Micuun» ^Cciïtsrtje (üaunmt Spanning laait op door drietal incidenten Luchtgevecht, gesloten grens en sabotage Bondskanselier naar Engeland? Voor platteland f125 min. per jaar gevraagd In het Verkeer vielen weer vele doden Vier personen verdronken Goecl fruitjaai*: kersen 50 cent Spontane prinses Paola hartelijk toegejuicht Schietpartij in Parijs Boterprijs in twee weken veertig cent gestegen MAANDAG 8 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraal 87 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 81441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11582 Dlreotle: OIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StuntoasUcf) is gfiebltueti triyn bert in tcgbcnspoct" C. VAN BAREN JR.: SPREIDT verantwoordelijkheid Zie pagina 5 Onrustig weekeinde in Midden-Oosten Bondskanselier Adenauer heeft de wens te kennen gegeven, binnenkort naar En geland te gaan voor besprekingen met premier Macmillan, zo heeft het West- duitse persbureau D.P.A. gisteren mee gedeeld. j In diplomatieke kringen te Bonn ver klaarde men, dat Adenauer, nu hij heeft besloten bondskanselier te blijven, mis schien in Londen zal trachten ophelde ring te krijgen over de steeds aanhouden de stroom van berichten over de minder hartelijke betrekkingen tussen Londen en Bonn, die gebasseerd zijn op Adenauers wantrouwen tegen Macmillan. In welingelichte kringen wees men er op, dat Adenauer Macmillan ging wan trouwen toen deze naar Moskou ging ,Dit wantrouwen zou versterkt zijn door de berichten, dat Engeland voorstander is van een „bevriezing" van de strijd krachten in Europa op het huidige peil. „Goede sfeer", maar geen resultaat in Genève De geheime besprekingen tussen de vier ministers van buitenlandse zaken hebben ook zaterdag geen resuMaat opgeleverd. Maar wel wordt uit Genève gemeld, dat de sfeer van da onderhandelingen „goed" De Russen zouden werken nieuw compromisvoorstel, :kan afhangen. De grootste moeilijkheid in 'de Benlijmse kwestie is thans, dat G.romy- ko nog te weinig waarborgen heeft ge geven voor de westelijke rechten in Ber lijn en voor het burgerlijke en militaire vervoer naar de stad. IN HET MIDDEN-OOSTEN is de spanning het afgelopen weekeinde plot seling weer toegenomen. Nadat het enkele maanden vrij rustig was ge bleven, waren het enkele gebeurtenissen aan verschillende „fronten", die voor het opleven van de spanning zorgden: 1. Jordanië heeft zich bij de Verenigde Naties beklaagd over het feit dat de Verenigde Arabische republiek haar grens met Jordanië heeft gesloten,, waardoor ook het weg- en treinverkeer tussen Jor danië en Libanon onmogelijk is gemaakt. 2. Israëlische straaljagers hebben een luchtgevecht geleverd met Egyp tische Mig-17-straaljagers, die boven de Negeb-woestijn vlogen. De Verenigde Arabische republiek he'eft zich in verband met dit incident tot de bestandscommissie van de V.N. gewend. 3. Irak heeft de Verenigde Arabische republiek ervan beschuldigd, „misdadigers" naar Irak te zenden met de opdracht verschillende soorten van sabotage te bedrijven. De Syrisch-Jordaanse grens werd vrij dagavond gesloten en als reden hiervoor gaf de regering van de Verenigde Arabi sche republiek (Egypte en Syrië) het Jor daanse verbod om Syrische boeren oj hun land aan de Jordaanse kant van d' grenes„te lafen werken, de uitdagend' versterking van de Jordaanse troepen langs de grens en de Jordaanse weige ring om-een gemeenschappelijk onderzoek in te stellen naar een grensincident in De nieuwe Jordaanse regering, die de grenssluiting in een speciale ver gadering besprak, noemde al deze redenen vals en besloot de Verenig de Naties hiervan op de hoogte te stellen. Het is. de tweede keer dit jaar, dat Syrië de grens sluit. Hef lucht/gevecht had gisterochtend plaats. Volgens een Israëlisch bericht werden de Egyptisohe vliegtuigen na een kort vuurgevecht verdreven. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Een Egyptische woordvoerder gaf een andere lezing. Twee Israëlische vliegtui- LANDBOUWSCHAP ERNSTIG ONGERUST Even belangrijk als investering in de steden Het Landbouwschap heeft de rege ring dringend gevraagd voor de struc tuurverbetering van het platteland een inveteringsprogramma van onge veer 125 miljoen per jaar tot uit voering te brengen. Met grote klem brengt het Land bouwschap de minister-president er. de minister van landbouw verder on der hun aandacht ,dat verbetering van de structuur van de landbouw een levensbelang is voor de agrarische beroepsbevolking en essentiële voor- Iwaarde is voor een gezonde ontwik keling van het sociaal-economisch le- Iven op het platteland. In deze brief deelt het Landbouwschap 'tevens mee, dat het georganiseerde agra- irisehe bedrijfsleven om de volgende drie [redenen ernstig ongerust is over de pas sage in de regeringsverklaring betref fende het landbouwbeleid: 1. De woorden, waarmee aandacht wordt gewijd aan het agrarisch structuur beleid zijn weinig positief. 2. De bijzondere positie van de agrari sche bedrijfstak in verband met het loonbeleid is onvermeld gelaten. 3. De regeringsverklaring geeft geen zekerheid met betrekking tot de te voeren landbouwprijspolitiek en het garantiebeleid. Het Landbouwschap vertrouwt, dat de regering aan deze drie punten grote aan dacht zal willen schenken bij de nadere itwerking van haar landbouwbeleid. Er iaan grote belangen op het spel. Men had verwacht, dat nu het meer- irenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnsohe werken op tafel ligt regering in haar verklaring een po sitiever standpunt zou hebben ingeno- inzake de structuurverbetering van het platteland. se structuurverbeterende werken vormen een ondersteuning van het indus trialisatiebeleid van de regering. Deze werken, zo meent het Landbouw schap, zijn te beschouwen als openbare nutsvoorzieningen, op één lijn te stellen met de grote investeringen in de stede- Nederlandse tankschepen naar Panama verkocht De Nederlantee tankschepen Esso Rot terdam. groot 19.954 brt en Esbo Den Haag groot 10.667 brt. die in de Rotterdams' haven waren opgelegd, zijn verkocht Qaar Panama. lijke agglomeraties ter verhoging van de „leefbaarheid". De betekenis van deze werken reikt daaróm veel verder dan de verhoging van de economische produktiviteit van de landbouw. Het gaat namelijk om de maatschappelijke structuur van het plat teland als geheel. Daarom vraagt het Landbouwschap voor de reconstructie van het platteland 125 miljoen per jaar. Dit komt overeen met ongeveer een oppervlakte van 50.000 Verder schrijft het Landbouwschap het van groot belang te achten, dat een voortgaande verbetering in de verhou ding tussen lonen en andere arbeidsvoor, waarden in de agrarische sector en die in de overige sectoren van het bedrijfs leven ook in de toekomst wordt nage streefd en mogelijk gemaakt. gen zouden twee Egyptische Migs hebben aangevallen, die op oeferwlucht w boven Egyptisch gebied. Een van de Is raëlische toestellen zou zijn getroffen, waarna beide Ieraëliërs naar hun gebied zouden zijn teruggekeerd. De Iraakse beschuldiging kwam vai ministerie van buitenlandse zaken dn Bag dad. Een regeringswoordvoerder deed beroep op de V A R„ op te houden i „deze uitdagende handelingen, die recht streeks tegen Irak gerichte aanvalsdaden „Het volk en het leger van Irak staan ten volle achter de regering van de republiek en vormen een onneem bare hinderpaal voor