vW AFSTAND HOUDEN - Voor Roolvink was het beslissend landsbelang eerste vereiste bij stralingsgevaar NA HERHAALD VERZOEK GEZWICHT Van secretaris van het C.N.V. tot staatssecretaris Clubcompetitie te Alphen van cle Goudse atletiekcommissie NIEUWE LEIUSUHE COURANT MAANDAG 15 JUNI 1959 (Van onze speciale verslaggever) Ook zonder dat in ons land een atoombom ontploft, zijn radio-activiteit en straling werkelijkheid. In ruim vijftig gemeenten bevinden zich thans meer dan honderdtwintig bedrijven en instellingen, welke een voorlopige toelating voor het werken met radioactieve stoffen ontvingen, hetzij voor wetenschappelijk, industrieel of medisch gebruik, of voor de distributie (importeurs). Van en naar de betreffende gebouwen en fabrieken vindt het vervoer van stralingsbronnen en -produkten gewoon over de openbare weg plaats en ook door de lucht of over het water. De overheid heeft reeds een aantal maatregelen in het algemeen belang genomen, o.a. door aanvulling van het Hinderbesluit (aantal en omvang van nucleaire installaties), door het Veiligheidsbesluit Ioniserende Stra len (wijze van werken en bescher ming van werkers met radioactieve stóffen) en het Radioactieve Stoffen- besluit (import, produktie, toepassin gen en vervoer van radioactieve stof fen). Een allesomvattende Atoomwet is in voorbereiding. Legaal vervoer van radioactieve stoffen is aan zodanige voorwaarden gebonden dat de openbare veiligheid en gezondheid op redelijke wijze zijn beschermd. Bij vervoer van radioactieve bronnen met motorvoertuigen moet ende laatste op de buitenzijde op opvallende wijze voorzien zijn van de volgende aandui ding: „Waarschuwing! Dit vervoermiddel be vat colli met radioactieve stoffen. Deze colli kunnen veilig worden gehanteerd, indien de verpakking onbeschadigd is. Bij een ongeval moet de farmaceutische hoofdinspectie van de volksgezondheid onmiddellijk worden gewaarschuwd. Tele foon: 's-Gravenhage 512521". Bij het vervoer van ra 'ioactieve stoffen is op de verpakking een waarsch"wend opschrift voorgeschreven. Mocht dit door omstandigheden of niet meer te consta teren zijn, dan kan ook uit de aard van de verpakking de mogelijkheid van aan wezigheid van radioactieve stralen wor den afgeleid. Behalve een stevige, houten bekisting, is bij de kleine bronnen nog een isolering door middel van luch* voor geschreven, waardoor de hoeveelheid straling, die n-ar buiten kan treden, tot een zeer geringe hoeveelheid wordt teruggebracht. Het vervoer van ongewoon sterke stra lingsbronnen ten slotte mag niet zonder speciale toestemming van de minister Paraatheid geboden Wat Is het wezen van de radio activiteit? Wat gebeurt er met de mens, die aan straling bloot staat? Hoe kan men de aanwezigheid van radio-activiteit vaststellen? Hoe werken meetapparaten? Wat moet gedaan worden (en vooral gelaten!), wanneer radio-activiteit wordt ge constateerd? Deze en ook andere vragen z\jn voor de overheid in een acuut sta dium gekomen, nu op steeds meer plaatsen in Nederland van stralinps- bronnen gebruik wordt gemaakt. Er doen zich verkeersongelukken '/oor, waarbij auto's van diensten en on dernemingen, die radio-actieve stof fen mogen vervoeren, betrokken kunnen worden. Er z(Jn menselijke tekortkomingen, zoals het verloren raken van radiumnaalden cn de veronachtzaming der veiligheid Het in Tilburg ontsproten initia tief om opsporingsambtenaren met debg moderne materie vertrouwd te maken, heeft dan ook allerwe gen belangstelling en steun gevon den. Het zijn de organisatoren van de Politie-Brabant-Rit geweest, die voor hun op 1G en 17 juni te hou den achtste rally de radio-activiteit als hoofdthema kozen. Na bespre kingen op de ministeries van justi tie en binnenlandse zaken kwam men tol de opstelling van een serie schriftelijke lessen, die over het wezen, hel gevaar en de bestrijding van stralingsbronnen handelt. On