AZIATEN EN NQHEN VERGANKELIJKE SCULPTUUR r lichten tip van sluier op Verstoring van levensritme ZONDAGS- BLAD ilieinuf Criilsrljc UToiirnnl ZATERDAG 4 JULI 1959 Ook deze misdaad betaalt slecht „Buit van vier ton roomboter." „Douaniers winnen slag tegen smokkelaars!" „Smokkelaars aan de greep der douane ontsnapt." „24 mannen en een vrouw voor de rechter." En zo zouden we nog een hele tijd door kunnen gaan. Want het zijn allemaal opschriften van berichten, die de laatste maanden in de dagbladen verschenen, om de lezers te vertellen, dat die harde strijd aan onze grenzen, en met name aan de Bel gische grens, onverminderd blijft voortduren omdat het geld lokken blijft. Wordt er dan zoveel verdiend door die smokkelaars? Of is het smokkelen een tweede natuur geworden, waar men niet meer af kan? En wat zijn het mensen, die het steeds weer wa gen bij nacht en ontij oog in oog te staan met de dood? Wij hebben ze niet zonder moei te opgespoord: in Tilburg en in Breda, in Baarle Nassau en in Ossendrecht. En we hadden oók nog naar Limburg kunnen gaan en naar Zeeuws-Vlaanderen. Maar het doel is overal hetzelfde en de strijd is overal gelijk: de smok kelaars proberen met listen en la gen de kommiezen om de tuin te leiden en de kommiezen trachten op hun manier dat spel te spelen. Totdat het botst, soms héél hard botst, zodat er bloed vloeit en het mensenlevens kost. „Wij zijn alleen maar chauffeurs in loondienst" MM T- Hartelijk Als we door bemiddeling van een oud-politieman op een laat uur in een rokerig cafeetje naast zo 'n paar van die knapen hebben plaats genomen is het eerste wat ons treft de hartelijkheid en sym pathie, waarmee ze die ex-mare chaussee begroeten. Er wordt een vers biertje op de viltjes gezet, er gaan Hollandse en Belgische sigaretten rond, er wordt on deugend gekeken en gelachen, omdat beide partijen zich nog maar al te goed herinneren, hoe vandaag deze en morgen gene het onderspit delven moest. Maar bei den bleven altijd sportief en leer den nimmer gevoelens kennen van haat en van wrok. Vandaar dat ze elkaar ook deze avond nog best kunnen verdragen en alle goeds toewensen: de een met z'n pen sioentje plus baantje-voor-hal ve dagen, de ander met z'n arbeid op de fabriek en z'n clandestiene bijverdiensten in de prille ochtend of in het holst van de nacht. Want deze smokkelaars zijn al lerminst lieden, die van de illega le handel moeten leven. Nee, zo is het niet. Overdag werken ze, net als iedere fatsoenlijke kerel, en dat weekgeld geven ze meestal tot de laatste cent af aan moeder, of aan moeder-de-vrouw. Wat ze echter verdienen aan de boter, of aan de jenever, die ze zonder in voerrechten België weten binnen te loodsen, Is voor hen zelf. Daar drinken ze Grolsch van, of Heinc- ken, daar spelen ze van in de to to of in de koloniale loterij van Belgisch Congo, daar schaffen zij odati i-errg i pel te zetten. Linksaf gaat mei naar Breda, rechtsaf naar Tilburg waar altijd lieden te vinden zijn die na hun dagtaak een avontuur lijk karweitje voor een paar tien ijes op willen knappen. zich dure postduiven van aan. een nieuwe brommer en een combina tie van radio, televisie, grammo foon en bandrecorder. Maar be slist géén oude Cadillac of Ponti- ac, ofschoon ze daar evenmin bui ten kunnen. Want voor zo'n slee van een wagen, zij het dan ook dat hij vijf of tien jaar oud is, zorgt de baas. Andere baas Ja. niet de baas van ,,het" fa- briek waar ze werken. Die heeft er niets mee te maken wat ze "J. uitvoeren