Mr. A. C. W. BEERMAN mum DIENAREN DER KROON HIER IS i BROEKEN-J NIEUWS J f28.- f39.- FORTY FOUR J HEILSOLDATEN HIELDEN WEER HUN YELDDAG Vergadering chr. onderofficieren ^Barmhartige Samaritaan 2 en Kameraadschap' vpro vraagt aandacht voor vluchtelingen VRIJDAG 19 JUNI 1959 Veelzijdige belangstelling (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM „Ja, 't was een merkwaardig begin, met al die feeste lijkheden btf het bezoek van de Sjah. Ik was wel bijzonder onder de indruk van 't diner ten palelze. De entourage, de hele sfeer die er hing, die prachtige tafel, dat prachtige aardewerk, de fraaie toiletten 't was bijna sprook jesachtig. Bovendien zeer veel gala- klcding. Voor een Rotterdammer is dat iets zeer bijzonders, 't Was een indrukwekkende belevenis om ineens van Rotterdams raadslid aan tafel te zitten met de Koningin als een van haar ministers". Sind6 enkele weken is mr, Albert Christiaan Wilhelm Beerman minister van justitie. Al even verrassend al6 nu het ministerschap, kwam in 1946 voor hem 'het verzoek om raadslid te worden voor de C.H.U Die overrom pelende vraag bracht de Rotterdam se advocaait, die zioh speciaal op de juridische problemen van de scheep vaart heeft toegelegd, toen voor het eerst in aanraking met de praktische politiek. „Eerst heb ik er zeer tegen opgezien, later heb ik het toch wel prettig gevonden. Maar ik heb de politiek nooit om het spel van de poli tiek gespeeld. Er zijn mensen, die 't spel om het spel als zodanig ambiëren. Wat mij boeide was vooral 't belang van de vraagstukken, die aan de orde waren. Als men ziet wat daaraan vast zit: op sociaal, op cultureel, op econo misch gebied, de hele onitwikkeling van de haven.... hoe zou men een gemeente moeten besturen als er geen mensen waren die bereid zijn zich daarvoor beschikbaar te stellen?" Spekkie en Blekkie Zorgvuldig formuleert Beerman zijn zinnen. Wanneer hij over de herziening van het vennootschaps recht spreekt, kiest hij zijn woorden even bedachtzaam als wanneer hij met een flauwe glimlach erkent dat hij inderdaad elke avond zijn vijfjarig dochtertje verhaaltjes voorleest. Van „Spekkie en Blekkie" en van „Tom Poes", voegt hij er verklarend aan toe. Terwijl de avond valt glijden voor het raam van de stemmige kamer in het patriciërshuis aan de rivier, het een na het ander de schepen langs. Vrachtschepen, tankers, coas ters groot en klein in het drukke avondverkeer op de rivier. Havensle- pertjes puffen er nijver tussendoor. Een stoomfluit blaast zijn waarschu wend signaal in de vallende scheme ring. Naarmate het donkerder wordt gloeien op de schepen en langs de oever meer lichten aan, die als von ken spetterend door het water worden weerspiegeld. Schuin aan de overkant van de rivier baadt zioh de „Rijndam" in een zee van licht. Stellig", is het krachtige antwoord, dat zonder een zweem van aarzeling gegeven wordt. Minister Beerman gaat forensen. „Het huis is niet erg geriefelijk. Het is smal, er zijn veel trappen en we krijgen roet van de scheepvaart. Maar als puntje bij paaltje komt, wil nie mand hier weg vooral de kinderen Die kinderen twee zoons en twee dochters vonden het overigens erg naar dat hun vader minister werd. „Maar 't maakte veel indruk dat ik word afgehaald door een chauffeur met een revol ver. Dat is wel een pleister op de Aan het water heeft mr. Beerman zijn hart verpand. Water lijkt zijn leven te beheereen. zowel in zijn praktijk als in zijn vrije tijd. ,'s Zaterdags roei ik nog altijd met vroegere raceroeiere in een stuurman- loze vier en bij gebrek aan mede- roeiers in mijn gladde 6kiff, zomer en winter. Vroeger heb ik ook aan wed strijden meegedaan. In 1929 en 1930 roeide ik mee in de oude acht van de Maa6. die 't kampioenschap van Ne derland behaalde" En als roeien on mogelijk wordt, omdat het water met een ijslaag is bedekt, bindt mr. Beer man nog graag de schaatsen onder, zij het niet meer voor