CHRISTELIJK Gemeente met gewillige leden is rijk Leidse Geref. kerkeraad wil spreken inet vrij gem. kerk Vijf jaar Gereformeerd Sociologisch Instituut Een woord voor vandaag Verslag van „het jaar van 3 verkiezingen*' Ontsnapt langs Krakatau Kanttekening Politieke voorlichting vanuit kerk geboden Als het getuigenis leeft wordt ervan gesproken De rubriek „Zand en Zaad" in het blad van de baptisten „De Christen" is bijna altijd waard om te lezen. In het jongste num mer schreef ds. F. Huizinga over een evangelisatie-campagne in zijn stad Enschede: campagne gehoüden. Dat zegt u, verre van ons wonende, niets. Waarom dit werk die naam draagt kan ik u ook niet verklaren, want de oorsprong van die naam ligt vele jaren achter het tijdstip, dat ik weer burger werd van Hen gelo. Jaren geleden is er name lijk ook een reeks van bijeenkom sten gehouden met als aanduiding het woord: cirkelcampagne. Hervormden, Gereformeerden, wij van de twee Baptisten Ge meenten. de Gemeenschapsbond en het Leger des Heils doen dit werk gezamenlijk. Welk werk? Er is veel aan de voorbereiding gedaan. Vier maanden lang zijn er bijeenkomsten geweest van mensen, die als huisbezoekers de medeburgers op wilden zoeken om met Men te spreken over het ene nodige. In die bijeenkomsten wer den ze enigszins geïnstrueerd. verzorgd uitziend, prijs per stuk een kwartje, dat in een op laag van 16.000 exemplaren gratis huis aan huis door vrijwilligers verspreid is geworden binnen 24 Voor enige duizenden ramen hangen rode cirkels. In de bioscoop is er in de re- klamerubriek eveneens meerdere sekonden een rode cirkel te zien met een bekendmaking van de tijd. waarin de campagne valt. De film, die er draait: de herberg van het zesde geluk, is op ons verzoek door de direktie gehuurd en is een week lang te zien. Er zijn avonden voor jongeren en voor iedereeen. Avonden, waar in getracht wordt op verschillende wijzen de boodschap te verkondi gen. De boodschap van de Heer. Wat mij bij het doornemen van de krant opviel was dat er van de vijf getuigenissen, die daar in afgedrukt waren, drie afkomstig waren van onze mensen, leden van de gemeente. In de grote samenkomst in het concertgebouw zullen er ook vijf mensen getuigen van hun geloof en drie van die vijf zijn ook leden dezer gemeente. Niet gezocht DAAR IK er wat dicht met de neus bovenop zat, weet ik wel hoe dat allemaal zo gekomen is, maar het zal overbodig zijn u te verzekeren, dat wij dit met open lijk riocM bedéktelijk gezocht heb ben. Het is eenvoudig zo gekomen. Ik vertel u dit niet om onszelf een klopje op de schouder te ge ven en te zeggen: Goed zo, Bap tisten. Laat je maar horen! Daar mee zou de zegen verkeerd zijn in een kwaad. Ik vertel dit alleen om er op te wijzen hoe rijk een gemeente is. die mannen en vrou wen kan vragen of ze bereid zijn in het openbaar een getuigenis van hun geloof af te leggen, schrif telijk of mondeling en dat die mannen en vrouwen, oudere en jongere dan niet met Mozes kla gen over een zware tong of met een profeet, dat ze te jong zijn. maar dat ze zonder tegenspreken zich bereid verklaren. Het is niet aan ons uit te ma ken of er dan in die andere ker ken geen mensen gevonden kon den worden van hun geloof, hoop en liefde te spreken, wij konsta teren met diepe dankbaarheid, dat velen onder ons dadelijk willig zijn dat te doen. Terwijl wij toch echt niet^ alle zondagen opgeroepen getuigenis te geven. De^onzen worden er zo te zeggen niet in getraind. Waaraan ligt het dan dat ze het toch doen? In het hort ^OU OOK dit niet terug te voe- ren zijn op het feit. dat nie mand lid van de gemeente wor den kan. of hij/zij moet kunnen vertellen van de tijd, waarin alles donker was en ellendig en van de tijd, waarin Jezus voor hun ogen verrees als de Heer. Die redt en het geloof schenkt? Misschien worden wij ook