Jlieuwe gtihsctft (üeuranl levige branden in bos, hei n veen door grote droogte Negerjongen en vier blanken krijgen gelijke straf 1 CULEMBORG ZAT ZONDER WATER Metershoge vlammen bijna geen water eonard Roggeveen, auteur en kindervriend overleden Brancl in hotel eist 7 doden Staatsgreep van het leger dreigt in Argentinië ATOOMSPION FUCHS VRIJ OF OVERGEBRACHT? Vader slaat kind dood tfSDAG 23 JUNI 1959 lUREAUS: Directie, Redactie, Abonnementen* en Advertentie-afdeling TeL 81441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten fO.18 per millimeter. (Blj contract belangrijke korting). Postrekening 6893d. Dlreetlet W. DIEMEB Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CURISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticf) is gijebleuee myn bert ia legljeospoer Veertigste jaargang no. 11595 Mening van A.N.W.B. Geen woorden, maar daden Zie pagina 5 hstermiddag heeft in Lisse een manusje-van-allesproefgevaren: 'en sleep-duwboottevens brandweer- en bergingsvaartuig. Het is \ebouwd bij Akerboom's scheeps- en jachtwerf te Lisse, heeft een fogte van pl.m. 16 meter bij een breedte van pl.m. 5 meter en een iep gang van 1,35 meter. Een groot waterkanon staat midden op het \chip opgesteld en een kleiner op het stuurhuisdak. Er is ook een \chuimblusinstallatie aan boord, zodat men de strijd kan aanbinden met allerlei typen brandhaarden. Schrijver van populaire boeken als „Daantje" en „Okkie Pepernoot" I de leeftijd van 61 jaar is gisteravond in Den Haag overleden de schrijver jeugdboeken Leonard Roggeveen, heer Roggeveen was gepensioneerd r school. De begrafenis zal vrij- iddag om half drie plaats hebben op Westduin in Den Haag. 1 kon Leonard Roggeveen de groo-t- lervriend van deze tijd noemen. leen een vriend zijn beide kinderen. ook riend van .1 de jongens bij hem in de Meidioormstraait in Den Haag op school bovendien hij i alle vriend jongens en Nederland die hem alleen maar kenden door zijn boeken. Men zou Ifs nog verder kunnen gaan dan Ne erland, want Roggieveens kinderboeken prden ook vertaald en vonden in vele Inden kleine bewonderaars: Amerika, hgeiand. Duitsland, Tsj eahoslowalkije en porwegen. Men kent ze wel, de boeken van Rog- veen: de tien delen van „Daantje", het U'tige verfhaal van „Okkie Pepernoot" Engeland „Okkie Gimgernut", Tsje- oslowakije „Tajemnia Vysilaska"), de teken „Jan Jaap" (vier delen), „De jon de klaverwei", „Winter op de averwei". „De broederschap van d' tde haren", „Het gezelschap Vierhout' toneelsprookje „De gelaarsde kat' 5e ongelooflijke avonturen van Bram Irtgerling", „Het geheim van het oude trfotge", „Piet en Nel", enz., enz. de meest geliefde kinderlectuur te tijd geworden. Leonard Roggeveen werd in Sdhagen horen, bezocht de Rijkskweekschool aarletm, „stond" achtereenvolgens -Gravenzande en Leiden en was nu jaar in Den Haag. E-erst gewoon c «wijzer. later hoofd van de school in usken Hu-etstrkat en na de bevrijding ofd van de school in de Meidoornstraat. 1952 ging hij met pensioen. Heel lang schreef Roggeveen, want in de tijd dat in 's-G-rawenzande werkte, werkte hij als plaatselijk correspondent voor de Voorwaarts" en later verschenen schets- van hem in de Westlandse en Maa-s- sluisse Courant. Precies 35 jaar geleden verscheen zijn eerste boek, het toneel- sprookje „De gelaarsde kat". Over de honderd kinderboeken verschenen er van zijn hand. Ook door radio-uitzendingen is Leonard Roggeveen bekend geworden en boven dien schreef hij studiewerkj'es zoals „Spreken, spellen, schrijven en stellen" en „Taalmethoden", waaraan ook dr. -D. G. G. v. Ringelestein medewerkte. Een vriend van vele kinderen is nu heenge gaan, maar zijn geesteskinderen zullen nog jaren lang de jeugd blijven boeien door hun gezonde avonturen. OOK GISTEREN hebben op tal van plaatsen in ons land felle bos-, veen- en heidebranden