Jliemne £riJtsdje (Courant Nog net geen oorlog, zei Subandrio Engelands eerste vliegende schotel maakt proefvlucht DAFjes Verborgen dreigement tegen onze belangen Benoeming verwacht van staatssecretarissen Opluchting in Zeeland: wolf neergeschoten Westen breekt Geneefse conferentie nog niet af HALFO. ZEI DE TEFEFON1STE EN IN DE RUIMTE ONTPLOFTE EEN RAKET Abuis bij de lintjesregen VRIJDAG 12 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 81441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Fam-'lleberlchten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58934. Veertigste jaargang no. 11586 Dl reet!#: F- DIEMER dredaetear: Dr. E. DIEMER CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttcfj is gebleven myn hert ia kgljenspott" als blikvangers Zie pagina 9 Betrekkingen Nederland en Indonesië DE HUIDIGE VERHOUDING tussen Nederland en Indonesië is „et ernstig conflict, dat nog net geen oorlog is", zeide, volgens Ass. Press, Je Indonesische minister van buitenlandse zaken Subandrio gisteren te Brussel. Op een vraag of het onderhoud van dinsdag tussen premier De Quay en de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag Maramis een teken was van een op handen zijnde verbetering der betrekkingen, zeide Suban- Jrio, dat zijn regering bereid is de gespannen verhouding met Nederland te verbeteren zodra de tijd daartoe gekomen is. Subrandio zeide voorts: „In haar regeringsverklaring heeft de Neder landse regering gezegd, dat zij de be trekkingen tussen onze twee landen (vil verbeteren. Ik wil van mijn kant jietzelfde verklaren, maar tot dus verre is onze houding afwachtend. [n feite is er geen verklaring afge legd, die houvast biedt en een van oeide partijen zou kunnen bewegen tot stappen in deze zin". Volgens het persbureau Belga zeide Su bandrio. dat er een zekere neiging be- itaat om tot verbetering der betrekkin- jen tussen zUn land en Nederland te komen, hoewel er in dit verband |een officiële stappen zijn gedaan. Ass. Press meldt nog, dat Subrandio Subandrio ontkende een onderhoud te hebben gehad met minister Luns. In wer kelijkheid heeft hij tijdens zijn loopbaan minister Luns nog nooit ontmoet. 1 Subandrio's tweedaags bezoek aan 1 jië had volgens de Belgische minister ftuitenlandse zaken Wigny ten doel, de Mogelijkheden te onderzoeken van han- Jel, technische bijstand en economische lamenwerking tussen België en Indone sië.. Subandrio bracht gisteren een be zoek aan Antwerpen en zei daarvan een goede indruk te hebben gekregen. Theemarkt Hü-wist niet veel van het probleem van een Indonesische theemarkt te Antwerpen, maar uit de rapporten had hij de indruk gekregen, dat er reeds een lading bhee naar Antwer pen onderweg is. Van Nederlandse zijde is inmid dels te verstaan gegeven, dat de Bel gische justitie het verzoek zal ont vangen. beslag te leggen op thee van genationaliseerde Nederlandse onder- Subandrio ontkende nog te Brussel een >e6preking te hebben gehad met Indone- lische diplomaten uit België, West-Duits and en Nederland. Wel vertoefde de am- Jassadeur in Bonn. dr. Zain. te Brussel, lie een van zijn oudste vrienden is. Op le vraag of Indonesië andere stappen legen de Nederlandse belangen over weegt, zeide Subandrio: „Ik kan u niet zeggen wat w« gaan doen. De Nederlandse belangen wil len natuurlijk graag weten wat onze politiek zal zijn Daarom vertellen wij maar zo weinig mogelijk over onze plannen. Men moet beseffen, dat ons optreden jegens de Nederlanders niet slechts geleid wordt door internatio nale regels. Wy kunnen natuurlijk een land. waarmede onze betrekkin gen zo slecht zijn, geen economische voordelen toekennen. Wij zijn van mening, dat zowel de politieke ge schillen als de economische vraag stukken als één geheel moeten wor den opgelost". Voorts zei Subrandio. dat niet-Neder- andse ondernemingen niet worden aan- [etast door de Indonesische maatregelen legen Nederlandse ondernemingen. Er intstaan soms moeilijkheden, wanneer bij telangen van verschillende landen