Waarschuwing aan ouders, die kinderen thuishouden Heempark Leiden aan te leggen door werklozen Agenda raad van Leiden Gemeenschappelijke regeling voor het woonwagenkamp aan cle Broekweg te Leiden Rondom de WatertorenLeiden leerde volksdansen nieuwe leidsche courant DINSDAG 16 JUNI 1959 Agenda voor Leiden Dinsdag Pom°na te C.J.M.V.-sport- Gulden Vlies verenigng van Huisvrouwen, lezing over Australië. j Waaggebouw. 8.15 uur: Bartók-concert [in kader van Holland-Festival. Foyer gehoorzaal, 8 uur: uitreiking zil- ;ren B.B.-ster aan noodwachters. Woensdag Pieterskerk. 7.30 uur: avondgebed. Kerkzaal acad ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 middagpauzebijeenkomst rins-HendrikDlein. 8 uur: openlucht- [bijeenkomst Baptisten Gemeente. Oe gs uitreikir Het v r Amersfoort. Vrijdag tij Groot Auditorium. T °i Stationsplein, 8.20 uur eursie oud-padvinders r Zoetemvoude. 1 Zaterdag Sporttarreinen Roomburg en Zoeter- jwoud'sesingel. 2 uur: finale sohoolsoftbaM- fwedstrijden. Volkshuis, 8 uur; jeugdavond. Apotheken 31 De avond- en nachtdienst van de apo- Ittheken wordt deze week waargenomen apotheek Boekwijt, Breestraat 74, itelef. 20552. Films I Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): The horses j mouth (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Sterker dan de nacht (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur)Hoe vertel ik het miin dochter? (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het lokaas in Fort Bellow (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): 's Nachts langs de trottoirs (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg: tentoon- stelling van werken van drie Haagse Mi. kunstenaars, tot eind van deze maand. De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, tot 31 augustus. (li Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen- a burg 73; elke dag geopend van half 10 tot half 1. uitgezonderd op dinsdag en vrijdag Hortus Botanici I geopen van 9 tot 'r.s 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum, [Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 Kantongerecht LEIDEN Lager onderwijs minimum in ons maatschappelijk bestel T~\AT VROUWE JUSTITIA soms de letter van de wet zeer statisch als maatstaf laat gelden, ondervond gistermiddag een 31-jarige Amster damse chauffeur. Hij had op de Haarlemmerstraat gereden en was daar bezig enkele geparkeerde auto's te passeren, toen hem een leswagen tegemoetreed. In deze leswagen was een 59-jarige dame doende de be ginselen van rijvaardigheid machtig te worden en zij werd daarbij ge assisteerd door een instructeur van negentien jaar, die dus in één jaar zowel rijvaardigheid als instructeurservaring had vergaard. De vracht wagenchauffeur twijfelde eraan, of er voldoende doorrij-ruimte was en zette zijn wagen stil. De instructeur vertelde, hoe hij het stuur van zijn leerlinge overnam en langs de wagen poogde te manoeuvreren. Volgens hem had de vrachtwagenchauffeur niet gestopt, doch was lang zaam doorgereden. In de wet staat, dat men niet op het linker-weggedeelte mag komen, wanneer men daarmee het tegemoetkomende ver keer hindert. De officier eiste daarom te gen de vrachtwagenchauffeur f 30 boete. De chauffeur vroeg zich verbaasd af, hoe hij dan had moeten handelen. Hij was al bezig geweest de geparkeerde auto's te passeren en had op de drukke Haar lemmerstraat toch moeilijk achteruit kun nen rijden om de ongeduldige leswagen voorrang te geven. De kantonrechter was wel van mening, dat de positie van de vrachtwagenchauf feur niet eenvoudig was geweest, doch hij constateerde tevens overtreding van de wet, waarvoor hij de chauffeur een tien tje boete oplegde. Vlucht y tot 12 Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in „J de vakanties), concierge: Kolfmaker- "j'steeg 16a. n' Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag lil geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke U dag geopend van 8.30 tot 12.30 (behalvi 10 t 12.31 dagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen- ffl burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 jl uur. Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). I' Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 el elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 uur. I Contactbureau voor afgestudeerden. J Rapenburg 6: op vrijdag geopend va j tot 4 uur. j Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en j donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Pilgnmfathers-huisje, Boisotkade 2,; el ke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. ni Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio- I theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u «j.woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 vrijdag (specia i 6.30 t t 8.30 i voor de grotert eugd j Academiegebouw, Rapenburg 73: elke n' dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 "i tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen- r' straat la: elke dag geopend van 10 tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologie en sociologie van met-westerse volken, r Eerste Binnenvestgracht 33aelke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude I Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen). Stichting bejaardencentra Op 2 ju bestuurslid W. hebben to benoemd mejuffrouw A. J. en de heren mr. J. Bool, A. J. Jongeleen, W. A. Kasteleijn en S. Menken. De heei W. A. Kasteleijn is tevens bene voorzitter md tot nge leden dieni door ad te worden aangewezen. B. en W. stellen de volgende kandidaten voor: de dames M. Buurman-den Hol lander, mr. B. G. von Meyenfeldt-Bakker, Th. J. M. Noordam en de heren D. van Eek, P. G. Hilgersom en A. J. Schone- veld. Gemeentewerken De dienst van gemeentewerken heeft voor 1959 verscheidene bedrijfsmiddelen en grote gereedschappen nodig. De kos ten worden in totaal geraamd op f27.500. Minder ingewikkeld en meer ernstig lag de zaak voor een 39-jarige Hagenaar. Deze had in een auto op de Breestraat gereden en omdat hij enkele glazen bier had ge dronken achtte hij het raadszaam snel door te rijden, toen hij van twee agenten een stopteken kreeg. De agenten werden nieuwsgierig en stoven op hun motor achter de Hagenaar aan; op de Prinsessekade wisten zij hem tot stoppen te dwingen. Omdat de auto midden op de rijweg kwam te staan, ver zochten zij hem de wagen aan de kant van de weg te fcetten en van deze ge legenheid maakte de Hagenaar gebruik ten tweeden male met zijn auto het ha zenpad te kiezen. De officier eiste voor het negeren van het stopteken op de Breetsraat f 25; voor het vluchten op de Prinsessekade eis'te hij een week onvoorwaardelijk hechtenis. Het vonnis luidde: voor beide gevallen teza men f 75 boete plus een week voorwaar delijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. De rechtszitting begon gistermorgen met drie gevallen, die alle hun oorsprong vonden te Zoeterwoude op de Hoge Rijn dijk, waar de aftakking naar Rijksweg 4 ligt. Chauffeurs die van de Hoge Rijndijk de rijksweg willen oprijden, dienen het: rijwielverkeer op het fietspad van de Hoge Rijndijk voorrang te geven. Een 22- jarige chauffeur uit Voorschoten,.een 51-. jarige rijwielbewaarder uit Den Haag en een 61-jarige Rotterdammer hadden dit niet gedaan en de gevolgen waren bij de eerste twee vrij ernstig geweest. De kan tonrechter velde over ieder een gelijklui dend vonnis: f 75. „Kijk daar rolt een autowiel over de weg", zo constateerde enkele maan den geleden een chauffeur op de Hoge Rijndijk. En zijn verbazing vermin derde niet, toen even later een tweede autowiel naast zijn auto kwam hup pelen. De