wat zuinig met het woord bekering, maar in feite vragen wij het toch van hen, die zeggen dat ze behoef te hebben met ons in de gemeen te samen te zijn. En wie bekeerd is, weet van een eens, maar nu! Die weet van de liefde van Jezus, van de genade Gods. Die spreekt met diepe dankbaarheid van Jezus Christus. Die kwam om het verlorene te zoeken en zalig te maken. Die kan het misschien niet al lemaal zo precies zeggen, formu leren en in orde verhalen, maar het getuigenis over het heil leeft in het hart en da'arom wordt er van gesproken. Wij zijn niet trots als we zien dat het er telkens drie van de vijf waren. We zijn dankbaar. Moge het zo blijven. Daar ligt de rijk dom der gemeente. Over herstel kerkelijke eenheid DE KERKERAAD van de Ge reformeerde Kerk van Lei den heeft zich, na ampele be sprekingen, met de volgende missive gericht tot de komende generale synode en de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk (vrij gemaakt) te Leiden: „De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Leiden spreekt uit. dat hij de vervangingsformule van 1946 en de daarin vervangen leeruitspraak van 1942 niet zo belangrijk acht, dat zij een belemmering zijn om tot meerdere eenheid te komen onder Gereformeerde belijders van schillende denominatie. Voorts spreekt hij uit, dat in de drie formulieren van enigheid en in het doops- en avondmaalsformulier door onze kerken een voldoend duidelijk getuigenis inzake onze verbondsbe- schouwing wordt gegeven. Daarom verzoekt hij aan de synode de bin ding van de vervangingsformule op te heffen. De kerkeraad nodigt in verband met. dit verzoek de kerkeraad van de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerk Heel wat werk verzet Advertentie bestaan heeft het Gerefor meerd Sociologisch Instituut reeds heel wat werk verricht, d.w.z. onderzoekingen verzorgd en rapporten uitgebracht. Zowel de generale synode van de Geref. Kerken als die van de Ghr. Geref. Kerken en ook de generale syno de der Geref. gemeenten (in 1956) hebben het G.S.I. bij de kerken voor het verlenen van subsidie aanbevolen. Mede dank zij de steun, die het Instituut van vele kerken mocht ontvangen en voor al ook dank zij belangrijke parti culiere steun heeft het in deze eerste „aanloopjaren" kunnen werken. In verband met dit eerste lustrum is een dubbelnummer van het kwartaal bericht „G.S.I.-Nieuws" verschenen, waarin o.m. een overzicht wordt ge geven van het verzette werk. De voor zitter, prof. dr. R. Schippers, wijst er in een inleidend artikel op, dat de eer ste doelstelling van het Instituut is de kerken van voorlichting te dienen bij de vele problemen, die zich temidden van de veranderde wereld voordoen. Tn de praktijk, zo zegt hij, doen deze ver- andenngen zich allereerst gelden in onze gezinnen en in ons persoonlijk leven. Pas daarna merken wij de gevolgen ervan in de kerkelijke statistiek en de kerke lijke inkomsten, in de bereidheid in het ambt te dienen en de bekwaam heid daartoe, in die gevallen wi een jongere generatie meedoet, kracht om weerstand te bieden tegen vervlakking en verwereldlijking. en het ambtsdragers, naar de goede methoden, vormen en manieren van dit leiding geven en van het opbouwen van een echte gemeente, een ware christelijke gemeenschap, in de veranderende Een overzicht Heel wat rapporten zijn in de afge lopen vijf jaren verschenen. Daarvan kunnen worden genoemd: een rapport over jeugd en gezin in het rampgebied Schouwen-Duiveland, omtrent de Geref jeugd in Noordoost Overijssel, omtrent het kerkelijk leven in de grote ptad, omtrent de levensomstandigheden van Geref. bejaarden. Voorts werd ten. behoeve van de Stichting Gereformeerde Sociale Arbeid gerapporteerd over de situatie in de z.g. vergeten groepen en werd een onderzoek ingesteld in een Rotterdamse stadswijk ten behoeve van het