Maar wij denken er zó over Caballero Ds. Bijlefeld promoveerde gisteren cum laude Weidse schaker Bosscha §- 84 jaar - overleden Tempoverschil tussen winkel en woningbouw in Leiden- Zuid-West zeer duidelijk -EUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 19 JUNI 1959 0 Agenda voor Leiden Vrijdag tatóonsplein. 8 20 uur n.m.: vertrek ex- sie oud-padvinders naar fa. Vreeswijk Iterwoude. lanteoen 25. van 7 uur n.m. af: plaats- preking K. en O.-gemengd kunstabon- nent 1959—1960. Zaterdag porttorreinen Udsesingel. 2 i ujlstrijden. olkshuis. 8 uur: jeugdavond .Jesjeelaan Zoeterwoude (bij koffietent *1 Hoge Rijndijk), 3 uur: eerete-steen- "feing Leids dierenasiel. Apotheken Jten wordt deze week waargenomen ,l3r apotheek Boekwijt, Breestraat 74. ilWf. 20552. 5 I !aas «Ce (14 j; st%do (2.30, 7 en 9.15 uur): Ontvoerd tatr de contra-spionage (14 jaar). ,uxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel vdiet mijn dochter? (18 jaar). 7jex (2 30, 7.15 en 9.15 uur): Donker (Hfijs (14 jaar); donderdag: Liebe, Tanz 1000 Sohlager. m'rianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Brigade pA doods (18 jaar). en Tentoonstellingen t icademiegebouw Rapenburg: tentoon- lling van werken van drie Haagse jrtistenaars, tot eind van deze maand. |e Lakenhal: Het Nederlandse Portret, j 31 augustus. I Mnsea, instituten, leeszalen e.d. gtcademisch Historisch Museum Rapen- ofg "3; elke dag geopend van half 10 tot te!f 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag j 2 tot 5 uur. «lortus Botanicus Rapenburg: elke dag ''}pen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 a"i 1 april tot 5 uur). 'geologisch en mineralogisch must Irenmarkt lb: elke dag geopend va 12 en van 2 tot 4 uur. iravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch Ifldiecentrum. elke dag te bezichtigen Lijsen 9 en 12.30 en 2 tot 5 j vakanties), concierge: rif8 I6>' Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag Lafpend van 2 tot 5 uur. rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 ie 4 uur (behalve zaterdagmiddag), n tijksmuseum voor Oudheden, Rapen- dfg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 .-Archeologisch instituut, Rapenburg 26, je dag geopend van 9 tot 12 en van 2 5 uur (behalve zaterdagmiddag), 'bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 te dag algemene studiezaal en uitleen- hieling, geopend van half 10 tot half 6 ifj zaterdag tot 5 uur. :ltyontactbureau voor afgestudeerden, ipenburg 6: op maandag, woensdag en (jjdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 8 tl k Lat5"?* en bibliotheek Reuvens, Bree- maandag en woensdag vai Cl 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag opderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag c 7 tot 9 uur; zaterdag 10 t legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- j|slaan 7: elke dag geopend 8®ilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2; el- seidag geopend van half 10 tot 12 en van jjpt 4 uur. loplichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat pj elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op jerdag tot 1 uur. eugdbibliotheek, leeszaal en biblio- lek Reuvens, Plantage 6: maandag, nsdag en donderdag van 4 tot 5 30 u., tCensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur mVrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) ;aj> 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. iafcademiegebouw, Rapenburg 73: elke j geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag ■Mjksmeuseum voor Volkenkunde, Steen- 0<4at la: elke dag geopend van 10 tot eiiur. Idhstituut voor culturele anthropologie ns sociologie van met-westerse volken, „iste Binnenvestgracht 33a: elke dag Vend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 *T, behalve zaterdagmiddag. 