der de cursisten bevonden zich niet alleen de hondcrdzevenlig equipes, die de volgende week aan de PFR. zullen deelnemen, maar ook hon derden andere opsporings-ambte- De voorlichting en proefneming (de oriëntatierit dus door Brabant, waarbij de Gelgenteller een grote rol zal spelen) is door de directeur- generaal voor de volksgezondheid in Nederland, prof. dr. P. Munten dam, als van het allergrootste be lang voor de volksgezondheid en voor de openbare veiligheid in vre destijd gekenschetst. Niet voor niets is aan de PER van dit jaar dan ook een speciale dag voor burgemeester en polftie-autoriteiten toegevoegd, waarop alle problemen, welke met dc radio-activiteit verbonden zijn, door deskundigen zullen worden be handeld. Daar juist de burgerij het grootste belang heeft bij de openbare vei ligheid en tegelijkertijd ook het grootste gevaar loopt bij onver wachts contast met stralingsbron nen. achten we het gewenst dal zij wordt ingelicht over de te nemen veiligheidsmaatregelen In bijgaand artikel wordt hierover de belang stelling opgewekt, terwijl tevens enkele algemene punten naar voren worden gehaald. plaat6 vinden. Als voorwaarde wordt daarbij vrijwel altijd gesteld het transport onder begeleiding van ambtenaren te doen geschieden De Atoomwet zal in de nabije toekomst de basis moeten verschaffen, waarop het overheidsingrijpen ter bescherming van de bevolking zal steunen In artikel 10 het Radioactieve Stnffenbesluil is echter gesteld, dat bij ongevallen of an- deru gevaarlijke situaties de farmaceu tische hoofdinspectie va' de volksgezond heid te 's-Gravenhage moet worden ge schuwd. die dan onmiddellijk des kundigen naar de plaats des onheils zal dirigeren. In de mee6te gevillen zorgt de politie voor he: in werking stellen hel alarmsysteem, waarin uiteraard ook de betrokken burgemee6*er en offi- van justitie een plaats hebben ge kregen. Niet aanraken Bij ongevallen, het vinden van radio- rtieve voorwerpen, misdrijven en over tredingen gelden wel als eerste vereis- da' de stralingebronoen nooit met de hand mogen worden aangeraakt en da' ;o snel mogelijk afstanc moet worden ge- Lomen. In afw-chting van de komst der deskundigen, kunnen voor het bepalen van de veilige afstand de volgende maatstaven ■orden aangelegd: J Een cirkel met een straal van twintig meter om een ongewoon sterke stra- lingsbron (begeleid transport), tenzii de verantwoordelijke commandani over andere instructies beschik' Een cirkel met een straaJ van tien meter om geopende containers of colli, waarin zich radioactieve stoffen be vinden. Een cirkel ^met een straal van meter om niet zichtbaar beschadigde containers of col' waarin zich radio actieve bronnen bevinden. Een punt van gr^ot belang is wel, dat bij beschadigingen, welke door krachtige schokken, zijn veroorzaakt, de' radio- ve bronnen her en der verspreid kunnen liggen. De veilige afstand dan vanaf het verst verwijderde brokstuk worden berekend. Als er woningen of andere panden in de aangegeven gevj zone liggen, moeten ramen en deuren worden gesloten, terwijl de bewoners ge waarschuwd dienen te worden Moet men in noodgevallen toch de af gezette zone betreden het verlenen eerste hulp bijvoorbeeld kan acuut zijn dam doet men goed het verblijf niet lan ger dan tien minuten te» laten duren In de praktijk kam dit er op neer komen, dat volstrekt onvermijdelijke werkzaam heden door een groep van personen wordt verricht, die elkaar aflossen, telkens als de tien-minuten-grens wordt overschre- V uistregeh Onder alle omstandigheden moet echtei worden voorkomen, dat er onnodige! risico's worden gelopen Als vuistregels blijven dan ook altijd gelden: g Dat bij het verplaatsen van een bron deze zo ver mogelijk van het lichaam moet worden gehouden, waarbij het gebruik van een tang of een stok voor. keur geniet. Jj Dat tijdens het verblijf in de gevaren zone niet