Jlicuwe £ciitsri)c ÖTouranl Twee honden en konijn terug uit de ruimte MET STERKE RUSSISCHE RAKET Britse bladen krijgt 'en weer 14 ton inkt Hoogte die werd bereikt bleef nog geheim N.V.V. doet beroep op de volks vertegen woordi ging Amerika zet hulp aan Indonesië voort Ook n gevolg van de droogte: werkloosheid op het platteland Bouwvakarbeiders zijn er reeds te weinig Adenauer slaat Engelse uitnodiging af Vragen over premiebouw NEDERLANDERS GA NAAR HUIS, KUNNEN ZELF WEL VISSEN WE win® DINSDAG 7 JULI 1959 BUREAUS: Steei ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten (0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11607 EHrectlei DIEMEB i Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „Stautvasticfj is gbebleven niyn hert ia tegenspeel" DE BELGEN en hun KONING Zie pag. 5 en 7 Hongarije legt de V.S.-dip] oma ten reisbeperking op Hongarije heeft gisteren de bewegings vrijheid van Amerikaanse diplomaten 'beperkt tot een gebied binnen een straal van veertig kilometer rond Boedapest. Voor de vertegenwoordigers van andere jwestelijke landen gelden de reisbeper- jkingen niet. In een in krachtige bewoordingen ge stelde nota werd de Amerikaanse legatie beschuldigd van „machinaties tegen de Hongaarse levenswijze" en Washington (van „koppige pogingen om het Hongaar se volk te gebruiken voor zijn doelein den in de koude oorlog". Het blijkt dat Hongarije zeer ontstemd is over de Amerikaanse stem tegen d< Hongaarse delegatie op de recente ver igadering van de Internationale arbeids organisatie in Genève. De V.S. worden ervan beschuldigd, „een geweldige economische en politieke druk" uitgeoefend te hebben om steun te krijgen voor hun standpunt. Derge lijke manoeuvres „verraden dat de Ame rikaanse regering naar de gelegenheid zoekt om nieuwe terreinen voor de kou de oorlog te vinden en om internationale spanning te veroorzaken" Julius Raab geeft formatiepoging op I In goeddngelichte kringen is gisteren te j Wenen vernomen, dat Julius Raab, de voorzitter van de Volkspartij, zijn poging om een kabinet te Vormen zal opgeven. Raab ontving 14 mei de formatieopdracht, I doch hij heeft veel moeilijkheden onder- I vonden door meningsverschillen tussen de Volkspartij en de socialisten coalitie- j genoten in de oude regering over het beheer van genationaliseerde onderae- I mingen. Op dit punt, en ook op menings- verschillen over de bevoegdheden van de minister van buitenlandse zaken, zou Raab ten slotte gestrand zijn. De Britse landelijke dagbladen le ven bij de dag. Was aan het begin van de week berekend dat door verdeling van de beschikbare druk inkt tot woensdag gewerkt kon worden, thans kunnen de bladen door een zending van 14 ton inkt naar een blad in Fleetstreet tot en met zaterdag nog verschijnen. Het is echter nog niet bekend, waar de 14 ton inkt. beschikbaar gekomen door een gebaar van de vakvereni ging, zich op het ogenblik bevindt. De besprekingen op het ministerie van arbeid in Londen, die tot doel hadden de bevoorrading van de kranten met inkt te herstellen en het sluiten van de bladen te voorkomen, zijn maandag mis lukt. De vertegenwoordigers van de 2500 arbeiders in de inktindustrie heb ben geweigerd in te stemmen met het voorstel van hun werkgevers, de inkt- voorraden onder te brengen in een ge meenschappelijke voorraad, waarmee de kranten nog verscheidene wéken zou den kunnen werken. Door de stakingen van drukkers en arbeiders in de drukinktindustrie zijn, zoals bekend, reeds 4000 drukkerijen en 1100 provinciale kranten getroffen. /"NTWAZJNAYA (vermetel) en Snezjinka (sneeuwvlok), twee Russische hondjes met ruime raketervaring, zijn in gezelschap van een konijn vorige week per ruimte-raket tot „grote hoogte" opgestegen en weer veilig geland. De raket werd gelanceerd op 2 juli 04.40 uur Nederlandse tijd, maar eerst gisteren maakte het Russische persbureau Tass officieel melding van de veilige landing van honden, konijn en een bus instru menten. De Russen zijn