Realistisch volksdrama een ideale opvoering Ook in Praag heeft men nog wel bepaalde vrijheden ill Sassenlieimse speeltuin muzikaal actief Dokter C. W. Ouderkerk le°;t „zeepraktijk" neer NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 8 JUNI 1959 Festival in Tsjechische hoofdstad (VII) Juni 1959 ll/TEN KAN het Praagse Lentefestival echt geen -L'-l verwijt maken van bekrompenheid of be perktheid. In het Westen krijgt men zo gauw de indruk van een zodanige overheersing van het communisme, dat daar in Praag niets meer mo gelijk zou zijn. De muziekautoriteiten in Praag hebben er echter voor gezorgd ook werken op het programma te plaatsen die volgens de communis tische ideologie niet tot de goede, volkseigen kunst kunnen behoren. En als zodanig heeft men in Praag een grote vrijheid, welke men bovendien graag neemt, daar de communistische levensbe schouwing echt maar het bezit is van een klein deel van de Tsjechoslowaakse bevolking. Een heel klein deel zelfs. Men vergist zich als men denkt dat dit verzwegen moet worden: de Pragenaar komt er eerlijk voor uit. Misschien is hij er zelfs nog wel trots op ook. twaalf- Alban Berg „Wozzeck", waarvan de tekst is sa mengesteld uit nagelaten fragmenten van de jong gestorven dichter Georg Büch- ner. Een bijzonder navrant volksdrama, fel getekend, schetsmatig maar realis tisch. Hier is het lijden van de primitief- gevoelige, geestelijk-achterlijke, trouw- hartig-eerlijke volksmens gegeven. De hoofdfiguur is de soldaat Wozzeck, die zich alle gecommandeer laat welgevallen, die alle gespot over zich heen laat gaan, maar zijn zelfbeheeersing verliest als de beter-gesitueerde tamboer-majoor met succes een poging aanwendt om hem de jonge zinnelijke vrouw, met wie Wozzeck samenleeft en bij wie hij een kind heeft, te ontfutselen. Dan ontdekt men de na tuurmens. die zich niet kan uitdrukken maar alleen volgens zijn instincten leeft. In een vlaag van waanzin vermoordt hij Marie en te slotte verdrinkt hij zelf. gibt mir kein Mensch nix dazu„Ook het naslaan van de Bijhei de boete: „Heiland, ich möchte Dir Füsse salben" is door Alban Berg 'lledig uitgewerkt Typeringen WIE HET GEGEVEN van Büchner leest denkt aan een Vincent Gogh en wie de muziek van Alban Berg hoort ontdekt, dat Berg hier slechts tot muzikale typeringen kon komen, ringen van individuen, waarbij hij veel volksritmen moest gebruiken om tot dii realistische kracht van een Büchner t< komen, zoals b.v. bij de scène als Marie de soldaten ziet langs marcheren: „Sol daten, Soldaten sind schone Burschen". Een even fel als aangrijpend slaapliedje zingt Marie voor haar kind, dat ze buiten echtelijk van Wozzeck heeft gekregen: „Komm, mein Bub. Was die Leute len Bist nur ein arm' Hurenkind und machst deiner Mutter doch so Freud mit deineni unchrlichen Gesicht. Eia popeia.Madel, was fangst du jetzt an? Hast ein klein' Kind und kein' Mann! Ei, was frag ich darnach, sing ich die ganze Nacht: Eia popeia, mein fuga entonige thema's), Jaroslav Krombholc, de leider van het Nationale Theater in Praag, die tijdens het Lentefesti val een prachtige opvoering gaf van de opera „Wozzeck" van Al ban Berg. Tijdens het Holland Festival zal Krombholc de opera „Katja Kabanova" van Janacek dirigeren. in de psychologische typering hlec' hij achter bij Büchner. Het geheel is echter van een aangrij pende kracht en ik ben er erg dankbaar dit in Praag te hebben kunnen zien. enorm werk hoort en ziet men niet zelden, enorm ook wat de bezetting be treft. Jar. Krombholc )ANKBAAR WAS IK OOK voor de manier waarop dit werk is uitgevoerd door het Nationale Theater te Praag on der leiding van Jaroslav Krombholc. 