Meuuie Ccilisrl)c (üimrant Droog - droog - hoe lang nog Gebrek aan regen-, grond-, drink- en bluswater 7an overal komen er sombere berichten Minister Cals komt aan bezwaren tegemoet Adenauer en Erhard besluiten de strijdbijl te begraven Kikvorsmannen volgen aan sleepnet vis „op de voet" Bij ophalen 20 pet verlies WOENSDAG 24 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting). Postrekening 58938, Veertigste jaargang no. 11596 Dlrectlei F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken pTStant»asticf) fs gbfbleuen myn bert in tegfyenspoet" Helikopter landde Zie pagina 7 (Van een onzer redacteuren.) )E NU AL WEKEN LANG durende droogte dreigt hier en daar ramp zalig te worden. Een deel der gewassen is aan het verdrogen, door Ibrek aan regen- en grondwater. Het watergebrek laat zich ook ge leien bij de drinkwatervoorziening. Op verschillende plaatsen rijden ja ook tankwagens of auto's met melkbussen gevuld met water om de jvolking zoveel mogelijk te helpen. Verder heeft men hier en daar te ipen met een tekort aan bluswater wat vooral in deze tijd van li Ie- en veenbranden bijzonder gevaarlijk is. Ui alle delen van het 1 er alarmerende of minstens verontrustende berichten. De landbouw ondervindt bovendien nog overlast van een noordoosten wind, die de produktie eveneens grote schade kan toebrengen. Van de haveroogst is al de helft verloren gegaan. bit Oost-Gronangen meldt men al pl sombere dingen. De ontwikke- g van de landbouwgewassen jrdt ernstig belemmerd en er lijnt geen spiertje gras meer te llen groeien." De koeien worden I bijgevoerd met de toch al schrale bivoorraden en in sommige geval- sfcaan ze al weer op stal. Hier en ar probeert men met pompen nog p te redden, maar het globale eld is weinig opwekkend, b Friesland is de situatie iets gunsti- maar ook daar tobt men met dezelfde jblemen. De melkproduktie loopt daar ug, waarvan ook het Westen H-* !rs een belangrijk deel van de Friese Ik afneemt de gevolgen kan onder- idcn. Extra bedrag in Verband met de kolenvoorraden I (Van onze parlementoredactie) pe minister van economische zaïken J. Ide Pous heeft de Tweede Kamer voor leid de begroting 1959 van zijn depar- Jfcnt aan te vullen met een bijdrage- van 100.000 ter verlichting van de toestand, Win de kolenmijnindustrie verkeert als pig van de uitzonderlijke opeenhoping ji kolenvoorraden. De minister voldoet jrmee aan een verzoek van de gezamen- Limburgse mijnen om gebruik te ;n maken van de regeling, die de Autoriteit der E.G.K.S. met inst-em- van de Raad van Ministers der Ge- schap heeft getroffen voor de verle- van financiële hulp in verband met aanhouden van voorraden onvérkoch- kolen. De Limburgse mijnen "wenser lodig in aanmerking te komen vooi subsidie van 1/12 E.B.U.-rekeneen- per ton per maand. Deze hulp, die ir :n geval 12-maandelijkse termijnen kar ïrschrijden, wordt door de Hoge Auto- pit verstrekt op voorwaarde, dat de rokken regering een gelijk bedrag toevoegt. n een toelichting op de voorgestelde frotingswijziging deelt minister De us mee, dat bij de Oranje-Nassaumij- de Staatsmijnen en de Willem Sophia- in de omvang van de kolen en cokes- jrraden (omgekeerd op kolenfoasis) op ipril resp. 232.000, 824.000 en 40.000 ton Iroeg, dat is resp. 36,6, 32,2 en 33,3 da- produktie. Hieruit blijkt, dat door de mje-Nassaumijnen de gestelde grens 35 dagen reeds is overschreden. '00 Algerijnen in hongerstaking Zevenhonderd Algerijnse nationalisten, worden vastgehouden in de Franse 'angenis van Fresnes, zijn sinds don- 'dag in hongerstaking ter verkrijging 1 een betere verzorging. De 700 Alge- ïen bevinden zich in gevangenschap gens lidmaatschap van de Algerijnse standelingenbeweging. Vu de hongerstaking de zesde dag