buitengewoon ingenomen met het geslaagde experiment: binnen een uur werd de aankondiging driemaal door radio-Moskou uitge zonden. Een wetenschappelijk commentator van radio-Moskou zei later: Voor het Westen moet het een verrassing zijn dat de Russen voor middel grote afstand (het is nog niet bekend welke hoogte de raket bereikte) be schikken over een ballistisch projectiel, dat twee ton metaal en vracht de ruimte kan brengen. De commentator zei verder: Het is de machtigste eentrapsraket, die tot dusverre de ruimte ingestuurd werd. Zij is veeil sterker dan alles wat de Amerikanen hebben. Deze woorden en de wetenschap, dat over een week de ministers van buiten landse zaken van de Grote Vier de be sprekingen in Genève zullen hervatten, maken duidelijk, dat Rusland alles ir het werk stelt om de Amerikaanse pres taties (de aapjes Able en Baker stegen tot 485 kilometer) te kleineren. De woordvoerder van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart gaf als commentaar: „Het is aardig te weten,- dat anderen hetzelfde doen als wij". Ver der verklaarde de Amerikaan, dat het feit dat de Russische raket een nuttige De grootste hangende brug van Europa vindt men in Frankrijk. Het is de indrukwekkende brug van Tancarville over de Seine- mondmg. „Kenmerken conservatief beleid" Het verbondsbestuur van N.V.V. onderschrijft het standpunt van het dagelijks bestuur over de re geringsnota over het sociaal-econo misch beleid in de naaste toekomst. Op de volksvertegenwoordiging wordt een beroep gedaan, het rege ringsbeleid „in een voor de werk nemers rechtvaardige zin om te bui gen". Aan het reeds eerder gepubli ceerde standpunt van het dagelijks bestuur wordt het volgende toege voegd: „De door de regering in uitzicht ge stelde maatregelen en de daarvoor ge kozen tijdstippen, waardoor prioriteit wordt gegeven aan huur- en melkprijs- verhoging boven opheffing van de ge volgen van de bestedingsbeperking voor de werknemers, acht het verbondsbestuur niet alleen een sociaal onrechtvaardige daad, doch tevens een miskenning van het optreden van de bona fide vakbewe ging in Nederland. Het verbondsbestuur vindt in de nota geen enkele motivering voor deze regeringspolitiek. Noch de beschouwing over de econo mische toestand, nooh die over de hu-ren en subsidies kunnen het verbondsbestuur overtuigen vam de juistheid van het stand-punt van de regering. Zonder nader bewijs wordt stelling genomen tegen de gerechtvaardigde verlangens van de werknemers. Dp regeringsmaatregelen snijden voor grote groepen werknemers praktisch elke mogelijkheid tot loonsver betering af. Bouwkosten Het heeft het verbondsbestuur van het N.V.V. getroffen, dat bij de beschouwin gen over de huren en de bouwsubsidies. de regering blijk geeft de moed te missen het vraagstuk van de bouwkosten aan te pakken. Volgens het verbondsbestuur van het N.V.V zal het door de regering in uitzicht gestelde huur- en subsidiebeleid ertoe lei den, dat steeds meer werknemers niet in staat zullen zijn de huurprijs van nieuwe woningen op te brengen. Melkprijs De verhoging van de melkprijs per 1 januari a.s. met vie, cent per liter acht het verbondsbestuur schadelijk voor de volksgezondheid. Een vermindering van het melkverbruik zal het gevolg zijn. al dus het verbondsbestuur. De nota draagt alle kenmerken van een conservatief beleid. Door dit beleid zullen vele werknemers geen deel hebben aan de wel-vaartsverbetering. Het verbondsbe stuur waarschuwt ervoor, dat dit tot ern stige sociale 6ipanningen moet leiden. Het verbondsbestuur slaat open voor dc voortzetting van het overleg van de drie vakcentralen, waarvan in het KAB-com- mentaar wordt gesproken. lading heeft van ruim 2000 kilogram niet betekent dat de Russen een voorsprong op de Amerikanen hebben op het gebied van de voortstuwing. De raket bevatte, behalve de dieren, instrumenten voor het meten van de ultra-violette straling van de zon, de samenstelling van de ionosfeer, de stroom der