H CHRISTELIJK Journalist moet waken tegen vervlakking De universele betekenis van het evangelie Dr. J. G. Geelkerken morgen tachtig jaar Ontsnapt j langs Krakatau J 4 U Een woord voor vandaag Kanttekening Zilveren Oranje-Garde gaat in Corcum feesten Hervormd Nederland over C.N.V.-jubileum In „Hervormd Nederland" gaat ds. F. H. Landsman uitvoerig in op het 50-jarig bestaan van het Christelijk Nationaal Vak verbond: goed geboterd tussen de chris telijke vakbeweging belichaamd in het Christelijk Nationaal Vak verbond (C.N.V.i en de Hervorm de Kerk. Eerst was er in 1946 het syno dale rapport over de vakbewe ging. Daarin werd het C.N.V. wel aanvaard en werd met dankbaar heid over ,,de bezwarende en be schermende invloed, die van de christelijke vakbeweging is uitge gaan" gesproken. Maar tegelijk werd met stelligheid uitgesproken, dat de kerk nimmer zal kunnen erkennen, dat het eis van het christelijk beginsel is, zich oij een christelijke vakbeweging aan te sluiten. Niet onvruchtbaar Os. Landsman wijst er dan op dat na dit rapport het Herderlijk Schrijven is verschenen over het „Christen-zijn in de Neder landse samenleving", tuaarin een aantal eetwydicheden uit het eerste rapport konden worden opgeheven en vervolgt dan: althans aanvankelijk, niet onverdeeld gunstig in de krin gen van het christelijk organisa tiewezen werd ontvangen en soms zelfs hevige tegenkanting ontmoet te, menen wij te mogen zeggen, dat er, ook in de christelijke vak beweging, hoe langer hoe meer begrip en waardering voor de be doeling ervan is ontstaan. Dit is te danken aan het feit, dat het gesprek niet langer cir kelt rondom het in de grond van de zaak onvruchtbare thema christelijke" of „algemene vak beweging", maar zich richt op de «aak waar het zowel de Kerk als de vakbeweging als christelijk-so- ciale beweging om te doen is: de doorwerking van het evangelie in het maatschappelijk leven. Taak van de kerk WIJ meenden er goed aan te doen deze dingen maar eërts duidelijk uit té spréken nü het christelijk nationaal vakverbond zich op gaat maken binnenkort zijn 50-jarig jubileum te vieren. In de besprekingen, die sinds enkele jaren geregeld plaatsvin den in een kring van Hervormde bestuurders van het C.N.V., leden van het synodale 'moderamen en andere Hervormden, die belang stelling hebben voor de sociale vragen, is wel gebleken, dat Kerk en christelijk-sociale beweging, hoe vérscheiden hun taak ook is, elkander nodig hebben bij de ver werkelijking van hun opdracht in de samenleving van nu. Wij hebben er reeds op gewe zen dat het C.N.V. als een vrucht van de Christelijk-sociale bewe ging mag worden gezien, die :n de laatste tientallen jaren van de vorige eeuw is ontstaan. Het zou wel eens de taak van de kerk kunnen zijn, de christelijke vak- maakt van het machtige instituut dat het vakverenigingswezen in onze samenleving is geworden, daaraan te blijven herinneren. En als het woord beweging een maal is gevallen, kan het niet an ders dan dat juist van de Kerk uit zal worden getracht in de ge zamenlijke bezinning op de uni versele betekenis van het evange lie, de verbindingen te leggen met de oecumene, die in Amsterdam en Evanston. het christelijk-soci ale denken zoveel verder heeft ge bracht, o a. met haar conceptie van de „verantwoordelijke maat schappij". Vakbeweging nodig A/TAAR omgekeerd zal de Kerk 1V1 in Nederland als ze de gedachte van de „verantwoordelijke maat schappij" concreet gaat maken, dit niet kunnen doen dan in sa menwerking met di< de vakbeweging, die jaren lang als christenen getracht hebben ernst te maken met „het recht en de orde Gods in de sa menleving". De christelijke vakbeweging heeft in een tijd. waarin de kerk in haar ambtelijke vergaderingen helaas vrijwel geen enkele posi tieve bijdrage gaf wat betreft de zaken v,an Staat