tochten als in zijn jeugd: van Breukelen over de Nieuw- koper plasöen en de Kaag naar Rot terdam. Hij kent ook rustiger genoegens. Lezen bijvoorbeeld, wanneer er, na de vele binnen- en buitenlandse vaklite ratuur, nog tijd overblijft. Liefst memoires en historische boek.en. „Ik luister ook gTaag naar de muziek die mijn vrouw maakt. Ze speelt piano. En haar werk geeft ons ook altijd veel stof om over te praten. Mijn vrouw i6 kinderarts. Ze heeft nog een consul tatiebureau voor zuigelingen in het hart van Rotterdam, aan de Maas haven. Daar komen vooral kinderen van havenarbeiders en ook wel Chi nese kindertjes. Ze praat graag met de moeders over hun moeilijkheden, omdat ze zich vooral interesseert voor de geestelijke achtergrond. Ze is van pTan dit werk wel aan te houden". Scheepvaart Zijn grote belangstelling voor de scheepvaart en vóór Rotterdam i6 een dominerende factor geworden in het leven van mr. Beerman. Toch is hij Amsterdammer van geboorte. Daar zag hij op 29 januari 1901 het levenslicht. Daar was zijn vader tabakshandelaar. Daar ging hij naar school, op een drie- wielertje over de Keizersgracht zo rustig was het daar toen nog. Albert Beerman wist al in de vierde klas van het gymnasium, dat hü rechten wilde gaan stude ren in Leiden. „Ik had grote be langstelling voor de geschiedenis van het recht cn überhaupt voor het ordenen van het hele maat schappelijk leven vla bepaalde re gels wat recht toch eigenlijk is. Ik vind ook dat een goede rechts bedeling naast de religieuze ont- Op 24-jarige leeftijd had mr. Beer man, afgestudeerd als jurist, de keus om op een provinciale griffie te gaan werken of als medewerker op een advocatenkantoor in. Rotterdam, „rk heb geen moment geaarzeld. Ik vond 't laatste veel aantrekkelijker, 't Leven dige en strijdbare vooral trok me aan". En zo is het begonnen. Op dat ad vocatenkantoor hield mr. Beerman zich vooral met het zeerecht bezig. Ook na 1930, toen hij zioh associ eerde met een ander kantoor, bleef dat zo. al vroegen daarnaast het ven- nootschaps- en industriële eigendoms recht veel aandacht. Hij specialiseer de zich in allerlei juridische proble- als een land het voorrecht heeft een kroon te bezitten men van de scheepvaart. Aan de ene kant was er, met name door de Rijn vaart, de binding met Duitsland. Aan de andere kant waren er geschillen over charters, zee-aanvaringen e.d. en dat werk wa6 helemaal Engels ge oriënteerd. „Mijn werk is dus zeer internatio naal geweest. Na de oorlog wa. dat nog in versterkte mate het geval. Toen heb ik veel ervaring opgedaan met de oprichting van vennootschap pen. vooral dochters van grote bui tenlandse ondernemingen. Ik geloof, dat ik in vreemde talen net zo veel brieven 6chreef als in 't Nederlands". Inmiddels bekleedde mr. Beerman nog een geheel ander soort functie, die echter ook weer veel met water te maken had en evenzeer een strijd baar karakter had. In 1930 werd hij brandmeester bij de vrijwillige brand weer. „Ik ben eerst begonnen bij slangenwagen 25, maar daar hadden we niet veel te doen Een paar jaar later werd ik naar slangenwagen 23 overgeplaatst. Toen hebben we veel branden geblust. Maar ik had nooit gedroomd, dat 't zijn einde zou vin den in de droevige apotheose van 14 In de meidagen van 1940 werd mr. Beerman „op het slagveld" tot waar nemend hoofdman in zijn wijk gepro moveerd. „De eerste dagen hebben we verscheidene branden geblust, tussen de soldaten en de stellingen door. We hadden alle haarden on der controle, tot op 14 mei het grote bombardement begon. Toen hadden we geen water meer. Het puin blok keerde de straten. We zagen de buurt, waar we woonden en werkten, in vlammen opgaan, 't Enige wat bleef staan was 't spuithuisje. Mijn huis en kantoor gingen verloren met alle6 wat ik bezat, behalve m'n kijker en m'n fiets, die ik bij me had". In augustus 1945, drie maanden na dat Rotterdam als een verwoeste stad uit de oorlog