gerookt, gedronken of ge geten mag worden, opdat geen radio actieve stof aan handen en lippen kan komen en zo het licha'am binnendrin gen LEIMUIDEN Zilveren vis-jubileum Tot vanavond zeven uur zal er in het Parochiehuls gelegenheid zijn de heer •L. H van Velzen te feliciteren, die van daag 25 jaar in dienst is van de paling rokerij en vishandel Kraan. De heer Van Velzen is bij deze firma groot geworden in de expeditie en hij heeft daar de ont wikkeling nauwkeurig gevolgd. De eerste jaren reed hij op een fiets, toen kwam er een motorcarrier en de laatste jaren rijdt hij in een betstelauto de klanten af. In het Parochiehuis is de heer Van Velzen geen onbekende, want als hij niet gehuldigd wordt, zoals vandaag, dan fungeert hij daar als concierge. Geslaagd De gebroeders B. en P. Kraan. Bz. be haalden beiden het vakdiploma groot handelaar in vis. WOUBRUGGE Bezoek Historische Vereniging Onder leiding van baron Van Knobels- dorff, burgemeester van Stellendam e: Goedereede, brachten ruim 100 leden va' de Historische Vereniging Zuid-Hollam .Vigelate Deo Confidentes" zaterdag ee: bezoek aan de Rijnstreek. In de morger uren werd een bezoek gebracht aan Zoe terwoude en Bodegraven Om half dri arriveerde het gezelschap met drie bus sen in ons dorp Daar werden zij in he historische. Hervormde kerkgebouw vei welkomd door de burgemeester en zij: echtgenote, ds G Overgaauw en de pre sident-kerkvoogd. de heer C. van der EyK De burgemeester gal een beknopt histn risch overzicht van Jacobswoude en Wou brugge, dat in 823 voor het eerst in di kronieken voorkomt als door Lodewijk di Vrome geschonken land aan Jacob va' Woude. Tevens memoreerde hij de kerk bouw in 1653, de bouwmeester en de prij (20,000 gulden!). Ten slotte gewaagde hij nog van de in grijpende restauraties in 1911 en 1951 Hierna verdeelden de gasten zich ei brachten ondermeer een bezoek aan he gemeentemuseum, de provinciale brug, di moderne christelijke kleuterschool en he wijkgebouw van Het groene Kruis. Om vijf uur vertrok het gezelschip, na ho in Het oude Raedthuys thee te hebben gi dronken Diploma-uitreiking E.H.B.O. De onlangs voor het examen van d E.H.B O. geslaagden en de oud-leden kw; men vrijdagavond in de zaal van de Gere formeerde kerk bijeen Mevrouw E. Sille- vis opende de bijeenkomst Dokter J Noi 'er reikte aan drie damés en zeven here de diploma's uit, waarna hem en de hee Slegtenhorst nog cadeaus werden aang' boden De rest van de avond genoot me van de fantastishe goocheltrucs van d heer Van Roon, alias VaronB uit Noord- wijk. Burgerlijke stand Geboren: Johanna H M., dr van G den Dubbelden en H T van der I Hll.l.EGOM Spreekuur burgemeester De burgemeester houdt aanstaande donderdagavond van 6 tot 7 spreekuur LEIDERDORP Opening van zaak Zaterdagmiddag is aan de M. P. Splin terlaan alhier een moderne winkel me' showroom voor brandstoffen, haardolie er andere produkten geopend De elgenaa: is de heer Joh. Boelee te Leiden. Er wai veel belangstelling. cc S.V. NfDtRLANDSCHE SPOORWEGEN Een afbeelding van het waarschuwend opschrift, dat oo colli met radioactieve soffen moet worden geplakt die door de Nederlandse Spoorwegen worden Dat ook na het verlaten der gevaren zone niet gerookt, gedronken of ge geten mag worden, tenzij deskundigen hiervoor toestemming geven. J Dat er handschoenen moeten worden gedragen en dat de handen onmiddel lijk na afloop van de werkzaamheden gewassen dienen te worden. Bij brand gelden aparte voorschriften, fhankelijk van de aard van het ontstane :evaar. De plaatselijke brandweercom mandanten zijn volledig op de hoogte mei de toestanden in de bedrijven of tnstel- n in hun gemeente, waar met stra- lingsbronnen wordt gewerkt en kunnen fdoende maatregelen nemen Als belang rijke gedragsregel moet worden vermeld, dat elk contact met de mogelijk radio- rtieve rook moet worden vermeden En ieder ten slotte, d'ie in de gevaren- me is geweest of ook maar vermoed, dat hij op deze of gene wijze met radio actieve stof besme' is.