Ne- lerlandse betrokken zijn. maar alle an- iere buitenlandse niet-Nederlandse be- angen functioneren normaal. Mors,' prt trt ons T\E dichter-zanger Clinge Doo- renbos, vooral by de oudere generatie een goede bekende, wordt 75 jaar. Hy werd de trou badour van vyf generaties. Een onzer redacteuren had in Bussum een interview met hem en dat wordt morgen in ons Zondagsblad gepubliceerd. Op de voorpagina vindt men ook een verhaal, waarin vele fecetten van de duivensport uiteengezet werden. Op Blad Zij wordt verteld over een Haagse doktersvrouw, die de strijd heeft aangebonden voor een verbetering van de hygiëne i in Nedeaüand. Op de pagina's 1 en 4 wordt een Veilig Verkee reactie gelanceerd, die binnenkort de aandacht van geheel Nederland zal moeten vragen. De pagina Geestelijk Leven wijdt aandacht aan het anti-se mietisme in de Westduitse Bonds republiek. Onze buitenlands re dacteur heeft «nlangs een be zoek aan Duitsland gebracht en vertelt thans van zijn ervarin- Hat Ouiltureel Venster bevat o.m. een beschouwing over de dichter Rjilke en een interview van onze kunstredacteur met een Poolse dirigent, die graag Nederland zou bezoeken. Officieel is bekend gemaakt, dat de In- onesische regering besloten heeft 263 overgenomen Nederlandse ondernemin- nationaliseren, waarvan 38 tabaks- ondernemingen, 11 zuivelbedrijven, 9 elek- - en gasmaatschappijen, 205 rub- andere ondernemingen. Over de mogelijkheid van 'n Belgische be middeling tussen Nederland en Indone- zei Subandrio: „Dat is zeer moeilijk vervelend. Tot dusverre wijst er niets op, dat een dergelijke bemiddeling succes hebben. Bemiddeling is iets zeer delicaats, zowel voor het land dat be middelt, als voor de landen voor wie de bemiddeling geschiedt". Inmiddels meldt A.F.P. uit Djakarta, dat de commissie voor bepaling van de schadevergoeding aan eigenaren van ge nationaliseerde Nederlandse ondernemin gen bepaald heeft, dat deze zou worden uitbetaald, zodra de commissie haar werk 'oltoold zou hebben en nadat overeen- temming zou zijn verkregen met de re gering en de Nederlandse eigenaars. Vernomen wordt, dat de Indonesische re gering spoedig een besluit zal uitvaardi gen tot nationalisatie van nog meer over genomen Nederlandse ondernemngen. De scheepvaartmaatschappij van Zuid- Celebes heeft van de Indonesische rege ring toestemming verkregen zes schepen van 1200 ton elk in Nederland te kopen voor de kustvaart. Het Indonesische persbureau Antara maakte gisteren melding van een felle strijd op 4 juni bij Soppeng op Celebes. tussen een paar duizend man regerings troepen en opstandelingen, die driehon derd man zouden verloren hebben. Hier-, bij waren de Daroe-l-Islam en de Per- mesta (opstandelingen van Nrd-Celebes). Griekenland heeft de Roemeense nota inzake een Balkanconferentie ter bespre kingen van een atoomvrije zone van de hand gewezen als propaganda en inmen ging in het politieke leven van Grieken- Dit is dan de Saunders-Roe Hovercraft SNR-1, in de wandeling ge noemd de vliegende schotel. Op de onderste foto klaar voor de start, liggend op het platform en boven vliegend boven Cowes. Het vreemde, zilverachtige gevaarte werd bestuurd door testpiloot Peter Lamb. VOOR DEFENSIE EN LOONVORMING DE SRN-I, de eerste „vliegende schotel" van de Britse lucht macht, heeft gisteren twintig minu ten boven zee gevlogen. Duizenden vakantiegangers hebben vanaf de Engelse kust en vanaf het eiland Wight gezien hoe de vier ton wegen de glanzende schijf van gepolijst alu- um in een wolk van fijne water deeltjes soepel heen en weer werd bewogen boven het water van de Solent, de waterweg tussen het eiland Wight en de kust. an het strand af was er geen afstand te zien tussen de schijf en het water, maar deskundigen verklaarden, dat de schotel, gevlogen door testpiloot Peter Lamb, een voet boven het water bleef. De snelheid was ongeveer 20 tot 30 kilometer per uur. e „vliegende schotel", gebouwd door Saunders Roe Limited, is ongeveer tien meter lang en acht meter breed. De