llicumc £riJtsttjc GTouranl Sukarno gaat het weer alleen proberen Regering van Israël dient ontslag in jou Nieuw kabinet wordt nog deze week bekend Om 12 uur vannacht werd Saarland geheel Duits Vuilnisauto explodeert Recordhitte in Europa: Londen 34 en Parijs 35 graden Busia's parlementszetel staat op het spel MAANDAG 6 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 3"? Directie, Redactie, Abonnementen* i Advertentie-afdeling TeL 81441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 5893d, Dlreotle: F. OIEMEB Hoofdredacteur: Or. 8. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Veertigste jaargang no. 11606 „Stantvasticfj is gbcbltuen tnyn bert ia tcgbenspoet" Einde van LACOURTINE Zie pagina 5 Grondwetgevende vergadering ontbonden De Saar is dan nu weer helemaal Duits. De douanebordjes zijn weg gehaald en het Saarland kan volop mee profiteren van het Duitse „Wirtschaftswunder" "ORESIDENT SUKARNO heeft gisteren de Indonesische grondwetgeven- de vergadering ontbonden en de revolutionaire grondwet van 1945 opnieuw afgekondigd. Deze beslissingen zijn de eerste stap op weg naar de geleide democratie. Een door de president persoonlijk samengesteld „presidentieel kabinet" zal volgen. Sukarno heeft deze besluiten genomen, omdat de grondwetgevende vergadering geweigerd had zijn voorstellen voor de invoering van de geleide democratie te aanvaarden. De Indone sische president deed mededeling van zijn besluiten door het voorlezen, op de trappen van zijn paleis, van een op schrift gestelde verklaring. Sukarno verklaarde, dat de ontbinding van de vergadering volgt op het besluit van de meerderheid der leden geen tingen meer bij te wonen. „Ik ben plicht, met de steun van de meerderheid van het Indonesische volk, de enige weg te volgen waarlangs de staat kan worden gered," aldus de president. De nationalisten, communisten en enige kleine partijen boycotten namelijk de vergadering, die vervangen wordt door een voorlopige raadgevende volksvergade- Sukarno zag er grimmig uit toen hij zijn besluit voor een juichende menigte bekendmaakte in een rede van 7 miguten Het kabinet-Djuanda kwam gisteravond voor het laatst ïn ruim twee jaar bijeen. Tolhekken voorgoed opzij Nm TWAALF UUR precies zijn vannacht de tolhekken tussen ïaarland en West-Duitsland verwij- lerd. Saarland is ook economisch }eer met West-Duitsland verbonden. et vele verkeer aan de vroegere Tens, kon nu zonder douane-onder- oek doorrijden. Op de grens bij Eichelscheid hielp e Saarlandse premier Röder bij het •egnemen van het tolhek. „Mogen lie nog bestaande grenzen, die aderland nog verdeeld houden, eens erdwijnen en moge de dag niet ver leer zijn dat alle grenzen in Europa èrdwijnen", aldus premier Schroder. De mli nister-president had voor het wegnemen der hekken, waarbij ongeveei vijfduizend mensen aanwezig waren, de Franse douanebeambten die nog in hel achtergebleven. i Su- Langslaper mist moordaanslag In Rome zijn gisteren in de auto van n Tunesiër twee bommen ontploft. Eén tid werd gedood en vijf kinderen en n volwassen voorbijganger gewond. De Ito is vernield. De Tunesiëir zou dertig minuten voor ;t tijdstip der ontploffing met zijn auto reis gaan, maar hij versliep zich. De meeste kinderen werden door me- llsplinters getroffen. Er schoten grote ammen uit de auto na de ontploffing, lorbijgangers vluchtten in paniek om kking te zoeken. De Tunesiër is een broer van een lid n de Tunesische ambassade te Rome. j is door de politie voor ondervraging iegenomen. £al de Inge Toft worden gelost in Port Said? Het Egyptische blad „Al Ahram" ïldde zaterdag uit Kopenhagen, dat t Deense vrachtschip Inge Toft, dat dert 21 mei te Port Said wordt vast houden, omdat het een Israëlische ding vervoerde, zijn lading in de .ven van Port Said zal lossen