CHRISTELIJK Prof. Waterink wil een „constructief zwijgen" „Het Zonnehuis" kan de bouwplannen volvoeren Kanker, probleem voor meer generaties Y AZUu Ciï ^YASHICA Een woord voor vandaag Kanttekenin Landen in Zuidoost-Azië geven kerk zendtijd Ontsnapt langs Krakatau Een broedende kip moet je niet storen OOK prof. dr. J. Waterink heeft gereageerd op de toenadering tussen synodale en vrijgemaakte gereformeerden. Hij doet dit in zijn wekelijkse brief aan „amice". Ómdat hij een heel eigen geluid laat horen, geven wij ook zijn reactie weer: Wanneer ilr begin met te zeggen, dat ik over datgene, wat er ge beurt, oprecht verheugd ben, dan moet je niet ven/achten, dat je van mij nu uitvoerige beschouwin gen krijgt over de dingen, die in deze materie gepubliceerd zijn. Het zou natuurlijk vrij eenvoudig zijn om aan dit contact allerlei be schouwingen vast te knopen. Ook de pulf'ikaties, die verschenen zijn over de contacten zouden tot een brief van vrij behoorlijke omvang aanleiding kunnen geven. Het zou gemakkelijk zijn de nodige zinnen met uitroeptekens aan deze publi- katies te wijden. Maar hoe vreemd het ook klinkt: ik schrijf je juist over deze dingen om je te zeggen, dat ik er eigenlijk niet over schrij ven wil. Laten groeien EN ik heb daarvoor ook een tekst. Begrijp me goed, geen Tekst; dus geen tekst uit de bijbel, maar wel een gewone tekst, die aange haald kan worden als een stuk volkswijsheid. De tekst luidt als volgt: „Een broedende kip moet je niet sto ren". Begrijp me wel, ik bedoel natuurlijk helemaal niet om de desbetreffende broeders (of zus ters) met kippen te vergelijken. Maar ik bedoel de wijsheid der vaderen te prijzen: als er iets levends gaat groeien moet je je daar niet te veel mee bemoeien. Je moet die dingen laten in de hand van Hem. die alle leven leidt. Dat betekent in ons geval, dat wij met dankbaarheid en blijd schap kunnen constateren, dat God iets laat groeien. En nu kan er een kinderlijke houding zijn. Een kind kan vol spanning wachten, wat er gebeurt als het leven zich ontwikkelt. Om nog even bij het beeld van straks te blijven; ik heb een klein meisje zien huilen van vreugde en bewondering toen haar ..elke dag wachten op wat er ge beuren zou", werd beloond doordat eindelijk het jonge leven zich openbaarde en de moederkip en haar kinderen „zomaar" te voor schijn kwamen; de gele, donzen balletjes, die, zoals het kind zei, ..God zomaar had laten groeien, zonder dat je er wat aan deed", die door dit kind werkelijk gezien werden als vrucht van haar wach ten, haar verlangen en Gods goed heid. Geen duit in het zakje. IK weet wel, amice, als je wilt dan kun je uit mijn beeldspraak de gekste dingen halen. Het kan mij niet schelen wanneer je dat doet. Op het ogenblik kan mij in deze materie niets „iets schelen", zo lang het gaat om de vraag wat de mensen zeggen of wat ik er van denk. Het enige dat belang rijk is, is dat wij zullen moeten begrijpen, dat God hier aan het werk is en dat wij de roe ping hebben om niet, door onze voortijdige eigenwijsheden of on ze logische scherpzinnigheden of onze correcte vinnigheden of on ze poging om ook een duit in het zakje te doen, iets te bederven, daar waar iets groeit, dat, als het „leven" blijkt te zijn. alleen maar een wonder in onze ogen kan wezen. Zien uat groeit JA. en dat weet ik wel. amice, dat wij gemakkelijk kunnen komen met ons „als maar dit" en „als maar dat". De meeste van die dingen liggen voldoende voor de hand, zozeer, dat het niet eens nodig is om ze neer te schrijven. Waarom zullen wij het dan doen? Iemand zei tegen mij, spreken de over deze dingen: „Ja. maar ik ben bang dat....". Ik heb hem onmiddellijk geïnterrumpeerd met de opmerking: „Amice, het is een klein kunstje om voor dui zend dingen bang te zijn; wij voorlopig beginnen met: deze dingen moeten leren te wor den als een kind. Trouwens niet alleen in deze dingen. Er zijn zeer veel dingen in Gods Konink