SRN-I Hovercraft de officiële irdt aangedreven do< ui ge i 450 Door een opening boven op de machine wordt lucht aangezogen. Aan de on derzijde wordt de lucht met kracht tegen het aardoppervlak tijdens de proefvlucht dus tegen het water gespoten. Daardoor ontstaat tussen aardoppervlak en de schotel een soort luchtkussen, waarop de machine „drijft". De bouwers van de „vliegende schotel" zijn van mening, dat de machines in grotere uitvoering gebruikt zullen kunnen worden voor het vervoer van Zelfportret van Rembrandt ver onder prijs verkocht? VEERTIEN DAGEN GELEDEN heeft de Brit Leslie Hand voor een kunsthandelaar een schilderij van 18.000 gulden gekocht in het veiling huis Sobethy te Londen. Donderdag verklaarden deskundigen, die het doek hadden schoongemaakt, dat het een zelfportret van Rembrandt is, dat ge makkelijk twee ton had kunnen opbrengen. Het schilderij is volgens Leslie Hand geschilderd in 1628 of 1629. Rembrand was toen vooraan in de twintig. passagiers en auto's naar Frankrijk. Zelfs wordt reeds gedacht aan trans atlantische vluchten met de SRN-Ho- verchrafts. Richard Stanton-Jones, chef-ontwerper van Saunders Roe is van mening dat Hovercrafts van 100.000 ton binne grenzen van het mogelijke verk Hij voegde echter nuchter aan verklaring toe: „De eerstvolgende stap zal echter het bouwen van exemplaar van 30 tot 40 ton Deze SRN-2 Hovercraft kan over tot drie jaar gereed zijn. Voor een „vliegende schotel" van 100.000 ton met eep lengte van anderhah kilometer zal, zo verklaren de ontwe pers, een motor nodig zijn die twi „Wie liegt er nu Adenauer: Erhard was op de hoogte Bondskanselier Adenauer heeft gisteren een rumoerig parlement verklaard dat minister Erhard zich bij zijn vertrek naar de Verenigde Staten geheel en al bewust was dat hij (Adenauer) nog niet besloten had al dan niet aan te blijven als bonds kanselier of zich kandidaat te 9tellen voor het presidentschap. De verklaring was tegengesteld aan die an Erhard. als zou hij verrast zijn ge- eest bij het vernemen van Adenauers besluit, zich niet kandidaat te stellen. Geroep van „Wie liegt er nu?" werd hoord van oppositiezijde. Dit alles gebeurde toen Adenauer de oppositie van repliek diende tijdens begrofingsdebat in de Bondsdag. De cialdstische leider Ollenhauer verklaarde dat de „schandalige strijd" in de Chris tendemocratische partij van Adenauer on het kanseliers- of presidentschap het ver trouwen in de Westduitse democratie waardeloos had gemaakt. Fietsen onder trein. Vannacht om on geveer tien voor twee is op de met knipperlichten beveiligde overweg bij Velp een dodelijk ongeluk gebeurd. T' nen op de fiets ,die in Arnhem uit geweest en die naar Velp terug keerden, reden op de overweg toe, toen ook een goederentrein naderde. Een der fietsers, de 29-jarige J. A. K. kwam on der de trein. Hij was op slag dood miljoen pk ontwikkelt. Het luchtkus sen, waarop een dergelijk gevaart zou kunnen drijven, moet ten minst» twintig meter dik zijn. De bedrijfson- kosten van zo'n reuzenschotel voor passagiersvervoer zouden gelijk of goedkoper zijn dan van vliegtuigen. In Zeeuwsch-Vlaanderen is men opge lucht. Een aardwolf, die uit een Belgi sche dierentuin (in Lokeren bij Gent) was ontsnapt, is gisteravond neergescho ten. Drijfjachten hadden geen succes ge had en angstige moeders hielden hun kinderen dan ook in huis. Bij Breskens sloeg het beest zijn slag: men vond de resten van een schaap. Nogmaals ging toen op jacht en een wachtmeester de rijkspolitie wist met een welge mikt schot de „schrik van Vlaanderen" eer te leggen. De aardwolf, die veel heeft van een hyena, zal nu naar Lokeren worden te ruggebracht. De eigenaar van de dieren tuin heeft namelijk een premie uitge loofd, die men in ontvangst wil nemen. De aardwolf zal worden opgezet en een plaatsje in de dierentuin krijgen. EEN stralende prinses Paola Ruffo di Calabria heeft gisteren met een simpel, spontaan gebaar de har ten van de inwoners van Luik, die prins Albert en zijn verloofde een onstuimige