^dient zich genees kundig te laten onderzoeken. Dit het allergrootste belang voor de veiligheid de medemens, om nog m de eigen risico's te spreken BENTHUIZEN E.H.B.O. werkte in Loosduinen Zaterdagmiddag nam de afdeling Bent- iuizen deel aan een grote E.H.B.O.-oefe ning, die door de afdeling Loosduinen was georganiseerd Op het terrein van de groenteveiling aldaar had zich een „ex plosie" voorgedaan. Er waren in totaal 20 patiënten, die verschillende verwondingen hadden opgelopen. Van de ploegen, die aan deze oefening meewerkten, kwam Benthuizen met een ploeg die uit 15 leden bestond op het veld. Hoewel men bij de zwaargewonden onderlinge huip verleende, werd er toch hoofdzakelijk individueel gewerkt. De jury, die uit de instructeurs van de ver schillende afdelingen bestond, was zeer tevreden over het geleverde werk. Ook de afdeling Benthuizen kan terug zien op een geslaagde en leerzame middag Leerzaam vooral, omdat de oefening ge heel op de werkelijkheid was gericht. Met het zelfstandig werken bleek de afdeling goed op de hoogte te zijn Dit is wel één van de belangrijkste factoren bij het ver lenen van eerste hulp. Daar de oefening was bedoeld als con tact voor de afdelingen in de kring Den Haag, werden geen pun-ten toegekend. Ongeluk op Hogeveeneeweg Zaterdagmiddag om half 4 had op het rijwielpad langs de Hogeveenseweg eer aanrijding plaats tussen twee brom fietsers. Terwijl mevr. J. H. uit Den Haag met haar bromfiets op het rijwielpad reed, werd zij ingehaald door de brom fietsrijder J. D. uit Rotterdam. Deze had een grote koffer bij zich. Op het mor dat hij mevr. M. passeerde, raakte hij haar met de koffer, wat tot gevolg had dat zij kwam te vallen. Dokter J J de Goeje verleende de eerste hulp en cor stateerde een hersenschudding en enig schaafwonden De vrouw werd per ambt lance overgebracht naar het ziekenhui Zuddwal te Den Haag. Verloren en gevonden Verloren: wollen kinderjasje. Gevon den: portemonnaie, paar kaplaarzen, pad vindersmuts en een badmuts. Verder is er een kanarie komen aan vliegen. Inlichtingen kunnen worden ingewon nen bij de plaatselijke postcommandant der rijkspolitie, de heer W. Muilwijk, Dijk 14. alhier. Vakantiezegels Inleveren Naar aanleiding van het bericht, dat wij zaterdag plaatsten, deelt de afd. Bent- hulzen-Zoetermaer van de stichting So ciaal Ronds voor de Bouwnijverheid ons nog mee, dat de vakantiezegels en het zegelboekje van 16 tot en met 18 juni kunnen worden ingeleverd bij de heer G Vis, Blanckertstraat 1, Zoetermeer Dit kan nu ook geschieden bij de heer Ph. van der Wees, Molenstraat 65. Zoeter meer, zij het alleen op woensdag 17 juni 's avonds van 7 tot 10 uur De regeling omtrent het volledig invul len van de achterzijde van het zegel boekje blijft gehandhaafd. De stralingsgraad van een beschadigd of opengebroken pak met radioactieve stoffen kan met behulp van een Gei- geteller worden gemeten. Deskundigen zullen dit apparaat altijd gebruiken, daar het van groot belang is het (Van onze sociaal-economische redactie) HEDENMORGEN om half elf werd de nieuwe staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, op paleis Soestdijk door H.M. de Koningin beëdigd. De heer Roolvink met wie "wij kort na zijn officiële benoeming een gesprek hadden, verklaarde ons zijn beslissing tot aanvaarding van de benoeming strikt persoonlijk genomen te hebben, een beslissing die geheel voor zijn eigen verantwoor delijkheid komt. Na aanvankelijk enkele malen geweigerd te hebben, heeft hij ten slotte na herhaald verzoek gemeend te moeten toegeven aan de aandrang die op hem werd uitgeoefend de functie van staatssecretaris te aanvaarden. Als zijn persoonlijke mening sprak de heer Roolvink uit. dat hij het op prijs gesteld zou hebben, indien de samenstel ling