rijk, die er heus niet beter door worden, wanneer zij ze maken tot object van onze kranteartike len. „Ja. je moet toch lei- zeg je misschien zijn heel ding geven' Akkoord. erg veel gevallen. mensen duidelijk hebben laten blijken, dat wij er met onze lei ding niet komen. Trouwens, bui ten de Heilige Geest Gods om kun nen wij met onze leiding nooit iets beginnen. Maar juist in gevallen als deze zou ik zeggen: ..Ik hoop. dat wij nu toch werkelijk geleerd hebben m de laatste veertien a vijftien jaar dat er maar één uitkomst is m deze zaken, dat is, dat God de dingen alzo leidt, dat het eind is Zijn eer in de eenheid van Zijn kerk". Zwijgend hidden INDIEN we in de situatie, waar in wij thans verkeren ten op zichte van de contactmogelijkhe den, die er blijken te zijn, niet enkel vanuit de roeping en van uit de liefde de zaak bezien, dan kunnen wij. zelfs door ons zwij gen, geen constructieve bijdrage leveren voor de verbetering van de situatie. Want je begrijpt wel. dat ik, als ik zeg: „Stil laten gaan en zwijgen, zolang je er niet rechtstreeks bij betrokken bent" helemaal niet bedoel een neutrale afzijdigheid. Er is immers ook een constructief zwijgen. Een zwij gend bidden. Een zwijgen, waar door je opbouwt... maken, die „ik bid van God, „ik dank ook God, dat... dat...". En verder zien wat er groeit En „als kinderen op een at stand wachten" J W mam m B J r. i WW Er is meer steun nodig voor dit werk van naastenliefde chronische zieken „Het Zonnehuis" te kunnen beginnen met de houw van twee nieuwe tehuizen, één in Zuidhorn, en één in Vlaardingen ter vervanging van het verouderde Huis te Schiedam. De bouw van deze tehuizen zal in totaal ongeveer 7 miljoen gulden kosten. Dit deelde de voorzitter van de vereniging, de heer H. Harmeiji mede in de algemene vergadering, welke zaterdag in Utrecht werd gehouden. Ook zei hij dat het hoofdbestuur overweegt, of het niet op de weg van de vereniging ligt ook een tehuis te stichten voor geestelijk-licht- gestoorde bejaarden. Ontevreden is ive: de gang vai riigingsjaar. het hoofdbestuur niet I dat mogelijk is: de grote steden kampen zaken in het afgelopen nog met gebrek aan medewerkers Daar- het is toch eenom is het moeizaam werk, het verkre- Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Klundert fin combinatie met Zevenbergen) 2e pred. pl.: A Ver schoor te Vlissingen. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar 's-Gravendeel: G. de Vries te Zeist. Bedankt voor Haamstede-Kerkwerve: C van der Weele te Leió'en. teleurstelling dat het aantal leden begunstigers niet, zoals werd gehoopt, tot 40.000 is uitgegroeid. De vooruitgang niet groot genoeg geweest. De heer HarmeUer spoorde daarom alle afdelingsafgevaardigden op. Ijverig mee te werken met de propagandist, door in eigen gemeente meer belang stelling te wekken voor het werk var christelijke naastenliefde, dat de ver eniging voorstaat. Allerwege wordt op het ogenblik ge werkt aan huisvesting voor chronische zieken en dus mag Het Zonnehuis, dat met de nieuwe tehuizen mee vijf inrich- tingen exploiteert, niet achterblijven. Trouwens, er is werk genoeg aan dt winkel, want het Huis in Doorn heeft nodig vernieuwing nodig en bij dat in Beekbergen moet een nieuwe vleugel worden aangebouwd: het oude voorhuis kan niet meer mee bü de eisen, die de moderne tijd stelt. En hoewel in januari jl. (zo meldt het jaarverslag) in grote dankbaarheid het beperkte vierde tehuis in Roermond werd geopend, toch mag men niet rus ten. eer voor N -Brabant en Limburg een heel nieuw tehuis is gesticht. Uiteraard zal de vereniging al deze kosten niet kunnen dragen, maar wel moet zij zorgen voor de inrichting van de tehuizen. Daarom is er meer geld dan ooit nodig. K.W.F. gaf in tien jaar 13 miljoen uit Bijna dertien miljoen gulden heeft de Stichting Koningin Wilhelmina Fonds in de afgelopen tien jaren uit gegeven voor de kankerbestrijding. Mr. A. J. d'Ailly, voorzitter van de stichting, die dit op de zaterdag ge houden tiende jaarvergadering mee deelde. herinnerde ook nog aan het besluit van prinses Wilhelmina, het nationaal geschenk ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum voor de kankerbestrijding te doen Arbitrage in Genève over i.a.o.