'Stedelijk museum De Lakenhal, Oude 'elgel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Oegstgeest en Leiden in Utrecht Promotor: Ik zie niet in u de doctormaar vooral de zendeling (Van i i onzer redacteuren) PRECIES OP DE DAG, dat vijfentwintig jaar geleden zijn vader, een pionier in dienst vafn de Zending, overleed, is ds. W. A. Bijlefeld te Oegstgeest, voorheen predikant voor de Oosterse studenten te Leiden gisteren aan dè Rijksuniversiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de theologie op een proefschrift over „De Islam als na-christelijke religie". Op grond van de buitengewone verdiensten van deze dissertatie verleende de senaat hem de doctorsbul met de toevoeging cum laude. De receptie werd bezocht door vele vooraanstaande figuren uit de Zen ding der Nederlandse Kerken. Vanzelfsprekend was „Oegstgeest" flink vertegenwoordigd. Over de dissertatie schreef één der secretarissen van de Hervormde Raad voor de Zending, ds. P. J. Mackaaij, gisteren in ons blad. In de stemmingsvolle, met geschilderde portretten van vroegere Utrechtse hoog leraren gesierde aula van de rijksuniver siteit was tegen 3 uur een groot gezel schap bijeengekomen, om getuige te zijn van het verweer van de promovendus tegen bedenkingen van de theologische faculteit. De drie dochtertjes van ds. Bij lefeld waren er ook. maar hun Visie op deze dag brachten zij bij het vertrek uit Oegstgeest zo onder woorden: „Vader heeft een dik boek geschreven en wij krijgen een nieuwe jurk". Bij de hooglearen in de theologie, on der wie waren de professoren Van Iter- son, Hulst, Obbink, Vriezen. Van der Linde. De Graaf en Jonker, voegde zich ook prof. dr. J. Prins, voorheen hoog leraar te Leiden. Rector magnificus was prof. dr. J. Jongbloed. Paranimfen waren dokter A. H. van Soest, zendingsarts met verlof en dr. Joh Aa'gaard, benoemd lec- 1st ietf HET DIACONESSENHUIS overleed gisteren 84 jaar oud de 'c' heer G. Bosscha. De heer Bosscha, die uit Friesland afkomstig is, elks gedurende vele jaren onderwijzer bij het openbaar onderwijs te siden. Hij stond bekend als een enthousiast schaker, die het schaakspel onze stad en omgeving sterk heeft gestimuleerd, doordat hij talloze _plen simultaan-séances gaf, ook in de dorpen rondom onze stad, waarbij _J aankomende en meergevorderde spelers gelegenheid gaf zich met hem meten. t>e Leidse Schaakbond, die hij vele en als bestuurslid diende, honoreerde li verdiensten door hem tot erelid van bond te benoemen. Meer dan vijftig jaar was de heer nscha lid van het Leids Schaafcgenoot- ïap, vele malen heeft hij het kampioen- iap van deze club behaald en speelde aan het eerste bord van het eerste total. Ter gelegenheid van zijn 50-jarig bileum als lid van het genootschap is I verleden jaar gehuldigd. Zijn gedachtenis zal bij het Leids haakgenootschap in ere blijven door de G. Bosscha-beker, die hij eens ter beschikking stelde en die als wisselprijs jaarlijks wordt uit gereikt aan de clubkampioen. Ook het Leidsch Schaakgenootschap eerde hem door hem te benoemen tot ere-lid. In 1917 richtte hij. samen m©t de heer Blermasz ais resultaat van een schaak cursus in hei Leidse Volkshuis, de