Jiicuroc geihsd)t GTourant MARINER STORT NEER: 7 DODEN mm m Zal Herter Geneefs gesprek nog redden? Nieuwe vliegramp treft marine Van Nieuw-Guinea naar Nederland onderweg Koning Boudewijn ziet uit de lucht Deltawerken Zes jaar voor moord op vijf kinderen Veertien mille gestolen Doodstraf voor Louis M. ,,De Hamert" in Duitse handen Kanselier Adenauer en Erhard verzoend Partijdiscipline zegeviert Integratie van Algerije weer stapje verder DONDERDAG 11 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie, Redactie, Abonnementen* Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 5893<J Directie: F- DIEMEB Dr. E. DIEMEB CBRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gJjebleuen myn furt ia tsyljcnspatt" Veertigste jaargang no. 11585 Korporaal heerst als een Pasja Zie pagina 9 EEN Martin Mariner van de Koninklijke marine, de P 306, is gisteren neergestort in Goa (India). Aanvankelijk bleken vier leden van de be manning te zijn overleden. Vannacht stierven echter nog drie gewonden, terwijl voor het leven van een, de sergeant-vlieger S. Bruin, wordt ge vreesd. Naar aanleiding van dit ongeluk heeft de minister van defensie, de heer S. J. van den Bergh, bepaald dat met de Martin Mariners geen ferry- vluchten van en naar Nieuw-Guinea meer mogen worden gemaakt. Zoals men weet is vorig jaar een dergelijk toestel neergestort, waarbij tien doden zijn gevallen. Vandaag: is een commissie van onder- leven: luitenant- zoek van Schiphol vertrokken. Ook een de klasse M. J. A. Baarspul K.L.M.-deskundige zal naar de plaats jaar, ongehuwd); luitenant-t van de ramp gaan; hij vertrekt echter De minister van buitenlandse zaken heeft inmiddels de Nederlandse vertegen woordiging te Bombay en Colombo op gedragen alle mogelijke maatregelen te treffen voor een goede verzorging gewonde sergeant. Volgens nog onbeves tigde berichten van het persbureau As sociated Press is echter ook de heer Bruin inmiddels aan zijn verwondingen over- Ideen. De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea heeft inmiddels aan de familie leden van de slachtoffers, alsmede Marine Luohtvaardienst zijn deelneming betuigd met het smartelijk gebeuren. De Marinevoorlichtingsdienst deel de mede, dat de Martin Mariner om half elf gistermorgen met motorsto ring te kampen kreeg toen het van Ceylon naar Karachi onder weg was. Het was afkomstig van Nieuw-Guinea. Besloten werd een noodlanding te maken c vliegveld General Benard Guedes te Goa. Tijdens het uitvoeren van de landing raakte het toestel onbestuur baar; het stortte neer van een hoog te van ongeveer 360 meter. De volgende personen kwamen om hel Biak (24 Sergeant-vlie ger wordt wegens desertie gezocht Daar de 31-jarige sergean/t-vldeger M. M. van de vliegbasis Woensdrecht gis termiddag, na sinds zaterdag ongeoor loofd afwezig te zijn geweest van zijn dienstonderdeel, niet bij dit dienstonder deel is teruggekeerd, wordt hij nu we gens desertie gezocht. Men heeft tot gistermiddag gewacht, rmdat toen de vier dagen waren ver streken, welke hem volgens de voor schriften gelegenheid hebben geboden zich. zonder dat hem dan desertie kan Worden ten laste gelegd, weer te melden. De sergeant-vheger. die kort geleden van Eindhoven naar Rilland Bath is rhuisd, bevond zich kort geleden. te Seaha wk-straalj agers vlogen met geleide projectielen Seahawk-straaljagers van de Marine- luchtvaartdienst hebben geoefend met (dummy) Sidewinder projectielen, waar mee deze vliegtuigen, zoals bekend, binnenkort zullen worden uitgerust. De teproevingen hadden ten doel de aëro dynamische eigenschappen van deze