kwam, werd mr. Beer man voorzitter van de Stichting Ha- vembelangen, waarin alle bedrijven, die met de scheepvaart en de havens in het Rotterdamse gebied te maken hebben, verenigd zijn. Evenals zijn voorganger, mr Jacq. Dutilh, werd hij daartoe gekozen als algemeen er kend deskundige, die geen binding met bepaalde bedrijven had en dus boven de partijen stond. In binnen- en buitenland trad hij op als woord voerder voor de stichting, en daar mee voor het Rotterdamse haven- en scheepvaartbedrijf. Zijn werk wordt in Rotterdam zeer gewaardeerd. Zowel als jurist als in zijn kwali teit van voorzitter der Stichting Ha- venbelangen heeft de heer Beerman dus zeer veel met verkeersvraag6tuk- ken te maken gehad. Met vele an deren meent hij, dat Nederland op verkeersgebied achterop geraakt is. „De regering moet nog meer opko men voor het eigen recht van het verkeer", is zijn opiniie. „Ik hoop, dat de nieuwe regering de verkeerebelan- gen op het internationale vlak met kracht zal verdedigen. Er dreigen bepaald gevaren voor Nederland, zo wel op de Rijn als door de Duitse Noordzeehaven- politiek. de Belgi sche Rijnvaartpre- mende vlagdiscri- minatie. De rege ring moet voor ons dienstenverkeer op de bres staan". Had iemand met een dergelijke er- varing, zo vraagt men zich onwille keurig af, zich nu eigenlijk niet liever de portefeuille van verkeer en waterstaat dan die van justitie zien toevertrouwd? „Ja", is het onomwonden ant woord, „maar mijns inziens moch ten persoonlijke verlangens niet de doorslag geven. En al lokt de po litiek mij niet zo bijzonder aan, er is Iets anders dat mij wel trekt. Ik heb als advocaat bijna 35 jaar lang particuliere belangen behar tigd. Ik vind 't nu een bijzonder voorrecht de publieke zaak te die nen, als dienaar van de Kroon". Zeer ernstig en bedachtzaam voegt hij daar nog aan toe: „Als een land 't voorrecht heeft een kroon te be zitten. moeten particuliere belan gen al bijzonder zwaar wegen voordat 't gemotiveerd wordt een beroep van de kroon te negeren". Vrouw bij de keel gepakt18 maanden Beschuldigd van een poging tot dood slag die hij op 27 januari op zijn vrouw gepleegd zou hebben, heeft gisteren voor de rechtbank te Breda terecht gestaan E, van der A uit Tilburg. Na een twist gesprek over geld had verdachte zijn vrouw in de gang van zijn woning bij de keel gepakt en zo lang geknepen dat de vrouw het benauwd kreeg. Na een worsteling ontsnapte de vrouw en na een wanhoopsprong door het raam be landde zij op straat. Behalve een straf van achttien maanden gevangenis met aftrek eiste de officier van justitie dan ook onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De uitspraak was conform de eis- Conserven gebruik sterk gestegen De ntecoi land geweldig toegenomen. De laatste twintig jaar is hij verdubbeld en daar door is het conservenverbruik gestegen tot twintig procent van de totale groen- tenconsumptie. Bij de conservenindustrie is vooral vraag naar augurken, bonen, doperwten, penen, prei, selderij en spina zie. Van de verse groenten zijn bij de consument bijzonder populair geworden bloemkool, komkommers, prei, sla, sprui ten, tomaten, uien en witlof en de vraag neemt nog voortdurend toe. Minder ge wild worden verse bonen, spruitkool. kro ten. penen en spinazie. Dit zei de direc teur van het proefstation voor de groen teteelt in de volle grond, dr. ir. J. Sneep, gisteren in Zwolle tijdens de tweedaagse jaarvergadering en reünie van de Vereni ging voor de teelt van en de handel in tuin- en bloemzaden Popularisering van effectenbezit De landelijke studiegroep „Populari sering Effectenbezit" zal binnenkort een rapport samenstellen. Zij i6 opgericht on der auspiciën der Vereniging Effectenbe scherming en omvat vertegenwoordigers van bank-, effecten-, spaarbank- en spaarkasbedirijf. financiële journalistiek, beleggingsmaatschappijen en depots, werkgevers en werknemers. Eén ogenblik atten- 9 tie voor pantalons, Voor twee nieuwe „je-van-het" snufjes, 1. Rancho Pantalons van prachtig sea-island cotton, in de kleuren: V burned-orange, mos- groen, sky-blue, zwart w en sand. Voorzien van „self-belt". 