EUcuiue geihsctye (Courant Prinses schenkt Het Loo aan de Staat Veertig zeekastelen liggen werkloos Recht van vruchtgebruik voor Kroondraagster Tonnen schade bij brand in Culemborg MIJN VOORSTEL IS GEEN DICTAAT, ZEGT GROMYKO PS.4LU 114 ZATERDAG 13 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58930. Directie: F. DIE MER 'rtredactear: Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Shmtvasticfj is gbebltuea myn bert ia tegfjenspoct" Veertigste jaargang no. 11587 Wonderlijke PRIJZEN Zie pagina 7 Toevoeging aan liet Kroondomein In Culemborg is vannacht om kwart over dme een grote brand ontstaan in die Siaps steaffiiigjs venwaimingsindus t ri e die ondergebracht is in de vroegere Ca- dena complexen in de Lange Meent. Er werd direct groot alarm gegeven, omdat huizenhoge vlammen boven de industrie wijk oprezen en met zware explosies a cyteleenf lessen ontploften. De tegenover de fabriek gelegen huizen moesten in al lerijl ontruimd worden, waarbij de be woners via de achtertuinen een goed heenkomen moesten zoeken. Toen de brand zicih uitbreidde naar de meubelfabriek Centrum riep de com mandant van de brandweer hulp in van de brandweren van Geldermalsen en Beusiohem. Met twintig stralen pakte men hert vuur aan, doch vanochtend woedde hert vuur nog uren voort. Ver schillende opslagplar teen van andere bedrijiven, w.o. die van Spoors mosterd- fabriek, werden aangetast. De schade loopt in de tonnen. een aantal in de nabijheid liggende onroerende goederen aan de Staat der Neder landen geschonken. De Prinses heeft als voorwaarde gesteld, dat deze goederen als een geheel in stand zullen worden gehouden en dat het vruchtgebruik voorbehouden blijft aan de drager van de kroon. minister van financiën prof. dr. J. Zijlstra is met deze voorwaarde akkoord gegaan. Waar de regering „met eerbie dige dankbaarheid en instemming van de voormelde doelstelling heeft kennisge nomen", heeft de minister de schenking namens de Staat aanvaard. De getroffen overeenkomst bejioeft, ge zien de aan de schenking verbonden voor waarden en bepalingen, bekrachtiging bij In zijn memorie van toelichting op het desbetreffende wetsontwerp deelt minister Zijlstra verder mee, dat prinses Wilhel- de rechten, welke zij met betrek king tot een aantal opstallen en percelen, behorende tot heit Kroondomein, kan doen gelden, eveneens onder zekere voorwaar- ';n en bepalingen aan de Staat schenkt. De Prinses en ook de regering :s an oordeel, dat om het landgoed Het Gesprek maandag voortgezet TAE Russische minister van buiten- ■*-' landse zaken, Gromyko, heeft gisteren in een voltallige vergade ring te Genève verklaard, dat zijn Berlijnse voorstellen absoluut niet als een dictaat of een ultimatum moeten worden opgevat. „Ik heb slechts een basisplan voor verdere onderhandelingen willen indienen," De Franse minister van buiten landse zaken Couve de Murville wipte even voor besprekingen met De Gaulle over van Genève naar Parijs. Gevraagd naar de situatie in Genève trok hij het gezicht dat u op de foto ziet. Weinig hoopgevend. De westelijke ministers hebben in deze verklaring een reden gezien om nog niet onmiddellijk hun koffers te pakken en uit Genève te vertrekken. Zij hebben beloofd maandag weer geheime oespre- kingen met de Russische minister te voeren. Aangenomen wordt; dat Gro myko gedurende het weekeinde nog contact zal opnemen met zijn chef in Moskou, Chroesjtsjef. Het is vrijwel zeker, dat de ministers Grote militaire oefening In de laatste volle week van juni zal in Zuid-Nederland de omvangrijkste leger- oefening van dit jaar worden uitgevoerd. De 4e divisie verplaatst zie hop maandag 22 juni