CHRISTELIJK Gereformeerde consensus gemakkelijk te vinden Mag arts patiënt uit zijn lijden helpen? Dr. Hooykaas opende zijn Academia Theologiae Een woord voor vandaag Kanttekening Gereformeerde organisten vergaderden te Utrecht Ontsnapt j j langs Krakatau Prof. Ridderbos reageert op eenheidsstreven In zijn rubriek „Van week tot week" in het Gereformeerd Weekblad heeft prof. dr. Herman Ridderbos gereageerd op het contact dat de synodale en vrijgemaakte gereformeerde ker keraden in Almelo en Baarn hebben gehad: HET is duidelijk, dat beide ver klaringen geheel in overeen stemming zijn opgesteld met het vrijgemaakte standpunt, niet met het extreme van Spakenburg- Kamphuis, maar met het meer gematigde, als bijv. van prof. Veenhof. Zelfs de zgn. „Verkla ring van gevoelen", een stuk waarmee prof. Veenhof gaarne werkt, moet in het Almelose stuk dienst doen tot bewijs, dat er geen leeruitspraken nodig zijn en dat zij weggedaan kunnen wor den. Dit laatste, alsmede de zgn. opheffing van alle tuchtmaatre gelen over doden en levenden, zijn de eisen, die hier aan de her eniging gesteld worden. Dit alles betekent ook de een zijdigheid van deze voorstellen. Zonder de echt-christelijke drang tot hereniging, die te Baarn en Almelo achter deze uitspraken steekt, te willen ontkennen en met alle begrip voor de neiging van de gereformeerden om terwille van dit doel dan maar te zwich ten. kan ik toch niet goed begrij pen. dat deze .geref. kerkeraden bereid geweest zijn, in dit alles dan ook metterdaad maar toe te stemmen en aan alle kerken voor te stellen. Bereid DE Gereformeerde kerken zijn steeds bereid gebleken vrij gemaakte ambtsdragers, met wie zij het eens konden worden en die zich met haar wilden hereni gen, in vollen rechte te aanvaar den en het is duidelijk, dat zij dit ook te Baarn en Almelo willen doen. Maar moeten zij nu ook a priori en zonder onderscheid te maken van alle ambtsdragers in de vrijgemaakte kerk eenzijdig verklaren: voor zover wij u ge schorst hebben, geldt dit niet meer en voor zover dit niet geschied is, stellen wij onze kansels zon der nadere bespreking voor u open, omdat gij immers ook op de grondslag van de Drie Formu lieren staat? Moeten wij, om een voorbeeld te noemen, voor de mannen van Spakenburg en prof. Kamphuis dan maar zonder meer want dat is de teneur van al les de kansel openen en zeg gen (of denken): Spreek desnoods uw banbliksems maar over ons uit. onderneem in onze kerken maar wat gij wilt, want gij staat immers op de grondslag van de Drie Formulieren? En ook al zal men antwoorden, dat er geen „gevaar" is, dat dezen een voet in onze kerken zullen zetten, moe ten wij dan. zonder elkander eerst ook maar gehoord te hebben en zonder ook van elkander de over tuiging gekregen te hebben, dat de ellende van de veertiger jaren niet opnieuw begint, als gerefor meerde kerken a priori en geheel eenzijdig al wat wij als recht en waarheid gezien hebben, terug nemen en prijsgeven? Geen behoefte maakten dus i punt moeten komen, onze leer uitspraken ondertekenen en onze schorsingen erkennen. De geref. kerken hebben steeds opnieuw gezegd, dat zij geen enkele be hoefte gevoelen aan 'eeruitspra ken. zo spoedig deze overbodig blijke' ik zou dit wel zo willen interpreteren en uitbreiden: zo spoedig wij de redelijke zeker heid hebben, dat we elkander in de omstreden punten van de belij denis kunnen vinden en kunnen dragen. Ik ben van mening, dat dit met zéér velen onder de vrij gemaakten mogelijk zou zijn, dat in vele gevallen een consensus gemakkelijk te vinden is en wij aan leeruitspraken dan géén be hoefte meer zouden hebben. Maar daarover mag dan toch ze ker nog wel gepraat worden, zo lang op 30 mei *59 door andere vrijgemaakten nog geschreven wordt, dat wij door deze uitspra ken de Drie Formulieren hebben „versmald en verkracht" (Kamp huis). Of moeten wij, hetgeen naar de overtuiging van onze ker ken rechtstreeks uit de Schrift voortvloeit, dan maar aan deze „mannentaal" onze kansels en ka theders prijsgeven? Nieuw begin LIET is best mogelijk ik neem AA dit aan dat men in Baarn en in Almelo zó lang met elkan der gesproken heeft, dat men kan zeggen: wij kunnen van weers zijden een streep halen door 1942-'46. Maar