41-jarige leider heeft een zo gespan- »n zo gaaf-muzikale uitvoering van opera gegeven, dat men hem zo als opera-dirigent naar Nederland zou wil len halen. In het Holland Festival zal hij hier trouwens de opera „Katja Kabano- van Janacek dirigeren. Een to de kleinste details gaaf spelend opera- orkest, een volkomen beheersen vai kale stroming van het werk en volmaakt aanvoelen van de expressie- Dgelijkheden, het alles kan slechts be kt worden door een zeer groot kunste- ar. door een leider van formaat. En dat Jaroslav Krombholc. Daarnaast s dan nog prachtige operazangers als de "ton Ladislav Mraz (als Wozzeck), de .r Viktor Koci (als zijn vriend An 0, de dramatische sopraan Aleni Mikova (als Marie), de alt Zdenka Hrnci rové (als Margret) en de tenor Ivo Zi- dek (als de tamboer-majoor) Hier stond iet volle muzikantendom uit Praag op top-niveau. Dat de première van de opera „Miran- dolina" van de uitgeweken Tsjech Bohu- slav Martinu (geb. 1890), die thans in tserland leeft, net na mijn vertrek uit Praag viel, betreur ik, maar door dit is toch ook wel de vrijheid in Praag aangetoond, dat men het werk van uitgeweken Tsjech op het program- plaatst :n aanzien van de eigcnlandse mu zlekproduktic mag men de Tsjechen igenlijk niet gelijk stellen met een volk als b.v. de Polen. In feite zijn de Polen veel meer internationaal ingesteld en hebben ze wel een enorme muziekcul tuur, maar zijn minder aan een typisch eigenlandsc kunst gebonden. De mi van de moderne Tsjechen is bodemvast. men voelt er de sfeer van het ceu oude Praag in, men hoort er bet ruisen van de Moldau in, men vindt er telkens weer die schat van volkscultuur in terug. F.n juist die elementen bepalen het ditic-gebondene van de moderne chische muziek, een gebondenheid c gens die de componisten veel dichter bij het volk doet leven dan in welk i land ook. Elke Tsjech kent zijn opera s. of ze nu door Smetana, Dvorak, Janacek of Paucr geschreven zijn dan zou ik wel eens willen weten welke Nederlander zijn eigcnlandse opera' Bovendien staat de kunstenaar in Tsje- chnslnwakije hoog aangeschreven, Hij de man die schoonheid brengt in een v reld, waarin toch altijd de nodige span ning is, de spanning om wat er nog I gebeuren, de spanning om de politi situatie in een land dat industrieel zo enorm rijk is, rijk kan zijn. En daarom ook is er die hunkering naar de schoon heid van de kunst, daarom ook zijn de concertzalen altijd vol. En men kan het Praagse Lentefestival zien als een brand spiegel. waarin alle stralen van het mu zikale Praag samenkomen. In de eeuwen oude stad aan de Moldau is dit jaarlijkse feest een cultureel hoogtepunt, niet al leen nationaal, ook internationaal. He laas, men heeft de vergissing begaan Tsjechoslowakije bij het Oosten te reke nen, het hoort bij het Westen. Corn. Basoski. HILLEGOM Slotavond van de G.J.C. driehonderd mensen warei de gre long bijeen op de slotavond van de GJC. In zijn openingswoord wees de voor- bter, de heer J- Dijkstra, erop. dat het jeugdwerk nu in meer geordende banen gekomen en de waardering uit de ge- >ente daarvoor groeiende is. Een ver heugend verschijnsel, dat moed geeft de toekomst. Dit jeugdwerk ver- t aller belangstelling. De voorzitter van mening dat de benoeming van jeugdouderling veel goeds zou