Leidse volksschaakclub op, waaruit later Fhi- tor in de zendingswetenschappen aan de universiteit te Aarhuus in Denemarken. Zoals gemeld, vertrekken dr. en mevrouw Bijlefeld begin juli naar Denemarken, waar de Deense tak van de Verenigde Soenda-zending is gevestigd. In het raam van deze zending zullen beiden later naar Nigeria gaan. Waagstuk Promotor prof. dr. J. C. Hoekendijk, zoon van een zendingsman. de bekende overleden Vrij-Evangelische predikant, was de eerste die opponeerde. Hij noemde de keuze van het onderwerp een waag stuk. want het gevaar van scheeftrekken was niet denkbeeldig. Speciaal stelde hij vragen over het overhellen van de Islam naar het anti-christelijke. De tweede opponens was prof. dr. Ob bink De schoonvader van de promoven dus. prof. dr. Vriezen, vroeger hoogleraar te Groningen en daarom voor ds .Bijle feld geen onbekende aan de groene tafel, was de derde, die enkele bedenkingen uitte. Prof. dr. J. van der Linde van het Zeister Zendingsgenootschap meende, dat bij het schrijven van een traditie was af geweken: het was een leesbaar boek ge- De senaat had slechts enkele minu ten beraad nodig. Na de formele me dedeling van de rector magnificus deelde de promotor mee. dat het pre dikaat cum laude de kroon op de pro motie zette. In zUn gelukwens zei hij als eerste niet de doctor, maar de zendeling Bijlefeld te zien. Hjj be trok in zjjn felicitatie ook mevrouw Bijlefeld en de moeder van de pro movendus. Gelukwensen In de receptiekamer hebben dr. en me vrouw Bijlefeld honderden gelukwensen irf ontvangst genomen. Daar waren on der anderen: ds. J. de Lange, directeur van de Gereformeerde Zendingsbond, mejuffrouw J. M. J. Werner, assistente van de bibliothecaris van de Zendings hogeschool, dr. F. C. Kamma, dr. J. Erin- ga. docent in de Oosterse talen. dr. K. J. Brouwer, oud-president-director van de Zendingshogeschool, mr. C. C. W. Uffe- lie. secretaris-penningmeester van Raad voor de Zending, dr. J. H. Stelma te Bloemendaal. voorzitter van de Raad voor de Zending, dr. J. Riemens. emiri- tus predikant, voorheen te Leiden, ds. J. de Wit te Leiden, ds. G. F. Callenbach te Oegstgeest. dr. F L Bakker en dr. J. Blauw, beiden secretaris van de Neder landse Zendingsraad, dr. F. J. Fokkema, oud-rector van de Zendingsschool te Oegstgeest, ds. G. C. Waardenburg te Haarlem, dr. G. H. P. Locher. ds. P J. Mackaaij en mr. S. C. graaf van Rand- wijck, secretarissen van de Hervormde Raad voor de Zending, dr. E. Jansen Schoonhoven, rector van de Zendings hogeschool. mr. P. J. Idenburg, directeur Dr. J. H. Stelma, voorzitter van de Hervormde Raad voor de Zending, was één der eersten, die de jonge doctor Bijlefeld kwamen gelukwensen. Achter hem één der secretarissen van deze raad, ds. P. J. Mackaaij, en zijn echtgenote. Naast dr. Bijlefeld staan twee van zijn drie dochtertjes. Zijn heide paranimfen, een Nederlandse zendingsarts en een Deense lector in de zendingsweten schappen, in gesprek achter de gepromoveerde. van het Afrika-instituut van de Leidse universiteit, dr. J. van den Berg, lector aan de Vrije Universtiteit, dr. C. L. van Doorn te Djakarta, dr. J. Mulder, Ge reformeerd predikant op Java, vertegen woordigers van de classicale zendings commissie Zutphen. leerlingen van de juist gisteren in Oegstgeest geëindigde cursus voor predikanten en vicarissen, personeel van de Zendingshogeschool en het zendingsbureau, dr. W. J. Maan te Oegstgeest, ds W. Fijn van Draat. voor heen Gereformeerd predikant voor de Oosterse studenten te Leiden, prof. di. H. Bergema, rector van het Gereformeerd zendingsseminarie te Baarn, ds. A. A. Dronkers. Herv. predikant te Utrecht, prof. dr. Ubbink van de Groninese theolo gische faculteit en ds. A. M. Knottnerus te Oude en Nieuwe Wetering verlovingsringen mandersloot donkerstee? 