iets anders is om van alle geref. kerken te vergen, dat zij geheel eenzijdig tot alle vrijgemaakten moeten zeggen: wat ons aangaat kunt ge, zonder dat gij met ons en wij met u ons nader verstaan, weer in de ou- derlingbank plaats nemen en in onze kerken optreden. Dat kun nen zij niet doen en dat kunnen wij niet doen. Wij hebben weder zijds nodig te weten wat we aan elkaar hebben. Wij moeten een nieuw begin maken, wij kunnen niet doen, alsof er nooit iets ge schied is en niets meer geschiedt. Dat heeft met „Rechthaberei" niets te maken, want daar gaat het mij hier niet om, maar wél met de vrede in de kerken, die wij tegen een dure prijs hebben moeten kopen en die wij sinds dien wel als een hoog en voor treffelijk goed hebben leren waarderen. Niet frustreren ib er gevoel voor, dat wat plaatselijk reeds kan, door de landelijke situatie eigenlijk niet gefrustreerd mag worden. Daar om is het zo diep te bejamme ren en te laken, dat de verhouding van de kerken als geheel vanwe ge het dichtslaan van alle deuren te Spakenburg zo uitzichtloos is voor het heden. Dat neemt niet weg. dat onze Synode voor de vraag zal komen te staan wat zij in het belang van de situaties als te Baarn en Almelo en, naar wij hopen op méér plaatsen, zal kun nen doen. Zij zal niet mogen zeg gen: zolang de weerklank van ie dere vredespoging zo gering is, zullen we deuren en vensters maar zo stevig mogelijk grende len en slechts door de achterdeur toegang verlenen aan wie willen binnenkomen. Zij zal voor haar deel de weg des vredes zo wijd moeten open breken als mogelijk Hoe zij dit zal moeten doen, is een andere vraag, waarover men zich wel reeds bepaalde denkbeel den kan vormen, maar die men voorlopig wellicht beter aan het beleid van de Synode over kan laten, ook om de thans ontstane situatie niet gecompliceerder te maken dan zij reeds is. TK 1 Dl Conferentie Nederlands Gesprekscentrum Door de snelle en hoge vlucht der moderne geneeskunde als ook door de betere sociale en hygiënische omstandigheden, is de gemiddelde levensduur aan merkelijk gestegen. Niet steeds echter wordt de verlenging van het leven als een voorrecht ge waardeerd, zodat juist in onze tijd porblemen aan de orde ge steld worden als: moet de arts onder alle omstandigheden het leven (in biologische zin) in stand trachten te houden? Deze verlenging, die vaak iets kunst matigs heeft, roept merkwaardigerwijze ook de vraag op, ot verkorting in be paalde omstandigheden mogelijk is. Mogen wij, wanneer door een langdurig smartelijk en ongeneselijk lijden het leven tot een last wordt, vragen om op zachte wijze daarvan verlost te wor den? Dit is de z.g. euthanasie, die thans nog in ons land bij de wet verboden is. Is het gewenst, dat het toegestaan wordt dat de medicus hierbij zijn hulp zal mogen verlenen, m.a.w. dat de eutha nasie gelegaliseerd zal worden. Deze vragen zijn op de drukbezochte 27ste conferentie van het Nederlands Gesprekscentrum onder de goede lei ding van prof. dr. J. H. Bavinck leven dig bediscussieerd. Tevoren waren de medisch-ethische en de pastorale facet ten der vraagstukken belicht door de internisten dr. J. C. M. Verschure (Utrecht, R.K.) en proff. dr. G. A. Lindeboom (Amsterdam. Geref.), de psychiater dr. V. W. D. Schenk (Loos duinen, Humanist) en dr. H. Faber (theoloog-psycholoog te Wassenaar, vrljz. Herv.). De patient is, aldus dr. Verschure, naar de r.k. leer vrij om buitengewone middelen te weigeren, wanneer hij ver kiest de natuur haar gang te laten gaan. De arts heeftf als dienende taak de ge nezing te bewerken, althans naar ver betering van de toestand te streven. Levensverlenging kan hiervan het ge volg zijn, doch is niet het doel zonder geneesheer. Naast hem heeft b.v. de zielzorger zijn taak. Hij matigt zich geen oordeel aan over de zin b.v. de zielzorger zijn taak. Hij matigt zich geen oordeel aan over de zin van het (voor leven van zijn patiënt noch over ht nut of onnut daarvan. Voor de christen staan lijden en dood niet in tegenstel ling tot het leven In eeuwigheidslicht hebben die beide* in Gods plan een be doeling. In respectvolle terughoudend heid hoede de arts zich voor automa tisch handelen, waardoor Gods plan zov kunnen worden verstoord. Er