ontvangst hadden bereid, gestolen. Toen de prinses de trappen van het stadhuis opging, zag zij een in het zwart geklede vrouw, leunend op een wandel stok. De vrouw had een boeketje lente bloemen in haar bevende hand. Dona Paola vroeg de autoriteiten haar even te excuseren en holde de trappen af om de vrouw, mevrouw Pauline Melotite, de hand te drukken- De vtouw straalde van geluk. De Luikenaren hebben zich niet onbe tuigd gelaten. Met bloemen en gejuich hebben zij de prinses begeleid naar het raadhuis. Daar zei de burgemeester in zijn welkomstrede: „Italië is niet alleen één van de mooiste landen, maar door u 'aan ons te geven ook één van de edel moedigste. parlementsredaotie.) cretaris van het Christelük Nationaal Vakverbond, tot staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid. De heer Roolvink zal speciaal worden belast met aangelegenheden betreffende de loonvor ming in Nederland. In de vandaag gehou den vergadering van de ministerraad is ook gesproken over de aanstelling van staatssecretarissen op het departement defensie. In dit verband worden twee nen genoemd: die van het christelyk- torische Tweede -Kamerlid gen. b.d. M. H. Calmeyer, en die van kapitein ter P J. S de Jong, die lid is van de K.V.P. De heer Calmeyer zou staatssecre- voor Iannd- en luchtmacht moeten len en de heer De Jong staatssecre taris voor marine. Nader vernemen wjj, dat gen. Calmeyer zich in principe bereid heeft verklaard een staatssecretari; het ministerie van defensie te gas Uit het feit, dat de minister vz fensie S. J. van den Bergh heeft besloten onderministers voor lucht- en landmacht oor marine aan te trekken, mag de conclusie trekken, dat hij toch wil houden aan de zign. „verticale" orga tie van het departement. Het scheen vankelijk in de bedoeling te liggen o overeenkomstig het advies van de afge treden bewindsman van oorlog ir. Staf geen staatssecretarissen meer voor afzonderlijke legeronderdelen, m zaam was op het gebied van lonen en prijzen. Als expert op dit terrein heeft hij zich vooral beijverd het grote belang van een vrijere loonvorming te verdedigen. Ook de huidige regering heeft zidh in haar beginselverklaring uitgesproken voor meer vrijheid bij de loonvorming. De nieuwe staatssecretaris, die 47 jaar oud is. begon zijn loopbaan bij de christe lijke vakbeweging als districtsbestuurder van de Christelijke Metaal-Bedrijfsbond, bij welke bond hij in 1949 tot tweede voor zitter werd gekozen. In 1952 volgde zijn overgang naar het CNV. Hij is lid van de Sociaal-economische raad. plaatsvervangend lid van de Stich ting van de Arbeid, docent aan de gere formeerde opleidingsschool voor maat schappelijk werk in Baarn „De Nijen- het totale personeels- en materieelbeleid in te trekken. De aanstaande staatssecretaris Roolvink sinds 1952 secretaris bij het CNV, ge durende welke jaren hij speciaal werk- Ben Essing krijgt belasting terug De gemeenteraad van Blokker heeft gisteravond met zes stemmen voor er tegen een voorstel aangenomen tot ontheffing van betaling der vermakelijk heidsbelasting over het Festival Blokker- 1959. Een en ander op grond van billijk heid, omdat deze belasting was geheven daags voor de aanvang van dit muz" feest op grond van gemeentebelang. De heer J. Dekker (kath. dissident) .temde tegen, aangezien er in de gemeente Blokker een begrotingstekort is f 50.000 en omdat hij het houden festivals geen gemeentebelang acht. Door het terugbetalen van deze be lastingen ongeveer 8500 heeft het festival 1959 een klein voordelig saldo opgeleverd. Maar vliegtuig van Herter staat gereed DE westelijke ministers zijn plan de Geneefse conferentie voort te zetten ondanks het feit, dat Gromyko zijn ultimatief voorstel niet heeft ingetrokken en ondanks 't feit dat premier Chroesjtsjef gisteren rede in Riga een felle aanval op het Westen heeft gedaan. MET EEN simpele mededeling de microfoon van een korte golf zender heeft een telefoniste van een taxibedrijf in San Diego (Califor- nië) een Amerikaanse raket