en Maatschappij, getuigd van deze roeping van de christen in de samenleving. Maar er is veel veranderd sinds dien. De christelijke vakbeweging staat zowel principieel als prak tisch voor ontzaglijk veel moeilij ke vragen Principieel: verschillende Tor muleringen van weleer zijn met meer toereikend. De bijbe'se ge-' gevens en het erfgoed vair dé re formatie vragen meüwe doordek king, al was het alleen maar met het oog op het uiterst belangrijke probleem van de taak var, de overheid in het maatschappelijke leven. instituut geworden leving. Ze is in niet minder dan 9 organen van samenwerking en overleg op economisch gebied, dót van de sociale verzekering, volks gezondheid enz. betrokken Daar voor is een omvangrijk korps van bezoldigde bestuurders en ambte naren nodig. Samen doorgaan "jV/TAAR tegelijk zijn er de moei- •1*1- lijkheden van de centralisatie, contact met het grondvlak en daardoor ook aan belangstelling bij de leden enz. Mede daarom ook het zwaardere accent op cul turele en sociale problemen, de scholingsarbeid van het kader en de leden, wat weer veel meer aandacht voor de principiële zij de i de zaak vraagt. En daarom, nu wij het C.N.V. geluk mogen wensen r -t «IJn 50- Jarlg jubileum, menen wij daar aan de wens te mogen verbinden, dat het in de voortgang van zijn ontwikkeling, met volledig behoud van zijn eigen verantwoordelijk heid, meer en meer zal gaan be seffen. dat het met de kerk, op wier belijden het zich wil funde ren vóórt moet gaan op de weg van haar belijden In de snel ver anderende wereld, waarin wij thans leven. En. omgekeerd, hopen wij ook, dat er in de kerk meer openheid voor de bedoeling en taak van de christelijk-sociale beweging zal worden gevonden en dat er meer bereidheid zal ontstaan, ook de jannen van de christelijke vak beweging te dragen in het vol brengen van hun belangrijke op dracht en met hen samen te wer- het streven naar de op- an een „verantwoordelijke ken V;; /j .',Vi 1 ,0'f S'-W—0. I-Iv - s Werkgemeenschap Protestantse Informaties Volgende vergadering De Werkgemeenschap voor Protestantse Informaties een enige jaren geleden tot stand ge komen contact tussen protestan ten uit vele landen, werkzaam 7%T 7 7 7 op het gebied der publiciteit- in Nederland Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee, wijk N O. (vac.-P. J. J. Monster): W. L. Tukker te Rotterdam. Aangenomen naar Ureterp (toez.): J. Rienstra, voorheen pred. te Beetster-; zwaag, wonende te Schingen, GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: De classis 's-Her- togenbosch heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. C. van 't Hooft, kand, te 's-HertogenbOsch, Koningsweg 59, die een beroep terstond in overweging kan nemen. is voornemens haar bijeenkomst van september 1960 in Nederland te houden. Dit is een belangrijk besluit, genomen "tijdens een dezer dagen te Malmö in Zweden gehouden vergadering. Men hoopt het be zoek aan Nederland te kunnen benutten om grondig geïnfor meerd te worden over het kerke lijk leven in Nederland. Tijdens het bezoek van de Werkge meenschap aan Zweden, in de af gelopen dagen, is aldaar door de gastheren veel gedaan om de gas ten een beeld te geven van wat er in Zweden in het leven der kerk omgaat. De welkomstrede was van niemand minder dan aartsbisschop Huttgren; de Nederlanders zijn zich reeds bewust, dat zij volgend jaar in dit opzicht althans zullen moe ten achterblijven. Voorts Was er een ontvangst in de vermaarde universiteit van Lund, werd een indruk gegeven van het geen er in Zweden aan kerkbouw feschiédt, en heeft men zich voorts eijverd om in voordracht en mon deling gesprek de gasten van lérlei op de hoogte te brengen. Tussen al deze op zichzelf reeds interes sante bedrijven door hebben de zestig congresgangers afkomstig uit een tiental, in het