IffifcbOHOÜ^ Het wapen van Rhoon een oud jachthuis De wereld van vandaag, na 50 jaar Vredestein Stapeling van villa's PUZZEL VAN DE WEEN VANDAAG RUIMTE VOOR VIJF LIFTERS d' '("I' haivSe-, STMïKU-Stt m m ZONDAGSBLAD ZATERDAG 4 JULI 1959 zomerse ztfn we week langs de periferie van de wereldhaven Rot terdam gegaan, zo maar wat wan delend over smalle djjken, die een ver uitzicht bieden over een wijd polderland, dat toen nog dorstig was naar water, en door stille dorpen, die hun tijd verdromen aan de voet van een kerk. Ge moet ons voorbeeld eens volgen. Op een dag, waarop ge een uur of wat de handen vrU hebt en los zljt van de arbeid van elke dag, de stad, waarin ge dagelijks vertoeft en waarmee ge u onlosmakelijk verbonden voelt, vaarwel zeggen en de rug toekeren. En de stilte zoeken, en de rust, die beide vlak bij zijn en altijd vlak bjj zijn geweest, zonder dat ge dat hebt geweten. Ge kunt dan wonderbaar lijke ontdekkingen doen, waarvan de belangrijkste wel is, dat ge het gevoel krijgt of ge uit een kooi zijt ontsnapt en de vrijheid hebt herkregen. Ge ondergaat die vrijheid als een verademing en ge weet. dat ge onbewust altijd naar haar hebt verlangd. En het helmwee gaat aan uw hart knagen, het felle heimwee, dat ge eerder nooit hebt ge kend. We waren dus aan de periferie van de machtige stad, waarvan ge tot in verre omtrek de hoge schoorstenen en de zware kranen ziet. En we kwamen ai wandelende in Rhoon, dat wel eens het Wassenaar van Rotterdam wordt genoemd, omdat zovele Rotterdammers daar een bungalow hebben laten bouwen en er zijn gaan wonen. Rhoon is op weg een prachtig villadorp te worden, hebben we ontdekt. Ge ziet langs de rijksweg charmante wonin gen staan met zeer brede ramen, die u een blik in het interieur gunnen en u in contact brengen met het werk van knappe binnenhuisarchitecten. Hel Huis te Pendrecht, nu „Het Wapei Ornamenten In Het Wapen van Rhoon dat recht tegenover de kerk is gele gen en tegenover het kasteel, heb ben we een kopje koffie gedron ken en een praatje gemaakt met de heer H. Evers, die, naar hij zeide, al weer een twee en een half jaar het beheer over de uit spanning voert. Hij heeft ons over Het Wapen van Rhoon veel ver teld. Oorspronkelijk is het een jachthuis geweest van de fami lie Van Hoboken. Ge herkent het nog als zodanig aan de twee koets huizen, aan de linker- en rechter vleugel van het gebouw. Maar er staan geen paarden meer aan de ruiven, en er zijn ook geen koet sen meer. Een breed-gebouwde auto heeft haar plaats ingenomen. „Nog tweemaal per jaar", ver telde de heer Evers, „komt de fa; milie Van Hoboken naar hier. Zij houdt dan een reünie, die met een diner wordt besloten." Hij zei: „De laatste tijd is het gehele ge bouw danig opgeknapt en het ziet er weer prachtig uit. Let eens op de koperen luchters en op de bre de, hoge zaaldeuren, en op de vergulde ornamenten, waarmee de deuren zijn versierd". Tuin En achter, het huls ligt een royale tuin, doorsneden met la nen, en in het midden is een gro te vijver aangelegd. Er zijn nog plannen voor de aanleg van een zwembad, dat maar liefst 80 bij 25 meter moet worden. „Dat zwembad komt er", zei de heer Evers, „als ik maar subsidie krijg van het Rijk". Hij zei: „Een zwembad hoort er bij. Dat zwembad moet een van de attracties worden van het ho tel. Want Het Wapen van Rhoon is