Ds. J. van der Wiel te Leiden is gisteren overleden Danskunst op hoog Nederlands Ballet Voor tóekomst van cleze groep zijn zorgen overbodig niveau van Holland Festival brengt Hohe Messe in Leiden Tegenstelling wereldlijk en religieus was Bach vreemd Toelatingsexamen christelij k lyceum, Kagerstraat te Leiden EUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 24 JUNI 1959 Agenda voor Leiden Woensdag Pieterskerk, 7.30 uur avondgebed. Loge-gebouw, Steenschuur, 8 uur: K O.-lezing over Nederland nadert zijn Donderdag kleine Burcht, 8 uur: Leidse verenl- Postzegelverzamelaars. leden- Kgadering ^aptistenkerk, 8 uur: zendingsavond; eker de heer J. Schouten te Marseille. ^Rapenburg 65, 11.30 uur: opening ge- staureerde clubgebouw van V.V.S.L Zaterdag Lakenhal, 2.30 uur: K. en O.-ex- ,Het Nederlandse portret sinds [Stationsplein, 1.50 uur: afdeling Ledden Chr. Reis-Verend ging, vertrek per traim voor wandeling door Kijfhoek Biertap. |Harmoniie, 8 uur: Jaarvergadering Ver- gerepatrieerden voor Leiden omstreken. Zondag rskerk, 10 uur: jeugddienst, voor- Inger ds. P. Lugtigheid te Den Haag, >rwerp „Br toch doorheen gesleept." Films 'Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Rockets lore (14 jaar). (2.30, 7 en 9.15 uur): Donker irijs (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Ontvoerd de contra-spionage (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe F het mijn dochter? (18 jaar). sRex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Brigade des fcods (14 jaar); donderdag: Liebe, Tanz ijnd 1000 Schlager. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt 'enomen door de apotheek Tot hulp der llensheid, Hooigracht 48, tel. jpotheek te Oegstgeest is doorlopend eopend. I Tentoonstellingen j. Academiegebouw Rapenburg: tentoon- j telling van werken van drie Haagse unstenaars, tot eind v^n deze maand. De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, bt 31 augustus. Musea, instituten, leeszalen e. Academisch Historisch Museum Rapen- jurg 73; elke dag geopend van half 10 tot lalf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag jan 2 tot 5 uur. j Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum, lb: elke dag geopend 12 Groot verlies voor Hervormde Gemeente Hij tuist hetdat hij eens het Evangelie zou mogen vertolhen dat ds. J. van der Wiel gisteravond om half twaalf op 52-jarige leef tijd in het diaconessenhuis is overleden. De laatste tijd liet de gezond heidstoestand van de predikant te wensen over en dit nam zo toe, dat observatie in de diaconessenhuis nodig werd geoordeeld. Van medische zijde werd hem in de eerste helft van juni alle werk volstrekt verboden. De observatie in het ziekenhuis wees al spoedig uit, dat de toestand van ds. Van der Wiel als ernstig moest worden aangemerkt. De diagnose van de artsen is juist gebleken. Ds. Van der Wiel, die is overleden aan een ernstige nieraandoening, werd geboren in 1906. Met hem is een predikant heengegaan, die zowel om zijn persoonlijke omgang als om zijn ma van Evangelie-verkondiging en de inhoud van die verkondiging zeer werd gewaardeerd, niet alleen in de wijkgemeente „Molenwijk", waar in het wijkgebouw „De goede Herder" aan de Oude Vest het centrum van zijn arbeid lag, maar in de gehele centrale Gemeente. voor hem een tijd van opbouw werk geweest. Hij kwam daar ook nauw contact met de arbeiders van hoogovens en de vishaüen, voor wie veel heeft kunnen doen en die hem op hun beurt ook veel blijdschap in het pastorale