hebzuchtigen en samenzweerders", aldus de woord voerder. Met grote hartelijkheid is de ver loofde van prins Albert, prinses Paola, in dit weekeinde opgeno men in het Belgische Koninklijke gezin. Zaterdag was de Prins jarig (25 jaar) en bij die gelegen heid werd de hier afgedrukte foto genomen. Van links naar rechts koning Boudewijn, prinses Maria-Christina, prinses Lïliane met op schoot de kleine Maria- Esmeralde, prins Albert en prin ses Paola, koning Leopold en prins Alexander. Een foto, die duidelijk toont hoe prinses Paola genoot van de hulde die haar in Brussel werd gebracht. 0 Op de Zwarte Weg te Oldebroek zijn zaterdagavond de 16-jarige bromfietsbe rijder Van 't Veen uit Oosterwolde en de 18-jarige motorrijder Holstege uit Doornspijk na met elkaar in botsing ge komen te zijn, ter plaatse overleden. In de afgelopen nacht is de 25-jarige motorrijder J. van Tol uit Volendam met twee duopassagiers op de Oosterweg in De Schenner op een tegemoet komen de personenauto ingereden. De heer Tol overieed kort na ankomst in het zieken huis in Purmerend. De duopassagiers werden gewond. Het 3-jarig zoontje van de familie Van de Water uit Hamersveld «gemeente Leusden) is nabij de ouderlijke woning verongelukt. Het kereltje liep met een kruiwagentje plotseling de weg op en werd gegrepen door een auto, bestuurd "dóór B .uit Amersfoort. Nederlanders bij brand in flat te Genève gestikt Een Nederlander en een Nederlands» zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Genève om heit leven gekomen in een flatgebouw waar brand was uitgebroken Ze trachtten uit het brandende gebouw- naar buiten te vluchten, waarbij zij per ongeluk de trap naar de kelder afdaalden. Daar zijn zij door de rook bedwelmd ge raakt en gestikt. Brandweerlieden hebben hen later aan de voet van de trap in de kelder gevonden. De namen van de slachtoffers zijn: Johannes Verwaaijen, geboren op 25 fe bruari 1892 en mevrouw Maria Elisabeth Campman. geboren op 14 november Zaterdagmiddag is in de stroom van huiswaarts kerende fabrieksarbeiders op de Boschstraat in Maastricht de 17-jarige fabrieksarbeidster A. Houben door een Belgische autobus overreden. Zij was op slag dood. Zaterdagmiddag is de 53-jarige heer J. Kool uit Amsterdam met zijn wagen op de Amstelkade in botsing gekomen met hem tegemoetkomende links houden- auto. De heer Kool bleek bij aan komst :n het ziekenhuis te zijn overleden e 51-jarige mevrouw C. B. A. Jansen uit Amsterdam is zaterdagmorgen op de rijksstraatweg nabij Culemborg om ieven gekomen door een val van r bromfiets. Zij is waarschijnlijk •hrokken van een vrachtauto, die haar achterop kwam. Kolonel van Reede gouverneur K.M.A. (Va> redacteuren) Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van kolonel W. C. H. van Reede ;ouverneur der Koninklijke militaire academie. De heer Van Reede volgt als zodanig kolonel W. Kloppenburg op, die ;en functie in het bedrijfsleven heeft aan vaard. De nieuwe gouverneur is thans nspeoteur der cavalerie. Vissterfte in Naarden In de Zoutegraoht, benoorden de vesting Naarden is de laatste dagen een grote vissterfte waargenomen. Een groot aantal witvissen drijft op het water en de paling kruipt uit de gracht op de kant. Men schrijft deze vissterfte toe aan de warmte van de afgelopen week, waardoor het water arm aan zuurstof is geworden. De jrachten rondom Naarden vormen een ge- ;loten bekken dat dus niet kan worden ververst. Uit het Twenthekanaal bij de haven van Enschede is zaterdagavond het stof felijk overschot geborgen van de 48-jarige H M W Smittenberg uit Enschede. De man die zich te water heeft begeven om zich te verfrissen, heeft waarschijn lijk niet kunnen zwefnmen Zaterdagmiddag