T^detijk 1 pak CASTFLIA VAATWAS vttr&echteMw'' ,.a v&S sté- Majoor R. van Yperen „Holland cum laude", een iets te mooie film bij 1 pak Castella Actief Wit met waardebon NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 16 JUNI l! Toen zaterdagavond in het Rotterdamse Feijenoord-stadion de lichten werden gedoofd en het geroezemoes der stem men verstomde, was het woord aan Populair door Taptoe Delft (Van een onzer redacteuren) jl/TEN KAN ZICH AFVRAGEN of Rocus van Yperen als hij eens niet reserve-officier was geweest en in 1945 ook niet in con tact was gekomen met dr. C. L. Walther Boer toch zaterdag als majoor R. van Yperen, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel, de taptoe in het Feijenoord-stadion te Rotterdam zou hebben geleid. Want het reserve-officierschap en de ontmoeting met de toenmalige directeur van de K.M.K. hebben een beslissende invloed uitgeoefend op zijn carrière. „Na de oorlog, in 1945, werd ik weer onder de wapenen geroepen. Omdat ik leraar was aan Toonkunst, zocht ik naar een mogelijkheid die functie met die van reserve-officier te combineren. Ik sprak daarover met dr. Walther Boer, die toen net uit krijgsgevangenschap was terug gekeerd. Hij raadde me aan te solli citeren naar het directeurschap van de Marinierskapel, die in oprichting was. Nu was ik wel koordirigent, maar geen orkestdiripent, en ik ver telde dit Walther Boer. Hij ant woordde: „Ik zou het toch maar proberen." Mijn sollicitatie ging dies in zee. Nu wilde het geval, dat Walther Boer intussen ontslag nam als directeur van de Koninklijke Militaire Kapel en dat hij zelf een opvolger mocht aanwijzen. Hij wees mij aan. Maar ik zat met die solli citatie. Er werd toen besloten, dat ik examen zou afleggen bij de Ma rinierskapel en dat ik, als ik zou slagen, vrijheid had van kiezen. Ik slaagde en ik koos de K.M.K.". Weerstand Majoor Van Yperen is een gemoedelijk man Hij is breed van postuur en men kan hem beslist niet over het hoofd zien Hij is 45 jaar en Rotterdammer van ge boorte. Tot 1953 heeft hij ook in Rotterdam gewoond, toen verhuisde hij naar Den Haag. in verband met zijn functie van directeur van de K.M.K., die in Den Haag haar repetitielokalen heeft Maar Rotter dam ligt hem nog na aan het hart en in het Rotterdamse muziekleven heeft hij nog een belangrijk aandeel. Dat hij zijn leven aan de muziek is gaan wijden is niet vreemd. Zijn vader Paul C. van Ype ren was veertig jaar leraar in de theore tische vakken aan Toonkunst. „Zo aan het eind van mijn H.B.S.- jaren besloot ik muziek te gaan studeren. Nu waren ze met mijn besluit thuis niet erg gelukkig. Ze vonden het niet zo geschikt. Je ziet dat wel meer. Ik heb dan ook wel weerstand ondervonden. Ach, het is allemaal te begrijpen. De jaren der tig waren niet rooskleurig, maar ik heb toch doorgezet. Later heb ik nog een tijdlang voor mijn vader waargenomen. Veertig jaar is hij aan Toonkunst verbonden geweest en velen van de huidige vakmusici waren eens zijn leerling". In 1945 werd hij dus directeur van de Koninklijke Militaire Kapel, die in Neder land en niet alleen bij de militairen, maar ook bij de burgers een goede naam had. En die naam had hij te bewaren Het was vanzelfsprekend, dat de kritische oren nauwkeurig de prestaties belui; den. En dat het „vroeger en nu" sterk tegen elkaar werden afgewogen. Maar di tijden zijn veranderd. „Je hoort zo wel eens van oudere leden van de Kapel, van mensen, die al lang gepensioneerd zijn, dat die K.M.K. vroeger in toon en klank voortreffelijk was. Maar ik heb toch sterk de indruk, dat de kwaliteit nu heus