werk hebben gegeven. Begrip Toen ds. Van der Wiel enkele jaren ge leden zijn zilveren ambtsjubileum zou gaan vieren, hebben wij op zijn studeer kamer aan de Zoeterwoudsesingel een, naar wij ons nog goed herinneren, zeer genoeglijk onderhoud met hem gehad over het werk, dat hij in deze pastorale loop baan ter hand mocht nemen. In het ar tikel dat wij als uitvloeisel van dit ge sprek publiceerden, wordt ook gewaagd van een „jeugdvisioen". Ds. Van der Wiel heeft het toen hij klein was, als het ware gewéten, dat hij eens in de figuur van predikant geroepen zou worden om de mensen het heil van het Evangelie met niet verflauwende ijver voor te houden. Deze kleine man met zijn ietwat ge drongen postuur, zijn voorkomen dat be slist niet „de dominee" verried, zijn as piraties voor hoogovens en vissen-aan-de- Vliet, zijn snedige, naar sommiger oordeel nu en dan de perken van het eerbied waardige te buiten gaande opmerkingen, zijn ironie over domheid en vooroordeel en zijn kinderlijke blijheid over een van Bijbellezingbezoekers ontvangen visuit- rusting, deze kleine, gewone man heeft in de vijfde klas der lagere school de ernst en de durf weten op te brengen zijn meester te vragen, wat je moest doen om dominee te worden. Die vraag werd ook ernstig genomen. En zo was ds. Van der Wiel er hoogst dankbaar voor, dat dat jeugdvisioen tóch werkelijkheid was geworden. Vorming 2 tot 4 Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch elke dag te bezichtigen tjussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst ifle vakanties), concierge: Kolfmaker- Jteeg 16a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag jeopend van 2 tot 5 uur. i® Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke ■lag geopend van 8.30 tot 12.30 en vai Ijot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). J Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 H Archeologisch instituut, Rapenburg [lke dag geopend van 9 tot 12 en va (jot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). ,j Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half 10 tot half 6 ■bp zaterdag tot 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, Papenburg 6: op maandag, woensdag en 'rijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Leeszaal jonderdag vi 10 tot 5.30 ei 10 tot 5. Legermusei bibliotheek Reuvens, Bree- iandag en woensdag vai in 7 tot 9 uur; dinsdag n 1 tot 5.30 uur; vrijdag i van 7 tot 9 uur; zaterdag 0 uur. i „Generaal Hoefer", Pest- auislaan 7: elke dag geopend 1 •j Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraa' lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, of laterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio leek Reuvens, Plantage 6: maandag linsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u. 'oensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uu: vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd _n 6.30 tot 8.30 uur '8 avonds. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke lag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 uur, behalve op zaterdagmiddag -I Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen itraat la: elke dag geopend van 1 ;uut voor culturele anthropologic iologie van met-westerse volken, Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oudi feingel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 LSG herdacht erelid Op de clubavond van het L.S.G. heeft 1 voorzitter, ds. P. J. Mackaay, gisteren o korte rede uitgesproken ter nagedach- nis van het erelid van het Genootschap heer G. Bosscha, die verleden week is [overleden. Hij memoreerde, dat de heer Bosscha meer dan vijftig jaar lid van het L.S.G. is geweest, twintig maal clubkam- oen was en het Genootschap ook als nningmeester en secretaris heeft ge- end. Na de rede werd door de leden [staande een ogenblik stilte betracht. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Op 12 november 1950 werd ds. Van der Wiel Leiden bevestigd door ds. A. D. De meester, aan wie de in 1906 in Den Haag geboren jongen Van der Wiel dde vraag had gesteld, ging ermee naar 1 -hoofd van de diaconieschool, de heer de Vries, die ook administrerend kerk voogd van de Haagse Hervormde gemeen- Van hem kreeg de toekomstige predikant sindsdien Frans, een dochter de latere prof. Van der Leeuw bracht hem de eerste beginselen van het Duits n een dochter van meester De Vries de wiskundige vorming van de knaap haar rekening. Dr. E. J. W. Posthu- Meyes, Hervormd predikant in Der Haag, werd zijn geestelijke vader; hij i< bij hem op catechisatie geweest, mevrouw dominee hebben samen bij hem belij denis gedaan, hij heeft hen gebrouwd er bevestigde kandidaat Van der Wiel in he Waloherense dorp Oosbkapelle tot predi kant van de Ned. Hervormde Kerk. Van 19201926 bezocht ds. Van der Wiel het 's-Gravenhaags Ohr. gymnasium. Aan de Utrechtse universiteit leerde hij de hoogleraren Noordzij, Brouwer, Visscher, Van Rijn, Van Leeuwen en Cramer ken- hij heeft daar vier en een half jaar gesbudeerd, tot begin 1931. Eind april dat jaar deed hij zijn proponentsexamen het provinciale kerkbestuur Zeeland, in Middelburg. Mede-verantwoordelijk De „tuin van Zeeland" trok hem sterk. Groot was dan ook de vreugde in de familie Van der Wied, toen op 20 septem ber 1931 in Oostfkapelle de jonge kandi daat de toga werd omgehangen. De herinneringen van ds. Van der Wiel in deze tijd waren alleen dankbaar. Zijn werkzaamheden zijn er niet uitsluitend kerkelijk geweest, wat men van hem trouwens nooit heeft kunnen zeggen. De mogelijkheden en noden van de samen leving waarvan hij zich een deel wist en hij mede verantwoordelijkheid wilde aanvaarden, gingen hem recht streeks aan- Zo was hij in Oosbkapelle voorzitter van de J.V. en richtte hij er vrouwengroep en een M.V. op, maar had hij ook een actief aandeel in het crisiscomïbé, de sociale actie van het C.N.V. en het streven van de plaatselijke V.V.V. om deze toeristische pleisterplaats omhoog te voeren. Waagstuk In 1935 vroeg ds. Van der Wiel ontslag als predikant om met de bevoegdheid emeritus voorganger te kunnen wor- van de „Vereniging tot bevordering de belangen der Ned. Hervormde ge meente te Rijswijk (Z.-H.)". Deze vereni ging bevabte de groep reohbzinnig-Her- vormden, dis hun goedkeuring lading van de kerkeraad niet konden geven. De verhoudingen waren in die tijd nog vrij scherp. Toch heeft deze periode, waarin hij in februari 1935 door de bekende dr. Grave- meyer werd ingeleid, veel bijgedragen tot de vorming van zijn persoonlijkheid. Hij stond er midden in de spanning bussen de groepen in de Hervormde Kerk, spanning, die na de oorlog op vele plaat- zeer van karakter is veranderd. Ds. Van der Wiel was de eerste predi kant-voorganger van de avangelisatie. In 1940 werd ds. Van der Wiel hulpprediker van de Hervormde gemeente en daarmee keerde hij in het verband van de kerk Van Rijswijk ging hij in het midden de oorlog (1943) naar Weesp, waar hem de zorg zowel voor de stadsbevolking als voor de agrariërs werd toevertrouwd. Hij was daar ook voorzitter van Ohristelijke soholen en richtte er e kerkkoor op. In illegaal verband a« vaardde hij er de arbeid voor onderge doken spoorwegpersoneel. Na de bevrij ding werkte hij als geestelijk verzorger in een N.S.B.