wielen wonnen de wedloop met de auto ruimschoots; de chauf feur moest ijlings stoppen, omdat de linkerachterzijde van zijn wagen, die gewoon was op een dubbel wiel te rij den, wielloos over de grond sleepte. De garagehouder wiens auto het betrof, verwekte gisteren met zijn verhaal luide bijval in de rechtszaal, maar het plezier Aankoop gemeente De gemeente is te koop aangeboden het perceel Uiterstegracht 42. Het bezit daarvan is voor de gemeente van belang, aangezien het zal worden betrokken in de voorgenomen sanering van het betrokken stadsdeel. De prijs bedraagt f2100. kon de rechter niet erv officier vijf gulden m in weerhouden de leggen, nadat de er had gevrs Gechnvcl En een 26-jarige student, wiens zaak rige week was aangehouden omdat de of ficier geen volledig inzicht had ir wijze waarop de student met zijn brom mer een meisjesstudente op de fiets had voortgeduwd, kreeg na een eis van f een vonnis van f 10, omdat de verbalis; verklaarde, dat de student wel degelijk de studente had opgeduwd, hetgeen bij de et verboden is. De kantonrechter was met zijn vc precies een gulden te laag om de student de gelegenheid te laten in hoger beroep gaan. En omdat de wetenschapsi het toch door een hogere instantie wil laten uitzoeken, adviseerde de kanton rechter hem cassatie aan te vragen. Een 35-jarige winkelbediende uit Lei den had enkele maanden geleden zijn bak fiets zo volgeladen met groentekisten, dat r niet overheen kon kijken. Toen er hem een kleine opstopping kwam, _eerde hij te laat en verkeerd; een stoppende auto werd zijn remblok. „Ik had het zo druk", deelde de winkelbe diende het kantongerecht mede. Doch de haastige spoed kostte hem f 25. En de bij het Leidse kanton gerecht klassieke hond werd deze week door twee Rijnsburgers ten tonele gebracht. De twee mannen hadden ieder een hond en deze bees ten onderhielden nauwe betrek kingen met elkaar, waarvoor zij een bouwland als plaats van samen komst hadden uitgekozen. De land eigenaar was minder geestdriftig over deze hondse betrekkingen en liep naar de politie. Na een eis van tien gulden tegen elk der eigenaars, konden zij met een boete van f 7,50 de zaal verlaten. Vele snelheidsmaniakken per brommer of per auto kregen weer boetes, variërend van f 20 tot f 35. En een 22-jarige Leidse magazijnbediende, die per fiets links de tram was gepasseerd, kwam tot de ont dekking, dat eerlijkheid altijd voordeliger is. Hij had een valse naam opgegeven en dit kostte hem f 25 boete; de lichte over treding bracht slechts een vonnis van f 5. Schoolverzuim De rechtszitting werd gisteravond gesloten met een groot aantal schoolverzuim-gevallen. Hoewel er soms zeer klemmende redenen naar voren werden gebracht, betoogde de officier, dat niet dan in uiterste noodzaak de kinderen van school mogen worden thuisgehouden, daar het lagere onderwijs het absolute minimum is, dat de jeugd nodig heeft om zich een plaats in de maat schappij te veroveren. De boetes varieerden van 5 tot 20 met de waarschuwing, dat bij herhaling hechtenisstraf voor de ouders niet is uitgesloten In het recreatieplan Kikkerpolder is be grepen de aanleg van een heempark, ge projecteerd tussen de Haarlemmertrek vaart en de aan te leggen verkeersweg van het Maredijkviaduct langs de sport velden naar de laan van Oud Poelgeest te Oegstgecst. Het park is voorbereid om aan werkloze handarbeiders werk te ver schaffen. Tot de uitvoering der werken zal dan ook eerst worden overgegaan, wanneer deze werkkrachten beschikbaar Het heempark zal als een klein natuur reservaat worden aangelegd en bestaan uit een beplanting met inheemse gewas sen. gerangschikt tot een aantrekkelijk1 geheel, waarbij rekening wordt gehouden met de groeiplaats in verhand met de grondsoort, vochtigheidsgraad van de grond en de grondjvaterstand. Zo zal het mogelijk