ïlicmuc geihscife (üourant Bommenwerpers weg uit Frankrijk Parijs eist zeggenschap over kernwapens WIND JAAGT VUUR DOOR BOS EN HEIDE Onderzeeër lanceert eerste postraket Eerst erkenning rechten dan pas topconferentie Zeven mensen net op tijd uit brandende liavezatlie Raketvliegtuig X-15 maakt de eerste vlucht Engeland waarschuwt i.z. geweld in Nieuw-Guinea DINSDAG 9 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Ad verten tle-afdellng Tel. 81441. ADVERTENTIES: 10.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58930. Veertigste jaargang no. 11583 CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StantvasUcfj is qfjeblma mijn hert in tegljenspott" Hoofdredacteur: Or. B- DIEMER B. ROOLVINK Onbillijk SYSTEEM Zie pagina 5 Amerikaanse atoomdepots geweigerd In de buurt van Frankfort is men bezig met de bouw van de eerste Westduitse atoomreactor. Deze foto montage brengt in een beeld hoe men zich deze voorspelt: een 50 meter lange cilinder zal voor de helft in de grond verzonken zijn. In het onderste ge deelte, dus diep onder de grond, be' vindt zich de atoomreactor. Een gas- dichte mantel van gewapend beton omgeeft het geheel om alle gevaar bij voorbaat uit te sluiten. DE AMERIKAANSE atoombommenwerpers, in het NAVO-land Frank rijk gestationeerd, zullen naar een ander land waarschijnlijk Duitsland worden overgebracht. Dit wordt vernomen uit Franse re geringskringen. In een gisteren uitgegeven communiqué van het geallieer de hoofdkwartier in Europa wordt slechts gesteld: „Aandacht zal worden geschonken aan maatregelen ter verzekering van de doeltreffendheid der in Frankrijk gestationeerde geallieerde eenheden". Het is bekend, dat generaal Norstad zich reeds geruime tijd zorgen maakt over de gevechts kracht van de jachtbommenwerpers, gestationeerd op vliegvelden langs de Duitse grens. In geval van oorlog moeten deze toestellen opstijgen van de Franse bases en in Duitsland hun atoombewapening ophalen. Waarnemers zijn van mening dat dit onmogelijk zal zijn in oorlogstijd. Aangenomen mag worden dat het besluit van het geallieerde hoofdkwartier verband houdt met de Franse weigering, depots atoom ladingen op Frans gebied toe te laten. Het Franse standpunt is niet gewijzigd sedert generaal De Gaulle verklaarde, dat Frankrijk een stern dient te hebben bij het gebruiken van niet-Franse atoom bommen,, die in Frankrijk zijn opgeslagen. Ook wil Frankrijk mede beslissen over het gebruik van raketten, die vanaf Franse bases moeten worden gelanceerd. De Franse regering heeft inmiddels ver klaard, dat met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië besprekingen worden gevoerd, over de opslag van atoomwapens. In een communiqué wodt gezegd, dat deze besprekingen „zeer bihnenkort hun beslag zullen krijgen. De Franse regering beschouwt de besprekingen van essentieel belang, maar er is geen sprake van nieuwe taoor de grote droogte van de laatste dagen heeft het vuur, aangewakkerd door een krachtige wind, grote oppervlakten bos en hei de vernield. Op de Veluwe bij Olde- broek, waar 200 ha heide in lichter laaie stond, liep de Prinses Margriet kazerne zelfs enige tijd gevaar. Verder woedden bos- en heide branden bij Havelte, Beek, Tilburg en Beekbergen. In de laatste gemeen te ging een zomerhuisje in vlammen op. De brand, die gistermiddag omstreeks half twee op de Oldebroekse heide uit brak, nam in korte tijd een ongekende omvang aan. Het vuur ontstond tijdens militaire oefeningen op de zogenaamde schiethei. Gezien de grote droogte van de afgelopen dagen, waren schietoefeningen met fosfor- en rookgranaten reeds verbo den. Men werkte daarom met brisantgra- naten, die alleen een scherfwerking heb- Niettemin hebben deze granaten brand veroorzaakt. De brand werd bestreden door de brandweren van Doornspijk en Oldebroek, het burgerpersoneel van het artillerieschietkamp en militairen van de 101e genie gevechtsgroep en de 32e afde ling artillerie. Het blussingswerk in het