evangelisatie-jeugdwerk. Al déze rapporten werden gepubliceerd en zijn nog verkrijgbaar. Voorts werd een aantal niet gepubli ceerde rapporten uitgebracht, o.a. met betrekking tot kerkbouwplannen. Be langrijk en omvangrijk was het werk. dat door het G.S.I. werd verricht in een viertal type gemeenten ten behoeve van de door de synode van Leeuwarden der Geref. Kerken benoemde deputaten onderzoek naar de stand van het gees telijk leven in de Geref Kerken In be werking zijn o.a. rapporten over de ver schillende aspecten van het kerkdijk en jeugdleven in Noord-Groningen,als mede over de situatie en de ontwikke ling van het prot.-christelijk lager tech nisch onderwijs. Al dit werk geschiedt door de we tenschappelijke staf van het Instituut onder leiding van de directeur, prof dr. R. van Dijk, en de hoofdassistent, drs. J. W. de Koning, die met de dage lijkse leiding van de werkzaamheden is belast. te Leiden uit tot een samenspreking over herstel van kerkelijke eenheid op grond van de drie formulieren van enigheid." Kerkelijk meelevend grond voor scheiding in Oost-Duitsland In Oost-Duitsland kan kerkelijke mee levendheid als grond voor echtscheiding worden aangevoerd. In een dezer da gen gedane uitspraak heeft een „rech ter" vastgesteld, dat, „men van een vooruitstrevend mens in onze staat niet kan verwachten, met een echtgenote verbonden te blijven, die zich in toene mende mate tot de kerk- aangetrokken voelt". Het gaat bij dit geval om een vrouw, die regelmatig 's zondags naar de kerk ging en minstens twee keer in de week kerkelijk werk deed. De gevolgen van deze scheiding ko men ten laste van de gescheiden vrouw, daar zij door haar kerkelijke activiteit haar echtgenoot van zich heeft ver vreemd- Koppel-puzzel Door omzetting der letters kan men van elk paar der onderstaande woorden een Nederl. plaatsnaam vormen. De beginletters van de plaatsnamen vormen bij de juiste oplossing de naam van een gem. in Z.H. 1 rechter - band gem. in Z.H.; 2 maal- rak gem. in N.H.; 3 roer - noest gem. in Limb.4 kwader - men gem. in N. Brab. 5 mop - eer gem. in N H.6 utn - dom gem. in Limb.; 7 net - geel gem. in Limb.; 8 roem - nes gem. in N. Brab.; 9 wreed - on gem. in Z.H.; 10 roman - geen gem. in Utrecht; 11 ale - mol gem. in Over.: 12 molen - ras gem. in N Brab.: 13 veder - ten gem. in Over.: 14 leer - es gem. in N. Brab.; 15 term - hit gem. in Zeeland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 kanon, 5 edele, 10 adem, 12 Iser, 13 me, 14 armee. 17 nn, 13 elk. 20 een. 21 .sas, 22 al, 24 ma. 25 spel. 26 kelp, 28 es. 30 no. 32 air, 34 ham. 36 nee, 38 A D., 39 vader, 41 ge, 42 rede, 44 Ares, 46 Segre, 47 start. Verticaal: 1 kamer, 2 adel, 3 Ne, 4 oma. 6 die, 7 es, 3 Lena, 9 ernst, 11 Amer, 15 re. 16 en, 19 kaper. 21 salon, 23 les, 24 men. 27 vaars, 29 lade. 31 Deest, 33 idee, 34 ha, 35 me, 37 Eger, 39 ver 40 rat, 43 dg. 45 ra. lleroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: L. W. Tukker te Rotterdam-Centrum. Benoemd tot directeur bijzondere ge zinszorg te Rotterdam: H. J. ter Haar Romeny, voorheen pred. van de Prot. kerk in Indonesië. Benoemd tot vicaris te Krimpen aan den IyTssel: L. Verseput, kand. te Zon- GEREFORMEERDE KERKTN Beroepen te Rijswijk (Z.H) 3e pred. pl.: H. J. Kouwenhoven, evang. pred. te Rotterdam-Delfshaven; te Voorburg (vac. C. W. Thijs): L. Schuurman te Giessenburg; te Wormer: J. D. de Vries, kand. en hulppr. te Oostzaan. Aangenomen naar Putten: A. IJkema te 2e Exloërmond; naar Vroomshoop: K. Ubels te Zwartebroek. Bedankt voor Bergen en Huzum: R. Petersen te Oudemirdum; voor Andijk: K. Ubels te Zwartebroek. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Werkendam: G. Blom te Meerkerk en M. Vlietstra te Eemdijk: te Huizen'(N.H.): G. Blom te Meerkerk en H. van Leeuwen te Arnhem. EV. LUTHERSE KERKEN Na mededeling van ds. mr. P. Estie te Zaandam, dat hij niet voor een beroep naar Amstelveen in aanmerking wenst te komen is als nieuw drietal gesteld: J. Boendermaker te Eindhoven: P. H. G. C. Kok te Weesp en J. A. Roskamp te Beverwijk-Velsen. J.C.C.L.-conferentie op Het Loo Van 12 tot en met 14 juni is op Paleis Het Loo een conferentie gehouden van de Intern-.tional Council of Christian Leadership. waarvan prinses Wilhel- mina ere-presidente is. De internatio nale organisatie, die haar ontstaan vond in Amerika en die in 1952 in Den Haag haar eerste Nederlandse afdeling kreeg, hield reeds vier maal in Noordwijk een internationale conferentie. De conferentie op Het Loo had voor de Nederlandse organisatie een consti tuerend doel Tussen de rooms-katho- lieke en protestantse deelnemers vond een open gesprek plaats ten aanzien van de doelstelling van de organisatie. In deze doelstelling wordt o m. gezegd, dat de I.C.C.L. Nederland ernaar streeft een beweging te zijn van christenen, die doo* samengaan in vriendschap, weder zijds begrip en respect hun christenzijn en de daaruit voortvloeiende verant woordelijkheid in de wereld gestalte willen geven Zij stelt zich dienover eenkomstig ten doel bij haar leden het bewustzijn te verlevendigen, dat de wereldsituatie een samenwerking in deze geest van christenen van alle lan den steeds meer behoeft. Het hoofdbe stuur is samengesteld uit rooms-katho- lieken en protestanten. Er zijn thans een negental Nederlandse afdelingen op gericht of in oprichting. Wat kan de mens zichzelf toch bedriegen! Wij doen mooiste beloften en nog dezelfde dag schenden wij die 1 een ontstellende wijze. Het volk Israël vormt een massa] spreekkoor in de belofte aan Gods adres, ten overstaan u<j de oude Jozua, die afscheid neemt: Het zij verre van oij de Here te verlaten en andere goden te dienen. Want de Hei is onze God". U kent de geschiedenis. Nauwelijks is Jozi dood, of de afgodendienst wordt een cultus. Meende Isrd dan niet echt wat het beloofde? Op dat moment wel, ma] zodra de verleiding kwam, bezweek het volkomen. En Goj straffen zijn gekomen. Er is nog weinig veranderd: wij, d ivel de mensen van de nieuwe bedéling worden genoem doen God de meest stellige beloften. Maar het is elke dJ weer mis: onze woorden zijn misschien wel gemeend, ma3 ons ganse leven is ermee in strijd. En dan komt de sfrJ Misschien niet in de vorm van verdrukking of vervolgin maar wel in de vorm van een geestelijke inflatie, een eej zaam zijn, omdat de relatie met God verbroken is. En is dj niet het ergste wat een mens kan overkomen? Anti-Revolutionaire Partij (Van onze parlementsredactie) georganiseerd, maar waarin ook de verkiezingsactie voor de Ka merverkiezingen van 1959 voor een groot deel moest worden voorbereid. De totale kosten van Het partijconvent van de Anti- Revolutionaire Partij, dat op 19 en 20 juni in het gebouw van kunsten en wetenschappen te Utrecht bijeenkomt, zal vrijdag avond o.m. het. jaarverslag van het Centraal Comité over 1958 behandelen. „Het jaar van de drie verkiezingen", zo noemt het (86 pagina's tellende) verslag het jaar 1958, waarin niet slechts de verkiezingscampagne voor sta ten- en raadsverkiezingen werd Advertentie ^koudheid? 51 Deze vernietigende aanval was echter niet in de eerste plaats op het schip gericht, doch op de oe- manning. De Japanners hadden kennelijk strenge orders meegekregen en deze schitterend uitgevoerd. Zij hadden hun aanval geconcentreerd op de ma chinekamer. de brug, het voorschip en de kanon nen. Vooral de eerste had ontzettend geleden, twee torpedo's en ten minste een dozijn bommen waren in de machinekamer doorgedrongen, of op de dekken daar vlak boven terechtgekomen, de halve voorsteven was weggeblazen, en op het ach terschip was niemand meer in leven. Van de schut ters waren er nog maar twee