is in gaan, maken de verdedigers van de ge- ngenen zich zorgen over de gezond- 'dstoestand van hun cliënten m°- sedert het begin van de staking geen ntact meer hebben gehad. raadslieden zijn voorts ontstemd de verdwijning van drie Algerijnse identen uit de gevangenis van Fresnes. kortgeleden verklaringen hebben ge- bliceerd dat zij door de Franse politie Gebarsten klei In Zeeland staat de tarwe te verlorren, de anders zeer vette kleigrond ligt ge barsten van droogte. Het fruit is klein, schaars of te vroeg. De bonenoogst wordt bedreigd, door de felle zon in combinatie met koude nachten en wind. En in Bra bant is het al niet anders. In Limburg verhuurt de brandweer van Venlo slangen de boeren om hun land te besproeien, r veel helpt het niet. In het Oosten levert men eveneens dagelijks gevechten tegen de droogte. Bij branden moet men is zuinig zijn met bluswater, omdat iu eenmaal te weinig is. Men neemt hier daar maatregelen tegen het sproeien tuinen. Met. ingang van gisteren geldt zelfs voor heel Drenthe een dergelijk verbod. De enige gebieden waar nog wat regen gevallen zijn Twente, .Groningen en het Gooi. Toch is de situatie in Utrecht, Noord- holland en Zuid-Holland niet- zo ernstig. Men heeft hier meer mogelijkheden om de grondwaterstand te regelen. In vele an- gebieden lukt dat echter niet. In Eindhoven is de waterstand twee meter gedaald, en uit Putten in de Peel meldt dat de waterputten alleen maar drab leveren. Het is alles bijeen dus maar een vrij triest beeld, dat echter ilög aan zienlijk kan veranderen als het weer dig omslaat. Voor veel zal het echter al te laat zijn. Voorstel mammoetwet gewijzigd Principieel verschil tussen openhaar en bijzonder onderwijs (Van onze parlementsredaetie.) MINISTER CALS heeft thans .bij de Tweede Kamer een nota van wij ziging op het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs (Mammoet-wet) ingediend. De bedoeling is tegemoet te komen aan de bezwaren, die vanuit de kring van het bijzonder onderwijs tegen de structuur van het ontwerp zijn geuit. Als gevolg van thans voorgestelde wijzigingen zal in het ontwerp duidelijk tot uitdrukking komen, dat er wel eisen van deugdelijkheid zijn, waaraan het uit de openbare kas be kostigd bijzonder onderwijs evenzeer moet voldoen als het openbaar on derwijs, maar dat overigens de taak van de overheid ten opzichte van beide vormen van onderwijs principieel verschillend is. Ten opzichte van het openbaar onder wijs heeft de overheid, aldus het gewij zigde ontwerp, een regelende taak, terwijl de overheidstaak ten opzichte van het uit de openbare kas bekostigde bij zonder onderwijs bestaat in het stellen bijzonder onderwijs moet voldoen, wil het op bekostiging van de overheid aan spraak kunnen maken. Alle deelnemers aan een bespreking, die tijdens de kabinetsformatie tussen drie fractieleiders en de minister van o., k. en w. is gevoerd, vonden de thans voor gestelde opzet principieel aanvaardbaar en in overeenstemming met de Grondwet. Dit doet de minister temeer vertrouwen, zo schrijft hij in de toelichting op de wij zigingen, dat met de thans gekozen for mulering zün bedoelingen beter tot hun recht komen. Hij wil er zijnerzijds geen twijfel over laten bestaan, dat het voor de overheid bij de uitoefening van haar taak ten op zichte van het onderwijs een principieel verschil maakt of zij met openbaar dan wel met bijzonder onderwijs te doen heeft en dat 'het essentiële onderscheid tussen Het ziet er naar uit dat de maand juni alle records in zonneschijn gaat breken. Iedere dag weer is een stralende dag en iedere dag weer doet de mens volop genieten in dit niet met zon verwende land. Het is immers een lust te zien hoe deze kleintjes rondploeteren in hun