14 Oudheden trok jeugd naar museum In het heden verschenen verslag 1957 van het rijksmuseum van oudheden te Leiden schrijft de directeur uitvoerig gen uit de meest uiteenliggende plaatsen in binnen- en buitenland. Een grote ge beurtenis wordt genoemd het feit, dat in het betrokken jaa: de geschiedenis van eigen zelfstandig onderzoek in Egypte kon worden gedaan. Het onderzoek betrof een grafveld uit de archaïsche periode (eerste tot tweede dynastie, ongeveer 3000 vóór Christus), gelegen in de omgeving van het dorpje Aboe-Roash, ongeveer tien kilometer tei noorden van de piramiden van Gizeh aai de rand van de westelijke woestijn. De bibliotheek werd met 448 nummer: uitgebreid, waarvan 60 door aankoop ei 388 door geschenk of ruil werden ver kregen. Het aantal bezoekers van d« leeszaal bedroeg 643, het aantal uitge leende nummers 599. Overeenkomstig de wens van de mi nister heeft het museum zich intensief beziggehouden met educatief werk. Be halve de traditionele ontvangst en rond leiding van scholieren en gezelschappen, ipeoialiseerde ontwikkeld, gericht op van het museumbezoek door bevorden de jeugd. Het totaal aantal museumbezoekers bedroeg 19.569. Vrije toegang werd on. der meer verleend aan 209 scholen met in totaal 5162 leerlingen. Opvallend is, dit een groot aantal scholen tot de regel matige bezoekers van het museum be- Advertentie) VOOR VADERDAG PHILISHAVE A. DE WIT's Handelshuis OUDE VEST 111 TEL. 25328 Eindexamen h.b.s. voor meisjes te Leiden Voor het eindexamen VI B van de h.b.s. voor meisjes met zesjarige cu en afdeling m.m.s. te Leiden zijn gist geslaagd Wiesje Bakema Leiden, Cobie Brandt Leiden, Trix van Diest Sassenheim, G Huigens Noordwijk aan Zee, Koosje Ku- perus Leiden, Marianne Laurentius Leidschendam, Frieda Ooms Leiden, Ria Prenen Leiden, Lenie van Royen Oegst geest, Hanneke Servaas Leiden, Ineke Smeets Oegstgeest, Ankie Verhoef Sa: senheim en Arientje Visser Voorschotel Dertien leerlingen zijn geslaagd, 1 is e afgewezen. Puzzel prominenten 1. P. L. de Bock, Javastraait 16, Leiden; 2. M. Kwakernaak, Gnep- hoek 24, Alphen aan den Rijn; 3. mej. A. C. Jongenieel, Chanbondaan 14, Sassenheim. Kantoor Leiden De Twentsche Bank N.V. De heer H. C. Broxterman, procuratie houder van het kantoor Leiden, is met ingang van 1 juli aanstaande benoemd tot bestuurder van het kantoor Lisse van De Twentsche Bank N.V. Met ingang van dezelfde datum is de heer A. Klinkenberg benoemd tot procu ratiehouder van kantoor Leiden, met te- keningsbevoegiheid voor de kantoren te Leiden, Lisse, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest en Sassen- Zie voor stadsnieuws ook pagina 11 Een dronk op allemaal fijne vaders voordeliger per 3 Hessen per 3 II per 3 n' Petit soleil, rouge et blane 5.25 4.95 Bordeaux superieur, 7.20 6.55 St. Emilion 4.15 7.95 Beaujolais 8.75 8.95 Ch. Simard 13.50 12.15 Niersteiner Domthal (R.,n) 14.25 11.95 Piesporter Michelsberg(Moezei) 14.25 11.95 Vermouth RicOrdo.rood «n wit 11.25 10.25 Riesling petillant 10.05 9.05 Sherry xander, paledryamonlillado fmo 12.75 11.85 Douro port rood en wil 13.50 12.15 VROOM DREESMANN In het vandaag verschenen kwartaal bericht van