kun- bewerken. De voorzitter heette in het bijzonder ds. C. L. Timmers uit Am stelveen welkom. Na de pauze ds. A. K. Krabbe, die niet eerder aanwezig kon Toen volgde een programma van ernst i vrolijkheid. De jongensclub (12—16 jaar) zette het in. Zij kwam op in ko- akkenuniform Als een zanger een fout naakte werd hij „geliquideerd", zodat er ;een één meer overbleef. Geheel in de tijl van het tegenwoordige Russische „systeem zelfbekentenissen waren niet vergeten. De leden van de meisjes- en jongens- clubs deden enige volksdansen. Ds. Tim- Amstelveen sprak over „Op de plaats rust?" Hij stelde, dat in de va ra ntietijd het verenigingsleven wel rust nag hebben, maar dat het geloofsleven ?een stilstand kerat. De aanwezigen zcfi- *en: „God roept en wat de mensen scheidt, dat zij geen scheiding meer." Na de pauze volgden Jiddische volks dansjes, waarvan de tekst was opgenomen op de bandrecorder, G. Oudakker kwam „Canon zingen", Beb van Pol met aardige voordracht en de eigen band de G.J.C. liet de aanwezigen lachen door de wijze waarop zij uit een oude kist nog muziek wisten te toveren. studenten, Jan en Piet, voerden een klucht in 1 bedTijf op. Ds. Krabbe sprak het slotwoord, OEGSTGEEST Jaarvergadering van de voetbalvereniging In Het witte Huis hield de voetbalver- eniging „Oegstgeest" haar jaarlijkse al- ledenvergadering. Na een ope ningswoord van de voorzitter, de heer W. Versteeg, volgden notulen en verslag van penningmeester en van poolcommis- sans. In het geheel is nu door de leden voor f 1250 voor de vereniging bij el kaar gepoold. In het jaarverslag van de voorzitte: werden de overleden leden herdacht. Hij nam de prestaties van de elftallen onde de loep. Het eerste elftal nr. 3; het 2i elftal kampioen; het 3e elftal nr. 5; ju moren nr. 5, adsp. kampioen. Voor wa betreft het terrein zei de voorzitter da een commissie van de gemeente het ter rein in het vervolg zal keuren. Eén de zer dagen zal met de werkzaamheden aan het terrein worden begonnen; wordt het geëgaliseerd en gedraineerd. De kascommissie had enkele vragen over het bijhouden der boeken. Penning meester en bestuur kregen enige wenken het nieuwe jaar. De commissie, de A. Linch en E. A. de Wekker, werd dank gebracht voor het uit slag. Wegens de .groei van de vereniging werd besloten, het bestuur met twee le den uit te breiden. Samenstelling: W Versteeg, voorzitter, A. Soet, secretaris, J. v. d. Noort, penningmeester, J. Hoo- gewoning, 2e secretaris (nieuw), C. de Bekker, 2e penningmeester (nieuw), H. Huren, commissaris, W. Verbooy, com- ZOETERWOUDE Dodelijke val Mevrouw Vivéen-Mulder uit Den Haag. die vorige week enkele dagen in Zoe- terwoude bij haar ouders verbleef, is daar bij het verrichten van huishoude lijke werkzaamheden zo ongelukkig van een keukentrap gevallen, dat zij mat een schedelbasisfraotuur naar het academisch ziekenhuis te Leiden moest worden over gebracht. Nadat zij van donderdag af be wusteloos in het ziekenhuis had gelegen, is zij in de afgelopen nacht zonder bij bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Als tragische bijzonderheid geldt, dal de echtgenoot de verongelukte vrouw had aangemoedigd enkele dagen naar haar ouders te gaan, omdat hij bij wijze van verrassing gedurende haar afwezigheid een televisietoestel in zijn woning wilde laten installeren. Kleuter verdronken Gistermiddag drie uur was de 2'/2- jarige Cornelis Paardekooper in de Noordbuurtsevaart te Zoeterwoude voor zijn