bijzonder Westeuropese landen beraadslaagd over onderwer pen als hoe in het publicerehde werk te staan tegenover het aangekondigde rooms-katholieke wereldconcilie. Wij zullen daarover nader berichten, zo als wij Ook nader een aantal medede lingen zullen dóórgeven over de ver houding van staat en kerk en in hei algemeen het kerkelijk leven in Zwe den. Voor ditmaal volstaan we met dè vermelding, dat in dit gezelschap van publicisten de behandeling van een meer journalistiek onderwerp uiter aard ftlet: achterwege mocht blijven. Aan onze hoofdredacteur, dr. E. Dle- mer, tevens lector in de persweten schappen aan de Vrije Universiteit, was de taak opgelegd een uiteenzet ting te geven over de betrekkingen tussen mens én krant. Daarbij heeft dr. Diemer gesproken over de mens die in de krant schrijft, de mens voor wie de krant schrijft en de mens over wie de krant schrijft. Hij achtte tot zulk een behandeling temeer aanleiding aanwezig, gezien de belangrijke funktie die de krant in de moderne samenleving vervult, waarbij het gevaar kan dreigen, dat aan het menselijke wordt voorbijgezien. Wat de mens betreft die in de krant VAN NELLE BESTELLEN (Adv! Nieuwe administrateur Herv. Bondsbureau Als administrateur van de stichting Hervormd Bondsbureau. uitgaande van de Ned. Herv. Mannen-, Vrouwen- en Zondagsscholenbond is met ingang van 1 juni jl. benoemd, in de vacature ont staan door het overlijden van de heer M. Noteboom, de heer G. Smit te Zeist. In verband hiermede zal bovengenoemd bureau zeer binnenkort worden overge plaatst vanuit Hilversum naar Zeist, Burg. Patijnlaan 120. n Kwaliteitsproduct van de Wybart-Fibrleken. 70 en 90 ct. alléén bi] Apothekers en Oroglstan Van een onzer verslaggevers schrijft, de journalist: zijn beroep brengt met zich de neiging om de za ken te relativeren en zelf te verval len tot vervlakking, ook in zijn gees telijk leven. Zelf zijn taak vindende in het dienen van de medemens, zal hij gediend zijn met een extra portie pastorale zorg en met voorbede. Dan de mens in de krahtelezer. De mens van vandaag is door de krant Overvallen. Dè krant maakt het ofis moeilijk, juist ook doordat ze het ons zo gemakkelijk maakt. Wanneer zij zich aantrekkelijk voordoet, legt zij niettemin een beslag op de mens: op zijn tijd. zijn belangstelling, zijn geest. Het mag de kerk niet onver schillig latèn, wat er onder dit alles met de meng gebéurt. Aan de krant mag worden gevraagd, vanuit welke pretentie zij zich aandient en wat het werkelijke motief is van haar dienen de funktie. Ten slotte de mens over wie de krant schrijft. De krant dringt diep in zijn leven door. Hoe staat het dan met de eerbied die jegens de mens. als mens. verschuldigd ré? Openbaarmaking is in zichzelf geen waarde: zij kan ook worden tot eèn prijsgeven aan de openbaarheid van wat behöort tot het recht van de mens op de beslotenheid zijn betoog kwam dr. beoefening pretatie van hetgeen In de wereld ge beurt, de background Information, de human interest, het brengen van nieuws. In dit alles zal de christen, werkzaam In de journalistiek, veel kunnen leggen van eigen visie en stijl. Er zijn zo voor dé christen mogelijkhe den in de beoefening van dè journa listiek; hoe staat het echter met zijn kansen? Naar de mening van dr. Die mer komt hierbij de voorkeur toe de beoefening van journalistiek christelijke geest in de vorm kranten die als zodanig bèrèid zijii zich naar christelijke geest té laten leiden. Een krant immers hééft haar eigen individualiteit en richt zich als zodanig tot de lezer. Óok echter waar de christen individueel in de journalistiek werkzaam is, ligt een taak in het journalistiek dienstbe toon aan de mens, priesterlijk en apostolair, waarbij de Christen-Journa list aan de eerbied voor de mens een eigen klem en een eigen inhoud zal hebben te