gewoed. Kans op regen is er echter nog niet. Een uitloper van een hogedrukgebied houdt de oceaandepressies nog op een afstand. Drie tot vier meter hoog sloegen de vlammen op uit 't hoge bos in de buurt van Odoorn in Drenthe. Vrijwillige brandweerlieden uit Wier den hebben in een week al veertig uur dienst gedaan om de hardnekkig woedende veen- en heidebranden te bestrijden. Bij Kootwijk op de Velu- we ging ongeveer een hectare hei en dennenbos verloren in de vlammen. In Culemborg moest gisteren als ge volg van de grote droogte de watertoe voer naar de stad worden gestaakt. Het waterverbruik was zo togenomen, dat het veeel meer was dan de 260 kubieke meter per uur, die het gemeentelijke waterlei dingbedrijf kan leveren. Een uur, van half twaalf tot half een had het waterlei dingbedrijf nodig om weer wat voorraad bij te pompen. De grootste branden woedden gisteren ussen Odoorn en Borger. Tussen twee mr en half drie braken op twee plaatsen Minstens zeven mensen zijn om het le ven gekomen bü een hotelbrand in Noor wegen. Het prachtig gelegen houten Stal- heimhotel te Vossestrand, dicht bij de stad Bergen, ging vannacht in een ogen blik tjjd in vlammen op. In het begin van de middag zochten brandweerlieden nog in de rokende puinhopen naar vermisten. In het hotel logeerden 157 gasten, onder wie veel Amerikanen. (Jaarlijks brengen zo'n tienduizend buitenlanders er hun vakantie door). Even voor twee uur van nacht werd de brand onltdekt door een Amerikaanse gast, die „vreemde gelui den" hoorde en op inspectie ging. Er was toen tegen het vuur niets meer te beginnen. Aangezien het trappenhuis snel vlam vatte, moest een groot aantal mensen uit de ramen springen. Van hen werden er ongeveer 35 opgenomen in een plaatselijk ziekenhuis. Hun verwondingen zijn niet ernstig. De politie schakelde alle auto's die in de buurt waren te vinden, in bij het vervoer van de gewonden en geredden over de smalle bergweg waarover men het Stal- heimhotel bereikt. W armte-satelliet kwam niet in haar baan De Verenigde Staten hebben gisteren tevergeefs getracht een Vanguard-kunst- maan, uitgerust voor het meten van de warmte die zon en aarde uitstralen, in een baan om de aarde te brengen. Volgens het Amerikaanse bureau voor lucht- eri ruimtevaart schijnt de tweede van de drie trappen van de raket niet goed te hebben gewerkt. Van welingelichte zijde op de basis bij Cape- Canaveral in Florida, vvaar de raket gelanceerd is, werd vernomen dat het mislukken waar schijnlijk moet worden toegeschreven aan een kleine ontploffing veroorzaakt door slecht functioneren van een drukregelaar in de tweede trap. bosbranden uit. In een ommezien stond een grote oppervlakte in lichterlaaie. De brandweren van Emmen, Sleen, Schoon oord, Westerbork, Exloërmond, Rolde en Exlo rukten met groot materieel uit. Ook militairen uit Assen en Zuidlaren werden ingezet om het vuur te bestrijden. De brandweerlieden en militairen ston den voor grote moeilijkheden. Er was haast geen water in de buurt en het vuur sloeg drie tot vier meter op uit het droge Ongeveer vier tot vijf hectare bos werd bij Odoorn zwart geblakerd. De brand in het staatsbos bij Schoonoord wist men tot een hectare te beperken. Toen om half vijf een brand werd ge meld bij de zandverstuivingen aan de Stroeseweg te Kootwijk, riep de Veluwse bosbrandweer voor het eerst de assisten tie in van de vliegbasis Deelen. De brand weerkorpsen uit de omgeving slaagden erin de brand tot een hectare te beperken. Op het Wierdenseveld en bij Vriezen- veen heeft men te kampen met hardnek kige heide- en veenbranden. Steeds laait het vuur hier weer op. Bovendien smeult de veenbrand ondergronds door. Duitse en Nederlandse brandweren kwamën gisteren in touw om een grote veenbrand te stuiten, die enkele dagen geleden in Duitsland is ontstaan en die bij Kloosterhaar