DOORL A ATC AI S SONS Mr. V. G. M. MARIJNEN vormen van zullen basis grote afsluitdammen de Deltaplan contouren worden zichtbaar IV DIENAREN DER KROON Liefde voor de landbouw goedgekeurde films Politie-controle toonde negeren van de Op Speeltuinwerk strandde in Noordwijk NIEUWE LEmSCHE com ANT VKIJDAG 3 JULI 1959 gMT: A X CA/>10A/ /S£2//VK/AK> N.-Bi IAN '959 uitbouw wg«rê.*j«f i BEZtNlfiNG IN H£T T>IJKSWATERSTAAT heeft een verlanglijstje met heel wat punten. Vèr bovenaan staat dit: „Zeven doorlaatcaissons in 1961 voor het Veersegat, vijfendertig stuks in 1970 voor 't Brouwershavensegat en twee- en-zeventig exemplaren in 1978 voor de Oosterschelde. Alles van beton en voorzien van stalen schuiven. Te bouwen op zo kort mogelijke afstand van de plaats waar zij in de dammen moeten worden gebruikt teneinde de transportrisico's over het woelige water tot een minimum te beperken. De gevaarten kunnen ook tralieliggercaissons worden genoemd, als zij maar de volgende afmetingen hebben: vijfenveertig meter lang, twintig meter breed en achttien meter hoog." Dijkbouwers moeten overal rekening houden, óók met tegenslagen. Er kan doorlaatcaisson stranden of in het onge rede raken op de weg van bouwput sluitgat. Mocht dat gebi Gelijktijdig De schuiven zullen alle gelijktijdig laag gaan op het Uur Nul. Dat zal, neer het tijdschema kan worden aange houden, in mei 1961 aanbreken. Het zal een kwestie van een half uur zijnDan zullen de wateren in het Veersegat tot stilstand zijn gekomen en zal de zee zijn afgegrendeld. De „spuiters" onder en tus sen de caissons zullen met grote hoeveel heden stortsteen en zand spoedig bedwon gen zijn en de onderloopsheid 't schrik beeld van elke dijkbouwer zal door de extra grote zorg, die aan de bodembe scherming van het sluitgat is besteed, praktisch tot de onmogelijkheden be- Tweedelig En als nu eens een schuif weigert? Dat is vervelend, maar niet catastrofaal. De schuiven worden uit veiligheidsover wegingen en met het oog op de handel baarheid in verticale zin tweedelig uit gevoerd. In geheven toestand hangen zij naast elkaar ter hoogte van de ballast- bak. Bij de sluitingsmanoeuvre worden eerst alle onderste schuiven neergelaten en dan de bovenste. Indien onverhoopt Zó stelt Rijkswaterstaat zich het werk in hel Veersegat voor. Het tijdschema, waarnaar gewerkt wordt, is vrij straf, maar het kan, als zich geen bijzondere tegenslagen voordoen. Ell jaar enkel stappen verder. Tot in het voorjaar van 1961 de sluiting van het Veersegat de kroon op het werk zal zetten. Er Is alle hoop, dat deze „generale repetitie" voor de andere, nog om vangrijker afsluitingen, een succes zal worden in Vlissingen een reserve-caisson gereed. Het is er één van het BX-type, gesloten, maar als de nood aan de man komt, zeer bruikbaar. En als dié nu eens veronge lukt? Dan is er nog altijd steen. Maar mer kan de risico-factor ook overdrijven. Overigens: het is wel duidelijk, dat de ingenieurs en de aannemers zich nie voor één gat laten vangen! Al is beton bij de Nederlandse dijkbou wers en waterstaatsexperts dan nik: nieuws meer, deze doorlaatcaissons ziji het wel. Zeker, er "is sedert de droogma king van Walcheren al meer met cais sons gewerkt, maar dat waren dan altijd gesloten betonkolossen, met uitzondering van een caisson, die voor de afsluiting van de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen werd gebruikt; die was n.l van beweeg bare schuiven voorzien. Maar de con- structie van de straks te gebruiken door- laatcaissons een naam, die wel het wezen van de