Jlicutue gtii&ctfe ÖTauraitl i sïIEUW BRITS VOORSTEL VOOR TOPGESPREK Berlijn blijft plaats van presidentsverkiezing de AdenauerDuitsers willen geen agressie meer Servies voor Paola bezorgd in Blerik Ben Goerion staat voor een kabinetscrisis Zuivering in Pakistan Duitse Partij Inbreker in het nauw schiet zichzelf van brugleuning af steunt geen der kandidaten 13' I ■imk (Dl 'asere- Explosie in trein: gas in vlam op zwemmers MAANDAG 29 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraat 87 Directie. Redactie. Abonnementei Advertentie-afdeling TeL 3144L ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 5893d. Directie: F. DTE MEE Hoofdredaetenr: Dr. E. DIEM CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SlantaosHcfi k gijf&Ieuen mgn bert in ttgfjenspoet" Veertigste jaargang no. 11600 Genoeg „bakzooitjes" Zie pagina 4 n Om impasse in Genève te doorbreken Oorlogsklanken van Sukarno jikarno heeft in een rede voor tw jderdduizend mensen te Hanoi in )rd-Viet verklaard, dat zijn land er jrd-Viet te maken hebben met eer peenschappelijke vijand, het imperia le. dat zich met materiëlë en morele pens tegen hen verzet, aldus meldt I persbureau Nieuw-China. Sukarno C vergezeld van de president van prd-Viet. Ho Tsji Min. )e volkeren van Indonesië en Noord- st strijden schouder aan schouder t I imperialisme voor vrijheid en (uw leven, zeide Sukarno. Daarom zul- i de harten van onze twee volkeren ijd verbonden zijn. Zowel Indonesië i Noord-Viet is nog verdeeld. Daarom leten wij onze strijd versterken om de aheid van onze landen tot stand te pgen. aldus Sukarno. Onlusten in Kameroen [n een uur tijd hebben dertig terro- iten in Douala (Frans Kameroen) aan-1 Hen gedaan op een politiebureau, een X en een bioscoop. Daarbij werden zes ^sonen. onder wie drie Fransen, ge- od en twintig gewond, pe terroristen behoren waarschijnlijk i de verboden Volksunie, die een actie jent voor onafhankelijkheid en eenheid pt Brits-Kameroen. lanval op Lembang Jngeveer honderd man van de Daroe-1- m hebben zondag een aanval gedaan het vakantie-oord Lembang, 15 kilo- iter benoorden Bandoeng. Zij gebruik- mortieren, zware machinegeweren en dere automatische wapens. Vijf burgers rloren het leven. De verliezen van de wallers en het leger zijn onbekend, enals de duur van de gevechten. Wel ild wordt, dat het leger versterking eeg uit de buurt. (Een en ander is na- felijk geschied op 15 km van de beide bte garnizoensplaatsen Bandoeng en nmahi.) Stiefzoon moordde gezin uit [Het Canadese dorp Stebtler in de pro- ïcie Alberta is in rep en -roer door de (dekking van een zevenvoudige moord je 22-jarige Robert Raymond is inmiddels iarresteerd verdacht van moord op zijn pder, zijn stiefmoeder, drie stief broertjes vee stiefzusje6. De leeftijd der kin- 1 varieerde van negen tot drie jaar .De stoffelijke resten werden ontdeki in stapel autobanden achter hel de familie. De politie ging op iderzoek uit. toen buren zich ongerust (laakten, omdat ze niemand meer in of om woning zagen. DE BRITSE REGERING zal een 1 conferentie voorstellen om de impasse te doorbreken benadering van de Geneefse het houden topconferentie mogelijk te maken. Dit wordt in welingelichte kringen te Londen door Ass. Press vernomen. Minister Selwyn Lloyd zal de komende week overleg plegen met zijn Amerikaanse, Franse en Westduitse collega's over een plan voor nieuwe westelijke voorstellen over Berlijn. Deze zouden naar inhoud niet veel afwijken van de oude, maar wel in vorm. Intussen heeft het Britse blad Sunday Express geschreven, dat het zowel in het belang van Engeland als van de Sowjetunie is, als Duits land verdeeld blijft. Het blad meent, dat er geen kans op succes is, als men Adenauer zijn zin geeft en blijft aandringen op hereniging van Duits land. Dit zou het enige menings verschil zijn tussen Oost en West en volgens het Britse blad behoort het er eigenlijk helemaal niet te zijn. Het besluit met de opmerking, dat het zowel in het belang van Enge land als van Rusland is, dat de dictatqriaal-gezinde Duitsers ver deeld blijven. Dit i$ koren op de molen van de Ru> sen, die bij monde van Gromyko hebben laten weten, dat