zijn situaties, aldus prof. Linde om verlichting van lijden en rust. Van boom, waarin het niet meer gaat verlenging van het leven; slechts nog uit niet-medische kringen is de ei euthanasie gesteld. Wanneer zwaa den zonder uitzicht op herstel het voort leven tot een last maakt, zou de lijder recht hebben op een vrijwillige dood Reeds de Romeinen kenden de gelegali seerde euthanasie. In de klassieke oudheid koos men eer stijlvolle zelfmoord boven een aftakeling, die als mensonwaardig werd gewaardeerd. Thomas Moore (in zijn Utopia) en Fran cis Bacon (in Nova Atlantis) zijn voor lopers van moderne literatoren, die in hun werken de euthanasie hebben bepleit. In Engeland en de Verenigde Staten gaan stemmen op. die aandringen op legalisatie: een vertrouwenscollege van artsen dient zijn fiat te geven op verzoek van een patiënt. Hiertegenover stelde prof. Lindeboom, dat de artsen zich in over grote meerderheid verzetten en willen vasthouden aan de door Hippocrates ge gronde medische ethiek, die hen onder alle omstandigheden als beschermers Inaugurele rede té Sliedrecht In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden heeft de eerste hoogleraar van de nieuwe Academia Theologiae Reformata te Sliedrecht, dr. J. C. Hooykaas uit 's-Gravenhage in het kerkge bouw van de Gereformeerde Ge meente in Hersteld Verband een inaugurele oratie gehouden geti teld „Calvijns leer van het hu welijk". Naast het college van B. en W. waren er veel predi kanten aanwezig. Namens het college van curatoren sprak de praeses. de heer T. Koppelaar, een begroetingswoord, waarin hij de nadruk legde op het feit, dat deze nieuwe Aca demie uitsluitend bij de theologie wil blijven. Hij deelde mede, dat tot op heden zich twaalf studenten hadden aangemeld, waarvan zes zich officieel hebben laten inschrijven. Vervolgens kreeg dr. Hooykaas het woord om zijn inaugurele rede te houden Hij legde er de nadruk op, dat wy de opvattingen van CalvJjn slechts kunnen begrijpen in het licht van diens tijd. Hij sprak over het celibaat en zei onder „Onthouding is een bijzondere velen gegeven gave Gods, die niet a Het irdige gift Calvijn heeft dan ook in bepaalde geval len toegestemd tot echtscheiding met verlof om te hertrouwen voor de on schuldige partij. Hij liet drie gronden toe waarop men kan scheiden: lichame lijke onmacht tot sexuele omgang, kwaadwillige verlating en verregaande godsdienstige onverenigbaarheid. Na de rede maakte dr. Hooykaas nog enige persoonlijke opmerkingen. Hij deelde mede, dat ds. D. Rustige, predi kant te Kierden, Gelderland, die wegens ziekte niet aanwezig kon zyn, werd benoemd tot doctor honoris causa van de Academia Theologiae Reformata. op grond van zijn verdiensten t.a.v. de allegorische exegese. De nieuwe hoogleraar is predikant ge weest van de Hervormde gemeenten van Dussen. Benschop en Arnemuiden. Volgens een persbericht van het Her vormd Persbureau heeft hij zijn emeri taat verkregen en geen enkele ambte lijke bevoegdheid meer in de Neder landse Hervormde Kerk. het leven ziet. Sinds de saecularisering der genees kunde is de fundering van de medische ethiek verzwakt: ook Schweitzers bied voor het leven" biedt geen funda ment. dat stevig genoeg is. Moeilijk is d< vraag, of het uiterst gedegenereerde le ven. dat eigijlijk nog slechts een vegete ren is, met alle middelen in stand moet worden gehouden. Terecht werd in de discussie opgemerkt, dat de grensgeval len moeilijk de morele standaard kun nen bepalen. De Amsterdamse hoogleraar noemde voorts de afwijzende houding van de Kerk. die geen verschil ziet met zelf moord. De mens mag niet autonoom be schikken over het leven, dat hij uit Gods hand ontvangen heeft. En de arts heeft alleen de natuur- te dienen. Legalisering (die naar de ervaring leert steeds verbre dend werkt) leidt z.i. tot ondermijning van vertrouwen in de medische stand. Dit vertrouwen, basis immers van alle medisch handelen en behandelen, zou een gevoelige knak krijgen. Volgens dr. Schenk is de ethiek van Hippocrates verouderd. Niemand neemt het „onder alle omstandigheden" meer voor zijn rekening. De moderne medische techniek heeft dit oude „dogma" in de war gestuurd; het zou tot absurditeiten voeren! Euthanasie