Jlicuwe geiiisrije ÖTeuraiit Spoedig 20.000 Ambonezen Nederland in i willen naar Vrijwel allen vrij vaderland terug Kozlof op reis door deV.S. Akkoord iii metaal over 5 pet. hoger loon Majoor K.: Onrecht beschuldigingen „Commissie-Koersen faalde" Herhaling van vis vergiftiging niet te vrezen door valse geleden /*Ai£iituAtr 4 JuLi ivo9 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 81441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 68936. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StnnttiQsticf) is gheblmn inyn fieri in tcghenspocf' Veertigste jaargang no. 11605 DE WITTE BEGRAFENIS Zie pagina 9 Rapport van commissie aan minister: TN 1951 kwamen 12.500 Ambonezen in Nederland. Op 1 januari 1959 J- waren er 18.600. Voor 1 januari 1965 wordt hun aantal gesteld op 26.000 en op 1 januari 1976 kunnen er 39.000 zijn, aldus verklaart het lijvige rapport der commissie onder voorzitterschap van mevr. dr. H. H. Verwey-Jonker, dat honderd elf bladzijden groot is en vijftigduizend woorden bevat. De commissie werd in september 1957 ingesteld door de minister van maatschappelijk werk om de maatschappelijke vraagstuk ken van het verblijf der Ambonezen in Nederland te bestuderen. Zij vormen een groep, die zich principieel onderscheidt van andere buitenlandse groeperingen in - derland, zoals de Hongaren. Het proces van opgaan in de be volking voltrekt zich langs col lectieve lijnen. Dit is een gevolg van het sterk op het gemeenschap pelijk gerichte levenspatroon, een maatschappelijke opvatting, die niet vertaalbaar is in een westerse samenleving. Hun leiders beschou wen vastbesloten hun verblijf Nederland als tijdelijk in afwachting van een terugkeer naar een vrije onafhankelijke republiek der Zuid- Molukken. Aanbevelingen Het rapport komt tot de volgende aan bevelingen J Uitreiking van reisdocumenten door gemeenten mogelijk maken aangezien de opneming in de Nederlandse sa menleving en het sociaal toerisme toenemen, terwijl ook de Ambonezen in de gemeentelijke bevolkings-regi' ters zijn ingeschreven. 2 Bij beoordeling van naturalisatie- aanvragen dezelfde maatstaven aan leggen als voor andere buitenlanders Toezien, dat aan de Ambonezen geen verbetering van loon en werk ontgaat ten gevolge van het feit. dat zij „ge makkelijke" arbeiders zijn. Hen prikkelen in de eenmaal gekozen werkkring te blijven door een meer gediifferentieert steunbeleid. CJ Hen desgewenst nog geruime tijd in staat stellen tot een eigen kerkelijk verenigingsleven. (Een regeling voor een dalende subsidie is gewenst. Toe treding van jonge Ambonezen tot bestaande Nederlandse kerken moet eerder worden aangemoedigd dan te gengewerkt). Geleidelijke afschaffing van over heidssubsidies aan hoofdbestuursle den van Ambonese belangenorganisa- 1 Wetenschappelijk onderzoek naar de -toestand van de jeugd, het cultuur patroon (bijv. in samenwerking met Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek) en de onderlinge verstandhouding tussen Nederlanders en Ambonezen. Het rapport verklaart dat 93 procent ran de Ambonezen protestant is, 4,5 pet roomskatholiek. 2,5 pet islamiet. Dc meesten hebben in 1949 het Indonesisch staatsburgerschap ontvangen. doch slechts een minderheid wil deze status erkennen en een Indonesisch paspoort aanvragen. Zij hebben zich thans ge splitst in de volgende hoofdgroepen: B.P.R.M.S. 11.300 personen. K.R.P.P.T. 12.000, Bond van cx-K.N.I.L. 1700, G.O. S.M. (die terugkeer voorstaat) 10.000, Crams-Polhaupessy 1700, Crams Tamaela 400. Verhouding is goed De verhouding met de Nederlanders is vrijwel algemeen goed. ook al zien de •neesten hun toekomst in een vrije repu bliek Zuid-Mol ukken, terwijl voor een minderheid deze republiek deel uitmaakt Indonesië. De grote meerderheid noemt zich Ambonees met het oog op terugkeer, oehoud van ei-gen religieuze, aatsohappelijke en zedelijke opvattin gen, omdat men zich i-n de Nederlandse gemeenschap niet thuis voelt of er zich financieel niet kan handhaven, ook om de controle van de vreemdelingenpolitie te ontgaan. Algemeen verlangt men de jeugd zo veel mogelijk voordeel te laten trekken van onderwijs voor de opbouw van de republiek in overeenstemming met