op Nederlands gebied is overgeslagen. Men heeft gelukkig nog veten te voorkomen, daride brand over joeg naar de bosrijke omgeving van het landgoed Oldhorst aan de weg Klooster haarLangeveen. Niet alleen bos en heide hebben van het vuur te lijden gehad. In Purmerend brandde het kerk gebouw van de Hervormde ge meente van Purmer geheel af. Het gebouw was juist geheel ge restaureerd, gistermiddag moest alleen nog een klein loodgieters karweitje op het dak worden verricht. Nauwelijks was de loodgieter vertrokken of het ge hele dak stond in brand. En voordat de vrijwillige brand weer van Purmerend kon ingrij pen, stortte het dak reeds om laag. Even later moesten de mannen zich ijlings terugtrek ken toen de toren ineenstortte. Ministers dienen ontslag in TN ARGENTINIË heerst grote on- A rust. Elk ogenblik wordt staatsgreep verwacht. Verscheidene oorlogsschepen zijn gisteren ir buurt van de hoofdstad Buenos Aires gezien. Particuliere geheime zenders riepen om, dat de gehele ma rine zich bij de opstandige legeraf delingen zou aansluiten. Inmiddels hebben alle ministers van het kabinet Frondizi, onder druk van de strijdkrachten, hun ontslag aangeboden. De president verzet zich echter tegen de eisen Van de strijdkrachten en heeft de ontslagaanvrage van de ministers van h leger, marine en luchtmacht afgewezen. Gedurende het weekeinde had een soort wapenstilstand bestaan tussen Frondizi en zijn strijdkrachten. Maar gis teren herhaalden de militairen plotseling 'hun eis, dat de regering drastisch zijn koers moest wijzigen of aftreden. De offi cieren beschuldigen Frondizi ervan, dat Duitsland Tussen Lünenburg en de grens met Oost- Duitsland joeg gisteren het vuur over een breedte van zes kilometer. 5000 man bestreden de vlammenzee. Pas toen de wind ging draaien, gelukte het het vuur meester te worden. Zeker 3000 ha bos ging verloren. In het gebied van Brugge en in de Kempen gingen in België ongeveer 500 ha in de vlammen op. (Elders in deze krant publiceren we een artikel, dat handelt over de efficiënte wijze, waarop de bos- en heidebranden op de Veluwe worden bestreden). Spanning in Irak Verijdelde Kassem staatsgreep „De gang van zaken in de Iraakse hoofdstad duidt erop, dat binnen afzien bare tijd ernstige gebeurtenissen zullen plaats hebben", meldde gisteren het ra. diostation „Stem der Arabieren" in een uitzending over Irak. Kassem, de Iraak se premier, zou een persoonlijk onder zoek instellen naar activiteiten van zijn secretaris, kolonel Wasfi Taher. Een officier van het tankkorps heeft Kassem aldus de radio meegedeeld dat kolonel Taher met officieren van het tankkorps de ondemooratische neigin gen" in Irak heeft besproken. Deze „nei gingen" betroffen kennelijk de maatre gelen van Kassem, om aan de uitbrei- ding van het communisme een halt toe te roepen. Volgens Egyptische bladen is Taher een vooraanstaand communist. Het Egyptische blad Al Akhbar sohreef zondag reeds dat Kassem een poging zijn bewind omver te werpen, heeft ijdeld. Het blad meldde dat de corn misten hebben geprobeerd, de tankdivisie ertoe te brengen een aanval op het misterie van defensie te doen en een c munistische regering te vestigen. De litairen die bij dit komplot waren trokken, zijn gearresteerd. Ook van het meubilair van de Hervormde kerk van Purmerend kon niets worden gered. Wèl de kanselbijbel, die op tijd werd weggehaald door de onver schrokken koster, die de toepas selijke naam van J. bij 't Vuur JIMMY LEE CLARK, de 16 jaar oude negerjongen, schuldig ver klaard aan aanranding van een blan ke vrouw zal niet op de elektrische stoel sterven. Zonder aanbeveling van clementie door de jury van tien blanken wees rechter E. C. Welch Jimmy een nieuw proces toe. De jongen bekende onmid- DE ATOOMDESKUNDIGE dr. Klaus Fuchs, in 1950 veroor deeld tot veertien jaar gevangenis straf