Publieke opinie wenst mij als kanselier iwlfe Niet voor alles vasthouden aan de werktijdverkorting C. van Baren jr.: Spreidt de verantwoordelijkheid binnen de vakbeweging Haring trekt niet MAANDAG 8 JUNI 1959 Voorzitter Chr. Bedrijfsgroepencentrale Laagst betaalden eerst helpen (Van onze sociaal-economische redactie) Werktijdverkorting, hoe belangrijk ook, mag nooit een zaak worden, waaraan wij ten koste van alles vast houden Temeer .daar wij in het oog moeten houden dat er onder ons volk nog andere wensen leven, die zeer ge rechtvaardigd zijn. Deze waarschu wing heeft vanmorgen de voorzitter van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, de heer C. van Baren jr.. laten horen op de algemene vergade ring van deze (23.300 ledenj veningen. Onder die gerechtvaardigde wensen rekende de heer Van Baren de inwerking treding van de weduwen- en wezenwet, de verhoging van de invaliditeitsuitkerin- gen, de opheffing van de gemeenteclassi- bahoorlijke pensioenregelingen. De heer v. Baren vond dat werk tijdverkorting niet zo urgent is als het wel lijkt. Een risico Niet enthousiast onhoudbare positie brengt, mtho door kun t biedei ZIJ 11 over de landi fiscale voordelen op ander terrein on dernemingen tot zich trachten te trek ken. Zo is Zwitserland door het bieden van fiscale voordelen erin geslaagd de vestiging op zijn grondgebied te ver krijgen van de hoofdkantoren van een honderdtal Amerikaanse concerns, die de Euromarkt slechts attractief genoeg vinden voor hun fabrieken. Een zaak, welke o.i. aandacht en maatregelen van de E.E.G.-autoriteiten verdient. Wil len buitenlanders met produktie en ver koop de voordelen der Euromarkt ge- het redelijk, dat de totale fiscale opbrt daar ook aa actii de Euromarkt ten goede Huurblokkering Het feit, dat er een ernstige achter stand is ontstaan bij de administratie van de huurblokkering, heeft meer plaatsruimte in de dagbladen opgeëist dan het verdiende. Men had de cijfers, die nu door de Algemene Rekenkamer gegeven zijn, trouwens praktisch alle reeds kunnen vinden in de memorie van antwoord van minister Witte, welke enkele maanden geleden is verschenen. Wat de dagbladen ons. terecht, vertellen, dat de administratie der huurblok- keri sof. goei yrden. Wat de mei woord ons kan vertellen is, dat „huur blokkering" als middel om de toestand te verbeteren waarin het oude woning bestand verkeert, een verschrikkelijke mislukking is geworden. Er is n.l. maar op zeer beperkte schaal gebruik ge maakt van de mogelijkheid om de ge blokkeerde gelden aan te wenden tot verbetering van de oude woningen. En dat feit achten wij veel erger dan een gebrekkige administratie. De huurblok kering leed al ami aderverkalking bij haar geboorte. Zij behoort, zo snel mo gelijk naar de (politieke) rommelzolder gebracht te toorden. Zij heeft daar maar een heel klein raampje nodig om te kunnen uitkijken op ontelbare verve loze ramen en daklijsten. En men mag zich nog wel eens ernstig afvragen wat het nut van verdere huurverhogingen is als men door de blokkering niet eens heeft kunnen bereiken dat de opbrengst voor verbetering van oude woningen wordt besteed. (Vrij Nederland) Chr. Bedrijfsgroepen Centrale. Wij zullen ons daarbij moeten hoeden voor misbruik van een sociale machtspositie en het algemeen belang steeds voor ogen hebben te houden, zo sprak hij tot de afgevaar digden in het Kurhaus. De heer Van Baren ziet in de vrijere loonvorming het middel om de invloed van de leden weer te accentueren. Want een van boven af geleide loonvorming, die de verantwoordelijkheid van het bs- dijfsleven voor het loonpeil ondergraaft, leidt zijns jgziens tot een