meer dan alleen maar een ca fé-restaurant. We hebben hier tien hele grote kamers laten optrek ken en op het ogenblik beschik ken we over zestig bedden. En we hebben een groot aantal dou ches. Tal van buitenlanders en vacantiegangers uit het eigen land hebben hier al gelogeerd. En ze waren vol lof over de omge ving. Kortgeleden waren we 13 weken achter elkaar vol bezet met gasten uit Den Haag en daarna met gasten uit Lobith, mensen van een scheepswerf, die bij de werf van Verolme waren te werk gesteld". Heerlijkheid Omdat we graag meer van Rhoon wilden weten, hebben we ons in zijn geschiedenis ver diept. Wt hebben gelezen, dat het geslacht Duiveland bijna vijf eeuwen de scepter over Rhoon heeft gezwaaid. De laatste, Pier IX zat in 1633 zo in de schuld, dat hij de heerlijkheid Rhoon moest overdoen aan Hans Willem De N.V. Rubberfabriek Vredestein te Loosduinen heeft, naar onze mening, een belangrijk besluit geno men toen ze Max Dender- monde en Mart Kempers uitnodigde een gedenkboek te schrijven, waarmee ze ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan haar rela ties wilde verrassen. Max Dendermonde heeft nl. een voortreffelijk idee uitge werkt. Hij schreef geen boek over Vredestein als bedrijf, maar een boek over de we reld van vandaag en de rol, die Vredestein daarin speelt. De titel van het boek is dan ook: De wereld vandaag. Het wil „op een verrassende manier een deurtje open doen over de grandioze revolutie op alle terrei- Bentinck, Heer van Drimmelen. Deze Bentinck was de bekende gunsteling van de stadhouder koning. De Bentincks verbleven vaak op het Rhoonse slot, het was het middelpunt van hun jachtpartijen. Toen Willem Bentinck in 1774 stierf werd het stoffelijk overschot per schip naar Rhoon vervoerd en daar met veel statie in de kerk be graven. In het begin van de negentiende eeuw kwamen ook de Bentincks in financiële moeilijkheden. Zij ver kochten de Rhoonse heerlijkheid met de vele rechten en bezittin- Ï»n aan de Rotterdamse koopman nthony van Hoboken. Deze An thony is 93 jaar geworden. Toen hij 91 jaar was antwoordde hij op een vraag wanneer hij was te spreken: „Ik ben elke dag op mijn kantoor te Rotterdam en daar te spreken van 9.00 tot 1.00 uur". 's-Zaterdags ging hij naar zijn kasteel te Rhoon, waar hij tot 's maandags verbleef. De op volgers van Anthony zetten in het begin van deze eeuw de heer lijkheid om in een naamloze ven nootschap. En toen verloor Rhoon in feite zijn directe heer. In steen De Rhoon kunt ge den in de wapenschilden, die zijn opgehangen in Het Wapen van Rhoon, en in de oude kerk, waar in vele Rhoonse families rusten tot de jongste dag. Het is een ge schiedenis in steen, die ge geboeid kunt lezen. Die geschiedenis leest ge ook uit de oude boerderijen en gebouwen, waaraan Rhoon nog rijk is, en die de vermoeienissen van uren wandelen ruimschoots waard zijn. Als ge in de omgeving van Rotterdam zijt moet ge die kant eens heenlopen. De schoon heid, die ge ver zoekt, is zo heel dichtbij. Het bericht komt uit Gotenburg en het vertelt, dat een architect de heer Erik Friberger als u zijn naam wilt weten het plaatsruimte-probleem wil oplos sen door vrijstaande woningen zonder-tuin boven elkander op be- tonplatformen te zetten. Er zijn al plannen om zes caneengebouw- de eenheden van drie verdiepin gen op te trekken. Elk