wegens het doorgeven van atoomgeheimen aan Rusland, heeft onder geheim geleide de gevangenis in Wakefield (Engeland) verlaten en wacht waarschijnlijk elders op het moment van vrijlating. Voligens het Londense blad „Evening News" zou de in Duitsland geboren atoomdeskundige Fuchs, die later de Britse nationaliteit kreeg, reeds in vrij heid zijn gesteld. Vijf jaar van zijn straf zou hem wegens goed gedrag zijn kwijt gescholden. Het ministerie van binnenlandse zaken weigerde commentaar op dit bericht. Wel werd medegedeeld dat Fuchs statemloos is en geen recht meer heeft op een Brits I paspoort. Het is echter mogelijk hem een reisdocument te versohaffen, indien hij de wens te kennen geeft, Engeland te verlaten. Fuchs wil, volgens het Lon- De brandweer van Ede op de Veluwe heeft er een taak bij de drinkwaterplaatsen van wild bij te vullen. De dieren dreigen van dorst om te komen en daarom rijdt men zo nu dan met volle tankwagens de bossen in en spuit men de geulen vol. dense blad, bij zijn vader in Leipzig g Een zegsman van het Britse van binnenlandse zaken zei: „Wij kunnen geen verklaring afleggen over Fuchs ter wijl hij zich nog in verzekerde bewaring bevindt". Bij de gevangenis van Wakefield werd echter gezegd: „Fuchs heeft deze gevange nis verlaten". Levenslang voor aanranders dellijk en werd tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Jimmy was op 27 mei schuldig ver klaard. Door het ontbreken van een cle- mentie-advies van de jury was de dood straf onvermijdelijk. Jimmy's advocaat verklaarde echter dat rechter Welch een fout had gemaakt in zijn opdracht en vroeg een inmiddels toegewezen nieuw proces aan. David Brooks, negerleider te Talahas- see, noemde de wijziging van de straf een grote stap voorwaarts in de richting van gelijk recht voor negers en blanken Tot nog toe werden negers, die zich aan soortgelijke strafbare feiten schuldig maakten, ter dood gebracht. In dezelfde plaats, waar David Brooks zijn uitspraak deed, werd gis teren door rechter W. May Walker vonnis geveld over de vier blanke jongens, schuldig aan aanranding- van een negermeisje. Tot levenslange ge vangenisstraf werden veroordeeld: Ted Collingworth (23), lijn werker; David Ervin Beagles (18), h.b.s.-er; Gene Scarborough (20), militair en Ollie Stoutemire (16), scholier. De jongens zullen ten minste tien jaar Negerjongen door blanke jongens doodgeschoten Vier blanke jongens zijn gisteren in de Amerikaanse stad Dalton formeel be schuldigd van het doodschieten van de elf jarige negerjongen Tommy Dwight. Deze werd 13 juni in het huis van een oom van buitenaf doodgeschoten. De jongens hebben toegegeven, da-t zij op de negerfamilie hebben geschoten, maar zeiden, dat zij „hen alleen maar bang hadden willen maken" en dat zij de volgende morgen pas gehoord hadden dat er iemand geraakt was. van hun straf moeten uitzitten voor zij in aanmerking komen voor voor waardelijke invrijheidsstelling. In tegenstelling tot het proces van de negerjongen was er bij de vier jongens een advies van clementie van de even eens geheel door blanken gevormde jury. Tot nog toe werd er in de Verenig de Staten geen blanke wegens aanran ding van een negerin naar de „stoel" gestuurd. Tijdens het proces vroeg de offcier van justitie, William D. Hopkins, de jury te meten met een maatstaf van recht. Hij hield de gezworenen voor, te overwegen welke kans vier negers zouden hebben als zij een blank meisje hadden ontvoerd en zevenmaal aangerand. Bij zijn uitspraak zei rechter Walker, dat hij voor aanranding nog nooit min der dan de doodstraf of levenslang had gegeven. Jullie hebt geluk gehad, dat de jury clementie heeft geadviseerd," aldus Walker. BABY BUNA BEZWEKEN VAN DE WARMTE Twee Rotterdamse politieagenten zagen gistermiddag in een gesloten auto, die in de hete zon op de Kruiskade stond, een baby