ouderlijke woning met enkele vriend jes aan het vissen. De vriendjes gingen kort daarop elders spelen en toen men de kleuter ging zoeken, vond men itoeltje drijvend op het water. De gedachte aan een ongeluk kwam eerst later; de gewaarschuwde politie hoefde slechts kort te dreggen om het levenloze lichaampje boven water te brengen. VOORHOUT Gezellig tuinfeest In de tuin van de Hervormde pastorie te Voorhout is zaterdag een geslaagd tuinfeest gehouden, dat jong Hervormd Voorhout in een gezellige kring bijeen heeft gebracht. W. de Jong en zijn echtgenote konden 's avonds elf uur op een geslaag de dag terug zien. In de middaguren vas de schooljeugd geweest, die met gan- :ebord in het open veld en andere spelen le uren tot minuten maakte, 's Avonds :wamen de trouwe gasten van de in stuif, die enkele schetsjes opvoerden. Een gezellige theetuin zorgde voor de inwen- is en enkele wedstrijden in sjoe- ballegooien completeerden het feest. Spannende puzzelrit Eenenveertig automobilisten zijn zater dag gestart voor een geslaagde puzzel- uitgeschreven en georganiseerd door de V.V.V,-Voorhout. Het parcours was gewikkeld en slechts acht deelnemers den het zodanig uit, dat zij voor prij- •n in aanmerking kwamen; de overigen hadden één of meer controleposten ge- Toen na afloop in café De bonte Koe de kaarten waren ingeleverd, bracht de oorzitter van de Voorhoutse V.V.V. de heer C. Ph. F. Zeiler, dank aan allen. hadden meegeholpen de puzzelrit te doen slagen. Burgemeester Smolders reikte aan de volgende winnaars prijzen Visser Sassenhim (wisselbeker bare radio). N. Steehouwer Lei den, L. Visser Lisse. C. F. van Leeuwen Schulte jr Voorhout, G. Wijntjes Sassenheim, - Botsing Op de Rijnzichttveg is een Leidse brom fietser gistermorgen in botsing gekomen met een bestelauto uit Woerden. Schaaf wonden en schade waren het gevolg. Amerikaans bedrijf te Zutpben Hot Amerikaanse Lovable-concern heeft te Zutphen een fabriek gevestigd me personeel van 150, dat tot 500 zal worden verhoogd; het concern heeft de laatste drie jaren 16 fabrieken van dameslingerie opgericht. „Beatrix' met „De gouden draad SPEELTUINVERENIGINGEN zijn in sociaal en zelfs in pedagogisch op zicht buitengewoon nuttige instellingen. De uitvinder(s) ervan be hoort!-ren) in dankbare gedachtenis te worden gehouden. Ook in Sassen heim bestaat er zo'n jongemensen-lievend instituut. De belangstelling van deze „Beatrix" is veelzijdig. Zo heeft zij, onder meer, een operette club voortgebracht. Zaterdagavond waren wij, en met is vele Sassenheimse vrienden en belangstellenden, zittend in het gast vrije K.S.A.-gebouw, getuige van de opvoering van „De Gouden Draad". Dit werk is geen kinderoperette in de gewone zin, al zijn de verschillen er mee niet zö opvallènd. De officiële ondertitel luidt: „Toneelstukje voor kinderen in drie bedrijven, met zang dans, door Stien de Bruyn." Mevrc Nu, we willen wel dadelijk erkennen at mevrouw De Bruyn (die mede oorstelling bijwoonde! met fantasie en ^oede smaak een interessant gegeven heeft ontwikkeld. Ten minste geldt dit r het tweede en derde bedrijf, et eerste, waarin dansende en zingende anen, Hongaren, Japanners, bewoners Hawaii en eigen landgenoten tei welkoming van de teruggekeerde kroonpins Rudolf ten tonele worden ge voerd, lijkt nogal gewild en revue-achtig, Maar daarna loopt alles heel vlot er natuurlijk. De genoemde prins ontvangt (in I) van aen beroemde tovenaar, die zijn kunsten op liet feest vertoont