van het kabinet een duidelijker waarborg was geweest voor de behar tiging van de belangen van de werkne mers. Dit is ook een van de redenen ge weest, dat de nieuwe staatssecretaris slechts aarzelend en na verschillende eken beraad deze functie heeft aan- ard. Er is overigens geen enkel kabinet it ideaal te noemen, aldus de heer Roolvink Overwegend het grote alge- nene belang dat er op het spel staat en ie grote betekenis van een gezonde loon- iolitiék in Nederland, waarbij verbete- ingen voor de werknemers ook werke- ijk verbeteringen zullen blijken te zijn, heeft de secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond gemeend, dat er geen voldoende aanleiding aanwezig was de aanvankelijke gereserveerdheid te lharden en heeft hij in het belang van christelijke politieke en sociale za- .._n in Nederland besloten de hem aan- gebóden verantwoordelijkheid op zich rt in de laatste plaats was nok zijn /e verbondenheid met de christelij- akbewegine oorzaak van zijn lange ;ling De heer Roolvink heeft een stuk wérk los moeten laten dat hem lief was geworden. Donderdag 11 juni 1946 trad hij in dienst van de christelijke vakbeweging, bijna precies dertien jaar later heeft hij'&e beslissing genomen het vakbewegingswerk vaarwel te zeggen; zeseneenhalf jaar was hij bestuurder van de Christelijke metaalbedrijfsbond en zijn verbintenis met het C.N V heef. thans ook precies zeseneenhalf jaar ge- Onverwacht De heer Roolvink, die geboren werd te Wijtgaard, onder de rook van Leeu warden. is deze benoeming nogal onver wacht gekomen Maar een ding staat wel voor hom vast. hij wil ook in de toe komst graag het contact met de leden van de vakbeweging onderhouden, zoa dit in het verleden het geval is geweei Reeds op 17-jarige leeftijd stond de heer Roolvink, die toen zijn geboorte plaats verwisselde rfiet Hilversum, reeds op eigen benen. Meer dan zestien jaar, van 1929 tot 1946 was hij in de radiostad werkzaam bij de Kon. Ned. Haarden- fabriek E. M. Jaarsma. Hij werd hier in de loop van de jaren, voorzitter va-n de fgbriekskern, waardoor hij van zeer nabij in de praktijk het overleg tussen werkgevers en werknemers leerde ken nen Ook thans onderhoudt hij nog de beste relaties met de directie van het bedrijf. In het bedrijf in Hilversum is Bochum (Duitsland) heeft een interessant mijnbouwmuseum dat is zeker het geval met het Bergbaumuseum in Bochum Bochum. een der grote ste_ kentekens mijn Is een veiligfoeidsinstal- latie aanwezig om het risico van ondergrondse treinonge lukken tot en minimum te beperken De technisch ver nuftige machines, die in mo derne mijnen worden ge- Als een museum zijn jaarlijkse bezoekersaantal in de sta!n ook h„et J, Bergbaumuseum opgeste.d en honderdduizenden scnrijlt, kan het niet anders of een worden af en toe voor de be- bezoek daaraan is zowel leerzaam als interessant. En zoekers gedemonstreerd Er ts eveneens diverse soorten gangen en diverse soorten stutten, om het in storten van de mijngangen te de mijnen ztln voorkomen Een natuurge- het Roergebied, ligt tussen Essen en Dortmund en telt liefst 360 000 n en rondom Bochum in gro- trouwe nabootsing dus en getale aanwezig, ai liggen doet de gedachte vt :ij veelal in een ..groene gor- ..slechts'" i dat aantrekkelijk del" In het museum nu wordt zijn Men gehele vakantie izenmassa's en fabrieks- exen van deze ndus- den Daar zijn id doro te brengen is met de rails vc azoek aan deze stad toch die mensen aa; getoond, wat diep onder die echte kolenmijn e uiterlijke kentekens is te vin- licht het geheim van he mijngangen Bochumer Bergbaumuseum rails voor de treintjes, dat jaarlijks velen binnen zijl ;sen aan- en kolen af- muren en schachten weet t En ook in de museum- trekken 33 ha Dark, dal er in alle opzichten zijn mag Niets wordt dus on beproefd gelaten om het de werkers in Bochum op recre- gelijk te maken De J het Bergbaumuseum. zoals