-geschil heeft de Internationale Arbeitfsconferen- tie voor een periode van drie jaren vyf personen gekozen, die als arbiters kun nen optreden inzake het geschil over de toelating tot het commissiewerk van werkgevers uit communistische landen. Deze vijf personen zijn: René Cassin, vice-president van de Franse Raad van State: Sir Hector Hetherington, vice- kanselier van de Universiteit van Glas gow, A. M. F. Sanö'ström, voorheen lid van de Hoge Raad van Zweden: C. Parra-Pérez, oud-minister van buiten landse zaken van Venezuela; M. K. Vel- lodi. ambassadeur van India in Zwitser land. besteden. Met dit besluit was de stichting, die thans haar naam draagt, in feite werkelijkheid gewor den, aldus mr. d'Ailly. „Er is door uw organisatie veel ze genrijke arbeid verricht. De talrijke medewerkers mogen' daarop met vol doening terugzien. Aldus een telegram van prinses Wilhelmina. De prinses sprak de hoop uit, dat het al deze medewerkers nog vele jaren gegeven zal zijn genezing te brengen aan zielen, althans verzachting van lijden. Prof. dr. J. R. van Ronnen, plaats vervangend voorzitter van de landelijke organisatie voor de kankerbestrijding, merkte op. dat de georganiseerde be strijding in Nederland nog in een begin fase verkeert. Steun van het K.W.F. kan niet worden ontbeerd ten behoeve van de noodzakelijke voortzetting en de uitbreiding van het researchprogram- Naar de mening van prof. dr. O. F. E. Mühlbock van het Antoni van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam, zal het pro bleem van de kanker niet in één ge neratie kunnen worden opgelost. Nieu we ideeën van enthousiaste jonge we tenschapsmensen zijn noodzakelijk, al dus de man van heï grootste kanker centrum in ons land. De voorzitter van de tienjarige vereni ging tot steun van het K.W.F., mr. J. Th. Bonnerman, maakte melding van het grote enthousiasme, in alle lagen der bevolking, mee te werken aan de bestrijding van de gevreesde volksziekte. De vergadering besloot een telegram aan prinses Wilhelmina te zenden, om haar het besluit van stichting en ver eniging „voortgaan met de arbeid, in het belang van de Nederlandse volks gezondheid" ter kennis te brengen. Talrijk waren de onderscheidingen die tijdens de tiende jaarvergadering werden uitgereikt. gene in stand te houden. Toch is dit niet genoeg, het werk dient te worden uit gebreid. In de tehuizen vormt het tekort aan verplegenden een voortdurende zorg. Niettemin gaat de verpleging op zich- zell steeds vooruit. De vergadering besloot tot een kleine statutenwijziging, om het mogelijk te maken het hoofdbestuur tot 5 en het al gemeen bestuur tot 13 leden te beperken. Hierdoor komen de directies van de te huizen vrij van taken in het algemeen bestuur, zodat zij zich meer aan hun dagelijkse arbeid kunnen wijden. Commissie pleit voor Zwolle als universiteitsstad In het rapport van de provinciale commissie, die opdracht had Ged. Staten van Overijssel te adviseren omtrent de meest aanvaardbare plaats, waar even tueel een universiteit in het Oosten des lands zou kunnen worden gesticht, wordt Zwolle als zoddanig aangewezen. „Na een objectieve vergelijking van de vestigingsfactoren in de vijf Overijsselse steden (Zwolle. Deventer, Almelo, Hen gelo en Enschede) kan, hoewel de ver schillen niet in alle opzichten beduidend zijn, worden geconstateerd, dat de ves tiging van een hogeschool voor toege paste wetenschappen het best kan ge schieden in de provinciale hoofdstad Zwolle", aldus het rapport. De gedachten van de commissie gaan uit naar een instelling van hoger on derwijs, die een geheel andere struc tuur zal krijgen dan de