zogenaamde doelgebied was echter onmogelijk door de aanwezige ononplofte granaten. Door de krachtige cn steeds draaiende wind was de strijd tegen het vuur niet gemakkelijk. De genie trachtte door het graven van brede brandgangen het vuur in te sluiten. Op een gegeven ogenblik was het niet onmogelijk, dat het vuur de Prinses Mar grietkazerne te Wezep zou aantasten. Door het stichten van een tegenbrand wist men het gevaar te bezweren. Om ongeveer zeven uur 's avonds was men de situatie meester, nadat een fikse regenbui was gevallen. Niet minder dan 450 personen hebben deze enorme heidebrand bestreden. De nablussing nam nog enkele uren in beslag Bij Havelte bonden ongeveer 300 mi litairen de strijd tegen een heidebrand aan, die gistermiddag omstreeks half twaalf was ontstaan. De brand woedde op het oefenterrein van de legerplaats Steenwijkerwold bij Havelte. Het v nam voortdurend toe en spoedig m ten bulldozers worden ingezet. Om vier uur was men de brand ei meester. Vier hectare heide was t zwart geblakerd. Door het doortastend optreden van groot aantal militairen kon bij Beek zuiden van Nijmegen een fel om zich heen grijpende bosbrand tot een hectare wor den beperkt. Het is ook aan de militairen te danken, dat twee huizen werden gered. Het gelukte het vuur tot staan te bren gen op een afstand van slechts 25 meter van de woningen, die inmiddels waren ontruimd. Het blussen, in samenwerking met zes brandweren uit de omliggende gemeen ten, nam enige uren in beslag. Tussen Tilburg en Gilze brandde giste ren 20 ha heide af. Een vliegtuig van de basis Gilze Rijen ontdekte het vuur om half drie en meldde de brand per radio Het toestel loodste later de brandweer van Tilburg door het bos- en heidegebied, waar het moeilijk is zich te oriënteren Om zes uur was de brandweer nog bezig met de nablussing. In het vakantieoord Zomeroord te Beek bergen brandde een houten huisje tot de grond toe af. Een inValide meisje kon nog net op tijd door onwonenden in haar wa gentje uit het fel brandende huisje wor den gereden. Zij was alleen thuis en ont dekte de brand pas, toen de keukendeur al vlam had gevat. Door de rondvliegende vonken geraakten ook het bos in de omgeving en een ander zomerhuisje op een afstand van ongeveer dertig meter in brand. De brandweer van Beekbergen zag ge lukkig kans het vuur in de kie Ook op het Atlantische congres in Londen is het overplaatsen vat atoombommenwerpers ter sprake gekomen. Generaal Bilotte van de Franse delegatie verklaarde: „Wij achten het onjuist dat Amerika de verantwoordelijkheid draagt voor dt defensie van het Franse grondge bied. Wij wensen een globale strate gie, die door alle leden van het At lantisch bondgenootschap kan wor den gecontroleerd. Generaal Bilotte, voormalig stafchef van De Gaulle en oud-minister var fensie, zei verder: „Generaal De Gaulle kan niet instemmen, kan niet akkoord gaan met een situatie, waarbij Frankrijk al haar verantwoordelijkheid voor de Franse veiligheid opgeeft en wij de Franse delegatie op het Atlantisch con gres zijn het daar volkomen mee Reeds eerder had de Franse generaal Charpentier geprotesteerd tegen de be perking van kernwapen-geheimen tot Amerika en Engeland. Hij hekelde de sfeer van wantrouwen en de verspil ling van energie, die door deze geheim houding in de NAVO ontstaat. De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, zei: „Indien in Europa voorraden atoomwapens worden aangelegd, dan moeten de Europese landen daarover mcdc-zeggenschap hebben." Afgewacht moet worden of het ge matigde standpunt, dat door het me rendeel van de N.A.V.O.