m hun vrije uren. Maar die andere baas, die maakt dat er morgenavond weer een nieuwe partij boter kan worden geladen; die. als er een smokkelauto sneu velt. onmiddellijk weer met een andere klaar staat; die connecties zoekt in Belgenland om van een vlotte afzet van de smokkelwaar verzekerd te zijn; maar die ogen blikkelijk van het toneel verdwijnt als er brokken gemaakt dreigen te worden. Deze baas is de man achter de schermen, die in alle stilte de zaken voorbereidt, die fourneert en financiert, doch die nooit te vinden is. als de alarm klok luidt. Dan trekt hij zich terug als een slak z'n voelhorens, wacht geduldig op een gunstiger gelegen- nog ni heid en speelt vervolgens weer non kan. dapper mee, omdat voor hem in Natuurlijk kent hij ook z'n strop- één nacht soms meer verdiend pen. Zo'n oude Cadillac van waren Columbus voor geweest 5000 en 4000 boter kan hij wel eens gelijktijdig verspelen. Dit ri sico neemt hij echter graag op de koop toe. Hij kan immers tegen een stootje En als het moet is hij zelfs wel tegen een flinke fi nanciële opdoffer bestand. Dat komt dan de volgende week wel weer in orde. Want zijn jongens zijn vlug als water en zien zelfs in de benauwdste ogenblikken vaak nog wel een gaatje om het vege lijf te redden. Maling dus aan de buit. Met enkele tonnen bo ter is weldra alle schade weer uit gewist. Een winst van 1 a 1.25 op een kilo zet lekker aan! Wat krijgt nu zo'n chauffeur daarvan, willen we weten. Welnu, dat is eigenlijk bitter weinig. Al die kerels, die het gevaarlijke werk doen, d.w.z. die voor het transport zorgen doch meer ook niet en desalniettemin als de smokkelaars worden bestempeld ontvangen nog geen tien procent van de winst. Gaat het nu met vyf ton boter tegeljjk, wat dus per vracht auto moet geschie den, dan worden ze er enkele hon derden guldens wyzer van. Doch doorgaans zyn de partyen boter in personenauto's niet groter dan 800 a 900 kilogram. En dat betekent dus, dat ze na een nacht van ondragelyke spanning met hoog uit zeven tientjes genoegen moeten nemen. De mis daad betaalt echt niet, zelfs niet in smokkelland! Wanneer men voor de eerste maal met zo'n luxe smok- kelwagen wordt geconfronteerd gaat men licht wat hui veren. Daar in het zuiden kent iedereen ze. daar ze niet alleen opvallen door hun grote omvang, maar meer nog doordat ze in onbeladen toestand het „achterwerk" maar al te graag omhoog steken. Zulks als gevolg van de extra stugge veren, die met het oog op de zware vrachten werden aangebracht. Aan de bfnr.enkant van de portieren en aan' de achterkant van de zitplaat sen zijn stalen platen ingebouwd ter dikte van een vinger. Daar gaan de kogels uit een karabijn beslist niet doorheen, laat staan munitie van een pistool. En dus zit mén daarachter eigenlijk wel veilfg; Als nu ook het tipsysteem maar goed functioneert en zich geen bijzondere verrassingen voor doen. is men zo ongeveer wel van een goede afloop verzekerd. dat nog Velddienst bos in, sluipen dan kilometers ver soms tussen heesters en struiken door en slagen er aldus vaak in, zich aan de ogen van die hand langers te onttrekken. Dus wordt de situatie voor de smokkelaars penibeler. Zij kunnen thans twee dingen doen:het transport uitstel len, of een gok maken, en voor het overige vertrouwen op hun sterke motor en hun zware pant serplaten. Voor 't stukschieten van hun banden behoeven ze zich niet bezorgd te maken, daar deze van het nieuwste type zijn, dat am per lek te krijgen is. Snelheid Besluiten