platform meet 13.5 bij 15.7 meter. Het grootste huis, dat hierop kan wor den gebouwd heeft een oppervlak te van 112 vierkante meter, maar zou, als dat nodig mocht zijn, met' acht vierkante meter kunnen worden vergroot. Een woning van vier kamers heeft een oppervlakte van 85 vierkante meter en be schikt dus over meer dan 110 vierkante meter balcon. Tussen de platform-eenheden zijn drie trap penhuizen geprojecteerd. Onder el ke eenheid komt een garage. De architect verklaarde: „Ik geloof, dat de boven elkaar ge plaatste villa's-zonder-tuin buiten gewoon in de smaak zullen val len. Je hebt een prachtig uitzicht. En je kan er even ongestoord in wonen als in een flatgebouw, want een ieder heeft zijn eigen dak bo ven het hoofd. Zelfs op het eerste en het tweede platform zullen de woningen worden gebouwd op de zelfde wijze als dit geschiedt op de begane grond". Nog twintig Deze zomer zal in Trier weer de z.g. heilige rok tentoongesteld worden. Men verwacht vier mil joen pelgrims. Volgens de over levering zou dit „onderkleed zonder naad" door keizerin He lena mee naar Europa genomen zijn. Paus Gregorius heeft ech ter in de vorige eeuw verklaard dat de ware H. Rok bij de Bene dictijnen van Argenteuil berust, terwijl er nog twintig andere heilige rokken bestaan De Protestant De mieren kunnen lachen De mieren zullen het laatste lachen in een kernoorlog, heeft een Zuid-Afrikaanse insecten- kundige dr. S. H. Skaife op een congres in Pieter Marits- burg verklaard. Hij zei: „Ik heb een diepgaande studie voltooid en ontdekt, dat 400 roentgens atoomstraling voldoende is om een mens te doden, doch dat de gewone huis-, tuin- of keuken- mier 5000 roentgens nog over leeft. Mieren zijn beslist immuun voor radiatie. Ik zal proberen te ontdekken wat daarvan de oorzaak is". nen van het menselijk leven in de laatste vijftig jaar. De mens is er nu aan gewend geraakt, dat ver andering volgt op verandering, uit vinding op uitvinding, ontdekking op ontdekking. Hij realiseert zich eigenlijk helemaal niet meer, dat >vat morgen nieuw is, overmorgen weer zal zijn veranderd, of totaal verouderd. Dit is de grondgedach te van het boek". De samenstellers zijn in de op zet goed geslaagd. Tekst, foto's en tekeningen zijn volkomen op elkaar afgestemd en vormen een knap geheel. Het boek is een be gerenswaardig bezit. Niet in het minst door de typografisch knap pe verzorging door drukkerij Meyer N.V. te Wormerveer. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. kleine rozijn zonder pit, 5. bedehuis, 9. stad in Frankrijk, 13. vrucht, 15. gem. in N.Brab., 16. venster, 17. boom, 19. vis, 21. wat gesproken wordt, 22. scheikundig element (afk.), 23. boomloot, 25. gem. in Z.H., 28 baan voor balspel, 29. werk van Ibsen. 31. zwemvogel, 32. eikenschors, 33. spits toelopende, wig vormige strook, 34. groot ongeluk. 36. Vogel, 38. soort hond, 40. vlek, 42. landtong, 43. winderig, koud, 45. voorzetsel, 47. onbep. voornaamw., 49. zwemvogel, 50. lidwoord, 51. pluim van een vogel, 52. gunstig gezind, 53. soort van kraai, 54. oude lengtemaat, 55. loot. 57. landschap op de O.kust van Sumatra. 59. scheikundig ele ment (afk.), 60. hemellichaam, 61. opstootje, 63. bruinachtige verf stof uit run. 65. stop van een vat. 66. kerkelijk zangstuk, 68. zijtak Moezel, 70. plaats voor dieren, 71. wiel, 72. zelfkant. 