naar het gebied tussen Venlo, Nij megen, 's-Hertogenbosch en Helmond om zich tussen Beugen en Grubbenvorst aan de Maas te oefenen in de rivierverdedi ging, de rivierovergang en het vertragend gevecht. Op vrijdag 26 juni keren de on derdelen naar de garnizoenen terug. Aan deze ofening, genaamd „Panta Rei", ne men 10.000 man deel met 1800 voertuigen N.V. Levensverzekering Mij. UB0 Levens- Studie- en Uitzet-, Lijfrente- Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle Kromme Nieuwe Gracht 8—10 Ulrechl conferentie haar laatste week ingaat. Het ingeschakelde personeel van de Ver enigde Naties in Genève is tenminste aangezegd, dat het na volgende week vrijdag haar gewone werkzaamheden weer kan opnemen Of de komende week nog iets zal op leveren? Alleen als Gromyko zijn laat varen, dat de westelijke troepi binnen een jaar West-Berlijn moetc hebben verlaten. Maar in het westelijke kamp ziet men de toestand somber in De Engelse minister Selwyn Llovd inmiddels in Londen aangekomen c premier Macmillan verslag uit te bren gen van de besprekingen in Genève ben van mening, dat wij geduldig ten zijn, maar vastberaden wat de zenlijke dingen betreft", zei Lloyd bij zijn aankomst op het vliegveld var Londen. Ook de Franse premier minister Couvc de Murville is naar Parijs gereisd oir overleg te plegen met zijn regering. Hij zei dat de komende week beslissend zijn voor de conferentie. De westelijke ministers hebben op een lunch de Westberlijnse burgemees ter Willy Brandt verzekerd, dat zij bij hun onderhandelingen in de eerste plaats gedacht hebben aan hun ver antwoordelijkheid tegenover de Ber lijnse bevolking. Zuidslavisclie minister in Parijs vastgehouden De regering van Zuid-Slavië heeft bij de Franse regering een scherp protest laten horen tegen het vasthouden van de Zuidslavische minister van de vakbewe ging, Pavicevic. - De minister was gisteren op het vlieg veld Orly bij Parijs aangekomen en on middellijk in hechtenis genomen. Eerst n; drie uur, nadart de ambassade in Parijs reeds een krachtig protest had latei horen, was Pavicevic vrijgelaten. Het wa: de bedoeling van de Zuidelavisohe minis- :en congres bij te wonen van eer onder communistische leiding staandi vakbond. en de omliggende onroerende goede- als een geheel in stand te houden, heit geschonkene het beste bij het Kroon domein kan worden ondergebracht 75 gebouwen Het betreft hier meer dan 6730 hectare grond met ongeveer 75 gebouwen: o.m. boerderijen, woningen, winkels, stallen en schuren in de gemeenten Epe en Oene, Vaassen, Nunspeet, Hoog Socren en Apeldoorn een oppervlakte, enkele honderden ha groter dan die van de ge meente 's-Gravenhage. In de gemeente Epe en Oene gaat het om 1625 ha land met 14 boerderijen en 12 woningen te Gorsel; in Vaassen om 1777 ha met 14 boerderijen, 7 wonin gen en een winkel te Niersen; in Hoog S o e r e n om 156 ha met 14 woningen, een hotel en een dependance van een ander hotel; in Apeldoorn om 2827 ha met een boerderij en twee huizen op Het Loo en drie boerderijen en zeven huizen te Uddel; in Nunspeet om 344 ha grond. Voorts vermeldt het wetsontwerp de overdracht van houten branditorens, als mede van de zweminrichting en een thee huis aan het Uddelenmeer. Al deze landerijen gaan du6 behoren tot het Kroondomein, d.w.z. dat ze aan de Staat behoren, doch dat de inkomsten aan de Kroon komen. Meer nationalisatie in Indonèsië Van betrouwbare zijde te Djakarta ver neemt Assocciated Press, dat Indonesië van plan is binnenkort nog 42 Nederlandse bedrijven te nationaliseren- Een officiële bekendmaking wordt spoedig verwacht. In totaal zullen dan 305 Nederlandse be drijven