en de |s naar Haïfa zal voortzetten. U Ahram deelde mee dat dit besluit is ïomen in Kopenhagen, madat duidelijk s gemaakt dat de Verenigde Arabische publiek geen compromis zou aanvaar- 1 en geen Israëlische of door Israël ïuurde schepen zou toestaan het Suez- naal te passeren. Jet Egyptische blad schrijft, dat men scheepvaarbfcringen te Kopenhagen His tot de overtuiging is gekomen, dat i geen nut heeft, de Inge Toft nog iger werkloos in Port Said te la-ten gen. )e reder van de Inge Toft, Ame Toft, tilt dit bericht echter ontkend, lij zei: Dit is geheel een zaak van Amerikaanse maatschappij Mediter- ïean Agenncy, Lncorp. te New York, die i schip heeft gecharterd. Wij kunnen in k een geval geen enkele eenzijdige ten woordvoerder van het ministerie tl buitenlandse zaken heeft bevestigd t de Deense regering niet betrokken bij enig besluit met betrekking tot het lip, ofschoon het ministerie sinds het :ai mei werd vastgehouden de gebeur- heeft gevolgd. scheidsdiner aangeboden. Öp verschillen de andere grensposten tussen Saarland West-Duitsland er waren er circa twin tig bood d'e bevolking de Franse be ambten een afscheidsdiner aan. Kort na middernacht reden honderden vrachtauto's en lange goederentreii West-Duiteland naar het Saargebied. Zij vervoerden auto's, televisietoestellen, ijs kasten, dameskousen, tomaten, roomkaas Nog deze week zullen de Saarlanders hun franken inwisselen tegen marken. De benzine zal goedkoper worden, tabaksar tikelen, cognac en nog enkele andere goe deren eohter duurder. Frankrijk verliest aan Saarland nu de tiende 6taat van de federale republiek een goede markt voor consumptiegoederen. Het Saargebied produceert ongeveer zeventien miljoen ton kolen per jaar en ongeveer drie en een half miljoen ton staal. De totale produktie van West-Duits land wordt thans 150 miljoen ton kolen en derig miljoen ton staal per jaar. De economische hereniging van het land met West-Duitsland i6 een gecompliceerd proces geweest, dat dertig maanden heeft geduurd. Een woordvoerder van de president klaarde later, dat het nieuwe kabinet deze week bekengemaakt zal worden. G< dacht wordt aan de chef-staf van he leger generaal Nasution (het leger eist meer zetels) en de sultan van Djokjakai ta Hamenko Buwono. Ook Djuanda e Subandrio maken een kans om terug te „Geen dictator" Volgens A.P. heeft Sukarno weer ee gezegd, geen dictator te willen zijn, ma hij zeilde tevens geen besprekingen zullen voeren met partijleiders of tijd besteden aan inwinning van adviezen. Hij zou echter wel overleg plegen met de in te stellen hoogste raad van advies, een raadgevend volkscongres, dat ten minste eens in de vijf jaar moet bijeen komen. De Times of Indonesia hoopt, dat Sukarno „meedogenloze en krasse" regelen zal "nemen. Er kwamen gisteren ook nog andere berichten uit Djakarta. Het ministeri van volksgezondheid verklaarde Djakart tot een met pokken besmet gebied. Carbid tussen lading Omstreeks half negen vanochtend Is met een donderende klap een roltrommel- auto van de reinigingsdienst te Purmerend geëxplodeerd. De geheel trommel werd van het chassis gerukt en grote brokken Uzer en staal vlogen tot zelfs op een af stand van een kilometer. Gevels werden ontzet en auto's en rjjwielen werden be schadigd door rondvliegende brokken metaal. Een per fiets passerende man werd ge troffen door een stuk rondvliegend ijzer en moest met ernstige verwondingen naar het stadsziekenhuis worden overgebracht. Verder kregen een aantal mensen snij- wonden door wegspringende glasscherven. De werklieden die de roltrommel be dienden kwamen met de schrik vrij. De oorzaak van de explosie moet worden ge zocht in een hoeveelheid carbid die tussen het vuilnis in de trommel is terecht ge- Gelachen. is er wel rond het sportveld van paleis Soestdijk, toen