maar weinig in de wereld Na de monumentale ingang komen de bezoekers in grote hallen waar op diverse ma nieren de geschiedenis van de mijnbouw wordt duidelijk ge maakt. Tekeningen afbeel dingen. vroeger gereedschap kortom van de primitieve wij ze van kolendelvlng van voorheen tot de schier tech nisch volmaakte manier van 'hans worden getoond De groniste sensatie beleeft men echter wanneer in de lift wordi gestapt, om onder de grond het museumbezoek te vervolgen en een klikje te gaan nemen in de naar de werkelijkheid gecopieerde Ondergronds Zeker, de lift gaat maar 14 meter omlaag doch de toe standen en omstandigheden Rond Enschede V.V.V. Enschede heeft ten behoeve van de toeristen handig boekje het licht doen zien, waarin een tiental 1 del- en een drietal fietsri door de mooie omgeving Enschede op duidelijke zijn opgenomen Het grote voordeel is. dat de beschre ven routes ook bcwegwij; zijn, zodat de toeristen, die in de wijde omgeving van deze Twentse textielstad vertoe ven. met dit bij V V.V. En schede verkrijgbare boekje ii de hand, er ook inderdaad zeker van kunnen zijn op de mooiste plekjes te kome geen vrees voor verdwalen behoeven te hebben Semmering-pas Op de oudste bergspoorlijn van Europa, de spoorlijn de Semmeringpas. is dezer dagen elektrische tractie gevoerd. Het verkeer tussen Gloggnitz-Semmering-Mürz- zuschlag wordt hierdoor aan zienlijk versneld De tijdsbe sparing bedraagt 20 tot 50 minuten, want de expi treinen kunnen de Sen ringpas nu met een snelheid van 60 km per uur ..nen Voor de elektrificatie va Semmeringbaan moesten masten worden geplaatst. Ie tunnels, bruggen en ducten zijn daarvoor nagezien en waar nodig versterkt Men heeft nu op dit traject 15 elektrische lokomotieven dig. tegen 35 locomotieven toen de baan nog stroomloos Baden, Oliestad heeft oplossing .eleden, tei het wegver niet echter in hel de grootste Ken futu. ondergronds gem Bergbau-museum in Bochum. ijsgrotten ter wereldde Eisriesenwelt bij het Oostenrijkse plaatsje Werf en ten zuiden van Salzburg. kecrsprobleem, boi richt voor een nieuwe weg- verkeerstunnel Bij die bo ringen heeft men veelbelo vende 9poren van aardolie in dc zandstccnlagen van de tunnelwand aangetroffen. Deskundigen zullen nu moe ten uitmaken of hier sprake is van een exploitabele olie bron In ieder geval blijkt in Baden behalve gene zijn interesse geboren voor het werk in de ondernemingsraden. Met grote be langstelling nam de heer Roolvink als het C.N.V., dan ook deel de besprekingen in van de Sociaal-economische raad voor de ondernemingsraden en thans zal hij op het hoogste niveau betrokken worden bij het werk van de ondernemingsraden. Dat dit hem toevertrouwd is als man van de praktijk en de theorie, is buiten kijf. De heer Roolvink, gevraagd naar zijn mening over het loonbeleid in Neder land, een terrein dat speciaal tot zijn veiantwoordelijkheid zal gaan behoren, verklaarde dat naar zijn vaste overtui ging het loonbeleid in Nederland op verantwoorde en voorzichtige wijze het pad op zal moeten van de gedifferen tieerde loonvorming, van lonen de va riëren al naar de bedrijfsuitkomsten in een bedrijf of bedrijfstak zijn. Nu we de bestedingsbeperking achter de rug hebben, mag voor de toekomst weer een toeneming van welvaart ver wacht worden, ook wat betreft de po sitie van de werknemers. Tot schier elke priis zal echter voorkomen moeten worden, dat er zich een herhaling voor doet van de situatie van 1956 Toen im mers werd de toeneming van de wel vaart overschat en was de regering ge dwongen tot de onsympathieke maatre gel van beperking der bestedingen. Met het oog op de krappe arbeidsmarkt, wel ke zich ook in 1956 voordeed, zal bij de lonen en de investeringen een voor zichtig beleid gevoerd moeten worden. Dit neemt evenwel niet weg, dat de ver beterde economische positie in Neder land ook tot uitdrukking zal moeten