een gouden app«l ten geschenke. Daarin zit zijn „geluk" ,-erborgen. Rudolf wil. heldhaftig als hij s, het glinsterende ding met zijn zwaard iplijten Maar dat is de bedoeling De tovenaar maakt hem duidelijk dat ie opening slechts een gouden draad orden gebruikt. Niet zomaar de ei e beste, maar een heel bijzondere, rgens op de wereld is te vinden De prins eemt dus wéér afscheid. Hij is zich er\ ewust slechts drie maanden de tijd te hebben. Na afloop van die periode wordt ij achttien jaar en zal de kroning plaats inden. Met zijn twee dienaren zoekt hij overal en helpt hij ondertussen armen .eken en eenzamen. Op het moment dat hij, beroofd van de beide getrouwen, de verleiding van de ,boze koning" weerstaat, ten bate van rijn liefdewerken, verschijnt plotseling de tovergodin met de „echte" gouden draad. De kern van de appel bleek afbeelding van zijn onbereikbaar droom beeld, prinses Erica, te bevatten Met behulp van deze schone dam° slaagt hij erin de macht van koning" U breken. Deze schurk hield zich onledig met de opbouw van een collect' •poppen, bestaande uit versibijfde i. Alles komt verder natuurlijk in de dienaren en alle andere ve' >teenden_ keren tot het leven terug e rica, uit het boze kasteel b rdt koningin. w A. Hulsbergen-Hessen, reai en leidster, had zich met kennelyk rmoeide energie van haar bijzonde lijke taak gekweten. Zij heeft ook eer aan het resultaat beleefd. Nu ja, een volgende gelegenheid zal het algemene elan belangrijk moeten wore 'rd Het ging nu vaak (vooral ste bedrijf) nog wat stijf en toe en de meeste spelers konden zichzelf niet rerpeten. Maar het spel liep toch steeds dóór. mede dank zij hel relden heel verdienstelijke werk vai hoofdrollers. Onder hen moeten toch wel de pi ie tovergodin en vooral de boze koning n het bijzonder worden genoemd. Van di kleurige groepen zagen de JapaDsi geisha's er het mooist uit. Die bewogen het gemakkelijkst. Maar ii algemeen moest men de grote zorg, de aankleding besteed, prijzen. De ziek bleek meestal ontleend. Zo deed het bekende menuet van Bocche.rini paar maal dienst, eens ten onrechte als karakterisering van de Nederlanders. Mejuffrouw Inez Bogaerd zorgde aan de piano voor een zorgvuldige muzikale begeleiding van liederen en dansjes. Niet steeds werd het contact met de zingende jeugd en daarmee de zuiverheid bewaard. Men schenke daaraan en ook aan de uitspraak en de articulatie, speciale aandacht. Onder de elfen, kabouters en bosduivel vielen verscheidene levendige beminnelijke spelertjes op. iet was werkelijk een aardig geslaagde opvoering. Noordwijk en L. A. Colijn Sassei viel kleuter aan •anenpaar in het Overbos rrijkt i Zwa EEN SENSATIONELE BELEVENIS, met tenminste 50 miljoen Euro peanen tezamen naar één en dezelfde vertoning op dat kleine glas- ruitje te zitten kijken. En dan te weten, dat die korte voorstellingen je hot en her in ons werelddeel als gast neerzetten dat je in onderdelen van seconden reizen maakt die je „in natura" tien of meer jaren vakan tie en een kapitaaltje aan moeizaam gespaard geld zouden kostenEn bij dat alles toch de geruststelling, dat we gelukkig geen dure entree kaartjes hadden moeten betalen om het amusement dat ons werd voor geschoteld te mogen bijwonen, want dan was er toch wel op enige mil joenen neuzen gekeken! Komaan, we hebben in twaalf Euro- Heel duur was dit uurtje amusement visielanden zaterdagavond naar ver- overigens wél. want behalve dc hoge strooiing gekeken. Dat doet