zaak aanduidt! wat de schuiven betreft anders, Principe Er is al eens gezegd, dat die doorlaat, caissons eigenlijk het ei van Columbus zijn. Het principe is simpel: vaar aantal caissons zonder wanden veel als u er nodig hebt in het sluitgat tussen de aangelegde damge. deelten en laat op hèt van tevoren nauw keurig uitgekiende tijdstip het Uur Nul de wanden in de vorm van stalen schuiven, zakken. Het niet meer door en daarmee is het gat geblokkeerd. udig in de praktijk gaat het urlijk ning worden geblokkeerd door het ten van zandzakken of netten met steen tussen de traliewanden van de caiss» De doorlaatcaissons zullen niet w> den weggehaald. Dat zou wel kunm maar het is gebleken, dat de kosten daarvan ongeveer gelijk zijn aan de bouwkosten van nieuwe exemplaren. Bo vendien wordt hun aanwezigheid in het dijklichaam beschouwd als een extra zekerheid tegen het ontstaan van een eventueel stroomgat, als zich in de toe komst onverhoopt een calamiteit zou voordoen. Phoenix Het is niet de bedoeling de zeven door laatcaissons direct te laten aansluiter op de koppen van de dammen aan weers zijden van het Veersegat. Men gaat daa nl., lang voordat de eerste doorlaatcals son zal worden ingevaren, dus tegen de uitgebouwde landhoofden aan, een an der, gesloten type caisson leggen, met steile wanden en vierkante hoeken. Dat zullen de z.g. Phoenix-caissons zijn van het type AX, die in 1944 werden ge bruikt voor de kunstmatige invasiehaven voor de Normandische kust. Deze Phoe- nixcaissons, welke haaks op de land hoofden aan beide zijden van het sluit gat een plaats zullen krijgen, zijn de enige twee, die overgebleven zijn van de negen, die Nederland van de Britten heeft gekocht (tegen een zeer civiele prijs!). Zes z(jn er in 1953 gebruikt (Kruinin- gen, Schclphoek, Ouwerkerk), de zevende strandde tijdens zwaar weer bij de over tocht uil Engeland en ligt nu pog altijd, gekanteld, voor de Walcherse kust. Het is de bedoeling, dat de Phoenix-caisson aan de Walcherse kant nog dit jaar wordt geplaatst en dat voor de Noordbevelandse zijde van het- sluitgat volgend jaar wordt gelegd. Nog bergen Rijkswaterstaat denkt er ernstig over ook de gestrande caisson nog te laten ber gen. 't Is ten slotte altijd nog een waarde van om en na bij de een miljoen gulden Of het doorgaat? Dat is van enkele fac toren afhankelijk: is het werkelijk de moeite waard, met het oog op de kosten van berging, de kolo6 weg te halen? Wat koet het herstel (de cai66on is gescheurd) en loont het de moeite eeret nog veel geld uit te geven voor het wegbaggeren van de modder, dde meteredik in de caisson ligt, een karwei, dat niet zo eenvoudig blijkt te zijn? Een beslissing is nog niet gevallen, „maar", zo redeneert Rijkswa-I Bij de rondvraag informeerde de heer terstaat, „gebruik hebben we er altijd Benschop naar de stand van zaken be- voor, omdat er ten 6lotte in de komende treffende de verharding van de achter jaren nog wel wat meer dichtingen moe- paden der gemeentewoningen. heus wel het een en ander worden uit gedokterd en er moet beslist wel wat worden georganiseerd), maar tot z'n simpelste vorm teruggebracht is het sys teem toch wel zoals hier omschreven. Moderner Laten we dit vóór alles vaststellen: met toepassing van de traditionele methoden dijksluitingen krijgen Rijkswater- 1 en aannemers de grote zee-armen Zuidwest-Nederland niet dicht Wie, als destijds bij de Zuiderzeewerken, het lijf wil wapenen steen veel steen en zand veel zand kan beter thuis blijven Trouwens: ook in 1953 zouden de door de storm vernielde