vliegtuigen met de nieuwe geleide wa pens aan boord onder allerlei mogelijke vliegomstaindigheden te testen. In dit Calvijnjaar hebben vele organisaties al op velerlei wijzen het werk van de grote hervor mer van Genève herdacht. Gis teren echter droeg de herden kingsbijeenkomst in de Wester- kerk te Amsterdam een natio naal karakter. De dienst werd dan ook door de radio uitgezon den. De foto is genomen tijdens de rede van prof. dr. G. C. Berkouwer, hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Men zie ook het uitvoerige verslag op pag. 2. Bij Goa, een der Portugese enclaves in India, stortte gisteren de Neder landse Martin Mariner, op weg van Ceylon naar Karachi, neer. de klasse oudste categorie J. Quispel uit Biak (31 jaar, gehuwd); sergeant-vlieg tuigmaker A. Dijkema uit Katwijk aan den Rijn (30 jaar, gehuwd) en korporaal vliegtuigmaker L. Bemer, eveneens uit Katwijk aan den Rijn (31 jaar, gehuwd). Ernstig gewond werden: luitenant-ter zee vlieger tweede klasse oudste catego rie P. A. M. Landsdaal uit Utrecht; ser geant-vlieger S. Bruin uit Oosterhout; sergeant-vlieger-telegrafist C. N. Gabeler uit Den Haag en sergeant-vliegtuigmaker C. Koster uit Katwijk aan Zee. Het ongeluk met het marinevliegtuïg herinnert weer aan de ramp, die de Ko ninklijke Marine op 10 september van bet vorige jaar incasseerde. Tien marine mensen kwamen om het leven toen een vliegtuig eveneens een Martin Mariner onderweg van Nieuw Guinea naar (Ierland bij Abadan neerstortte. Eerst later bleek, dat dit toestel reeds weken lang met veel pech te kampen had te lang met onbetrouwbare motoren had Het Tweede-Kamerlid G. Ritmeester heeft indertijd hierover vragen gesteld minister Staf. Na het ministeriële •oord is men met de oude toestellen blijven vliegen en het is gebruikelijk ge en, dat zij voor grote onderhouds beurten naar Nederland kwamen vliegen. De Martin Mariners zijn in 1952 van de Amerikaanse marine overgenomen. Zij be vonden zich toen in slechte staat en wai reeds jaren oud. Onder toezicht van 1 derlandse marinedeskundigen zijn ze geknapt en naar Nederland gekomen. Over de kwaliteit der toestellen heeft altijd verschil van mening bestaan. Het zijn vliegtuigen, die voor vele doeleinden kunnen worden gebruikt. Zij kiinnen mi een bemanning van zeven tot negen ma en met een maximum startgewicht va 25.000 kg een non-stopvlucht van 5000 ki maken. De spanwijdte van de vleugels 36 meter, de lengte 23 meter en de hoogte Programma staatsbezoek Koningin en Prins zal brengen, omvat o.a. Amsterdam (Rijksmuseum toneel), Rotterdam .havens, en vandaar per helicopter naar de Deltawerken), Den Haag (noenmaal op liet Binnenhof), kasteel Oud-VVasenaar (Belgische kolonie en diner) en Maastricht. Op 8 mei arriveert de Belgische vorst om 10 uur op Schiphol. Op het Stadion plein stapt het gezelschap in rijtuigen Na aankomst op het Paleis op de wordt een krans bij het nationaal gelegd, 's Middags ontvangt het gemeentebestuur de Vorstin in het stadhuis en brengt men per boot een bezoek aan het Rijksmuseum. Verder Is er een ontvangst van het diplomat-eke corps en een galadiner. De tweede dag is voor Rotterdam, Noord wijk en opnieuw Amsterdam, 's Morgens ontvangt de Koning ten paleize een over zicht van de Deltawerken. Per auto rijdt men naar de Maehstad. Met de Erasmus vaart men door de havens. Na de lunch zal men in drie helikopters van het vlieg kampschip Hr. Ms. Karei Doorman opstij gen om een tocht boven de Deltawerken te maken. De middag wordt besloten met het door ons reeds aangekondigde bezoek aan Noordwijk. Per auto rijdt men dan naar