bestaande uni versiteiten, o m. doordat zij sterk op de praktische behoeften van de heden daagse maatschappij zal zijn gericht. De instelling zou twee hoofdstudierichtin gen moeten krijgen, nl. bestuursweten schappen en bedrijfswetenschappen. In dien ruimere opleidingsmogelijkheden op het gebied van de technische weten schappen op korte termijn nodig zouden blijken, zou de hogeschool van het be gin af drie hoofdstudierichtingen ten omvatten. De school zou „hoge school voor toegepaste wetenschappen" genoemd kunnen worden, aldus het rap port. dat is toegezonden aan minister Cals. De beloften, die God verbindt aan het onderhouden van Zijj gebod, aan het staan in Zijn dienst, komen uit. Jozua, di man, onder wiens leiding het volk Israël zich kon vestigei in het beloofde land, zegtals hij afscheid neemt om „de we\ te gaan van al het aardse", het heel duidelijk: „Niet ééi van alle goede beloften, die de Here, uw God, u gegevet heeft, is onvervuld gebleven. Alles is voor u uitgekomen Zijnerzijds is niets onvervuld gebleven." Gods beloften falelm niet. Het zijn geen vage toespelingen. Wij kunnen Hem aafjg Zijn woorden houden. Dat is een troost en een houvast Q Woordbreuk is in het menselijk leven een dagelijks veil schijnsel. Meestal kunnen wij het nog wel zó draaien, dd wij kunnen „bewijzen" zelfs niets te hebben beloofd, als w\ aan onze beloften worden herinnerd. De vraag is nu alleei maar, of wij ook werkelijk Gods beloften geloven. Of wij niei ervan uitgaan, dat Hij precies doet als wij, mensen. Godi beloften zijn daden, zij komen altijd uit. Wie eraan twijfelt twijfelt aan Hem zelf. BIJ EEN BENOEMING po In India geen christelijk programma Met uitzondering van de In dische staatsomroep stellen alle kleinere Oostaziatische landen zendtijd ter beschikking aan de kerken. Volgfens een onderzoek dat gepubliceerd werd in het blad „Kirche und Rundfunk", richten deze programma's zich hoofdzakelijk tot de „randkerke- lijken", maar slagen zij er toch in ook de aandacht van de niet- christenen te vangen. Ceylon neemt een bijzondere plaats in, omdat op dit eiland de kerken en zen dingsorganisaties jarenlang zendtijd van de staat hebben kunnen kopen. Op deze manier konden zij uitzendingen verzorgen naar India en Pakistan. Twee jaar geleden heeft de regering deze contracten echter eenzijdig ver broken. Wel heeft de staatsomroep nu tien procent van haar tijd beschikbaar gesteld voor religieuze uitzendingen Deze tijd wordt naar evenredigheid verdeeld tussen de verschillende gods diensten. De tijd die ter beschikking van de christenen gesteld wordt, moet worden verdeeld tussen de rooms-ka- tholieken en de protestanten die zijn aangesloten bij de Nationale Raad van Christelijke Kerken. Deze Raad heeft eer. commissie voor radiozaken aangesteld. Zij beschikt echter over maar betrekkelijk weinig zendtijd, namelijk iedere veertien da gen een ..christelijk half uurtje" in de Engelse taal. Bovendien beschikt zij dan iedere maand over een half uur in het Tamil en het Singhalees. De uitzendtijden zijn betrekkelijk gunstig, namelijk op zondag van zeven tot half acht. Verder heeft zij de beschikking gekregen over veertien maal vijf mi nuten op de vroege morgen in de drie talen. Voor feestdagen worden nog vier uur zendtijd gegeven. In verband met de korte tijd die be schikbaar is heeft de commissie beslo ten om geen kerkdiensten uit te zen den behalve op Goede Vrijdag. Men maakt gebruik van dlsoussles, hoor spelen en geestelijke muziek. MEER KANSEN Ook op Malakka beschikt de kerk maar over weinig zendtijd. Het voordeel hier is echter dat door de uitzonder- 50 Nicolson knikte „Korpo.aal Frasen en iijn twee kranige kerels Toen ik hun vertelde, dat ze naar de provisiekamer moesten gaan. en daar v°orlop g moesten blijven. vroeg de korpora^. rf het rne mijn bovenkamer mankeerde, veronderstel da; hij zich gegriefd voelde. Ze beschikken samen over drie geweren