dijken in het Delta gebied nooit dicht gekomen zijn, als er geen andere, moderner hulpmiddelen in de strijd waren geworpen. Er moest toen al gèwerkt worden op plaatsen, waar zeer sterke getijstromingen stonden. Dat wordt straks, bij de sluiting der zee armen, nog een graadje ergerI Teveel ineens Het is niet mogelijk gesloten caissons te gebruiken op éen of twee laagwater- kenteringen voor het dichten van de sluitgaten zoals die straks in Veersegat, Brouwershavensegat en Oosterschelde zullen overblijven. Die moeten n.l mei het oog op de maximaal toelaatbare stroomsnelheid zodanige afmetingen heb ben, dat voldoende caissons van het ge sloten type eenvoudig niet in zo'n kort tijdsbestek op hun plaats gebracht zou den kunnen worden. Zij zullen wel dienst kunnen doen. maar dan voo under doel, waarover straks nader zal worden gesproken Bouwput In het Veersegat zullen we zeiden het reeds zeven doorlaatcaissons wo den gebruikt Zij zullen worden gebouw in een spec'aal voor dit doel gegr"&vi bouwput (bodemoppervlakte 22.000 vie kante meter, diepte vijf meter mini NAP) in de Ooster Nieuwlandpolder circa twee kilometer ten noordwest» van Veere Kort vóór het tijdstip v? plaatsing (naar verwachting april-m 1961) zal een flinke geul worden gebag gerd door de voorliggende schorren zal de zeedijk, waarachter de bouwput ligt, worden doorbroken, zodat de cais sons naar buiten kunnen worden ge- sleept. Ballast Dan zullen sleepboten de betonnen ko lossen naar het sluitgat brengen. Dal inmiddels op de vereiste diépte ge bracht en van de gewenste bescherming tien. zodat de caissons er een „ge spreid bedje" zullen vinden Als ze maal op de goede plaats staan, wc randen, de stalen schuiven of klep pen, omhooggehaald, zodat het wate toegang krijgt en de caissons op de drem- n het sluitgat zullen zinken. Daar- zal men er echter nog niet zijn. Ver wacht moet immers' worden, dat de gaat schuiven, wanneer hij opkomend of bij afgaand tij de waterstand aa voor- en achterkant niet gelijk is. Om dit te voorkomen wordt een tonnen ballastbak bovenop de caisson met zand gevold en wordt ter weerszijden van de kolos steen gestort. Het geval zal dan zeer waarschijnlijk stevig ge noeg staan! Er is overigens nog een bijkomend voordeel bij het gebruik van zand in de ballastbak: er kan op ge makkelijke wijze een weg ter breedte van veertien meter over de caisson worden aangelegd. Fantastische hoeveelheden zand zijn nodig by de bouw van dijken. Er Is gelukkig genoeg. Grote bak ken worden gevuld en later op de plaats waar het zand nodig is wee: gelost. Rijkswaterstaat denkt aai de bouw van mammoethzuigers omdat straks bij de grootste afslui tingen zelfs een flinke vloot in de voorgeschreven korte tijd niet in staat zal zijn genoeg zand aar (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG „Papa, de juffrouw zegt dat u door de radio geroepen bent". Met die boodschap kwam het zevenjarig zoontje van rar. V. G. M. Marijnen enkele weken geleden thuis uit school. H(j had gelijk. Zijn vader war inder daad „door de radio geroepen" hij was juist minister van landbouw ge worden. En onmiddellijk werd hem door de kinderen een ultimatum ge steld: „Vader mag wel minister wor den, als we 's zomers maar mogen Wij ven kamperen". Want kamperen is de grote hobby van minister Marijnen en zijn gezin. „We brengen onze vakantie liefst in tenten door trekkend, een paar dagen ergens blijven en dan weer verder. Ook als mijn vrouw en Ik samen met vakantie gaan. gaan we mei de tent. Ik hoop van harte, dat we 't kunnen blijven