In La Courtine heeft men het lang niet slecht C.N.V.-jubileum: manifestatie van grote dankbaarheid Archimedes Appel let hulp aan christelijkelbe,,e n"m voor hel be arl leiders in het buitenland Maatregelen tegen ontgimiing van landgoed .,De Hamert" ZATERDAG 4 JULI 1959 55Bière en eau toverwoorden BOURGES. VRIJDAGAVOND. Er wordt uitstekend gezorgd Nederlandse militairen, die gaan oefenen bij het Franse La Courtine. Zo goed zelfs, dat majoor jhr. H. A. de Blauw, commandant van de pli terplaats Bourges, waar arriveerden, er speciaal voor had ge zorgd dat zijn jongens ook eens ken nis konden maken met typische Fran- se gerechten. Hij had hiervoor de kok een aantal artisjokken laten klaar maken. Maar toen deze op tafel gekomen, onder de benaming „Waterlelies van majoor De BI had hij wel bemerkt, dat zijn poging de eettraditie van de Nederlandse militair te hervormen, tot mislukken was gedoemd. De tweede dag heeft de Nederlandse legereenheden op hun weg naar L Courtine, dus van Mourmelon naa Bourges gebracht, een afstand van 32 km. De eerste voertuigen kwamen or half vier het bivak Bourges binnei rijden, waar zij onmiddellijk van ber zine werden voorzien en in gereedheid» gebracht voor de laatste etappe morgen. Luitenant-generaal Gips, die het bin. nenkomen van de eerste bataljons bij woonde, verklaarde dat bij het door kruisen van Frankrijk veel hulp is dervonden van de verkeersleiding het Franse leger. De leden hiervan ston den langs de gehele konvooiweg door middel van radioposten met elkaar verbinding en waren zelfs met helikop ters uitgerust. Iedere minuut konden zij mededelen hoeveel v e'en bepaald vak nog be' Toen generaal Gips op zeker moment een bezoek bracht aan de commando post van deze verkeersleiding Aanslag op twee Engelsen is nog volkomen duister Vijftig politiemannen en burgers zoe ken, met speurhonden en draagbare ra diozenders, onafgebroken naar de man die donderdag nabij een berghut op de Mutterer Alm, op een hoogte van meter en 5 kilometer ten zuiden Innsbruck, twee Engelse toeristen heeft neergeschoten. De 29-jarige Charles William Marmoy stierf aan inwendige bloedingen toen men hem de berg afdroeg. Zijn gezellin, de 41-jarige Lydia Franklyn, was drie maal geschoten. Gistermiddag kon de politie haar een verhoor afnemen. Mevrouw Franklyn verklaarde, dat en Marmoy door een onbekende wa beschoten. De vreemdeling had ook nog een steen gegooid. Een commissie van onderzoek ver klaarde. dat de schoten op grote afstand afgevuurd werden. Op de plaats van de moordaanslag zijn een zonnebril en een gouden dames horloge gevonden, die de toch al niet eenvoudige zaak nog mysterieuzer ma ken. Mevrouw Franklyn komt uit Edgware in Middlesex. Zij heeft een zoon en een dochter en is leidster van een padvin- stersgroep. Marmoy was hopman bij de padvinderij. Israël vervroegd ter stembus? Premier Ben Goerion van Israël over weegt het uitschrijven van vervroegde verkiezingen om de politieke crisis te jverwinnen, die naar aanleiding van de wapenleveranties aan West-Duitsland is Intussen heeft Ben Goerion nog geen beslissing genomen, of hij al dan niet het :lag van zijn kabinet zal aanbieden. Maar geen trek in waterlelies hem daar precies te vertellen lang! welke wegen hij was gereden en waai hij koffie had gedronken. Vanuit helikopter had men namelijk zijn doen en laten geheel kunnen volgen. Generaal Gips vertelde verder dat de soldaten zich ondanks hun gebrek aan kennis van de Franse taal heel goed weten te behelpen. Zijn chauffeur had hem verhaald dat toen hij op zeker