zeker fatalisme onder de leden van de vakbeweging. De verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek mag en kan niet rusten bij een klein aantal topfiguren, aldsu de zijn openingsrede. C. VAN BAREN Jr. niet ten koste vt aantal verhoging pr* uun fereert boven we rkti j dverko r- ting. Maar wanneer mocht blijken, dat >r reele mogelijkheden aanwezig zijn om at verkorting van de werktijd te ge- aken, dan wil de Centrale daaraan literaard van harte medewerken. De ontwikkeling naar een vrijere loon vorming legt een grotere verantwoorde lijkheid op de vakbeweging, zowel bij het ondernemings- als bedrijfstakgewijze on derhandelen, meent de ming van he economisch i Duidelijk vond de heer Van Baren het, groeitempo ont-|dat er udit sociale overwegingen een loon- staat, hetgeen vloer moet zijn, een bestaansminimum, niet verant- welke loonpolitiek ook mag worden ge- woord is. Bo- volgd. In dit verband wees hij op het vendien gelooft minimale bestaan van tienduizenden ar- hij dat een groot oeidres. „Onze actie zal er op gericht •kne- moeten zijn deze minimum-lijders het [eerste te helpen", aldus spreker. Hij waarschuwde dat verbetering van het inkomen, daar waar zulks mogelijk is, bij de invoering van de vrijere loonvorming niet mag worden geblokkeerd door de geldigheidsduur van collectieve arbeids contracten. Bij de vrijere loonvorming zullen de door de regering gestelde richtlijnen voor de nodige coördinatie zorgen. De heer Van Baren achitte daarbij instelling van een nieuw, „albemoeiend" orgaan, binnen of buiten de vakbeweging, overbodig en ongewenst. (Van onze sociaal-economische redactie) QP DE TWEEDAAGSE algemene vergadering van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, die vandaag is begonnen in het Kurhaus te Sche- veningen, heeft voorzitter C. van Baren jr. (reeds meer dan 40 jaren vakbondsbestuurder) gepleit voor meer spreiding van de verantwoorde lijkheid binnen het georganiseerde bedrijfsleven, binnen de christelijke vakcentrales en binnen de daarbij aan gesloten bonden. Bij de ontwikkeling van het georgani seerde bedrijfleven zullen we goed doen. Idus de heer Van Baren, metterdaad te bevorderen dat aan de betrokkenen, zo- •eel als dit mogelijk is .zeggenschap wordt gegeven en zij dienovereenkomstig ntwoordelijkheid krijgen te dragen, it als wij pleiten voor overheveling bepaalde taken uit de overheidssfeer het georganiseerde bedrijfsleven, blijft de kans groot dat bij de verwer kelijking daarvan de top van het geor ganiseerde bedrijfsleven zo ver van de betrokkenen afstaat, dat er voor het be grip van de bij de organisaties aange sloten leden niets anders heeft plaats gevonden dan boompje verwisselen. Men kan ook binnen de kring van het geor ganiseerde bedrijfsleven zover met het delegeren van'bevoegdheden gaan, dat er in werkelijkheid een onttrekking en prijsgeving van verantwoordelijkheid plaats heeft. Dan ontstaat er een bureau cratie en gen overheersen van het appa raat, dat zich praktisch aan controle onttrekt en waarbij de invloed en ver antwoordelijkheid van de leden zijn weg. gemystificeerd, aldus dc heer Van Baren. De voorzitter van de C.B.C. vond voorts ook, dat alles vermeden dient te worden wat de gedachte zou voeden dat het een kleine top is die de zaak va christelijke vakbeweging in handen heeft. Cnmulatie van functies draagt er zijns Het is algemeen bekend, dat Nederlandse haringvangsten in it beginnen, waarbij onderscheid i derzoekers dit program in twijfel gingen trekken. „De haring trekt beweerden zij kort en bon- de noord- dig,„althans deze 61" 30' i l de buit zeegebied be- zuidelijke vangst tot de Doggersbank