het Economisch-technologlsch instituut voor Zuid-Holland komt een uitvoerig artikel voor over de theorie en de praktjjk van winkelplanning in de nieuwe woonwijken. Het instituut heeft hiertoe een globaal onderzoek ingesteld naar de winkelvoorziening in Tuinstad Slotermeer te Amsterdam, de wijk Hon derdtien Morgen in Rotterdam, Morgen stond in Den Haag cn Leiden-Zuidwest. Met betrekking tot het zuidwesten van Leiden wordt daarin het volgende gesteld. In de nieuwe uitbreiding van Leiden, die tihans voorlopig wordt aangeduid met de benaming „Leiden-Zuidwest" ziet men de moeilijkheid van de realisering van een wijfcwinkelcentrum, vooral wat be treft het tijdselement, in de praktijk. De uitbreiding Leiden-Zuidwest zal na vol ledige realisering rond 6000 woningen om vatten en bij een bezetting van circa 3.8 personen per woning zal de wijtobevolking circa 23.000 zijn. Buiten de winkels in de buurten werd een wijkwinkel centrum ontworpen met een capaciteit van circa 60 eenheden. Door verschillende omstan digheden kon al spoedig met de particu liere bouw van dit winkelcentrum worden begonnen. Zelfs zo spoedig, dat, toen in de wijk og eerst 2250 woningen waren gebouwd, reeds 40 van de 60 eenheden gereed waren. Het tempoverschil is dus zeer duidelijk Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Verkondiging Evangelie door moderne zang (V) Alhoewel het niet in mijn bedoeling ligt over bovengenoemd onderwerp in diepgaande discussies te treden, ben ik toch van mening dat het voor een goed begrip noodzakelijk is, enkele door de heren Mieras en Kromhout geponeerde stellingen te kritiseren. De conclusie dat God voor de moderne mens niet meer deugt, is niet van my afkomstig. Ds. De Kluis beweert, dat de hedendaagse jeugd in een andere belang stellingssfeer leeft dan de jeugd van vroeger en dat het Evangelie aan die moderne sfeer moet worden aangepast. Hoe is het mogelijk, meneer Mieras, dat het Evangelie niet in het geding is de manier waarop dat Evangelie wordt gebracht wel in het gedrang komt? En nu kunt u wel aanvoeren, dat zulks niet het geval is, want dat negrospirituals e.d. volkomen goed zijn, maar u kunt toch niet ontkennen dat deze liederen en ook de filmpraatjes door ds. De Kluis worden geïntroduceerd, omdat zij mo menteel in de belangstellingssfeer van de jeugd liggen. Misschien zijn dat mor gen wel cabaretdanseressen. Deze dingen worden niet begeerd door de jeugd dat zij de grootheid van God verkondi gen maar omdat zij de thans gevoelde behoefte aan ontspanning bevredigen. Ds. De Kluis wil deze methode toepas sen omdat de hedendaagse jeugd ernaar vraagt. Het is best mogelijk dat bedoelde muziek in het land van oorsprong voor de daar wonende mensen opbouwend werkt, maar daar zijn ze dan ook Ln het leven geroepen als bede of als roepstem tot God. Maar hier in Nederland worden ze door de onkerkelijken niet als zodanig opgevat en worden ze op dezelfde manier gezongen als in Engeland b.v. met Kerst mis het „Stille Nacht" in cafés en ver makelijkheidsinstellingen. Natuurlijk maakt het geen verschil met welke instrumenten God geloofd wordt, maar het is wel belangrijk, of een bepaald muziekwerk voor Gods eer is gemaakt en wordt gebruikt of voor werelds ge bruik bestemd is. En als dat dan in ons land als aangenaam klinkende muziek is aanvaard, laat het dan daarbij, maar probeer niet God daarmee af te schepen. Of de kerkmensen als zij zingen soms vloeken, is hier totaal irrelevant. Er zijn veel