontroerend zijn vaak de berichten, die hierover ontvangen worden. In het zie kenhuis Labuang Badji in Makassar wil de een patiënt beslist niet ontslagen worden, voordat hij de kinderbijbel, die hij daar mocht lezen, uitgelezen had. Bekend is, dat door het lezen van een kinderbijbel hele gezinnen zich aan de Here Jezus hebben overgegeven. Het sterkste verhaal komt echter uit Mid- den-Java, dat namelijk de mensen in de dorpen begonnen zijn de kinderbijbels over te schrijven. Terecht maakt het Ge reformeerde zendingscentrum hierbij de kanttekening, dat het voor ons in Ne derland gemakkelijker is 8 - op girp 215600 t.n.v. het zendingscentrum over te schrijven, dan de mensen met lees honger in Indonesië de kinderbijbel te laten overschrijven. In dit verband deed iemand de belofte, om voor elk kind, dat hij van God heeft gekregen, een kinderbijbel cadeau te doen voor een Indonesisch kind. Het zendingscentrum beveelt deze actie daar om zeer bijzonder aan in de aandacht van allen, die met de God van hün Bijbel ontzaglijk rijk zijrt. De doopsgezinden hebben van hun zendingspredikant ds. R. S. Kuitse in Malang bericht ontvangen dat hem na mens de regering van Indonesië een re-entrypermit zal worden uitgereikt. Daardoor zal het mogelijk worden dat ds. Kuitse na zijn verlof naar Indonesië zal mogen terugkeren om zijn arbeid aan de Theologische School „Bale Wyoto" te Malang voort te zetten. Einde vorig jaar was het deze predi kant niet gelukt om dit visum te be machtigen. Hij hoopt nu op 16 juli na bijna zeven jaar met verlof naar Ne derland terug te keren. godsdienstige uitzending uitstraalde naar Noorwegen, die werden ver zorgd door de Noorse Lutherse Zen ding. Nog maar enkele weken gele den besloot de „Stem van Tanger" een nieuwe sterkere zender in ge bruik te nemen. Conferentie van „International Schools" De International Schools Association zal de achtste jaarvergadering houden op 6, 7 en 8 juli in de Internationale School te 's-Gravenhage. Rectoren en ver tegenwoordigers van veertien scholen in Europa, Azië, Afrika en Noord-Amerika zullen tezamen komen om te spreken over: De verhouding tussen school en samenleving, De vraag wat een interna tionale school behoort te zijn; De in spectie van internationale scholen: Ouderverenigingen, leerlingenbesturen en het belang van financiële steun. Het voornaamste probleem voor ouders die in het buitenland tewerk ge steld worden is hun kinderen het onder wijs te geven, dat bereikt, dat deze kin deren, als de tijd gekomen is, kunnen repatriëren .zonder in een nadelige po sitie te zijn gekomen tegenover hun landgenoten. Internationale scholen zijn estigd in Genève. New York. Parijs. Gravenhage. Brus- Karachi. VAN HER EN DER Voor de Duitse „Kirchentag". die van 12-16 augustus in München gehouden wordt, is de termijn van aanmelding of ficieel verlopen Er komen echter nog dagelijks aanmeldingen binnen. Het praesidium van de „Kirchentag" heeft nu de termijn van aanmelding ver- Van Nelle bestellen. (Adv.) Actiecomité gevormd voor T.H. in Twente Op initiatief van een aantal inwoners van Twente en de Gelderse Achterhoek is dezer dagen opgericht een „Actie comité Technische Hogeschool Twenthe". De initiatiefnemers achten het noodza kelijk aan de buitenwereld duidelijk te tonen, dat de bevolking van deze ge vesten in al haar geledingen, volledig itaat achter de plannen, om in Twente ^en derde Technische Hogeschool te ves- Het actie-comité is als volgt samen gesteld: B. A. A. Engelbertink, lid