in de ruimte voortijdig tot ontploffing ge bracht. Opzet was er niet in het spel. De telefo niste gaf, zoals zij dat dag aan dag pleegt te doen, een mededeling door aan één der taxichauffeurs. Zij had er geen idee van, dat de zender die zij voor deze mededeling gebruikte op dezelfde fre quentie werkte als de radio-installatie van de raket, die door deskundigen met spanning werd gevolgd op haar tocht door de ruimte. Het is gebruikelijk, dat raketten door middel van een radio-signaal kunnen worden vernietigd. Het drama van de raket en de telefoniste werd bekend door mededelingen op eei besloten bijeenkomst van geleerden ui dertien landen. De geleerden waren els teren bijeen in het hoofdkwartier van dt Verenigde Naties te New York. Beweerd wordt, dat de geleerden er oi aandringen, dat internationaal maatre gelen worden getroffen om te voorko men, dat taxi-bedrijven en andere over radio-installaties beschikkende be drijven en personen raketten kunnen vernietigen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft verklaard, dat nog nooit het radio-signaal van par ticulieren het ontploffingsmechanisme van raketten in werking had doen tTe- den. Wel zou door dergelijke signalen storing van de afstandmeting kunnen optreden. De politie San Diego wist al evenmin van M geval. De Grote Drie hebben dit besluit gen< men, nadat de Amerikaanse minister va buitenlandse zaken. Herter. gisteren gi durende twee uur met Gromyko had gi sproken. Hei ter heeft Gromyko verteld, dat de westelijke ministers de ontwikkeling op de conferentie ernstig hebben ingezien en het Russische ultimatum van een onmogelijk kunen aanvaarden. De Russische minister bleef echtt zijn voorstellen. Niettemin willen de telijke ministers de verdere ontwikkeling nog even aanzien. ..Het zal een kv van een paar dagen,zijn", zei een West duitse woordvoerder. Zeker is in ieder geval, dat in Washington een vliegtuig gereed staat, dat binnen vier uur kan op stijgen. om minister Herter uit Genève Verder staat vast, dat vandaag nog een vergadering zou worden gehou den. Of er maandag vergaderd wordt, kon niet worden meegedeeld. „We moeten zien wat de vergadering van morgen brengt", luidde gisteren het officiële commentaar in Genève. In communistische kringen was men optimistischer gestemd. Men verwachtte, dat het komende weekeinde zeker be sprekingen tussen Gromyko en Herter :ouden worden genomen. Maar van Ame- 'ikaanse zijde is deze mogelijkheid tegen gesproken. In zijn rede, die hij in Riga hield, betreurde Chroesjtsjef het dat de westelijke mogendheden de „con structieve" Russische voorstellen hadden verworpen. Het Westen zet de machtspolitiek van Dulles, die in de laatste dagen van zijn leven be sefte dat deze politiek fout was, on gewijzigd voort, zei Chroesjtsjef. burgh". en voorzitter van het Consumen ten Contact Orgaan. De heer Roolvink is lid van de A.R.- partij, voor welke partij hij zitting heeft in de Hilversumse gemeenteraad. Hij is belijdend lidmaat van de Gereformeerde Kerken. Prof. mr. I. Kisch. hoogleraar aan de stedelijke universiteit van Amsterdam, is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Bij de lintjesregen ter ge legenheid van Koninginnedag dit jaar was prof. Kisch benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Dat was een vergissing, en van hogerhand heeft men zich na ontdekking daarvan gehaast, het desbetreffende koninklijk besluit te wijzigen en prof. Kisch alsnog de hogere onderscheiding toe te kennen. Prof. Kisch is opgetreden als pleiter voor Nederland in de zaak tussen Nederland en Zweden be treffende de voogdijrechten over het meisje Elisabeth Boll. imUr Zonnig De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog en overwegend zon nig weer met zwakke tot matige noordoostelyke wind en hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur; Maan op 11.43 uur, onder 00.18 uur; 14 juni Eerste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorger 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1