en een machinegeweer, en ik vermoed da: ze tienmaal zoveel zullen presteren als die twee daa met hun Hotchklssen." „V°l de andere soldaten door ALISTAIR MAC LEAN lucic ou.u-k". -w het precies hetzelfde lied;e. Komen ook met hun wapens aanzetten. Hoe- geoia rti geen vertoon van heldhaftigheid: bij alle vier allee* maar een soort van grimmige vastbe- sl .o*heiï Echte jongens nóg. De twee zieken lig- gec. :s? In het hospitaal. Die zijn te ziek om te w»rd«»n vervoerd. Ik denk dat ze daar niet meer of m'r^er veilig zijn dan ergens anders op het schip. Er zijn een >.aar verpleegsters bij ze .Alle vier?" Findhorn fronste de wenkbrauwen. „Maa- ik dacht...." „En de re»'.?" >r wiien er ook vijf," gaf Nicolson toe. ..Maar riië v: e v eeloof ik een geval van ..shellshock' Alex - - en *105. w«t. ik weet zijn naam niet precies. F - .vrvs :n Haat zijn zenuwen zijn aan fl.ri-r. ge;-)", er. Ik heb hem naar de anderen in de piiA"*-kaner iroe'en sl°pen." „Al do an Ieren hebben gedaon wat ik van gg lang It, D- CK'iC aroho.rri biner "vur om de r laUn. toen ik b—n de v,c-.i£.ckarr.er h-t enig' v«t#geo h-t scnlr (vertaling Rob Limburg) 1 d- gebru krli;i< r b»> menu-; s 1 ach dri» h.- anvankelijk ..•hinlatenkamer te ver- :on had gewezen, dat vertrek was in het bo- zond»' directe uitgang plaats 1 rijk 1 en de kanonnen beginnen te donderen. Dat is om van te walgen, Johnny, en het komt helemaal niet te pas Een lichtzijde van de Blimps van deze wereld is, dat ze niet weten wat vrees is." „Dat doet Farnholme ook niet." Nicolsons stem klonk zeer beslist. „Daar zou ik heel wat op dur ven verwedden. Maar ik geloof dat hij zich zeer bezorgd maakt over iets." Nicolson schudde het hoofd „Het is een eigenaardige oude kerel, kapi tein, en hij moet wel een heel bijzondere reden hebben om de veiligheid op te zoeken maar het heeft beslist niets te maken met angst voor zijn eigen hachje." „Misschien heb je gelijk." Findhorn haalde de schouders op. „Maar ik geloof niet dat het enig verschil uitmaakt. In ieder geval, op dit ogenblik niet, Is Van Effen bij hem?" „Die is in de eetzaal. Hij was bang dat Siran en z'n vrienden op een ongelegen ogenblik lastig zouden kunnen worden. Hij heeft zijn revolver bij zich Die zullen nu heus niets beginnen." Nicolson glimlachte flauwtjes „Van Effen lijkt me werke lijk een bijzonder kranige kerel." „Heb je Siran en zijn mannen in de eetzaal ge laten?" Findhorn stak zijn lippen vooruit. „Dat is onze zelfmoordsalon. Onbeschermd tegen mitrail leurs van voren en van achteren en de luiken voor de vensters zouden een peuleschilletje zijn voor een kanonskogel." Het was meer een vraag dan een constatering, wat ook bleek uit de half spottende, half op antwoord wachtende uitdrukking op zijn gezicht. Maar Nicolson haalde alleen maar de schouders op en draaide zich om teneinde met zijn koude, onverschillige ogen de horizon noorden af te zoeken. De Jappen kwamen c tweeën 's middags terug, of vier vliegtuigen zouden voldoende zijn geweest, maar men zond er vijftig. Zij maakten korte met ten met het schip:-geen voorafgaande, als het ware tastende schermutselingen, noch eerst een hoogte bombardement: alleen maar die lange uithaal, in een grote bocht, naar het zuidwesten, en daarna één verpletterende aanval, met de zon mee: een goed berekende, scherp gepreciseerde aanval van in V-formatie vliegende torpedobommenwerpers, duikbommenwerpers er. Zero's, waarvan de knappe uitvoering slechts werd overtroffen door de blinde, wilde woestheid. Vanaf het ogenblik waarop de eerste Zero vlak over het dek scheerde en met beide kanonnen de brug beschoot, totdat dc laat ste torpedobommenwerper weer de hoogte inging en met een scherpe bocht de wijk nam voor de schok van de ontploffing .van zijn eigen torpedo verliepen er slechts drie minuten. Maar die drie minuten hadden de „Viroma" van de fraaiste, modernste tankboot van de Anglo-Arabian met haar twaalfduizend ton