van de Tweede Kamer, wonende in Olden- zaal. voorzitter; J. H. A. Alpherts, di recteur N.V. Hazemeijer te Hengelo: H. G. Bleijdenstein, voorzitter Centraal Bu reau Katoen- Rayon- en Linnenindustrie te Enschede: ir B ter Brugge, wethou der van de gemeente Almelo- mr F R Crommelin, burgemeester van de ge meente Hellendoorn: L Doeve. districts bestuurder van het Christelijk Nationaal Vakverbond te Almelo: J. A. Groten huis, districtsbestuurder van de Katho lieke Arbeidersbeweging; dr. A. L. van Schelven, directeur stichting Textielvak te Hengelo: J. B. Vlam, burgemeester van Winterswijk, E. Wieldraaier, dis trictsbestuurder van „De Eendracht" en drs. J. Bijkerk te Enschede, secretaris. Woensdagavond zal een groot aantal inwoners van dertig gemeenten van Twente en de Achterhoek in het Con certgebouw te Hengelo bijeenkomen. De bedoelingen van^de initiatiefnemers zul len daar nader worden uiteengezet. Men wil daar tevens komen tot opstelling van programma van actie. Dr. Van Baal benoemd aan R.U. te Utreeht Dr. J. van Baal, oua'-gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea. heeft de op dracht ontvangen om in de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de rijks universiteit te Utrecht onderwijs te ge ven in de godsdienstsociologie en ó'e godsdienstethnohDgie. Het ligt in de lijn der verwachting dat deze opdracht het volgende jaar in een hoogleraarschap zal worden omgezet. Dr. J. van Baal heeft in Leiden gestu deerd. In 1934 is hij gepromoveerd op een godsdienstethnologische dissertatie: Godsdienst en samenleving in Nederlands ZuicT-Nieuw-Guinea. Wij hebben nogal eens de gewoonte allerlei dingen op zich\ zelf te zien. An sich", zeggen de Duitsers, 't Is meestal eei\ hachelijke bezigheid, omdat in het hele leven niets op zichzell staat, maar het één onlosmakelijk samenhangt met het ander, Het zou soms wel prettig zijn tot de conclusie te komen, doj er tiCssen het één en het ander aeen verhand bestaat, maar bij enig nadenken komen we al vhiq tot de ontdekking, dat di| conclusie onjuist is. Dit alles klmkt misschien wat abstract Maar het wordt héél concreet als we de. vraag herhalen wij het boek Prediker: Wie kan eten en wie kan iets genieta buiten God?" Een vraag, die het antwoord insluit! Wat u eeï wat u geniet, zijn geen op zichzelf staande zaken. Als u z losmaakt van God, als u ontkent, dat er tussen dat eten, da genieten en de Gever ervan een onlosmakelijk verband bestaa^ vergist u zich ernstig. Want als God u en mij dit alles nie> zou geven, zou er zelfs geen enkele aanleiding meer bestaai te denken, laat staan te vraten over eten en genieten. Het ij goed ons dat door de Bijbel te laten zeggen. Wij zijn n doorlopend geneigd het verband te vergeten. Wie simpel dingen als eten en genieten losmaakt van hun oorsprong, maak een vergissing, d.e hem of haar lelijk kan opbreken. GEEN OVERDREVEN LOFPRIJZINGEN Zomer conferentie in Arnhem De „Westhill"-verenlging voor. gods dienstige opvoeding bereikt thans meer dan 20.000 kinderen. Dat bleek uit het jaarverslag van deze vereniging, dat werd uitgebracht tijdens de jaarlijkse zomerconferentie, die zaterdag en zon dag in Arnhem werd gehouden. Zoals bekend gaat men in deze vereni ging bij het zondagsschoolwerk uit van de ,.Wèsthill"-gedachte, dat het geloof Ds. J. D. Boerkoel zeventig jaar Ds. J. D. Boerkoel. gereformeerd predikant te West-IJsselmonde. viert woensdag 8 juli zijn 70e verjaardag Ds. Boerkoel werd 8 juli 1889 te Haarlem