de gevoelens van iT. J. A. Manusama, pre sident der R.Z.M. De groeperingen moe ten eerder met politieke partijen dan met vakbonden worden vergeleken. Zij houden een gevaar i-n voor doeltreffende communicatie. Zij hebben de neiging meer de nadruk te leggen op principes en eisen dan op zakelijke weergave van hu-n mening in concrete vraagstukken Het belang om de eenheid van de aan hang te accentueren laat weinig kans op nuancering van meningen, die het com missariaat voor Ambonezenzorg bereiken. Naturalisatie niet verlangd Nagenoeg alle organisaties staan afwijzend tegenover naturalisatie- aanvragen, hoewel naturalisatie van groot belang is. De bezoldiging van hoofdbestuursleden bevordert arbeidslust niet en wekt verwarring inzake de gezagsinterpretatie. Het rapport noemt een opgaan in de bevolking het criterium voor menswaardig bestaan. Het acht het overigens niet verstandig het eigen groepsleven al te zeer aan te tasten, terwijl men hun eigen toekomst opvattingen moet eerbiedigen. Huisvesting in woningen tussen de Nederlandse bevolking is voc grote meerderheid nog niet aan te raden. De commissie beveelt bij MEVR. VERWEY-JONKER Ambonezenvraagstuk N.V. levensverzekering Mij. UB0 Levens- Studie- en Uitzet-, Lijfrente- Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Gracht 8—10 Ulrechl Loonsverhoging voor grafici (Van onze sociaal-economiisoh-e redactie) Ook in het grafische bedrijf is thans vereenstemming bereikt over een hoging van de lonen. Indien het college rijksbemiddelaars er zijn goedkeu ring aan hecht, zullen de lonen van dc grafici met zeven cent per uur omhoog gaan. De jeugdlonen zullen naar ver houding worden verhoogd. Partijen kwa- voorts een verwerking van de huu-r- bijslag 1957 in de lonen overeen, waar zes cent werd berekend. Het is di bedoeling dat de nieuwe c.a.o. zal in gaan op 3 augustus. Zoals wij reeds berichtten, was reeds overeenstemming bereikt over een korting van de werktijd met drie vijfenveertig uur per week. welke •koring in drie jaar haar beslag zou moeten hebben. Ook aan de groep die reeds korter werkt, in het kader van de bestaande ploegen-diensben. is gedacht. Deze krijgt een extra loomtoeslag in plaats meer vrije tijd. Degenen die vijfen- twhitig jaar in dienst zijn, ontvangen twee dagen vakantie extra en zij die er veertig jaar op hebben zitten drie dagen. Deze diensttijdtoeslag zal ook nog gelde lijke gevolgen hebben. Bij een twaalfen eenhalfjarig dienstverband krijgen de werknemers een gulden per week extra en na vijfentwintig jaar bwee gulden. In het kader van de sociale harmoni satie met het oog op de E.E.G. is een be gin gemaakt met de gelijktrekking van de lonen voor mannen en vrouwen. JJe thans bestaande verschillen zullen in etappes ten dele worden overbrugd. Frol Kozlof, de eerste vice-premier de Sowjetunie, is gisteren uit Washing ton vertrokken voor wat -hij noemde zijn communistische infiltratie in de V.S. Ge durende -tien dagen zal hij een rondreis maken, waarbij Sacramento in Californië zijn eerste stopplaats zou zijn. Daar zou hij een onderhoud met gouverneur Brown hebben. In Detroit zal hij niet ontvangen worden; hij is daar niet welkom. wijze van proef inrichting van open woonwijken aan. Het verantwoordelijkheidsgevoel op kerkelijk en maatschappelijk terrein van de eigen groep moet worden versterkt. Grotere economische en sociale differen tiatie zal de groep ten goede komen en daarom is het toe te juichen als ontwik kelde Ambonezen ook in de woonwijken blijven wonen. De zelfverzorging dient te worden doorgetrokken, ofschoon voor sommige categoriën speciale voorziening hulp noodzakelijk zal zijn. Speciale aan- hij op. dat hot ge- dacht is nodig voor de voorlichting van makkelijker was om het eens te zijn de Nederlandse bevolking ten aanzien het verleden dan over het heden. Wij van de Ambonese wereld. Een gemengdmoeten of drie dagen er voor nemen Nederlands-Ambonese oommissie van bij- stand zou van nut kunnen zijn voor de P» wmselen. want ik uitwerking van deze richtlijnen, aldus u niet en u heeft mij niet overtuigd, het rapport. aldus de Russische vice-premier. Vóór zijn vertrek had Kozlof een ge sprek met de onderminister