doen" Eigenlijk i6 het een gesprek-op- rant6oen. Minister Marijnen heeft zijn echtgenote beloofd op deze zaterdag middag met haar de ©tad in te gaan boodschappen doen. Maar elke vraag krijgt ruimschoots aandacht. De een na de ander wellen de herinneringen op en minister Marijnen vertelt. Over zijn jeugd, over spannende ogenblik ken in bezettingstijd, over zijn werk dat hem al jaren op menig punt in contact met de landbouw heeft ge bracht. Het is een boeiend verhaal, verteld in klare, duidelijke taal. Snel wisselen de uitdrukkingen op het levendige, expressieve gelaat. Een enkele zin wordt extra beklemtoond met een krachtig gebaar van de hand met de sigaar. „Ik ken 't ambtelijk apparaat van landbouw. Ik heb er zeer veel vrienden. De eerste dag op het minis terie was er onder de hogere ambte naren maar één die aan mij voorge steld moest worden. De anderen ken de ik allemaal". Tussen twee vragen door gebaart de hand met de sigaar dan plotseling naar buiten. Vlak voor het raam i6 een meisje de voortuin aan het wieden. „Dat is mijn oudste dochter, ze is dertien jaar. De jongste werd twee weken voor mijn beëdiging geboren. We hebben nu vier zoons en twee dochters. Maar soms ben ik me wel erg bewust, dat mijn buurman en ik 6amen 12 kinderen hebben. Ze zitten óf daar, óf hier". Op de benoeming van hun vader hebben zijn kinderen overigens erg nuohtèr gereageerd. „Ik ben zelf wel eens bang, dat ze er zich op zullen laten voorstaan. Verleden week was hier juist een timmerman. Met die timmerman al6 voorbeeld heb ik ze nog eens uitgelegd hoe iedereen in de maatschappij belangrijk werk doet en een eigen taak heeft". Samen doen Voor mr. Marijnen zal die eigen taak voorshands uit het beheer van de landbouwportefeuille bestaan. In an dere functies heeft zijn werk hem steeds veelvuldig met de landbouw in aanraking gebracht. „Ik ben ermee In contaot gekomen door economische vraagstukken, zoals de afzet en de bui tenlandse handelspolitiek. Maar zake lijk is dat natuurlijk niet lo6 te maken het agrarische bedrijf. Mijn liefde het i de i i die werken is er dan ook door gestimu leerd, al is mijn werk praktisch wel aan de periferie gebleven". Het is bepaald niet de „politiek", die mr. Marijnen naar landbouw trok. „Het Is zelfs de ernstige vraag geweest of ik het zou aan vaarden. Een politieke carrière is niet iets wat Ik zoek. De maat schappelijke kant gaat bij mij sterk voor. Dat trekt mij en dan in sterke mate veel meer aan dan de politieke kant van de zaak". En even later: „Mijn vrouw heeft, net als ik, nogal wat aarze ling moeten overwinnen, als ik het zwak formuleren mag. Maar wan neer er eenmaal „ja" gezegd ls, doen we het ook samen". Als jongen al wilde Victor Marijnen beslist advocaat worden. Het bedrijf van zijn vader, een damesmodezaak in Arnhem, trok hem niet. Na de H.B.S. een R.K gymnasium was er in Arnhem nog niet ging hij ïn Nijmegen rechten studeren, plei ten, optreden voor colleges, belangen behartigen dat was het wat hem trok. Het werd 1940. Victor Marijnen volg de de opleiding tót reserve-officier aan de K.M.A. in Breda. Na het examen voor vaandrig werd hij bij het veld leger ingedeeld als sergeant. Maar toen Nederland dm.dc oorlog werd over vallen lag sergeant Marijnen in het ziekenhuis in Eindhoven, met ernstige roodvonk en gewriohtsreumatiek. Met de komst van de Duitsers ver zwond zijn jeugddroom. Het jaar 1941 was voor een 24-jarig jurist niet de meest geschikte tijd om zich te vesti gen als advocaat. Mr. Marijnen kreeg een functie bij de Accountantsdienst