elftal len van het paleispersoneel en van radio- en télevisieartisten elkaar de voetbaleer betwistten. De „sterrenploeg" won met 21, maar dat was niet belangrijk het was een middag vol ontspanning, ook voor Koningin en Prins, en dat was de hoofdzaak. De premier van Israël, David Ben Goerion, heeft gisteravond het ontslag van zijn kabinet ingediend, nadat vier ministers geweigerd had den af te treden. Deze ministers steunden de premier niet in de kwes tie van de wapenleveranties aan West-Duitsland. Ben Goerion blijft evenwel premier van een interim regering. Na een onderhoud van veertig minuten met president Ben Zwi, zei Ben Goerion: „Tot mijn spijt zal ik premier en minister blijven in dezelfde regering, die eet terim-regering zal zijn. Ik zal op de Drukinkt raakt op BRITSE STAKING GEEN OPLOSSING IN ZICHT Vertegenwoordigers van de drukinkt fabrikanten en de vakbond van werkne mers in de Britse drukinktindustrie zijn vandaag op het ministerie van arbeid bijeengekomen om te spreken over „het vinden van een procedure, waardoor vor deringen kunnen worden gemaakt in de richting van een spoedige regeling van het huidige geschil over lonen en werk tijden." Zoals bekend, wordt de verschijning van de nationale en de Londense avond bladen na woensdag bedreigd door het opraken van de drukinktvoorraden de kranten. Er is nog geen oplossing in zicht het conflict in de drukkerswereld, w door het werk in meer dan 1100 provin ciale bladen en meer dan 4000 drukkerijen sedert 17 juni stilligt. Vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers slaagden er zaterdag op het ministerie van arbeid niet in een uitweg te vinden, maar men was bereid opnieuw overleg te plegen. Zondag was de warmste dag van het jaar in Nederland ste weekeinde sinds lange tijd beleefd .In Engeland was het sinds 1776 in deze tijd van het jaar niet zo heet geweest. In het onder de zon zuchtende Londen wees de thermo meter 34 graden aan. Parijs sloeg eohter alle records op het vasteland van West-Europa met een tempera tuur van 35 graden en dat met een zwaar bewolkte hemel. Maar ook in ons land werden tempera turen gemeten, die er zijn mochten. Het was de warmste dag van het jaar. Eind hoven stond aan de kop met een maxi- 31 graden. Eelde bracht het niet verder dan 27 graden. Velen hebben getracht enige koelte i de kust te vinden. Dat kostte soms heel wat moeite door verschillende verkeers opstoppingen bij Bloemendaal. En aan het strand? Dait de Haagse po- Al vaak is prins Bernhard ge fotografeerd achter het stuur van een auto, groot automobi list als hij is. Zó is hij echter minder bekend. Met zijn motor boot bracht hij prinses Irene i de haven van Den Helder r het Koninklijke jacht Piet Hein, vanwaar de Koninklijke familie de internationale zeil wedstrijden van de Marine Jachtclub gadesloeg Duizendste vlucht: Ir. W. F. M. Rolf on den Baumen, directeur van de N.V. taalstruycken Industriële Handelmij. te Haarlem, werd op Schiphol gehuldigd, toen hij zijn duizendste vlucht sinds 1926 egon, het was ditmaal slechts een kort luchtje van Schiphol naar Brussel. Stookolieprobleem binnen tien jaar van cle baan van de verontreiniging van zee en strand door afgewerkte stookolie van de baan. Aldus het Britse parle mentslid Callaghan. De Brit heeft deelgenomen aan de tweedaagse con ferentie in Kopenhagen, waar des kundigen de verontreiniging van zee en strand terdege hebben bespro ken. Men was van mening dat er goede vorderingen zijn gemaakt. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde, dat een regeringscommissie en an reders en oliemaat schappijen in de Verenigde Staten heb ben aanbevolen een in 1954 gesloten con ventie tegen verontreiniging van de zee te bekrachtigen. Polen zal de conventie onderschrijven zodra de andere Oo6tzeelanden hetzelfde doen. De Sowjetunde en Oost-Duits land zijn de enige landen in dit gebied, die de conventie nog niet hebben onder tekend. In afwachting van een algeheel verbod, aldus de vergadering in Kopenhagen, moeten de zones waarin geen stookolie mag worden geloosd, worden uitgebreid. Deze uitbreiding zou betekenen, dat ook de Noordzee verboden gebied wordt. Tijdens feestdagen in V.S. 494 doden De Verenigde Staten hebben zater dag hun onafhankelijkheidsdag ge vierd. Deze extra vrije dag en d< feestelijkheden brachten het weekein de ongekend veel mensen op de weg. Het aantal ongelukken in één week einde is in de States dan ook nooit zo groot geweest. Er kwamen 494 mensen om het leven: 260 door ver keersongelukken, 174 door verdrin king en 60 door allerlei andere on gelukken. Vat met radioactief afval aangespoeld Een metalen vat met radioactieve af valstof is zaterdag aangespoeld op het 9trand bij Port Orford, een plaatsje in Zuid-Oregon. Op het vat stond In grote letters: Gevaar radioactieve afval stof. Atoomenergiecommissie. „Ik twijfel er niet aan of dit vat zit vol radioaotiece afvalstof,' zei een woord voerder voor de atoomenergiecommissie „Maar onze meters wijzen niet op radio activiteit aan de buitenkant van hel of op het sitrand." Drie deskundigen, die per vliegtuig uit Seattle aangekomen zijn, onderzoeken het vat, dat overgebracht is naar de marine basis te Coos Bay. Men weet nog niet waar het 75 kg zware vat vandaan komt. Vechtpartij in Goes Man doodgeslagen met een stoel In een cafetaria te Goes is vannacht ruzie ontstaan tussen een bezoeker en de cafetariahouder F. L. De ruzie ont aarde al spoedig in een vechtpartij, waarbij stoelen en asbakken als wapens werden gebruikt. Nadat de bezoeker, be tonwerker A. P. naar buiten was ge- erkt, zette het gevecht zich in de Wange Kerkstraat, een straat waar zaterdags en 's zondags de jeugd uit Goes pleegt te flaneren, voort. P (22) stoel te pakken te krijgen en sloeg daarmee de cafetariahouder op het hoofd. De vijftigjarige man viel op straat neer en overleed enkele minuten later. P is vandaag voor de officier justitie geleid. litie dit weekeinde aan 350 zoekgeraakte kinderen wer bij hun ongeruste ouders moest brengen, zegt veel. Verdrinkingen Tijdens het weekeinde deden zich echter ook enkele verdrinkingsgevallen voor. In het kinderbad van het natuurbad Doiko te Heerhugowaard verdronk gister middag de zeven-jarige Jackie Zwemmer uit Heerhugowaard. Ten oosten van het Br i else Veer is de tienjarige R. A. Taluniker uit Ooster beek verdronken. Hij kon niet zwemmen. Het slachtoffer was van een houten strandstoel, waarop hij in de smalle room dreef, gevallen. In het strandbad van Slotermeer in Amsterdam-West is de 23-jarige bakker J. W. uit Amsterdam omgekomen. De 10-jarige J. C. de Kort uit de Stuurmanstraat in Rotterdam is gis termiddag in de Alblashaven verdronken. De 23-jarige loodgieter P. Magerey haalde zusje van het slachtofer nog onder de steven van een zandschip vandaan. Het toepassen van kunstmatige ademhaling had succes. Overbelasting oorzaak van vliegramp Het Viking-vrachtvliegtuig dat in sep tember in Southall, een voorstad van Londen, neerstortte, was overbelast en in slechte staat van onderhoud. Bovendien de gezagvoerder, een ervaren piloot, oververmoeid en zijn twee bemannings leden waren onvoldoende ervaren, aldus rapport naar aanleiding van een openbaar onderzoek dat vandaag is ge publiceerd. Zoals bekend kwamen zeven «n bij het ongeluk om het leven. 