-kamp. Ais een „Jeremda op de puinhopen" ver bond ds. Van der Wiel zich in 1946 aan d< Gemeente van IJmuiden-Oost, waar d< bevolking door evacuatie was gedeci meerd en een drieduizend huizen onher stelbaar waren vernield. Meeter van Amsterdam-Watergraafsmeer, als opvolger van ds. J. Swijnenburg, die naar Nijverdal was vertrokken- De wijk van de ontslapen predikant was de „Mo lenwijk" (omgeving molen De Valk), waarin in april 1951 het centrum De goede Herder, aan de Oude Vest, werd geopend. Over Leiden zei ds. Van der Wiel ons eens, dat hij zich hier best thuis voelde. Hij verheugde zich erover, dat de aarze ling, waarmee men hem in het eerste jaar wellicht tegemoet trad mede door de manier, waarop hij de dingen soms kernachtig en onverbloemd kon zeggen had plaats gemaakt voor waardering, 'endschap, genegenheid en begrip. Dok in Leiden bewoog de predikant zich op,verschillend terrein: voorzitter van de Chr. Oranjevereniging, secretaris van de i voor Bijbelonderricht op de soholen en lid van de gesprekscommissie Hervormden en vrijzinnig-Hervorm den. Vier jaar is hij voorzitter geweest in het centrale jeugdwerk. De Leidse Hervormde Gemeente ver keert na het overlijden van deze predi kant in droefheid. Zij zal ds. Van der Wiel dankbaar gedenken! Marekerk Zaterdagmiddag om 2 uur wordt in de Marekerk een rouwdienst gehouden. Deze kerk staat in het centrum van de wijkge- Molenwijk en ds. Van der Wiel heeft daar dan ook de meeste diensten gehad. Hij beperkte zich daarbij niet tot de zondag; de laatste jaren legde hij zich met zijn kerkeraad toe op het in het win terseizoen houden van doordeweekse bij eenkomsten in de kerk, waarin hij een stuk levend evangelisatiewerk zag. Met bijzondere vreugde nam ds. Van der Wiel steeds de regeling van deze bijeenkom- zullen ook met dankbaarheid terugdenken aan de gezinsdiensten op zondagmorgen, ook door de medewerking de zondagsschool, die de predikant steeds gaarne in de door hem gelelde diensten invlocht. In zijn zoon Henk had hij bij dit alles een onmisbare steun. De teraardebestelling op de begraaf plaats Rhijnhof is om kwart voor 4. Ambtsaanvaarding prof. v. d. Want Prof. ir. J. P. H. van der Want heeft gisteren in de aula van de landbouwhoge school te Wagendngen zijn inaugurale rede gehouden onder de titel „Drie steunpun ten van het fytopathologi6ch onderzoek". De drie vragen, die de onderzoeker i fytopatihologie zich dient te stellen zijn volgens prof. Van der Want: 1. Wat aard der ziekte en de indentiteiit der ziekteverwekker; 2. Waar ligt de be smettingsbron en 3. hoe geschiedt de spreiding. Prof. Van der Want is als op volger van prof. Van Slogteren benoemd tot directeur van het laboratorium vooi blo emboli enonderzoek te Li6se. Hij is van mening, dat bij het bloemb'ol- 1 enonderzoek te weinig aandacht wordt besteed aan de resi6tentieveredeling tegen virus-ziekten, daar te veel nieuwe een in de praktijk hieraan spoedig ten onder gaan. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: René zn v A E Harteveld en C Zandbergen; Willem zn v W Ra- vensbergen en C van Iterson; Alber- dina Helena dr v G Verhart en A H Groeneveld; Rogder Jan Stanislaus zn v IJ J Galama en M H Teeuwisse; Johannes Gerrit zn v H L Luijken en J Noppen; René Loui6 Oharle6 zn v K F van den Berg en L J Haan; Rem brandt Cornelis zn v P A Emanuel en S C van Santen; Gerrit Jan zn v B van der Horst en H M Knijnenburg; Arentje dr v M Hazenoot en A Ouwe- Gehuwd: W I van Kampen en G J M de Ridder. Overleden: S Y Y Blokpoel 5 dagen; W van Dijk 58 jr; J D M Tobé 72 jr; J P van der Nat 76 jr weduwe v I Boom; J Huber 41 jr. Leidse kunstkring is tevreden A. J. Sormani hield de Leidse kunstkring Voor Allen gisteravond in De vergulde Turk zijn jaarverga dering. Uit de verslagen van de se cretaris, de heer J. de Jong, en de penningmeester, de heer L. Gerver- dinck, bleek, dat 1958-59 een goed jaar is geweest. Het aantal leden bedraagt 825, onder wie 172 studenten-leden. Het financieel verslag liet een nadelig saldo zien 80. Bij de bestuursverkiezing werden mevrouw L. van den Vorm-Beckerer en de heren P. Brouwer en J. de Jong her kozen. In een ontstane vacature koos men de heer A. van Kapel jr. De contributie zal ook het volgende seizoen geen wijziging ondergaan. Bij de rondvraag werden verscheidene vragen gesteld naar aanleiding van het program ma van het komende seizoen. Het bestuur streeft ernaar zoveel mogelijk aan de wensen van de leden te voldoen. Ook de moderne muziek wordt niet uitgesloten. Men probeert bij voorkeur jonge, veel belovende artiesten aan te trekken. In het seizoen 1959/60 zullen de volgende artiesten optreden: Janine Dacosta, piano; het Albeneri-trio; Aafje Heynis, zang; Robert Alexander Bohnke, piano, en het Quartetto Carmirelli. Woningbouw in zuid west-Leiden gegund Naar wij vernemen, is aan de gebroe ders A. en J. Breur te Zwijndrecht de bouw opgedragen van 218 woningen het zuidwesten van Leiden, tussen de Wiardi Beckmanstraat, de Roosevelt- straat en de provinciale weg Leiden Voorschoten. De kosten zijn in totaal f3.320.000. Architect van dit plan is de heer D. Zuiderhoek te Baarn. De gebroe ders Breur bouwen ook in de Kooi. Techniek eri gratie verenigd. Leonie Kramer elf dansers. Holland Festival in Leiden Ook de opzet vertoonde niet veel lenheid. Het was voor ons gevoel een liet goed geslaagde mixture van oud en nodern. Technisch stelde deze dans TOEN maandag werd bekend gemaakt, dat Sonia Gaskell ook na 1 sep tember als leidster van het Nederlands Ballet zal optreden, heeft ons dat eerlijk gezegd niet erg verrast. Waarschijnlijk was de wens de vader van onze verwachting. Er zijn minder prettige dingen geweest, die tot ge volg hebben, dat een groep prominente leden (solisten) van het Nederlands Ballet, met enkele anderen, een nieuwe groep gaat vormen. Betreuren kunnen we het feit, dat er een nieuwe groep bij komt niet. Ze kan goed werk doen. Concurrentie is nooit slecht. Wel zou het jammer zijn geweest, wanneer het Nederlands Ballet door deze aderlating bloedarm zou zijn geworden. Doch Sonia Gaskell, die heel veel voor het ballet in ons land heeft gedaan, toonde in staat te zijn jonge krachten op te leiden. Zij heeft de opkomende plaatsen kun- en bezetten met danseressen en dansers it Engeland en Nederland. De plannen die gereed liggen, beloven heel wat, zo- we hopen, dat Sonia Gaskell in staat zijn met haar aangevulde groep op voeringen te geven die hetzelfde niveau Getuigenis van stralend geloof T^/iViSDAGAVOiVD kwart voor acht heeft de derde kunstmanifestatie plaats in het kader van het Holland Festival te Leiden. Het gemengd Toonkunstkoor met medewerking van leden van het Concertgebouworkest geeft in de Pieterskerk een uitvoering