van de ministeries van handel en nij verheid en van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Daar boeide de economische kant van zijn werk hem zozeer, dat hij colleges ging volgen aan de Economische Hogeschool in Rotter dam. Als jurist wilde hij zijn econo mische kennis verrijken. „Mijn werk lag speciaal Ln de landbouwsector. Ik heb in die tijd veel te maken gehad met de oprichting en financiering van grasdrogerijen. Dat bracht me in nauw contact met de boerenbevolking, vooral in Friesland, Groningen en •Zuid-Holland. Ook met de voorziening van grondstoffen heb ik veel te ma ken gehad". Mr. Marijnen kreeg er ook te maken met illegale activiteit: mensen uit Duitsland vandaan houden. Dat ging min of meer in ambtelijk verband. In de la. tste periode van de oorlog, toen allerlei Duitse instanties zich over de IJ6sel hadden teruggetrokken, maakte hij vele „dienstreizen" naar Oost-Ne derland. „Eerst met Rode Kruis-kol on nes, later op de fiets. Soms reed ik op één dag van Apeldoorn naar Den Haag. Nee, niet op houten banden. Ik moest ook tijdelijk onderduiken. Een paar keer ben ik gearresteerd geweest, rqaar telkens kwam ik weer tijdig vrij. Het heeft nooit langer dan vijf dagen geduurd. Ambtelijke instanties spron gen in de bres of ik ontsnapte met hulp van „goede" Duitsers". Die reizen stelden hem en zijn collega's ook in staat iets voor de voedselvoorziening van het perso neel te doen. „In die tijd was de aardigste stunt dat we een Rijn schip vrij kregen van de Duitsers. Dat séhip heb ik aangeboden aan de Vebena, met de afspraak dat we er eerst in Groningen en Friesland vlees, boter, melkprodukten, graan e.d. in mochten laden voor het per soneel hier ir Den Haag. Net in die dagen zat het IJsselmeer vol ijs. Wc hebben de hele lading in ons huls opgeslagen gehad. Tien tallen mudden tarwe en vaten met vlees, boter en melkprodukten. Dat is allemaal vanuit ons huis gedis tribueerd. Juist in die slechtste pe riode van hongerwinter hebben we de mensen daarmee prachtig kunnen helpen". Buitenlandse ervaring Na de bevrijding kreeg mr. Marij nen het verzoek zich in een functie bij de Raad voor het Rechtsherstel, te belasten iet het beheer van agra risch bezit en agrarische industrieën. „Ik heb zeer nauw samengewerkt met ir. Staf, die toen nog directeur-gene raal van de landbouw was. Daar heb ik veel te maken gekregen met het probleem van de grondeigendom. De in beslag genomen gronden werden dikwijls gebruikt voor sanering en herverkaveling en vaak ook overge dragen aan het Staatsbosbeheer, voor het behoud van natuurschoon". Ook met het probleem van de grens- landerijen had mr. Marijnen toen be moeienis. Later kwam hij er met de eigenlijke problemen van de landbouw „Daarna heb ik twee jaar bij de Stichting vén de Landbouw gewerkt, de voorloper van het Landbouwschap, eigenlijk met de uitgesproken bedoe ling om de organisatie-problemen te leren kennen". Bij de Stichting was hij secretaris van de hoofdafdeling Tuin bouw. In 1951 begon zijn carrière bij het ministerie, waarvan hij nu de lei ding heeft gekregen. Hij werd toen directeur van de afdeling agrarische handel met het buitenland. Tot 1957 heeft hij die functie vervuld toen werd hij secretaris van twee R.K. werkgeversorganisaties. Verlaten jeugd „EEN POLITIEKE CARRIÈRE IS NIET IETS WAT IK ZOEK" En nu ls er dan het ministerschap. Dat betekent niet alleen het opgeven van dit secretariaat. Het heeft ook tot gevolg dat mr. Marijnen een 6tuk vrijetijdsbesteding kwijt raakt, dat al 6ind6 zijn jeugd de liefde van zijn