2. Rancho Pantalons van prima rib-cords. In zwart, mos-groen, perl en greige. Dan Haag - Groenmarkt 24 Tegenover het „Gouden Hoofd" gj Muziek, belangrijk sacrament Op terrein van Prinses (Van een onzer verslaggevers) De mensen, die gewend zijn om vuile karweitjes voor de Heer op te knappen, de heilsoldaten, hebben weer hun jaarlijkse velddag gehou den te Baarn. Opnieuw is een ge deelte van het Koninklijk domein nabij Soestdijk door H.K.H. prinses Wilhelmina ter beschikking gesteld voor dit evenement, dat het midden houdt tussen een familiefeest en een manifestatie des geloofs. De leiding berustte ditmaal bij com missioner William Dray en zijn echtge note, chef van de staf van het Leger des Heils internationaal dus een der hoogste functionarissen, die het leger als wereldorganisatie heeft. Natuurlijk ontbrak commissioner R. Ahlberg, de Nederlandse bevelhebber niet. Samen met zijn vrouw maakte hij voor de tweede maal de velddag mee, sinds hem het commando in Nederland was toevertrouwd. Evenals de eerste keer werd hij getroffen door het enthou siasme van de grote legerfamilie, die van Hoensbroek tot Oude Pekela op het ap pèl was verschenen. Het terrein, dat ditmaal door de grote droogte bijzonder stoffig was zodat men heel wat zwarte kindersnoetjes zag stond geheel in de sfeer van het leger. Via de Generaal Kitching-laan bereikte men de grote tent, waar onder leiding van kolonel W. F. Palstra. chef-secreta ris van het nationaal hoofdkwartier te Amsterdam, de voornaamste bijeenkom sten werden gehouden. Vandaar kon men via de Stichtersallee de kleine tent bereiken, waar eerst een jeugdrally plaats had en later een sa menkomst alleen voor vrouwen. ,,Wij zijn slechts idocle wegwijzers" (Van een onzer redacteuren) J „U kent de geschiedenis van de parmhartige Samaritaan. Een reizi wordt op de weg overvallen, neergeslagen en beroofd. En daar ligt hij, zwaargewond, maar er is nie- die zich zijn lot aantrekt. De pijbei vertelt, dat een ieder aan hem Voorbij gaat. En met een wijde boog. Totdat hij wordt aangetroffen door Jen Samaritaan. Dat moet een pracht prei geweest zijn! Hij neemt de ge- Eonde mee naar een herberg, laat ;m daar verzorgen, betaalt de voor- pige onkosten en zegt, dat hij later Sog zal terugkomen om een even- jueel tekort te verrekenen". ..Die Samaritaan handelde wel anders, Jan wij zouden doen. Bij hem ver- deken zijn wij slechts dode wegwijzers, ons iets dergelijks zou overkomen, wij horen van mensen, die in moei- Ikheden zitten, staan wij direct klaar n de weg naar hulpverlening aan te hijzen. En wij wijzen dan naar de domi nee. de sociale werkster, een sociaal |)ureau. een dokter". Het verhaal van de barmhartige Sama ritaan was het uitgangspunt van de „Krijgstucht en Kameraad schap". die de kolonel der Koninklijke luchtmacht T. Biesma gisteren te Utrecht hield Hij sprak op de algemene ver gadering van de Nationale Christen Onderofficieren Vereniging Christelijk Sociale Onderofficieren Vereniging. Verhoudin gen Hij zei: ..Hebben we ons wel eens afgevraagd of deze geschiedenis ons iets heeft te vertellen, vandaag de dag en in de militaire dienst? Of ze ons iets wil leren over menselijke verhoudingen, over kameraadschap en krijgstucht, of ze ons de vraag doet stellen: van wie ben ik de naaste? Een goede militaire samenleving berust op krijgstucht en kameraadschap en in het Reglement op de Krijgstucht zijn de menselijke ver houdingen nauwkeurig omschreven. Er staat o.m.. dat we cr ons op moeten toeleggen „elkanders fouten te verbete ren en elkanders misstappen te voor komen" Dat betekent, dat de militair heeft in te grijpen, hetzij rechtstreeks hetzij door het waarschuwen van zijn commandant, als hij constateert, dat een collega een verkeerde weg opgaat. Doet hij dit niet. dan zondigt hij tegen de Krimnen van trim door rheumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig Togal bevrijdt U snel en afdoende van die ->Iinen Togal baat waar andere midde 'en falen Togal zuivert door de nieren s onse* o (lelijk voor "art en maag BU apoth. en drog. f 0.