van de Hohe Messe van J. S. Bach. Solisten zijn de bas David Hollestelle, de tenor Charles Holland, Emmy Lüken uit München, alt, en Hanni Mack-Cosack, sopraan. Jan Keesom speelt de vioolsoli, de andere solopartijen worden vervuld door Wim Groot, trompet, Stotijn en Van der Lek, hobo, Thom de Klerk, fagot, Jan Bos, Corno da caccio. Aan het orgel Albert de Klerk. Bach schreef zijn Hohe Messe de jaren 17321738. Over weet men alleen, dat Bach het Kyrie en Gloria naar keurvorst August II opzond om daarmee de titel „Hofkompositour" te verwerven, die hij inderdaad, zij het na drie jaar wachten, verkreeg. Wat het ontstaan der overige delen betreft, tast men in hef duister. Dat Bach de voorop gezette bedoeling heeft gehad, een „Mis" te schrijven, valt te betwijfelen op gods dienstige en muzikale gronden. Toch heeft de Lutheraan Bach meer „Missae" geschreven; in zijn tijd was het zingen van „Kyrie en Gloria" onder de naam „Missa" in de Lutherse eredienst gebruikelijk. Eigen benaming Bachs eigen benaming voor de Hohe Messe luidt: 1. Missa (Kyrie en Gloria), 2. Symbolum nicenum (het credo, de ge loofsbelijdenis zoals deze door de kerk vaders in de 4e eeuw werd vastgesteld op het concilie van Nicea), 3. Sanctus, 4. Osanna, Benedictus Agnus Dei et Dona nobis pacem. Later werd dit de „H. Moll Messe" genoemd, en nog later de „Hohe Messe" ter aanduiding van het plechtige karakter. Dat Bach van diep religieus verlangen en besef uit de gehele mistekst ver klankte, is niet aan twijfel onderhevig. De mistekst immers, ontstaan en behou den gedurende eeuwen, bevat de alge meen christelijke leerstellingen. De Hohe Messe bestaat uit 15 koren (waarvan het Osanna twee keer wordt gezongen), 6 aria's en 3 duet ten voor solostemmen. Het koor over- i weegt dus heel sterk, wat gezien de tekst, een geloofsbelijdenis, niet ver wonderlijk is. De koren zijn vrijwel alle fuga's, de grote koren bevatten er twee of meer, ook de soli zijn in rijke contrapuntisehe stijl geschre ven. Men kan dus zeggen, de Hohe Messe is één onafgebroken stroom van contrapuntiek. Maar met even veel recht kan en moet men zeggen, dit werk is écn onafgebroken stroom van ontroering, zowel muzikaal als religieus. Het machtige werk is een getuigenis van Bachs stralende en deemoedige ge loof, dat hij belijdt in de gebonden vor men van zijn mis. Het koor, de gelovige mensheid, spreekt deze belijdenis uit in onzegbaar bewogen lyriek. De realiteit van Bachs geloof, zijn geloof in de bij belse waarheden, wordt hier opgeheven tot Gods troon en aan deze cantor, deze mens valt de genade ten deel ons in zijn muziek te doordringen met Gods Geest. Met Schweitzer moet men zeggen: Ratselhaft und unergründiich Tief. Rijke variatie Het materaaal dat Bach ten dienste staat, gebruikt hij in rijke variatie koren zijn afwisselend vier-, vijf-, ze achtstemmig en de zetting is a capella, d.w.z. koor met orgelbegeleiding of begeleiding van violen of van orkest, al of niet met trompetten en pauken. Ook de instrumentatie van de sold is ve send. Afwisselend zijn deze onder andere met obligaat, viool, fluiten, hobo d'amore. Acht van de 24 delen van de Hohe Messe zijn parodieën. Onder parodieën verstond men in Bachs dagen bewerkin gen van composities die de componist eerder had vervaardigd voor een andere tekst. Deze omvorming kan heel zijn dan wel zeer ingrijpend:" Bij vergelij king van sommige parodieën uit de Hohe Messe met het oorspronkelijke, krijgt men de overtuiging, dat nu pas de uiteinde