acht spr. niet steeds per sé zedelijk verantwoord, hetgeen evenwel niet betekent, dat hij vóór lega lisatie zou wiwllen pleiten. Dit zou thans zeker praematuur zijn. Is er echter wel een kloof tussen het nalaten van een behandeling èn een ac tief ingrijpen? De moderne arts hoede zich voor de overmoed doch hulle zich ook niet als een magiër in een hoogmoe dig zwijgen. Hij heeft zich telkens af te vragen, of „verlenging van het leven" tot iedere prijs geoorloofd is. Dat het „heil" van de patiënt zijn oogmerk heeft te zijn (Hippocrates) gevoelt dr. Schenk als een zekere aanmatiging. Is het inhumaan, zo vroeg dr. Famer om de mens op zijn naderend einde te willen voorbereiden? Men wil de dood .soms uit angst voor de eigen dood? zo als dr. Schenk had opgemerkt) wèrorga niseren. De familie vraagt van arts er zielzorger vaak om de „comedië" mee te spelen en de dood zolang mogelijk bui ten de gezichtskring te houden. Onze moderne medische zorg schiet soms i haar doel heen. Wanneer het leven geteren wordt, vraagt de hoogbejaarde zich af, of zijn leven nog enige zin heeft. Dr. Faber wil het begrip „euthanasie' een ruimer inhoud geven: de arts zowel als de predikant, maar ook de hem om ringenden hebben in solidariteit de pa tiënt bij te staan om diens angsten voor- en verlangen naar de door uit te spre ken: maar ook om hem te helpen de dood op christelijke wijze als onvermij delijk doch ook als n iet-wezenlijk te zien. Er zijn voorbeelden van mensen die a.h.w. „boven de dood uit leerden leven". Dit hebben wij trouwens geduren de heal ons leven nodig. Spr. acht het onjuist, als men in de ziekenhuizen met bijkans stervenden medisch bezig blijft, zdat hij geen kans krijgt om posi tief tegenover de dood te komen staan. Al te geperfectioneerde medische ver zorging dreigt zodoende geestelijke ver waarlozing te worden. Gevolg van het feit dat het leven al te eenzijdig biolo gisch wordt gewaardeerd, alsof dit het hoogste goed zou zijn! Naast de over denking en de beoefening van de levens- ook die van de stèrvenskunst. Een rijpingsproces moet worden doorgemaakt, waartoe verlenging van leven zinvol kan zijn ook al betekent dit verlenging van lijden. Het christelijk geloof heeft de posi tieve waarde van het lijden zo duidelijk het licht gebracht, dat m geheel on- cultuurkring het lijden thans gewaar deerd wordt als bijdrage tot de vorming van de persoonlijkheid. De arts dient re kening te houden met de geloofsovertui ging van zijn patiënt. Ons past t.o. hei mysterie van leven, lijden en dood grote eerbied, terwijl alle spreken en handelen ingebed moet zijn in de liefde tot de In de discussie kwam naar vi het soms gewenst is, dat de predikant "icht is over de patiënt (bij chroni- zieken en bij gevallen van hysterie», doch vaak ook is het minder gewenst: e zielzorger staat dan onbevangener o. de patiënt. Gebed voor de vluchtelingen Op 1 juni is het door de Verenigde Na ties uitgeroepen Vluchtelingenjaar begon nen en overal ter wereld zullen pogingen ondernomen worden om het probleem de vluchtelingen die sinds het ein- an de tweede wereldoorlog in kam pen verblijven, een belangrijke stap der tot een oplossing te brengen. Tijdens het weekend van 27 en 28 ju- i wordt de kerken gevraagd om zich tot God te richten in een gebed welslagen van deze poging. De Stichting Oecumenische Hulpverlening heeft zich tevens gericht tot de Mohammedanen er dc Eoeddhiaten en hun ook om gebed ge- De Nieuwe Vertaling is niet altijd beter dan de Statenvertaling Een enkele keer verbergt zij zelfs door haar taal wel eens eet les die in de oudere vertalingen wel tot zijn recht komt. Daar is bijvoorbeeld het verhaal van de wonderbare visvangs in Lucas 5. Christus zegt tegen Petrus: „Zet uw netten uit on te vissen." De discipel is gehoorzaam en de vangst is zo groot dat hij slechts met grote moeite binnengehaald kan toorden Hebt u zich wel eens afgevraagd hoe het kwam, dat het ne scheurde? Misschien heeft de Statenvertaling wel de oplossing. Daai staat niet, dat Petrus de netten, maar het net (enkelvoud uitwierp. De gehoorzaamheid van Petrus is maar een halj slachtige gehoorzaamheid. In plaats van de netten zet hij slechts één net uit en dat eni net moet dan al