het Westen de komendi weken, die voorafgaan aan de hervatting van de Geneefse besprekingen, goed moet gebruiken voor het bepalen van een i listischer standpunt in het Berlijnse het Duitse vraagstuk. Dé Rus ontkende opnieuw, dat de Sowjetunie van pla West-Berlijn op te slokken en zijn woners de vrijheid te ontnemen. Gromyko beschuldigde West-Duitsland er van, te trachten de Geneefse confe rentie tegen te werken door een politiek van obstructie te voeren, die kanselier Adenauer zo dierbaar zou zijn. Adenauer zelf zeide gisteren op een openluchtbijeenkomst tot 120.000 uit Sile- zië verdreven Duitsers, dat deze een on betwistbaar recht hebben op de gebieden, waaruit zij verjaagd zijn. Hij verklaarde, dat de westelijke geal- 'tTANLEY LAMP, leerling van de kweekschool Blerik dacht 6 over- emden te vinden, maar hij zag een osthaar zilveren theeservies. Een orstelijk geschenk van de koning rnn Thailand, bestemd voor pring Libert van België. omvang van de kief had reeds enige ondering gewekt bij Stanley. Hij rachtte op een zending overhemden, die em vanuit zijn geboorteplaats op Curacao ouden worden toegezonden Toen hij chter de fluwelen lap zag waarmee het n 6ervie6 wa6 afgedekt en de ver- egelde brief met de vreemde tekens, toen hij, dat Van Gend en Loos een foutje lad gemaakt. Stanley stelde de bezorgers op de hoog- j van zijn ontdekking en vertelde hun lat prins Albert nog steeds in Brussel rentoeft en geenszins in Blerik. De voorbereidingen van het prinselijke iu wel ijk in Belgic.dat donderdag 2 juli lal worden voltrokken zijn reeds in volle lang. Niet minder dan honderd gasten zullen ezig zijn als de burgemeester van Brussel, Lucien Cooremans, het bruids paar zal toespreken in de Empire-zaal van het koninklijk paleis. Prinses Paola zal in het wit gekleed zijn, de prins in het uniform van marine officier. t een stoet van twintig auto's, ge- escorteeird door 140 ruitens van de konink lijke garde, gaat het bruidspaar na het burgerlijk huwelijk naar de St. Goedele- kerk. In het paleis van Laeken wordt ver bolgens een bruiloftelunch gegeven- In Brussel is er reeds een bloeiende narkt voor kijkplaatsen in huizen cn kan oren langs de route ontstaan. Sommige plaatsen brengen vijftig gulden op. Gesprek gewenst over salarissen vliegers De besturen van da drie vakbonden van burgerluchtvaartpersoneel, de Alge mene bond van luchtvaartpersoneel, df Ned katholieke bond van vervoersper- son*e: St Raphael en de Christelijke |bedri>/«.iroeipencentrale hebben zich be raden over de problemen die door de regering aangekondigde wijzigingen in de loonpolitiek voor hun leden kunnen heb ben. Vastg—Uld werd. dat de maatregelen die de KLM-dirccfcie met het oog op het komende .atraaltijdperk in de burger- luchtvaart getroffen heeft, dan wel tref fen wil. enerzijds een hogere produk- ttvitaat b»ogen en anderzijds van hel peraoawel hogere prestaties vergen. Da besturen steldan daarom vast dat «e alle aanleiding voor bestaat om de duidtfio situatie nauwkeurig te bestu- lieerden de belangen van West-Duitsland in Genève uitstekend hebben behartigd, maar zeide bezorgd te zijn over de com munistische propaganda in het Westen, die West-Duitsland tracht af te schilderen als het land, dat de wereldvrede in de weg staat. „Duitsland is niet voornemens, ooit weer de vrede te verstoren," aldus Adenauer. Opslag kernwapens in Europa Met de Franse regering wordt nog on derhandeld over het op6laan van kern wapens. aldus heeft de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten. generaal Norstad, te Washington verklaard. De generaal vertrouwde erop, dat de ningeversohillen over het opslaan kernwapens in Europa uit de weg zullen worden geruimd. Noretad noemde het „tamelijk ongelukkig", dat aan bet even tueel overbrengen van enige Amerikaanse vliegtuigen van de Franse bases zoveel ruchtbaarheid was gegeven. Hij noemde de berichten dat 200 jachtvliegtuigen van de Franse bases zouden worden terugge trokken „grotendeels speculatie". Roden verliezen op IJsland Volgens de eerste uitslagen van de zon dag op IJsland gehouden algemene ver kiezingen is minister-president Jonsson, lid van de