Amsterdam terug, 's Avonds wonen de Vorsten in de Stadsschouwburg een voorstelling van Shakespeares Troilus en Cressida (Ned. Toneel-manifestatie Holland Festival o.l.v. Johan de Meester) bij. De morgen van vrijdag 10 juli is nog blanco, 's Middags biedt de ministerraad in de Haagse Trèveszaal een noenmaal De Rotterdamse rechtbank heeft morgen uitspraak gedana in de zaak, die veertien dagen geleden diende tegen de 36-jarige loodgieter G. C. S. en diens 35- jarige echtgenote L. M. M. N., beiden uit Rotterdam- Zij zouden vjjf van hun pas geboren kinderen, resp in 1951, 1952, 1954, 1956 en 1958 na de geboorte van het leven hebben beroofd. De rechtbank veroordeelde de man en de vrouw ieder tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek, de man wegen: moord meermalen gepleegd en de vrouv wegens medeplichtigheid daaraan. Tegen ieder van hen was tien jaar me Twee broers, resp. uit Eist en Nijmegen, zijn door de recherche der rijkspolitie aangehouden op het vermoeden dat zu ongeveer f 14.000 bij een bejaarde boer in Lathum hebben gestolen. De broers kwamen regelmatig aan huis bij de land bouwer, die relaties onderhield met hun zuster in Arnhem. Zij haalden het geld bedrag bij de boer uit het geldkistje, waarin zich m totaal ongeveer f30.00U bevond. aan. Het gemeentebestuur ontvangt de gas ten ditmaal in het oude stadhuis. Later op de middag is op kasteel Oud-Wasse naar een receptie voor de Belgische Ko lonie en in de ambassade is het contra diner. De Vorsten brengen een nacht door in het Huis ten Boach. Zaterdag rijdt men naar Ypenburg, waar de regeringsdakota de Vorsten naar Beek (L.) zal vliegen. Vandaar rijdt men naar Heer (kranslegging bij het Belgisch monument) en naar Maastricht) (noen maal). Op het vliegveld Beek ten slotte neemt koning Boudewijn afscheid. neergestorte toestel was hetzelfde type als deze Martin Manner Jaar na de moord op Maria van Steensel De 37-jarige Nederlander Louis M. uit Essen is gisteren door het Hof van sisen te Antwerpen ter dood veroordeeld wegens bet vermoorden van de 22-jarige verpleegster Maria van Steensel op de hei bij Kalmthout. Het was gisteren pre cies een jaar geleden dat hij bet meisje op gruwelijke wijze vermoordde met oud zakmes. De veroordeelde heeft tijdens het proces verklaard dat hij op de noodlottige dag zijn huis had verlaten met het plan de eersje vrouw die hij tegenkwam te vermoorden. Met voorbedachten rade had hij zijn zakmes meegenomen, na het eerst op een slijpsteen te hebben geslepen. De doodstraf moet in België met de val bijl ten uitvoer worden gebracht, doch sinds 1865 toen de huidige wet op de doodstraf tot stand kwam is dit vonnis slechts één keer; ten uitvoer ge bracht. De andere kerm is gratie ver leend- Het ligt dus vóór de hand dat ook M. gratie krijgt. Zijn straf veran dert dan in levenslang, hetgeen in de praktijk vermoedelijk dertig jaar een zame opsluiting zal zijn. Symbolisch zal de executie echter wel worden uitgevoerd. Op de Grote Markt in Antwerpen zal een grote paal wor den geplaatst een valbijl komt er niet bij te pas en herauten zullen de bevolking naar de markt roepen, waar het vonnis wordt voorgelezen en ver volgens aangeplakt. Het Limburgse Hamert" i6 voor f955.000 overgegaan in Duitse handen. De Bau und Siedlung Ge- sellschaft in Dusseldorp heeft dit land goed, dat 468 hectare groot is, gekocht. De bedoeling was, dat de vereniging „Het Limburgs landschap" het zou kopen en daarbij rijkssteun zou krijgen. De Duitse onderneming legde echter een klein mil joen op tafel en dat had tot gevolg, dat zij de eigendom verwierf. De