de vissen bevatten die Christus voor hen bestemd heeft. Christus geeft niet te veel, maar de gedeeltelijk gehoorzaamheid van Petrus kan al Gods gaven niet verwerken Zo is het ook vaak in ons leven. God heeft veel om te geven maar wij ontvangen het lang niet allemaal, omdat wij in om aarzelend geloof een groot gedeelte verspelen. GEBEDSWORSTELING J7R IS, menen wij, gisteren i vele toch in een en hetzelfde kerkverband gereformeerde kerken, synodale z Gods Naam verheerlijkten? Schreit wel als vrijgemaakte, met grote ernst niet de ziel als men bij tijd en wijle om eenheid gebeden. Want geheel de verbittering opmerkt, die ge- onverwacht zo mag men het toch groeid is tussen broeders in Christus? wel stellen zijn er tussen beide Een verbittering die zo verklaarbaar kerkeraden in verschillende plaatsen is omdat ze voortkomt uit onvrede van ons land gesprekken op gang niet het bestaande! gekomen en worden er beslissingen Het is niet te verwachten dat door voorbereid, waarover iedere chris- deze eerste symptomen van toenade- ten zich intens mag verheugen. Men ring alle moeilijkheden spoedig tot heeft in onze krant (op 30 mei) ken- het verleden zullen behoren ookj nis kunnen nemen van de in Almelo kerkelijke molens malen langzaam, gevoerde briefwisseling en van de En menigeen zal met zichzelf te wor- pogingen die ook »r- stelen hebben, want er zijn in menig den aangewend om tot een vrucht- hart wonden geslagen welker lit- dragend gesprek te komen en tekens nog maar nauwelijks rijn ge er is reden om aan te nemen dat heeld. men in tal van gemeenten met een Die worsteling zal een gebeds- zeker ongeduld het verdere verloop worsteling moeten zijn, een zich van dit „pionierswerk" afwacht om- stellen voor de Koning der Kerk dat men gaarne het voorbeeld wil alles wat het eigen hart beroert. bestaande toestand hoe zou het gebed ook anders kunnen! Bloedt niet het mogen hart als men iziet hoe op de zondag eenheid opklinken. En dan het alles in vol vertrou- overgeven aan Hem in Wien hier en de ander daar ter de Rerk zich altijd geborgen mag kerke gaat mensen die vroeger weten. RUKJE AAN DE BEL Pleidooi voor uitgave oude psalmmelodieën Misschien was de centrale lig ging van de plaats van bijeen komst waar de Gereformeerde Organistenvereniging j.l. zater dag haar 28e jaarlijkse algemene ledenvergadering hield mede een van de oorzaken, dat deze jaar vergadering door een verheu gend groot aantal leden werd bij gewoond. De spreker bezag het antwoord van Cal vijn op de vraag: Waartoe dient het huwelijk? Hij ging in op de huwelijks trouw en haar mogelijke ongeldigheid. Hij stelde, dat Calvijn het eens was met Luther, die het huwelijk niet als 'n Kwaliteitsproduct van da Wybart-Fabrlakan. 70 an 90 et alléén bij Apothakan an Droglstan 44 l „Wat zegt u?" vroeg Findhorn ongelovig, i „Ik weet het wel." Van Effen glimlachte wat ver knoeid. „U begrijpt er geen steek van. niet? Ze ihadden me moeten laten braden" „Maar ik was er nog niet alleen levend en wel, maar zelfs met een behoorlijk verbonden hoofd. Merkwaardig, niet kapitein?" „Merkwaardig is eigenlijk het goede woord niet." Findhorns stem klonk effen, zonder enige intonatie. „Vertelt u ons de waarheid, mijnheer Van Effen? ©at is eigenlijk een dwaze vraag, want u zult na tuurlijk in ieder geval „ja" zeggen, of u het nu Werkelijk doet of niet." „Hij doet het inderdaad, kapitein Findhorn." De «tem van Farnholme klonk merkwaardig overtuigd en op dat moment helemaal niet als die van briga degeneraal Farnholme. „Daar ben ik absoluut zeker „Werkelijk?" Findhorn draaide zich om teneinde ihem aan te kijken. Dat had trouwens iedereen ge daan. gepakt door iets eigenaardigs in de klank •van Farnholmes stem. „Wat doet u zo zeker zijn. .generaal?" Farnholme maakte een handgebaar, zoals iemand •dat pleegt te doen die vindt dat men hem meer •au sérieux neemt dan hij had bedoeld. „Per slot «van rekening ken ik Van Effen beter dan iemand •anders hier En zijn verhaal moet wel juist zijn want anders zouden we hem hier niet voor ons zien Dat klinkt misschien wel erg vaag, maar misschien kunt u het toch wel volgen." Findhorn knikte, in diep nadenken verzonken tmaar antwoordde niet. Er heerste een poosje die pe