Ö5, f 2.40, f 8.8? kameraadschap en tegen de krijgstucht. Weet u hoe het komt. dat krijgstucht en kameraadschap veel te weinig hand in hand gaan in een militaire samen leving? Omdat het doelmatigheidsele- ment ons handelen te veel beïnvloedt. In het algemeen verkeert men in voort durende spanning voor een collega, die men ook als een concurrent ziet. Want de plaats op de ranglijst is zeer be langrijk geworden. En we zijn op die plaats zo erg gesteld. We doen dapper mee om het standsverschil te hand haven. We doen zo ons best om niet achteraan te komen". Ondergeschiktheid Zich bepalende tot de ondergeschikt heid. waarvan in het Reglement op de Krijgstucht meermalen sprake is. zei kolonel Biesma: „Ondergeschiktheid is niets anders dan loyaliteit jegens ande ren. Maar nu leidt die ondergeschikt heid gepaard aan dienstbaarheid juist zo dikwijls tot conflicten, omdat het nog altijd in ons bloed zit niemands knecht te willen zijn En naarmate de onder geschiktheid en de dienstbaarheid min der als noodzakelijk aangevoeld worden, zullen de moeilijkheden toenemen We vergeten zo dikwijls dat we medemens zijn. Wat we elkander nodig hebben om te kunnen leven en ons te kunnen ont plooien Er is tussen mensen altijd een ontmoeting nodig Zonder ontmoeting gaat de mens ten gronde. Als de commu nicatie tussen de mensen onderling alleen maar beperkt blijft tot. bij wijze van spreken, een overplaaiisingsbevel, dan is kameraadschap een museumstuk. Ieder mens in en buiten de militaire dienst heeft er een grote behoefte aan anders dan als functionaris tegemoet te worden getreden. Anders dan als: de fourier. de majoor, de commandant". Luisteren „Zeer belangrijk In de militaire samen leving is het luisteren. Luisteren is on misbaar om tot een contact of tot een gesprek te komen. Want door luisteren leert men elkaar kennen. Willen we eikaars meningen eerbiedigen, dan zul len we die toch eerst moeten kennen en dat kan alleen als we bereid z(jn naar een ander te luisteren. Dit speelt ook een rol bU de opleiding. We willen zo graag onze leerlingen vormen, vormen naar het idee. dat wij voor ogen hebben. Maar de mens is geen was gekneed kan worden. Zijn kracht ligt in zijn geest. Zün creatieve kracht mag tucht dit alles onmogelijk maakt. Doch dit is met waar De krijgstucht tempert beslist niet de persoonlijke verhoudingen en legt ook geen beperkingen op. In tegendeel, zij regelt in alle opzichten de menselijke verhoudingen, de kameraad- „Het cement van een militaire organi satie wordt gemaakt door het vertrou wen. dat de militairen van hoog tot laag in elkander stellen Maar naast vertrou wen moet er ook kennis zijn. Er moet de wetenschap zijn. dat men een op dracht heeft met een eeuwigheidsaspect, dat ook de zin van het militaire leven is, elkander liefhebben in de geest de barmhartige Samaritaan. Er moet idealisme zijn. Zonder idealisme en der geloof is met de krijgsmacht niets te bereiken. We komen er met als we in kilheid alleen maar staren naar het geen ons toekomt. De aard van militair-zijn vraagt meer dan me met capaciteiten" BU de bestuursverkiezing werden de eren B. Span uit Apeldoorn en A. N. Augustijn uit Den Haag tot lid van hel hoofdbestuur gekozen. Dodelijk ongeval op kotter Op de kotter UK 70 is gisteravond bij het vissen voor de kust tussen Noord- wijk en Zandvoort de 20-jarige matroos C. Loosma uit Urk 'verongelukt. Om streeks half acht werd begonnen met binnenhalen van het net Loosma wilde met de voet een vislijn opzij schuiven doch gleed uit en raakte bekneld tussen de lijn en de