niet minder is dan vroeger. Er is echter een bepaalde ontwikke ling gekomen in het orkestwezen een ontwikkeling, die zich meer tot in de finesses heeft toegespitst. Vroeger werd vrijwel alleen gecon certeerd in de openlucht, op het ogenblik ook en veel in zalen. En dat stelt aan de Kapel andere eisen. Om een voorbeeld te noemen. De toon van een hoboïst van een har monie-orkest is op het ogenblik de zelfde als die van een symphonie- orkest". En de taak van de K.M.K. is anders ge worden. Er is aanmerkelijk veel meet militair vertoon dan vroeger Bij bijzon dere plechtigheden is de K M.K. altijd tegenwoordig. Er zijn perioden, w; de kapel als het ware aan de lopende band optreedt. „En verder is de hedendaagse taptoe iets geheel nieuws. Vroeger kenden we alleen de stilstaande tap toe. De taptoe van een half uur, en een uitgebreider van drie kwartier of een uur.. Kijk naar de taptoe van vandaag de dag. Zij is een opeen volging van allerlei handelingen, zij laat meer vrijheid en zij biedt meer mogelijkheden, zowel ten t zien van de muziek als van de show. En de taptoe, zoals wij die nu vele malen per jaar in verscheidene Amerlka's industriële produktie steeg in mei tot een nieuw record hetwelk 4 pet hoger is dan het record van begin 1957 vóór de recessie; het indexcijfe: (1947/49= 100) was eind maart 149, eind april 150, eind mei 152; de tewerkstelling is toegenomen; de vermindering der werkloosheid overtrof de seizoendaling; inkomsten en bestedingen van verbrui kers kwamen op nieuwe records en ei was een nieuwe opleving in plannen voor fabrieken en machinerieën ten be hoeve van het zakenleven. Ver. Glasfabrieken: Dividendvoorstel 11 (v. j. 10) pet op oude en 29i pet op nieuwe aandelen. plaatsen, in groter of kleiner ver band, zien heeft voor de toeschou wer grote bekoring. Hij komt zowel voor het visuele als voor de muziek en daarmee wordt het doel bereikt: het leger, de strijdkrachten in het algemeen, in de publieke belangstel ling te brenen". Tekenend Zaterdag hebben naar schatting vijftig duizend belangstellenden de taptoe bijge woond, die door de Nederlandse strijd krachten was aangeboden aan het Konin gin Wilhelminafonds. Dit grote aantal toe toe al vol doende derland in be weging te bren gen. Zonder daarmee tekort te doen aan wie dan ook en niet in het minst aan de kapellen en korpsen, kan toch worden gezegd, dat rtjajoor Van Yperen door de jaarlijkse Taptoe Delft van de taptoe een begrip heeft gemaakt en dat zijn naam er popu lair door is geworden. Toen hij vorig jaar na afloop van de première van Tap toe Delft 1958 over de Markt liep, stak een Pelftse kwajongen spontaan zijn hand op, joviaal groetend; Ha. die Van Yperen. Het was niet eerbiedig, maar wel teke nend. „Toch elke keer opnieuw als de taptoe begint, onderga je een ge weldige spanning. Daarvan kom je, geloof ik, nooit los. Ik heb dat niet alleen, ook de muzikanten voelen dat. Je komt een ruimte binnen gemarcheerd en je ziet die duizen den mensen. Bovendien is er de spanning of het wel zal gaan. Of elk onderdeel op tijd zijn entree maakt. Je weet uiteindelijk, dat het goed zal gaan en toch knijp je 'm. En stel u ook eens voor wat er fysiek van de deelnemende kapellen en korpsen wordt gevraagd. Ze héb ben moeten oefenen. Ze moeten wer ken zonder commando's, alleen op licht of op het geluid van een trom. En dan ts er aan het slot het mas sale optreden, waarbij veel moet worden gelopen en veel moet wor den gestaan. Het is om respect voor te hebben". Schaken ,,Ja, ik heb wel liefhebberijen, r ik heb er weinig tijd voor. Ik heb het erg druk. Ook