geven en tevens stimule rend zal moeten inwerken op zijn col lega's. Tot zover de samenvatting van het be toog van dr. Diemer. In onze volgen de brief nader over de beidé andere hierboven genoemde onderwerpen, in het bijzonder het kerkelijk leven Zweden. VAN NELLE BESTELLEN (Adv). Dr. J. G. Geelkerken te Am sterdam, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk, zal zaterdag zijn 80è verjaardag vieren. Dr. Geelkerken kreeg vooral bekendheid- door zijn con flict met de Gereformeerde Ker ken, dat leidde tot het stichten van de Gereformeerde Kerken Hersteld Verband, die later zijn opgegaan in de Nederlandse Hervormde Kerk. Dr. Geelkerken werd op 13 juni 1879 te Alkmaar geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amster dam waar hij op 15 oktober 1909 cum laude promoveerde tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „De empirische godsdienstpsycholo gie". 'Op 5 februari 1911 werd de 80-jarige door wijlen ds. F. Fernhout te Epe in het predikambt bevestigd. Op 17 maart 1926 werd hij door de buiten gewone generale synode van Assen ge schorst en later afgezet, vanwege zijn opvatting van de paradijsgeschie denis die beschreven is in Genesis 3. Op 1 augustus 1926 werd hij predikant van de Gereformeerde Kerken in Her steld Verband, die uit dit conflict wa ren ontstaan. Dr. Geelkerken heeft in deze kerkengroep een vooraanstaande plaats ingenomen en voor haar di verse deputaatschappen vervuld. Hij was onder meer voorzitter van de Na tionale Bond van Bezwaarden en van de Commissie van Voorlichting. Na de bevrijding hebben de Gerefor meerde Kerken in Hersteld Verband zich op 15 mei 1946 met de Nederland se Hervormde Kerk herenigd. Aan dr. Geelkerken werd op 15 septem ber van dat jaar emeritaat verleend. Hij was bestuurslid van de Oecumeni sche Raad voor Nederland, idem van het Lausanne-comité. de afdeling Am sterdam van de Evangelische Allian tie, de Confederatie van Kerken voor de Vrede, van het Nederlands Comité tot Steun der Franse Kerken, het Ne derlands Comité der Weense Stadszen- ding, voorzitter van de Stichting tot Verrijking van het Kerklied, idem van de stichting „Wóórd en Géést", cura tor van de Amsterdamse Maatschap pij voor Jonge Mannen, idem van de Volksuniversiteit, commissaris v< stichting Hoenderloo. bestuurslid het Christelijk Militair Tehuis te 01- debroék. voorzitter van de Vereniging voor Bijbelver spreiding en curator van het Gereformeerd Gymnasium te Am sterdam. Ook heeft dr. Geelkerken veel geschre ven. Van zijn hand verschenen: „Le vensraadsel en levenshouding" (over het boek Prediker) en „Met Christus" (met de hoogleraren De Vrijer en Ste- genga). Hij publiceerde voorts in het Duitse verzamelwerk „Ekklesia", deed tal van preken het licht zien in de series „Menigerlei genade" en „De komst van hét Koninkrijk" en schreef voorts in het Christelijk Paedagogisch Tijdschrift én in „Ons Godsdienston derwijs". Het weekblad „Wóórd en Geest" richt te hij mede op en daarvan was hij ook hoofdredacteur. De verdiensten van de 80-Jarige vonden erkenning zijn benoeming tot lid van de Ma schappij van Nederlandse Letterkunde en tot officier in de orde ven Oranje- Nassau. VAN NELLE BESTELLEN (Adv). Kruiswoordpuzzel VAN NELLE BESTELLEN (Adv). 