74. eng, 76. telwoord, 77. gem. in Z.H., 80. meisjesnaam, 81. inhoudsmaat afk. 82. telwoord, 83. opschik, 85. geheel de uwe (afk. Lat.). 86. ko ninkrijk in Achter-Indië, 87. gem. in N.Brab.. 89 .twijg, 91. Euro peanen, 92 eetgerei. 93. jongensnaam. Verticaal: 1. kieskeurig (gewestelijk), 2. maanstand, 3. zelfkant, 4. ruk, 6. spil van een wiel, 7. huisdier, 8. voegwoord, 9. langwer pig stuk hout, 10. vis, 11. adellijke titel op Java (afk.), 12. koord van een speeltuig, 14. teken dat in de psalmen voorkomt, 16. ge troffen, 18. lipharen, 20. boom der tropen, 21. gewicht in China, 22. geweven goud- of zilverboordsel, 24. metselspecie, 26. stad in Duitsland. 27. kind zonder ouders, 28. zwak, 30. gem. in Z.H., 33. gem. in Z.H., 35. puntig voorwerp, 37. liniaal (Z.Nederl.), 38. te genstelling van dik, 39. bladerkroon, 41. rivier in Aziat. Turkije, 43. spaans rijpaard, 44. dekkleed, 46. vel, 48. dwaas. 49. plechtige gelofte. 50. boom. 56. voorzetsel, 58. tussenzetsel, 60. tweetal. 61. ontgonnen land, 62. meisjesnaam. 64. akelig, 65. bij elkaar beho rende voorwerpen. 66. kaasworm, 67. niet goed doorbakken. 69 gla zen plaat. 70. .laats in Frankrijk, aan de Maas. 71. deel van een schip. 73. sik, 75. vloeistof, 77. stad in Algerië aan de Midd. zee, 78. insekt, 79. hoepel, 82. aanwijzend voornaamw., 84. buitenhaven, 86. de oudste (afk.), 87. orient expresse (afk.), 88. scheikundig ele ment (afk.), 90. deel van de bijbel (afk.). Horizontaal: 1. slak, 4. spaak, 8. loge, 12. Ier, 13. Niers, 14. hamer, 15. Ee, 16. Banka, 17. hap. 18. mi, 19. rum, 21. pui, 22. dok, 24. wem, 26. sneep, 28. pas, 31. net, 33. Gen, 34. Borne, 36. it, 38. top, 40. alleen, 41. pro, 43. rollade, 44. Let, 45. Potter, 47. eik, 49. kr, 50. Etten, 51. ent, 53. nop, 55. sen, 56 legio, 58. pil, 61. Sam. 62. ent, 64. tin, 66. as, 68. bot, 69. Andel, 70, na. 71. sloop, 73. dadel, 74. Ida, 75. taak, 76. Demer, 77. keer. ■"erticaal: 1. sier 2. leeuw. 3. ar, 4. sinus, 5. Peking, 6. ara, 7. as, 8. lap, 9. om, 10. gem, 11. Eris, 13. nap, 14. hak, 17. hop, 20. men, 22. den, 23. parel, 25 met, 27. eerlang, 28. pol, 29. Sneek, 30. Lippe, 32. toren, 34. blein, 35. entre, 37. trots, 39. por, 40. adé, 42. otter, 46. ten, 48. kop, 51. Eem, 52. tiende, 54. pit, 56. lat, 57. onder, 59. linde, 60. kast, 61. sop, 63. tel, 65. naar, 67. sla, 68. bok, 69. aam, 72. o.a., INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen ultsluiteni op een briefkaart worden geschre ven In de linkei bovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing" Er zijn drie n rij zen: een van 5,— en twee van f 2,50. Bendes brieven bijna allemaal over het liften. Dat je het wél moet doen, dat je het beter kunt laten, dat het eigenlijk niet zó sympathiek is je reiskosten door liften „te drukken" of dat het een leuke sport isEr kwamen ook enkele iets anders getinte verhalen binnen en omdat ik er toch een paar wilde meenemen, heb ik ze maar wat bekort. Hetgeen overigens zoals ik jullie al eens vertelde op een krant heel dikwijls gebeurt. Ik wil beginnen met een bijdrage van Corrie Bos (20, uit Rotterdam en proberend een goede onderwijzeres te zijn). Zij noemde haar (dus door mij ingekort) stuk: ■^en li^t naar Uuió Ik sta aan de kant van mijn levensweg. Duim omhoog: bij zou maken. Nog één kronkelige bocht en dan ben ik er Opeens schrik ik. er komt me