in leven: de vol matroos Jenkins, die op het voorschip een kanon had bediend, en korporaal Fraser. Waarschijnlijk zou deze laatste het niet lang meer maken: zijn toch reeds zo gehavende linkerarm was voor de helft weggeschoten, en hij was te zwak. te zeer uit zijn doen ook. om meer dan een zwakke po ging te doen het bloed te stelpen, dat uit zijn slagader spoot. Op de brug lagen Findhorn en Nicolson plat voorover op de vloer achter de pantsering van de stuurhut, half verdoofd door de ontploffende men en granaten. Beidei door AL1STA IR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) t PJ bom- 0j beseften vaag de bedoe ng van dit aanvalsplan, de rederr voor het ge weldige aantal bommenwerpers en voor het zware escorte van Zero's. Zij begrepen ook. brug op wonderbaarlijke wijze gespaard bleven voor de bommen, en waarom kele torpedo in de lading petroleum gekomen, hoewel I Iterecht- „.j moeilijk had kunnen mis- haar werkelijk had willen tref fen. Want dan zou de „Viroma" verloren zijn ge weest, en dat was in het geheel niet de bedoe ling van de Japanners. Veeleer wilden zij uitslui tend de bemanning treffen, en het schip zelf zo veel mogelijk intact laten. Wat deed het ertoe, dat de voorsteven was weggeschoten? De negen petro- leumtanks waren ongedeerd, en het voorschip be schikte nog over voldoende drijfyermogen om het schip drijvende te houden. Het hield zich wel met moeide boven water, maer het dreef toch nog En de Japanners gedaan konden krijgen, dat niemand van de bemanning van de „Viroma" in leven bleef om het schip in de lucht te laten vliegen of om het te laten zinken, zouden zij tien duizend ton petroleum voor het grijpen hebben: miljoenen gallons eerste kwaliteit brandstof voor hun schepen, tankboten en vliegtuigen. Toen het bijna ononderbroken rumoer en de ont zettendeschokken van de ontploffende bommen en torpedo's even plotseling ophielden als ze hadden in gezet. toen het gedreun van de zware bommenwer pers snel in de verte verdween, was de plotseling ingetreden bijna volmaakte stilte haast nog ondraag lijker voor het oor dan het ontzettende lawaai van enkele ogenblikken geleden. Moe schudde Nicolson het hoofd, als wilde hij de schok en het rumoer, de rook en het verstikkende stof van de ontploffingen van zich afschudden, richt te zich wankelend op op zijn handen en knieën, en greep het handvat van de tochtdeur beet. Maar on- middelijk liet hij zich weer als een stuk steen plat op het dek vallen, toen een paar kanongskogels door de gebroken ruiten naar binnen vlogen en met een kwaadaardig geluid vlak over zijn hoofd heen gier den. Ze sloegen tegen de wand van de kaartenka- mer en ontploften daar, de stuurhut opnieuw ver vullend met een hels kabaal en een moordende wolk van staalsplinters. Nicolson bleef een paar seconden plat voorover op het dek liggen, met de handen zijn oren bedek kend. en met beide armen zijn hoofd beschermend Half versuft overdacht hij zijn onvergeeflijke stom miteit om zo snel overeind te willen komen. Hij had beter moeten weten, en niet moeten denken dat het hele Japanse eskader weer kou zijn verdwenen. Het was onvermijdelijk geweest, dat zij een paar toe stellen achterlieten om eventuele overlevenden voor hun rekening te nemen, die zich op het dek mochten wagen om hun de buit toch nog afhandig te ma ken - en deze vliegtuigen, Zero-jagers, zouden blij ven, zolang hun extra benzinevoorraad het toeliet. Langzaam ditmaal, en met eindeloze voorzichtigheid kwam Nicolson ten tweeden male overeind en gluur de over de puntige brokken glas, die in de bene denrand van het gehavende venster waren blijven zitten. Een ogenblik van de wijs gebracht, trachtte hij zich te oriënteren en er achter te komen, wal er met zijn schip aan de hand De zware schaduw van de voormast deed hem opeens begrijpen wat er