hart heeft. „Ik heb me altijd bij zonder bemoeid met het werk van de Kinderbescher ming. Als student heb ik in Arnhem vijf jaar lang in het Don Bosco- werk gezeten. Daar ben ik al jong door mijn vader Ln ge bracht. In 1929 trok mijn vader zich uit de zaak terug en van die tijd af tot de evacuatie van Arnhem toe heeft hij zich eigenlijk altijd bezig gehou den met maatschappelijk werk, spe ciaal met het werk voor de verlaten jeugd". Mr. Marijnen is met ere in de voetsporen van zijn vader getre den. Met warmte spreekt hij van het werk voorde justitiële kinder bescherming en over Harreveld, het grote vak-internaat voor onder voogdij gestelde jongens by Lich tenvoorde, Met grote waardering denkt hy als voorzittc- en be stuurslid van enkele organisaties voor de kinderbescherming te rug aan de „plezierige contacten met wyien minister Donker, die deze zaken met grote liefde behan delde". En in zyn stem klinkt iets door van weemoed om een stuk dierbaar werk, dat hy als minister van landbouw nu missen moet. Raad NOORDWIJK vergaderde Onderzoek naar mogelijkheden tot weren van landelijk sgrens aan P DE VERGADERING van de gemeenteraad van Noordwijk die,gister avond werd gehouden, ontbraken de heren Van Riemsdijk en De Haas. Een aantal ingekomen verslagen passeerde zonder meer de hamer, evenals mededelingen van goedgekeurde raadsbesluiten. Zonder veel discussie i den hierna de voorstellen van B. en W. aanvaard. Het pand Oude Zeeweg 32 werd huurd aan de zeeverkenners en vai werd dc ondergrond van het z\ aan de Golfbanen gehuurd tegen 100 per jaar De woningen Jan Kroonsweg 20-22 en 5 werden aangekocht en ook werden B n W. gemachtigd tot verkoop van grond an de Van de Mortelstraat voor de bouw an een benzineservicestation. De heer Th. N. J. A. Geels te Leiden erd aangewezen als Architect voor de oningbouw 1960 cn het verzoek van hel bestuui van de Wilhelminaschool om medewerking voor de stichting'van een ieuw schoolgebouw werd ingewilligd. De begroting 1959 werd op enkele or derdelen gewijzigd en ook werd het voor- >m een krediet van ƒ3500 te verle- /oor de ontvangst van koning Bou- dewijn van België goedgekeurd. In een aanvullend voorstel werd dit krediet •erhoogd tot ƒ4000, omdat het plaatsen an "nog een tent op het strand wenselijk vordt geacht, waarin de leden van de aad voor en na het officiële gedeelte an het bezoek kunnen verblijven ten worden verricht". L lndertyd een krediet had gevo teerd. De toestand by bepaalde wonin gen is vaak onhoudbaar. Wethoudei De Geus zeide, dat deze materie ln be werking Is. bepaalde methoden worden bekeken en zo snel mogelyk za| het werk worden uitgevoerd. Decadent Vervolgens vroeg de heer Benschop de aandacht voor het werk van de plaatselijke filmkeuringscommissie. Het was spreker gebleken, dat be paalde griezelfilms, na elders ver toond te zijn, ook in Noordwijk waren gearriveerd. Deze weerzinwekkende en walgelijke schouwspelen, die in gesteld zijn op de smaak van een de cadent publiek, worden, aldus de heer Benschop, vooral bezocht door een belangrijk aantal jongeren bene den de 18 jaar. Op zijn verzoek had de politie de leef tijden van de bezoekers gecontroleerd en rbij bleek, dat het niet de leeftijds- hoogst verontwaardigd waren toen de 'kinderen niet werden toegelaten. De hper Benschop vroeg of de plaat selijke filmkeuringscommissie hierbij niet kon worden ingeschakeld en hij uitte zijn verbazing over het feit, dat dergelijke wanorodukten door de Centrale Film keuringscommissie zijn toegelaten. Gevaarlijk kwamen zelfs ouders met