eigen „zwembadje". Na tuurlijk geeft die zonneschijn ook schaduw: de aardappel oogst op de zandgronden dreigt te mislukken en met weinig optimisme kijkt de boer in Wolfheze naar zijn schriele plantjes die maar niet groeien willen. De hoogste torens ter wereld Onlangs is de Eiffeltoren in Parijs 70 jaar geworden en in artikelen aan deze vei jaardag gewijd, werd geschreven dat de jarige de op drie na hoogste constructie ter wereld was. Onmiddellijk volgden protesten. Er werd een nieuwe lijst opgemaakt en volgens de jongste gegevens zijn dit nu de zeven hoogste ter wereld, gemeten vanaf de voet: Televisietoren van Roswell te Hobbs, V.S537 meter Televisietoren van de stad Oklahoma 524 meter Televisietoren van Dallas 507 meter Empire State Building, New York 490 meter Televisietoren van Tokio 360 meter Chrysler Building 349 meter Eiffeltoren 328 meter Bondskanselier adenauer en vice-kanselier ïrhaTd hebben gisteren hun conflict ig&ecjeld en zijn aldus waarnemers in Bonn thans in een toestand van gewapen de vrede gekomen. De leiders van de Christendemocratische fractie in de Bondsdag, Krone, heeft gisteren voor de tweede keer in veertien da- gen tijds de strijdbijl begraven ver-; klaard. In een spoedvergadering van de C.D.U.- fir actie deelde Krone gistermiddag te Bonn mee: „De twee mannen en de partij- fractie beschouwen deze kwestie als bij gelegd. Eindelijk kunnen wij een punt zetten achter dit geschil. Krone maakte een briefwisseling tus sen Adenauer en Erhard bekend, waarin de laatste schrijft, bereid te zijn persoon lijke gevoelens te vergeten, maar de ver zekering te willen hebben dat hij zijn werk kan voortzetten. Adenauer wijst in zijn verzoeningsgezind antwoord op Erhards werk op het gebied van de economische politiek en van de econo mische eenwording van Europa. Deze tweede brief zo schrijft onze correspondent in Bonn is eigenlijk een herhaling van de verklaringen van twee weken geleden» zodat men zddh kan af vragen, waartoe dit alles heeft gediend en of dit met wat meer tact van de zijde van de Bondskanselier niet vermeden had kunnen worden. Duidelijk is dat Adenauer van nu af aan met zijn uitlatingen voorzichtig moet KLAUS FUCHS BIJ ZIJN VADER IN LEIPZIG Klaus Fuchs, de uit Engelse gevangen schap ontslagen atoomspion, is gisteren veilig in Leipzig aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het huis van zijn va der, de theologische professor Emil Fuchs. Zwaar bewaakt door politie, was hij gis teren met het Poolse lijnvliegtuig van Londen naar Oost-Berlijn vertrokken. Zijn neef, Klaus Kottowski, haalde hem van het vliegveld af. Fuchs is in 1950 veroordeeld. Hij werkte in de Verenigde Staten aan de eerste Amerikaanse atoombom en verstrekte toen geheime gegevens aan de Russen. Sommige atoomgeleerden menen, da Rusland door deze gegevens zijn eerst< atoombom vijf jaar eerder kon maken dan de Russen zelf voor mogelijk hadden gehouden. LEMASS PREMIER VAN IERLAND De Ierse Tweede Kamer, de Dail, heeft gisteren Sean Lemass, die lange tijd nister van industrie is geweest, tot mier van de Ierse republiek gekozen 71 tegen 51 stemmen. De 59-jarige Lemass wordt de opvolger van Ëamon de Valera, die vorige tot president is gekozen. Hij is de afgelo- jaar vice-premier gewëe: adslieden verklaarden dat de drie identen naar onbekende bestemming overgebracht. Olivier van Noort-pennlng. Het be- het Nederlandse emigratdefonds «ff de zilveren Olivier van No.ortpen- ng toegekend aan het scheidende hoofd de Canadese immigratiedienst in ons de heer Eric J. Forbes. Dit is de •de keer dat de penning wordt toege- 58936 is het nummer van onze postreke- I ruing. Als u daarop vóór 1 april het abonnementsgeld voor het 2e kwar- taal 1959 7.50 