lijke vorm en bestemming dezer muziek zijn gevonden. Heeft Bach bij de voltooiing zijn mis met tijdnood te kampen had, dat hij zoveel parodieën inlaste? Heeft hij zijn mis voltooid in op dracht? Men weet het niet. In ieder geval, een thematische eenheid heeft Bach niet beoogd. Zelfs uit een pro fane Cantate heeft de meester geput. Toch is er geen maat muziek, die niet in dit verbijsterende geheel zou pas sen. Een geestelijke eenheid leeft er in Bachs muziek en dat is het ge heim en ook het wonder van de cantor. Geen gespletenheid De tegenstelling „wereldlijk' gieus" kent Bach niet. De ming wereldlijk en daardoor niet reli gieus is Bach nog vreemder. Baoh kent geen gespletenheid van wereld en God, of van wereld tegen God. De bassolo „Quoniam to solus sanctus" en het koor „Cum sancto spiritu" zijn bedde wereld lijke dansvormen, Polonaisen; het „Cru- cifixus" is eveneens een dansvorm, een Passecaille. Het liedje „Bist du bei mar", geschreven voor Bachs vrouw, valt niet te onderscheiden van zijn Geistliche Lie- der, zomin als men in zijn Weihnachts- oratorium wordt gestoord door de muziek oorspronkelijk voor wereldlijke gecomponeerd. Dit geldt ook voor zijn instrumentale muziek. Het d moll klavierconcert ge bruikt hij als inleiding vai „leb habe meine Zuversioht" en een deel van het 3e Brandenburgse concert ge bruikt hij in de cantate „Ioh liebe den Höchste". Zowel onder zijn geestelijke als niet-geestelijke werken schrijft de meester niet zelden J.J. of S.D.G., Jesu Juva of Soli Deo Gloria. Bachs muziek is doortrokken adem, één geest. Het is, zoals hij zelf laat zingen: Gieb dich zufrieden und Sei stille m dem Gotte deines Lebens. In Ihm ruht aller Freuden Fülle, ohn Ihn mühst du dich vergebens. gisteravond de Zij heeft altijd ook de jonge kunste aars met choreografische aanleg een kans gegeven. Zo zagen we gisteravond premières Klein avondspel van Rudi van Dantzig op muziek van Chr. ron Gluck en Vijf etudes voor elf dansers van Conrad van de Weetering, op muziek van Frank Martin. Rudi van Dantzig toonde zich in zijn choreografie iverre een goede leerling van Sonia Gaskell, dat in dit ballet de sfeer, een in of meer romantische, overheerste. :t was goed, zonder schokkend moder- of versleten oude dingen. Milly Gramberg toonde in het adagio een veelbelovende demi-so liste te zijn. In nog sterkere mate was dit het geval met Leonie Kra mer in de vijf etudes voor elf dan sers. Conrad van de Weetering zorg de voor een intelligente choreografie, maar slaagde er niet in er een een heid van te maken. In gedeelten wel. Soms waren er soepel doorlopende lijnen, maar wanneer de bewegingen kort werden, begon het brokkelig te worden. Als laatste voor de pauze danste men an David Lichine La Rencontre, muziek an Henri Sauguet. Het is de geschiede- is van de ontmoeting die Oedipus heeft iet Sfinx, kort nadat hij zijn vader heeft gedood. Hij slaagt erin de mens heid van dit monster te verlossen. Ofschoon we de choreografie van Lichine niet in alle opzichten konden bewonderen, werd er buitengewoon expressief gedanst door Linda Manez en Aart Verstegen. Ook hier waren de sfeer en de essentie belangrijker dan het verhaal. Na de pauze danste men Divertisse- lent uit het ballet Doornroosje, choreo grafie van Marius PetipaLeo Ivanov op muziek van Tsjaikofsky. Dit werd er een show-nummer, waarin solisten demi-solisten hun technische vaardig heid, die bij velen groot was, konden demonstreren. Zoals bij ieder goed ge bracht show-nummer was