perkte radius". Deze bewering ging i de lijnrecht toe. Reeds in juni begi sers naar het zuiden te trekkei zij in de Bocht, op de Fladenground logen zich en op de Lingbank in het algemeen tot en met augustus vissen. Tegen het midden van oktober begint dan de grote visserij op de Engelse Wal, vooral bij Yarmouth en Lowestoft, op .Owen Lemansbank en nabij het vuurschip Smith Knoll. tegen opvattingen r daar stoorden de bio- enige twijfel tegen hun uitspraak uitte, verwezen zij naar de rugge- graat van de haring. Toen werd de zaak duidelijk, want volgens het aan tal wervels in de ruggegraat blijkt er niet één baringsoort te bestaan, maar zijn er vele soorten, die echter onderling zó weinig verschillen, dat al leen het aantal rug- wervels als duidelijk identificatiemiddel te hulp kan worden geroepen. Daardoor was het mogelijk, vast te stellen, dat er Doggersbankha- ringen bestaan, ook kortweg Bankharingen ge- ch in het begin van scholen verenigen en wachten langs de oostkust van Schotland en er geen Engeland trekkend, in de herfst in de omgeving van de Doggersbank paaien. Voorts is er Kanaalharing, TOCH IS HET ZO! Dit trekken het pro gram, aard wel eens kleine wijzigingen kunnen voorkomen. Als re gel kunnen we aan nemen, dat de vis sers er steeds latei- in het jaar op uit trekken, naarmate zij zich in zuidelijker streki den. Zo gaan de vissers van Dieppe noemd, en Fécamp pas in november ter ha ringsvangst en de Bretoi zelfs tot januari. Daarna haring meer te bekennen, de schijnt te zijn leeggevist, totdat paar maanden later de haring zich IJslandse haring. Noorse haring, Nor eigen zeege- noordelijker zeegebieden weer be- folkharing en nog vele andere s gint te vertonen. Dit verschijnsel werd vroeger als volgt verklaard' haringen prefereren koud water, zo dat we deze vissen in de zomer in noordelijke zeeën aantreffen. Nadert korte afstanden, de herfst, dan zakken zij naar het bele trektochten, zoals zuiden af om op temperatuur te blijven, waarna zij in de winter het diepe koude water opzoeken en, ver onder het wateroppervlak blijvend, naar het noorden trekken, waar we ze tegen het naderen van de zomer dus weer kunnen aantreffen. Gedurende lange tijd heeft ieder- 7ijn Dat komt 0mdat zij een met deze verklaring genoegen tot ten slotte een paar on- die ieder bied zijn gebonden dere wateren onbehagelijk voelen. Zij verplaatsen zich weliswaar over formida- vroeger meende, is geen sprake. Deze constatering geeft echter nog geen antwoord op de vraag, hoe het komt, dat de verschillende haring soorten op een gegeven moment niet hun zeegebied te vinden olgende keer. inziens toe bij dat men gaat spreken moderne machtshebbers .die de touwtjes n handen hebben en elkaar de bal 'ollen. Zulk een ontwikkeling betekent ■oor het functioneren van de democratie n het actief meeleven in de christelijke akbeweging een groot gevaar. Is het eigenlijk wel in het belang van de vakbeweging en de politieke partijen als de functie van vakverenigingsbestuur- er en parlementslid tegelijk kunnen rorden waargenomen?, vroeg de heer an Baren zich af. Hij had begrip voor et standpunt van de Belgische chris- •lijke vakbeweging, die het standpunt ineemt dat beide functies niet verenig- aar zijn. Zonder van zulk een standpunt pn dogma te willen maken, zou men goed aan doen zich in de Nederland- vakbeweging te bezinnen op de vraag of dit voorbeeld niet moet worden ge- gd, vond de voorzitter. Buiten de be- urderskring schuilen voldoende so- *l-voelende en creatieve krachten .die staat zjjn om bijvoorbeeld het lid- atschap van de Staten-Generaal op behoorlijke wijze te vervullen. Geen centralisatie