Jlicttuio ÖTourant fleXa Bij overstromingen 187 loden 200.000 daklozen Oogst lijkt in grote delen van het land te mislukken Filmweek Arnhem Watermassa's bedreigen dichtbevolkt Kanton Algerijnen na 1 uur verslagen Droogte geeft Westland meer profijt Australië kan Nederlanders nog meer gebruiken dan schade Bij ontploffing van granaat twee doden schilder met DONDERDAG 25 JUNI 1959 BUREAUS: Ste Redactie, Aboi me-afdellng Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 68930. Veertigste jaargang no. 11597 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastich is ghebleuen tnyn hert ia tcgh^nspoet" Zie pagina 5 Regen-zonder-ophouden in China fONDERDZEYENENTACHTIG MENSEN zijn om het leven gekomen bij de overstromingen in de Chinese provincie Kwantoeng. Meer dan weehonderdduizend mensen zijn dakloos geworden. Toen radio-Peking dit meldde, moest eraan worden toegevoegd dat de watermassa van e drie overstroomde rivieren de Si-Kiang, de Peh-Kiang en de Toeng- |üang mogelijk in de loop van de dag de grote stad Kanton zou berei- hetgeen een ramp van ongekende omvang zou kunnen betekenen. De drie rivieren komen bij Kan- ven en stromen dan als de faarlenrivier naar de Zuidchinese De dijken van de Paarlenrivier kijn reeds op verschillende plaatsen jloorbroken. Op de plaats waar de samenstromen, houdt de jiijk nog stand. Het water is daar tot 17, of 2,7 meter boven het gevaar lijke peil, gestegen. Door een zware tegenval in de afgelopen dagen kan net water nog verder stijgen. Een leger van twee miljoen man, Falie strijd in Bone Franse troepen, gesteund door vlieg- ïigen en tanks, hebben gisteren aan de ind van de Algerijnse stad Bone een ;roep opstandelingen vernietigd. Na een ;evecht van ruim acht uur slaagden de 'ranse infanteristen en tanktroepen erin, Ie Algerijnse commando's een verplette rende slag toe te brengen. Vijftig opstan. lelingen sneuvelden, vijftien werden ge- rangen genomen. 38 Fransen kwamen om iet leven. Het was de grootste aanval die ie rebellen ooit op een grote Algerijnse itad hebben gedaan. In augustus zal koning Mohammed darokko een bezoek brengen aan 'p De Gaulle van Frankrijk. De Ma- nanse premier, Abdalla Ben Ibrahim, leelde gisteren mee, dat de koning zal iroberen tijdens die ontmoeting met pre- iident De Gaulle een oplossing te vinden het Algerijnse probleem, premier zei op een persconferentie: contact is bedoeld om De Gaulle Ie gelegenheid te geven, uit de vicieuze :irkel van de vijf jaar oude Algerijnse komen, waarvoor niemand een weet". Ook zal een oplossing vor-den gezocht voor dé moeilijkheden Frankrijk en Marokko. Massamoordenaar Starkweather terechtgesteld gewapend met houwelen, schoppen en zakken zand, is al dagenlang De 20-jarige Amerikaa s naar Charles Starkweather is vannacht j de elektrische stoel in de gevangenis in de staat Nebraska terechtgesteld, inderhalf jaar geleden heeft h« op een iloedige zwerftocht, in gezelschap van :n jonge vriendin, elf mensen vermoord. Tot kort voor de voltrekking van het innis heeft men getracht he mening te irijgen. De gevangenisarts, dr. Finkei. die ie dood van Starkweather zou moeten aststellen, kreeg even voor de executie in hartaanval en overleed ter plaatse. Starkweather zeif bleef tot het laatste igenbl.ik onbewogen en glimlachte zelfs, hij, vastgebonden aan de houten naar de 35 getuigen keek. Duitser vermoordde vier vrouwen De openbare aanklager te Karlsruhe leeft gisteren meegedeeld, dat de politie saterdag een 21-jarige landarbeider heeft jearrestoeerd. die vier moorden en vijf- ien inbraken zou hebben gepleegd. Volgens de openbare aanklager heeft de aan bekend op 28 februari een 44-jarige fabrieksarbeidster, op 17 maart een 17- larige kapster, op 18 mei een 22-jarig lantoormeisje en op 8 juni een 18-jarig iienstmeisje te hebben vermoord. Soldaat bij oefening omgekomen I Tijdens de militaire oefening Panta ïi, die op het ogenblik in het zuiden van :t land wordt gehouden, is gisteravond n half elf een militair om het leven se men. De dienstplichtige soldaat E. [Bunskoek, die deel uitmaakte van een