was gebeurd Een torpedo moest het roer hebben *--- want de „Viroma". die nu bijna geheel stillag, gedraaid, zodat haar voorsteven nu in de richting wees, vanwaar zij zo juist was gekomen En toen zag Nicolson. bijna op hetzelfde ogenblik, nog iets anders, iets. waardoor de positje van de „Viroma" iedere betekenis verloor, en ook de vliegtuigen, die in de lucht de wacht hielden en toekeken, ophiel den enige zin te hebben. De bombarderende vliegtuigen hadden zich mei vergist, noch verrekend. Maar er was iets .geweest dat ze niet wisten en ook niet kónden weten. Toen ze het voorschip hadden aangevallen, de kanonnen en kanonniers vernietigden, en bommen gebruikten die door pantser heen konden dringen, teneinde de zich in het vooronder bevindende leden van de be manning eveneens te doden, konden ze redelijker wijze veronderstellen dat dit alles was wat ze deden Maar wat ze niet wisten, en ook met geen mogelijk heid hadden kunnen weten, was. dat de ruimte on der het bovendek, de ruimte onder het tussendek, daar vlak onder, en de nog grotere laadruimte daar weer onder, allesbehalve ledig waren, maar vol komen vol lagen met honderden vlak op en tegen elkaar aan liggende blikken -vliegtuigbenzine met hooe octaangehalte, die bestemd was geweest voor de uitgebrande vliegtuigwrakken, waarmee hei vliegveld van Selengar nu bezaaid lag. (Wordt vervolgd) deze laatste actie worden begroot op 250.000. In de periode januari-maart van dit jaar verscheen A.R.-post in een op lage van meer dan twee miljoen exem plaren. Voorts werden in die maanden verspreid: een strooibiljet (1.218.415 ex.), een folder (1.958.220 ex.) en een „laatste oproep" (2.240.000 ex.). Het aantal verspreide aanplakbiljetten be droeg 248.389 ex. In het kader van de zg. „brievenactie" werden in totaal 278.725 persoonlijke brieven verzon den aan werknemers, predikanten, agrariërs, onderwijzers, middenstan ders, verpleegsters, gehuwde vrouwen, jeugdige personen, studentenbejaar den, gerepatrleerden en varenden. Het ledental van de A.R. Partij heeft op 15 januari van dit jaar de 100.000 over schreden. De ledenwerfactie '58-'59 („operatie oranjekaart") leverde 8543 nieuwe leden op. Het aantal abon nementen op het weekblad Neder landse Gedachten daalde in de loop van 1958 van 18.410 tot 17.939. Blij vende winst bracht de „operatie-oran- jekaart" die 901 nieuwe abonnees op leverde dus niet voor het weekblad. Het verspreidingsnummer van Neder landse Gedachten, A.R -post, heeft ech ter een nieuwe impuls aan het propa- ganda-werk gegeven. Het aantal abonnementen op hel maandblad A.R.-Staatkunde is. zo blijkt voorts uit het jaarverslag, met honderd' teruggelopen tot 1780. De totale oplage van de „Documentatiedienst", een veer tiendaagse periodiek, bedroeg eind 1957 ongeveer 700. Uit het elfde jaarverslag van de A.R. Jongeren Studieclubs blijkt, dat het aan tal aangesloten clubs in een jaar tijds is teruggelopen van 344 tot 334. Het totale aantal ARJOS-leden ging achteruit van 5245 tot 5151. Het ARJOS-maandblad ..Op Wiek" telde in september 1958 1400 abonnees De Doctor Abraham Kuyper-stichting verstrekte, blijkens haar jaarverslag, in 1958 138 schriftelijke adviezen. Het aan tal uitleningen van de bibliotheek daalde van 1784 tot 1741. Het College van Advies van de A.R. Partij bracht in 1958 drie rapporten uit: over de Nederlandse defensie, de subsidiëring van de kerk bouw en het huurbeleid. Moderne geschiedenis in Israël in studie De Joodse geschiedenis van deze tijd zal in Israël te boek worden gesteld Hiertoe is een instituut opgericht, dat zal ressorteren onder de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem. In eerste in stantie zal een studie worden gemaakt de Joodse gemeenschap in Amerika in Rusland Voors zal het instituut zich belasten met de demografie en so- ologie van