van buiten landse zaken Livingstone Merchant. De Rus verklaarde dat de Sowjetunie en de V.S. grote natuurlijke hulpbronnen heb ben en dat er niets is om over te vedh- ten. Hij zei dat later zou blijken dat bondskanselier Adenauer een slechte lei- Gemeenteklasse-verschil maar 7 cent (Van onze sociaal-economische redactie) T/"ERTEGENWOORDIGERS van de werkgevers- en werknemersorgani- saties in de metaalindustrie hebben overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 5 procent per 1 augustus a.s. De werknemers hadden aanvankelijk een verhoging gevraagd van 5,5 procent. De laagst betaalden, werkzaam in ondernemingen, waarin boven het uurloon geen enkele premie wordt verdiend, zullen, indien toestemming wordt ver kregen van het College van Rijksbemiddelaars, nog een 4xtra toeslag genieten van gemiddeld tenminste 5 procent, met een persoonlijk maximum van 7 ¥2 procent. Dit betekent, dat deze categorie van werknemers tot een totale loonsverhoging zal kunnen komen van maximaal 12% procent. Voorts zijn de organisaties overeenge komen, dat de huurtoeslag 1957 i lonen verwerkt zal worden en dat het gemeenteklasseverschil tot 7 cent zal v den teruggebracht met bovendien een tere indeling voor enkele gemeenten. De. richtlijn voor de lonen va vróuwen wordt verhoogd van 70 tot 75 pet van het uurloon van vergelijkbare mannelijke werknemers van 23 jaa Verwacht wordt, dat vc/lgend jaar met de compensatie van de huurverho ging en de melkprijsverhoging nog eens 4,6 pet loonsverhoging gemoeid zal zijn. De overeengekomen lonen zullen gel den van 1 augustus a.s. tot 1 juli 1961. Om een basis te verkrijgen voor de on derhandelingen over eventuele loons- wijzigingen per 1 juli 1961 zal zo spoedig mogelijk begonnen worden met het systematisch verzamelen van gege' omtrent de economische ontwikkeling in de metaalindustrie. bereikt over een verkorting van de werk tijd, afschaffing van de tariefbasislonen versnelde invoering van de werkclas- sificatie. Op 1 oktober 1962 moet in alle onder- rhingen in de metaalindustrie de 40- 'ige werkweek zijn ingevoerd, evenals z werkclassificatie gebaseerd op tijd lonen. Mocht een onderneming op 1 okto ber 1962 nog niet zover zijn, dan kan bij de vakraad dispensatie worden aange vraagd, welke aanvraag dan echter zes maanden van te voren moet worden in gediend. C.M.B. gaat akkoord De bondsraad van de Christelijke Me- taalbedrijfsbond heeft in een buitenge- vergadering zich akkoord verklaard met het resultaat van de c.a.o.-onderhan- delingen en wel met algemene stemmen. De bondsraad aanvaardde nok het afslui- ran deze c.a.o. voor een duur 3% jaar. De zitter 1 de Chr. Metaalbe- drijfsbond, de heer H. Peters, noemde het ivereengekomene een goed resultaat. De beambten georganiseerd in de Chris telijke Metaalbedrijfsbond zijn echter bij zonder ontstemd over de uitblijvende be slissing van het College van Rijksbemid delaars over de op 26 februari en 4 en 29 april van dit jaar ingediende c.a.o.-voor- stellen. De centrale commissie voor de beambten in de metaalindustrie heeft nu telegram aan de minister van sociale ;n gezonden, waarin tegen het uitblij- van de beslissing wordt geprotes teerd. De salarisvoorstellen hebben, zo de beambten mede, niets te maken met de nieuwe loonpolitiek, daar de ilarisschalen een verwerkelijking 1 1956 werd c de beambten naar evenredigheid dienen te worden verhoogd, indien de lonen van de handarbeiders omhoog gaan. onder handhaving van alles, wat reeds eerder is overeengekomen. Binnen enkele dagen zal dan ook het overleg worden geopend over een verdere verbetering van de sa larissen voor de beambten in de metaal industrie. TVTAJOOR KOOPMANN meent, dat de Kamercommissie Onderzoek -•-*-1 Militair Aankoopbeeid (commissie-KoeFsen) over hem „valse en lichtvaardige beschuldigingen" heeft uitgesproken, waardoor hem „schrij nend onrecht" is aangedaan. De majoor schrijft dit in een uitvoerige „nota van verweer", die hij de Tweede Kamer, de fractievoorzitters in Eerste en Tweede Kamer en de minister van defensie heeft toegezonden en waarin hij zich verdedigt tegen de kritiek, die de commissie-Koersen op hem heeft uitgeoefend. woordelijk voor ca. 300 