patrouille,- die als infiltratiegroep optrad, bij het zwemmend oversteken van de 3 nabij Putterswijk verdronken, Men (neemt aan. dat de soldaat, die plotseling (Wegzakte, kramp heeft gekregen. Soldaat (Bunskoek was 19 jaar en woonde in Gla- perbrug. Tegelijk met de ballerina Mar got Fonteyn heeft de bekende historicus prof. dr. P. Geyl uit Utrecht gisteren een eredocto raat ontvangen van de beroemde universiteit van Oxford. Prof. Geyl droeg een zwarte toga, maar Margot Fonteyn was ge kleed in een speciaal voor. deze gelegenheid ontworpen toga van brocaatzijde. Prof. Geyl werd eredoctor in de letteren, de dan seres in de muziekwetenschap. GEVECHT MET EEN OCTOPUS Een moedige Engelse vakantieganger, de 26-jarige John Palmer uit Londen, heeft gisteren op Sicilië na een hevig ge vecht met een octopus de 22-jarige Sici- liaanse visser Guiseppe la Mantia uit de lange vangarmen van het dier weten te LaL Mantia was met een onderwaterge- weer in het water gedoken. De octopus greep hein onverwacht met een van zijn ijzerstenke, ongeveer een meter lange armen vast- en trok hein mee tot een diepte van negen meter. Daar het dier zich met zijn andere armen stevig aan een rotsblok vasthield, lukte het de Siciliaan niet zich te bedrijden. La Mantia's 27-jarige broer Antonio tracht te tevergeefs Guiseppe los te trekken. John Palmer, die alles van de oever af in het kristalheldere water van de Straat van Messïna duidelijk kon vol gen, greep een mes en dook eveneens de zee in. Hij hakte met het mes op de octopus in, totdat het dier de geest gal en La Mantia losliet. De Siciliaan bleek I slechte lichte verwondingen te hebben opgelopen. koortsachtig in de weer om het ge vaar voor Kanton af te wenden. Radio-Peking meldde dat treinen, vrachtwagens en schepen voortdu rend materiaal aanvoeren voor de door overstroming bedreigde gebie den. „De strijd tegen de overstro mingsramp heeft een beslissend sta dium bereikt", aldus de radio. Het leger heeft volgens de ra dio in één dag twaalfduizend mensen gered. „In de omgeving van Kanton heeft de luchtmacht vijf da gen achter elkaar meer dan twee honderd ton levensmiddelen, kle ding, medicamenten en communica tiemiddelen uitgeworpen boven een gebied dat door het alles vernielen de water geheel van de buitenwereld Kongolezen eisen verkiezingen Kongolese politieke partjjen hebben in een memorandum aan de Belgische mi nister voor de Kongo. Van Hemelrijck. verkiezingen bjj algemeen kiesrecht ge ëist, om een regering zonder benoemde leden te kunnen vormen. Zij verklaren dat geen Kongolees organisaties zijn ge raadpleegd voor de Belgische regerings verklaring, die „schuchter" was en niet voorziet in alle stadia, die nodig zijn om de Kongo onafhankelijkheid te geven. In het memorandum wordrt gezegd, dat er in juni 1960 algemene verkiezingen moeten worden gehouden voor een par lement en een „verantwoordelijke rege ring". Bij de overhandiging van het memoran dum demonstreerden inheemsen voor het regeringsgebouw in beopoldstad. Zij droe gen spandoeken met poschriften als „Weg met het kolonialisme" en „onmiddellijke onafhankelijkheid". Bij na een maand heeft minister Van Memelirijck door de Kongo gereisd. In Leopoldstad verklaarde hij gisteren, dat de Kongo een overgangstijd doormaakt. Sommige mensen klampen zich vast aan het regime, dat door de Belgische rege ringsverklaring naar het verleden is ver wezen. Anderen trachten de ontwikke ling naar de onafhankelijkheid van de Kongg te doen geschieden in een tempo dat niet overeenkomt met de belangen van de bevolking, aldus minister Van Hemelrijck. De minister zei verder, dat Belgen en Afrikanen het op essentiële punten volkomen met elkaar eens zijn. AA-boycot dreigt tegen Israël De Arabieren zijn voornemens de Israë lische handel met de Afrikaans-Aziatische landen onmogelijk te maken door een vrije Arabische markt, welke de AA- landen kan voorzien van goederen, die zij thans uit Israël betrekken en tegen lagere prijzen. De invoeren der AA- landen bestaan voor 45 pet uit Israëlisch citrus-fruit en deze wil men vervangen door goedkoper