toch wel zendkosten was er ook nog zoiets te eens goed als we het met het Bussumse betalen aan honoraria en salarissen voor zaterdagavond-amusement niet zo best de 890 mensen, die hiervoor in touw kunnen vinden nu en dan. Want bepaald groots het niet, kregen. Op een enkele uitzondering na. De erepalm is naar onze smaak verdiend door Denemarken en daarna komt Italië aan de beurt. Al het andere bleef daar ver onder. Denemarken leverde een uiterst ar tistieke prestatie met het optreden van het Svcnd-Saabykoor, het Deens Om roeporkest en een danspaar van het Kon. Deens ballet. Mede door merk waardige lichteffecten en kundig merawerk sprong deze bijdrage Het kele dagen geleden i vijf zwaantjes. En totdat deze lelijke idjes mooie zwanen zijn geworden, voelt vader-zwaan zich verantwoordelijk hun welzijn. Gistermiddag viel hij 21i-jarige kleuter aan. die zich te dicht bij de jonggeborenen waagde. Men zij dus gewaarschuwd. XOORDtVIJKERHOUT Brand in schelf Zaterdagmiddag drie uur is brand uit- j gebroken in een grote rietschelf achter 4 de woning van de heer P. N. van Eeden j aan de Gooweg. Daar de Noordwijker- 2 houtse brandweer deelnam aan een oefe- J ning in Rijnsbung rukte de Noordwijkee brandweer uit. De inderhaast teruggeroe- 1 pen Noordwijkenh outers verrichtten de Gisteravond ontvlamde de rietschelf op nieuw De Noordwijkerhoutse brandweer heeft de schelf toen helemaal uit elkaar gegooid. Men vermoedt, dat broei de oor zaak van de branden is. Hogere eisen gesteld bij het kunstrijden Kunstrijders zullen het van nu af op j internationale wedstrijden moeilijker heb- ben dan voorheen. De Internationale J Schaatsunie heeft namelijk bepaald, dat i bij de verplichte figuren voor het kunst- rijden op de schaats ook sprongen en pirouettes zullen worden opgenomen De j prestaties van de kunstrijders worden in j twee categorieën beoordeeld: de verplich- te en de vrije figuren. Door de sprongen en pirouettes van de vrije figuren over J te brengen naar de verplichte figuren, J waar de maatstaven nauwkeuriger zijn J vastgelegd, wordt aan de rijders en rijd- eters hogere eisen gesteld. Kostbaarder echter was de schakel uitzending op zondagmiddag, die elk land op zichzelf zeer veel hoofdbre kens en zorg en. een ganse dag werk voor vele mensen heeft bezorgd. Het ging allemaal om levende uitzendingen, waarbij in 6 minuten zoveel mogelijk impressies in het beeld moesten komen, een heel wat moeilijker geheel dus dan zaterdaga vond. Tuss ende negen andere landen sterk Luxemburg en Monaco lieten deze keer verstek gaan sloeg Nederland een Italië presenteerde zijn visitekaartje uitstekend figuurmet "tie in de met een operaduet door Anna Moffo opnamen van het Braassemerme en Franco Corellinatuurlijk zeer der bekwame regie van Eimert Kruit- moofzouden we willen zeggen. hof, x oor *eld cn g0'h-/ ha* In Zwitserland was het voornamelijk zelfs een molen-op-non-actief virtuoos, zowel wat het muziek-ensem- draaie ble als het kleine waterballetje be treft: charmant. Maar wat te zeggen van Zweden, Monaco en zelfs Oosten rijk, waar natuurlijk de man van het éne grote succes. Anton Karras. in zijn Weingarten optrad? Nu ja, niet slecht, net goed voor vijf minuten. Eneeland maakte het zo dik en duur en daardoor zo rommelig mogelijk, Gilbert Bécaud hield de Luxemburgse uitzending wel interessant voor keu- ners. België had zeer veel werk ge maakt van het ballet in de grotten van Dinant dat het helaas tocli niet deed