bestelaanv-ragen. De desbetreffende leveranciers warei verspreid over de V.S., Canada, Frank- De beschuldigde, die zegt te ku bewijzen, dat hij de enig juiste weg heeft bewandeld, wijst er in zijn verweer schrift thans op, dat de commissie-Koer- zich in haar verslag heeft beperkt ;en volkomen onjuiste beoordeling de behandeling van drie van de vele bestel aanvragen, waarvan één bo vendien nog als een vervolgopdracht kan worden beschouwd. „Alleen al in 1955", aldus de majoor, „was ik echter verant- (Van onze pa riemen tsredactie) DE OORZAAK van de vergifti ging van de Zuidhollandse bin nenwateren moet naar alle waar schijnlijkheid worden gezocht in de omstandigheid, dat zich in de afval stoffen, waarmee langs de oever van de Hollandsche IJssel ophogingen worden gemaakt, giftige chemicaliën hebben bevonden. Zelfs in een zo grote verdunning zijn deze chemi caliën giftig voor vis gebleken, dat zij bij chemische analyse van water monsters niet of nauwelijks aantoon baar waren. Zelfs verdunning met water in de ver houding 1 1.000.000.000 leverde nog een voor vis giftig mengsel op. Aldus delen de minister Van Rooy (soc. zaken en volksgezondheid) en Korthals (verkeer en waterstaat) mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Lamberts (soc.). Het storten van afvalstoffen langs de Hollandsche IJssel heeft plaats, aldus de ministers, op grond van een door de Rijkswaterstaat verleende vergunning Die vergunning wordt verstrekt op voor waarde, dat zich zonder toestemming van de betrokken waterstaatsautoriteit o.m. chemicaliën in de afvalstoffen mo gen bevinden, in één bepaald geval is deze bepaling door de verguninghouder niet of niet behoorlijk nageleefd. De be- (rokkene was echter niet op de hoogte van de aanwezigheid der giftige stoffen in de stortafval. Ook het bedrijf, dat de afvalstoffen leverde, had nagelaten de ergunninghouder hierover in te lichten Volgens de ministers is de controle op de samenstelling van de afval van het betrokken bedrijf dermate verscherpt, dat een herhaling van de vergiftiging niet is te vrezen. Toch zullen voorvallen als deze zelfs bij de meest uitgebreide overheidsmaatregelen niet geheel kun nen worden vermeden. Daarom kan de minister van sociale zaken en volksge zondheid niet de verzekering geven, dat een vergiftiging als die van de Zuidhol landse binnenwateren niet meer zal voorkomen. Overigens deelt hij mee, dat maatregelen om de verontreiniging van water en bodem te verminderen, in voor bereiding'zijn in de vorm van een wets ontwerp op de waterverontreiniging en een ontwerp-bestrijdingsmiddelenwet. rijk, Italië, Zwitserland, Duitsland, Bel gië, Zweden, Noorwegen, Denemarken Groot-Bri-tamn-ië. Het belang van de Ko ninklijke Landmacht om al deze bestel- aanvra-gen te realiseren tijdige aflevering van per jaar ca. 30.000 verschillende goedgekeurde en eisen voldoende artikelen, mog zaak zijn. dat ik wellicht fouten zal heb ben gemaakt. Ik b< genen dele belust en tot op heden heeft noch de commissi enoch iemand anders ook maar één werkelijke fout vastge steld." Uitvoerig gaat de majoor op de kwes ties van de kooktoestellen, de onderdelen Piat en het contract van Van Benthem. de koodtoestellen zegt hij, dat de issie heeft nagelaten hem over de toedracht in deze zaak te horen en dat zij bovendien verzuimd heeft ..uit afge legde doch met elkaar tegenstrijdige ver klaringen de enig juiste conclusie t< trekken, nl. dat zii door de gehoordi eetuigen is misleid Over de Piat-onder delen rapporteert de commissie naar d< de beschuldigde veronder stellingen, die in strijd zijn met de fei ten. zoals deze de commissie uit de voor toegankeliike documentatie had kunnen blijken. Daarnaast veroorlooft de zich suggesties, die er blijk i. dat de inhoud en de toepa- de door haar zelf aangehaalde reglementen, voorschriften en diensi niet duidelijk. Over /an Benthem zegt de jcor, dat hij verplicht was de heer Van Benthem in te schakelen als inkoopagent, dat controle op diens werkzaamheden voor hem onmogelijk was, en dat die controle overigens berustte bij de direc- 'teur-generaal van oorlog. De relaties tus sen de heren Koopma-nn en Van Benthem gingen niet verder dan