geboren. Hij studeerde aan de Theol. Hogeschool in Kampen. Op 9 jan. 1921 werd hij door wijlen ds. S. Datema uit Haarlem te Velsen in het predikambt bevestigd. In tal van bla den heeft ds. Boerkoel bijdragen gepu bliceerd. Hij is nog eindredacteur van het geref. weekblad „De Bazuin" en verzorgde 17 jaar in het tijdschrift „Op de Uitkijk" de rubriek buitenland. Het in 1934 verschenen Gedenkboek bij het eeuwfeest van de afscheiding werd door ds. Boerkoel samengesteld, terwijl hij ook schreef in het verzamel werk Blijf bij mij" en in het dag boek „Heden". Artikelen van zijn hand verschenen in het Gereformeerd Weekblad (uitg. Kok), en in het Geref Theol. Tijd schrift. Ds. Boerkoel ..laakte reizen naar Ame rika, Israël en Rusland. Woensdagavond zal zijn gemeente af scheid van hem nemen. Ds. Boerkoel gaat 1 aug a.s. mei emeritaat en heeft zondag j.l. afscheid gepredikt. Woensdagavond zullen de ge- Van Nelle bestellen. (Adv.) a.h.w. in daden moet worden omge zet. Gods Woord vraagt om een ant woord. Daarom wordt veel aandacht' geschon ken aan de expressie, waarbij gebruik wordt gemaakt van alle moderne uit drukkingsmiddelen als spel, pantomi me. poppenkast etc. Men tracht het kind individueel te benaderen. Ook tracht, men de jeugd al vroeg in het gemeentewerk in te schakelen, b.v. bij oogstdiensten. Twee dagen lang hebben de zondags schoolleiders en -leidsters onder de enthousiasmerende leiding van ds M. L. W. Schoch uit Rotterdam, over het werk op de clubs gesproken. De vereniging heeft de laatste jaren een duidelijk oecumenisch karakter gekregen, wat duidelijk blijkt uit de verscheidenheid van kerkelijke rich ting van de aangesloten verenigingen. Uit het jaarverslag van mej. J. W. Hertz- berg, de secretaresse van de „West- hill"-vereniging bleek voorts dat er momenteel grote belangstelling voor dit werk bestaat. Er komt een groot aantal vragen om voorlichting. De heren J. van der Geest, uit Den Haag, J. de Goede jr. uit Rotterdam en ds O. E. van de Brug uit Hilversum wer den in het bestüur gekozen. De con tributie werd, op voorstel van het bestuur, m.i.v. 1 januari a.s. van 6.— tot ƒ7,— verhoogd. De hervormde lekenspelgroep uit Arn hem voerde zaterdagavond voor de conferentiegangers het lekespel „Gode gelijk" op. Ds J. H. van Grieken leidde zondag morgen in de Pniëlkerk een speciale gezinsdiertst, waarin vooral ruimte was gelaten voor activiteiten van de kinderen. Van Nelle bestellen. (Adv. 69 „En?" Het was Findhorn die het stilzwijgen ver brak. „Ze zijn bezig om de westelijke punt van het ei land te varen, kapitein. En tamelijk dicht onder de kust ook." „Ik kan ze niet horen." „Ze moeten blijkbaar op hun batterijen varen. Waarom, weet ik niet. Dat ze ons niet kunnen zien, wil nog niet zeggen, dat wij hen niet kunnen zien. Zo donker is het nog lang niet." Van Effen kuchte. ..Eft wat wilt u nu gaan doen, mijnheer Nicolson?" „Daar heb ik geen idee van. Ik ben bang dat dit voor een groot gedeelte van hen zal afhangen Wan neer ze hun grote kanon of hun luchtnfwcerkanon nog hadden gehad, hadden ze hier binnen de twee minuten met ons kunnen afrekenen." En met een gebaar naar een lage verhevenheid, die de kom naa. het zuiden afsloot en od nog geen twee meter afstand nauwelijks meer waarneembaar was in het donker, voegde hij er aan toe: „Als we een beetje geluk hebben, kan dat ons beschermen tegen de geweerkogels." „En wanneer we dat geluk niet hebben?" „Dan is het, als het zover is. altijd nog tijd ge noeg om ons