zijn veenmoeras-, klei. zand- en watervegetatie te formeren, weer aange vuld met een bijpas sende houtvegebatie. Door een afwisseling van paden en waterlopen is een nadere kennismaking en bestudering van deze plantengiroiei mo gelijk, waartoe een goed verzorgde etiket tering zal bijdragen. Een en ander zal de liefde tot de natuur bij het bezoekende publiek zeer kunnen bevorderen. Ter voorkoming van vernieling zal het •nodig zijn dat het park tussen zonsonder gang en zonsopgang afgesloten is. Voor de aanleg en beplanting is een intensi •grondbewerking nodig eh zal op enkele plaatsen de onderliggende veengrond naar boven moeten worden gebracht. De paden worden met koolas verhard. Over de waterlopen zullen houten vlonders den gelegd en langs hun oevers wilgen worden geplant. De aanleg van 'het park vraagt naar raming aan arbeidstijd 938 manweken, A/TAANDAGMIDDAG iYJ- de gemeenteraad v van Leiden in c bare vergadering btfeen. De agenda meldt onder meer de volgende punte Benoeming van een lid v bedoeld in het tweede lid van artikel 22 van de Verordening, houdende reglement op het beheer van de Gemeentelijke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen; twee leraren aan de ge- ;eiijke bedrijfsbeohnische school; be- zes leden van de Raad van Bestuur van de Stichting bot exploitatie van Bojaar dencent ra; voorstel inzake het verlenen van eervol ontslag aan een vier tal leerkrachten bij het openbaar gewoon lager onderwijs; voorstel inzake over plaatsing van een tweetal onderwijzeres sen bij het openbaar gewoon lager onder wijs; voorstel tot het voorlopig vaststellen van de bedragen, bedoeld in artikel 55ter van de Lager-onderwijswet 1920 over 1957 en over het 5-jarige tijdvak 1953 tot en met 1957, met betrekking tot hét openbaar g.l.o., vg.l.o., en u.l.o voorstel tot het voorlopig vaststellen van de bedragen, bedoeld in artikel 33 van het besluit bui tengewoon lager onderwijs 1949 over 1957 en over het 3-jarige tijdvak 1955 tot en met 1957 met betrekking tot het openbare b.l.o. aan zwakzinnige kinderen; voorstel inzake hot vaststellen van de vergoedin gen in de kosten van de beloning van vak onderwijzers, waarop de besturen der bijzondere scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en uJ.o. over 1954 aanspraak hebben; voor stel inzake het vaststellen van de vergoe dingen in de kosten voor de beloning van vakonderwijzers over 1954 aan de bijzon dere scholen voor b.l.o. aan zwakzinnige kinderen; voorstel inzake het verlenen van aanvullende voorschotten op de ver goeding in de kosten wegens vakonder wijs aan bijzondere soholen voor g.l.o., vg.l.o. en u.l.o. voor 1957 en 1958; voorstel inzake het verlenen van aanvullende voorschotten op de vergoeding in de kos ten wegens vakonderwijs aan bijzondere eohoien voor b.l.o. voor 1957 en 1958; voor stel inzake het besohiikbaarstellen vai gelden voor de eerste inrichting met meu bilair en leermiddelen van de openbare ujI.o.-school in Lei den-noord; preadvies op het verzoek van het besbuur van de Ge-ref. Schoolvereniging om medewe-r- tiekwerktudgen ben behoeve van een 3-tal scholen; preadvies op het verzoek van het besbuur van de Eerste Leidse Schoolver eniging om medewerking voor het aan schaffen van meubilair, alsmede het uit breiden van de rijwielstalling, een er •gewoon lager onderwijs aan het Noord einde 1; preadvies op het verzoek van het bestuur van de Stichting Roomsch- Katholieke Soholen om medewerking voor het aanschaffen van meubilair en leer middelen ten behoeve van de school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden aan het Rapenburg 48; preadvies op het verzoek van het besbuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Soholen om medewerking voor het aanbrengen van een centrale verwa rmdngsinsball ati e in de kleuterschool aan de Potgieterlaan 