Dr. C.J.K. VAN AALST Het aftreden van Brussel roept 9 landen en 430 zenders werken „Er is in Nederland gemis aan nationale eerzuchtook is het nationaal gevoel zwak. Dit feit treedt op allerlei terrein aan den dag. Maar zeer bijzonder openbaart het zich in de onverschilligheid van groote nationale ondernemingen. In stede van daarop met een zekeren trots te wijzen, als bewijs van niet verloren geganen ondernemingsgeest, als teeken van groote krachtsontplooiing, als hoopvol sein voor de toekomst, is er veeleer een neiging om ze met achtelooze onverschilligheid voorbij te gaan. Indien niet erger." H. COLIJN Minister van Financiën. „Uitstekende figuren als Van Aalst deelen met vele anderen het lot dat ze meer geduld dan bejubeld worden. En ware het niet dat hun levensloop somwijlen zóó beschikt, werd, dat zij in het publieke licht kwamen te staan, dan -ou waarschijnlijk, buiten den engen kring der bedrijfsgenooten, al spoedig volstrekte vergetelheid hun deel zijn. Zoo zijn de toestanden in Nederland nu eenmaal. Maar ze zijn verkeerd! 4ls ze zoo geweest waren in de 17e eeuw, dan zou Nederland niet zijn wat het nu is." H. COLIJN Minister van Financiën. Bü het eeuwfeest van de N.H.M. „Eigen Haard" van 29 Maart 1924. Jeugduitzendingen op donderdag In de maanden juli en augus tus zullen de jeugduitzendingen van de woensdag- naar de don derdagmiddag worden ver plaatst. Dit hangt samen met de vakanties van het technisch personeel en de. studio-indeling. Na de vakantie wordt het weer woensdagmiddag. De tijd blijft gewoon 5 uur. vanavond In de serie ..Populaire klassieken" hanteert de KRO vanavond de gram mofoonplaat Werken van Weber en Sibelius worden tussen 7.40 uur en 8.35 uur uitgevoerd door verschillende bekende buitenlandse orkesten. Daar na voor de laatste maal „Tierelan tijnen" met de bekende medewerken den Om 10.05 uur speelt „Cascade" en om 10.35 begint de voorbereiding op de zondag. Bij de VARA is het de gehele avond ontspanningsmuziek. waarvan veel op grammofoonplaten. Daartussenin om 8.35 optreden van hel Metropoleorkest o.l.v. Dolf van der Linden en om 10 uur sportrubriek. 7V7 A iedere oorlog moet een daarin betrokken natie tastend de weg li zoeken naar herstel van welvaart. Na 1813 heeft Nederland dat gedaan onder de zeer persoonlijke leiding van Koning Willem I. De Nederlandse Handel Maatschappij heeft een onderdeel uitge maakt van de economische politiek van onze eerste Oranje-Koning, nadat deze omstreeks 1820 ging inzien dat hij zijn politiek van richting moest doen veranderen: minder beschermende rechten, meer vrijheden! werd thans zijn program. Het is zijn grootheid geweest dat hij zonder aarzelen een groot deel van zijn particulier vermogen ter beschikking stelde om deze nieuwe politiek te verwezenlijken. PLANNEN Aanvankelijk wekten zijn nieuwe plannen tegenstand bij de Staten-Ge- neraal, en vooral bij Gijsbert Karei van Hoogendorp. maar de Koning, vasthouder zonder weerga, zette door ster, kënnelijk alle concurrentie dodend. En menigmaal spotte men met een variatie op de officiële initialen van de Maatschappij: N.H.M. betekent Nie mand Handelt Meer! Maar de Koning, die tegenwerking en oppositie gewend was, zette door. De N.H.M. begon met veel aandacht geven aan Zuid Amerika, en poog- Eerst schiep Willem I, hoofdzakelijk de leiding te geven aan-'de Nederland met eigen middelen, een circulatie bank voor de Zuidelijke Nederlanden, de Algemeene Maatschappij ter be- wereldhandel, maar men moest zich op den duur rpeer en meer concentre- op Nederlands Indië, al was deze der Volksvlijt, de ijog steeds beperking beneden het oorspronkelijke doel van dé oprich ters. In de betrek- Ne- te Brussel bestaan de Société Générale de Belgique. waar mee hjj diverse re gelingen trof op financieel gebied. Maar ook met de handel wilde Wil lem I zich inlaten en vooral met de Overzeese handel. De Koning toch doorzag zeer goed. dat de nijverheid in Nederland moest samengaan met een verruiming