zij de sprong te wa gen. dan wordt weggereden met gedoofde lichten. de snelheid wordt tot een angstwekkend tem po opgevoerd, men laat zich zo diep achter het stuur wegzakken. de onderste rand van de voorruit kan kijken, om de donkere boomstam men langs de weg als bebake- ning te kunnen gebruiken; en nu hangt het er maar helemaal van af. of men op verzet-biedende ambtenaren stuiten zal. Daar men zo diep zit weggezonken kunnen eventueel door de ruiten vliegen de kogels weinig deren. Maar de douaniers kunnen als hun met lampen gegeven stopsignalen wor den genegeerd, planken met „spij kers" voor de voortrazende auto's werpen, planken die de banden in flarden scheuren of grote rava ges aan de wielen veroorzaken. Of ook: men kan ergens een dienst auto dwars over diezelfde weg zal. Dan vallen den. althans zwaar gewonden. Al staat men er af en toe stom ver baasd over. dat dergelijke maat regelen nog zo weinig onheil aan- Eén ding is haast altijd wel ze ker: dood schieten van smokke laars komt zelden voor. Zomin als het vaak voorkomt, dat smok kelaars op de ambtenaren vuren. Want we zeiden het al eerder: aan weerszijden wil men nog een bepaalde sportiviteit in acht ne- Oud-commodore P. Verhoog van de Hol- land-Amerika Lijn deed er een interessant boek over open. Onze kinderen wordt nog altijd verteld, dat Columbus in 1492 Amerika heeft ont dekt. Weinig aandacht wordt besteed aan het feit, dat reeds vier eeuwen, voordat Columbus voet aan wal zette op de Westindische eilanden, vele Noren, die zich op Groenland en IJs land hadden gevestigd, ken nis hebben gemaakt met de „nieuwe wereld". Voordat de Noormannen er kwamen, was het Amerikaanse continent al van Azië uit be volkt. Deze Aziaten, hoofdzake lijk van Mongoolse afkomst, kwamen via Alaska binnen, op zoek naar voedsel. Zij achter volgden bisons en andere dieren, die de mensen naar het nieuwe land waren voorgegaan. Na de Noormannen zeilde ook Madoc ab Owen Gwynedd, de prins van Wales, bezuiden ler- kreeg overal standbeelden voorgangers niet land langs over de Atlantische foto's, tekeningen en kaarten, oceaan om een kolonie in de Aan het slot treft men een nieuwe wereld te stichten. Vier chronologie, bibliografie en een /aar later keerde h„ mei tien register dic mct elkaar d, koltmê tè'ru" me"Se" ""ar overzichMiikhM beoorderen. In de inleiding van zijn boek „De ontdekking van Amerika vóór Columbus"uitgegeven door C. de Boer Jr. te Hilversum, Columbi merkt oud-commodore P. Ver- zlj hoog (van de Holland- Amerika Lijn) op, dat speciaal in de vorige eeuw de prae-Columbi- aanse ontdekking van Amerika reeds uitvoerig werd behandeld. In ons land werd er totdusver weinig over gepubliceerd en de handboeken die er waren kunnen als ver ouderd worden beschouwd- Het belang van dit werk blijkt mede uit het feit, dat de uitgave werd ge steund door het Prins Bernhard Fonds, hst Ko ninklijk Nederlands Aard rijkskundig genootschap en de Nederlandse Maat schappij voor natuurwe tenschappelijk onderzoek van Oost- en West-Indië. Hoewel het boek dus een wetenschappelijk ka rakter draagt, maakt de wijze, waarop het geschre ven werd en de talrijke interessante gegevens werden verwerkt, het ook voor niet-insiders bijzon der aantrekkelijk. Het is verlucht met talrijke Tipsysteem Dat tipsysteem is even brutaal als eenvoudig en gericht zowel te gen de douaniers als de mare chaussees. De derde instantie, de rijkspolitie, bemoeit zich in de re gel met de smokkelaars niet. Maar voor die andere