winch. Hij was op slag dood. De UK 70 liep vannacht om twaalf uur de vissershaven te IJmuiden binnen. In deze lar.en had men allerlei stands neergezet. Daar waren uitgaven van het Leger des Heils te koop, maar ook gram mofoonplaten met zangkooropnamen, muziekinstrumenten, portretten van Wil liam Booth en het echtpaar Ahlberg, velddagsouvenirs. Zelfs kon men zich een uniform laten aanmeten, ook hoeden en uniformpetten bleken voorhanden te zijn. De gezelligheid kreeg op deze velddag en ruime kans. Vele Heilssoldaten za- sn met vrouw en kinderen te picnicken 3 het bos, om na een poosje rust zich /eer bij een of andere samenkomst te oegen. Want de hele dag door kon men an allerlei activiteiten deelnemen. Op en podium in de Bouwe Vlaslaan zagen .•ij een padvindersgroepje, de kabouters uit Rotterdam-KraLingen, een program- ia van spel, zang en dans uitvoeren. In de Stichtersallee liet de gitaarbri gade uit Harlingen zich horen en later het jeugdmuziekkorps uit Vlaardingen. Wandel met God De dag begon met een heiligingssamen- komst in de grote tent. Hier sprak com missioner Dray. Zijn toespraak werd ver taald door brigadier L. Nijman (ook be kend als tolk van Biliy Graham). Com missioner Dray zette uiteen, dat het leven van iemand, die zieh aan God heeft over gegeven, pas werkelijk vrij is. De wandel met God geeft het grootste geluk, zoals Henoch dat ervoer. Maar dan moet dit Commentaar Kleine wereld De filmaflevering van „Luipaard op schoot" heeft ons gisteravond meer verrukt dan het luchtige blijspel van Basil Thomas „Het boek van de maand". Het echtpaar Denis vergastte ons ditmaal op uiterst interessante opnamen van insecten en hun won derlijke strijd om het bestaan. Een waardevol kijkje in de kleine wereld zoals we maar zelden krijgen. Het blijspel hebben we wel eens in betere handen gezien. Regisseur Wal ter van der Kamp bracht er bepaald niet de nodige vaart en levendigheid in en had de episodes uit het boek meer naar het karikaturale dan naar het pathetische moeten trekken. Marianne Rector speelde intussen een heel fijne ingenue; haar spel en dat van Willy Ruys als de oude kolo nel maakten de aantrekkelijkheid van het geheel uit. Over de inhoud van het verhaal valt weinig te zeggen: het gegeven is wel origineel, maar niet al te sterk uitgewerkt en te weinig geestig om een echte satire op 's mensens ijdel- heid te zijn, al was dit kennelijk de bedoeling. Maar we hebben van de AVRO over het geheel genomen toch een aardige televisie-avond gehad. het najaar radio- en lélevisieuitzen- dingen wijden aan het vluchtelin genprobleem. Deze programma's zullen zich concentreren op één gebied uit de vele, waar mensen die hun woon plaats moesten verlaten in zeer be hoeftige omstandigheden verkeren. Hiervoor werd, na overleg met des kundige autoriteiten, Marokko ge kozen. Daar wonen op het ogenblik duizenden vluchtelingen onder wie vooral de talloze kinderen veel hulp behoeven. Onder leiding van ds. J. A. van Nieuwenhuijzen zullen binnenkort de televisieregisseur Joes Odufré, een tekstschrijver en een radioverslagge ver naar Marokko reizen. Zij gaan daar beeld- en geluidmateriaal verza melen waaruit een televisiedocumen taire en waarschijnlijk zes radiopro gramma's worden samengesteld. De televisieuitzending is te verwach ten op 4 november a.s., de radiopro gramma's komen in de zes daarop volgende weken in de ether. Alle uitzendingen komen tot stand in samenwerking mét het Nederlands Comité „Wereldvluchtelingenjaar", het Hoge Commissariaat voor vluchtelin gen in Genève en de vertegenwoor diger van dit commissariaat in Neder land. „Jules en Harry" In de zomermaanden voor het eerst op zaterdag 27 juni zal de KRO om de veertien dagen een radioprogramma uitzenden dat getiteld is „Jules en Deze titel verraadt, dat het program ma draait om Jules de Corte en Harry Bannink. Jules zingt liedjes uit zijn re pertoire en Harry begeleidt met