ogenblik water nodig had voor de i teur van de auto, hij naar een boerderij was gestapt, daar een erg ongelukkig gezicht had getrokken en het woordje „eau" (water) had uitgesproken, het enige woordje Frans, dat hij n „bière" (bier) kende, en dat dit middellijk succes had Het was generaal Gips opgevallen, dat de Franse bevolking onderweg veel enthousiasme had getoond by het passe ren van de Nederlandse militairen c Duitsland het geval was geweest ei allerwege de Nederlandse soldaten had toegewuifd. Hartelijk contact De vaste kampstaf van het bivak Bourges, die hier reeds enige tijd heeft reeds gelegenheid gehad om i tact op te nemen met de burgerbevol king, die zeer hartelijk blijkt te zijn De taalmoeilijkheden zijn niet ono komelijk, doordat vele Franse oud daten als krijgsgevangenen in Duitsland verbleven hebben. Majoor De Blau' verklaarde nog dat de samenwerking met de Franse legerautoriteiten uit stekend is. De Fransen hebben grote tenten ter beschikking gesteld, een h sprekerauto, alsmede drie kantineau en er bestaat een uitgebreid systeem voor het wisselen van Nederlanc' Frans geld. Er zijn goede relaties geknoopt met oud-soldaten van generaal De Lattre de Tassigny met wie ex sies gemaakt zullen worden Het doorgangskamp is uitstekend gericht en er is zelfs warm water. Bovendien is er een afdeling waa: 20-tal militairen tegelijk zich elektrisch Anderhalf jaar voor aanval op legatie in Bern Een Zwitsers gerechtshof heeft de 21-jarige Hongaarse vluchteling An- dré Papp gisteren veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Vorig jaar augustus was Papp betrokken bij een aanval op de Hongaarse legati in Bern. De medeplichtige van Papp, de 23-j; rige Sandor Nagy, eveneens een vluch teling van de Hongaarse opstand eind 1956, werd bij het twintig mir durende vuurgevecht dodelijk gewond Tijdens het proces bekende Papp, dat ij en Nagy het gemunt hadden op d documenten, die naar hun mening het bewijs zouden leveren van communisti sche spionageaktiviteiten in het neutrale Zwitserland. Papp werd ervan beschuldigd het le- »n van anderen te hebben bedreigd, schade aan persoonlijke- eigendommen te hebben veroorzaakt en huisvrede breuk te hebben gepleegd. De procureur-generaal eiste twee jaar Papp heeft 10% maand in voorlopige hechtenis doorgebracht. De hechtenis wordt op zijn definitieve stral in minde ring gebracht. Tegenover drie rechters en een jury van negen man verklaarde PaDD: „Ik weet nu. dat mijn daad naïef was. De communisten kan men niet met eiger wapens bestrijden. We kunnen slecht! de waarheid tegenover hun leugens stel- in enkele regels tot zijn recht te doen komen. Het is zelfs de vraag, of na ruim 2000 jaar, het vernuft van deze denker voldoende door onze generatie wordt gewaardeerd. Wat in het leven van Archimedes baanbre kend kon worden genoemd, spreekt des over deze ontdekking zelf z ons immers niet meer als zodanig aan, zodat we de neiging hebben er be trekkelijk achteloos aan voorbij te gaan, zonder ons af te vragen, welk Dezi een uitzonderlijke denkkracht des- als de eerste tüds noodzakelijk ls geweest on: door de van oudsher bestaande op vattingen heen te breken. Wanneer we; een klein lijstje opma ken van de nieuwe vondsten die aar Archimedes worden toegeschreven herinnerei als eerste de theorie van de hefboom, ons met toewijding in de middelste klassen van de lagere school door de onderwijzer jedemonstreerd. Ik herinner me nog goed, dat na deze de monstratie geen van de toehoorders en -kijkers enige aan leiding vond de opsteller van die theo