onkerkelijken, maar dat is heus niet in eerste instantie de schuld van de Kerk. U weet even goed als ik dat van het eerste Pinksterfeest af tot heden het Evangelie in alle talen is verkondigd. Dat er zoveel onkerkelijken zijn komt voort uit de tegenstand tegen God die van nature in alle mensen leeft. Over zwarte kleren en lange sombere gezichten heb ik niet gerept. Het is ech ter niet onverdienstelijk in verband hier mede eens te lezen hoe hierover wordt gedacht in de psalmen 6, 32, 38, 51, 102, 130 en 143. En als wij dan de inhoud van die psalmen door genade mogen beleven en niet opvoeren als één grote vrome maskerade, dan zullen wij tevens een duidelijk antwoord ontvangen op de vraag wat wereld is. Ik ben het er volkomen mee eens dat wjj het doel in het oog moeten houden en ons niet moeten laten afleiden door aller lei onbelangrijke dingen. Dit doel is dan, dat wij ons profetische ambt vervullen, God verheerlijken en elkander versterken in het geloof. Dat doen wij dan op de manier, zoals God ons die heeft geleerd in Zijn Woord, zonder daarbij allerlei andere dingen te betrekken. Katwijk. D. DE JAGER Verkondiging Evangelie door moderne zang (VI) Nu al verscheidene lezers hebben ge schreven op het stukje van de heer De Jager te Katwijk van vorige week vrij dag, moet ik toch ook maar wat zeggen. Ofschoon ik het niet van plan was, want het stukje van de heer De Jager doet me denken aan iemand, die ondanks alle te genwerpingen toch gelijk wil hebben en houden De heer De Jager zit namelijk m een bunker. Niet een Katwijkse dui nenbunker, maar nog erger: in zijn eigen bunker van vooroordeel, verdachtmaking en eigengereidheid. Zijn stukje zou op heel veel punten rechtstreeks uit de Bijbel zijn aan te vallen. Het ligt er zo aan, HOE je het stelt. „Toen Jezus op aarde was, heeft Hij met getracht de mensen te lokken met een mooi praatje om ze daarna lang zaamaan de andere kant van de medaille te laten zien", schrijft de heer De Jager. Men zou OOK kunnen zeggen: „Toen Jezus op aarde was, heeft Hij gepro beerd met heel eenvoudige dingen uit het alledaagse leven de mensen IETS van het Koninkrijk van God te laten zien. Hij bleef niet hoog boven de men sen staan, maar trad in hun gewone alle daagsheid. En zo heeft Hij de mensen laten zien. dat het Koninkrijk van God er juist is voor dat GEWONE en ALLE DAAGSE leventje van ons, dat God zo graag wil opheffen tot die hoogte, waar Hij het hebben wil en waar wij waarlijk vrij zijn". Op het stukje van de heer De Jager wil ik niet nader ingaan. Ik zou de heer De Jager echter willen waarschuwen. Wat een geluk, heer De Jager, dat GOD er steeds op uit is, de mens Zijn LIEFDE te tonen. Als het aan lag, verscheen Hij nog vandaag met vuur! En als God laat zeggen „Bekeert u", dan zit daarin geen vernietigende hardheid, maar dan is dit een dringende, maar liefdevolle uitnodi ging. En dan doet het er waarachtig niet toe, HOE die uitnodiging tot ons komt. Daar hebt lekker niets over te zeggen! Dat laat u maar aan de Heilige Geest o%'er, die gaat waarheen Hij wil en werkt hoe Hij wil. Dacht u nu werkelijk, schrij ver van het eerste ingezonden stuk deze kwestie, dat de Geest zich s aan menselijke visies, principiële metho des en enghartige beperkingen? Maak uzelf vooral NIETS wijs, heer De Jage Leiden. A. VAN LOOIJ (De meeste ingezonden stukken over dit onderwerp moesten van redactiewege worden bekort. —Red. N.L.C.). Verkondiging Evangelie door moderne zang (VII) Een paar weken geleden heb ,jk een concert bijgewoond, waarbij tevens een vijftal negro-spirituals werden gezongen. Een 500 mensen waren opgekomen om naar de uitvoering te luisteren. Tijdens het zin gen van deze spirituals waren er zeker 100 van de 500 mensen aan het handen klappen en het stampen met de voeten, lijks de melodieën kon horen. Omdat er zoveel ophef werd gemaakt, besloot de dirigent, de laatste spirituals te herhalen,^ wat bij het publiek zo in de smaak viel, dat er niets anders was te horen dan lawaai van geklap en gestamp. Toen we het gebouw verlieten, konden we niets anders verklaren dan dat deze zangwijze rommel is. Een massa, die zich "tleeft in klappen, stampvoeten en rare grillen, maar die de inhoud van deze geestelijke liederen niet ziet door de over dreven, opgesmukte muziek. Ik kan het me indenken, dat de heer De Jager bezwaren maakt tegen het voor stel van ds. De Kluis e-a. om negro-spiri tuals als een soort evangelisatie te gaan brengen. In Gods Woord kunt u veel lezen over waar te nemen. De woningbouw was voor 37,5 gerealiseerd en het wijk- wi rakelcentrum voor 66 Hoewel de situatie in Zuidwest-Leiden van de consumentenzijde uit gezien gun stig is, zijn er nadelen aan verbonden ndte alleen voor de nu reeds in het wijk- winkelcentrum gevestigde winkeliers, doch ook voor de bouwer of eigenaar der winkelpanden. Van de op een zeker mo ment voltooide 40 winkels was er namelijk na verscheidene maanden nog een aantal niet door winkeliers bezet. Op deze lege panden, die het winkelcentrum een on prettig aanzien geven, verliest de eige naar. De eerste winkeliers hebben in dit geval ook een langere periode van relabief geringe omzetten te overbruggen. Naar mate de woningbouw vordert zal de si- buatie zich wel corrigeren. Intussen moet opgemerkt worden, dat de planning van dat winkelcentrum op zichzelf wefl goed is opgezet, doch dat de realisatie door de particuliere bouwer niet parallel is gegaan met de woning bouw. een situatie waar de planoloog dik wijls weinig aan kan doen. In het algemeen verdient het echter wel aanbeveling eerst dan tot de realisatie van het geprojecteerde wijkwinkelcen trum over te gaan, wanneer de woning bouw zover is gevorderd, dat er een be hoorlijke koopkraóhtsbasis is gevormd. Leids bankpersoneel hield viswedstrijd Woensdagavond heef t het personeel van de Robaver haar jaarlijkse viswedstrijd gehouden. Onder gunstige weersomstandigheden toog men naar de Haarlemmertrekvaart, waar om plm. 6 uur de hengels werden uitgeworpen. De vissen waren de bank mensen, in tegenstelling met het vorig jaar. ditmaal nogal gunstig gezind, want in korte tijd werd een flink aantal grote en kleine vissen verschalkt. Na afloop van dat visfestijn werden de diverse ter be schikking gestelde prijzen aan de deel nemers uitgereikt door de heer W, v. d. Velden, waarbij de eerete prijs, een fraaie hengel, werd toegekend aan de heer H. Buurman, die zich ook ditmaal als een ware prof-visser had ontpopt Zoekt U iets beters? Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) „het loven van God in zijn heiligdom met eerbied en ontzag" (zie ps. 145 t.m. 150), maar niet over het uitblerren van grillen voor de mens in Zijn heiligdom. Al kunnen de jeugddiensten in R'dam (met gebruik van jazzmuziek) dan overvol zijn, dan is dit nog geen teken van geestelijkleven. De Kerk moet preken tegen deze tijd geest en geen aangepaste vorm aannemen. Katwijk W. t. d. Oever

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3