7; voorstel inzake het besohiikbaarstellen van gelden voor het doen van kapitaals uitgaven ten behoeve van de dienst van gemeentewerken; voorstel inzake de aan leg en beplanting va.n een heempark in de K'ikkerpolder; voorstel inzake het aan kopen van het perceel Uiberstegracht 42; voorstel inzake uitgifte in erfpacht van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Rooseveitstraat; voorstel tot het wijzi gen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1959 en die van enige tak ken van dienst; voorstel inzake het aan gaan van een geldlening ten behoeve de bouw en exploitatie van een bej; dencentrum door de Stichting tot exploi tatie van bejaardencentra te Leiden; voor stel tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling inzake de aanwij zing van het regionaal woonwagenkamp aan de Broekweg. alhier. De toestand van ds. Van der Wiel Naar wij van bevoegde zijde is de toestand van ds. J. van der Wiel, Hervormd predikant in Leiden, van dien aard, dat het geruime tijd zal duren, voordat 'hij zijn ambtsbezigheden zal kun nen hervatten. Ds. Van der Wiel werd onlangs voor observatie in het diacones- 'het aanschaffen van gymnas- senhuis opgenomen. hetgeen neerkomt op een tijdsduur van plm. 38 weken voor 25 man, die hun werk onder deskundige leiding van de afdeling plantsoenen van de dienst van gemeente werken zullen verrichten. De koeten van de aanleg en beplanting van het heem- pauk worden, na aftrek van het aandeel in de kc*ten aan arbeidslonen en sociale lasten, dat het rijk .voor zijn rekening neemt, 32.000. De voor het heempark nodige grond, ter oppervlakte van 2.14.61 ha, dient uit het grondbedrijf te worden genomen voor een bedirag van 10.730,50. De totale voor rekening van de gemeente, komende kosten bedragen derhalve ƒ32.000 10.730,50 42.730,50. Benoeming leraren Wegens uitbreiding stellen B. en W. de volgende benoemingen aan de gemeente lijke bedrijfstechnische school voor: a) voor de proeftijd van één jaar, de heer D Visser, thans werkzaam als on derwijzer in tijdelijke dienst aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs te Hoofddorp; b) in vaste dienst, de heer H. van Wa geningen, thans werkzaam als onderwij' zer in vaste dienst aan de protestants christelijke school voor voortgezet ge> woon lager onderwijs te Alkmaar. Het betreft hier leraren in de algemeer vormende vakken. Geld voor bouw van bej aardencentrum De Leidsche Spaarbank heeft zich bij brief van 4 mei bereid verklaard aan een op dat tijdstip nog in het leven te roepen stichting, die de bouw en de exploitatie van een bejaardencentrum ter hand zal nemen, een vaste geldlening te verstrek ken van f 1.U00.000, later gewijzigd in f 1.020.000. Van de gemeente werd ge vraagd de rente en aflossing van deze lening te garanderen. Indien de middelen zulks in een later stadium van de bouw zouden toelaten, was de spaarbank in beginsel bereid ook de verdere bouw, waarvoor nog f 800.000 nodig is, te finan- Het komt B. en W. bij nader inzien evenwel doelmatiger voor, dat deze le ning ten laste van de gemeente wordt aangegaan. De gemeente zal deze gelden, uiteraard tegen hetzelfde rentepercentage en met doorberekening van de op de le ning vallende zegelkosten, doorgeven aan de stichting in de vorm, waarin de gelden voor de financiering van dit object no dig zullen zijn, waardoor overliquiditeit met het daaraan verbonden renteverlies tijdens de bouw en liquiditeitsmoeilijk- heden tijdens de exploitatie worden voor komen. De geldgeefster kan zich met deze wijziging verenigen. Met deze aanbieding is de financiering van de bouw van het bejaardencentrum voldoende verzekerd om tot uitvoering van de plannen over te gaan. De lening zal worden verstrekt in twee termijnen van f5.100.000 elk, op 7 juli 1959 en 7 januari 1960, naar de koers van 100»/o tegen