is de 15-jarige Rei- nier Brugman uit Doetinchem bij het hengelen op de Stokhorst te water ge raakt. Hoewel hij door een voorbijgan ger spoedig op het droge was gebracht, waar kunstmatige ademhaling werd toe gepast, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Aan de Eendrachtskade te Groningen is eveneens zaterdag de 25-jarige Harm Biel uit Groningen met een transport fiets in het Hoendiep gereden en ver dronken. In het Noordvliet te Leeuwarden is van morgen het stoffelijk overschot gevonden van het vijfjarig jongetje Heinze Draai- ema dat sinds gistermiddag werd vermist. Nu de verkopingen van kersen-op-het-hout in de Betuwe in volle gang zijn, menen de deskundigen een winkelprijs van vijftig cent per pond te kunnen voorspellen. In Culemborg bleef veel onverkocht, omdat de prijs het plukken niet verantwoord maakte. De vroege kersen zijn door de droogte klein van stuk, evenals de aardbeien van de koude grond. De aardbeienprijzen zullen vermoedelijk tot de helft dalen. PRINS ALBERT van België terdag 25 geworden en zijn verloofde, prinses Paola, keerden gis teravond om negen uur na een on vergetelijke dag terug in het konink lijk paleis; hun open wagen bedolven met bloemen. Twee uren ware: achter op het tijdschema, doordat de enthousiaste Belgen hun nieuwe prinses van dichtbij wensten te zien en keer op keer door de politieafzet- ting braken om de stoet het verder- r ij den te beletten. Er stond een stevige wind toen de prins en zijn bruid voor de twaalf kilometer lange rijtoer door de Belgische hoofd stad vertrokken. Slechts af en toe kwam de zon door. Duizenden stonden al uren langs de route. Overal wapperden de vlaggen: de Belgi sche en ook de Italiaanse. Er werd ee- juicht: „Vive Paola, vive Albert!" Het Oost duits bezoek aan Moskou Roemenië wenst weer Balkan-topgesprek Een achttien man sterke Oostduitse de legatie, onder leiding van premier Grote- wohl en partijsecretaris Clbricht is van daag voor een vriendschapsbezoek vai veertien dagen naar Moskou gereisd. Het voornaamste doel van bet bezoek is he> voeren van besprekingen over de betrek kingen op economisch gebied tussen beide landen. Daarbij zal het Oostduitse jarenplan aan de orde komen en het plan om in 1961 West-Duitsland in te halen wat betreft de produktie van belangrijke consumptiegoederen per hoofd van de be- Premier Chroétsjtsjef, "dié in Rusland is teruggekeerd, heeft gisteren in het Le- ninstadion zijn dreigement herhaald, dat rakettenbases in Albanië zullen worden gevestigd, als de Balkan geen atoomvrije De Russische premier betuigde zijn in stemming met 't Roemeense voorstel, een topconferentie van Balkanstaten te hou den. De betrokken communistische lan- zijn daar voorstanders van en zater dag heeft de Roemeense regering Grie kenland en Turkije voorgesteld, hun lid maatschap van het Westelijk bondgenoot schap te vergeten en deel te nemen aan een topconferentie van Balkanstaten. die tot doel heeft van het schiereiland een „vredeszone" te maken Een dergelijk voorstel hebben de Roemenen ook twee jaar geleden gedaan. Op luchtkussen oversee Vliegende schotel een succes De Britse „vliegende schotel", waarvan de constructie zorgvuldig geheim Is ge houden .heeft gisteren met succes zijn eerste vlucht gemaakt. Zulks is medege deeld door Saunders Roe Limited, die de machinekamer heeft gebouwd. De schotel is een ovalen discus van ge polijst aluminium, 10 meter lang en 8 meter breed. Sinds verscheidene maanden worden er op het eiland Wight proeven mee genomen. De machine vliegt onge veer zestig centimeter boven de grond op een luchtkussen, dat door de machine zelf wordt geproduceerd. Zij weegt twe eton en heeft een snelheid