stilte in de eetzaal, die slechts werd verstoord door het kraken, dat ieder schip doet als het op «n zware zee met de golven worstelt en telkens dn een golfdal terechtkomt. Verder hoorde men niets anders dan het voetgeschuifel van de mannen var. Siran. Toen keek Findhorn op zijn horloge en wend de zich tot Nicolson. „We moeten weer naar de brug. mijnheer Nicol «on. Ik zou zo zegger dat we weer zwaar weer •voor de boeg hebben, als ik de dingen tenminste -goed aanvoel. En wat kapitein Siran en de zijnen door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) (Wordt vervolgd) betreft, zou ik zeggen: een gewapende wacht voor de rest van de nacht." Findhorns ogen stonden even koud en onbewogen als zijn stem klonk. „Maar er is nog één ding dat ik eerst nog wel even zou willen ophelderen." Hij liep op zijn dooie gemak naar de bemanning van de „Kerry Dancer", zonder enige moeite het evenwicht bewarend ondanks het zware slingeren van het schip, maar hij bleef staan, toen Van Ef fen zijn hand uitstak. „Ik zou ze in de gaten houden als ik u was," zei de Nederlander rustig „De helft heeft meei dan één mes bij zich. en zij zijn er gauw mee.' ,.U hebt een revolver Findhorn stak zijn hand uit en pakte de automatische revolver, die Van Ef fen tussen zijn riem had gestoken. „Mag ik?" Hij bekeek het wapen, en zag dat dc haanpal nog niet was overgehaald. „Een Colt 38." „Kunt u overweg met die dingen?" „Dat zal wel gaan." Op zijn hoede liep Findhorn naar de dichtstbijstaande man van het groepje. Hel was een forse, breedgeschouderde kerel met een glad, brum gezicht zonder uitdrukking; hij maakte de indruk, dat daar allang geen uitdrukking meei op te zien was geweest Hij had een dun snorretje bakkebaarden tot een eindje onder de oren, en zwarte, uitgedoofde ogen. „U bent Siran?" vroeg Findhorn, bijna onverschillig. „Kapitein Siran. Tot uw dienst." De onbeschaamd heid lag in de lichte nadruk op dat „kapitein' dn de onmerkbaar-lichte buiging met het hoofd. „Formaliteiten laten me koud." Findhorn bekeek hem mei plotselinge belangstelling. „U bent Engels- „Misschien wel." Ditmaal krulden de lippen even, •niet zozeer tot een glimlach, als wel tot een vol maakt gebaar van luie minachting. „Zullen we maar zeggen Angelsaksisch?" „Het doet er niet toe. U bent de kapitein was de kapitein van de „Kerry Dancer". U hebt uw schip verlaten, met alle mensen erop, die u achter stalen deuren had opgesloten om daar te sterven, hetzij te verdrinken, dan wel levend te verbranden dat doet er op het ogenblik niet toe. U was het. die ze daar wilde laten omkomen." „Wat een melodramatiek!" Traag onderdrukte Si ran een geeuw, een meesterstukje van vermoeide onbeschaamdheid. ,.U Vergeet de tradities van de zee We hebben voor die ongelukkigen gedaan wal we konden Findhorn knikte langzaam, draaide zich om en Het zijn blik glijden over de zes metgezellen van Siran, die zich geen van allen bijzonder op hun gemak schenen te voelen. Maar een van hen, een man met een smal gezicht en een scheel oog, was wel bij zonder zenuwachtig en onrustig. Hij schuifelde voort durend met zijn voeten, terwijl zijn handen en vin gers er een eigen leven op na schenen tc houden Findhorn liep naar hem toe en ging vlak voor hem „Spreek je Engels?" Geen antwoord. Alleen maar een fronsen van de wenkbrauwen, een schouderophalen en een gebaar met de handen, ten teken van een niet begrijpen „U hebt de goede, kapitein Findhorn." zei Van Effen langzaam, op lijmerige toon. „Hij spreekt bij na evengoed Engels als u." Snel haalde Findhorn zijn revolver te voorschijn, -ette die op 's mans mond en gaf er een tamelijk onzachte duw tegen. De man deinsde achteruit, maar Findhorn ging mee Na zijn tweede stap stond hij met zijn rug tegen de muur. waar hij met zijn wijd geopende handen met alle kracht tegenaan drukte, terwijl zijn ene goede oog in doodsangst naar de revolver keek, die tegen zijn tanden drukte. In de ochtendvergadering, gehouden een der zalen van de Geref. Pniëlkerk te Utrecht, heeft de voorzitter, D. W. L. Milo, in zijn openingswoord de wens tot uitdrukking gebracht om tot een nieuw psalter te komen, waarin de 124 psalm hun oorspronke- Wij leven in het jaar, 450e verjaardag van Calvijn