De heer Van Baren wilde voorts de ?lfstandigheid van de eigen organisatie binnen het samenlevingsverband van de .kcentrale ten allen tijde handhaven, idait die zelfstandigheid voorwaarde is •or het dragen van eigen verantwoor delijkheid. Zij is tevens garantie, dat de lachtsvorming, alsmede de bestuurs macht van colleges binnen de centrale begrensd blijven. "*"j moeben de levenwekkende krach- zan de bonden niet verlammen door steeds toenemende centralisatie, meende de heer Van Baren. Dit doen we, wanneer we de zelfstandigheid van de bonden achler een rookgordijn van aller lei schone frasen laten verdwijnen. Aan een soort verlicht absolutisme, in de zin van „alles voor het volk. maar niets door het volk", hebben we binnen de kring van de vakbeweging geen enkele behoefte. De heer Van Baren riep de vergade ring van afgevaardigden ten slotte binnen de C.B.C. tot meer activiteit te komen. Bij veie leden van de christelijke vakbeweging bestaat te weinig inzicht in de structuur, werkwijze en activiteit van hun organisatie. Wij moeten geza menlijk zoeken naar methoden, die kun nen leiden tot verlevendiging van ons afdelingsleven. De oude methode van vergaderen waarbij de leden meestal passief blijven, moet plaats maken voor bijeenkomsten met een sterk persoonlijk karakter, waaraan ieder actief kan deel nemen. aldus de voorzitter. Hij vond dat de zelfontplooiing in het afdelingsleven in sterke mate bevorderd dient te w Wat doet de Hoge Autoriteit De heer G. M. Nederhonst. lid van het Europese parlement, heeft aan de Ho; Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeen schap gevraagd of het waar is, dat West- Duits'and en België geheel buiten de H.A. om een regeling hebben getroffen om de invoer van Duitse steenkool in België te beperken. Hij ziet hierin een gang zaken, die de invloed der nationale rege ringen versterkt en de positie vai H.A. ondergraaft en of de H.A. dit lijde lijk zal dulden. Teven6 wil hij v welke consequenties de H.A. trekt u verwerping van haar crisisplannen door de ministerraad. Wilt u van half-zware shag ten volle genieten... rook dan Douwe Egberts Excellent In handige <3^*33 Erharcl voor Amerikaanse televisie: HET BESLUIT van Adenauer, zich niet kandidaat te stellen voor het presidentschap, maar als Bonds kanselier in functie te blijven, moet worden betreurd èn in het belang van Duitsland èn in het belang van de democratische gewoonten. Deze scherpe verklaring heeft de Westduitse minister van economische zaken, dr. Ludwig Erhard gisteren en vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie afgelegd. Erhard vervolgde met deze opmerking: ,Ik zal Adenauers beslissing niet aan vechten. Maar de Westduitse publieke e heeft volkomen duidelijk te ken- gegeven, dat zij mij als opvolger van de Bondskanselier had gewenst." Ondanks dit harde oordeel over Ade- auer geloofde Erhard niet, dat er een rnstige crisis in de Bondsrepubliek zal atstaan. „Na mijn terugkeer in West- Duitsland zal ik meer weten over de fei gn bijzonderheden en, zo het nodig mocht zijn, een standpunt innemen." Hij verklaarde met nadruk, dat hij het ïsluit van de Bondskanselier zal respec- ren en dus niet als inzet zal gebruiken sor een debat in de Bondsdag. Op de vraag, waarom Adenauer hem et als Bondskanselier wenst, antwoord- Erhard: „Dat is moeilijk te zeggen." „Maar Adenauer schijnt toch bezwaren Restauratie landgoed als afscheidsgeschenk voor prof. De Quay Hoe populair de minister-president, prof. d<r. J. E. de Quay, als commissaris der Koningin in Brabant is geworden, blijkt wel u;it het indrukwekkende ge schenk. dat hij zaterdag bij zijn afscheid heeft