48 „Geldt dat ook voor juffrouw Drachmannt" vroeg Nicolson. „Nee! Ik geef je het hele stel grif cadeau voor dat ene meisje." Flndhorn zette zijn pet weer op en schudde langzaam het hoofd, terwijl hij water staarde. „Een afschuwelijk geval hebben die duivelse kleine beulen getakeld!" Hij hield op met sta- scherp - dat. Wat gezicht toe keek Nicolson wat je gister- kunnen doen, door ALISTAIR MAC LEAN „Over wat een chirurg voor haar bedoelt u?" „Niet veel. Ik weet er weinig van, maar dat lit teken heeft zich allang vastgezet voordat iemand in staat zal zijn er iets aan te doen. Ze zullen er na tuurlijk nog wel wat aan kunnen verbeteren, maar hét zijn ook geen wonderdoeners. Niemand van ze heeft dat ooit beweerd." „Dan is het een gemene streek van je om haar de illusie te geven van wel Flndhorn was zo nij dig als zijn flegmatieke temperament het hem veroorloofde. Stel jé de teleurstelling van de e,^Eet;°drlnk en wees vrolijk." citeerde Nicolson zacht. „Denkt u dan werkelijk, dat we Engeland nog ooit zullen weerzien, kapitein?" Flndhorn keek hem geruime tijd met gefronste wenkbrauwen strak aan. knikte toen. langzaam be grijpend. en keerde zich om. „Merkwaardig, hoe we blijven denken en reageren alsof we nog in vredes tijd en ln normale verhoudingen leven", mompelde (vertaling Rob Limburg) wel lang wachten, maar de Japanners 2ijn beleefde kleine gentlemen vraag dat maar eens aan juf frouw Drachmann. Dat zijn ze altijd geweest, en ik denk niet. dat ze ons nog veel langer zullen la ten wachten." hij. „Het ie een beroerde geschiedenis, jongen. En toch heb ik. zolang de zon nu al op U, aan niets anders kunnen denken dan aan hen. Aan de kleine Peter, de verpleegsters en al de anderen vooral aan het kind en aan dat meisje, ik weet zelf niet waarom." Hij zweeg enige ogenblikken, terwijl zijn ogen de horizon afzochten, en voegde er toen on logisch aan toe: „Het is een prachtige dag vandaag, Jonnny „Een prachtige dag om te sterven," constateerde Nicolson somber. Toen vonden zijn ogen die van de kapitein én hij glimlachte even. Ze laten óns Maar dat gebeurde wél. Zij lieten hen nog een heel lange tijd wachten. Niet lang misschien naar de stak- de maatstaf waarmee de wereld seconden, minuten en uren pleegt te metên, maar wanneer wanhopige mensen, die reeds té lang in een ondraaglijke span ning hebben geloefd, zitten te wachten op het on vermijdelijke, verliezen séconden, minuten en uren elke waarde als absolute tijdseenheden en worden ze nog slechts gezien in het licht van het momentele ogenblik van tol het alleruiterste gespannen ver wachting: van het voortdurend zien aankomen van wat immers toch onverbiddelijk moet gebeuren. En op die manier kropen de seconden voorbij en groei den aan tot minuten en de minuten rekten zich tot in het eindeloze en groeiden uit tot een uur. Daar op volgde dan weer zo'n eindeloos vliegtuigen de zee naar hen moes- 1 de vijand zolang talmde, nmale té boven. De enige hij kon vinden, was. dat men dit ie zee de vorige dag reeds had afge zocht, terwijl zij waren teruggestoomd om de „Ker ry Dancer" te helpen, en dat men nu meer naar het zuiden aan het zoeken was. Of misschien dacht men. dat de „Viroma" in de wervelstorm was ver gaan maar op hetzelfde ogenblik dat deze ge dachte in hem opkwam, verwierp hij haar als een wensdroom, en wist hij, dat de Japanners zich zo iets niet in hun hoofd zouden halen. Maar wat er dan ook achter mocht zitten, de „Viroma" was nog altijd alleen, en stoomde al slingerend nog steeds naar het zuidoosten in een eindeloze uitgestrektheid van lucht en water, zónder dat er iets té ont dekken viel. Ei verliep weer een uur, en nog een. Zo werd het middag, en een gloeiende, brandende zon stond vlak boven hen aan een hemel, die wel een oven geleek. Voor het eerst begon kapitein Find- hom zich de luxe te permitteren van een begin van hoopvolle verwachtingen: Straat Karimata, de nachtelijke duisternis, en de Java Zee en dan zou men werkelijk weer aan thuis kunnen gaan dur ven denken. Het middaguur verstreek, de zon was door het zenit heen, en de minuten begonnen weer verder le kruipen: vijf. tien. vijftien, twintig, en naarmate men weer hoop begon te krijgen, sleep ten ze zich nóg langzamer voort. En toen. vieren twintig minuten over twaalf, kwam er opeens een einde aan die hoop en tevens aan hel eindeloze wachten. Een kanonnier op het voorschip