genationaliseerd zijn. „Waarom is de Friese vlag niet genoemd Het Tweede Kamerlid Scheps (soc.) heeft de minister van binnenlandse zaken gevraagd of de officiële provinciale en gemeentelijke instanties, ter gelegenheid van het bezoek van de Sjah van Iran aan Friesland, de bevolking verzocht hebben de vlag uit te steken. En zo ja, i6 dan bij dit verzoek wel de Nederlandse en de Iraanse, doch niet de Friese vlag ge noemd? Is de minister, niet van mening, da,t d'it als het zo is gebeurd, een verzuim moet worden geacht, aldus het Kamerlid. ,GIJ AARDE, BEEF VOOR HET AANGEZICHT DES HEREN'' Amersfoort viert het zevende eeuwfeest. In de St. Joriskerk was gisteren een herdenkings bijeenkomst. Burgemeester H. Molendijk werd benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Op De Hof werd een beeld van Amersfoorts schuts patroon Sint Joris ont huld. En het eerste St. Joris- bier werd getapt. In optocht ging het met een oude vracht slede door de straatjes van de oude stad naar het stadhuis, waar het stadsbestuur het bier zou proeven. IN ALLERLEI HAVENS, overal ter wereld, liggen grote Italiaanse passagiersschepen iverkloos- Het is vijf dagen geleden dat dê commu nistische (en enkele niet-communis tische) vakbonden van Italiaans scheepspersoneel een staking uitriep en deze staking heeft zo grote vor men aangenomen, dat nu zeker v tig kolossale schepen verlaten ii havens liggen. De meeste in Italië, maar andere in New York, Daker, Melbourne, Karatsji, Cristobal en Istanboel. Zeker tienduizend passa giers zijn door de staking gedupeerd. De oorzaak van de staking: de vak bonden vragen voor hun leden een salarisverhoging van dertig procent, de reders hebben zes procent ge- 'bo den. ROME Inmiddels dreigt in Italië een tweede staking uit te breken. De vakbonden de bankbedienden hebben gisteravond be kendgemaakt dat hun leden maandag het werk zullen neerleggen, wegens een sala risgeschil. Deze staking i6 voor onbepaal de tijd uitgeroepen, nadat besprekingen met de werkgevers op niets uitliepen. De bankdirecteuren hopen de zaken lopende te houden door zoveel mogelijk plaalsen te laten bezetten door hogei personeel, dat niet aan de staking za deelnemen. PARIJS In Frankrijk dreigt de zoveelste spoor wegstaking en premier Debré heeft ge waarschuwd, alle spoorwegarbeiders on der de krijgstucht te zullen laten plaat sen, wanneer deze staking inderdaad mooht uitbreken. Debré noemde dit de enige wijze om de treinen rijdende te houden. Deze uitspraak heeft de stakings dreiging echter alleen maar groter ge maakt. In Noord-Frankrijk hebben zelfs een paar duizend metaalarbeiders het werk neergelegd om reeds nu hun sym pathie te betonen voor de plannen der spoorwegmannen. LONDEN Een volgend gebied waar staking dreigt, is de Engelse drukkerswereld. Zeer ver moedelijk zullen de kranten die niet in Londen worden uitgegeven de volgende week niet verschijnen en hetzelfde zal het geval zijn met tijdschriften, boeken, vakliteratuur. België wordt geen dievenmarkt Toen de Nederlandse regering enige maanden geleden aanwijzingen ontving, dat de Indonesische regering met Bel gische handelaren onderhandelt om de markt van bepaalde Indonesische voort brengselen van Nederland naar België te verplaatsen, heeft zij er bij de Belgische regering op aangedrongen geen medewer king te verlenen aan de handel in on rechtmatig verkregen Nèderlandse onder- nemingsprodukten. aldus verklaart minis ter mr. J. M. A. H. Luns mede namens minister-president prof. dr. J. E. de Quay geantwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, mr. dr. C. Berkhouwer (lib.). De Belgische regering heeft dergelijke pogingen