smetteloos staal en haar de nade rende vijand hun nietige uitdaging tegemoet dreu nende kanonnen, veranderd in één grote, gloeiende en rokende puinhoop Alle kanonnen zwegen: van de machines was niet veel meer over, en vrij wel de gehele bemanning was dood of stervende Aan deze onbarmhartige, onmenselijke moordpartij viel maar een ..lichtzijde" te bespeuren: het ge nadeloos-woeste karakter van de aanval werd ten minste nog wat getemperd door de genadige snel heid waarmee hij had plaats gehad (Wordt vervolgd) lijke positie van Singapore, er twee radiostations ontstaan zijn. namelijk radio Malakka en radio Singapore. Vooral in Singapore zijn er ook mo gelijkheden om zendtijd te kopen. De kerken, die in Malakka bij de Chris telijke Raad zijn aangesloten, hebben ook daar een programmacomitr ge sticht. De vergaderingen kunnen bijge woond worden door een rooms-katho- liek geestelijke om doublures te voor komen. Burma biedt veel uitgebreider moge lijkheden. De regering staat iedere zondagavond vijftien minuten zendtijd af voor een uitzending in de Engelse taal: „de kerk spreekt". Op feest dagen beschikken de kerken over veel meer zendtijd om muziekprogram ma's en kerkdiensten uit te zenden. Deze maand werd er op de Filippijnen een Christelijke Radioschool voor Zuid- oost-Azië gesticht. Men hoopt hier lei dinggevende christenen uit de verschil lende landen enige kennis bij te bren gen van programmatcchnick. De grootste mogelijkheden voor het uit zenden van Christelijke programma's liggen op de Filippijnen. Daar be schikt de South East Christian Radio Broadcasting Association over meerde re zenders die vier en twintig uui per dag evangeliserende programma's uitstralen naar de verschillende landen in Azië. Dit station is tot ver achter bamboegordijn te horen. Vooral d bijbelstudie cursussen worden door du zenden gevolgd. 1000-jarig bestaan der Sint Baafskerk te Aardenburg Op zaterdag 20 juni zal in een bi. eenkomst in de Sint Baafskerk te Aardenburg het 1000-jarig bestaan van deze kerk worden herdacht,.» tegenwoordigheid van de commissa ris der koningin in Zeeland en ver schillende kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Daarbij zal het 1000 jaar oude gebouw, dat laatstelijk gerestaureerd is, nieuw officieel voor de eredienst den overgedragen. De kerkvoogdij der Nederlandse Hervormde Gemeente, die het gebouw in eigendom heeft, heeft gemeend de Sint Baafskerk op die dag niet alleen voor eigen gemeenteleden open te stellen, maar voor alle inwo ners van Aardenburg, omdat deze kerk als monument van geschiedenis en cul tuur ook enigszins het eigendom is alle inwoners. De Sint Baafskerk te Aardenburg, die volgens de „Chronycke van Vlaende ren" van Nic. de Spars werd gebouwd in 959. heeft een bewogen bestaan ge kend. In de middeleeuwen geplunderd in 1202 door de inwoners van Rijs- sel in Frankrijk en in 1282 door de Gentenaren werd zij tijdens tachtigjarige oorlog voor het grootste deel vernield. Na de wederopbouw van 1653—1665 werd zij voor de hervorm de eredienst gebruikt en bij de jong ste oorlog door granaatvuur zeer zwaar beschadigd. De toren had zo zwaar geleden, dat de ze op 28 december 1945 omverwaai- de. echter zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken Thans is de kerk onder leiding van Rijksmonumen tenzorg volledig gerestaureerd. Prof. dr. J. Hroniadka zeventig jaar De bekende Tsjechische kerkelijke leider prof. dr. Joseph Hromadka werd 9 juni zeventig jaar. Deze professor van de Johan Amos Comenius-faculteit te Praag werd in Hoslawice geboren en studeerde achtereenvolgens aan de universiteiten van Wenen, Bazel. Heidel- berg, Aberdeen en Praag. In 1920 werd hij professor in de systematische theolo gie aan de Johannes Hus-faculteit. In 1939 moest hij emigreren, en werd aan de universiteit van Princeton professor in de christelijke ethiek. Na de oorlog keerde hij naar Praag terug en aan vaardde daar