-bondgenoten wordt ingenomen, te verenigen is met de Franse zienswijze. Een kans op een vergelijk is uitgesloten, tenzij de Franse regering haar standpunt wij zigt. Zoals bekend verbiedt de Ame rikaanse atoomwetgeving het mee delen van atoomgeheimen aan vreem de dus ook bevriende mogend- Vrouw door brand om gekom en Vannacht is in Delft overleden de 67- jarige mevrouw C. VlietKamphof, die gistermiddag in brand was geraakt toen zij met haar schort een pan met aard appelen van het gas pakte. Haar man en een omwonende dame wisten het vuur te doven, maar ze had inmiddels der- mate ernstige verwondingen opgelopen, dat zij is overleden. Enorme rookwolken uitstotend, jagen de startraketten van de Regulus de postraket de ruim te in. Zij geven de grote raket de eerste stoot. Hun werk wordt tijdens de vlucht door een straalmotor overgenomen. Het projectiel wordt draadloos bestuurd. BLIKSEM DOODT 130 SCHAPEN Bij een hevig onweer in de Alpen in Zuidoost-Frankrijk zijn gisteren 130 scha pen door de bliksem gedood. De herder Jean Dominique had zijn 180 schapen onder een grote boom in de nabijheid van Vars, op een hoogte van 2500 meter, bijeengedreven, toen het onweer begon. De bliksem trof de boom plus 130 scha pen. De herder kwam eraf met senschudding. 3.000 brieven in Florida „geland" voor het eerst drieduizend brie ven per raket verzonden. De raket een Regulus van de Amerikaanse marine werd vanaf de onderzee boot Barber „ergens op zee" gelan ceerd en arriveerde 22 minuten later ■-op de marinevliegbasis Mayport bij I Jacksonville in Florida. De snelheid Westelijke eisen in Genève: van het projectiel, voorzien van een landingsgestel, werd afgeremd door een parachute. De afstand van de eerste postlevering sr raket werd niet vermeld in de bi kendmaking van het Amerikaanse depa: ;ment van posterijen. Op het vliegveld stond personeel va de posterijen gereed om de post uit t laden en onmiddellijk voor verdere ve: zending zorg te dragen. van de drieduizend brieven wa geadresseerd aan president Eisenhower. verige brieven waren bestemd kabinetsleden, congresleden, gouverneurs de Amerikaanse staten en de PTT- directeuren in de 90 landen, aangesloten bij de Wereld Post Unie. Arthur E. Summerfield, directeur v de Amerikaanse posterijen, had reeds het begin van dit jaar gesproken over mogelijkheden van een regelmatige post- verbinding per raket. verklaarde destijds, dat in korte „uw post binnen enkele uren worden verzonden van New York Californië, Engeland. India of Australië iet geleide projectielen". De eerste postraket heeft, zo zei Sum merfield gisteren, waardevolle inlichtin- verstrekt voor de postdienst in de toekomst. DE WESTELIJKE ministers heb ben gisteren de Russen schrifte lijk hun wensen overhandigd, die in het slotcommuniqué vermeld dienen te worden en voorwaarden zijn voor het houden van een topconferentie. Deze eisen zijn: 1. erkenning van de westelijke be zettingsrechten, 2. de Russen moeten de vrije toe gang tot Berlijn waarborgen. Het We6ten zou op zijn beurt bereid zijn tot de volgende concessies: a. beperking van de westelijke propagan da in West-Berlijn en van hetgeen de Russen ondermijnende activiteit hebben genoemd; van hun kant moeten de Rus- Groot verlies voor Twenthe In de afgelopen nacht is een groot deel van een van de laatste oude ha- vezathen van Twenthe door brand verwoest. Tegen half twaalf brak, waarschijnlijk door kortsluiting, brand uit op het landgoed Herinckhave te I Albergen (gem. Tubbergen). Het vuur I werd ontdekt door twee Hengelose I kooplieden. Er werd onmiddellijk alarm geslagen. Zeven slapende mensen bevonden zich in het huis, namelijk de 85-jarige douai' rière Th. von Bönninghausen-ridder De der Schueren, haar kleinzoon Lotha oud vijftien jaar, dr. Wiemeyer en zijn i echtgenote en het echtpaar Van der Sluis een acht weken oude baby. Met te, maar nog juist op tijd konden allen zich in veiligheid stellen. e achterzijde van de zeventiende- .vse havezathe brandde weldra als fakkel. Enkele uren hadden de brand en van Tubbergen en Almelo nodig het vuur te bedwingen. De have zathe moet als verloren worden be schouwd. Het oudste deel brandde geheel uit en het uit 1742 daterende frontgedeelte werd onherstelbaar beschadigd. Van de inven taris ging zeer veel verloren. Daarbij waren waardevolle schilderijen