ko men in het inkomen van de arbeiders. De heer Roolvink verklaarde zich er voorts van overtuigd, dat regering en bedrijfsleven aandacht zullen moeten hebben voor de regeling van een wette lijk minimumloon. Er is de mogelijkheid van een landelijk geldend minimumloon en een minimumloon per bedrijfstak. Vol gens de landelijke loon richtlijn is de situatie op het ogenblik zo, dat onge schoolde arbeiders in de vijfde gemeen teklasse 1.07 verdienen; voor de eers'e gemeenteklasse is dit ƒ1.17. Z onder merit-rating, tarifiëring of andere toe slagen betekent dit, dat deze mensen met ongeveer ƒ50 netto naar huis gaan. De loonvorming en het wettelijk mi nimumloon zijn twee belangrijke zaken, die de eerste tijd de ruime aandacht van de nieuwe staatssecretaris zullen vragen. In Alphen aan den Rijn is zaterdag de tweede dag van de G.A.C.-clubcompetitie gehouden, onderafdeling Gouda van de K.N.A-U. waaraan acht vereniging deel nemen. Helaas was er op deze mooie, wel wat winderige atletiekmiddag, weinig be langstelling. Bij de jongens A heeft de Alphense ver eniging A.A.V-'36-C. zich aan de kop ge handhaafd en de voorsprong op Gouda groot. De meisjes A komen alleen in hun afdeling uit. De dames, die op de ei dag te Gouda met 90 punten de tweede plaats innamen achter Donk met 107 pun ten. behielden hun plaats, maar verloren terrein, want Donk kwam nu op 105 en de A.A.V.-36-C. op 43. De stand bij de heren I onderging alleen wijziging tussen 5 en 6, die wisselden. Bij de heren II werd de situatie grondig ge wijzigd. Ging de A.A.V.-'36-C. met 157 pt. op de eerste dag aan de kop. zaterdag kwam men niet verder dan de zesde plaats, wat wel voornamelijk kwam doordat de eerste ploeg het zonder Van Harskamp moest stellen en de anderen dus ook in vallers hadden. Bij de 4 x 100 meter estafettes eindigde de A.A.V. beide malen laatst. Jac. Smits moest op de 3000 meter zijn meerdere erkennen in Th. Stolk van Gouda, die hem in de laatste drie ronden met 25 meter sloeg. Niek Verkade leverde in de tweede groep goede strijd maar moest in de laatste ronde lossen en met de vierde plaats ge noegen nemen. Bij de jeugd waren moedgevende resul taten. Anneke van Dijk, die 3 juni jl. hel record kogelstoten bij de meisjes op 10 meter 5 centimeter bracht, kwam zaterdag zelfs tot 10.65 meter, waarmee de afdeling Gouda een goede beurt maakte. J. Eder- Begin van brand bij Varossieau Op de stille zondagmorgen omstreeks vier uur rukten twee brandweerauto's bijganger en politiemannen hadden rook wolken ontdekt op 't terrein van de verf- en lakfabrieken van Varossieau aan de Emmalaan Er bleek een flinken vuur haard met ■ookontwikkel houten gebouwtji een harsbreker en vaten hars stonden, E: werd juist op tijd water gegeven, want d< verbindingsdeuren naar een veel grotere en met zeer brandbare materialen ge vulde loods hadden reeds vlam gevat. De brandweer was het vuur spoedig meester Het gebouwtje is geheel afge brand. Oorzaak en schade zijn nog niet bekend. Voetballen voor een nieuwe kerk in Oudshoorn De wedstrijd tussen gereformeerde jon gelui van Oudshoorn en Waddinxveen, zaterdagavond op een terrein van Alphia gespeeld, trok een vrij groot aantal be langstellenden, onder wie ook wethouder A. J. Dekker Zoals bekend, is de op brengst bestemd voor de te bouwen kerk in deze tot meer ontplooiing komende wijk van onze gemeente. De aanvoerders van beide elftallen kregen bloemen aan geboden, de predikant van de Oudshoorn- se Gemeente, ds. W. Tom, liet de spelers aan zich voorstellen en deed de aftrap In de eerste helft had Oudshoorn de beste papieren en midvoor P Borst scoor de drie doelpunten, waarvan twee van zeer goede kwaliteit. De rust ging in met 3—0. Na de thee waren de bordjes ver hangen en was Waddinxveen sterker. Mede door stug verdedigend spel van Boogaard slaagde men er slechts twee maal in doelman De Geus te passeren