een leerstoel. Hromadka heeft altijd sterk onder de invloed van Karl Barth gestaan. In zijn land heeft hij een dam opgeworpen tegen de vrijzinnige leer en onder zijn invloed is een nieuwe samenbundeling van reformatorische krachten ontstaan. Sinds 1954 behoort Hromadka tot het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken. Hij is een van de zes vice- presidenten. Hromadka heeft zich vooral ingespan nen om te bewijzen dat het mogelijk is als christen in de marxistische heer- QOK als krant willen wij niet ach terblijven een hartelijke geluk wens uit te spreken van Bouke Roolvink zijn eervolle benoeming tot staats secretaris bij het departement van sociale zaken en volksgezondheid Het was een algemeen bekend feit, dat Roolvink op het gebied van de fantasieloos beleid van de laaiy, loonvorming, een terrein, dat thans jaren tot gevolg heeft gehad, I aan hem zal worden toevertrouwd, hier voor de staatssecretaris 1 als bijzonder deskundig stond aange- uiterst moeilijke taak. En de s l schreven. Hij is een van de weinigen, atie op politiek gebied overziend,^ die dit ingewikkelde terrein beheer- deze taak ook niet altijd een dl sen. Het is voor de regering dan ook bare blijken te zijn. bi; een gelukkige omstandigheid, dat zij Maar wij hebben Roolvink li een figuur als Roolvink bereid ge vonden heeft een deel van het be langrijke werk, dat voor rekening ook al ontmoette hij tegensti komt van de minister van sociale za- Gaarne spreken we ons vertroui volksgezondheid, op zijn uit in het werk, dat hij nu niet all^r( juist besluit. Hij heeft terecht de fc8V aangegrepen om waar te maken, De situatie op loongebied In Neéje land overziende, lettend op de iov bestaande star geleide loonpolii op vele vergroeiingen, die 1 de Nederlandse li op regeringsnixi schouders te nemen. ten dienste t Wij hebben reden om aan te nemen, beweging, dat de aanvaarding van de benoeming ten dienste van ons gehele volk.i voor Roolvink geen eenvoudige zaak gaan verrichten. Het belang van is geweest. Er was moed voor nodig Nederlandse werknemer zal om in de huidige constellatie der po- daarbij ongetwijfeld voor ogen lfec litieke verhoudingen dit positieve be- ven staan, sluit te nemen. Wij achten het een PERSPECTIEF VOOR DEFENSIE De (nu nog voorlopige) keuze van «n*., enz. Juist een klein land generaal Calmeyer en de kapitein ter zorgen voor een kleine en efficicf zee De Jong tot staatssecretarissen bij Defensie, lijkt een gelukkige. De fensie is een zeer gespecialiseerd be drijf geworden waarbij ook in de po litieke leiding deskundigheid niet kan worden gemist. Niét dat we de organisatorische op lossing van minister Van den Bergh - J s zo bijzonder gelukkig achten. Hij njca» geneeskundige dienst, staat een verticale opzet voor met een d'*n®t» sport, enz. óók met succes staatssecretaris voor ieder deel var de krijgsmacht. Daar staat de hori zontale opzet tegenover die naar ren is gebracht tijdens de behar ling van de defensiebegroting 1959 in de Tweede Kamer door de toenmali ge minister Staf en door generaal Cal meyer: één staatssecretaris voor ma terieel en één voor personeel. Tegen de verticale opzet van minis- topstructuur, die overigens meer hangt van de taakomschrijving fem van het schema. Het staat wel t dat de huidige coördinatie van zrode coördineerd worden, omdat voor ze kleine defensie het opleidingst «f veel te groot is. F gaan is de 1800 miljoen gulden jaar die nu voor de defensie ter I schikking is, te weinig om het delfu sieplan uit te voeren. Een voorbed)8 onze parate divisies blijven te I ter"Van den Bergh zijn wel enige be- onder de oorlogssterkte en missen ontbeerlijke zaken, voor verkenn*" bijvoorbeeld en verder gepantscL' personeelswagens die nodig zijn de infanterie om de tanks bij te ht 1 den. Wil men met die 1800 miljeti denkingen aan te voeren. Misschien redeneert hij dat je (zoals bij de Uni lever) in aparte fabrieken aparte di