Israël en de bestudering an de Jiddische literatuur. De directeur van het instituut, dr. WEINIG UITZICHT ministersconferentie te Genève dreigt te eindigen zoals zij is begonnen: zonder uitzicht op een regeling van een der problemen, die Oost en West verdeeld houden. Zelfs is de kans, dat er een tijdelijke op lossing voor de positie van West- Berlijn wordt gevonden, zeer gering. Er is de laatste dagen veel gespecu leerd. Men heeft de veronderstelling geuit, dat de Sowjetunie wel bereid zou zijn, aan het eind van de bespre kingen enkele concessies te doen om een topconferentie mogelijk te maken. Het verloop, dat het gesprek in de afgelopen dagen heeft gehad, is ech ter weinig hoopgevend. Dit wil niet zeggen, dat de Russen tenslotte niet over de brug zullen komen. Maar wel betekent het, dat zij tot het uiterste zullen blijven trachten, de eensgezindheid van de drie weste lijke mogendheden op de proef te stellen, voordat zij van toegeven willen weten. De rol, die Engeland sinds Macmil- lan's reis naar Moskou heeft gespeeld, heeft Chroesjtsjef blijkbaar de ovt tuiging gegeven, dat de politiek vi het Westen via Londen kan worde beïnvloed. Daarom tracht hij gebru) te maken van het feit, dat Macmill: tegenover het houden van een to; conferentie een andere houding aai neemt dan zijn Amerikaanse e Franse bondgenoten. Op zichzelf kan het zijn nut hebb«. als tijdens moeizame bespreking* een der gesprekspartners zich w« op te werpen als bemiddelaar. D kan een heilzame invloed hebbel vooral wanneer er prestigekwestie in het geding zijn en beide partij* vrezen, hun gezicht te zullen ve liezen. Er schuilt echter ook een gevaar 1, omdat de Sowjetunie bij het bepal* van haar politieke gedragslijn rekj ning houdt met de Britse invloed de houding van het Westen. De ny gelijkheid blijft bestaan, dat Chroet> tsjef er in slaagt, de westelijke lat den tegen elkaar uit te spelen. I hiervoor moeten de Britten op ht hoede zijn. MEER DAN EEN SPELLETJE Ambtelijke molens malen dikwijls langzaam dat kan soms ergernis geven, maar het wordt gevaarlijk als die ambtelijke molens allerlei nieuwe tijdsverschijnselen niet kun nen bijhouden. Vooral als dat ver schijnselen zijn die dringend om wettelijke maatregelen vragen. In de afgelopen weken is men her haaldelijk met zulke verschijnselen èn met de daaraan verbonden geva ren geconfronteerd. Men denke aan de massale watervergiftiging die een ware slachting onder de vis heeft aangericht in de Zuidhollandse wa teren. Oorzaak was waarschijnlijk een of andere bijzonder giftige stof, domweg gestort op een vuil nisbelt zoals alle afvalstoffen op de belt terechtkomen. Maar de afval stoffen van de moderne chemici blijken levensgevaarlijk te zijn en de desbetreffende wettelijke voorziening laat nog op zich wach ten. Verder is men (gelukkig) met de bestrijding van het gevaar van atoomstraling. Men heeft kunnen lezen hoe allerlei instanties als po litie, brandweer, spoorwegen en an dere vervoerders vertrouwd ge maakt worden met de bestrijding van zich eventueel voordoende on gelukken. Vandaag en morgen houdt de politie haar „Politie-Brabant- grensrit", waarbij men zich in deze hele materie als „spel" kan oefenen een spel dat ernst kan zijn, daar van is zeker de politie doordronget Van die ernst is men blijkbaar ni niet doordrongen bij het allernien» ste verschijnsel dat „raket" heet. 1 Etten-Leur heeft men tenminste ei zich „professor doctor" noemend heer De Bruijn, in feite een echt relaar in souvenirs en postzegels t Amsterdam, gelegenheid gegeven raket (of iets wat daarmee te v< gelijken is) af te vuren. Het was lachwekkende vertoning, maar ni' helemaal ongevaarlijk. De „vlan mende start" die men gisteren t. l'oto in ons blad heeft kunnen zie^ wekt toch wel herinneringen op a* Cape Canaveral! Deze hele vertoning werd gedei