sociaal-democratische partij, verslagen. Ook de sociaal-democratische minister van justitie. Skarphedinsson. leed de nederlaag. Verder blijkt volgens de eerste uitsla gen een achteruitgang van ten in alle steden. Acteurs van de toneelgroep Het Masker, in kostuums uit het spel „Pas op voor stille waters", heb ben zaterdagmiddag in Den Haag gecollecteerd voor het Anjerfonds. Ze kwamen ook bij de ministers Cals en De Quay, welke laatste men hier op zijn departement gefotografeerd ziet. Vandaag gaan de gedachten van het Nederlandse volk uit naar het witte paleis te Soestdijk, waar Z.K.H. prins Bernhard temidden van zijn gezin zijn 48ste verjaardag viert. Vanavond zal de Prins (voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse t.v.) op het beeld scherm verschijnen, geïnterviewd door Herman Felderhof. (Foto Paul Huf) Wapens voor Duitsland Het Israëlische parlement heeft voor vandaag een motie van de com munisten waarin wordt gezegd dat het parlement geen vertrouwen heeft in de regering van premier Ben Goe rion, en een motie van de rechtse Heroet-partij waarin wordt verzocht om een debat over de verkoop wapens aan de Duitse bondsrepubliek door Israël, op zijn agenda staan. Waarnemers zijn van oordeel dat de twee moties kunnen leiden tot een kracht meting in het parlement waarin de hui dige coalitieregering kan vallen. De 73- jarige premier is van plan wapens aan Duitsland te blijven verkopen en de tegenstanders van die transactie in de coalitie, namelijk de linkse Ahdoet Avo- da-partij, uit de regering te stoten. Om dit te toen staat Ben-Goerion geen an dere weg open dan het ontslag van het gehele kabinet in te dienen. De Heroet-partij tracht andere partijen rioe te brengen zich bij de stemming irer de communistische motie tegen Ben- oerion uit te spreken. Het Israëlische kabinet is gisteren acht Niet minder dan vierentachtig Pakis taanse functionarissen zijn zaterdag van hun functie ontheven wegens corruptie of onbekwaamheid. Dit is geschied op bevel van de lands- president, generaal Ajoeb Chan, die heeft meegedeeld dat. deze maatregel deel uit maakt van het zuiveringsprogram van de „Tevolutae van oktober jL" Onder de ontslagenen is de zaakgelastigde te Rabat, prof. Abmed Ali. Ondanks Russisch protest: ONDANKS een Russisch protest, ingediend bij de Westduitse Bondsrepubliek, Amerika, Enge land en Frankrijk, zal de verkie zing van de president van de Bonds republiek woensdag toch in West- Berlijn worden gehouden. De Rus sen noemen het een provocatie om het kiescollege, bestaande uit 1038 personen, in Berlijn te doen samen komen en menen dat het doel daar van is een akkoord over het Ber lijnse probleem te voorkomen. Een redenering die niet opgaat, daar ook de vorige presidentsverkiezingen iD Berlijn zijn gehouden en de Bondsdag er Achtervolging kreeg dramatisch slot Na een korte, maar hevige achter volging door de nachtelijke straten van Maastricht heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een levensgevaarlijk gewonde inbreker uit het kanaal bij het Park gevist. De man had zich toen hij op de brug in het nauw was gedreven zich in de buik geschoten met een pistool, dat hij even tevoren bij een worsteling een patrouillerend agent had ontful- seld. De achtervolging op de man de 29- jarige arbeider H. K. uit Rijswijk (Z.H.) was ingezet, na een waarschuwing over inbrekersactiviteiten bij de restauratie in het Park. De bemanning van een radiowagen, la ter geassisteerd door agenten van een patrouillewagen. zochten het duistere park af. De vogel was inmiddels mét geld en sigaretten gevlogen. Later in de nacht zag een patrouille rend agent een „verdacht persoon" op de blekerij. De persoon nam, na somma tie van de agent, de vlucht en dook een duistere steeg naar de Parkweg in. Waarschuwingsschoten maakten in druk: de man kwam weer te voorschijn en nep de agent toe, dat hij gewond was en dringend doktershulp nodig had De agent naderde de man voorzichtig, maar niet voorzichtig genoeg Hij kreeg een daverende klap met een koffer op het hoofd. Er ontstond nbreker di- - het pistool :en worsteling, waarbij de kerngezond bleek te zijn van de agent wist te be