voor de camera's doordat de overzich ten te klein waren eu de kleur uiter aard ontbrak (jammer, maar dat had men moeien voorzien) en uit Parijs kre gen we een stukje gooi- en smijtwerk te zien dat nog niet eens grappig was. Tegen dit alles stak de Nederlandse bijdrage niet slecht af. al hadden we wel graag iets waardigers gezien. In zijn soort was het muzikale sketchje (voor Nederlandse kijkers niet nieuw) scherp afgewerkt; ten slotte hepft Cha plin met dit genre werk wereldnaam gemaakt. Technisch zijn we er toch nog niet met de Eurovisie: de F leed teveel onder de vertalingen de signalen en ook het Scandinavische beeld was maar zozo. Er was tweemaal een geluidsstoring en doordat men even stagnatie had met de noordelijke lan den ging de Franse groep vóór Zwe- gebracht. De NCRV had zich van dit NTS-pro- gramma teruggetrokken. Dr. A. van der Horst zestig jaar De vooraanstaand© musicus van de VPRO. dr. Anthon van der Horst, wordt op 20 juni a.s. 60 jaar. De VPRO heeft in dit feit aanleiding gevonden hem op die zaterdag te huldigen met een klank beeld, dat tussen 7.30 en 8 uur wordt uit gezonden en tot titel heeft „Portret-van Anitihon van der Horst nauw betrokken geweest bij de uitzendingen van de VPRO. In het „portret" dat Bertus van Lier heeft samengesteld, wordt er aan her innerd, hoe de jarige toen hij 4 jaar was al muziekles kreeg van zijn vader, de organi6t Hendrik van der Horst, daarna leerling werd van de beroemde Pameyer, bij Bernard Zweers composi tieleer deed en verder zelf studeerde tot hij in 1917 cum laude examen deed het grote muzikale loopbaan als organist, dirigent, componist en leraar begon. In groep 194g vemvjerf Anthon van der Horst het edoctoraat in de godgeleerdheid aan Rijksuniversiteit in Groningen heren technici voorlopig nog verbeteringen aan het Euro- il mogen we alle bewondering >or de totale technische pres- Klap met pet Het is maar goeddat de Eurovisie- landen niet hebben kunnen meekijken naar wat de KRO zaterdagavond vóór half tien op het scherm heeft gebracht. Dan hadden we toch een kleur moe ten krijgen. Blijkbaar meende de KRO-televxsie- sectie dat we aan „Visie op Europa'' uiel genoeg hadden, want zij heeft op nogri gegeven met een Het begin was ter herdenking Frankrijk op 6 ju mend, heel fikse el di et slecht: een film m de invasie in 1944. heel beklem- ecte oorlogsellende, het wel goed, als rongen dialogen en t shots Niet om aan ns stond Jan Cottaar een sportrubriek te ielangrijke dingen en Bekende figuur bij de vissers Na de rubriek „Met band en plaat" die voor verpozing zorgt, begint de NCRV om "Half négen een nieuwe se rie Internationale Jeugdconcerten. Ditmaal een Vlaamse uitzending door leerlingen van het Muziekconservato rium in Antwerpen met werken van Ba oh. Muller, Monnikendam e.a. Om 9.10 uur begint een tweede nieuwe reeks: ..Het hamerklavier van Christo- fori'gelend door Gustav Leonhardt. Om 10.15 uur concerteren da blazers van de Kon. Mil. Kapel onder leiding van Rocue van Yperen. Met de AVRO kunt U om 8.05 uur naar de Radioscoop. ditmaal gewijd aan het eigen land. Er komen tal van Nederlandse artiesten voor de micro foon en er worden indrukken gege ven van de vakantiesfeer op verschei dene plaatsen van het land. Om 9.30 uur het hoorspel „Circus Spencer" van Dïok van Putten. Tips uit het buitenland Het Welbeok strijkorkest, aangevuld mat solisten, concerteert tussen 9 en 10 uur voor u over de Engelse zen der 434 m. Maurice Miles leidt