rie te hoogachten. Het was allemaal tè eenvoudig en de mij een steunpunt, e verplaatsen" scheen Over de methode om het soortelijke gewicht van verschillende stoffen op een eenvoudige manier vast te stel len, behoeven we gelukkig niet te spreken, want velen zullen zich on getwijfeld herinneren, dat Archime- uit- gelaten was, dat hij onder het geroep Eureka, eureka!" zijn kennismaking op de schoolbanken aanving, in kunnen we ook noemen aardiger van een soort planetarium, een bol, waarop de loop van zon en maan nauwkeurig kon worden aangegeven. Maar Archimedes was ook een ge weldig theoreticus, alhoewel zijn theorieën, dat zult u zelf inmiddels wel hebben be- :rkt, het TOCH IS HET ZO! •grote steeds betrekking hadden op vraag stukken van het dagelijkse leven. Zo vond hij metho den voor het bere kenen van inhou den van pyramiden, bollen, waarbij hy stuitte op uitspraak „geef ik zal dc aarde ons eerder ont- r by f spro i die v wys- schepper, dan geer. Het feit dat de mensheid, dui zenden jaren vóór Archimedes deze wet formuleerde, onbewust de juist heid hiervan in praktyk had gebracht, zei ons niets. Hoogstens had dit aan leiding kunnen zyn tot nog wat méér denigrerende opmerkingen aan het adres van Archimedes. Op naam van Archimedes staat voorts een waterschroef, die het mo- geiyk maakt uit diepe bronnen het water omhoog te halen, zo vernuf tig en eenvoudig, dat dergelyke pom- cylinders hoe kan het anders! het getal pi, keurige benaderingswaarde vond. Is dit populair gestelde programma op zichzelf reeds voldoende Archime des in te delen by degenen, die hun leven niet met volslagen napratery hebben doorgebracht, er Ls een nog veel belangwekkender studie van Ar chimedes bekend, die pas in deze eeuw weer de volle aandacht op dit genie heeft gericht. Dat is de befaam de zandkorrel rekening, die onze ge neratie eigeniyk pas ten volle beeft kunnen waarderen, eenvoudig omdat voorgaande geslachten daaraan nog Daarover een volgende keer. kan scheren. Deze ruimte heeft reeds de naam Eekregen van „de melkkoei". waarschijnlijk omdat de vele elektrische draden doen denken aan een automa tische installatie om te melken De intendance koopt alle levensmidde len op de markt in Bourues, een stadie dat 54.000 inwoners telt én van Romeinse oorsprong is. Voor iedere soldaat is 360 franc per dag uitgetrokken, een zelfde bedrag dat voor een Franse militair ter beschikking wordt gesteld. Daar laatstgenoemde er echter ook zijn wyn voor moet aanschaffen, kan men er met dit bedrag voor de Nederlandse soldaat zeer goed van komen. De menagemeester gaf ons nog inzage van het menu van vandaag. Als ontbyt stonden hierop vermeld: kaas en ontbyt- koek. Bij het middagmaal werden tonyn en knakworst geserveerd, terwijl het avondmaal gevormd werd door bloem kool, rundvlees, aardappelen, havermout en sinaasappel. Zondag wordt als middag maal geserveerd spcrciebonen, rund vlees, griesmeelpudding met anana: Werkers van het eerste uurgehuldigd I tuur getoond. En de C.N.V.-er, die dc (Van onze sociaal-economische redactie) DE VIERING van het vijftigjarig bestaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond, gisteren in Utrecht, is uitgegroeid tot een machtige manifestatie en een indringend appèl. Een manifestatie van duizenden werknemers, die de Allerhoogste dank en hulde brachten in woord en lied voor een halve eeuw christelijk-sociale arbeid Een appèl op het uit dragen van de christelijk-sociale gedachte tot buiten de landsgrenzen, opdat de christelijke vakbeweging bloeien zal, overal en in vrijheid. De manifestatie kreeg een hoogtepunt in het slot van de jubileumbijeenkomst i de massale Margriethal, toen de vijf- eneenhalfduizend C.N.V.