plaatsje over? iemand tegemoet. Bijna val ik Iedereen gaat voorbij, net of niemand me ziet. Het wachten duurt lang. Dan tikt er iemand op mijn schouder en hoor ik: „je moet je beide handen ge bruiken". Als ik omkijk zie ik echter niemand. steen, hij grijpt net op tijd bij de hand. wist wel. dat je hier lang komen, ik heb zo lang maai je gewacht zegt hij. Zijn stem is dezelfde als die al een tijdje geleden tot me zei: „Je moet je beide handen ge bruiken" „Waar wil je naar toe?" vraagt hij. ,,'k Weet het eigen- haalKdan niet"' haPcr ik- Dan zal ik je maar thuis brengen", zegt hij opeens weet ik het: „Ja, ik naar huis, gewoon naar huis". Zonder me verder wat te vragen brengt hij me, waar ik zijn moet. Als we afscheid ne men zeg ik: „Bedankt eh misschien weten hoe je met boe beet u eigenlijk?" Hij kijkt Zij wél, hij niet, een bekend verschijnsel bij het liften. Anneke Bouman (18, Voorburg en pas het examen onder wijzeres achter de rug) gaf er op deze manier vorm aan. Je beide handen, ik bekijk probeer het eens en h; mijn schouders op. Wat zin. Kwam er nu maar iemand en met wie ik mee kon rijden, wjj maar er gaat geen auto voor bij. 'k Zal maar vast gaan lo; pen en ik zoek de beste we gen uit, omdat dat niet zo ver moeiend is. Na een poosje zie andere lifter. Zou hij EEN VREEMDE LIFTER twee handen kunt liften' een vreemd mens zo te zien, ven(j eerst knielt hij, vouwt zijn han- den en steekt ze dan beide om- hoog. Al gauw neemt iemand Hij verdwenen, hem mee „Die heeft geluk ge had", denk ik, „maar zijn ma nier van liften lijkt me overdre ven. Alsof het een gunst is een eindje met iemand mee te rij den nee, daar voel ik toch Met een onopvallende, maar geroutineerde blik nam Jaap Terrander de man op, die naast hem zat. Hij had hem ergens op een vrij stille plek dê' dêur "open Ik loop weer verder, steeds ver der, zelfs heel ver. Ik herken de weg niet meer, ik ben ver dwaald. Misschien had ik dan toch beter mijn beide handen kunnen gebruiken? Dan had ik misschien ook wel geluk gehad. Lopen maar weer, liefst op de breedste wegen, doch de weg die aan het begin zo gemakkelijk leek, wordt steeds moeilijker begaanbaar. Smal en kronkelig. Maar weer terug? Ik scheld me- Hij wordt b zelf uit voor lafaard, maar de u,.r]f.r weg terug gaat te gemakkelijk, werfcer» aeze dan dat ik mij lang verwijten h\j flauwe bocht van het pad. „Net wat ik dacht" schoot er door hem heen, toen %iij de motor van zijn auto hoorde starten. Pijlsnel rende hij terug, gooide .de deur open en trok de man vriendelijk, moedge- op de Veluwe een lift gegeven, aan beide handen de wagen uit. Mijn naam is God" zegt Half acht was het toen, een „Wat heeft dat te betekenen?", rel thui,...." en dan ii uiel wat vreemd uur. De vroeg de lifter, die hem kwaad. CORRIE BOS. staan, wat vrij afgelegen. Veel oge„b,l]c ben je op heterdaad be- vakantiegangers kwamen er trapt bij een poging een auto te niet; de man zag er trouwens stelen. We zullen je even ergens ook niet als een vakantie ganger uit. Het was of hij instinctmatig had gestopt, toen de man zijn hand had, opge stoken. nders naar toe brengen, plaats van naar een station. De volgende dag publiceerden de dagbladen het bericht, dat op de Veluwe in het onbewoon de huis van een reder een in- ilt braak was gepleegd. De dader had was door het verbreken van een plaats