ontvangen. Namens de Brabanders werd hem namelijk de restauratie en modernisering van zijn buitengoed, de Hiersenhof in Beers, aangeboden. Van de gevers kwamen duizenden de familie De Quay de hand drukken. Ook kreeg prof. De Quay nog vele andere kostbare geschenken. RENAULT DAUPHINE tegen u te hebben", zo werd verder ge- i-raagd. „Waartegen richten deze bei ren zich toch? Tegen de kleur van haren of uw ogen? Tegen uw politieke overtuiging?" „Mij zijn geen politieke denen bekend", antwoordde Erhard. „Ik ib meer dan tien jaar nauw met Aden- ler samengewerkt en ik ben het onge- 'ijfeld met hem eens wat de buitenland politiek betreft." „Maar", vervolgde de minister, „op het bied van de economische politiek zijn we het niet altijd eens. Dit mag echte: toch niet op de een of andere manier var invloed zijn op onze betrekkingen?" Ten slotte verklaarde Erhard nog: 1. ik ben ervan overtuigd, dat er geen scheuring in de C.D.U. zal komt i in de actieve Woningcontingentering is nu praktisch niet meer te veranderen Het zal thans moeilijk zijn om nog wijzigingen in de eenmaal vastgestelde verdeling van het woningfbouwoontingent •te brengen. Verschuivingen ten gunste van de ene gemeente zouden trouwens moeten ledden tot vermindering van de toewijzing aan een andere gemeente. Wel zal met de verdeling van de reserve van het provinciaal wonin gbouAvcontnn- gent rekening gehouden kunnen worden met de kleinere gemeenten, terwijl voor de toewijzing voor het volgende jaar tijdig overleg met de velschillende bouw- distneten gepleegd moet worden. Tot deze conclusie komt de Nationale woningraad in een uitvoer: - adre6 aan Ged. Staten van Zuid-Holland, waarin het door het dagelijks bestuur der pro vincie verdeelde contingent woningwet woningen onder de loep wordt genomen. Volgens de woningraad is in een vrij groot aantal gemeenten het voorbereiden van plannen voor de wondngwetbouw is verstoord, omdat de toewijzing, van de contingenten niet is gebaseerd op de voorstellen van de bouwdisbrdeten, maar is afgestemd op het statistisch woning tekort. De gemeentebesturen hebben voor de woningbouw in 1959 reeds in 19&3 plannen gemaakt, doch al dit werk is voor niets gedaan, aldus de woningraad. Nederlands schip in Frankrijk aangehouden Het Nederlandse vrachtschip Willemijn, dat sinds donderdag in een haven bij Bordeaux is aangehouden, heeft zondag vergunning gekregen verder te varen. Het schip heeft munitie en onderdelen voor militaire trucks in, die bestemd is voor Pakistan. De autoriteiten wilden eerst zekerheid hebben, dat de lading niet voor de Algerijnse rebellen bestemd is. Nu echter gebleken is, dat er wat dat betreft geen reden tot vrees is, heeft men toestemming gegeven om door te varen. De Prijzenwet wordt normaal behandeld (Van onze parlementsredactie). De minister van economische zaken, de heer J. W. de Pous. heeft aan de voor zitter van de Tweede Kamer laten weten, dat hij het op prijs zou stellen, wanneer de parlementaire behandeling van het vorig jaar ingediende ontwerp-Prijzen- wet normale voortgang zou vinden. De kamercommissie voor economische zaken had destijds besloten het ontwerp niet verder te behandelen, alvorens van de nieuwe bewindsman van economische za ken te hebben vernomen wat zijn oordeel is over dit reeds veelbesproken wets voorstel van het vierde kabinet-Drees. Hilton-hotels nog vóór zomerreces in Kamer (Van - parlementsredactie) Het wetsontwerp betreffende de garan tieverlening door de staat voor de bouw van Hilton-hotels in Amsterdam en Rot terdam zal nog vóór het zomerreces door de Tweede Kamer worden behandeld. Voorzitter Kortenhoret zal vooretellen het