overschrijft, dan j voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini stratie. I Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE Tezamen met leden van de se naat van het Utrechtse stu dentencorps reed H.K.H. prin ses Irene gisteren in een open rijtuig door Groningen, op weg naar het hippisch feest in het Stadspark. De feestelijkheden werden georganiseerd ter ge legenheid van het 69e lustrum yvan de Groningse universiteit. Vrachtwagen op autootje: kind overleden Het uit vijf personen bestaande gezi Wollendorf uit Kerkrade is gisteravond rnstig gewond op Rijksweg E9 bij Bru- chem (Geld.) en door toeschietende automobilisten uit de wrakstukken van een kleine personenauto gehaald, nadat het wagentje door een grote vrachtauto van achteren was aangereden. Op weg naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overleed het achtjarige zoontje Frans. Voor het leven van nog twee leder, uit het gezin Wollendorf wordt gevreesd. Vier kikvorsmannen kunnen de Nederlandse vissers nu precies vertellen hoe vissen (zandspiering, schol, wijting, tong en poon), rea geren op het moment dat zij gevan gen worden. De kikvorsmannen hebben op 12 mijl uit de IJmuidense kust, 18 meter onder de zeespiegél voortgesleurd door het sleep net van een treiler, de vissen van dicht bij bestudeerd. Eén van hen vertelde: Wat wij daa onder water zagen, was bepaald verra: send. Wij hielden ons vast aan de bovei kant van het net en zagen de visborde en de onderkant van het net over de zei bodem schuiven. De gedragingen van d vis voor het net waren goed te obser- Het bleek dat de platvis ongevee cm voor het net werd opgeschrikt va zeebodem, iets omhoog zwom en ve gens voor het net bleef uitzwemmer enkele tientallen seconden gaven de vis sen de strijd op. Scholen zandspiering bleven eveneens voor het net zwemmen. Bij grotere snel heid van de treiler waren deze vissen ongetwijfeld verschalkt. De kikvorsmannen hebben geconsta teerd, dat veel vis uit het net ontsnapt, wanneer het net van de zeebodem wordt getrokken. Het verlies is ongeveer twin tig procent. De activiteiten van de kikvorsmannen, leden van de onderwaterjagersclub, wa ren een gevolg van een initiatief van het rijksinstituut voor vissenjonderzoek. Ge zocht werd naar 'l antwoord op vragen die vissers zich altijd al hebben gesteld de toestand Met de proeftreiler Willem Beukels- >on vertrokken de kikvorsmannen, gezeld van visserij-biologen, naar di gronden, waar een groot aantal kotters van Nederlandse, Deense en Duitse natio naliteit de netten overboord hadden ge zet. Gisteravond om zeven uur keerde de Willem Beukelszoon in IJmuiden Twee maal waren de duikers overboord „gestapt". In de morgenuren tijdens stil water tussen eb en vloed ter oriën tatie, Het zich was 3 tot 6 meter, 's Mid dags begon de treiler met de visserij. Het net werd, met het oog op de veiligheid van de kikvorsmannen, met een snelheid van twee mijl per uur normaal 4% mijl voortgetrokken. Langs de sleep lijnen van het vissende schip lieten de jyi(= duikers zich daarna naar 18 meter diepté Hy zijn. Een interview met een Amerikaanse radioverslaggever heeft hij afgezegd. De snelle bij legging van de controverse hèeft een debat in de fractie van de C.D.U., waar het ongetwijfeld heet toe- PROF. ERHARD bereid te vergeten gegaan zou zijn, voorkomen. Hetgeen overigens niiet wegneemt dat de Aden- auer-Erliard-kwestie de fractie nog ge ruime tijd zal bezighouden. Voorlopig is deze kwestie echter i mofctenballen gedaan, want de volgende week zal de C.D.U. in Berlijn een gesloten front presenteren om haar kandidaat, dr Lübke, als president van West-Duitsland te kiezen. In het Amerikaanse weekblad Life is deze week een interview met Adenauer