micrometeorieten en de snel heid van de luchtstroom op verschillende hoogten. Voorts waren er instrumenten aan boord voor het registreren van luchtdruk en temperatuur. Het hoogterecord voor honden bij Rus sische raketproeven was tot nu toe 212 kilometer. De Amerikaanse aapjes be reikten 485 kilometer. Zoals bekend, had de tweede Sowjet- satelliet, gelanceerd op 3 november 1957, hél hondje Laika aan boord. Laika keer de niet terug. In februari van het afge lopen jaar zeiden de Russen, dat zy een hond Albino tweemaal de stra tosfeer in hadden geschoten. Albino zou zich daarb() voortreffelijk hebben ge- Prinses Beatrix haalt haar kandidaats Prinses Beatrix heeft vanmorgen van morgen aan de R.U. te Leiden met goed gevolg haar kandidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid afgelegd. Sukarno's kabinet verdeeld in vier divisies TN DJAKARTA wordt aangenomen, dat het nieuwe Indonesische kabinet donderdag zal worden beëdigd. Sukarno verklaarde gisteren reeds, dat hij zioh reeds een algemeen beeld had gemaakt van de vorm die het kabinet Prins Albert en prinses Paola brengen hun wittebroodsweken door op het eiland Majorca, maar ook daar ontkomen ze niet aan de foto grafen. Doch bij zoveel zon bederft het de stemming niet. zal krijgen. Het persbureau Reuter de president bij wijze van experiment zijn kabinet in vier afdelingen wil split- De afdelingen zullen elk onder eer eerste minister komen, doch verder ge heel afzonderlijk van elkaar werken. De eerste afdeling zou tot taak krijgen de wederopbouw en de stabilisatie; ver dediging en veiligheid zou gereserveerd voor de tweede afdeling; de derde afdeling zou het beheer over sociale binnenlandse zaken krijgen en voor vierde afdeling zou er nog een wetge vende taak en de contacten met de rege ringsinstanties overblijven. Verder wordt beweerd, dat het leger »ven zetels in het nieuwe kabinet heeft gevraagd. Politieke waarnemers in Dja karta nemen aan dat het leger met drie es zetels vertegenwoordigd zal zijn. De chef-staf van het leger, luitenant- generaal Nasution, is genoemd als die eerste minister voor verdediging, doch hij zou dit aanbod hebben afge- Amerikaanse functionarissen hebben inmiddels meegedeeld, dat Sukarno's be sluit tot terugkeer naar de revolutionaire grondwet, geen Invloed zal hebben op de militaire en economische hulpverlening van de Verenigde Staten aan Indonesië. Men beschouwt in Amerika de over neming van de bevoegdheden als een binnenlandse aangelegenheid. Fokker heropent in Brazilië De vliegtuigfabriek van Fokker in Bra zilië zal op bevel van de president her opend worden nadat achthonderd door de sluiting werkloos geworden arbeiders daarom verzocht hadden. Er zijn nu pro cessen aanhangig en de directie mag Brazilië niet verlaten. DE WERKLOOSHEID onder de landarbeiders, veenarbeiders se arbeiders is in juni gestegen, terwijl deze in andere jaren pleegt te dalen. Dit is het gevolg van het wegvallen van seizoensarbeid door de buitengewone droogte. Juist in de agrarische provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland is de geregistreerde arbeidsreserve geste gen, terwijl deze in andere provin cies daalde. In de bouwnijverheid nam de werkge legenheid daarentegen toe, zowel i burgerlijke en utiliteitsbouw als in de water-, spoor- en wegenbouw. Het a ingeschreven bouwvakarbeiders ver derde met 900, waarvan de helft Voorlopig niet naar Londen Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft de Engelse uitnodiging om een bezoek aan Lon den te brengen, afgeslagen. Hij denkt niet aan binnenkort naar Enge land te gaan. Gisteren hebben Adenauer, nister van buitenlandse zaken dr. von Brentano en de Westduitse ambassa deur in Londen de kwestie bespro ken. Het was een routine-bezoek van de Duitse ambassadeur, zo werd of ficieel meegedeeld. t is echter duidelijk, dat heel wat dam routinekwesties zijn besproken. Gesproken is over de houding, die Enge land zal aannemen, als maandag het gesprek tussen