in een reiswieg liggen. Omdat het kindie het kennelijk heel benauwd had. maakten zij de wagen open. De tempera tuur binnen was die van een brandende oven nabij. De mannen namen het kindje mee naar de dokterskamer van het hoofd bureau, waar het wat opknapte. In de auto lieten zij een briefje achter, zodat de ouders, die waren wezen winkelen, wis ten waar zij de baby af konden halen. Hijsinstallatie brak, zeeman omgekomen De 32-jarige zeeman A. W. S. uit Oslo is Vanmorgen aan boord van het Noorse m.6. Christen Smith, waarvan hij op varende was, door een ongeluk om het leven gekomen. Bij het ophijsen van een landingsvaartuig uit het water van de Waalhaven te Rotterdam, brak een on derdeel van de hijsinstallatie op de Oh-risten Smith, met het gevolg, dat het landingsvaartuig via de verschansing te rug in het water viel. De zeeman werd door een onderdeel van de installatie ge troffen en was op slag dood. hij zijn beloften, gedurende zijn verkie zingscampagne gedaan, niet heeft ver vuld. Bovendien -heeft hij toegestaan, dat linkse Perónistische en communistische elementen de regering binnendrongen. De vonk in het kruitvat was vorige week de mededeling van ex-dictator Pe- rón, dat hij een politiek pact met Frondizi had gesloten. De president heeft dit be richt ontkend- Verder heeft een golf van arrestaties van hoge officieren het vuur tje van de opstand aangewakkerd. Niet alleen de sterke eenheden van de strijd krachten. maar ook de leidera van de op positiepartijen, eisen dat Frondizi zal af- De politie te Voorthuizen heeft de 31- jarige machinefabrikant J. D. uit Voort huizen gearresteerd, nadat diens 4-jarig zoontje onder verdachte omstandigheden was overleden. De fabrikant wordt er van beschuldigd zijn zoontje woensdag zodanig met stok- «V a-gen en schoppen mishandeld te heb ben. dat het ventje nog dezelfde dag aan de gevolgen is overleden. Het kind stond altijd al bloot aan onheuse bejegening. De man werd vandaag voor de officier an justitie te Utrecht geleid. Het jongetje is gisteren in stilte op de algemene begraafplaats te Voorthuizen begraven. Vermoed wordt dat D. een haat koesterde tegen het jochie, omdat dit geen kind van hem, doch een na de schei ding geboren kind uit het eerste huwelijk vanzijn vrouw, dé 31-jaiige J. C. D.— Van der L zou zijn. Het gezan, dat aan de Blotekamperweg ..i Voorthuizen -woonde, stond in d-e buurt als rustig bekend. D. is enige jaren geleden getrouwd met zijn huidige echtgenote. Mevrouw D.Van der L. was toen ge scheiden van haar eerste echtgenoot en had reeds kinderen uit haar eerste huwe lijk. Nu telt het gezin acht kinderen en het negende is op komst. Leider Hongaarse boeren Bela Kovacs (55) overleden Bela Kovacs, oud-leider van de eens zo machtige Hongaarse boerenpartij, is gis teren op 55-aa-rige leeftijd in een'zieken huis overleden. Hij heeft onder andere deel uitgemaakt van het kabinet-Nagy, dat even aan het bewind is geweest. Zo als bekend werd aan deze regering een eind gemaakt bij hat neerslaan van de revolutie dn 1956. Volgens communistische berichten heeft Kovacs sinds die tijd niet m gevangene van het nieuwe regime Weinig verandering temperatuur in De Bilt verwacht tot woens- r dagavond: Perloden met zonneschijn en slechts een kleine kans op een Jfj im regenbui of onweer. Weinig U|//B" verandering in temperatuur. lhrA-7ür In het noorden van het land zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, elders meest zwakke veranderlijke wind. (Op gemaakt om 11.15 uur). Woensdag 24 juni Zon op 4.20, onder 21.04; maan op 13-13, onder 8.55. 27 Juni eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Kopenh Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchem Ztlricb Genève '•Venen onbew l. bew 1. bew h bew 1. bew windstil windstil wzw 3 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1