en beter Arabisch fruit om Israels economie te verstikken. Er is voldoende goed gietwater Zo hier en daar hoort men alarmerende berichten over de schade die geleden wordt door de abnormale droogte van de laatste tijd. Dit zou doen vermoeden dat in de tuinbouwstreek bij uitstek Westland wel erg veel last wordt dervonden van het uitblijven van malse regenbuitjes. Individueel zijn er mis schien wel tuinders die wat moeite heb ben met het besproeien van hun produk- ten, maar over het algemeen biedt deze grote droogte de Westlandse tuinder meer voordelen dan schade, aldus is de mening van het Proefstation voor de groenten- en fruitteelt onder glas in Zuid- Holland te Naaldwijk. In het buitenland gaat er veel groente en fruit verloren door de droogte, aldus motiveerde men deze opvatting, maar hier in het Westland kan men voldoende gieten. Het gevolg is dan ook dat de groenten nu tamelijk hoge prijzen opbrerj- gen in onze afzetgebieden, vooral ook de vollegrondsgroenten die het anders nog wel eens zwaar te verduren hebben in deze tijd. Immers, door de grote aanvoe ren die gewoonlijk in deze periode de bui tenlandse markten overstromen, worden die groenten praktisch waardeloos. Het proefstation ziet dan ook voor Westland voorlopig nog geen nadelen de huidige situatie. Was het zo, dat in de droge tijden van 1947 en 1949 erg veel last van zout gietwater had, dit euvel is voorbij nu er via Rijnland water wordt ingelaten. De Westlandse vaarten en sloten behoeven nu niet meer gevuld te worden met water dat in Rotterdam ingelaten wordt, zoals voorheen het ge val was. Ook is het zo dat de tuinders over het algemeen over een goede ontil- lage beschikken, zoals vaste regenleidin gen i i kassen e.d. Bijna drie miljoen gulden (275.000 pond) heeft gisteren op een Lon- dense veiling het schilderij „Aanbidding" van Rubens opgebracht. Dit was de hoogste prijs, die ooit voor een doek is neergeteld. Op de foto ziet men de nieuwe eigenaar, Leonard Koetzer uit Londen, een be kende kunsthandelaar. Het schilderij was afkomstig uit de nalaten schap van de hertog van Westminster. De boeren, die voornamelijk in het den van het Westland zitten, hebben wel nadelen van de droogte omdat het gi verdroogt en men de wintervoorraden hooi .nu al moet aanspreken. In de omge- van Maasland wordt per tankwagen :r vervoerd naar de verafgelegen hui- ai boerderijen omdat men daar n DREIGENDE SCHAARSTE AAN VOEDSEL (Van onze sociaal-econom. redactie.) IN grote delen van ons land lijkt de oogst totaal te mislukken, ver klaarde gisteren voorzitter H. D. Louwes in de openbare zitting van het landbouwschap. Het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden, dat op het ogenblik van toenemende economische moeilijkheden voor de Nederlandse boer de landbouw nu bovendien door deze droogte-periode wordt getroffen. De voorzitter betuigde dan ook zijn medeleven met de Neder landse agrariërs, die de dupe van de droogte dreigen te worden. Het mislukken van de oogst dreigt vooral bij de akkerbouw en bij de vee houderijbedrijven op de hoge zandgron- Overigens wilde de heer Louwes de si tuatie ook weer niet al te zwart afschil deren. Het is immers zo, dat wanneer de droogte-periode op korte termijn is afge- ER doet zich met de Nederlandse immigranten in Australië maar één probleem voor", aldus de Australische minister van immigra tie, de heer A. R. Downer na zijn aankomst gistermiddag op Schiphol, „en dat is dat wij er niet genoeg krijgen". Wel zijn er nu reeds meer dan 100.000 Nederlanders in Australië werkzaam, doch terwijl in 1952 15.000 Nederlanders naar Australië vertrokken, zijn het er in de afgelopen twaalf maanden nog geen 8000 geweest. De Australische ministe' zei dit uitermate te betreuren. „Van alle continentale Europese volke ren schijnen de Nederlanders zich verre- weg heht beste aan de Australische ge meenschap aan te passen", aldus de heer Downer. „Ik kan daaraan toevoegen dat naar mijn mening Australië zijn immi granten een betere kans om vooruit te komen biedt dan welk ander land ter wereld ook. Australië bevindt