bedoeling schijnt te zijn er een bungalowpark van te maken, maar of dit mogelijk is, gezien allerlei bepalingen, die voor „De Hamert" gelden, is nog niet duidelijk. Russisch plan verworpen DE GENEEFSE CONFERENTIE hangt aan een zijden draad. Vanmiddag om vier uur zou de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Herter, een geheim onderhoud hebben met zijn Russische collega Gro- myko, om te verhinderen, dat de ministersconferentie op een volkomen mislukking uitloopt. Gromyko heeft gisteren, zoals in een deel van onze edities al is gemeld, het voorstel gedaan, de westelijke troepen nog een jaar in West-Berlijn te laten blijven. Dit voorstel is absoluut onaanvaardbaar voor de westelijke landen. Uit Washington is gisteravond laat gemeld, dat president Eisenhower vasthoudt aan zijn weigering, een tapgesprek deel te nemen als Rusland de geallieerde rechten in West-Berlijn niet erkent. Het is zelfs niet onmogelijk, dat de president binnen enkele dagen zijn minister van buitenlandse zaken naar de Ver enigde Staten terugroept, als Mos kou niet op zeer korte termijn haar standpunt herziet Gehoopt wordt, dat Gromyko op het laatste ogen blik concessies zal doen. Onmiddellijk hebben de drie westelijke ministère gisteren de eis van Gromyko, dat de V.S., Engeland en Frankrijk hun troepen binnen twaalf maanden uit West- Berlijn terugtrekken, afgewezen ei Russische minister duidelijk gemaakt, dat zij niet onder bedreiging wensen te on derhandelen. De westelijke ministers zijn (Van onze correspondent.) BONN, donderdagmorgen. lier Adenauer gisteren de kri tieke bijeenkomst van de Christen democratische fractie van de Bonds dag verliet, werd hem gevraagd of hij vrede had gesloten met dr. Er- hard. De kanselier antwoordde: „Ja, natuurlijk, verwachtte u dan iets Tumult in Nationale Vergadering TN de Franse Nationale Vergade- ring is gisteren weer als in dagen van de Vierde Republiek met de deksels van de lessenaars geklapt en geschreeuwd, toen de afgevaar digden debatteerden over het wets ontwerp van de regering om Alge rije dezelfde munten en bankbiljet ten als Frankrijk te geven en de ver antwoordelijkheid voor de Algerijn se begroting van Algiers naar de Nationale Vergadering in Parijs over te brengen. Het tumult werd in hoofdzaak veroor zaakt door de socialisten, die van mening zijn dat deze maatregelen van de rege ring al te zeer het karakter van inte gratie dragen. De vergadering duurde tot diep in de morgen. Het wetsontwerp werd toen met 466 tegen 57 stemmen aan genomen. Behalve de socialisten stemden alleen de communisten tegen. Voor de stemming had premier Debré in een samenvattende rede gezegd dat de Franse politiek in Algerije drie doelein den heeft: 1. de soevereiniteit over Algerije te be wijzen en te handhaven; 2 de verschillende gemeenschappen in Algerije meer en meer (in de Franse gemeenschap te verwelkomen; 3. het respect en de bijstand van andere landen te verwerven. Succes, aldus de Franse premier, vooronderstelt hulp van Frankrijks bondgenoten. Eerder op de dag had gisteren de Fran se ministerraad, die onder leiding president De Gaulle vergaderde, beslo ten met ingang van 1 augustus de ge zinstoeslagen met tien procent te ver hogen. Een vermindering van de sociale voorzieningen werd ongedaan gemaakt. Hiermee wil de regering het hoofd bie den aan de toenemende ontevredenheid bij de vakbonden over de beperkte loon- voorschriften. De beslissingen die de ministerraad nam zijn de eerste van een reeks die zullen worden genomen om de arbeiders te laten delen in de verhoogde welvaart Zij zullen de schatkist