Alles verloopt precies volgens schema neem Gillette mee... Caballero GENERAAL GIPS KAN LACHEN WANT... Stemming onder Nederlanders in Frankrijk is opperbest ■zjepfór Amerikanen in eigen huis Morgen wappert vlag van ambassade Hittegolf HERDENKINGSRACE VOOR STRAALJAGER EN FIETS Jeugd uit de volkswijken krijgt kampeercentrum VRIJDAG 3 JULI 1959 (Van een redacteuren) PARIJS, DONDERDAGAVOND. Ha. die Plollanders. Bonjour, riepen de Franse kinderen spontaan en zij wuifden enthousiast toen de Nederlandse troepen vanmorgen het Franse grondgebied binnenreden. Men is zeer te vreden. Lt.-gen. P. Gips. commandant van het Eerste legercorps stond breed lachend naar de wijd geopende armen van Marianne te kijken. Hij kon ook breed lachen, want de kop van de 70 km lange colonne passeerde precies op het tijdstip, dat de Franse generale staf als gewenst had aan gegeven, de Belgisch-Franse grens. Dat was bij Gue d'Hosses. een op een li euvel gebouwd gehucht, waar liet druk was alsof de echte Tourrenners zouden passeren, en vanwaar Nederlandse en Franse legerautoriteiten een prachtig uitzicht hadden op de uit België naderende colonne. De laatste minuten voor het tijdstip van aankomst heerste er onder de Nederlandse officieren een nerveuze spanning, hoewel zij van de vroege morgen af door radioverbindingen op de hoogte waren gehouden van de bewegingen van de colonne en dus wisten, dat zich op het lange traject geen enkele bijzonderheid had voorgedaan. Maar. zoals generaal Gips zei. je moet nooit ho roepen voordat het schaap over de dam is. Op het ogenblik, waarop dat volgens het schema kon worden verwacht kwa men de eerste auto's in zicht en to( kop van de colonne de grens overschreed, wezen de horloges van de Hollanders de Fransen precies half twaalf. Het ei ste gedeelte van een krachtproef was een goed einde gebracht. Een enorme prestatie was verricht. Een prestatie die men niet behoeft te overdrijven, 1 toch ook niet te laag mag aanslaan. Spoorbomen Om 05.13 uur vanochtend zette de lonne zich in beweging. De voorste gens stonden opgesteld in de omgeving van Eindhoven. Volgens het schema moest de kop van de colonne om 05.35 uur op een bepaald punt een km noorden van Valkenswaard zijn. Hij er en volgens dat schema moest de kop om zes uur de Nederlands-Belgische grens bij Bergeijk passeren. Dat gebeur de ook om zes uur en 0111 0.8.58 uui de kop op een bepaald plein in Namen moeten zijn. Toen we daar aankwamen was het 0.8 58 uur precies en op dat ogen blik ging de colonne vöorbij. Toegegeven, het vroege uur van ver trek maakte het mogelijk, dat m der beginne in een constant tempo kon wor den gereden. De wegen waren zo goe.: als vrij van elk verkeer. Maar de rouu voerde door onbekende terreinen, dit sterk heuvelachtig waren en af en toe schepe bochten vertoonden. En de spoor bomen bij Hasselt gingen in de periode, dat de Nederlandse troepen de overweg moesten overtrekken, niet minder dan zestien keer open en dicht. Daar kwam bij, dat naarmate het la ter werd, de wegen drukker werden met auto's, die op weg waren naar Brusse om het huwelijk van prinses Paola ér prins Albert bij te wonen. Het vlotte doortrekken door Belgie i: niet alleen te danken aan de grote rij vaardigheid, die de militaire chauffeurs toch wel blijken te bezitten, maar aan de uitgebreide maatregelen die de Belgische regering had genomen. In haar handen berustte nl. de gehele verkeers leiding. Zij had zich verantwoordelijk verklaard voor de gang van zaken dens de rit door België. En omdat het leiden van die enorme colonne over