daar het hoofd over te breken." ant woordde Nicolson kortaf. „Misschien zullen ze pro beren op verschillende punten te landen en ons om singelen. Misschien doen ze ook wel een frontaan- val." Hij tuurde opnieuw door zijn kijker „Wat er ook gebeurt, ze kunnen in geen geval naar huis gaan om daar te rapporteren dat ze ons hier heb ben laten zitten dat zou hun onherroepelijk hun hoofd kosten. Of ze zouden en bloc harakiri moeten door ALISTAIR MAC LEAN i „En welke waarborgen hebt u, dat ze u niet al zullen hebben neergeschoten eer u nog de kans hebt gekregen u over te geven? Of dat martelen en afmaken, nadat - (vertaling Rob Limburg) pleger huis zullen ze zeker niet gaan." verzeker de kapitein Findhorn. ..Daarvoor hebben er te veel van hun kameraden het leven bij ingeschoten." Achter hen was reeds enige tijd een gemurmel van stemmen hoorbaar geweest. Nu zweeg dat, en nam Siran het woord. „Mijnheer Nicolson?" Nicolson liet zljti kijker zakken en keek over zijn Behouder. „Wat wenst u?" „Mijn mannen er elkaar. We willen t „Doe dat dan n hier het bevel." Bruusk draaide Nicolson zich i door zijn kijker. „Uitstekend. Het gaat hierom, kapitein Findhorn. Het is duidelijk, pijnlijk duidelijk, als ik het zo mag zeggen, dat u ons niet vertrouwt. U dwingt ons in een afzonderlijke reddingboot te stappen en naar ik vermoed, heus niet omdat we niet tweemaal per dag een bad nemen. U hebt het gevoel ten on rechte, naar ik u verzeker dat u ons voortdurend in het oog moet houden. We zijn een grote eh .last voor u, een blok aan-hel been, zou ik haast zeggen Met uw goedvinden zouden we u daar graag van willen verlossen." „Kóm r geprikkeld. „Goed dan. Ik stel voor, dat u ons laat gaan en zich niet meer aftobt over ons. We geven de voor keur aan de Japanse gevangenschap." „Wat?" De woedende Interruptie kwam van Van Effen „Kapitein, ik zou het hele stel nog liever neerschieten!" „Kalmte, alstublieft.Findhorn maakte in het don ker een wuivende beweging met zijn ene hand en keek intussen nieuwsgierig naar Siran, maar het was te donker om de uitdrukking op zijn gezicht te kunnen zien. „Laten we concreet worden: hoe denkt zich aan hen over te geven? Bent u van j>lan ge- i ik hebben overleg gepleegd met i nu een voorstel doen." ïaar aan de kapitein- Die heeft i tuurde weer i alstublieft ter zake," snauwde Findhorn „Laat ze niet gaan, kapitein!" Er klonk grote aandrang Ln Van Effens stem „Maak u maar niet bezorgd," zei Findhorn droogjes. „Ik ben niet van plan aan dat idiote ver zoek te voldoen. U blijft hier, Siran, al weet ieder een dat we u liever kwijt waren. En spaar ons d-er- geli.ike beledigingen var ons nuchtere verstand „Mijnheer Nicolson!" pleitte Siran. „U begrijpt „Houd uw mond!" zei Nicolson kortaf. ,.U' gehoord wat kapitein Findhorn heeft gezegd Voor Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepbaar: Joh. Kortleve, kand. te Pa- pendrecht (Hogendijk 28. tel, K 1850— 6670); W. Kalkman, kand. te Capelle a. d. IJssel (Bloemensingel 35, tel. 010—123604). Beroepen te Willige Langerak: W. Kalk man, kand. te Capelle a. d. IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Maasdijk; B. Berends te vaag; te Wolfaartsdijk: J. C. W. 's-Hertogenbosch: te izen, kand. te Hui- Beetstei van 't Hoff, kand. Goor- F. H. Veenhui zen (N.H.). Bedankt voor Huizen (N.H.): G. Rang te Vijfhuizen. 