wetsontwerp aan de in de zomermaanden af te werken agenda van de Kamer toe te voegen. Ter gelegenheid van een bezoek aan ons land van de voorzitter van het Euro pese Parlement Robëbt Schuman en van de voorzitter cn drie afgevaardigden van het parlement van Peru geven de voor zitters van beide Kamers der Staten-Gene raal op dinsdag 16 juni een receptie in het gebouw van de Tweede Kamer. Vandaag reeds gelast Nyon weer bij wederhelft (Van onze speciale verslaggever) 't Ging allemaal vlot. maar toch vond iedereen het maar een eigenaar dig gezicht. Vandaar dat er een foto vliegtuigje boven de helling cirkelde, dat er mensen van de film en de tele visie waren en dat twee cineasten zelfs in een wankele bak waren ge kropen, die door een kraan hoog bo ven de duizenden aanwezigen wa: getild. De oorzaak van al die drukte was d Nyon. of. beter: het voorschip er var Om zes uur zaterdagavond werd dit bij Boele's scheepswerven te Bolnes te ter gelaten en bij het uit 1952 stammende achterschip afgemeerd, waarvan de b( schadigingen inmiddels gerepareerd ziji Beide helften moeten nu worden samei gevoegd en als alles volgens plan ve lopen is, zijn de eerste laswerkzaamhi den vandaag te Rotterdam verricht, waar in gemeentedok nummer vier voor- en achterschip elkaar behoren te vinden. Eens is de Nyon natuurlijk een echt schip geweest In nog geen drie maanden tijds slaagde Boele er in het op de Schotse kust loren gegane deel van de Nyon te vangen. Het was niet alleen een kwestie van nabouwen aan de hand van oude uiteraard bewaard gebleven blauwdruk ken, maar ook een zaak van uitbreiding, van vergroting. De eigenaars achtten het gewenst aan de tonnenmaat (10.000 ton) Ontnuchtering •»ur het vrachtschip een kleine vijfhon derd ton toe te voegen. Met de laatste werkzaamheden aan de •eer zo goed als nieuwe vrachtvaarder zal waarschijnlijk nog een maand zijn gemoeid. De proefvaart is vastgesteld op midden juli, waarna de Nyo-n opnieuw aan zijn eigenaars zal worden overge- Goedkeuring gevraagd voor opzegging van Wal vis verdrag (Van onze parlementsredactie) De ministers Marijnen (landbouw en visserij) en De Quay (buitenlandse zaken a.i.) hebben de Tweede Kamer een wets ontwerp toegezonden, waarin om goed keuring wordt gevraagd van het Walvis verdrag van 1946. Reeds op 31 december van het vorig jaar heeft Nederland aan de regering der V S. laten weten, dat het het verdrag meende te moeten opzeggen. De reden van de opzegging is. dat de landen, die in de Zuidelijke IJszee vissen, het niet eens kunnen worden over de vangstlimiten voor elk land afzonderlijk. Tijdens de vorig jaar november gehouden conferentie trachtte men aan Nederland vangstquotum van 5 pet op te drin gen, maar de Nederlandse vertegenwoor diger kon zich. vooral op grond van de capaciteit van de Willem Barendsz, met 'n lager percentage dan 8 niet verenigingen. De mogelijkheid van een lonende exploi tatie zou bij een vangsttotaal van 5 pet ontbreken. Dit zou mede de belangen van de Nederlandse staat schaden. Deze heeft .Tond van een contract in de afgelo- zeven jaar 32.500.000 aan de Neder landse Maatschappij voor de Walvisvaart uitgekeerd. juni nog ee.. beledi gende oplossing wordt gevonden voor de kwestie van de vangsttotalen, zal de Ne- landse rer-ering de op-egging van het walvisverdrag ongedaan maken en de Staten-Generaal daarvan in kennnis stel len. In de memorie van toelichting op het ngsvoorstel schrijven de minis ters. dat zij de hoop op een bevredigend resutlaat nog niet hebben verloren. Ove rigens hebben Japan en Noorwegen ook reed6 het walvisverdrag opgezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5