recteuren neerzet dat geldt ook wel (ongeveer) in de krijgsmacht, -, maar die directeuren zijn dan de chefs uitkomen (en dat is toch wel een van staven. De minister en de staats- secretarissen vormen dan te zamen de Raad van Beheer! Een ander tegenargument is dat de drie krijgsmachtonderdelen veel ge- -- Yin meenschappelijks hebben. Men denke krimpen, maar het is bekend f eiste), en wil men die essentiële ken uitvoeren, dan zal men op andr aan infanterie en mariniers, aan vliegtuigen, electronica, juridische en geneeskundige dienst, sportopleidin- wij daar geen voorstanders van Er zijn namelijk andere wegen te geven en daarom menen we da!' gen. voertuigen, raketten, munitie, voor onze defensie nog perspectief^] VERSCHUIVING IN UITGAVEN g op Het is niet moeilijk om in het grote defensie-apparaat een aantal posten aan te wijzen waarop tezamen tien tallen miljoenen bespaard kunnen worden die dan ten goede kunnen komen aan de praatheid van onze krijgsmacht. We doen hieronder een greep zonder zelfs maar de preten tie van volledigheid te hebben. 1. Zeer tegen de zin van vele offi cieren is de basisopleiding van de luchtdoelartillerie van 2 op 4 maanden gebracht. En dat bij een dreigend tekort aan mankracht en beroepspersoneel dat teveel bij de opleidingen zit in plaats van bij de parate troepen, die door hun nogal statische taak graag twee maanden basisopleiding wil len verzorgen. Indien deze en diverse andere basisopleidingen korter worden gemaakt dan vier maanden zijn al enkele tientallen miljoenen guldens verdiend. 2. Ondanks Benelux en E.E.G. wer ken er bij de grens nog steeds drie gezagsinstanties, n.l. douane, rijkspolitie en Koninklijke Mare- chausse. Het personeel van de laatste ware in te zetten als in structeurs. 3. Er zijn te veel landelijke staven bij het leger en de luchtmacht staf is te groot. Het basiscomman do en de materieelinspecteurs vormen doublures en bestrijken hetzelfde gebied als de Nederland se Territoriaal Bevelhebber wiens taak kleiner werd. Samenvoeging Dit zijn zo maar een aantal voorbet ligt dus voor de hand. den die willen illustreren dat er vo< 4. Al te veel technici zijn in de basis Defensie nog altijd perspectief II achter een bureau gezet en kun- Het kan echter alleen als er wèerkl nen de werkplaats weer in waar van verantwoordelijkheid naar beul ze thuis horen. lijk nieuwe lijnen worden getrokk( 5. Door het tekort aan beroepsperso- den en van doelmatigheid van ondi neel moeten steeds maar weer ren op. grote groepen dienstplichtijl lange en kostbare opieidinf£ volgen. Als wij goed zijn ingeliU is de commissie-Van Voorst I j de colclusie gekomen dat vootti de technische beroepsmilltai^' veel te laag betaald worden in vf° gelijking met de burgerman schappij. Op vragen van Karaf j leden hieromtrent Is steeds in tu ge bewoordingen geantwoord. schuld ligt hier deels ten depart mente maar toch ook wel bij ïe georganiseerd overleg van de mi taire organisaties. De middelbdh en lagere ambtenaren bijvoii! beeld kregen een achterstand' ronde, doch de onderofficieren nP en evenmin de lagere officie! groepen. Hoe moet dat ooit gola gaan in een land met zo wei» animo voor beroepsdienst? men hierin verbetering brenjj1' dan zou men zonder bezwaar ku 1 nen overgaan tot het invoeren vL een vijfdaagse werkweek die zou Defensie voor één keer e«|e voor zijn op personeelsgebied personeel meer regionaal willr maken. Een plaatselijke commau dant bijvoorbeeld zou in plaat*! lijke bladen moeten kunnen ij verteren voor het bezetten yi is dat de woningnood onder I bepaalde functies. Een ander pui beroepsmilitairen krachtiger ij i moeten worden bestreden dan W geval is geweest. scnappjj te leven. Volgens vele westerse munisme. Hij is ook een van de actief theologen staat hij daarmee in het ge-1deelnemers van de Praagse vredei dat hij teveel buigt voor het com- conferenties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2