bereikt van 64 km De „vliegende schotel" heeft gisferen drie vluchten van 30 minuten gemaakt. De ontwerper. Stanton-Jones, verklaarde dat zij in alle opzichten aan de verwach tingen beantwoordde. Een gewone vliegtuigmotor van 450 pk zuigt lucht in door een inlaat aan de bo venkant van de machine en vormt daar mee aan de onderkant een luchtkusst waarop de machine zich voortbeweegt. In groter formaat hoopt men met deze vliegende schotel pasagiers en auto'! bet Kanaal en zelfs over de Oceaan te kunnen enige deel van het bezoek aan Brussel dat rustig verliep, was de kranslegging bij 't monument van wijlen koningin Astrid, de moeder van prins Albert. De prins legde een boeket ienteb.oe aan de voet van het gedenkteken. Het was duidelijk, dat prinses Paola vol op van de hartelijke ontvangst genoot. Steeds opnieuw moest zij bloemen in ontvangst nemen. Er moest een volg- wagen aan te pas komen om alle boe ketten te kunnen meenemen. De officiële begroeting van prinses Paola had plaats in het stadhuis. Er klonk trompetgeschal toen de feestelijke stoet bij het oude gebouw arriveerde. Burge meester Cooremans verwelkomde de prinses met de woorden: „Uw eenvoud heeft 'het hart van ons volk getroffen. Onze ziel. de ziel van Brussel, kan voor u geen vreemde meer zijn. Het ge hele volk staat achter u". Even voor zes "was het toen het paar zich op het balkon van het stadhuis vertoon de. Paola wierp kushandjes naa- juichende menigte- Op het grote plein werden vendels gezwaaid en volksdan sen uitgevoerd. Ongetwijfeld heeft de spontane prinses Paoia de harten vai alle Belgen gestolen. Spanning in Indonesië Hatta gaat, Sukarno blijft weg Sukarno was zaterdag bij aankomst te Tokio zeer opgewekt en scheen zich niei bezorgd te maken over de politieke ge beurtenissen in Indonesië. Zijn perschef Jcbn Sendok verklaarde, dat er geen plannen zjjn om het officiële bezoek a Japan, dat twaalf dagen zal duren, te 1: Sukano zal de eerste vijf dagen de g, van de Japanse regering zijn. Zijn adju danten vroegen naar de nieuwste berich ten uit Indonesië en gelastten twee tele visie-uitzendingen en een persconferen tie af. Rusland Abdulgani, de voorzitter van Su karno's nationale raad. ontkende, dat hij uit Djakarta naar Tokio was gekomen voor een dringende politieke conferentie met Sukarno, in verband met de ver werping van Sukarno's voorstel om terug e keren tot de revolutionaire grondwet van 1945 door de grondwetgevende ver gadering. Abdulgani zeide, dat zijn reis ras vastgesteld, voordat Sukarno's voorstel in stemming was gekomen. voormalige vice-president Moham med Hatta heeft zondag aan de voor avond van zijn reis van twee maanden Scandinavië en andere Europese landen, te Djakarta zijn landgenoten ver maand het hoofd koel te houden, opdat de opwinding niet de overhand zal krijgen de huidige gespannen toestand. Hij zeide, dat geweld onverenigbaar is met de Dantjasila (de vüf grondbeginselen van Sukarno) en de democratie zou vernieti gen. De gevolgen zouden rampspoedig en alle morele en fysieke krachten vernietigen. Intussen meldt Reuter, dat vele diplo- laten te Djakarta lof hebben voor de ge matigde maatregelen van de chef-staf het Indonesische leger. luitenant- generaal Nasution. Bij schietpartijen tussen Algerijnse in- oners van Parijs zijn gisteren vier Noordafrikanen om het leven gekomen en twee gewond. Bij het eerste incident schoten twee Algerijnse terroristen twee landgenoten in een bar in Noord-Parijs dood. Een van de moordenaars werd in een kelder de pas afgesneden en tijdens een vuur gevecht met een politieman werd hij ge dood. Kort daarna vond op de Place de la Republique, in Oost-Parijs, een ndeuwe schietpartij tussen