de uit voering van composities van Ann Ha- merton, Elisabeth Maconohy, Rajna en Berkeley. Het Maandagavondconcert van Brus sel Vlaams wordt tussen 8 en 9.30 uur verzorgd door het NTR-kamerorkest en -mannenkoor, het gemengd koor van de Europese Gemeenschap en so listen Over de zender 324 m worden, gedirigeerd door Jean Jakus, compo sities van Handel en Jomelili uitge- J Een symfondeconcert met. werken van J Haydn. Honegiger én Dvorak kunt u beluisteren over de Duitse zender 309 l m of 971 kHz. Tussen half acht en J kwart over negen treden voor u op het NOR-symfbnie-orkest en de pia- nist Heinz Sohröter. Christoph von Dohnanyi dinigeert. loh. van Wolfswinkel. Concourssucccs Op het concours van chr. harmonie- en fanfarekorpsen in Alblasserdam be haalde „Crescendo" de eerste prijs met 292 punten in de afdeling uitmuntend heid. Als verplicht nummer werd ge speeld „Oud-Nederlandse dansen", arran gement Ber. Joosen. Vrij nummer was dë Folksong-suite van R. Vaughan Wil- liams. In dc marswedstrijd werd een twèede prijs behaald. van de z3 kerk, arts op het Hospitaalkcrkschip De Hoop. De man, die in totaal 5959 vissers medische hulp heeft verleend heeft nu zijn praktijk neergelegd. De eerste reis in het nieuwe haring- seizoen is zijn laatste reis geworden. Hij heeft zijn werk overgedragen aan de jonge arts J. M. Rodermond uit Assc-.i en •.elf met de Vlaardingse logger VL 216 Henny naar huis gekomen om zich in Ouddorp als „walarts" te vestigen. Het bestuur van de De Hoop heeft dezer dagen afscheid van hem genomen in zijn woning in Ouddorp. Daarbij is het geble ven. want dokter Ouderkerk de vele vissers weten dat is een bescheiden man. die niet van grootse huldigingen houdt. Dat heeft hem in de vier jaren, die hij op de nieuwe De Hoop als arts heeft doorgebracht, zo geliefd gemaakt onder vissers Dokter Ouderkerk is een figuur geworden, die men moeilijk los kan denken van het werk van de Dc Zelfs onder de buitenlar is hij bekend geworden, war hen heeft hij er velen geholpi Sinds 1938 Op zijn laatste reis heeft dokter Ouder kerk nog ongeveer veertig patiënten be handeld, Onder dokter Rodermond zijn Sinds 1938 heeft dokter Ouderkerk opdat er nu inmiddels al ruim vijftig ge- de De Hoop gevaren. Eerst op de oudeworden. want het is druk op de De Hoop. De Hoop met tussenpozen omdat toen nog geen artsen in vaste dienst De hele vloot is op zee en dat betekent had meestal een goed bezette ziekenboeg »r mee), maar Waarschijnlijk zal het schip op 19 juni in hospitaalkerk-Amsterdam terug zijn. DINSDAG 1939 7 30 De Douche 7.-15 Gri 9 40 Schoolradio Lichtbaken, caus vrouw 11 30 Char 2 00 Middagklok-n< i 12 30 Land- en tuinboui '2 50 Act 13 00 Nws '.3 !5 Zon- 3.20 Gram 13 30 Amus muz 14 00 i Gevar progr 18 00 20 30 Om 30 Ziekenlof 17 45 Regerinj >ver Joego-Sla' 19.25 Sportpraa*je 19 35 Gra koor sol 2145 tijd. eau» 22 15 Orgelcone 22 45 Avondgebed lit kal 23 00 Nwt 23 15 Lichte muz 23 35 —24 00 Gram. Hilversum II. 29S m. 1007 kc/s. AVRO: 7 00 Nws 7.1# Gvm 7 20 Gram VPRO: 7 50 Meditatie. AVRO 3 00 Nws 8 15 Gram 9 00 Gym 9 10 De Groenteman 9 15 Gram Morgenwljdir kieut Regcringsui 12 00 Dans Cox. hoorspel 14 40 Schoolradio 15 00 Blaastrio 15.30 V d vrouw 1545 Vocale polyfcnie 16 30 V d jeugd 17.30 Orgel en 18.00 Nws 18.15 Pianospel 18 30 Theater rk 18 55 Paris vous pj 'ilmpraatje 20 00 Nw 9 00 Gram 19.45 irk 23 21—24 00 Gram O 20 Filmprogr 21 00—22 30

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9