zich in een beslissende ontwikkelingsfase en biedt enorme mogelijkheden". Naar bekend wordt de emigratie voor Nederlanders naar Australië door onze regering gesubsidieerd. Het subsidiestel sel komt er in grote lijnen op neer dat een Nederlandse familie voor de over tocht naar Australië zelf een bedrag moet betalen dat anderhalf maal zo groot is als het laatste aan inkomstenbelasting betaalde bedrag» Vele autoriteiten, maar ook tal rijke figuren uit het verzet, heb ben gisteren mejufrouw mr. M. A. Tellegen de hand gedrukt tij dens de in haar kantoor gegeven receptie. Mr. Teilegen legt na melijk op 1 juli haar functie van directeur van het kabinet der Koningin neer. Ze vervulde deze functie sinds 1945 en thans heeft ze om ontslag verzocht, dat haar is verleend onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door haar aan Koningin en land bewezen. Onder de vele aanwezigen was ook prof. dr. L. J. M. Beel, oud-minister-pre sident en oud-minister, met wie de scheidende directeur in een geanimeerd gesprek oude her inneringen ophaalde. Ter compensatie hogere prijzen lopen de schade nog gecompenseerd kan —orden door hogere prijzen. En misschien >u achteraf de produktie nog meevallen. Inmiddels is door de langdurige droogte het aanbod op de rundveemarkt sterk ge- Ook in het buitenland heeft men ernstig net de droogte te kampen. In Denemar ken dreigt een crisis in de veehouderij. Veel boeren moeten hun dieren op rant- zetten. Een deel van het vee wordt de slacht aangeboden. Gevreesd wordt, dat de melk-, boter- en vleespro- dubtie in moeilijkheden komt. Branden In het Westduitse Nedersaksen woed- sn gisteren zo'n 29 bos- en heidebranden. Bij Cuxhaven aan de monding van de Elbe ging een bos van negen vierkante kilometer in de vlammen op. 2500 mili- ren werden ingeschakeld om het vuur stuiten. De Veluwe heeft Weer vijf jaar geëist in zaak-Someren (twee doden) Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch is vanmiddag in hoger beroep de zaak behandeld tegen de aannemer J. T. uit Someren, die door de rechtbank ver oordeeld was tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaar in trekking van het rijbewijs. Hij had op 31 mei van het vorig jaar, toen hij op de hoogst roekeloze wijze langs de Kanaal dijk te Someren reed, de dood van twee bromfietsers, P. de Groot en M. van Cuyk, veroorzaakt. De procureur-generaal eiste bevestiging van het rechtbankvonnis, doch wilde het rijbewijs niet voor 5 jaar, maa gedurende 10 jaar ingetrokken zien. Arrest van het hof op 8 juli. Sit-downstaking onder de grond Meet dan 16.000 Schotse mynwerkei hebben het werk neergelegd uit solidari teit met 58 collega's, die 180 meter onder de grond in de Devon-kolenmijn, de grootste van Schotland, een sit-downsta king zijn begonnen. De 58 mannen, die thans reeds twee da gen vrijwillig onder de grond zitten, sta ken uit protest tegen het voornemen van de kolenraad om een aantal onrendabele mijnen, waaronder de Devon, te sluiten. Vannacht werd gemeld, dat de stakers in opgewekte stemming waren en de tijd doorbrachten met zingen, kaartspelen en schaken met behulp van stukjes steen kool. Zij worden uiteraard regelmatig de droogte moeten betalen. Vakantiegan gers waren onvoorzichtig met vuur en tussen Hattem en Hattemerbroek ging een bos van vijf hectaren jonge dennen ver- In het Valtherbos bij Emmen verbrand den twee tot drie hectaren bos, ondanks krachtig ingrijpen van militairen uit As- ïn brandweren van Emmen, Valther- mond, Sleen, Exlo en Schoonoord. De brand werd het eerst waargenomen door piloot van een vliegtuig, die de vlieg basis Eeldè waarschuwde. In „De Harskamp" verbrandde twintig a heide en bij Hilversum een ha bos. Bijeenkomst raad van de NAVO gevraagd De regeringen van Italië en Belgic heb ben verzocht, een bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad te beleggen, voordat de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier op 13 juli hun conferentie te Genève hervatten. In diplomatieke kringen geeft men het Belgisch-Italiaanse verzoek echter weinig kans. Een dergelijke conferentie waar bij de ministers van buitenlandse zaken van de N.A.V.O.