-ers, samen met de Utrechtse koorzangers en met het ko per van de Koninklijke Militaire kapel, het „Lof, eer en prijs God" van gezang 135 uitjubelden. Het was het einde van een bijzonder feestelijke dag, die toonde Vijfduizend lunches in twintig minuten (Van onze soc.-econ. redactie) Een 5500 warme maaltijden heeft het Jaarbeu.rsrestav.rant gisteren vlot weten te serveren in de grote Bernhardhal te Utrecht, waar de inwendige mens van evenzovele feestgangers naar de jubileumbij eenkomst van het C.N.V. moest worden versterkt. Met de voorbereiding van deze massale lunch is zes weken gemoeid geweest, zo vertelde ons de manager H. M. Martens. Er waren voor de bediening 346 extra krachten aan getrokken. voor het merendeel leerlingen van Utrechtse huishoud scholen en leden van de Utrechtse vrouwelijke studentenvereniging. De maaltijden, bestaande uit boe renkool met een geweldige worst, waren toebereid in de centrale keu ken van het restaurant. In gamel len, waarin het eten acht uur warm kon worden gehouden, werden ze naar de Bernhardhal getranspor teerd. Daar waren 46 buffetten inge richt, een voor iedere tafel, waaraan 120 gasten zaten. Voor iedere tafel waren vier serveersters gerecru- teerd en die dames, die opschep ten op de borden. De lunch was zo goed georganiseerd, dat de maaltijd niet langer dan twintig behoefde te duren. welk een zegenrijk werk de christelijke akcentrale heeft mogen verrichten de Nederlandse werkende stand. Daarvan getuigden niet alleen de feest- denaars op deze jubileumbijeenkomst, onder wie zoals gemeld minister-pre sident De Quay, minister Van Rooy, ICV- president Gaston Tessier, Convent-voor- iitter H. de Mooy en uiteraard de ver- bondsvoorzitter, maar ook een aantal „werkers van het eerste uur", zoals de heer Ruppert ze noemde. Het waren' dertigtal voortrekkers, die met een den C.N.V.-insigne met lauwertak we vereerd en door charmante jonge me schone symboliek ii bloemetjes (soms langer) vijftigjarig lidmaatschap van de christelijke vakorganisatie. Enkelen van hen, getroffen als zij wa ren door deze hulde, getuigden in eenvou dige, maar aansprekende bewoordingen van de sociale strijd, die zij in hun leven hadden te voeren en dankten God voor de resultaten daarvan. Anderen wekten op om na dit gouden feest niet te rusten maar de strijd voor de christelijk-sociale gerechtigheid te blijven voeren tot welzijn van de maatschappij. Onder de gehuldigden was de bekende propagandist H. Oudekerk uit de Bilt, (oud-functionaris van de Christelijke Landarbeidersbond), evenals A. Fc uit Rijswijk. Zij waren mede als de te actieve voortrekkers op het podium geroepen uit de meer dan 400 gouden ju bilarissen, die het C.N.V. dezer dagen onder zijn leden heeft. Daarom werd hun een oorkonde van deze gebeurtenis boden, gemaakt door de Utrechtse schrift kunstenaar G. J. Haalboom. Jubileumspel De zegenrijke arbeid van het C.N.V. kwam ook tot uiting in de opvoering van „Na vijftig jaar", een jubileumspel van verleden naar toekomst, geschreven en geregisseerd door Dirk Verèl. Een grote groep leden van de beweging, gestoken in kostuums van mijnwerkers, landarbei ders, verpleegsters, enzovoorts, voerden in pantomime uit wat door Miep Wielin- ga-Quelle, Jo Nobel en Hinne Feenstra de microfoon werd gedeclameerd. De Militaire Kapel, onder leiding van Rocus 'an Yperen, die met de Utrechtse koor- :angers en -zangsters van Willem Mudde :en groot aandeel hadden in het wel slagen van het feest, verleende aan dit spel muzikale medewerking. Helpende Handen Niet alleen het C.N.V. jubileerde deze dag, ook het fonds „Draagt elkanders las ten" deed dat. En het was een verheugde fondspenningmeestcr G. Lenderink, die oorzitter Ruppert een bankboekje met f 136.000 aanbood, zijnde het resultaat van de onder de C.N.V .