26-jarige Nederlandse tweede piloot, Gerard Altena uit Rotterdam, had welis- het vereiste brevet, maar hij had niet voldoende ervaring. Er is niet ge bleken dat hij oververmoeid was. De Viking stortte op een rij huizen ïer, veertig minuten nadat het toestel an Londen Airport naar Tel Aviv was opgestegen. De drie bemanningsleden en mensen op de grond vonden de dood. gaderingen van het kabinet de vier minis- Toen Ben Goerion zijn ontslag van pre sident Ben Zwi indiende verwachtte men over het algemeen, dat hij zich zou terug trekken en het aan een partijgenoot zou overlaten een zakenkabinet te vormen, dat zou zitten tot de nieuwe verkiezingen in november. De politieke manoeuvre van Ben Goerion komt hier op neer, dat hij de vier ministers van de linkse Ach- doeth Haavoda en de Mapam heeft ge dwongen het kabinet te verlaten. Het is niet onmogelijk, dat de partij van Ben Goerion, de Mapal, om vervroeg de verkiezingen zal vragen. Ben Goerion zal tijdens de verkiezings campagne zeker aandringen op een her vorming van het kiesstelsel. Hij is name lijk tegen het in Israël bestaande stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat hem dwingt met zijn regering te steunen op kleine groeperingen in het parlement. Haagse zweefvlieger in Noordwijk neergestort Zaterdagmiddag is bij het terrein van de Kennemer zweefvldegduö in het Lan- geveld te Noordwijk de 23-jarige leerling vlieger L. F. Kleijn uit Den Haag met een zweefvliegtuig neergestort. De romp van het vliegtuig sloeg 6tuk op de grond, de vleugelpunten bleven in de bomen hangen, de vlieger zelf kwam met stoel en al ongedeerd in het gra6 terecht, vlak bij een betonnen paal. 'l Blijft zomers (Van onze weerkundige medewerker Met grote sprongen is de temperatuur in het afgelopen weekend gestegen. Zo werd het gisteren ook in Zuid-Holland met 30 graden C. tot nu toe de warmste dag van deze zomer. Zelfs aan de Noordzeekust steeg het kwik tot 30 gra den C. Het warmst werd het in het westelijke deel van Brabant, waar Gilzerijen en Woensdrecht 32 graden C. noteerden. In het noorden bleef het bij 28 graden. Inmiddels trekt er een nieuw hoge- drukgebied via Zuid-Engeland naar het noordoosten. Dit had in de afgelopen nacht een winddraaiing naar noordwest gevolg. Er ging koelere li.cht bin- stromen, hetgeen plaatselijk met on- r gepaard ging. Vandaag bleef het ongeveer 8 graden koeler. Toch herstelt het zomerweer zich snel nu een nieuw hogedrukgebied nadert. De temperatuur gaat weer langzaam stijgen en het weer krijgt opnieuw een zonnig karakter. Gematigde temperaturen Droog en overwegend zonnig weer met gematigde tempe- v-1 (Hl raturen. Matige af en toe vrij krachtige westelijke wind. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vllss. Eelde De Bilt Eindh Zd -Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenh Luxemb Parijs I bew 1 bew Geen professoraat in Leiden? TAE VOORZITTER van het parle- ment van Ghana, Akiwumi, heeft dr. K. A. Busia, leider van de oppositie in het parlement in Ghana, formeel toestemming, om drie maan den lang niet in het parlement aan wezig te zijn geweigerd. De schrijver van het parlement, Ayen- i, die dit vandaag bekend maakte, zei dat dit betekende dat dr. Busia zijn zetel zou verliezen indien hij 20 achtereenvol gende zittingsdagen niet in het parle ment aanwezig zou zijn. Dr. Busia die op het ogenblik een .jurnee van drie maanden door West- 1 Europa maakt, waar zij voordrachten houdt voor universiteiten, heeft reeds een aanbod gehad van de universiteit van Leiden om daar hoogleraar in de sociologie te worden. In een brief aan dr. Busia schrijft Aki wumi dat hij „niet in staat is hem de toestemming te verlenen, waarom hij (dr. Busia) hem onlangs schriftelijk had verzocht'. De brief van Akiwumi aan dr. Busia is nog niet verzonden, omdat zijn adres nog niet bekend is, aldus de voorzitter van het parlement. Dr. Busia heeft onlangs in Londen ver klaard dat zijn aanvaarding van het Ne derlandse aanbod ervan zal afhangen, het parlement op i antwoorden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1