~landen betrokken zijn zou veel voorbereiding vragen. De speculatieve berichten over een westelijke topconferentie, die voor de dertiende juli zou moeten worden ge houden, zijn gisteren in Washington niet bevestigd. Een Amerikaanse regerings woordvoerder verklaarde, niets positiefs over een dergelijke ontmoeting te kun nen zeggen. Zoals bekend hebben Engeland en Frankrijk aangedrongen op een gesprek tussen de regeringsleiders. Een woord voerder in Bonn noemde gisteren een westelijke topconferentie, voor het ge sprek in Genève wordt hervat, onwaar schijnlijk. De stakers hebben gezworen, dat zij net zo lang onder de grond zullen blijven, totdat er in geen enkele kolenmijn in Schotland meer wordt gewerkt. lijkheden heeft met de drinkwatervoor ziening. Ook buiten het Westland praat men al over de schade in deze streek, want er schijnen Haagse groentehandela ren te zijn die hun sla met een randje willen slijten onder het motto dat er van wege de droogte geen betere te krijgen is in het Westland. Bij beproeving van een vuurmond op de Afsluitdijk bij Komwerderzand is gistermorgen een granaat voortijdig ont ploft, waardoor twee onderofficieren, be horende tot een inspectïeploeg van de technische dienst, uit Amsterdam om het leven zijn gekomen. Het zijn de sergeant eerste klasse P. Hopman, oud 31 jaar, gehuwd, vader van een kind, wonende te Amsterdam en ser geant eerste klasse W. C. P. Kat, 35 jaar, gehuwd, vader van twee kinderen, wo nende te Haarlem. De oorzaak van deze voortijdige explosie is nog niet vastge steld. De commandant van de compagnie leidt het onderzoek. Omdat men voor een volkomen raadsel staat heeft men kolonel W. K. H. Viiind, een deskundige van de commissie van proefnemingen uit Den Haag, verzocht om samen met de mare chaussee een onderzoek in te stellen. Auto tegen trein, kind overleden Vanmorgen even over half 7 is op de onbewaakte overweg in dc Heerdenweg te Vinkenveen een auto tegen een goede rentrein gereden. De bestuurder van de auto werd gewond, een kind dat in de auto zat overleed. de verf voer het schilderfeest Meer bewolking De Bilt verwacht tot vrij dagavond: Minder zon en plaatselijk regenbui of onweer. Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk in hoofdzaak oostelijk, later veranderlijk- Iets lage re middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Vrijdag 26 juni: zon op 4.21. onder 21.04, taan op onder 11.16; 27 juni eerste kwarbier. m HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Twente Eindb Parijs Bord eau: Grenoble 1. bew. 1 bew Fbew. gh bew windstil ono 1 windstil windstil Repatriëring van 60.000 Koreanen Vertegenwoordigers van Japan en Noorrd-Korea hebben gisteren in Genève een overeeenkomst goedgekeurd, die voorziet in repatriëring van 600.000 Ko reanen uit Japan naar Noord-Korea. Zuid-Korea heeft vorige week, uit pro test tegen de verwachte overeenkomst, de handelsbetrekkingen met Japan afgebro ken. De Zuidkoreanen hebben gedreigd, dat zij met alle middelen zullen proberen NIEUW MIDDEL TEGEN KINDERVERLAMMING Op een conferentie in Washington is meegedeeld, dat men een middel- heeft ontwikkeld tegen alle drie typen van kin derverlamming. Dr. Herald Cox uit New York verklaarde dat het hier om een middel gaat, dat ingenomen moet wor den. Een enkele dosis van dit middal zou afdoende zijn. de repatriëring van de Koreanen te ver hinderen. Van Zuidkoreaanse zijde worden pogingen gedaan om te verhinderen, dat de overeenkomst door het Internationale Rode Kruis wordt bekrachtigd. Actie tegen Iraakse communisten Volgens het Iraakse communistische blad Ittihaad Sjaab hebben de autoritei ten in Bagdad de arrestatie gelast van communistische leiders van „democrati sche organisaties in geheel Irak. Verte genwoordigers van de democratische or ganisaties in Kbalad zouden reeds gepro testeerd hebben tegen het feit, dat na de uitvaardiging van het bevel, de plaatse lijke functionarissen eigenmachtig zijn gaan optreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1