kinderen naar de voorstelling, die bovendien nog De burgemeester beantwoordde hier op, dat deze kwestie niet zo gemakkelijk ls. Hy was het met de heer Benschop eens, dat dit verschynsel gevaarlijker Is dan het lykt, getuige de excessen die in Amerika voorgekomen zyn als gevolg van de invloed van bepaalde stripverha len. Als echter de Centrale Filmkeuring bepaalde films toelaat, kunnen wij hier er weinig aan doen. Spreker zegde wel een diepgaand juridisch onderzoek toe cn de resultaten hiervan zullen aai de raad worden bekendgemaakt. De heer Passchier informeerde naar d» stand van zaken bij de woningbouw dooi de firma De Raad Wethouder De Geui antwoordde, dat het wachten is op d» premiebeschikking, die aan het eind var deze maand wordt verwacht. Hierna ging de raad in besloten zitting. Rode Kruis-oefening en muzikaal festijn Zoals wij reeds meldden, houdt de afde ling Noordwijk van het Ned Roode Kr zaterdagmiddag om half 3 een distric rampenoefening voor de Rode Kruis-co- 's Avonds om half negen defileren de deelnemende colonnes langs hotel „Noord zee" aan de Koningin Wilhelmina Bou levard, voor de zich daar verzamelend» autoriteiten, waarbij de drumband var het Rode Kruiskorps een show zal geven Om half tien heeft op het parkeerter rein aan de Golfbaan bij de Vuurtoren een taptoe plaats, waaraan niet minder dan vijf korpsen zullen deelnemen, nl. de harmoniekapel „Crescendo", de harmo nie „De echo der duinen", het fanfa: korps „Excelsior", de drumband van h Rode Kruiskorps en de Drumguards uit Delft. Avonds om zeven uur geven de Drumguards eerst een show tiënten van „Sole Mio", een sympathiek gebaar van dit gastkorps. Daarna eheren zij via de Rembrandtweg, Oude Zeeweg. Huis ter Duinstraat, Hoofdstraat en Koningin Wilhelmina Boulevard naar „Casa Cara". Na afloop marcheren de korpsen naar Lido. Wering ontsierende reclame De laatste tijd moet worden geconsta teerd, dat allerlei soort reclame in de vorm van bordjes in de tuin of aan de gevel, vlaggen met omschriften, enz. wor den aangebracht zonder dat daarvoor vergunning is verleend of zelfs aange vraagd. In verband hiermede wordt onder de aandacht van de ingezetenen gebracht de „Verordening tot het weren van ontsie rende reclame in de bebouwde kom der gemeente Noordwijk". Bij deze verordening is het verboden: zonder vergunning van burgemeester en Vooraf maken de korpsen 'n rondwande-wethouders voorwerpen, bestemd of ge-I ling naar de Oranje Nasaustraat, waar zij zich verzamelen voor de taptoe. Or kest-dirigent is de heer L. v. d. Hoef; tamboer-maitre de heer G. A. Scheur- bezigd voor reclai openbare weg of het strand zichtbaa of aan onroerend goed te hebben. In het vervolg zal in het belang het uiterlijk aanzien der gemeente streng worden gelet op de naleving van bedoel de verordening, waarbij zo nodig de daar in opgenomen strafbepalingen zullen wor- toegepast. Hengelconcours De Noordwijkse vereniging „De Sport visser" hield ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de vereniging een groot concours, waaraan 14 verenigingen deel namen. De resultaten hiervan zijn: 1. De Ruisvoorn, Leiden; 2. DVS; 3. Advendo, Lisse4. Sport en Genoegen5. De Forel 6. DVV7. Onder Ons; 8. KNG; 9. De Zinker; 10. De Brasum11. De Bliek; 12. De Leede; 13. Hengelsport; 14. De Voorn De kampioen ontving een fraaie stan daard, beschikbaar gesteld door het ge meentebestuur van Noordwijk. Schulden en vernielde tuinen Tijdens de vergadering van de speel tuinvereniging „Noordwijk", die gister avond in Flora werd gehouden, werden sombere