door de verantwoordelijkheid van t burgemeester van Etten-Leur, die i zijn „vergunning" die verantwoordt lijkheid weer had afgeschoven nat het hoofd van de plaatselijke brani weer en de plaatselijke rijkspolitt Met alle waardering voor deze fun tionarissen ze lijken ons toch nU helemaal deskundig op dit gebied! Misschien kan het nuttig zijn om ht „spelen met raketten" ook bij de w te regelen. Ook al komt het nop eens voor dat ondernemende kindi ren met dit speelgoed spelen (wi dan meestal verboden wordt), het: nu eenmaal geen kinderspel. Hi blijft gevaarlijk zelfs met „da kundigen" als deze „hooggeleerd» heer De Bruijn! Ds. A. Oliemans tot c.h.-jongeren Zomerweekend te Wassenaar Het wordt hoog tijd, dat vanuit de Ned. Herv. Kerk voorlichting op politiek gebied wordt gegeven Tot deze conclusie kwam ds. A. Oliemans uit Dordrecht, toen hij zaterdag sprak voor de chris- telijk-historische jongeren van Zuid-Holland, die in De Haven te Recordopbrengst van zendingseolleeten Uit de gegevens van ongeveer 200 Geref. kerken, die tot nu toe bekend geworden zijn. is gebleken, dat op Pink steren de opbrengst van de zendingscol lecten, vergeleken bij 1958. in 10 gemeen ten met meer dan 5.000 leden ongeveer 1 procent hoger lag, terwijl 155 gemeen ten met minder dan 1.500 leden 11% pro cent meer opbrachten. De gemiddelde meerdere opbrengst bedraagt over het totaal van de 200 ge meenten 8.5 procent, aldus een mede deling van het zendingscentrum. Een en ander is te meer opvallend, gezien het feit, dat de Geref. zending in 1959 min of meer zich in een onzekere overgangs situatie bevond. Enerzijds was er de vraag, of het zendingswerk in Indonesië kon voortgaan Anderzijds werd er een onderzoek verricht naar nieuwe zendings terreinen naast Indonesië. Moshe Davis, voorheen rector van het Joods theologisch seminarium in Ame rika, verklaarde dat het noodzakelijk is de hedendaagse geschiedenis der Jo den op schrift te stellen omdat meer bekend is van de Joden in dc eerste eeuw te Jeruzalem dan van de Joodse centra in de huidige wereld. Wassenaar hun zomer-weekeni hielden. De Ned. Herv. Kerk van na de oorlel heeft zeker niet stil gezeten. Er zijn veL dingen aangepakt. Voortreffelijke rappo: ten zijn verschenen (b.v. over het hij welijk), maar op het politiek terrein on: breekt het de leden vaak aan leidinf Het gaat hierbij niet om de aanbevelin; van een partij, maar wèl om duidelijk taal inzake de vragen, die ons bezij houden. Er is gebrek aan mondigheid t er dreigt een steeds grotere afstand tir sen voor- en achterhoede, zowel in kerk als in de politiek. Vanuit haar ro» ping tot Evangelie-verkondiging ei dienstbetoon zal de kerk hierin verar, dering moeten brengen. Dit zal niet d rigistisch. maar collectief, dus ook dot ons dienen te gebeuren. De C.H.U. zsj krachtens haar beginselprogram hit' voor een open oor hebben. Kritiek BU de beantwoording der vragen gf ds. Oliemans als zijn mening te kennen dat het onlangs verschenen rapport vai enkele C.H.U.-leden over dc Herv. Kerl puk doet aan de C.H.U. De gebruikl methode en de niet representatie? steekproef vormen een negatief geheel de C.H.U. onwaardig. De tweede spreker van de conferentie de heer A. J, van Duist, zag in de jon gerenorganisatie de voorhoede, die d stem van de eigen generatie spreekt. D arbeid, die de C,H.J.G. doet, is daaron nooit vruchteloos. De leden moeten kunnen meedenke: i spréken, opdat ook in dc Unie d' politieke gedragslijn gezamenlijk bt paald wordt. Als jongeren moeten wi tevens contact zoeken met geloofsgenotei andere partijen om zo over de gren tn heen onze opdracht te verstaan. Met deze gedachten keerde de c.h. neeren terug naar hun steden en dor •n om de organisatorische voorberei dingen te treffen voor het nieuwe sei zoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2