machtigen. Met het pistool vluchtte de inbreker in de richting van de St. Pie- terskade. Op de brug kwam hij oog ^^^1 staan met een tweede agent, die op het geluid van de schoten was komen toe lopen. Met getrokken pistool naderde de achtervolgde deze eveneens gewapende Midden op de brug bleef de inbreker staan. Hij richtte het pistool op zichzelf en schoot een kogel in de buikstreek. Met een angstige kreet plofte hij over de brugrailing in het water. Na operatief ingrijpen in het St. Annadalziekenhuis bleef de toestand K. nog geruime tijd zeer ernstig. vergaderd heeft, en de Sowjetunie daar tegen nimmer geprotesteerd heeft. De Verenigde Staten hebben het Rus sische protest dan ook onmiddellijk van de hand gewezen en de overige mogend heden zullen niet anders doen. De Russische nota bevat geen dreige menten van een blokkade of andere re presailles. Wel was de nota gevoegd bij verklaring van Gromyko. dat de Sow jetunie blijft bij de eisen inzake ontrui ming van West-Berlijn en dat het Westen heeft aangestuurd op een opschorting van het overleg te Geneva. Inmiddels zijn vrijwel alle afgevaardig- en voor de presidentsverkiezing reeds in Berlijn aangekomen of onderweg. De helft zijn leden van de Bondsdag, de overigen zijn leden van de parlementen der deelstaten. Bij eerste stemming moet de kandidaat oor de presidenfszetel de absolute meer derheid. 520 stemmen, behalen. Dr. Hein- rich Lübke, de kandidaat der christen democraten, kan op 517 stemmen van zijn partijgenoten rekenen. De Duitse partij, de coalitiegenoot van de C.D.U., heeft 24 afgevaardigden, maar heeft reeds mede gedeeld geen der kandidaten te zullen steunen. Gebeurt dit inderdaad niet, dan zal de derde stemming moeten worden af gewacht, waarbij een eenvoudige meer derheid genoeg is De voornaamste tegen stander van de 64-jarige Lübke is de so- Chroesjtsjef weer vol goede wil De Sowjetunie blijft bereid onmiddellijk en zonder aarzeling een overeenkomst te tekenen tot net stopzetten van aiie soorten proeven met kernwapens. Dit heeft Chroesjtsjef geschreven aan het congre? van de Europese anti-atoombewapening6- eonferentie te Sohliersee in Beiéten. De federatie had op 5 mei aan de regeri: leiders van de Sowjetunie, de Verenigde Staten en Engeland een open brief gezon den, waarin werd aangedrongen op stop zetting van de proeven. Het congres wordt bijgewoond door afgevaardigden twaalf Europese landen. Voor Nederland is aanwezig pater Jelsma. De Russische premier, Chroesjtsjef zal bij zijn officieel bezoek aan Denemarken van 10 tot 15 augustus door zijn echt genote Nina Petrovna vergezeld woi De uitnodiging voor het bezoek de drie Scandinavische landen was tot Chroesjtsjefs echtgenote gericht, maar niemand had verwacht dat zij daar van gebruik zou maken. Zij heeft haar echtgenoot nog nimmer op een officieel bezoek buiten de Sowjetunie vergezeld. O'nroesjsjef en zijn vrouw zullen Gisteren was het levensgevaar geweken, hotel „Store Kro" in Fredensborg, op maar nog altijd kon hij niet worden ver- ongeveer 35 km ten noorden van Kopen- hoord. hagen, logeren. cialistische kandidaat prof. Carlo Schmid jaar). De derde kandidaat is de 71- jariige vrije democraat Max Becker. Alle in Bonn geaccrediteerde hoofden an diplomatieke missies hebben een uit nodiging ontvangen de verkiezing bij te De nota van de Sowjetunie wordt min of meer beschouwd als het antiwoond op de uitnodiging aan de Russische ambassa deur Smirnov. Men neemt dus aan, dat hij niet aanwezig zal zijn. In Wëston-Supermare, een po pulair vakantieoord in Somer set in Engeland, weet men zich te behelpen. Ten gevolge van de typografenstaking verschij nen er geen kranten en daarom heeft men deze (charmante) juf frouw tot omroepster aange steld. Dagelijks wandelt ze, met bel en een groot stuk papier, het stadje door en ze heeft altijd (bewonderende) luisteraars. uur bijeengeweest. Vandaag zouden ze de kwestie opnieuw bespreken. Ben-Goerion heeft op een bijeenkomst van de arbeiderspartij „Mapai" ver klaard: „Indien een lid van de coalitie regering tegen mij stemt of zich ont houdt, zal hij moeten aftreden. Indien ik in dat geval binnen veertien dagen geen