zijn Ondertussen zal Leo Nelissen hun van alles vragen over de weg die zij afleg den om tot hun huidig artistendom té geraken. Deze „beelden uit hun kinder jaren" zullen met muzikale voorbeelden worden geïllustreerd. Salto mortale niet voor jonge ogen De uitzending van de televisie-opera van Henk Badings „Salto Mortale" begint vanavond niet om half negen, maar om negen uur, omdat zij niet geschikt is voor kinderogen. De NTS deelt ons mee. dat de opera van tevoren wordt toegelicht, omdat de meeste kijkers wat onwennig zul len staan tegenover de toegepaste elek tronische muziek. Om half negen wordt dan de docu mentaire „Meer land om te leven", door de cineast A. Koolhaas gemaakt in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, vertoond. Deze film heeft betrekking op de IJssel- meerpolders. Televisie voor volgende week Rekening houdende met mogelijke wijzigingen en aanvullingen geven we u hier de televisieprogramma's voor de week van 21 tot en met 27 juni a-s. ZONDAG: 8 uur VARA met „Ontmoe tingen" in Bellevue te Amsterdam met mensen, die „in het nieuws zijn". Om 10 uur Sport in Beeld van KRO, AVRO, VARA en VPRO. MAANDAG: 5 uur kinderuitzending van de VARA. DINSDAG: 8 uur NTS-journaal met weerbericht, 8.20 uur voorfilmpjes en 9 uur de hoofdfilm „Raak". WOENSDAG: Na het NTS-journaal om 8.20 uur KRO met Gastenboek, het tweede internationale variété programma „Piste", een „portret" van Joseph Schmidt en het spel „Morgen gaat er een betere trein" door afgestudeerde leerlingen van de Toneelschool in Maastricht. DONDERDAG: Om 8 uur NTS-jour naal, daarna weer KRO met „Vade mecum" en het televisiespel „De dubbelganger" van Ben van Eyssel- stijn. VRIJDAG: 8 uur weekoverzicht van "t NTS-journaal, cultuurfilm en een amusementsprogramma van de Vlaamse televisie. ZATERDAG: Om 8120 uur, na het NTS_ journaal, de VPRO met een pro gramma door jonge artiesten „Blue Skies", „De oude draaidoos" en een amusementsprogramma uit Parijs, geleid door Joop Simons. vanavond Om 8 uur begint het NTS-weekover- zicht, om 8.30 uur de documentaire „Meer land om te leven" en om 9 uur een opvoering van de televisie- opera „Salto Mortale" van Henk Ba dings. Dit is geheel een NTS-pro- gramma. wandelen ook in reinheid geschieden. Alle zonde, onzuiverheid, hoogmoed rooft Wie met God wandelt, mag wel steeds bidden: „O, God, maak mij van binnen mooi". Wij worden gevormd door hetgeen we liefhebben- De zakenman door zijn zaken, de wereldsgezinde door de ge noegens die hij nastreeft. Maar degene die God liefheeft, wordt door God ge vormd. Daaruit vloeit als vanzelf een grote liefde tot de naaste voort. Na beëindiging van deze toespraak no digde kolonel Palstra allen aan de heili gingstafel. die zich door dit woord ge drongen voelden om de band met de Heer te leggen of te vernieuwen. Verschillen de officieren, o.a. mevrouw kommandant Vlas, spraken een gebed uit. En terwijl men zacht zong 'k Hoor een stemme fluist'ren: Jezus leeft en vergeeft" trad menigeen naar voren om te knielen. In de verlossingssamenkomst, die de veld dag besloot, kon men ook verschillende getuigenissen horen. Zang en mu ziek Belangrijk was voorts de zang- en mu ziekuitvoering. 's middags in de grote tent gehouden. Twee voortreffelijke korpsen (uit Almelo en Zutphen) lieten zich horen. Verder een jeugdmuziekkorps uit Amsterdam en een meisjeskoor van de Zuidnederlandse divisie. Commissio ner Dray, die ook hier weer een toe spraak hield, zei van het laatste koor, dat de meisjes niet alleen goed waren om te horen, maar opk charmant om te zien. Zoals ze hier staan met haar cor recte uniformen en kaphoeden, zei hij, is ook op haar van toepassing wat men zegt van de jonge vrouwelijke heilsol daten in Amerika: het legermeisje heeft het hart van iedereen. De. muziek i i der grote De samenzang nam op de natio nale velddag van het Leger des Heils op het Kon. domein Soest dijk te Baarn een