afstand van ongeveer 190 km door den en dorpen een oefening op zichzelf is, had de Belgische generale staf aantal reserve-officieren, onderofficieren en soldaten voor enkele dagen onder de wapenen geroepen en hun opgedragen, dit gehele militaire verkeer te regelen Zij hebben dit voortreffelijk gedaan tot grote tevredenheid van de Nederlandse commandanten, vooral van die van de gen. maj. A. V. van den Wall Bake, die telkens onderweg steekproeven nam en steeds alles goed in orde bevond Stemming We hebben al geschreven, dat er mili tairen zijn geweest, die hun klein ver lof uitstelden om aan de oefeningen ir het Franse kamp te La Courtine te kun nen deelnemen. Het hoett dus geen ver- wondering te wekken, dat de stemming onder de soldaten, onderolficieren en of ficieren voortreffelijk is. En dat, terwijl de afstand, die vandaag is afgelegd in auto's met harde banken in totaal 322 km bedraagt. Wie wel eens in een goed ge outilleerde autobus een tocht van een dag heeft gemaakt, kan begrijpen, wat dat wil zeggen. Dat de stemming goed was. bleek schien hieruit wel 't meest dat madanten van elk onderdeel van de co lonne nauwlettend de hand hielden aan de voorgeschreven tussenruimten tussen de onderdelen, een tussenruimte die niet meer mocht bedragen dan vijf minuten. Maar er was meer. De Nederlanders wilden goed voor de dag komen en dat hebben zij ook gedaan. Zij hebben zowel de Belgen als de Fransen in verbazing gebracht door de marsdisciphne die er was en ook door het materiaal, waar mee werd gereden. Vooral de Franse ko lonel, die bij de Gue d'Hosses de colon- Overnachten De vaders en de moeders, de en de verloofden kunnen gerust zijn. '>e militairen van de Eerste divisie 7 decem ber, die vandaag op weg zijn gegaan naar La Courtine, maken het best. En het weer was, zoals men zich dat zou wensen. De soldaten zeggen zelf: „Geen centje pijn". Om drie uur vanmiddag arriveer den zij in Mourmelon, zoals in het sche ma stond aangegeven. Daar zullen zij de nacht doorbrengen. Er zal wel goed ge slapen worden want de eerste dag was vermoeiend. Morgen rijden zij naar Crosses, een afstand van 343 km. En za terdag is de laatste dag. Dan hopen zij gezond en wel in La Courtine te arrive- En Marianne is buitengewoon har telijk voor hen. Reeds nu worden door de bevolking van La Courtine allerlei feestjes georganiseerd. De Nederlanders staan in Frankrijk' Buurman gedood eis vier jaar In de nacht van oud op nieuw v de woonschepenlhaven van Groningen de 33-janige losanbeider R. C. van der S. mei een knipmes gedood door zijn buurman, de 47-jarige invalide werkman W. S. De rechtbank te Groningen behandelde gis teren deze zaak. De officier van justótk achtte verdachte schuldig aan mishande ling de dood ten gevolge hebbende er eiste vier jaar gevangenisstraf. De recht bank zal over veertien dagen uitspraak doen. De eerste grens op de lange weg naar La Courtine wordt gepasseerd: een colonne bij de grensboom ten zuiden van Valkenswaard. {Van een onzer redacteuren) yATERDAG zal de vlag van de Verenigde Staten met 49 sterren gehesen -1 worden op het nieuwe gebouw van de Amerikaanse ambassade op de hoek van het Lange en Korte Voorhout in Den Haag. Dan zullen de Ver enigde Staten voor het eerst in de 177 jaar dat tussen Amerika en Neder land diplomatieke betrekkingen worden onderhouden een „eigen huis" in Den Haag hebben. Een modern huis, gebouwd naar het ontwerp van de Amerikaanse architect Marcel Breuer, die ook tot de ontwerpers van het Unesco-gebouw in Parijs behoorde. Licht en ruimte, dat zijn de eerste