rUit naar binnen gekomen. Door i reis het snelle optreden van de in- Am- specteur der rijkspolitie J. Ter- het rander, kon de dief kort na zijn de daad worden gegrepen. vaste mede- Dit denkt liften. Kort, maar wel goed, deze bijdrage van Theo van Roon (19, Rotterdam en leerling kweekschool). H Heet BONNE CHANCE Hij staat al drie u op het sociaal gevoel Franse automobilisten te spe culeren. Het enige resultaat is, dat ze vriendelijk groetend (een echt Frans trekje) door rijden. Doch met de vast beradenheid van een kabinets formateur tuurt hij de weg af op zoek naar nieuwe kandidaat-slachtoffers. Daar komt er al een aan. Een gam mel Renaultje, zo op het eerste gezicht. Eigenlijk beneden zijn stand. Maar wat wil je, na drie uur moet je je over prin cipes heen kunnen zetten. Hij doet een stap naar voren, kijkt de chauffeur aan met een zweem van berusting in zijn blik (hij heeft een uitgebalan ceerde techniek) en steekt zijn duim in de gewenste richting. Eindelijk beet. De wrakke lang Citroen bij nadere beschou- i de wing blijkt het een Citroen te zijn) stopt, aan vriendelijk oud heertje draait het raampje open, kijkt hem glunder aan en zegt: „Bonne chance, veel hU*wist* hëC geluk". Rookwolk weg. Hij heeft er niet om gelachen. Ik wel. THEO VAN ROON. „Waar moet u ni hij gevraagd. „Na waar een station is, aan ik vandaar wel weer naar sterdam". Terrander had achterportier geopend om de zware koffer, die de man bij zich had, een plaats te kunnen geven. „Stap maar in" en snel trok de wagen op. Ruit Een enkele kilometer verder passeerden zij het eerste huis. Een grote villa, geruime tijd bewoond door een rijke reder, koop'aanbóod.' SMSS Kef vluchtig naar, richtte dan zijn opmerkingen over verschillende blik weer op de weg. In flits zag Terrander, dat er ruit van het liuis was gebroken. „Als een momentje wilt wachten", zei hij een paar se conden daarna. „Ik moet even bij mijn broer langs, die woont in een bungalow daar aan het einde van dit pad. ,,'k Ben zo hij parkeerde de wagen handig l0Upe nemen. Andere inzendei het begin van de bosweg. k,b,,„ brieIjt tan bijdragen terug of moeten van me aannemen, dat ik hun verhaal, tekening of gedicht bewaar tot een Heterdaad vol?«nde gelegenheid. PETER WELLHÜNER ER UIT GELICHT Inzendingen. BURGERLIJKE STAND zou een complete burgerlijke worden (allemaal namen) als i gaan vertellen van wie ik at heb gekregen. Zal daarom slechts een enkele brief onder de ZWERVEN EN DAN. HET JAAR 2000 Jammer vond ik het jouw teke ning Bert Broekhuis (Den Haag) niet te kunnen gebruiken. Was ten enenmale niet te clicherén. Ik verval in herhalingen, maar: zou je eens iets (kleiner van formaat) in Oost-Indische inkt willen sturen? BIJNA Jouw verhaal „De verlaten hoeve" juiue zijn, nauai we voigenae wccr ai iwervena onze ruones ïe""r ^e' f T.n ^5,ar.£' hebben gevuld. Tot maandag wel kort dag dus kan ik nog f.60' was het b«na E- H- 'Den lets over het onderwerp „zwerven" hebben. Daarna, dus over "aa8'« nwar nog net niet. Graag veertien dagen, verwacht ik (héél véél) reacties op „Het jaar noK "ds a-v.p. 2000". Alles Is welkom, of je nu een verhaal schrijft, een gedicht maakt, dan wel iets tekent, je gaat je gang maar. Er is genoeg GOER over te fantaseren; bovendien is het een suggestie van een van jullie, die dit jaar 2000 wel een interessante opgave vond. Ben be- Goed werk, A. van den B. (Wer- nieuwd! Brieven (met op de enveloppe de bekende kreet „ruim- kendam), zo gauw er gelegenheid te voor jullie"), graag vóór de 13 juli binnen. is, zal ik het meenemen. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176, Den Haag. Produkten van Limburgse bodem Zuid-Limburg is niet alleen een aantrek kelijk vakantieoord, het is ook een streek, waar diverse damproblemisten hun geestes- produkten op het 100-ruitig mozaïek tove ren. We behoeven alleen maar de naam van Scheyen te noemen en we denken aan een permanent werkende probleemmachine. Ook de naam van Verstraeten uit Kaalheide verscheen al enkele malen in deze rubriek. Deze keer Introduceren we een nieuwe problemist uit onze meest zuidelijke pro vincie. Colier maakt het de oplossers niet al te moeilijk, maar zijn problemen vooral no. 535 bevatten aardige afwik kelingen. In probleem no. 536 zouden wij liever de witte schijf op 49 en de zwarte op 35 laten vervallen, daar deze geen rol van betekenis vervullen. No. 535 L. Colier, Maastricht. No. 536 Idem m Oplossingen No. 524 (B. J. Pranger) Zwart: 2, 6/11, 16, 19, 27, 40 Wit: 18, 21, 26, 29, 32, 33, 37, 38. 41. 42, 50. Opl.: 37—31, 32—28, 50—44, 29—23, 23x1, 1x5, 5x11, 26—21 en wint. No. 525 (J. Leere) Zwart: 5, 7, 8, 10, 13, 14, 17, 18, 20, 22, 36 Wit; 16, 25, 28, 30, 32, 33, 41/44, 47. Opl.: 32—27, 42—37, 47x38, 28—23, 33x4, 4x2 (49x21), 2x10, 16x27, 27—22 op 19—23 volgt nu 22—18 en op 19—24, 25—20 enz. No. 526 (Joh. v. d. Boogaaid) Zwart: 1, 11/15, 18. 21, 25/27, 31, 35 Wit: 22. 24, 29, 30, 33, 34, 38, 40, 42. 44. 45, 47, 50 Opl.: 22—17, 42—37, 29—23, 30—24, 33x24, 24—20, 34—30, 40x7, 44—40, 50x8 (27—32). 8—2 (26—31), 2—16 (21—27), 45—40 (31—37). 40—34 (27—31), 16x49 (31—36), 49—38 (37—42), 38—20 (36—41), 47x36 en wint. No. 527 (Joh. v. d. Boogaard) Zwart; 1, 2, 7, 9, 11, 13, 17, 19, 20, 25, 27, 31, 32, 36 38 Wit: 16, 29, 33/35, 39, 41/45, 47/49 Opl.: 34—30, 35—30, 30—24, 42—37, 48x8, 39—33. 43x12, 16x7. 47—42, 49—43, 45x3 (13—19), 3x17 (19—24), 17—8, 8—3 en wint. Als zesde zet kan eveneens 47—42 en vervolgens 3933 enz. Het eindspel van no. 517 De bespreking van dit eindspel begint zo langzamerhand een feuilleton-karakter aan te nemen. In onze vorige rubriek publi ceerden we een wijziging, die de auteur (M. van Dijk te Dordrecht) had aange bracht om tot een winnend eindspel te komen. We meenden hierin een remise variant ontdekt te hebben. De problemist reageerde hierop door het aangeven van diverse winstgangen. We laten hiervan de voornaamste volgen. De gecorrigeerde eindstand luidt: Zwart: schijven op 5, 27 en 35 Wit: schijven op 42, 48. Dam op 2. Zwart aan zet. De winst verloopt nu als volgt: 1. 35—40 2. 2—11, 5—10 3. 11—50, 10—14 4. 4843! 27—31 (a. b, c, d) 5. 50—17 31—36 (op 4015 volgt een voudige winst door 17—50, anders volgt 42—37 en 43—38) 6. 42—37, 14—9 7. 17—50, 19—24 8. 43—38, 24—29 9. 3832 en wint. 27—32 5. 42—38 b. 4. 5. 43—39, 6. 39—34, 7. 50—39, 39—48) d. 4. 42—37 i 14—20 27—32 14—19 27—32 40x29 19—24 (op 19—23 volgt n40^45 nz. en wint Wij menen, dat de heer v. Dijk met deze varianten de winst afdoende heeft aange toond en danken hem hartelijk voor deze uitvoerige analyse. Correspondentie; J. W. Inderdaad hebt u 20 punten t/m probleem no. 525.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 16