geluiden gehoord. Het speel werk blijkt in dc Noordwijkse ger schap niet de sympathie cn medewerking te hebben, die dit werk ongetwijfeld ver diend. De financiële toestand is rond weg slecht te noemen; er bicken grote schulden te zijn, vooral bij de gemeente. De toestand van de tuinen is, door het gebrek aan toezicht, abominabel. De op- paratuur is grotendeels vernield door de jeugd en met de dag wordt de toestand Bittere woorden werden op de verga dering geuit aan het adres van de leden der vereniging, die het bestuur maai ten tobben, wat nu resulteert in een pro- letisch failliete boedel. voorstel van één der leden werd be sloten een commissie te benoemen om het gemeentebestuur, de grootste schuldeiser, de „capitulatievoorwaarden" gaan vragen. Uitvoerig werd gediscussieerd ovct eventuele mogelijkheden om het speel tuinwerk voort tc zetten. Wellicht zal dit te Noordwijk-Binncn mogelijk blijken, maar dan is het allereerst noodzakelijk, dat er van dc zijde van de ouders vol doende medewerking wordt verleend. Allereerst zal het echter nodig zijn de situatie aan het gemeentebestur vo< leggen. De commissie die dit zal doen be staat uit de heren A. Th. Mooyekind, W. Smit en P. Verhoef. Na deze bespreking zullen de leden schriftelijk worden ingelicht betreffende de stand van zaken en zullen zij worden uitgenodigd voor een eventuele liquidatie bespreking. Vanuit de vergadering werd ten slotte lof toegezwaaid aan de overblijvende be stuursleden, die zich zeer veel moeite hebben getroost om de zaak draaiende te houden, doch door gebrek aan medewer king nu ook het hoofd in de schoot moes ten leggen. Verbouwing notariskantoor Architect Joh. van Tubergen te Noord wijk heeft na onderhandse aanbesteding de verbouwing van het kantoor van no taris Pasma gegund aan de laagste in- schrijfster, de firma H. A. j. Rooyers, al hier voor 21.200. Inenting Kinderen geboren in het jaar 1959 kun nen worden ingeënt tegen pokken, kink hoest, tetanus en difterie op het middag spreekuur van de eerste en derde dinsdag van iedere maand bij de huisarts. Kinderen geboren vóór 1959 kunnèn worden ingeënt op de eerste en derde dinsdag van iedere maand in het wijkgé- bouw van het Groene Kruis, Hoofdstraat 12- van 15 tot 15.30 uur en in het wijkge- bouw van het Wit-Gele Kruis, Pickéstraat 68 van 15.30 tot 16 uur. Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt op woensdag 8 juli van 2 tot 3 uur zitting in een vertrek van de openbare lagere school aan de Van Panhuysstraat. Ds. Dekker beroepen De Gereformeerde Kerk van Noordwijk- Binnen heeft ds. W. Dekker van IJlst be- Watervervuiling een bedreiging voor de recreatie te water De massale vissterfte, die onlangs ln de wateren van het Hoogheemraadschap Rijnland plaats had, heeft op schrille -ijze de aandacht gevestigd op de wa- j.-, jn a|je rïe|en van Qns iand toeneemt, aldus de bonden van watersport en gezamenlijk schrijven uiling, die land hand over h; ANWB en dc verenigingen laat. Met nadruk wijzen de organisaties er op, dat dc watersport en het watertoe- e welhaast de enige vormen van recreatie zijn, die de steeds toenemende m recreatiezoekenden kunnen „op vangen". In ons waterrijke land is nog voldoen- lc „vaarruimte" voor ettelijke tiendui- enden. De gedachte echter, dat men voortdurend in aanraking komt met rioolwater of door chemische stoffen ver giftigd afvalwater, is bepaald geen stimu- om de overbevolkte bossen en dui- _e verlaten en vakantieplezier te zoe ken op of aan'het water.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7