de vier ministers van buitenlandse zaken in Genève wordt Adenauer heeft niet onder stoelen of Het Tweede-Kamerlid Maenen (kath. v.) van mening, dat de lange wachttijden tor het afgeven van woningbouwpremies ernstig afbreuk doen aan de bevordering het eigen-woningbezit. De onzeker heid dwingt de bouwers hun plannen te i schieten een aantal vragen aan de minister volkshuisvesting verzoekt hij om een overzicht van het aantal woningen, waar- >r tot 22 juni jl. premieaanvragen zijn vangen. Tevens wordt gevraagd hoe- 4 maanden gemoeid zijn met de ver- zenlijking van de aantallen woningen, rekening houdend met de bouwcapaciteit de provincies. Ook wil de heer Mae- weten hoe de verhouding is tussen de premies bestemd voor eigen bouw en die, bestemd voor aannemers en institu tionele beleggers. De vragensteller is van mening, dat het overmatige aantal premieaanvragen voor complexbouw van institutionele beleg gers en bouwondernemingen aanleiding ïoet zijn om voor bouwers van een eigen oning andere maatregeli banken gestoken, dat hij zich zorgen maakt over de Britse politiek. Aan in tieme medewerkers heeft de Bondskanse lier meegedeeld, dat hij bang is, dat de Britten concessies zullen doen, die na delig zijn voor de westelijke positie in West-Berlijn. Het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn heeft officieel meegedeeld, dat Adenauer beslist niet voor 13 juli naar Londen zal gaan. Verder was uit de mededeling van het ministerie op te maken, dat het nog wel een hele tijd kan duren, voordat Adenauer een bezoek aan Londen zal brengen om over wederzijdse vraagstukken te spreken. Italiaans-Belgisch verzoek verworpen De permanente NAVO-raad heeft gis teren het Italiaans-Belgische verzoek, om een bijeenkomst van de NAVO-minis- terraad voor de hervatting der Geneefse ministerconferentie, verworpen, Fuclis professor? Van welingelichte zijde wordt verno men, dat Klaus Fuchs, de pas door Groot-Bntannië vrijgelaten atoomspion, benoemd zal worden als professor in de wis- en natuurkunde aan de Oostberlijn- se universiteit. rekening kwam van de wegenbouw. In verschillende delen van het land doen zich tekorten gevoelen. In het metaalbedrijf daalde het aantal ingeschrevenen met 800. De ijzergieterijen Mr. Luns ontmoet von Brentano De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is vandaag uit Genève naar Bonn gereisd, waar hij van middag een ontmoeting had met de West- luitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano. Aan de hand van de door de commis sies vastgestelde rapporten zouden de ministers een „catalogus" opstellen van de nog bestaande geschillen in het Ne derlands-Duitse gesprek over tussen bei de landen hangende vraagstukken. Na het gesprek tussen de ministers zal een verdere studie van de geschilpunten wor den gemaakt om de kloof, die een uit eindelijke overeenkomst tussen beide lan den verhindert, te overbruggen. Verwacht werd, dat minister Luns nog aor de avond naar Nederland zou hebben zich nu bijna aiie hersteld, de machinefabrieken en constructiewerk- plaatsen zijn goed van opdrachten voor zien, bij centrale verwarming en elektro technische Installatie is de bedrijvigheid De textielindustrie ontwikkelt zich gun stig, vooral de wol lens toffemndusbrie ruim van ordere voorzien, de katoenin dustrie heeft tekort aan ongeschoolden. In de conservenindusbrie konden vele krachten worden geplaatst. Bij verv< en horecabedrijven nam de werkgelegen heid toe. Het aanbod van handels- kantoorpersongel nam af. In het geheel steeg het aantal werkloze mannen iets van 41.687 tot 41.836 (v.j. 58.9(H), de geregistreerde arbeidsreserve (werkloze mannen en pp aanvullende werken gepdaateten) daalde van 53.796 tot 52.950 (73.579), doch na seizoenscorrecbie steeg het van 65.000 tot 71.0000. Kantoorhouder PTT Rijnsburg in arrest Verdacht van verduistering is aange houden de Rijnsburgse kantoorhouder van de PT.T. Gesproken wordt in dit verband van bedragen, die variëren van 11.000 tot ƒ17.000. De postale recherche te Den Haag onderzoekt wat de aanlei ding tot de verduistering kan zijn ge weest, hoe deze is geschied en over welke periode zij zich uitstrekt. De kan toorhouder genoot onder dc Rijnsburgers een groot vertrouwen, hetgeen onder meer tot uiting kwam in zijn penning meesterschap der voetbalvereniging Rijnsburgse Boys ?