door mijn eigen schuld. Er zijn zo van allerlei dingen, die je doet omdat ze verband houden met je functie. Ik doe veel aan koorzang, ben adviseur van een organisatie, af en toe jury-lid bij een wedstrijd, ik leid een lithurgisch ka- merkoor in Den Haag en ben dirigent van het Kralings Meisjeskoor, dat ik in 1942 heb opgericht, en voorts ben ik le raar aan conservatoria en aan Toonkunst te Rotterdam voor de directie. Ik lees graag en speel graag schaak. Op de h.b.s. zat ik naast Mühring, die toen al kampioen van Rotterdam was. U begrijpt wel, dat we heel wat hebben afgeknoeid onder de banken. Nu komt er niets meer van. Bijna elke avond ben ik bezet. Maar als het nodig mocht zijn kan ik nog wel een goed partijtje wegspelen. En ik houd van organi seren. Dat komt me goed van pas bij de Taptoe Delft. In mijn h.b.s. tijd heb ik een voetbalclub opge richt en die bestaat nog. Ik voetbal trouwens nog, wel op mijn eigen manier, maar goed, het gebeurt. Maar de andere liefhebberijen schie ten er bij in." K.R.L.-industrie ziet tekenen van herstel Blijkens het overzicht der Vereniging Katoen-, rayon- en ldnneninduetrie bracht 1958 in het binnenland moeilijkheden, maar bij uitvoer onmiskenbaar 6ucces on danks ernstige tegenslagen. Thans ziet men in het binnenland herstel en in het buitenland redelijke moeizaam verwor ven resultaten. De toekomst baart hoop op betere afzet in het westen en bezorgd heid door onjuist beleid ten aanzien van de grote welvaartsverschillen tussen oost en west. Een recessie voor de katoenindustrie voor het gehele westen kenmerkte 1958. Invoer en verbruik van Amerikaanse katoen zijn sterk verminderd. De Neder landse katoenindustrie, in West-Europa vrijwel en in de Benelux geheel onbe schermd. moet de goedkoopste offertes gebruiken. Vooral tengevolge van de mode i6 door concurrentie van katoen het verbruik van rayongrondstoffen enigszins verminderd, doch de verwerking van syn thetische textielvezels neemt van jaar tot jaar toe. Aho. Huurontvangsten in 1958 f 349.818 (v. j. 210 783); belangen bij dochters I 87.186 (45-006); totale winst f 454.589 (368.640); administratiekosten f 81.116 (f 86.846), onderhoud f 49.032 (51.015), hypotheekrente f 79.496 (82.023); bruto- exploitatie-overschot f 157.758 (103.748); belasting f 60.000 (30.000); afschrijving f 36.000 (id.); netto-saldo f 61.758 (37.748), bestemd voor afschrijving; overgegaan tot aankoop van obligaties in 1959 begonnen met inhalen van achterstallig onderhoud, zodat onderhoudskosten belangrijk zuilen stijgen; onroerend bezit onveranderd f 3.87 min., effecten f 131.934 (27.237); kas middelen f 223.892 (278.693); geplaatst ka pitaal f 1,85 min., hypotheek o/g f 2.09 (2.1) min. Binnenvloot: telde op 1 januari 1959 18.136 (1958, 16.019, 1957, 15.708) vaartuigen tezamen 4.866.067 ton, waarvan ongeveer 2000 niet-geregistreerde dekschuiten, e.d. Van dit totaal waren 889 tankers, 13.235 vrachtboten en 4012 schepen voor speciale doeleinden. Boeke en Huidekoper boekte winst De Koninklijke Handelsmij. v h Boeke :n Huidekoper boekte f 7535 winst (v. j 1,08 miljoen verlies) en stelt wegens ;terk verbeterde liquiditeit 4 pet di vidend voor uit dividendreserve Dooi •eorganisatie zijn de exploitatiekosten be langrijk verlaagd Ondanks omzetdaling 13 pet door bestedingsbeperking, vooral bij kostbare landbouwmachines het resultaat vrij bevredigend, ten dele dank zij voorraadinkrimping De )-winst bedraagt f 1.54 (0,78) min., f .1,25 min. winst op goederen, f 285.913 vrijgekomen afschrijving op 'oorraden, f 15.528 winst (264.184 verlies) op uitvoerzaken