ontdekte haar hét eerst: de kleine zwarte stip, ver in het zuidwesten, die hoog boven de horizon opdook uit de wazige hitte. Enkele seconden lang scheen ze daar onbe weeglijk te blijven hangen, een zwart plekje zon der enige betekenis. Maar toen hield het plotseling op een stip te zijn en begon zichtbaar groter te worden, iedere keer dat men adem haalde. Ook mis te het niet langer elke betekenis, maar begon vorm aan te nemen en steeds scherper contouren te krij gen in de nevelige glinstering, tot men de romp en de vleugels van een vliegtuig zo duidelijk kon zien. dat er geen twijfel meer mogelijk was Het was een Japanse Zero-jager, die waarschijnlijk was uit gerust met lange-afstandstanks, en juist toen de mannen op de „Viroma" dat ontdekten, kondén zij ook het doffe geronk van dé motor horen, dat hen over de stille zee bereikte. (Wordt vervolgd) 1 2 3 5 6 7 8 9 10 12 13 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 1 25 I 2b 1 21 28 ■29 30 1 31 32 34 35 36 w 3e 39 Hl 45 44 46 *7 Horizontaal: 1. stuk geschut. 5. no bele. 10. levenslucht. 12. zijtak Elbe, 13. voornaamwoord. 14. leger (Fr.). 17. on bekende, 18. ieder. 20. telwoord, 21. sluiskolk, 22. telwoord. 2.4. familielid. schijn, voorkomen. 34. bout varken. 36. ontkenning (spreektaal), 38. in het jaar onzes Heren (afk Lat.). 39. familielid. 41. voornaamw., 42. verstand. 44. oorlogsgod. 46. zijtak Ebro. 47. punt van vertrek bij een wedren. Verticaal: 1. deel van een huis, 2. de gezamenlijke edelen, 3. scheikundig element (afk.). 4. familielid. 6. aanwlj- - boom. 8. meisjes zend naam, 9. niet gestemd tot spot. 11. water in N. Brab.. 15. muzieknoot, 16. voeg woord. 19. vrijbuiter, 21. ontvangkamer. 23. onderricht. 24. onbep. voornaamw., 27. jonge koe. 29. bergplaats. 31. dorp in Gelderland bij Druten. 33. denkbeeld. 34. uitroep. 35. voornaamwoord', 37. zij tak Elbe. 39. afgelegen. 40. knaagdier. 43. gewicht (afk.). 45. deel van de mast. OPLOSSING VORIGE PUZZLE. 1, Arkèl, 2 roéde, 3. kever, 4. edele. 5. lerén. 6. kanon. 7. aroma. 8. norma, 9. Ommel, 10. naald. VAN NELLE BESTELLEN (Adv) Op donderdag 25 juni hoopt de Bond van Christelijke Gereformeerde Vrouwen verenigingen zijn elfde bondsdag te hou den. De bijeenkomsten zullen plaats vin den in de Oosterkerk aan de Maliebaan te Utrecht. Op het programma van de morgenvergadering staat een toespraak van mej. C. J. W Niéuw-land OVêr ..Hét leven der vrouw in het hedendaagse Is raël". 's Middags zal ds. L, Floor jr. van Almelo sprekén Over „Die het. Lam vol gen". God wijst Jozua de weg naar het succes. Hij roept hem niei alleen op om sterk te zijn en zoals wij gisteren scjireven de ware kracht ligt in de erkenning van eigen zwakheid maar zegt ook, dat hij moedig moet zijn (Jozua 1 7). Volgen; mijn cóncordantie wordt dit woord, „moedig" in het He breeuwse Oude Testament maar weinig gebruikt. Het ii afgeleid van een woord, dat ook vertaald kan worden: „Op uw qui vive zijn". Succes en voorspoed vindt alleen de mens, die zijn ogen open. houdt voor de gevaren die hem omringen. De man die zicJ: onbesuisd in de levensstrijd stort is niet moedig. Hij is alleer, maar dom en verspilt zijn krachten, die hij hard nodig zal heb ben om zijn werk te volbrengen. Alleen de mens die de gevaret onder de ogen durft zien en toch voort wil gaan, is moedig. We leven in een tijd waarin weinig rekening gehouden wordj met de gevaren die ons geestelijk leven bedreigen. We hebber, de duivel theologisch uit het christendom en de Bijbel weg- gefilosofeerd, maar daarom juist onze waakzaamheid te grab belen gegooid. Als we meer rekening zouden houden met hem zouden we ook meer rekening houden met God, omdat wi dan gaan beseffen, dat hij te sterk is voor ons en slechts Goc hem kan verslaan. TWEEDE SMARTELIJK ONGEVAL TAE vluchten met de toestellen