belangrijke plaats in. V.l.n.r.: comm. William J. Dray, comm. R. Ahlberg en major Grace Punjalal uit India. het Leger des Heiis, verklaarde Dray. William Booth heeft aanstonds gebruik willen maken van de muziek. Steeds is hier aandacht aan ge geven. Thans staat het Leger des Heils op de eerste plaats in de fanfarekorpsen over de heie wereld. Toch is de muziek maar bijzaak. Het gaat om de boodschap, die het Leger brengen wil. Het staat echter vast, dat juist door de muziek van het Leger \elcn tot bekering zijn gekomen.Want de muziek heeft hun harten geopend voor het evangelie. Daarom zal het Le ger zolang het bestaat zingend en spe lend getuigen van de verlossing door Christus' bloed. Bod op aandelen Sick en Co. Naar wij vernemen is binnenkort een bekendmaking te verwachten van een bod der Amsterdamsche Bank en de Ne- derlandsche Handelmaatschappij namens comittente op de aandelen der N.V. Han- delmij voorheen J. F. Sick en Co. van 12U procent, waarbij de verkoopkosten niet voor rekening van verkopers komen, een en ander onder voorbehoud van voldoen de aanbieding. De laatste koers was 115 procent. Convent dat in Utrecht wordt gehou den en waar de voorzitter, dr. W. P. Berghuis, de openingsrede spreekt. Om 9.20 uur is er een kerkconcert uit Hilversum, waarbij Marinus Voor berg het Radio Kamerorkest, het NCRV vocaal ensemble en solisten di rigeert. U hoort verschillende psal men en de cantate no 8 van Bach. De VPRO biedt tussen 7.45 en 8.55 uur het hoorspel „Allen die vallen" van Samuel Beckett. 0 Om 9 uur laat Henk van Stipriaan in het VARA-programma horen, wat hij beleefde op een reisje i r Renesse. Tips uit het buitenland 0 Daniël Sternefeld dirigeert het NIR- symfonie-orkest, dat tussen 8 en 9.30 uur concerteert via de zender Brus sel Vlaams op 324 m. Óp het program ma staan werken van Herberigs, Er- kine en Mendelssohn. 0 Om 9 uur kunt u in het BBC-pro- gramma op 464 m luisteren naar een uitvoering van de Kreutzersonate van Beethoven door de violist Arthur Grumiaux en de pianiste Clara Haskil. 0 De opera Manon Lescaut van Puc cini wordt tussen 7.45 en 9.45 uur uit gevoerd in het Duitse programma op 309 m of 971 kHz. Otto Ackermann dirigeert het Keulse Radio-orkest, het Omroepkoor en solisten. Pro---"er voor morden ZATERDAG 20 JUNI 1959 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7 15 Gewijde muz 7 30 De Douche 7 40 Gram 7 45 Morgengebed en lit kal 8 00 Nws 8 15 Gram 8.50 V d vtouw (9 35—9 40 Waterst) 10 00 V d kleuters 1015 Gram 10 30 Ben je zestig? 11 00 V d zieken 1145 Kamerkoor 12 00 Middagklok-noodklok 12 03 Gram 12 30 Land- en tuinbouwmeded 12 30 Gram 12.50 Act 13 00 Nws 13 15 Zon- ijzer 13 20 Amus muz 13 45 V d jeugd Boekbcspr 15 50 De Gregoriaans 16 20 V d Jeugd 16.50 Dans- muz 17 20 Lichte muz 17 40 Idem 18 00 Journalistiek weekoverz IR 10 Strijkork 18 30 V d Jeugd 18.45 Van Klanten Amus muz 22 35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit kal 23 00 Nws 23 15 Nws in Esperanto 23 22— 8 18 Gram 8 55 V d vrouw 9 05 Gyi vrouw 9 15 Gram VPRO 10 00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus 10 05 Morgenwijding. VARA: 10 20 V d vrouw 10 45 Lichte muz 1125 Buitenl weekoverz 1140 Pianorecital 12.00 Lachte muz 12 30 Land- en tuinbouw, meded 12 33 Orgelspel 13 00 Nws 13 15 Pansmuz 13.40 Muziekrevue 14 05 V d j ugd 1440 Mannenkoor 14 55 Gram 15 05 Boekbespr 15 25 Radio Filh ork 16 15 Van de wieg tot het graf. caus 16 30 Kinder koor 16.50 Vakantletips 17.30 Act 18 00 Nws en comm 18.20 Gram 18 45 Hammond-trio 19 00 Artistieke staalkaart VPRO: 19 30 Portret van Anthon van der Horst VARA: 20 00 Nws 20 05 Gram 20 35 Lichte muz 21 15 Soc comm 21 30 Hits aan de spits 22 00 Sportnws 22 30 Lichte muz 23 00 Nws 20 15—24 00 Gram Televlsieprogr. NTS: 20 00 Journaal en weerber NCRV: 20 20 Mondharmonikamuz 20 40 Cabaret 2100 Gevar progr 22.00 Dag sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9