circa honderd miljoen gulden kosten. Donkere wolken pakken zich samen boven het land waarop het hooi te drogen staat en koortsachtig werkt de boer om dit kostelijke wintervoer op tijd binnen te krijgen. Terwijl misschien zijn buurman hoopt dat de dreigende wolkenmassa spoedig de zo lang verwachte regen zal geven Sterrengebergte Helikopters vliegen weer Bij de expeditie naar het Sterrenge bergte in Nederlands Nieuw-Goiinea nu weer twee helikopterbemanndngen, elk drie personen sterk, zodat men weer vol ledig kan werken met beide helikopters. De eerst uitgezonden bemanning is van de ziekte hersteld met uitzondering van gezagvoerder Zijlstra, die nog in het zie kenhuis te Hollandaa ligt. De reservebe- 3ing is aangekomen en aan het werk gegaan. Gezagvoerder Warman van de •vebemanning heeft de leiding van het vliegbedrijf overgenomen. De beman ningen bevinden zich te TanAh Mereh. Prof. dr. Ludwig Erhard ver klaarde: „Het is bijgelegd". Kanse lier en vice-kanselier hebben zich dus verzoend. Zij deden beide uit spraken kort nadat de fractie haar volste vertrouwen in Erhard had uit gesproken en officieel de uitlatingen, die het aanzien van de vice-kanselier hebben geschaad, had betreurd. Dr. Adenauer gaf hoog op van de kwa. liteiten van zijn minister van economi sche zaken. Hij verklaarde, dat het niet zijn bedoeling is geweest hem te deni greren. Dit stond allemaal in een resolutie, die door de CDUCSU-fractie eenstemmig werd aangenomen. Daarmee was voldaan aan de twee eisen, waarvan Erhard zijn aanblijven in de regering afhankelijk had gestéld. Van het begin af aan was reeds te voorzien dat de grote Westduitse rege- ringspartij niet zou worden opgeofferd aan een controverse tussen Adenauer er Erhard. Er waren reeds eerder.moeilijk heden in de nu tien jaar durende samenwerking tussen beide mannen. Al leen was het deze keer een beetje hoog opgelopen. Het tekenen van de vrede wel de meest waarschijnlijke oplossing van de crisis: de partij-discipline heelt gezegevierd. Er gebeurt verder niets. Maandag benoemen CDU—CSU de eer of andere figuur tot president-kandi daat; Adenauer blijft bondskanselier en Erhard vice-kanselier en minister van economische zaken. In de jonge en moderne Westduitse democratie heeft het absolutisme der zeventiende eeuw, het „l'état eest van Lodewijk de veertiende, eventj kop opgestoken. Voor de CDUCSU blijven er gens genoeg problemen over. Vandaag zouden de Westduitse sociaal-democraten bij de behandeling van de geleden voor de bondskanselarij een felle aanval op dr. Adenauer doen. Een stormachtig debat werd veracht en tevens werd aangenomen dat de CDUCSU-fractie ter demonstra tie van de herstelde eenheid in de partij de bondskanselier in beschen absoluut niet gediend van een ultimatum. Gromyko, wellicht wat geschrokken van de felle westelijke resolutie, heeft zich gehaast te verklaren, dat zijn voorstel niet als een ultimatum moet worden op gevat. Over de eis van een jaar valt zeker nog te praten, voegde hij er aan toe. De westelijke ministère zijn er in hun verklaringen echter bij gebleven, dat de eis van Gromyko een dreigement inhoudt, wat later door de Russische minister weer pertinent werd ontkend. Overigens de verdwijning het Westduitse politieke toneel ook al neemt hij geen plaats op de presidentszetel slechts een kwestie van tijd. De meerderheid in de fractie lijk niet bereid Adenauer ook bondskanselier te laten, vooropgesteld dat de CDUCSU dan in de algei verkiezingen opnieuw zou winnen. Men is van mening dat er jonge mi roer van het schip van staat in handen moeten krijgen. De