nieuwe regering kan vormen, ga ik heen." Trouw nooit met een politicus Mevrouw Dorothy Macmillan, de echtgenote van de Britse pre mier, heeft zaterdag bij het uit reiken van diploma's aan ver pleegsters te East Grinstead in zuid-oost-Engeland de waarschu wing geuit: „Trouw nooit met een politicus". Het verzorgen van een kiesdis trict is veel zwaarder dan het verzorgen van de moeilijkste pa tiënt, zei zij. Uraniumproduktie goedkoper De Sunday Dispatch meldt dat een groep Britse geleerden o.I.v. Sir William Penney een middel heeft gevonden om plutonium te maken tegen een zeer lage kostprijs. Hierdoor zal niet alleen de produktie ui kernwapens veel goedkoper worden, aar zal men ook in staat zijn bepaalde bronnen van kernenergie, in het bij zonder op het gebied van de voort stuwing van schepen, sneller tot ont wikkeling te brengen, aldus het blad1. Reineveld tevreden De Machinefabriek Reineveld te Delft meldt, dat de 'gang van zaken en de order portefeuille bevredigend zijn en niet af wijken van hetgeen in het jaarverslag 1958 is medegedeeld. Berichten over samengaan en andere opzienbarende ge beurtenissen worden tegengesproken. Prijzen Maatschappij Ned. Letterkunde In de jaarvergadering van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde, welke zaterdag in Leiden wordt gehouden, de prijs voor meesterschap ditmaal toe gekend aan de historicus prof. dr. F. L. Ganshof te Brussel, overeenkomstig het advies van de Commissie voor geschiede- s en oudheidkunde. De Lucy B. C. W. van der Hoogtprijs werd overeenkomstig het advies van de Commissie voor schone letteren voor dit jaar toegekend aan dr. A. Koolhaas vnor zijn bunded dierenverhalen onder de titel „Br zit geen spek in de vad". Na geslaagde inbraak in cel opgesloten Tien inbraken in Santpoort zijn zon dagochtend opgehelderd door de arres tatie van de beruchte recidivist T. uit Leeuwarden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden in Santpoort in enige villa's vier inbraken gepleegd. Een be drag van 600 gulden werd vermist. De Velsense recherche was reeds geruime tijd op het spoor van een man die regel matig inbraken in Santpoort pleegde. Zaterdagavond kon men tot arrestatie overgaan toen T. in zijn woning werd opgewacht en het in Santpoort gestolene op hem werd aangetroffen. De man heeft tien inbraken in Santpoort bekend. In andere gemeenten blijkt men echter ook grote belangstelling voor hem te hebben. Louis Armstrong, de befaamde neger- jazztrompettist, heeft vanmorgen het zie kenhuis te Spoleto verlaten en is per auto met zijn vrouw naar Rome vertrokken. Wisselend bewolkt De Bilt verwach tot dinsdagavond: g Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige noordwes- yffi m Olijke wind. Dezelfde tempe- '.rtlllA raturen als vandaag of iets (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag 30 juni: zon op 4.23. onder 21.04; maan op 1.16, onder 15.34; 6 juli nieuwe zondagmiddag omgekomen en zeventig gewond bij een ontploffing van butaangastanks in een goede rentrein, die Meldrim in de Ameri kaanse staat Georgia passeerde. De trein reed juist over een brug, die een riviertje bij een druk bezocht recreatieoord overspande, toen de ontploffing zich voordeed. Vele mensen waren op dat ogenblik brandden door het brandende gas. dat met grote steekvlammen over het water spoot. Een grote groep spelende kinde ren nam gillend de vlucht, maar ook onder hen vielen slachtoffers De ene ontploffing volgde op de andere en na korte tijd hingen twee wagons schots en scheef op en van brug. Een nabijliggend huis vatte vlam. evenals een bos in de direote nabijheid. Tien tallen ziekenauto's en helikopters schoten te hulp en vervoerden de doden en ge wonden naar de ziekenhuizen van Sa vannah, dat op 25 kilometer afstand ligt. De oorzaak van de ramp is nog niet vastgesteld. Een der overlevenden weet het ongeluk aan het te hard rijden over de vrij eenvoudige schraagbrug, waar door deze instortte. Toen bij de val een wagen met butaan in brand vloog, volgde al spoedig de rest. waarna het vloei bare gas zich brandend over oever en water verspreidde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1