van de Marineluchtvaartdienst van Nleuw-Guinea naar Nederland heb ben een nieuw ernstig ongeluk ge vergd; ditmaal tljn niet minder dan acht jongemannen om het leven ge komen. Verdere vluchten zijn nu ge staakt. Nog staat ons helder voor de geest het vorige, niet minder smartelijk en aangrijpend gebeuren met een toe stel als het thane verongelukte. Het was nog pas ln september van het vorige jaar, en tien mannen lieten het leven. Twee van sulke bittere gebeurtenissen in de spanne tijds van een Jaar moeten te denken ge ven. Aanleiding tot ernstig overwegen, of voortzetten van deze vluchten ver antwoord was, was er trouwens reeds na het eerste ongeval. Wij veroorloof den ona bij die gelegenheid op deze plaats een aantal vragen, waarop wel een antwoord kwam, dat echter toch niet geheel en al bevredigend mocht heten. De eerste vraag was die naar de al gemene deugdelijkheid van het ma teriaal, waarmede de Marinelucht vaartdienst werken moet. De tweede luidde: mag het nog effi ciënt heten om toestellen voor repa- ratle en revisie van Nieuw-Guinea naar Nederland over te brengen? In de regeringsverklaring van het thans zittende kabinet wordt ons een effi ciënt beheer van de defensie in het vooruitzicht gesteld; ons dunkt, dat de bewindsman dit ook ten aanzien van dit onderdeel van zijn beleid zal moeten laten gelden. De derde vraag: moet aan de moge lijkheid tot reparatie en revisie op Nieuw-Guinea zelf geen uitbreiding worden gegeven? Thans zouden w aan deze vraag kunnen toevoegen dat de Tweede Kamer volgende weel te behandelen krijgt het wetsontwerj terzake van de uitzending van dienst pllchtigen naar Nieuw-Guinea: eet aanwijzing temeer dat de regerini met onze taak jegens Nieuw-Guinei ernst wil betrachten. Welnu, dan aü- zij aan het onderdeel van het defen siebeleid, dat aan de Marinelucht vaartdienst toekomt, niet voorbijzien De vierde vraag luidde, of het ver antwoord heten mocht, met een tot stel dat kennelijk revisie behoeft eei groot aantal mannen mee te geven Toen waren het er tien; nu warei het er acht. Was dit de minimal vereiste bezetting? Zo luidden onze vragen ln septem ber van vorig jaar. Een nieuw smar telijk ongeval heeft zich thans bt dat eerste gevoegd. En de beslissen de vraag dringt zich op, of volstaat mag worden met een revisie van den toestellen en of het op dit punt nie: veeleer moet komen tot een diept! ingrijpende revisie van het regeer beleid zelf. Dat het daartoe thans komen zal lijkt niet uitgesloten. Verdere vluch ten zijn nu immers op hoge aanwij zing gestaakt. Wellicht moet het komen tot eet voorziening van deze dienst van tot stellen van ander karakter, van met! moderne structuur tevens. Daarb{ worde dan tevens een doeltreffende! en eenvoudiger mogelijkheid van rt paratle en revisie overwogen; vlucb ten om de halve wereldbol, ais van daag blijkbaar nog moeten worder ondernomen, zijn daarvoor zelfs ii onze tijd duidelijk van een a| te gro te omslachtigheid. DIEREN OP DE VLUCHT TAE laatste tijd worden wij herhaal delijk, ook in ons goede land, opgeschrikt door berichten over ont snappingen van wilde dieren. Soms zou men zich daarbij, in plaats van levend ln de twintigste eeuw, te rugverplaatst kunnen achten in de prille tijden Onzer landshistorie. De verhalen van de klopjachten of van de andere pogingen die ondernomen moeten worden om de ontvluchte die ren weer meester te worden laten zich weliswaar met spanning lezen, wij vragen ons niettemin af, of het verschijnsel zelf niet enige zorg moet baren. Wij menen, dat het op zichzelf een goed ding is, wanneer ook de mens van onze tijd met de natuur wordt geconfronteerd. Dierentuinen kun nen daartoe bijdragen, al vallen lang zaamaan de vragen niet meer terug te dringen, of ze niet wat al te vlot en al te gemakkelijk' uit het niet wor den