en f 10.000 (86.349diver- balen, tegenover f 1,15 (1,31) min. ex ploitatiekosten. Toegevoegd wordt aan de algemene reserve f 260.000 voorzie ning bijzondere risico's nihil (f 100.000) In de eerste 4 maanden van 1959 is de omzet aanzienlijk gestegen. Een zeer groot deel van de voorraad is verkocht De directie is optimistisch. Voorgesteld wordt het boekjaar te verschuiven van 1 november tot en met 31 oktober, zodat 1959 een periode van 10 maanden zal vatten. De Handelsmij. Saturnus boekte f 187.531 verlies, waarom een beroep moet worden gedaan op de algemene reserve In 1959 daalde de omzet weer. De Machi nefabriek en Metaalgieterij Bosch werkte op volle capaciteit en maakte f 5463 w Zij is voor vrijwel geheel 1959 var drachten voorzien en de uitvoerafdeling heeft goede verwachtingen. Rouppe v. d VooH. Exploitatieverlies over 1958 f 229.456 (v.j f 447.734 winst); vrijgekomen belastingschuld f 679.854 waarvan f 379 854 naar verlies- w;n6tre- kening en f 300.000 gereserveerd voor la tente belastingschuld; afschrijving f 226.184 (f 283.979); nadelig saldo f 75.786 (winst f 26.775); dividendvoorste; nihil (id hoewel stijging van bedrijsfkosten tot «taan gebracht, kon herstel in laat«te kwartaal daling van eerste drie kwartalen niet goedmaken; winstmarge daalde ver der; omzet van laatste kwartaal was Ir 1957 22 pet van jaaromzet, in 1958 30 pet bezetting van industriële bedrijf bleef sMigpn: cmzpt van handelshedriif steeg in eerste kwartaal en dit geeft hoop op min der ongunstig resultaat Benelux. Handels- en betalingsovereen- komst met Tsjechoslowakije te Praag ge tekend; bijzonderheden worden nog niet bekend gemaakt. XJET BUITENLAND kan binnenkort weer eens van de spreekwoor delijke Hollandse helderheid genie ten. Daarvoor zorgt de nieuwe propa gandafilm „Holland cum laude", die in opdracht van het Nederlands Zui- velbureau is vervaardigd en die gis termiddag voor de eerste maal in hel Scheveningse Seinpusttheater werd vertoond. Joop Geesink's Starfilm verzorgde deze gespeelde vijfenveertig minuten du rende documentaire in kleuren, die zeer «poedag zijn reis door de wereld gaat beginnen om daar te laten zien, wat ons landje op het gebied van de zuivelpro- En in zijn kwaliteit van „een behoor lijke vertegenwoordiging van Nederland als zuivelland' mag deze film er zijn Een Amerikaanse studente, het blonde meisje Christel Adelaar, „doet" Holland r.m hier de voedsel- en dan wel zeer spe ciaal de zuivelvoorziening te bestuderen En een trouwe rondleider zorgt daarbn zeer nauwkeurig, dat er niets en dan ook helemóal niets vergeten wordt. Niet alleen wat de produktie van al onze kostelijke zuivelprodukten betreft, wordt er het volle pond gegeven, maar ook de t' pische Hollandse tafereeltjes, zoals bijv. frisse boerendochters op blankge- schuurde klompjes en een kleurige boe renbruiloft, waar niets anders dan melk boter en kaas op tafel komt. worden alle eer aangedaan. Zelfs heeft Bert Kroon i.n het vlot verlopende scenario een dijk doorbraak ingelast. Zo is alles erin ge komen en dat is dan ook het enige be- Zeeuwsche veerdiensten: Verlies in 1958 f 3,7 miljoen, waarvan Westerschelde f3,1 min. te dragen door het Rijk, nl. Vlis- Singen-Breskens f 1,55 mln„ Terneuzen- Hoedekenskerke 0,27 min., Kruiningen- Perkpolder f 1,35 min., Oosterschelde f 0,51 min. te dragen door de provincie, nl. Zierikzee-Katseveer f 0,38 min., Kort- gene-Wolphaertsdijk f 0,7 min., Veere- Kamperland 0.04 min. zwaar, dat wij tegen deze propaganda- (ilm kunnen hebben Net iets te volmaakt in onze Hollandse ogen, maar hopelijk denkt men er