1 Aangenomen naar Westerbork: U hebtBlanken te Rutten. wat H| Niemand van u zou zijn kostbare hachje wa gen, wanneer er ook maar de kleinste ka-ns zou be slaan dat u door de Japanners zoudt worden dood geschoten of mishandeld. Honderd kansen tegen „Ik verzeker u... Siran wilde Nicolson in de rede vallen, maar deze snoerde hem de mond. .Spaar u de moeite maar," zei hij minachtend. ..Denkt u dan werkelijk dat ook maar één mens u zal geloven11 U speelt kennelijk op de een of an dere manier onder één hoedje met de Japanners, en we hebben onze handen al veel te vol. om er ons nog zeven nieuwe vijanden bij te bezorgen." Nicolson zweeg een ogenblik en voegde er toen op nadenkende toon aan toe: „Het spijt me dat u die man de galg hebt beloofd, kapitein Findhorn Ik ge loof dat Van Effen de spijker daarnet precies op de kop heeft geslagen: alles zou in alle opzichten een flink stuk eenvoudiger worden, wanneer we het hele stel op staande voet neerschoten. Waarschijn lijk zullen we dat vroeg of laat immers toch moe ten doen." Er heerste een langdurig stilzwijgen. Daarna zei Findhorn rustig: „U zwijgt in alle talen. Siran. Hebt u zich soms misrekend? Is dat een van uw laatste flaters'' U mag wel heel dankbaar zijn, ka pitein Siran. dat wij niet zulke doortrapte moorde naars zijn als u. Maar denkt u er maar aan, dat de geringste provocatie de verwezenlijking van het zojuist geopperde voornemen ten gevolge zóu kun nen hebben!" (Wordt vervolgd) H P. Brandsma, kand. te Sneek Harder, kand le Leeuwarden; te Lutji gast: H. P. Brandsma, kand. te Sneek e M. Rebel, kand. te Hilversum; te De Krim: T. Harder, kand. te Leeuwarden en W. J. van der Linden, kand. te Santpoort; Beroepen te Midwolda: W J. v. d. Lin den. kand. te Santpoort; te St. Janskloos ter: P. van Zonneveld, kand. te Bussum; te Kornhorn: T. Harder, kand. te Leeu warden, GEREF. GEMEENTEN Beroepen le Nieuw-Beijerland; P. Blok, kand. te Rotterdam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Ierseke: A. J. Buurman te Den Haag BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Weerdinge: Ph. Lin deman te Stavoren. EV. LUTH. KERK Beroepen te Amstelveen: J. P. Boender- maker te Eindhoven, Van Nelle bestellen. (Adv.) "y/ELEN hebben zich in de loop der laatste jaren afgevraagd, hoe het toch mogelijk is, dat in het door oorlog en bezetting voor een groot deel geruïneerde Neder land zoveel tot stand kon komen, ook en vooral op sociaal-economisch terrein. Het antwoord moet luiden, dat het inderdaad indrukwekkend herstel, onder Gods zegen, te danken is aan een complex van nationale en internationale faktoren. Geen enke le politieke partij kan, naar waar heid zeggen: „Dat is alleen ons werk". Veler medewerking was no dig om het resultaat te bereiken, dat ons met dankbare verwondering kan vervullen. Wanneer men vergelijkingen maakt met het vooroorlogse verleden ten aanzien van lonen, sociale uitkerin gen, belastingen, staatsschuld, en zovoort bestaat het gevaar, dat men niet voldoende rekening houdt met de waardevermindering van het geld, met de devaluatie van de gulden. Doet men dat wel, dan ko men de cijfers reeds in een ander, juister licht. Dan blijft er voor lo nen, salarissen en sociale uitkerin gen veelal nog wel een reëel voor deel, maar dan blijkt de vooruitgang toch minder groot dan bij oppervlak kige beschouwing het geval schijnt te zijn. Dan wordt zelfs het bedrag van onze staatsschuld minder zorg wekkend. Hetgeen niet wil zeggen, dat men aan het accrès niet ernstig aandacht behoort te besteden. Waar bij uiteraard niet vergeten mag worden hetgeen, tegenover de schuld, aan vermeerderde