vieren' de i rusteloze ijver i bereikt heeft, berijmd gedeelte haar samenzang grote hervormer, die en in een profetische dat de gemeenten ee van Gods Woord ii_ doen klinken. Geen land ter wereld zo trouw gebleven aan Calvijns melodieën, waarvan, zoals bekend, de compositie was opgedragen aan Louis Bourgeois Maitre Pierre, als Nederland. Ook wordt in geen land de behoefte aan een nieuwe kerkelijke berijming op de authentieke melodieën zo sterk ge voeld als in het onze. Maar de spraken zijn verward. De eensluidendheid t.o.v. de notatie, zoals die in de verschillende uitgaven voorkomen, is, vooral ritmisch patroon betreft, ver te zoeken. Daarom is het broodnodig, dat er betrouwbare en universele uitgave de melodieënschat van 1562 komt. Voor zover bekend zyn er in ons land slechts drie exemplaren van een In 1562 gedrukt psalmboek aanwezig. Het zoi een blijvende daad van piëteit tegenovei Calvijn betekenen, wanneer door een facsimile-uitgave van de oorspronkelijke en betrouwbare editie van 1562 de al oude psalmmelodieën in hun luister glorie zouden worden hersteld. Het gaat hierbij om de kennis en v breiding van de lofzangen Israëls, om zuivere kerkzang en zoals de spreker op merkte in aansluiting op het bij de aan vang der vergadering voorgelezen Schrift gedeelte uit Haggai 2 19. bouwen van des Heren hui: bekommert om het huis Gods, die ervaart, dat het hem wél eaat. Van diezelfde dag af. die hii op zijn kalender kan aanteke nen. zal hij zien, dat hij door de Here eezegend wordt. Na dit openingswoord hebben secretaris en penningmeester hun verslag uitge bracht Hieraan ontlenen wii de volgende ciiferc Het aantal leden bleef onveranderd op 698 Dat der donateurs daalde tot 484. In het geheel zijn er thans 177 contribuerende kerken. Van dc 17 opgekomen kandidaten de van verenisineswece afgenomen n examens slaagden er 7. terwijl het aantal vereeliikende examens i.v.m. te benoemen organisten 4 bedroeg. De Orgeladviescommissie van de G O V heeft eerste adviezen uitgebracht. Zes nieuwe orgels werden onderworpen aan de eindkeuring. De penningmeester kon melding maken van de gezo de financiële Dositie der vereniging. Het voorstel tot hanrOiavine der jaarlijkse contributie van '12.50 werd aanvaard. A ischeid Een der oudste leden der Vereniging, de heer W A Houtman behorende tot de vijf oprichters, heeft na 28 jaren be- jyE brief die het Landbouwschap verdedigen tegen de kritiek die het gemeend heeft te moeten schrij ven aan de minister-president en aan de minister van landbouw en vis- zonder enige twijfel nog zal ontmoe ten? Van het kabinet-De Quay wordt een gebleven. Toch lijkt deze herinnering n wat aan de voorbarige kant. Landbouwschap wijst er op dat een plan op tafel ligt voor allerlei cultuurtechnische werken, tezamen Landbouwschap is niet de enige) al beogend de leefbaarheid en de pro- aan de bel begint te trekken voordat duktiviteit ten plattelande te verho- de ministers een redelijke kans heb- gen. Een plan dat al vrij nauwkeurig ben gekregen zich in te werken. Men is uitgewerkt, zelfs met een vrij vestigt dan (weer) de indruk dat niet nauwkeurige kostenberekening. Op d« Kroon en haar dienaren dit land zichzelf een redelijk plan maar is regeren maar dat belangenorganisa- het ook redelijk dat men van het ties d? plannen maken en de minis- nieuw opgetreden kabinet verwacht 'ers d'e plannen maar hebben uit te dat het in zijn eerste verklaring nieuwe koers is geen zaak die men ons van vandaag op morgen, „even op Het papier zet" daar is tijd voor no dig. Het is daarom niet plezierig dat belangenorganisatie (en het de volksvertegenwoordiging dit plan al in zijn geheel had overgenomen? Is het redelijk van de nieuw opge treden minister van landbouw te ver wachten dat hij het geheel al tot in finesses kan overzien en zelfs kan voeren. Het ware ons daarom lie ver geweest wanneer het Landbouw schap zijn ongerustheid in toom had weten te houden tot september als de nieuwe begrotingen worden inge diend bij de volksvertegenwoordi ging. noemde drs. A. Houtman, die door de vergadering uit een door het bestuur gesteld tweetal met meerderheid van stemmen werd gekozen. Met grote dankbaarheid releveerde een der bestuursleden de grote