twee korp sen dienen ze permanent op hun qui vive te zijn. Ze weten even wel precies, waar de douaniers aantal helpers in de arm soms jongens en meisjes die er zich voor eèn paar rijksdaalders voor lenen; met een fiets of brommer in de hand voor de huizen van de kommiezen te gaan posten. Dat zien die kommiezen wel, maar ze beschikken over geen enkel wets artikel om het te verhinderen. Gaan er nu enkele kommiezen op stap. en hangt er smokkeltransport in de lucht, dan geven die tipge vers de nodige berichten aan el kaar door, hetzij via omweggetjes, hetzij per telefoon, opdat ten slot te de chauffeurs, die zich met hun volgepropte auto's in schuren of boerderijtjes schuil houden, vol ledig met de situaties op de hoog te zijn. Aan hen nu de taak, nun route zodanig te kiezen, dat ont moetingen met douane-patrouilles uitblijven. En dat is soms niet eens zo'n geweldige opgave, daar in het grensgebied de zandwegen legio zijn. terwijl vaste douane posten alleen maar worden aange troffen op de normale wegen. Dit neemt allemaal niet weg, dat een smokkelaar ook een dosis geluk moet hebben. Maar de doua niers speculeren daar even goed op. Zij rijden dus. al of niet ge schaduwd door de handlangers van de smokkelaars, 's ochtends vr -g of 's avonds onder bescher ming van de duisternis, op hun fietsen in de richting van de grens. Maar op een gegeven ogen. blik stappen ze af, sleuren hun rijwielen méé het aangrenzend Een uiterst lastige tegenstander voor de smokkelaars is de zgn. Centrale Velddienst. De kommie zen die hiertoe behoren beschik ken nl. ook over snelle auto's of motoren, terwijl ze voorts niet, zoals de kommiezen-per-rijwiel, met pistolen, doch met karabij nen of stenguns zijn uitgerust. Zij zijn het vooral, die voor even gro te verrassingen kunnen zorgdra gen als de smokkelaars, omdat zij net zo goed nu eens hier en dan weer daar eensklaps kunnen op duiken. Dus staan ze tegenover de snelste smokkelwagens en hun meest vermetele bestuurders geenszins machteloos. Wel komt het nog al eens voor. dat zij al leen met de vangst van het voer tuig genoegen moeten nemen. Want als de smokkelaars persoon lijk de dans zijn ontsprongen, heb ben ze aan die wagens weinig hou vast. Men vindt geen nummers meer in het motorblok die wor den er bij aankoop van zo'n wa gen onmiddellijk uitgevijld er zijn nooit papieren bij smokkel auto's. kortom wat dit betreft tas ten de ambtenaren haast altijd in het duister. Hoe? Hoe smokkelaars te elfder ure nog aan de sterke arm weten te ontkomen? Nu eens laten ze zich uit hun vaart-verminderen de auto rollen, teneinde zich als hazen in het kreupelhout te kun. nen storten, dan weer spelen zij hun allerhoogste spel door met alle macht een doorbraak te for ceren. En een volgende keer bedienen ze zich van een andere truuk. waarbij het kan voorko men, dat de smokkelauto uit zijn baan vliegt, een ijlings weg springende douanier in de kant van de weg smijt, vervolgens tegen een betonnen elektrici- teitspaal optornt en eindelijk tot stilstand komt met een „bewus teloze" bemanning. Andere douaniers stormen op de smok kelauto af, slagen er na veel inspanning in, de „meer dode dan levende" smokkelaars uit hun voertuig te hijsen en in de berm van de zandweg te leggen, om zich dan eerst op de hoogte te stellen van hun ongelukkige collega, die ondanks alle behen digheid toch nog een lelijke tik van de bumper kreeg en met pijnlijke ledematen de verdere ontknoping moest afwachten tot dat even later niets