bezittin gen staat. Dat er, over het geheel genomen, een reële verbetering is gekomen in de positie der loon- en salaristrek- kenden, dat hun „sociale zekerheid" Is toegenomen, kan niet ontkend worden. Het zou ook wel heel be denkelijk zijn, indien dit niet het ge val was. Immers aanschouwen wij vooral na de oorlog een verbazing wekkende technische ontwikkeling, een toeneming der produktiviteit van de arbeid. Dit moet tot een reële verhoging der lonen leiden. Anders zouden de sociale afstan den tussen diverse groepen nog gro ter worden. En er moet juist naar vermindering van de sociale tegen stellingen iets anders dan nivel lering gestreefd worden. De industriële ontwikkeling van Nederland is na de oorlog vooruit gegaan. Buitenlandse ondernemin gen hebben zich hier gevestigd. Wij kunnen nog terecht klagen over de trage gang van de Europese in tegratie, over een hier en daar tel kens weer oplevend protektionisme. Maar met dat. al kan toch niet ge loochend worden, dat de vooruit gang, in vergelijking met de tijd tussen de beide wereldoorlogen, van niet geringe betekenis is. De han delsbelemmeringen zijn verminderd. Dit heeft onze exportkansen ver groot. Er zijn mogelijkheden voor sociale verheffing, die er vóór 1945 /1946 niet waren. In een vorig artikel hebben wij ge wezen op dc moeilijkheden welke er waren met landen die op sociaal- wetgevend gebied bij ons ten achter stonden, die minder „sociale las ten" in de exportprijzen hadden te verwerken. Maar ook hierin is een wijziging ten goede gekomen. De sociale inzichten zijn verhelderd. De verschillen tussen de Westeuropese landen althans zijn geringer gewor den. Het herstel sedert 1945 is voorts me de te danken aan de hulp, die ons met name door de Verenigde Sta ten is geboden. Men denke aan het Marshallplan. Wij willen met dit alles niets af doen aan de betekenis der prestaties van de regering, aan de energie van de bedrijfsleiders, aan de toewijding der arbeiders, aan de gunstige in vloed van het optreden der vakbe weging, waardoor de sociale vrede bewaard bleef. Wij wilden slechts duidelijk maken, dat het opzienba rend herstel het gevolg is van een complex van oorzaken. Bijzondere aandacht verdient nog het feit, dat reeds in de bezettings tijd voorbereid werd de, spoedig na de bevrijding in het leven geroepen Stichting van de Arbeid. Eveneens mag genoemd worden de Stichting voor de Landbouw. Het georgani seerde bedrijfsleven heeft, over het algemeen genomen, een goed sa menspel gespeeld met de regering. Wat is er nu na de oorlog, dank zij ook het door het voorafgaande beïnvloedende klimaat, op sociaal- wetgevend gebied tot stand geko men? En is dit, zoals het wel eens wordt voorgesteld, vooral het werk van dc socialisten? Een bevesti gende heantwoording van deze vraag zou reeds verwondering web ken, omdat in geen der na-oorlogs kabinetten de socialisten, of wi men leden van de Partij van d Arbeid, over de meerderheid be schikten. En evenmin hadden zij d meerderheid in de Staten-Generaai Het is dan ook niet nodig om di gestelde vraag in bevestigende zil te beantwoorden. Wel zullen wi hun aandeel niet betwisten. Maa zonder de steun van anderen hadd«"l zij niets kunnen tot stand bvenget Ook is meermalen een oplossin van een vraagstuk ge vinden, waar bij de socialistische lijn gehee werd omgebogen. Men herinnen zich de Bedrijfsorganisatiewet-195fl Er was eerst een voorontwerp Vos. dat belangrijk afweek vai de denkbeelden die steeds van chris telijk-sociale