tevoorschijn getoverd. Hoe staat het met de voorwaarden waaronder se kunnen worden gevestigd? Hoe staat het met het toezicht op een juiste naleving van de voor zulk een onderneming te stellen regels? Minder spreekt ons toe het houden van dieren met het doel hen alleen maar curioslteltshalve den volke te tonen, en nog minder het houden van dieren die men dressuur heeft laten ondergaan.. Hoe staat het met de vestigingsmogelijkheden daarvan en met het toezicht daarop? Men kan het een dier niet kwalijk nemen, wanneer het gehoor geeft aan een instinctief verlangen naar de vrijheid en wanneer het, eenmaal1 in de vrijheid beland, een gevaar wordt voor een wijde omgeving. Dan is er heel wat voor nodig om dit ge vaar te keren, een gevaar dat ais regel eerst is afgewend wanneer het dier zelf ontzield neerligt. Eigenlijk achten wij dit alles be schamend. Beschamend voor de mens. Beschamend mede daarom, omdat er zo gemakkelijk uit spreken kan een gebrek aan eerbied die wij ook tevens jegens het dier, immers een schepsel, verschuldigd zijn. Wij aanbidden het dier niet. De mens is de kroon der schepping, en de schepping is hem onderworpen. Soms hebben wij echter het gevoel, dat de mens zijn koningsrechten wat ko- nlnklijker zou kunnen uitoefenen. (Van een onzer verslaggevers) Het is dit jaar een kwarteeuw geleden, dat de Bond van Chris-II telijke Oranje-Jeugdverenigingen in Nederland, de Oranje-Garde, het levenslicht zag. Daarom zal het zaterdag 18 juli feest zijn in Gorinchem, de stad waar dit ju bileum herdacht wordt. Op deze dag wordt eerst de tentoon stelling „Ons Koninklijk Huis" ge opend en daarna wordt in de gerefor meerde kerk een herdenkingsdienst gehouden, waarin zullen voorga gereformeerde evangelist, de h< Koeman uit Kolhorn, oud-voorzitter van het vendel Zaandam en ccn her vormd predikant. Solisten, leden van de Oranje-Garde, zullen dit samen zijn met muziek opluisteren, 's Middags om half drie volgt op de Grote Markt een défilé van gardis ten en reünisten voor het gemeente bestuur vart Gorinchem. het vakantie- comité. de leden van de read van advies van de Oranje-Garde, léden van het bóndsbeetuur en verdere ge nodigden. Na dit défilé, waaraan ook verschil lende drumbands zullen medewerken, vertrekt het gezelschap per boot naar het bekende Slot Loevestein. In dit slót zal de bondsvoorzitter, de heer A. J. Herber. de gardisten en reünis ten toespreken en verder zal er een gevarieerd programma worden opge voerd, onder andere met volksdansen Tot besluit wordt het speciaal voor dezê dag geschreven openluchtspel „De verrassing van Loevestein" opgevoerd en besloten wordt met een taptoe. Uit alle delen van het land komen Gar disten naar Gorinchem en ook ver-: wacht men veel reünisten. Vele reü- nisten hebben reeds bericht van dé jubileumcommissie ontvangen, maar: er ontbreken bij het bestuur nog vele adressen. Zij die geen uitnodiging ontvingen en toch déze dag willen; meemaken kunnen dit mededelen aan de landelijke secretaris, de heer W Sterrenburg. Nieuwe Hoven 56a, te Gorinchem. telef. 018303098. Esperantisten her denken Zamenhof In verband met het feit dat de ont werper van het Esperanto dr, L. L.J Zémenhol honderd jaar geleden geboren) werd hebben de internationale êspéran-l listen 1959 gemaakt tot een Zamenhof-) jaar. Hét Internationale Comité heeft een oproep doen uitgaan waarin zij zich- richt tot „allen die zelf de moeilijk heden van de taalverscheidenheid in in-1 ternationale betrekking hebben onder vonden en dringt er bij hen op aan onverwijld Esperanto te leren en op die wijze niet alleen van de talloze voor delen. die de kennis van die taal mee brengt. nut en voordeel te hébben, maar óok aan de verbreiding van die taal lYieè te werken." VAN NELLE BESTELLEN (Adv).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2