-leden gevoerde jubi leumactie. De besteraming van het geld, D.E.L.-rusthuis, werd door klederdracht gestoken dames dacht, A. Westendorp uit Enschede, ont hulde die naam: „Helpende Handen", meer dan een opzicht naani, zoals de voorzitter van de jubi leumactie-commissie, E. van Ruller uit Groningen, duidelijk maakte. Uiting werd gegeven aan dc hoop het rusthuis nog het volgend jaar te kunnen openen. Kongolese vakbeweging Het appèl op deze feestdag, de hulp aan de christelijke arbeiders in den vreemde, kwam naar voren in de toespraak van de neger-arbeider Jean Luyeye uit Leopold- stad in de Kongo, zowel als in de woor den, die een bewogen verbondsvoorzitter Ruppert aan het slot van dit feest sprak. Jean Luyeye, de eerste vrijgestelde be stuurder van de christelijke arbeiders beweging in de Kongo, gewaagde van de vele problemen op politiek en sociaal- economisch terrein, waarmede dit Afrl- (Zie vervolg op pagina 11) „Vooruit Smith, tot de laatste druppel" GHANA TEGEN DE FRANSE PROEVEN MET ATOOMBOM Ghana heeft een beroep op Frankrijk gedaan, de voorgenomen proeven me epn atoombom in de Sahara geen doo: gang te doen vinden en zich te weerhou den van elk optreden, dat ellende en vernieling voor het Afrikaanse volk kan betekenisvolle 1 betekenen. De regering van Ghana (dat aan de Sahara grenst) zegt zich ervan bewust te zijn, niet alleen voor zijn eigen bur gers. maar ook jegens de bewoners van bet Afrikaanse continent verantwoorde lijkheid te dragen. Het verzoek- kwam enkele uren, voor dat de Franse minister van defensie liet weten, dat Frankrijk spoedig getuige zal zijn van zijn eerste proeven met een atoomwapen. De minister vertelde er niet bij, hoe spoedig dit alles zal ge schieden. Reserves sterlinggebied aan goud en verwisselbare deviezen stegen in juni met 19 miljoen tot 1133 min. of 37 min. boven peil van 1 januari; daling in mei 47 min. door overmaking van 58 min. naar Internationale Monetaire Fonds. Dr. E. J. Tobi verlaat bedrijfschap slagers (Van onze sociaal-economische redactie) De algemeen secretaris van het bedrijf schap voor het slagersbedrijf dr. E. J. Tobi te Den Haag, is dezer dagen in de openbare bestuursvergadering van dat bedrijfsschap 'n huldiging ten deel geval len in verband met het aanstaand afscheid uit zijn functie. Hem werd bij deze ge legenheid mededeling gedaan van zijn be noeming tot officier in de Orde van Oran- je-Nassau (bij bevordering). Dr. Tobi heeft dertig jaar lang de slagersstand zijn diensten als middenstandspecialist be%va- zen in verschillende functies. Hij was ge durende de laatste vijf jaar secretaris van het bedrijfschap. Daarvoor oogste hij de dank en de waardering van de voorzitter van het bedrijfschap, de heer C. Burger, van de voorzitter van de federatie van slagerspatroonsbonden, de heer H. de Moov, van de nieuwe secretaris van het bedrijfsschap, de heer J. Wesseling (tot dusver adjunct-secretaris) en van de di recteur-generaal voor de middenstand, mr. M. H. S. van Oers, die de minister van economische zaken vertegenwoordig de. Dr. Tobi ontving verschillende stoffe lijke blyken van waardering van de spre kers, die hem ook als publicist roemden. Vele prominente figuren uit de wereld 'an middenstand en p.b.o. namen op een eceptie in het S.E.R.