zijde waren verde digd. Het vond bestrijding. Onde de leiding van de minister Van de: Brink kwam een wet in het Staats blad die aanvaardbaar was, a moest hier en daar ln een compro mis worden bewilligd, ook met dl rooms-katholieken. In een land al: het onze zijn zulke compromise] niet te ontgaan. Bij tal van ontwerpen werd con structieve medewerking verleend Zo bij de verplichte verzekering te gen de geldelijke gevolgen van werk loosheid en bij de wachtgeldverze kering. Eveneens bij de behande ling- van de wet van mei 1950 oj de ondernemingsraden. Voorts bj de wijziging van de Kinderbijslag wet. En dit vooral niet te verge ten bij de noodvoorziening tei behoeve van ouden van dagen, ver dedigd door minister Drees. Moeilijk heeft deze minister het bi deze verdediging niet gehad. Vai meer dan één zijde was aangedron gen op een verbetering van de In validiteits- en Ouderdomswet. Maaj spoedig scheen dat denkbeeld nie| te verwezenlijken. Daarom kwan de regering met een noodvoorzienini die niet alleen voor loontrekkenden maar ook voor zelfstandigen bene den een zeker inkomen zou gelden Het ontwerp kende een aftrek vooi eigen inkomsten. Tegen deze aftrel moest bezwaar rijzen. Het heef ook in de praktijk geleid tot eei verzwijgen van inkomsten. Ook to' een remmen van de ontwikkelinj der bedrijfspensioenfondsen. Gezien echter de grote nood on der de ouden, voor een belangrijk ge dcelte aangewezen op steun vai Maatschappelijk Hulpbetoon, stap ten ook de rechtse Kamerleden ovei deze bezwaren heen. Ook de wettel van Talma en Aalberse kendei overgangsbepalingen. Maar dezi stonden in verband met, en slotei aan bij, de verzekering. Dit was hiel niet het geval. Maar de ministe: beloofde, dat het definitieve ont werp binnen drie jaar zou volgen Helaas heeft het langer geduurd waardoor de bezwaren nog meei werden gevoeld. De financiering van de noodwe' werd in hoofdzaak gevonden uit dl zgn. „vereveningsheffing" eeï Duitse maatregel en door he niet storten van de verplichte bij dragen in de invaliditeits- en ouder domsfondsen. De noodregeling is thans vervan> gen door de Algemene ouderdoms verzekering. Zij omvat het hele volk. Aan het verzekerings principe is vastgehouden, behou dens een afwijking ten bate van d< laagste inkomens der zelfstandigen De staat betaalt geheel of gedeel telijk de premie voor deze, vermoe delijk al meer beperkte, categorie. De wet bevat als overgangsrege- ling de bepaling, dat reeds 65-jari gen het pensioen ontvangen, onge acht hun financiële positie. He! wordt zogenaamd „waardevast" Het bedrag kan stijgen of dalen mei de loonindex. Het stelsel van kapi taaldekking moest losgelaten wor den en vervangen door het omslag stelsel. Voor die verandering gevoel den velen ook in christelijke kring, blijkens publikaties die reeds van vóór de oorlog dagtekenen. On danks enkele bezwaren hebben ook de rechtse groepen overwegend me dewerking aan de totstandkoming verleend. Een wens waarvoor vele jaren ge pleit werd ging in vervulling door de aanneming van het ontwerp-we- duwen- en wezenverzekering, in gediend door minister Suurlioff en in de Kamers verdedigd door minis ter Beel. Ook dit wetsontwerp had leemten. Maar een revisie binnen niet al te lange tijd ligt in het voor nemen. Hc< tregeven beknopte overzicht geeft onzes inziens weinig reden tot een eenzijdige en overdreven ver heerlijking van de socialistische prestaties op sociaal-wetgevend ge bied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2