ver rassende indrukken, die het gebouw geeft. De hoofdingang is aan de zijde van het ige Voorhout, maar de ingang aan het Korte Voorhout is minstens even majes Hier zullen in de toekomst dan ook de meeste bezoekers binnenkomen, onmiddellijk rechts van de hall is de bibliotheek. Een enorme leeszaal, in twee zuilen de ruimte breken en ons helaas i bedoelingen Er zijn reeds vele belangwekkende :rekeningen gemaakt om aan te to rn welk een geweldige hoeveelheid armte de zon afgeeft. Maar zodra e in de zeer grote getallen belan- is voorstellingsvermogen 1 de steek, en alle goede moeten afstuiten op ons bevattingsvermogen. Men heeft de temperatuur van de buitenkant van de zon berekend op 6000° C. Dat moet aardig warm zijn, want alle denkbare stoffen, zelfs dc moeilijkst smeltbare metalen en mine ralen, worden by een dergelijke tem peratuur niet alleen vloeibaar, maar gaan zelfs in de gasvormige toestand warmte van het zon- oppervlak nog maar een fractie zijn van de hitte die in het middelpunt van dat hemellichaam heerst en die door sommi gen wordt becijferd op 40 miljoen TOCH IS HET ZO! volgens eens in. dat op dit land van 1200 ha ccn zuil ijs staat, die zó hoog is, dat zij tot de zon reikt. Om enigs zins een indruk te krijgen van de enorme lengte van deze fantastische ijskolom, moeten we weten dat de af stand tot de zon ongeveer 150 miljoen km is. Ook deze lengte ls weer te groot voor ons voorstellingsvermogen, zodat we er misschien goed aan doen maar weer eens te gaan wandelen. Dat wil zeggen, in dit geval kunnen we er beter iemand anders op uit sturen, bijv. Barabbas. Wanneer deze man direct na zijn vrijlating, dus eni ge jaren na het begin van onze jaar telling, de weg naar de zon was op gewandeld, zou hjj op dit moment Iets méér dan de helft van de afstand heb- len afgelegd. Want 150 miljoen km doel jen goede loper wel -,o'n 3500 jaar. den, velwillende be wondering staren, maar dat ons in werkelijkheid toch geen steek zegt. Misschien mogen we het daarom een op een andere manier proberen. U gaat een wandeling maken van 3,5 km, dan gaat u rechtsom en en loopt weer 3,5 m. daarna slaat u nog maals rechtsaf, loopt eenzelfde afstand, en daarna staat u ten slotte nog een keer rechts af en wandelt op uw gemak nogmaals 3,5 km naar huis. U heeft dan om een stuk land heen gelopen van on geveer 1200 ha en de tyd die u daar voor hebt nodig gehad bedraagt on geveer uur. Denkt u zich ver- Maar goed, die ijszuil die op het stuk land van 1200 ha rust, is dus van formidabele afmetingen. Desondanks zouden deze 1800 miljoen kubieke ki lometer ijs in één seconde tot water zijn gesmolten, indien alle zonne warmte op deze zuil werd geconcen treerd. En al dit ijswater zou na 8 seconden In stoom zijn veranderd. Na dit gereken kunnen we ook wel eens iets vertellen over de befaam de zandkorrelrekening van Archime des. Maar eerst is de man zelf aan de beurt. volgende keer. ondanks de grote afmetingen toch een sfeer van rustige intimiteit heerst. Prachtige materialen zijn verwerkt:'student! uessreuther graniet Uit Polen is. De zijvleugel aan de Korte Voorhout is door een glazen passage, evenals het ge bouw zelf vier verdiepingen hoog, ver bonden met de vleugel aan het Lange Voorhout, waar op de tweede verdieping de kamer van de ambassadeur is. Een langwerpig vertrek met lage zoldering, waaraan een miniatuur kitchenette grenst. De twee haakse vleugels omsluiten een ruime patio, die een welhaast zuidelijke allure geeft aan het toch zo rechtlijnige gebouw. Veel is er te doen geweest om de stijl van de