-gebouw afscheid 'an de vertrekkende secretaris. In een intieme bijeenkomst zal het bedrijfsschap dr. Tobi nog uitgeleide doen. TELEURSTELLING OVER RUIMTELIJKE ORDENING Met teleurstelling hebben de vier sa- enwerkende Kamers van Koophandel in Limburg geconstateerd, dat hun be denkingen tegen het wetsontwerp op de ruimtelijke ordening geen invloed heb ben gehad op de memorie van antwoord en het daarbij behorende gewijzigde wetsontwerp. De bedenkingen (gericht tegen de vaststellingsprocedure der plannen, de openbaarheid van de bestemmingen, de rechtszekerheid van belanghebbenden en de tegemoetkoming in de schade) wa- gesteld in een nota aan de leden de Tweede Kamer, nota wordt gesteund door de Ka- van Koophandel en Fabrieken te naar, Breda, Eindhoven, Groningen, Harderwijk, Hengelo, 's Hertogenbosch, Hilversum, Hoorn, Leeuwarden, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Terneuzen. Tiel! Tilburg, Veendam. Waalwijk, Zaandam, Zutphen en Zwolle. Directoraat-generaal van defensie Bij beschikking van de minister van efensie is bij het ministerie van defen- e ingesteld het directoraat-generaal van defensie. Met de functie van directeur- generaal van defensie is belast de heer S. B. Duyverman, tevoren directeur-ge neraal van oorlog. Excellente gasten op het CNV- feest: van links naar rechts de ministers Korthals, Zijlstra, De Pous, Van Aartsen en Van Rooy, staatssecretaris Roolvink (tot voor kort zelf CNV-secre- taris) en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman. Ncd.-Am. Breimij. N.V., Amsterdam: Te Zwolle wordt in augustus eerste buiten atelier geopendgehele averbrenging van streek-1 bedrijf naar Zwolle wordt ïn vooruitzicht gesteld, doch is nog niet zeker. BUITENLAND BOOD VEEL HOGER De Rijks- en provinciale overheid hebben in samenwerking met de particuliere natuurbescherming - het mogelijke gedaan om, in het al gemeen belang, het prachtige land tel IfJ- "\y, V 6895 A goed „De Hamert" tegen een redelijke prijs in handen te krijgen. Dijt wordt verklaard door de ministers van o. k. en w. en van volkshuisvesting en bouwnijverheid in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (soc.) De ministers tekenen hierbij aan, dat uit de begrotingsgelden, beschikbaar vooi de verwerving van natuurterreinen een ruime subsidie aan de „particuliere na tuurbescherming" was toegezegd voor de aankoop van „De Hamert". Doel was, het prachtige landgoed ongeschonden te behouden. De buitenlandse organisatie, die het landgoed in eigendom heeft verworven heeft aldus de ministers een prijs betaalt, die aanmerkelijk hoger ligt, dan die welke in Nederland als normaal wordt beschouwd. De ministers zeggen toe, alle passende maatregelen te zullen treffen om het Lim burgse landgoed zijn nationale en regio nale bestemming van natuurgebied met name wat heide, vennen en het beekdal van het Gelders kanaal betref ook in do toekomst te doen behouden. N.V. Aannemingsmij. Gebr. v. d. Luit- gaarden, Rotterdam, opgericht door C. J. A. D. M. v. d. Luitgaarden; kapitaal 24 aandelen A en 1976 B elk f 500; ge plaatst en volgestort door inbreng van ge hele firma 12 en 192 door elk der oprich ters. N.V. Beleggingsmij. Grefa, Tegelen (ef fecten), opgericht; kapitaal 1800 4 pet pre ferente aandelen, elk f 1000, en 2000 ge- i, elk f 100; geplaatst en volgestort in contanten en effecten 800 en 400; directie N.V. Greswarenindustrie Teeuwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5