een rente van 414af te lossen in 30 gelijke termijnen, vervallende op 2 januari van de jaren 1961 tot en met 1990. In Leidse Pieterskerk Zomeravond-orgelbespelingen in ere hersteld ADRIAAN BLANKENSTEIN verzorgde gisteren op zijn prachtig instru ment in de Pieterskerk de eerste van een reeks zomeravond-orgel bespelingen. Hiermee werd een bijna tot traditie geworden gewoonte, na één jaar door honderden liefhebbers betreurde onderbreking, in eer hersteld. De ervaring heeft geleerd, dat deze reeksen kwalitatief in geen enkel opzicht onderdoen voor welke andere concerten-serie ook. Ze bevorderen in hoge mate de kennis van de orgelliteratuur en de tech nische en artistieke verzorging bleek steeds aan de hoogste eisen te vol doen. Wij menen, dat waarlijk niet alleen de fijnproevers aan deze con certen vreugde kunnen beleven. Blankenstein had zijn programma uit sluitend uit de orgelmuziek van de mid den- en laat-barok samengesteld. Boven dien waren de componisten, op één met elkaar bevriend of zelfs familie- want. Deze omstandigheid gaf aan geheel een zekere uniformit de bezwaren slechts door de keuze van a konden worden opgehe- Er is in de genoemde periode volgens de geijkte procedé's heel wat, zij het vak kundig, maakwerk geschreven. Dit moge ter kennismaking en vergelijking ressant genoeg zijn, als vormen van zikale mededeling, zijn dergelijke posities vaak te zeer aan de tijd gebon den om ons nog te kunnen boeien. Dit gold met name het Orgelconcert in b-mol TVOOR de in 1957 tot stand gekomen ziging van de Wet op Woonwagens en Woonschepen is de mogelijkheid ge opend om tot een regionale samenwerking tussen gemeenten te geraken inzake de aanwijzing van een gemeenschappelijk woonwagenkamp. Er kunnen thans kampen en standplaat sen worden gesticht, waarvan de inrich- tings- en onderhoudskosten door een aan tal gemeenten gezamenlijk worden gedra gen. Die samenwerking maakt het boven dien mogelijk, dat voldoende zorg zal wor den besteed aan de geestelijke, culturele en sociale belangen van de woonwagen- Reeds in 1956»is op instigatie van het Ministerie van Maatschappelijk Werk, met de gemeenten Leiderdorp, Oegs/tgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude overleg geopend om te geraken tot de totstandkoming van een gemeenschappelijke regeling inzake de aanwijzing van het aan de Broekweg te Leiden gelegen woonwagenkamp tot regionaal woonwagenkamp. De onderhan delingen, welke i/n verband met ver - schillende omstandigheden meer tijd hebben gevorderd dan zich aanvankelijk liet aanzien, hebben inmiddels tot algehele overeenstemming met de besturen van de gemeenten geleid. Met de onderhavige gemeenschappelijke regeling wordt beoogd te komen tot een- verantwoorde oplossing voor de inrichting van een regionaal woonwagenkamp, dait uiit een oogpunt van ruimte en outillage geschikt is te achten voor een effeotieve maatschappelijke opheffing van de dn dat kamp verblijvende bevolking. Het lag voor de hand, hierbij uit te gaan van het be staande woonwagenkamp dezer gemeente aan de Broekweg, niet slechts met het oog op de gunstige, centrale ligging van dit kamp, doch vooral ook in verband met het feit, dat in dit kamp naast een mogelijk heid tot uitbreiding reeds een zekere mate van gerief aanwezig is. In dit verband memoreren B. en W. in hun stuk aan de raad de in het kamp gevestigde school voor woonwagenkinderen. De verdere Inrichting van het regionale woonwagenkamp zal omvatten de uitbrei ding van het terrein van het bestaande woonwagenkamp, waardoor het aantal standplaatsen van 45 tot 68 zal worden ver groot, uitbreiding van de verlichting, de bouw van èen dienstgebouwtje voo kamphoofd, van een toiletinrichting bouw; het laatstbedoelde gebouw zal on der meer een zaal bevatten ten behoeve van het groepswerk (godsdienstige en cul