ambassade, die menig conserva tieve Hagenaar ernstig verontrustte. Maar we geloven, dat Den Haag werkelijk kan zijn op deze aanwinst. Velen zullen e dit i r de r 1 kijkje ons toont hoe de relatie tussen Nederland en de jonge staat Amerika in 177 jaar zich ontwikkelde. Waarbij dan met trots kan worden vermeld, dat de tweede pre sident van de Verenigde Staten, John Adams, niet alleen de eerste in Den Haag stigde Amerikaanse gezant is ge- een ijverig Amsterdams Nog deze maand opheffing van zaken overzee Het ministerie van zaken overzee, di thans tijdelijk beheerd wordt door de minister van verkeer en waterstaat H. A. Korthals, zal waarschijnlijk in de loop van deze maand worden opgeheven. De ministerraad zal vermoedelijk op korte termijn een beslissing nemen over de wijze, waarop in de toekomst het beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea West zal moeten worden gevoerd. Aangenomen wordt, dat de zaken be treffende Nieuw-Guinea bij binnenlandse zaken zullen worden ondergebracht onder leiding zullen komen van speciale staatssecretaris. Dit zal tot ge volg hebben, dat de overgrote me derheid van de ambtenaren, die thi werkzaam zijn bij de directie Nieuw- Guinea van het departement van zaken overzee, naar binnenlandse zaken kun nen overgaan. De zaken betreffende Suriname en de Nederlandse Antillen zouden onder leiding komen enerzijds van de gevolmachtigde ministers voor deze rijksdelen, resp. de heren dr. R. H Pos en W. F. Lampe, en -anderzijds een bureau voor de West, dat zou r ten ressorteren onder de vice-premier, minister Korthals. Tegen de instelling van een dergelijk bureau, dat dienst moeten doen als een soort „trefpunt", zijn van de kant der Antillen reeds be zwaren naar voren gebracht. Premier E. Jonckheer van de Ne derlandse Antillen heeft na zijn verblijf van tien dagen in Neder land verklaard steeds geijverd te hebben voor behandeling van een groot deel der Antilliaanse zaken in Nederland door het kantoor der Ned. Antillen in Den Haag, departement van zaken overzee ver dwijnt. Hoewel de minister zeer coulant was, was het departement overbodig kanaal met over bodige sluizen. De oprichting van een klein bureau vooi contact met Suriname en de Nederlandse Antillen onder leiding van de Nederland se vice-premier achtte hij overbodig. De overneming der werkzaamheden van he departement zou anderhalf bot twei maanden in beslag nemen. Het Antillen- huis wordt verbouwd en zal geheel kan- worden. Voor de heer W. F. M. Lampe wordt een ambtswoning gekocht. Intussen zal hij in een hotel verblijven Voor de financiële aangelegenheden wil men een administratiekantoor te hulp roepen, daar deze geen volle dagtaak op leveren. Voor de koninkrykszaken wordt alles vereenvoudigd. Tot nog toe zonden de Nederlandse departementen de stukken aan het ministerie van zaken overzee, deze weer aan de gouverneur en die weer aan de Antilliaanse regering. Nu loopt alle-s over de gevolmachtigd minis ter. Ook voor interregionale aangele genheden komt er rechtstreeks contact. Wellicht R.T.C. De commissie voor het Statuut wordt spoedig na zijn terugkeer onder zijn lei ding opgericht en zal nagaan of de inter pretaties duidelijk en voor wijziging vat baar zijn en of wijziging van statuubbe- paldngen nodig is. In dit laatste geval zal een kleine Ronde Tafelconferentie wense lijk zijn. Hij meent, dat ook in Nederland 1 Suriname dergelijke commissies komen. In Nederland heeft hij gesproken over zetelverplaatsing van de Caraïbische com- 'e naar Willemstad, mils d'it geen k-osten vergt, de Euro