opgenomen, waarin het conflict met Erhard slechts even wordt genoemd, doch waarin de Westduitse Bondskanselier over de politieke toestand in de wereld zegt: „In haar bezorgdheid voor de komen de verkiezingen is de Engelse regering van Macmillan bezig af te glijden een gevaarlijke zwakke houding door tegen elke prijs een topconferentie wensen". De Bondskanselier doet e beroep op de westelijke mogendhedi de eenheid te bewaren en gezamenl o(p te treden tegen de comumnistische DAF vloog uit de bocht 1 dode, 3 gewonden Vledder, de heer W., die wel een rijbewijs had, maar jaren lang geen auto had bestuurd, was gis teren in de gelegenheid gesteld een nieuwe Daf te berijden, die door een dealer in Meppel werd gedemonstreerd. vaart van ongeveer 80 km nam dubbele bocht in het dorp. De auto vloog uit de bocht waardoor Het is mogelijk, dat de onderwater-1 fietsers werden gegrepen .allen afkomstig proeven worden voortgezet. Ook denkt uit Wapse .De heer J. Berends, 22 jaar men aan experimenten met onderwater-I werd daarbij zo ernstig gewond dat hij camera's. ter plaatse overleed afzakken. beide categorieën in de wetgeving duide lijk aan de dag moet treden. De minister stelt nu in de nota voor, de opschriften van enkele hoofdstukken i deze geest te wijzigen. Mr. Cals heeft zich nog afgevraagd, zo schrijft hij in de toelichting, of het in de .ve opzet wenselijk is tevens artike- van hoofdstuk I over te brengen de hoofdstukken II en III. Ten aan- van enkele artikelen, die slechts in direct de deugdelijkheid Van het onder wijs beogen te verzekeren, acht hij ver schil van mening over de beantwoording van deze vraag niet uitgesloten. Hij wil echter het voorlopig verslag van de Tweede Kamer afwachten. Voor een rui- opvatting ten aanzien van het gebruik de term „eisen van deugdelijkheid" vindt hij steun zowel bij de commissie- Bos. als bij de eerste minister van onder wijs, dr. J. Th. de Visser, die o.m. de regeling van de salariëring, van de bouw inrichting der schoollokalen, van de toelatingsleeftijd en van het schooltoe zicht, tot de eisen Van deugdelijkheid re kenden. Door verdrinking vier doden De echtgenote van tandarts Wiegman uit Emmercompascuum is .gistermiddag verdronken in het natuurbad te Sellin- gerbeetse Zij had met haar twee kinderen en enige buurkinderen de hele middag in het bad doorgebracht. Vanmorgen is haar lichaam gevonden.. Eveneens gistermiddag, om vier uur, is op de bodem van het Riehebad in Zandvoort het lijkje aangetroffen van de 8-jarige Erik Poots uit Zandvoort. Te voren had de jongen in het ondiepe ge deelte zwemles ontvangen. Bij het zwemmen in de Maas onder Tegelen - is gistermiddag de zeventien jarige jongen Gerrit Hendrikse uit Venlo verdronken. t In de Zanderij te Noordwijkerhout is gisteravond de negenjarige Joseph M. J. Warmerdam verdronken. NAVO-benoeming. De huidige direc teur materieel Luchtmacht, generaal-ma- joor W. J. Reijniense, is benoemd tot •hoofd van het bouwbureau, dat in het kader van de NAVO voor de deelnemen de regeringen is belast met de coördinatie en controle van de Europese produktie van de luchtdoelgeleide wapens type Hawk. Zijn opvolger is commodore H. A. Mau- renbrecker. Warm De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog, zonnig en warm weer maar kans op onweer vanuit het zuiden. Zwakke tot matige wind uit ooste lijke richting. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur; maan op 23.40 uur, onder 10.07 uiur; 27 juni: Eerste Kwartier. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Pwente Etndb Zd -Limb Helsinki Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Mice Berlijn Frankfort MUnchen Züricb AJaccio Madrid MaHorca Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1