turele verzorging, opvoeding en ontspan ning), een spreekkamer voor de maat schappelijke werkster en een gelegenheid voor medische controle. De gemeente Leiden zal worden aange merkt als de centrale gemeente, waaraan het beheer en de exploitatie van het regio nale woonwagenkamp is opgedragen. Voorts zal in het leven worden geroepen een commissie van bijstand en toeziohf waarin naast vertegenwoordigers van de gemeenten ook zitting zullen hebben vertegenwoordigers van de besturen der organisaties, die zich daadwerkelijk met de maatschappelijke verzorging de woonwagenbewoners genfcamp bezig houden, ming met welke commissie het algemene en financiële beleid betreffende het be heer en de exploitatie van het regionale woonwagenkamp wordt vastgesteld. Deze commissie treedt voorts op als coördine rend lichaam met betrekking tot een plan matige opzet van het maatschappelijk weïk onder-de woonwagenbewoners, ten einde te bevorderen dat dit werk zich uit strekt bot alle kampbewoners. Zij stelt hiertoe jaarlijks een werkplan en een op dit plan afgestemde begroting op, welke stukken de basis vormen voor de vanwege het Departement van Maatschappelijk werk beschikbaar te stellen gelden ter uitvoering van het maatschappelijk werk in het regionale woonwagenkamp. Duiven vlogen De kring Leiden en omstreken (NBvZ) heeft andermaal een concours gehouden van Arlon met 441 vogels. De snelheden varieerden van 1324—1200 meter per nuut. De uitslag: 1, 9, 10 Th. v. d. Ploeg; 2, 8, 15, 19 M. de Vreugd; 3 Van E: 4, 6 C. Drost; 5, 24 Gebr. Pauw; 7 Th. v. d. Krogt; 11 Barnhoorn; 12 C. 1 Zwart; 13 Winters; 14 Jungerius; 16 J. Smit; 17 J. G. R. Langhout; 18, 25 C. d. Veek; 20 H. v. d. Vecht; 21 W. v. Zwart; 22 Van Wezel; 23 L. de Ridder. Er dreigde gisteravond tegen half acht een flinke regenbui en wan neer die werkelijk was gekomen, zou voor de derde maal de volks dansavond van de Leidsè speeltuin vereniging Rondom de Watertoren in het water zijn gevallen. Maar het bleef droog en de vrij straffe wind heeft het bezoek aan deze eerste spelavond van de speeltuin vereniging in het kader van serie zomeractiviteiten geen afbreuk gedaan. Er waren twee volksdansgroepen uitgenodigd: die van Oud-Poelgeest met mej. A. C. Wildschut en de volksdansgroep Nieuw Holland onder leiding van de heer J. Fran sen. De jeugd van de Watertoren moest eerst enige aarzeling over winnen om in de kring te stappen, maar toen de eerste meisjes pro beerden mee te doen, volgden e spoedig meer. Voorzitter II. W. Bruijn was tevreden en het bestuur van de speeltuinvereniging hoopt op zes juli, wanneer Sempre Avanti met Jong en Jolig een openlucht concert geeft, evenveel succes te hebben. Foto N, van der Horst van Bachs vriend en neef, Johan Gott fried Walther, overigens een voortreffe lijk theoreticus, die ook het componeer- handwerk verstond. Zijn muziek (waarmee de concert gever besloot) toont duidelijke zwakheden. Een zekere onmacht in de behandeling van de andere stem men, naast die van de melodie, een met name vrij moeizaam lopend Adagio kunnen door de zwierigheid van de uitdrukking, de frisse regis- terkleuren zeker niet worden ge camoufleerd. Een evenmin bijzonder sterk, maar in elk geval evenwichtig gebouwd werk is het koraalvoorspel over Was Gott tut dasz ist wohlgetan van Baehs vriend Johan Peter Kellner, de cantor van Grafenroda in Thüringen. De typisch pastoraal ge kleurde omspeling geeft deze muziek een simpel-eerlijke blijmoedigheid, die ge voelens van warme sympathie opwekt. Een merkwaardige compositie bleek Preludium en fuga (in G) van de jong gestorven Nikolaus Bruhns, die nog juist in de zeventiende eeuw zijn leer meester Buxtehude grote eer aandeed. Het werk als geheel toccata-achtig, heeft een reeds spoedig voorbereid, puntig fuga-thema. In de fuga zélf ko men soms vernuftige