markt, personeels- werving voor de verdediging en invoering cassatie, terwijl minister J. E. Yraus- quin later de financiële zaken zal be handelen. Ook had hij een onderhoud met de. directie van Shell-Nederland. Op Soestdij-k heeft hij oude herinneringen opgehaald over het koninklijk bezoek Wat het werk der Sticusa betreft, meende hij, dat dat dit te veel langs de regeringen heen loopt. Op 6 juli -hoopt hij te Willemstad terug 1 keren. als u met vakantie gaat In kamp of caravan, in bungalow of hotel kunt u zich dan op elk moment perfect scheren. Met GILLETTE voelt u zich steeds fris en schoon. Is uw oude apparaat geen precisie-apparaat meer? Vervang het dan door een nieuw, voor u op reis gaat Koop deze ideale set voor toeristen Vijftig jaar na Blériot DRIE NEDERLANDERS zijn er bij ti de 163 inschrijvers voor herden- m inschrijvers voor herden kingsrace LondenParijs, uitgeschre- :n door de „Daily Mail". De race, waarbij de deelnemers vrij zijn in de keuze van hun vervoer middelen, wordt gehouden ter herden king van de vlucht die Louis Blériot vijftig jaar geleden maakte. Blériot loog toen in 37 minuten van de Franse naar de Engelse kust, een af stand van veertig kilometer. Winnaar van de herdenkingsrace wordt de deelnemer, die de kortste tijd oteren voor het afleggen van de afstand tussen Marble Arch, het hartje Londen, en de finish bij de Are de Triomphe te Parijs. Alle deelnemers moeten hun over tocht maken in de periode van 13 tot 23 juli. De Nederlandse deelnemers, onder wie de heer J. B. Th. Hugenholtz, directeur van heit circuit Zandvoort, houden hun plannen over de wijze van oversteken nog geheim. Tweede en derde Nederland- deelnemer zijn respectievelijk Eelco Schuller uit Den Haag (bekend helikop terspecialist) en de journalist Gonggrijp. Aan de wedstrijd wordt deelgenomen door helikopters en straaljagers. Ook is er iemand op het idee gekomen het toe stel van Blériot nate bouwen. Studenten van een technische hoge school hebben ingeschreven met een eigen gebouwd vliegtuig en een auto, eigen makelij. Zoekt U iets beters? Goedkoop van de vijftien vrouwelijke deel- rs zal hert Kanaal in een eigen vliegtuig oversteken. Van Londen het Engelse vliegveld en van het vlieg- in Parijs naar de Etoile zal zij ge bruik maken van een fiets. Op deze ijze denkt zij de prijs voor de „good- koopste manier" in de wacht te slepen Stirling Moss en Maurice Trintignant, twee bekende autocoureurs, zullen .vagens klaar staan om de tijd glanzend donker teakhout uit Birma voor ïambrizeringen en de parketvloer in het auditorium: cristalline. kleine stukjes gehouwen marmer uit Zuid-Zwitser land voor de wanden van ball en gangen, ivartc Noorse leisteen voor de vloeren. De gevel is opgetrokken uit rauschel- kalksteen uit Duitsland, terwijl de ge- Een kijkje in de grote biblio theek van het nieuwe gebouw van de Amerikaanse ambassade aan het Lange Voorhout in Den Haag. (Van een onzer redacteuren) TAS. J. M. VAN KRIMPEN kan het kampeercentrum van de Stichting Evangelish Herstel op een terrein bij het Mosselepad en de Arnhemseweg Ede laten bouwen. De Kroon heeft thans ook goedkeuring gehecht aan het door de gemeenteraad van Ede gewijzigde uitbreidingsplan, waardoor de bouw van dit kampeercentrum de jeugd uit de volkswijken uit de grote steden verwezenlijkt zal kun- en worden. De realisering van de plannen van de stichting Evangelisch Herstel werd af geremd omdat de rentmeester van hei landgoed De Boekhorst bij de Kroon in 'P was gegaan tegen een beslissing het college van Ged. Staten van