Algerijnen plaats, waarbij één Noordafrikaan werd ge dood en één gewond. Ook een Franse voorbijganger werd gewond. De Parijse politie arresteerde later drie Algerijnen, die in het bezit van re volvers bleken te zijn. Amerikaanse afgevaardigde op Atlantisch Congres Zorg voor stevig NAVO-„schild" De Amerikaan Kissinger heeft gisteren op het Atlantische Congres in Londen gewaarschuwd, geen volledige deelne ming van de Verenigde Staten te ver wachten als de Sowjetunie in Europa een oorlog mocht beginnen. Hoe sterk de eenheid der geallieerden ook is, aldus Kissinger, er zullen steeds grotere be zwaren gaan bestaan tegen verdediging van buitenlands grondgebied, als die noodzakelijk tot zelfmoord zou leiden. Daarom, zo vervolgde de Amerikaanse afgevaardigde, moeten de Europese N-A. V.O.-leden hun strijdkrachten als een sterk „schild" opbouwen. Naarmate de verschrikkingen van een totale oorlog toenemen, wordt het moeilijker die te gaan voeren. En daardoor zou de Sowjet unie zich vrijer kunnen voelen om avon turen op beperkte schaal te ondernemen. De afgevaardigden hebben het week einde voor een groot deel doorgebracht met discussies over de verhouding tot on derontwikkelde gebieden in Azië en Afri ka. De rapporten die oVer dit probleem zijn opgesteld in de zestien subcommis sies van het congres, zijn vandaag voor gelegd aan vijf commissies, die de be sprekingen in openbare bijeenkomsten zouden voortzetten. BINNENVERINGBED Veeb/ess 1 jooilwill iCHUIMRUBBERBED Veel wind De Bilt verwacht tot mor genavond: «jfc Vannacht veel bewolking yP ,A met tijdelijk enige regen, yJ"* morgen opklaringen en slechts hier en daar een bni. Matige tto krachtige, tijde lijk harde wind, aanvankelijk tussen zuid en zuidwest, la ter westelijk. Iets lagere middagtempera- i. (Opgemaakt om 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki :kholnr Oslo Kopenh 20 u 24 11 18 9 21 10 19 10 21 11 21 11 20 6 19 8 23 14 (Van onze sociaal-economische redactie) De boter is ook vorige week aan zienlijk in prijs gestegen. Bedroeg de prijsstijging in de week van 25 mei tot 1 juni vier cent per pakje van een half pond, vorige week kwam er nog zes cent bij, zodat de prijs voor verse boter nu in enkele weken met 40 cent per kg of 10 cent per pakje is opgelopen. Ondanks deze sterke prijs stijging wordt nog lang de kostprijs van de boter niet betaald. De huidige prijs is nog maar 60 pet van de kost prijs. Niettemin zal door deze prijsstijgingen het tekort in het Landbouw Egalisatie Fonds geringer zijn dan aanvankelijk is geraamd. Afgewacht dient uiteraard te worden hoe het publiek op deze prijs stijging reageert. Een ingrijpende vermin dering van de afzet wordt echter niet verwacht. Er wordt nog boter uitgevoerd naar Engeland, waar de prijzen gestegen. De prijsstijging in ons land wordt nog gestimuleerd door de geringe re produktie. Vergeleken bij vorig jaar in dezelfde periode is de produktie met een kwart gedaald. Oorzaak hiervan is een wat grotere aantrekkelijkheid van de kaasproduktie. Ook de kaasprijzen zijn vorige week weer gestegen. De Kaasbeurs in Leeuwarden noteerde vrijdag voor Goudse volvette kaas 1,95 1,96, dat is 8 cent hoger dan de voor gaande week. De Edammers werden ver kocht voor 1,85—1,86 dat is 6 cent duur der. Er is een goede vraag voor export met name voor West-Duitsland. De op lopende markt heeft ook de Belgen aan gezet wat vlotter te disponeren. Naar Frankrijk gaat een contingent, dat als ge volg van het ontbreken van prijsafspra ken dit jaar verhoudingsgewijze minder opbrengt dan vorig jaar. De oorzaak daarvan is de scherpe concurrentie tussen de exporteurs onderling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1