geen steun verleend, aldus de Drie politieambtenaren pleegden verduistering Het onderzoek, dat is ingesteld tegen de 36-jarige ambtenaar bij de afdeling gevonden voorwerpen van de Rotterdam- io li tie G T., die f 25 uit een beursje hebben ontvreemd, heeft uibgew' dat hij verschillende gevonden voor pen, waarvan de eigenaren onbekend bleven, heeft weggenomen. Tevens bleek, dat twee andere administratieve ambte- dde onder zijn leiding werkten, met zijn goedvinden eveneens enige voorwerpen waarvan de eigenaren on bekend waren, zouden hebben meegeno- De waarde van -leze voorwerpen wordt evenwel gering genoemd. Gen. E. ËTkolie plv. legerkorpscommandant De commandant van de derde divisie, gencraal-majoor E. E. Holle, wordt mat ingang van 1 juli bestemd voor de func tie van plaatsvervangend legerkorpscoro- mandant. Prijsverlaging voor aardolieprodukten Met ingang van maandag worden enkele lardolieprodukten goedkoper, als gevolg an de prijsdalingen op de wereldmarkt. Petroleum voor huishoudelijk gebruik ordt driekwart cent per liter, tractor- petroleum veertig cent per honderd liter, gasolie, autogasolie en huisbrandolie tachtig cent per honderd liter en dunne =tookolie en huisbrandolie-li vijfenzeven tig cent per honderd liter goedkoper. Eertijds toen Isrel uit Egypte ontkwam, toen Jakobs huis verliet het land van Cham, zo vreemd van taal en zede, werd enkel Juda's rijk Gods heiligdom. De Heer zag naar geen andere volken om, maar toog met Isrel mede. Dit zag de zee, bevreesd is zij gevlucht; ook de Jordaan bleek voor den Heer beducht en werd teruggedrongen. 't Gebergte sprong als rammen van den grond en alle heuv'len dartelden in *t rond, alsof daar lainm'ren sprongen. Wat hebt gij, zee, dat gij vreesachtig vlucht? En gij, Jordaan, waarom zijt gij beducht, dat gij u laat verdringen? Gij bergen, dat ge als rammen van den grond, gij heuv'len, dat ge als lammeren in 't rond zo schichtig op moet springen? Beef aarde voor des Heren aangezicht, voor Isrels God, die redding schenkt en licht, die Jakobs huis doet leven. Hij maakte voor zijn volk in de woestijn uit barre rotsgevaarten een fontein, deed stenen water geven. Berijming Hasper Ets: Ria Exel Niet warm, wel zomers weerkundige medewerker) (Va: Met slechts 5 tot 10 mm neerslag heb ben wij hier in het westen de afgelopen week genoegen moeten nemen. In de komende dagen is er zo goed als geen ■egen te verwachten nu het weer opnieuw geheel wordt bepaald door sterke hoge- drukgebieden. Deze kwamen juist op tyd om ons opnieuw een droog en zonnig weekend te presenteren. Met een noord- lucht uit Zuid- Scandinavië aangevoerd, waarin de lem ur overdag niet veel hoger dan kan komen Zomers warm is het maar wel aangenaam en zonnig Slecht is het weer in Midden- Europa, waar in Wenen gisteren 42 mm egen viel en de temperatuur in Mün- ■hen niet hoger kwam dan 10 gr. Droog De Bilt verwacht tot mor- .'/""TN genavond: Voornamelijk in de noorde- iijke provincies tijdelijk be- •jwü 119 wolkt. Overigens droog mifiiy zonni5 weer. Matige w 2^— Gematigde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 14 juni: zon op 4.20, onder 21.00 ur; maan op 12.56, onder 0.44 uur. Maandag 15 juni: zon op 4.20, onder 21.01 ur; maan op 14.11, onder 1.11 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorger 7 uur Frankfori MUnchen Zünch Genève De Verenigde Staten hebben Rusland gisteren een wetenschappelijk rapport overhandied. waarin betoogd wordt dat het waarschijnlijk nog drie jaar zal duren voordat apparaten ontwikkeld zijn. waai* mee ondergrondse kernontploffingen kunnen worden vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1