--v Niet allemaal tegelijk heren... De grote Amerikaanse con cerns, die voor de reizen, van directieleden op steeds groter schaal van eigen vliegtuigen gebruik maken, nemen het standpunt in, dat het voor de continuïteit van het bedrijf wenselijk ie op dergelijke rei zen zo weinig mogelijk mensen per afdeling te laten meegaan. Men wil namelijk voorkomen, dat bij vliegrampen plotseling de gehele staf van een bedrijfs afdeling om het leven komt. Dit reisvoorschrift biedt de on derneming natuurlijk geen ab solute waarborg tegen het ver lies van topfunctionarissen. De Continental Can Co. verloor ver leden week bijv. acht staffunc- vliegtuigen in Ohio op een tarwe veld neerstortte. Volgens de vlieg- voorschriften van de maatschap pij behoorden de acht mannén echter tot acht verschillende be drijfsafdelingen. De restanten van de vuilnisauto, die gisteren met een enorme klap midden in Purmerend uit elkaar sprong. Een fietser werd daarbij zwaar gewond, terwijl overal ruiten sneuvelden en de inhoud van de laadbak tot ver in het rond terechtkwam. Zoals gemeld, ontplofte de wagen vermoedelijk door de aanwezigheid van carbid in de laadbak. jYTederlanders ga naar huis". Dat 'J- stond onder meer geschreven op spandoeken, die werden meege dragen door leren in Killibag, toen daar twee IJmuidense kotters met rrs uit Katwijk, Umuiden en Eg- mond aan boord, binnenliepen. De kotters, de Mercator en de Groe land, 'die in juni naar Ierland werd' passen, verkocht door de machinefabriek Zwart te IJmuiden, zijn bemand met veertien Nederlanders om de Ieren ven trouwd te maken met de visserijmetho den op deze moderne stalen schepen. Bij aankomst werden de Nederlanders met groot wantrouwen ontvangen, zo ver telde schipper G. Visser uit IJmuiden De Ieren weigerden met de opvarenden te spreken en im de winkels van KilUbag werden zij met minachting bejegend. Schipper Visser meent dat de Ieren met hun visserij dertig jaren ten achter zijn. Ze weigeren echter om ook maar iets van de Nederlandse vissers aan te nemen. „We hebben de Nederlanders niet nodig om vissen te leren" aldus de Ieren „We kunnen het zelf wel." De Groenland en de Mercator hebben enige reizen gemaakt in opdracht van een vismeelfabriek in Killibag. Er werd veel kleine haring en zandspiering ge vangen. De Ierse opdrachtgevers waren r tevreden. Bezoekers gegijzeld Gevangenen eisen direct vrijlating In de staatsgevangenis van Washington hebben vandaag vier gevangenen een groepje bezoekers en enkele bewakers hun macht weten te krijgen. De vier innen, gewapend met slagersmessen, en dat men hen vanavond in het don ker met een auto laat ontsnappen. Wordt deze eis niet ingewilligd dan zullen zij aldus het dreigement de gijzelaars mismaken en daarna zelfmoord plegen. De bewakers hebben tot dusver vergeefs geprobeerd de mannen te overtuigen van het onzinnige van deze „uitbreekpoging". In de gevangenis van de Belgische plaats Turnhout is zaterdagavond een opstand uitgebroken. Politie, brandweer bewakers waren de situatie snel mees- doch bij schermutselingen kwam een der geïnterneerden om het leven. Zonnig De Bilt verwacht tot woens- dagavond; 'J. Droog en zonnig weer met Iets AJÏV hogere temperaturen, vooral in im het binnenland. Zwakke tot 'In matige wind overwegend uit k oostelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Woensdag 8 juli; zon op 4-29, onder gl-00 uur; maan op 7-16. onder 2156 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Twente Eindh Zd -Limb Kopenh ALie-deen Ztlrich Genève Lissabon Madrid Mailorca 1 bew 1 bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1