en werd de eindstand 32, wat ook wel de verhouding was. Het tamboer- en pijperkorps „Con Brio" o.l.v de heer Van Horzen heeft voor de wedstrijd en tijdens de rust medewerking verleend wedstrijden op het programma, nl ook van Oudshoorn tegen de gereformeerde jeugd van Alphen en een returnwedstrijd die dan ook voor de kerkbouw is van beide gemeenten. veen bracht bij de jongens A het club- record hoogspringen op 1 m. 59% cm. De uitslagen van zaterdag waren: Jongens A: 1. A.A.V. 50 punten; 2. Gouda 36; 3. Vires 34; meisjes A: A.A.V. 29 pun ten; dames: 1. Donk 105; 2. A.A.V. 43; •3. Donk 2 17; heren I: 1. Gouda 174%; 2. A.A.V. 149%; 3. Donk I 149; 4. S.S.S. 129; 5. Vires 37; 6. Gouda II; heren n: 1. A.A.V. 184; 2. Nurmi 165%; 3. Reeuwijk I 161; 4. Gouda III 129; 5. A.V. '47 116; 6. A.A.V.-'36-C. 104; 7. S.C. Reeuwijk II 12 punten. Brand bij Haasbeek Door onvoorzichtigheid van een werk nemer, die een bus ether gebruikte, brak vanmorgen omstreeks 9 uur band uit in een schuur van de drukkerij Haasbeek aan de Hoofdstraat. De vlammen sloegen al gauw uit het dak. De bedrijfsbrandweer, onder leiding van de directeur en met hulp van het personeel slaagde erin de vlammen te doven. De Alphense brand- weerf behoefde geen dienst te doen. De employé, die de oorzaak was van de brand, liep brandwonden op aan een been. „Alphen''-adspiranten wonnen jeugdtoernooi Jong-AIphen heeft zaterdagmiddag het jaarlijks toernooi om de Tonny-van-der- Bjjl-beker gehouden en de adspiranten van de voetbalvereniging Alphen zijn met de beker en de eer gaan strijken. De heer C F. J. van Winkel, voorzitter van Alphen, die na afloop de prijzen uitreikte, vertelde de jongens, dat zij sportlef hadden gespeeld en dat de pun ten eerlijk waren verdiend. De jeugd-elftallen van Alphen behaal den elf punten, de adspiranten van Al phense Boys kwamen met zes punten uit de strijd, de Alphia-jongeren kregen vier punten en de A.R.C.-adspiranten sloten de rij met drie punten. De wedstrijd-uitslagen waren: Groep A: Alphia—A.R.C. 1—0, Alphense Boys— Alphen 03, AlphiaAlphense Boys 1—0, Alphen—A.R.C. 4—0, A.R.C.—Al phense Boys 1—1, Alphen—Alphia 1—0; groep B: Alphense Boys—Alphen 0—0, AlphiaA.R.C 02. AlphiaAlphense Boys 0—4, Alphen—A.R.C 3—1. Alphen— Alphia 50, A.R.C.Alphense Boys 13. Nederlaagwedstrijclen van N.S.A. De bedrijfsvoetbalvereniging van Samsom, NSA, organiseert jaarlijks een nederlaag toernooi waaraan een wissel- prijs voor beide elftallen is verbonden. De eerste wedstrijden werden gespeeld resp. tegen ZVV 1 en 2. NSA 1 verloor met 2—1 en NSA 2 met niet minder dan 10—2. Zaterdag speelde NSA 1 tegen Bode graven 1. De gasten waren zeer onvol ledig en verloren met 5—1. NSA 2 speelde tegen RCL 3 uit Leiderdorp, welk elftal reeds tweemaal de wissel beker won. De gasten wonnen nu met 7—0 en maken een redelijke kans de beker definitief te winnen. Die nul zegt nl. heel wat, want de door NSA in dit toernooi gescoorde doelpunten tellen dubbel. Dat liep nog goed af In de Jongkindt Conincketraat liep za terdagavond een 8-jarig meisje uit het gezin Hoogewerf achter een bal aan, de weg op. Juist kwam een personenauto aanrijden, waarvan de chauffeur krachtig remde, maar het meisje werd toch ge raakt en tegen de grond geworpen. Met een gebroken arm werd zij opgenomen. Alphense Vriendenclub Zaterdag is met 112 oude duiven deel genomen aan de vlucht van Noyon, 308 km. De duiven werden gelost om 10* uur met noordoosten wind. Aankomst eerste duif 16.6.5 uur, laatste 17.10 55 uur. Uitsla": 1, 25 K. Vergunst; 2, 22, 24 D. van Eik; 3 J Rooda; 4 C. Verdel; 5 D Verkade; 10, 14 Jac. Verkade; 7 B. Rombouts; 8, 13, 17, 26 Gebrs, Groenendijk-Lammers; 9 H. Hoogeveen; 11, 16 A. Dissel; 12, 18 E. van Wilgen; 15, 21 C. den Ouden; 19 A. Boesveld; 20, 27 A. Groeneveld; 25 A. Groenendijk jx; 28 H. van Es.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7