van officieren in de omgang van elkaar verwacht mag Gefaald Naar het oordeel van majoor Koop- mann heeft de commissie Onderzoek Mi litair Aankoopbeleid gefaald. Hij is be reid dit met stukken en getuigenverkla ringen te staven. Hij verzoekt daarom de Kamer het verslag van de commissie Diet als juist te willen aanvaarden of zonder meer voor kennisgeving te wil len aannemen en in ieder geval zeker te willen verwerpen de ongegronde en on juiste veroordelingen van en conclusies over de gedragingen van personen. Zon der de in een rechtsstaat geldende waar- borgen van hoor en wederhoor, bewijs voering en openbaarheid zijn deze ver oordelingen en conclusies door de missie-Koersen uitgesproken op eer verantwoordelijk lichtvaardige wijze, die de betrokken personen nodeloos ir en goede naam aantast. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft, zoals bekend op 23 april van het vorig jaar majoor Koopmaun .vrijgesproken. Het hof vernietigde het i-is van de krijgsraad te Velde West, die de majoor op 9 oktober 1957 veroor deelde tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van voor- irrest en ontlsag uit de militaire dienst •.onder ontzetting uit het recht 011 le gewapende macht te dienen. Tabak uit Indonesië Nederl. handelaren boycotten veiling De Nederlandse tabakshandelaren hebben gisteren de eerste grote tabaks veiling van het seizoen geboycot.. De Nederlanders verschenen alleen als >mers. Zij deden geen aankopen, •erden 3787 balen Java tabak ver kocht, voor het merendeel tegen goede prijzen. Een partij van 2966 balen werd teruggenomen, voor het grootste deel wegens de lage kwaliteiten en ook van- ege de lage biedingen. De 5189 balen waarop de twee Neder landse maatschappijen aanspraak ma ken werden niet te koop aangeboden. De volgende tabaksveiling in Bremen zal in september plaats vinden. Het feest van de zomer aan de rand van een nieuwe stadswijk Zomers weer (Van onze weerkundige medewerker) TEERDEN WIJ DEZE WEEK door een tweetal depressies die veel tuind en ook wat regen brachten, onaangenaam verrast, even groot is de verrassing van het snelle herstel van de zomer. Een der de depressie, die gisteren Ierland nader de, komt niet naar de Noordzee, maar trekt naar IJsland weg. Tevens heeft het hogedrukgebied boven de Golf van Bis- caje en Frankrijk zich verder naar onze omgeving verplaatst. In Frankrijk komt al vele dagen warm zomerweer voor met plaatselijk maxima boven 30 gr. C. Van daag was het in ons land al zonnig en het kwik steeg tot ruim 20 gr. C. Doordat de wind zondag iets meer naar het Zuiden draait, zal er warmere lucht worden aan gevoerd, zodat wij een zonnig en zomers weekend mogen verwachten. Een zwak koufront komt morgen boven Engeland aan, maar wanneer het nu gearriveerde hogedrukgebied enige stabiliteit vertoont, is het waarschijnlijk dat het warme en zomerse weer ook na zondag zal voort- Zonnig Onrust in Zelfkant Is het de minister bekend, dat in de jrenscorrectiegebieden en zeer in het bij zonder in de zg. Zelfkant grote onrust onder de bevolking is omstaan door de mededelingen in de pers over de onder handelingen met Duitssland? Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid J. M. Peters (kath. v.) schriftelijk gesteld aan di nister van buitenlandse zaken rar. Luns et Kamerlid vraagt voorts of de be- indsman weet, dat onder de Duits volking de wens leeft, dat over de komstige status van deze gebieden beslist wordt via een volksstemming. Ook zoekt de heer Peters de minister me delen hoeveel Nederlanders in deze gebie den wonen en hoeveel landgenoten zich daar hebben gevestigd na de datum ingang van de grenscorrecties. Advertentie ZOMERPRIJZEN De Bilt verwacht tot zondagavond: -/^"N Dr°oS> zonnig en warm l'A f j weer. Vannacht weinig wind en k'er en daar nüst. Mor- -jjfc m gen overdag zwakke tot ma- tige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN Zondag 5 juli: Zon op 4.26, onder 21.02; Maan op 4.18, onder 20.08. Maandag 6 juli: Zon op 4.27, onder 21.01; Maan op 5.12, onder 20.48. HET WEER ITS' EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Madrid Mallorca Lissabon onbew

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1