in al die landen, waar hij via ambassades en onderwijsinstellingen vertoond gaat wor den. anders over Wat de dikwijls bij zonder mooie opnamen ten slotte betreft. alle i De werd bijge' landbouw e Ook de hoofdrolspeelster Christel Ade laar was aanwezig. Meer produktie en verbruik De industriële produktie vertoonde over april een forse stijging, in vergi lijking met een jaar tevoren Het alg' meen indexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek van de industrie met uitzondering van de bouwnijverheid was in april 139 tegen vorige maand 133 en vorig jaar 124, met 1953 als basis op 100 Verbeterd aan de hand van seizoen en lengte der maand was het cijfer 135 (v.m 136, v j 125). Per bedrijfsklasse waren deze cijfers: Bouwmaterialen en aarde werk 127 (vm. 114, v.j. 112), chemische nijverheid zonder aardolie 145 (142 en leder en rubber 139 (137 en 114), mijnbouw 115 (113 en 108), metaalindustrie 161 (153 en 135), gas, elektriciteit en water 14 (153 en 136), voedings. en genotmiddelei 118 (108 en 113), papier- en textielindus trie nog onbekend, textiel alleen 111 (105 en 104). De industriële produktie was in het ste kwartaal 126 (vorig kwartaal 132, vorig 120), de personeelsbezetting in d dustrie 107 (107 en 108), produktie per werknemer 118 (123 en 111). Het totale verbruik was in april 146 (vo rige maand 146, vorig jaar 141), prijs 114 en 116), hoeveelheid 128 (127 en 122) hoeveelheid per hoofd 119 (118 en 115). Damkampioen 1951 naar Monaco Na ampele overwegingen heeft het stuur van de Kon. Ned. Dambond mcend het besluit om ir. G. E. van E kampioen van Nederland 1958 af te vi digen naar het kandidatentoernooi het wereldkampioenschap 1959 dat oj juni in Monaco begint, niet te moeten •eigen, ten behoeve van de kampioen B. Dukel uit IJmuiden. De afdeling Noord-Holland had a; drongen op afvaardiging van Dukel, dat men van mening was dat de huii kampioen meer recht had op deelnem aan dit toernooi. Het bestuur ging ecl van het standpunt uit dat Van Dijk i de dupe mag worden van het feit het kandidatentoernooi eerst nu wordt organiseerd. terwijl dit vorig jaar I moeten gebeuren De afidere deelnemers zijn: Oscar Vj poest (België), Raoul Delhom (Frankri en Antoine Guignard (Zwitserland).] inschrijving van de Russische kampia is nog niet bij de Internationale Dambq binnengekomen. De Russische kampid 1958 in Korchow, die op het ogenblik r| strijd levert met Shawel om het kq oioenschap 1959. Metaverpa. Voor mechanische trai oortwerktuigen werktijd van maart eind mei 1958 verkort; enkele ontslag gegeven en nietlonende opdrachten aï vaard. doch in de tweede helft van 1| begon een zich in 1959 voortzettende vi betering; batige saldi trading accoul f 326.358 (v.j. 414.789); bedrijfswinst na j schrijving en voorzieningen 220.1 (276.188); reeds voorgesteld dividend I (6%) pet; statutaire reserve met 71.1 tot 240.000 verhoogd; omzet 824.1 (1.11 miljoen); door uitbreiding kon ha delsafdeling omzet geheel handhaven; q portafdeling ontwikkeld zich gunslj vier maanden van 1959 omzetten 20 s hoger; fabricage-afdeling beter van q ders voorzien, doch concurrentie ze scherp; geen belangrijke investering plannen; nieuwe objecten zullen tot ol wikkeling bijdragen. Europees kofficbureau te Brussel j sticht ter bevordering van het verbrui F. v. Horick (Nederland) wordt secretai) Ook bij 1 reuzenpak Castella Actief Wit tijdelijk 1 waardebon, rechtgevend op 1 reuzenpak Castella Vaatwas voor slechts 42 ct. PK. koninklijke NIJMEGEN-BRUSSEl v De fabriek met 225 jaar ervaring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6