meer van die smokkelaars te ontdekken valt, omdat ze zo prachtig simu leerden In het zomerseizoen komt hij elke dag naar het Scheveningse strand: de zandkunstenaar, die eersi begint met hel ophopen van het natte zand. Al na enkele ogenblikken gaat de zandberg vorm krijgen dank zij de bedrevenheid van de handen van de man. Een groot mensenhoofd ligt na een poosj» geboetseerd op hel strand. De zandman incasseert bijval en giften en daarna komt de lined op, of loper snelle kindervoelen door het zand om een einde te maken aan deze vergankelijke sculpturen (Van onze correspondent in Bonn) De grootste gevaren van een vakantie schuilen niet in de (vele) mogelijkheden van een ongeval (in het verkeer, bij het zwemmen, tijdens een bergbeklimming etc.) doch in de plotselinge wijziging van het levensritme. De tegenstelling tussen de rust en het niets doen in de vakantie ener- en de drukte en gejaagdheid van het dagelijkse leven anderzijds is te groot. Niet elk organisme kan haar zomaar verwerken. Dit werd kortgeleden vastgesteld in een kring van 300 artsen, die een congres hielden in de badplaats Montecatini bij Florence. Volgens de ..Koelnische Rund- selijk lichaam noodzakelijk. De gevaar in vakantie schau" vertelde prof. dr. mair, rector van de uni\ in Innsbruck die zich renlang bezighoudt met w zou kunnen noemen „vakantie-we tenschap" in een causerie, dat het zeer onverstandig is een va kantie in „snipperdagen" stuk te slaan en beetje-bij-beetje te ne men. Men heeft op dit gebied uitgebreide proeven genomen vijfdaagse werkweek heeft op het de universiteit gebied van het herstel van krach- 1 ja- ten. volgens hem, weinig nut. Het men lange weekeinde biedt geen wer kelijke ontspanning. Ook wanneer men er op uit trekt, heeft een dergelijke bliksem-vakantie geen werkelijk positieve uitwerking Vroeger was de mens na de da gelijkse arbeid op gezonde wijze ermoeid. Tegenwoordig is hij to- Juist€ Geregeld De werkzaamste therapie tegen de „vakantie-gevaren" zijn een geregeld leven zonder al te veel extra-inspanning en een normale ontspanning. Werken on vakantie behoren tot het normale levens- el in de houding tot elkaar wor- tot de conclusie gekomen, dat taal uitgeput door het hectische den gebracht. De een vakantie van minder dan levenstempo drie aaneengesloten weken niet heid. dat er als de voor het menselijke orga nisme noodzakelijke periode van ontspanning kan gelden. Het li chaam heeft een zekere tijd no- dig om zich te wennen aan nieu- we invloeden (van een ander klimaat, andere lucht, ander eten, j'/*-• rust etc.). Pas dan Pas in de derde week is het menselijke lichaam eigenlijk zo ver. dat van daadwerkelijke ont spanning kan worden gesproken. Een vakantie, die vroeger dan na drie weken eindigt, mist haar her stellende uitwerking op het men selijke organisme. Een grote in spanning van het lichaam eist vooral de heenreis, waarin de va kantieganger niet zeider in enke le uren grote verschillen in hoog te- en klimaat moet doormaken. Het lichaam tracht zich zo snel mogelijk daaraan aan te passen. Dit echter betekent een grote in spanning voor hart en bloedsom loop. al naar gelang de constitu tie van de betrokkene. Meestal treedt op de derde vakantiedag nogmaals zulk een spannings-toe- stand in het organisme in. Omdat liet een Keuls blad i Prof. Hittmair acht een vakan- artikeltje over vakantiegevan tie van vier weken voor het men- tan Keulen met op de achtergra

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15