Gelderland, waarbij aan het raadsbesluit goedkeuring was gehecht. In een openbare zitting van dc Raad ran State, die begin mei werd gehou- len. had ds. Van Krimpen er op gewe en, dat het jeugdwerk in de volkswijken ■an Rotterdam, Den Haag en Amsterdam /oor duizenden guldens schade was be- okkend, omdat de noodzakelijke uit bouw van deze arbeid niet kon worden voortgezet. Vlugger dan gebruikelijk is heeft de Kroon in deze zaak een beslissing ge nomen. Het beroep van de rentmeester van het landgoed De Boekhorst is gegrond verklaard en het goedkeurings besluit van het dagelijks bestuur der provincie gehandhaafd. De Kroon heeft overwogen, dat de grond van de Stichting Evangelisch Her stel en Opbouw deel uitmaakt var terrein, dat voor en tijdens de oorlog ontgonnen is, doch thans een kale vlakte vormt en dat tegen de oprichting een vakantiecentrum geen enkel bezwaar bestaat. ECHTPAAR STAL GELD TIJDENS BEGRAFENIS De rijkspolitie te Oudendijk heeft eei echtpaar uit Purmerend aangehouden, dat ervan verdacht wordt enige keren geld te hebben gestolen bij een landarbeider. M, en vrouw brachten van tijd tot tijd e bezoek bij de stiefvader van de vrouw maakten van die gelegenheid gebruik be langrijke bedragen mee te nemen. Zo ont vreemdden zij enige weken geleden, de moeder werd begraven, onder een bankbiljet van duizend gulden. Dr. K. Rictema, wetenschappelijk mede werker aan het Shell-laboratorium te Am- rdam is benoemd tot gewoon hoog leraar in de scheikunde aan de technische hogeschool te Eindhoven. MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Droom en werkelijkheid Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Recreatie Voor vakantie of ook voor de wekelijkse recreatie in de vrije natuur is ruimte nodig. Dit wordt, zonder dat er een woord Frans bij is, zeer duidelijk gezegd in het vorige week verschenen jaarverslag van de ANV/B. Er zijn tal van redenen die in ons benauwend dichtbevolkte land deze ruimet beperken. Industrialisatie, behoefte aan landbouwgronden, wegenaanleg, toe neming der bevolking en de daardoor noodzakelijke woningbouw inclusief stads en dorpsuitbreiding dit alles zijn factoren, die een letterlijke aanslag vormen op het Lotaal der recreatieve gronden. In het zelfde jaarverslag klaagt de ANWB. dat ■O noodzakelijke natuurbeschermings- nog altijd op zich laat wachten. Dit wachten is niet van vandaag of gisteren. Het duurt nu al ruim dertig jaar. Reden lor de nieuwe staatssecretaris om hier zijn jeugdige, in staatsdienst onver- kte krachten op te beproeven. Het „erger dan een misdaad, neen een zijn hiermede dertig jaar of zelfs r dertig maanden te wachten. Want gedane zaken ook op het stuk der be perking van recreatieruimte nemen geen. Het steeds stijgende gemotoriseerde verkeer, straks wellicht een. kortere werk- ook de onontbeerlijke behoefte aire oefenterreinen zijn omstan digheden. die langer verwijl bij deze iatuurbeschermingswet behoren te ver hinderen. Natuurlijk zijn er ook gunstige factoren. De uitvoering van de Zuidezee- werken en van het Deltaplan zullen „lege" gronden toevoegen aan het totaal van het Nederlandse territoir. Men is verder bezig industrieën te vesti- ie noordelijke provinciën. Maar al geeft zulks een kleine verlichting aan de benauwenis in de Randstad Holland, het is duidelijk dat men ook met de recreatie- gronden in het hoge noorden zuinig moet (Alg. Handelsblad). Prof. dr. T. A. Springer, buitengewoon hoogleraar te Utrecht is benoemd tot ge- hoogleraar in de algebra en analyse

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5