en een uitgebreide zestiende-eeuwse bibliotheek. Reeds eerder, op Koninginnedag, was er een brandje ontstaan als gevolg van kortsluiting. De studenten-weerbaarheid uit Leiden, Delft, Utrecht en Am sterdam gaan donderdag in Pa rijs paraderen voor generaal Norstad van de Navo. Vandaag vertrokken de 200 man n< Frankrijk. Gisteren werd op het terrein van de Amster damse Oranje-Nassaukazerne geëxerceerd. Er zijn al frambozen Op de veiling in Kapelle-Biezehnge ziji gisteren reeds frambozen aangevoerd, terwijl ze over het algemeen pas in de laatste helft van juni ter veiling komen. De prijs liep van 58 tot 90 cent per doos sen dergelijke maatregelen in Oost. vaststelling van een plafond voor wes telijke troepen in West-Berlijn; aanvaarding van de Oostduitsers al» agenten van de Russen voor de con trole op de toegangswegen. Verder heeft het Westen nog voorge steld een commissie van de Grote Vier in het leven te roepen met mogelijke verte genwoordigers van West- en Oost-Berlijn. Deze commissie moet toezicht houden op de naleving van de afgesproken overeen komst. t is de bedoeling van de westelijke landen, dat de voorgestelde regeling van kracht is tot de Duitse hereniging een feit is. Na afloop van de conferentie van gis teren heeft een Rus meegedeeld, dat het van de conferentie in zicht is. Wes telijke diplomaten beschouwen deze dedeling echter al6 prematuur. Het is onmogelijk, dat de Russen munt w slaan uit het ongeduld, dat over de m tersconferentie Is ontstaan en het Westen willen dwingen hun opvatting topconferentie te aanvaarden. Inmiddels is in Genève na lange tijd van onderbreking de conferentie tussen Amerika, Engeland en Rusland over hef staken van de kernproeven hervat. Tij. dens dit eerste overleg is geen akkoord bereikt. Het overleg is vandaag voort gezet. Van westelijke zijde is voorgesteld technische commissie het toezicht op proeven op grote hoogte te laten bestu deren. Waarschijnlijk zullen de Russen dit voorstel wel accepteren. Branden in Den Boscli en Qis ter wijk In een open houtopslagplaats i N.V. Van Swaay-Gips in Den Bosch is gisteren brand uitgebroken. Grote hoeveelheden al dan niet gecreoso- teerd hout gingen verloren. Bij de blussing werden enkele brandweerlieden bedwelmd door de hevige rookontwikke- Vannacht om half drie is brand uit gebroken in de opslagplaatsen van de N.V. Nederlandse wolwasserij en carbo- niseerderij te Oisterwijk. Door de sterke wind werd het vuur aangewakkerd dat spoedig de vlammen hoog boven de gebouwen uitsloegen. De brandwee^ slaagde erin binnen het uur gevaar voo uitbreiding te voorkomen. MILITAIR AL ENKELE DAGEN SPOORLOOS De sergeant-vlieger A. Meerholz is sinds zaterdag van de basis Woensdrecht ver dwenen. nadat hem acht dagen streng ar rest was opgelegd. Hij had een officier toestemming geweigerd zijn kastje te doorzoeken. Men verdacht hem ervan voor een krant als tipgever te hebben dienst gedaan. Wegens de weigering kreeg hij-straf. Als de sergeant niet in over spannen' toestand is weggelopen, zal hij wegens desertie worden berecht. NEGEN DAGEN OP EEN KOTSBLOK De vijftienjarige Ursula Bauer uit Salzburg heeft een angstig, eenzaam overleefd. Zij was vrijdag 29 alleen een wandeling in de bergen bij Salzburg gaan maken. Onderweg gleed zij uit en kwam op een over een kloof hangend rotsblok terecht, vanwaar :ij echter geen kans zag naar de weg terug te klimmen. Negen dagen heeft zij moederziel alleen op dat rotsblok gezeten. Zij hield zich leven met wat mos dat op de berg- nd groeide. Zondag werd zij bij toeval ontdekt en kon een inderhaast georgani seerde reddingsexpeditie haar uit haar benarde positie verlossen. Zij was vol ledig uitgeput. ZON EN MAAN Woensdag 10 juni: Zon op 4.21, onder 20.58; Maan op 9.24, onder 23.51. 