effecten voor. Zo speelt de componist met ver uiteenlig- gende stemmen, combinaties van hoog en zeer laag. Deze muziek is bijzonder speels, om niet te zeggen dartel en steeds ruim en doorzichtig. Een verrukkelijk air en een minder be toverende Gigue van Loeillet vormden in de Duitse omgeving een welkome afwis- Het overige werk was van Bach en Buxtehude. Drie koraalvoorspelen van de grote Johann Sebastiaan (o.a. het won derlijk mooie Herr Jesu Christ, dich zu uns wend') deden ons de hele barok-coda van gestyleerde gevoelens en alle strenge compositie-regels vergeten. Dat licht uit ongeweten verten, spelend door meester lijk gevormde constructies, die klankvol mysterieuze gelukzaligheid zou men wil len vasthouden. Buxtehude was vertegenwoordigd met een Preludium en fuga in E (afwisselend tweemaal) en het zeer vrij geconcipieerde Wie schön leuehtet der Morgenstern, mengsel van improvisatie, fantasie, fuga- en cantus-firmus-techniek. Een briljant muziekvinder en vakman was deze grote organist, aan wie Bach zeker niet weinig te danken had. Blankensteins spel muntte voort durend uit door technische nauw gezetheid, zorgvuldige registratie en een beheerste doch natuurlijke voor dracht, die nergens door het voorop stellen van eigen mening het volle uitzicht op de gespeelde werken be lemmerde. Joh. van Wolfswinkel Schoolzaken in de Leidse raad De Gereformeerde schoolvereniging heeft medewerking verzocht voor het aanschaffen van gymnastiebwerktuigen voor de school voor uitgebreid lager on derwijs aan de Hooglandse Kerkgraoht en de soholen voor gewoon lager onder wijs aan de Stadhouderslaan en aan de Lusthoflaan. Deze aanschaffing dient ter aanvulling van de inrichting van de gymnastiek lokalen, die bij genoemde soholen beho ren. De inrichting dezer lokalen voldoet niet aan redelijk te stellen eisen. De ge vraagde medewerking kan worden ver leend, vooraover de aanschaffing niet strekt tot vervanging van leer- en hulp middelen voor het gymnastiekonderwijs, die tengevolge van langdurig gebruik niet meer gebruikt kunnen worden. Naar raming is daarmee een bedrag van f 9003 gemoeid, af te schrijven in vijf jaren. Het bestuur van de Eerste Leidse Schoolvereniging heeft medewerking verzocht voor het aanschaffen van zes stoelen, vier tafels, een schrijftafel en vijf kastjes, ailsmede voor het uitbreiden van de rijwielstalling, een en ander ten be hoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan het Noordeinde 1. De aan te sohaffen stoelen en tafels die nen ter vervanging van geheel versleten meubilair, de kastjes voor het voorzien in c.q. het aanvullen van de bergruimte voor leer- en hulpmiddelen in de leslo kalen; de uitbreiding van de rijwielstal ling is nodig, omdat de bestaande over kapping voor een aantal rijwielen geen plaatsingsmogelijkheid biedt. Naar raming is met het verlenen van de gevraagde medewerking een bedrag van f 3.179,50 gemoeid, die in drie jaren kan worden afgeschreven. Het bestuur van de Stichting Roomsch- Katholieke Scholen te Leiden heeft me dewerking verzocht voor het aanschaffen van meubilair en leermiddelen ten be hoeve van de school voor kinderen met leer- en opvoedingsmogelijkheden aan het Rapenburg 48. Deze aanschaffing is nodig wegens uit breiding van het aantal leerlingen. Naar Voor de eerste inrichting met meubi lair en leermiddelen van de openbare ulo school in Leiden-noord wordt een krediet van f26.732 voorgesteld. Voorgesteld wordt aan het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scho len te Leiden medèwerking te verlenen voor het aanbrengen van eén centrale verwarmingsinstallatie in de kleuter school aan de Potgieterlaan 7, die zal worden aangesloten op de bestaande ke tels in de school voor gewoon lager on derwijs aan de Potgieterlaan 7. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3