liefde en toe wijding, waarmee de scheidende func tionaris altijd de Vereniging heeft ge diend. Als tastbaar bewijs van erkente lijkheid mocht de heer Houtman Sr. een langspeelplaat van „The Messiah" in ont vangst nemen. Orgelspel Middags heeft collega J. C. Hane- graaff een korte causerie gehouden over de muziekbijlagen, zoals die het afgelopen het maandblad der Vereniging zijn verschenen. Op het door de firma Leef- lang te Apeldoorn gebouwde mechanische orgel in de Pniëlkerk zijn deze koraal voorspelen door verschillende organisten ten gehore gebracht. Hierop volgde nog een orgelbespeling door de organist der kerk C. F. Morriën. Wij hoorden de be kende Sweelinck Variaties over n John Buil, een Praeludium en Fuga g kl. van Bach uit Band 3 en het trio Hert Jesu Christ dich zu uns wend' i van Bach. Vervolgens een Canzona de 20e eeuwse componist Micheelsen, Partita over psalm 116 van Cor Kee, compositie van Jean Langlais en tot besluit een Toccato van Marius Monni kendam. goede gedachte, om bij ieder op het programma vermeld werk - - 'e eebruiken registraties, aan te ee- Daardoor konden de aanwezigen zich goed beeld vormen van het nie orgel en zijn speelmogelijkheden. Het gespeelde trio van Bach heeft persoonlijk de meeste voldoening schonken Hier kwam het instrument wegend fraai -temmr"matnr,oa,. wel op zijn voordeligst uit. Het minder goede effect van «"n wat scherpe ir'ma- Octaaf 4vt) wordt bij een gevulde kerkruimte waarschijnlijk goed deels opgeheven. BENOEMINGEN Benoemd lot onderwijzer aan de Mar- mxschool te Dordrecht, de heer Van wieringen te Rotterdam; aan de school met de Bijbel te Rhoon, P. Hijzelen- doorn te West-ÏJsselmonde; aan de Nassauschool te Bennekom. G. Bos te Langbroek; aan de Chr. School te Rheden. W Jelgerhuis te 's-Gravenzan- de en W J. Th. Scholten te Varsse- veld; aan de Chr. Nat. School te Ab coude. J. Pabon te Rotterdam: aan de Chr Na'.. School te Zuid-Beijerland. B. H. L. Pruil te Driebergen: aan de Beroepingswerk NEDERL. HERV. KERK Aangenomen naar Amsterdam (W. de Zwijgerkerk): dr. J. H. van Beusekom te Breskens; naar Groningen: (vac C. M. Luteyn); J. Grolle te JYijverdal. Bedankt voor Bodegraven. G. van Estrik te Nieuwland; voorOchten (Gld): A. Kool te Brandwijk. Benoemd tot vicaris te Utrecht (wjjk- gem. Noorderbrug): J. L. Leeuwis. kand. te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Beroepen te Garijp, G. de Ruyter. kand. te Knijpe; te Gees: J. Tevel, kand. te Middelburg. Aangenomen naar St. Laurens: Chr. van Ulden, kand. te 's-Gravenhage. die bedankte voor Reitsum, Sohoonoord. Siegerswoude en Zwaagwesteinde; naar St. Pancras: J. C. Rietveld, kand. te •s-Gravenhage. die bedankte voor Dom burg-Westkapelle. Gees (Dr.), Harme ien en Wateringen; naar Hoek (Zld.) J. Verbeek, kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Aardenburg en Wilsum. Tweetal te Leeuwarden (vac. J. C. Hagen): G. Heyerman te Nijverdal en G. Meyster te Ede. i CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Driebergen (tweede maal) F. Bakker te Huizen (N.H.), die dit beroep aannam. Bedankt voor Londen, Ontario, Canada (Free Chr. Ref. Church) W. van 't Spijker te Drogeham. GEREF. GEMEENTEN te "vfaard'ingen.' H' UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Enschede: J. Ketelaar te Hoogezand. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Tweetal te Amsterdam: (vac. dr. J D- H0Zn w i-B' Kossen te Berlikum en H. B. Woelinga te Dordrecht-Breda Samuelschool te Polsbroek, G. Procé te Leeuwarden: aan dc School met de Bij- A. van Dijk te Gies- bel te Hoornaai sendam-Hardinxveldaan de Willem Lode wijk school te Enschede. H. Braaks- ma te Blokzijl; aan de Prinses Beatrix- school te Huizen (N.H.). H. Visser te Oppenhuizen (Fr.); aan de school met de Bijbel te Bekveld. G. Baars te Rhe- ÏT* »a°, dr* Th- de Visserschool te Katwijk aan Zee. W. Bergsma te Leeuwarden (tijd.); aan de Chr. School te Kalenberg, F. H. Buys te Katwijk rrt?APhte:paTO e JuI'anaschool te Utrecht. R, Wiersema te Enschede; aan de school met de Bijbel te Stolwijk. J. i-rou te Alphen aan den Rijn; aan ?hOjr. School te Veen (N.B.), J. G. Schalk te Zuilichem (Gld.) (tijd.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2