CDUCSU moet de komende twee jaar bewijzen, dat partij en de politiek die zij tien jaar lang met zoveel succes hebben gevoerd, staan of vallen met de (dan) 85-jarige Dit moet een onderdeel worden alle afspraken, die hoofdbestuur fractie met Adenauer zullen maken ie voortzetting van zijn arbeid als bonds- sanselier. Het Adenauer-tijdperk nadert, ondanks de onverwachte omhaal van de bondskanselier, zijn einde. De volgende taak van de partij is het vinden van haar derde presidents-kandi- daat. Ook minister Etzel (die de voor keur van Adenauer geniet) wil liever in de actieve politiek blijven. Dr. Gersten- maier, voorzitter van de Bondsdag, blijft ook liever zitten waar hij zit. De blikken richten zich thans Karlsruhe, naar de president va constitutionele hof, dr. Gebhard Mttl- ler, vroeger premier van Baden- Württemberg. Ook wordt gekeken naar Bonn, naar prof. Martini, de lijf arts van Adenauer, die ook voor een eventuele kandidatuur in aanmerking schijnt te komen. De kansen van de sociaal-democratische kandidaat, prof. Carlo Schmid, zijn m- aanzienlijk gestegen, tenzij ook in Bundesversammlung" de partij discipline zegeviert en de CDUCSU er met hulp van haar coalitiegenote „Deut sche Partei" in zal slagen, met een meer derheid van 17 stemmen (van de rond 1050 stemmen) haar kandidaat, hoe die ook moge heten, in de „Villa Hammer. schinidt" te brengen. Herter, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, merkte tijdens de plenaire zitting van gisteren in een felle redevoering op, dat het voorstel van Rusland neerkomt op het herstel van de situatie van november 1958, toen Rusland de Berljjnse crisis veroorzaakte co erop aandrong, dat haar voorwaar den voor 27 mei 1959 aanvaard zouden worden. „Wij zijn niet bereid te onderhandelen met een dreigement boven on6 hoofd en ilk hoop, dat de Russische regering haar standpunt spoedig zal herzien", zo luidde de verklaring wan Herter. Ook de Engelse minister van buiten landse zaken. Selwyn Lloyd, nam geen blad voor zijn mond: „Als Gromyko ons wil dicteren, dan vergist hij zioh toch lelgjk in het karakter van de mensen waartegenover hij staat. Zijn wijze van aanpak maakt geen indruk op ons". De belangrijkste punten van het Russische voorstel, die felle weste lijke reacties heeft uitgelokt, zijn: (Zie vervolg op pagina 4) de verf voor het schilderfeest SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boakja 'gezelligheid door kleur* (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 3 4 Nieuwe R(jn 49 Zomer terug (Van onze weerkundige medewerker) Wij hebben enkele zeer koele juni dagen achter ons liggen, waarbij op de meeste plaatsen als gevolg van buien aan de droogteperiode een einde kwam. In het afgelopen het het ons land, waar plaatselijk vanmorgen meer dan 20 mm regen werd gemeten. De barometer is ook bij ons belangrijk gaan stijgen doordat het Azoren-hoge- drukgebied in de richting van West- Europa is getrokken. Boven Engeland nadert een zwak warmtefront dat ons wellicht morgen bereikt met tijdelijk iets meer bewolking en gevolgd door warmere lucht. De regenknnsen blijven de eerstkomende dagen klein. Het is waarschijnlijk dat de temperatuur za terdag bij ons al weer tot ruim 20 gr. C. zal oplopen, hetgeen betekent dat wij opnieuw een kans op een weekend met zomers karakter maken. Droog weer De Bilt verwaoht tot t genavond: Droog 3 perioden. Zwakke wind. De zelfde temperaturen als van daag of iets hoger. (Opge maakt 11.15 uur). ZON EN MAAN uur, onder 20.59 uur; Maan onder 14 juni Eerste zonnige

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1