14 juni eerste kwartier. Het Amerikaanse raketvliegtuig X-15 dat bedoeld is om in de toekomst te worden gebruikt voor ruimtevluchten met mensen aan boord, heeft gisteren op de vliegbasis Edwards in de staat Californië met goed gevolg zijn eerste zweefvlucht gemaakt. Het vliegtuig werd gelan ceerd door een bommenwerper van het type B-52, op een hoogte van elf kilometer. De X-15 maakte een zweefvlucht van ongeveer vijf minuten en land de daarna met een snelheid van on geveer 370 kilometer per uur op de bodem van een drooggelegd meer. Het toestel had geen brandstof aan boord en landde op speciaal voor deze gelegenheid gebouwde ski's. Het was de lucht ingebracht, vast gemaakt onder de vleugels van de bommenwerper. (Op pagina 7 vindt u een uitvoe rige beschouwing over de X-15, zijn bemanning en de plannen die men met het raketvliegtuig heftft.) Koelte maar ook schijn zonne. (Van onze weerkundige medewerker Het regenfrorvt dat gistermiddag onze omgeving bereikte, heeft enige verade ming in de droogteperiode gebracht, al waren de neerslaghoeveelheden nog vrij klein. Het vliegveld Ypenburg kreeg 6 mm-, Dordrecht 4 mm r^gen. Dit regentje heeft slechts twee tot vier centimeter van de droge grond kunnen bevochtigen. Het front was vanmorgen ons land al gepasseerd en wordt gevolgd door polaire lucht, waarin flinke opklaringen voor komen. Ook morgen is een vrijwel zelfde weertype te verwachten, met slechts op enkele plaatsen een bui en een tempera tuur die in de middag tussen 16 en 18 gr. C. schommelt. Ten westen van Ierland komt een nieuwe depressie naar het oosten, maar deze zal niet voor donder- dagavond invloed op het weer bjj ons kunnen uitoefenen. Koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Koudere nacht. Morgen overdag onge- veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11J5 nur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Eindh Zd Limib Helsinki Stockholn Oslo Londen Luxemb Parijs Bordeaux Frankfon MUnchen Zürich h bew onbew 1 bew o DE INDONESISCHE minister van buitenlandse zaken Subandrio heeft te Londen de verzekering van zijn regering herhaald, dat zij geen ge weld zou gebruiken bij haar aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. Dit geschiedde in een onderhoud van drie kwartier van Subandrio met de Britse staatssecretaris voor buitenlandse zaken, John Profumo. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelt voorts mede, dat Profumo Suban drio had medegedeeld, deze verklaring te aanvaarden als de vastgestelde politiek der Indonesische regering. Hij was blij deze verzekering te horen herhalen. De Britse regering zou zo maakte Profumo duidelijk zeker niet aan Indonesische zijde staan, als de In donesische regering haar toevlucht zou nemen tot geweld om deze zaak op te Elke levering van Britse wapens of uitrusting aan Indonesië geschiedde na tuurlijk op voorwaarde, dat zij niet zou den worden gebruikt voor agressieve doeleinden. Subandrio brengt een tweedaags be zoek aan Londen op doorreis van de Ver enigde Staten naar Kaïro. Voorzitter van de te Londen opgerich te Indonesische commissie voor goede- renuitvoer naar West-Europa wordt mr. Sujono Martowardjojo, vice-voorzitter dr. Jusuf Ismail, leden dr. Kusnjawi dr. Rachmat Saleh. Zij heeft nog niet besloten op welke goederen zij zioh zal De Indonesische ambassade te Lon den heeft bekend gemaakt ,dat de Ne derlandse handelsondernemingen Maintz en Co.. Hagemeyer en Co., Tels en Co., Güntzel en Schumacher, Deli-Atjeh en Brandon Mesritz en Co. krachtens de r.ationalisatiewet worden overgenomen door Indonesische staatsvennootschappen en dat de schadevergoeding zal geschie den in overeenstemming met die wet. Het Indonesische ministerie van voor lichting verklaart, dat het aantal doden bij de treinramp in West-Java 92 be draagt, dat der gewonden 114. Onacht zaamheid van ambtenaren zou de oor- Het reusachtige stadion, dat te Dja karta op Russisch krediet gebouwd wordt, zal 100.000 mensen kunnen bevat ten. De kosten moeten in 12 jaar worden terugbetaald in de vorm van copra, olie, sisal, thee, hout of inwisselbare deviezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1