het succes groot. Voor ons was dit laatste nummer mede het bewijs, dat ook wat de techniek betreft, we niet bang be hoeven te zijn voor de toekomst van het Nederlands Ballet. Tenslotte nog een meer algemene op merking. Deze avond was het (voor de zoveelste maal) duidelijk, dat het to neel van onze schouwburg voor ballet te klein is. Toch is er in Leiden belang stelling, vooral ook bij de jongeren. Dat bewijst de steeds volle gehoorzaal bij de opvoeringen van het Scapino-ballet. Wij begrijpen, dat de balletgezelschap pen bezwaar hebben tegen de beperkte ruimte, maar zou men, gezien het feit, dat er misschien toch nog wel eens een betere gelegenheid zal komen, nu reeds niet een paar voorstellingen per seizoen kunnen geven? Waarschijnlijk plukt men er zelf in de toekomst de vruchten van. A. C. Bouwman. Voor het toelatingsexamen van het christelijk lyceum, Kagerstraat te Leiden slaagden: Nanning Anes, Anita Beeftink, Anthonie Beekhuis, Martje van Bemmel, Jacoba van den Berg, Wilhelmina Berg man, Alexander Bijkerk, Jan Bijkerk, Nicolaas Blansjaar, Aart Boekee, Carlo Bos. Hilde Bouma, Elizabeth Brandt, Ro bert van den Broek, Cornelis Cuperus, Meneo Dane, Arend van Delft, Marijke Dijkstra, Willemijn Docter, Nelly Ense- rink, Leendert van Duyvenbode, Frans van Egmond, Adrianus van Es, Willem Flim, Aart Fockens, Hérmanus Gijsman, Arend van Giffen, Dirk Glasbergen, Cle mentine van Goch, Bart Griede, Geertje Groot, Aagje Guyt, Antony Haarsma, Da-, vid Hakkenberg, Tineke Harmsen, Carla den Heeten, Gijsbert Heij, Yechiël Hek ster, Carolina Hendriks. Marjolein Hen nes, Nicolaas Helmus, Adnaan Hoek, Ma ria van Hoek. Abraham Hogewoning, Ni colaas Hollebeek, Johannes de Hoog, Peter Horsman, Geert Hovingh, Adriana Janson, Nanning de Jong, Evert Ketting, Dirk Knetsch, Elisabeth Korthof, Pieter Kousemaker, Pieter Kranenburg, Teunis Krijger, Martinus Kroon, Jannie Kruger, Nieske Laman, Willem Laman, Elizabeth Langmuur, Antoinette van Leeuwen, Bou- dewijn Leeuwenburgh, Maria van Leu- veren, Jacqueline Lindhout, Elisabeth van Luyn, Willem van der Luyt, Alida Maan dag, Cornelis Maas, Maria Meerburg, Fok- kélina von Meyenfeldt, Teunis de Mooy, Dirk Nicolaï, Nelleke Noort, Anneke Ol den Christiaan van Ooij, Carine van Ooijen, Christina Oudshoorn, Machiel Overduin, Arie van der Plas, Jacoba van der Plas, Nicolaas Ravensbergen, Arie Remmelzwaal, Sophia Remmers, Aat van Rijn, Herman Roest, Mary Roetert Steenbruggen, Jacomijntje de Ru, Jan- neke Runia, Jaap de Ruyter de Wildt, Yvonne van Scheepen, Geertrude Schut, Nico Siljée, Frank Smits, Arie Smitte- naar, Christiaan Steketee, Edith Taeke- ma, Willem van Tilburg, Karei van Tu- rennout, Cornelis Varkevisser, Willem Veerman, Wilhelmus Veldhuyzen, Henri Vermeer, Johan Vermeer, Barbara van der Voet, Dirk de Vos, Cornelis Vreeken, Gerard de Vries, Gerrit Wilbrink, Hille- brand van der Zee, Maria Zimmerman, Jannie van Zuylen, Jacob van der Zwart; totaal 113. Met 67 kandidaten wordt het examen voortgezet. Benoemingen chr. lyceum Met ingang van 1 september is tot lera res Frans aan het christelijk lyceum te Leiden benoemd mej. G. A. Begemann te Leiden; tot lerares Duits is benoemd mej. F. J. Moulijn te Den Haag. Academische examens LEIDEN, 23 Juni Rijksuniversiteit. Ge slaagd voor het doet ex Ned recht: de heren L Ups te RapaWo (Italic), A J Hulst te Leiden en J H Visser te Den Haag; voor het doet ex. geologie: de heer A W Steffe- laar tc Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3