van ver voer en met lede ogen zag de Koning hoezeer wij onze kansen lieten voor bijgaan in het zich ontplooiende Zuid- Amerika. De vroegere werk zaamheden van de oude Oost-Indische Compagnie waren deel overgegaan op Engeland en, wat nog erger was, de kooplieden waren, door de eeuwen- langp bescherming van de Compagnie, eigen initiatief vrij wel geheel kwijtge raakt. De Koning zag in, dat wij onze handel opnieuw moesten „scheppen", want hoe was zelfs onze bloeiende theehandel achteruitge- Het was de President van dit mach- gaan! De publieke opinie ging zulks tig lichaam. Dr. C. J. K. van Aalst, i geraakte KONING WILLEM I goed i derland koloniën heeft de Nederlandse Han del Maatschappij een grote rol ge speeld, evenals bij de ontwikkeling van Twente. In de loop der jaren hebben tal van facetten in het centrum van de ac tiviteit der Maat schappij gestaan: handel en scheep vaart. het assuran- tiebedrijf en de ka toennijverheid, goe derenhandel en cultures, maar uit eindelijk heeft de Nederlandse Han del Maatschappij zich na 1892 ont wikkeld tot een bankinstelling in de ruimste zin des woords. Sinds 1833 is van de dividendgaran tie van de Koning geen gebruik meer gemaakt en sinds de Belgische crisis is de hoofdzetel der Maatschappij Amsterdam verplaatst. tuigd, dat wij ook onze handelsrelaties met China moesten herstellen. Op dat moment kwam de Koning, in 1824, met het machtige plan om een gemoderni seerde Oost-Indische Compagnie op te richten, de Nederlandse Handel Maat schappij- DE OPRICHTING Koninklijke liefde voor land en volk deed Willem I een jaarlijkse interest garanderen van 4Vz pet., een garantie die tot 1847 bestaan neeft. Op 29 Maart 1824 werd de nieuwe handelsinstantie opgericht met een ka pitaal van 12 a 14.000.000 gulden, waar van de Koning er 4.000.000 voor zijn rekening nam. Maar 's Konings oproep tot oprichting vond allerwege beant woording: de inschrijving overtrof de stoutste verwachtingen, men haalde de 69 565.250, waarna de Koning het officiële kapitaal vaststelde op ƒ37.000.000.— Nu was er een nieuwe handelsin stantie. maar er waren nog geen sta tuten. De samenstelling daarvan liet de Koning aan de aandeelhoudersver gadering i die op woensdag 20 juni 1934 afscheid zou nemen als President van de Ne derlandse Handel Maatschappij, welk Met Deterding, Philips en Treub heeft Van Aalst behoord tot de gro te kooplieden die economisch aan zijn gegeven hebben aan het Wllhel- minische tijdperk in Nederland. Geboren op 7 Mei 1866 te Hoorn, als zoon van een predikant, ontving hij zijn vorming in Amsterdam, sinds 1383 op de Openbare Handelsschool, waar hij in 1885 eindexamen deed. Even is hij jongste bediende bij een firma, maar op 1 Januari 1889 treedt hij, na een examen daartoe, in dienst van de Nederlandse Handel Maatschap pij, en op 3 maart van dat jaar arri veert hij met de ..Prins van Oranje" in Batavia, waar hij als correspondent van de factorij aldaar wordt tewerk gesteld. De heer Deterding. de latere leider van de Koninklijke, zijn Amster damse schoolkameraad, was hem reeds naar Indië vóórgegaan, toen nog in dienst van de Nederlandse Handel Maatschappij. In nauwelijks vijftien jaar doorloopt de jonge Van Aalst te Batavia, Soe- rabaya en Singapore alle mogelijke rangen en standen van het bankbe drijf. werkt veel met Van Heutz en Colijn samen, inzake de economische ontwikkeling van Atjeh. en keert in 1900 na een elfjarig verblijf in de Indi sche Archipel voor een verlof van drie maanden in Nederland terug. Hij spreekt er veel met de toenmalige Pre sident van de N.H.M., de heer B. Hel dring, die hem had leren waérderen als een krachtige persoonlijkheid, die even zelfstandig als zelfbewust optrad jegens andere internationale banken, hetgeen nodig is wanneer men een klein land in het buitenland vertegen woordigt. Terug in Singapore gaat hij in 1902 opnieuw met verlof naar Neder land, thans voor negen maanden. Hij arriveerde op Vaderlandse bo dem op 15 mei 1902; opnieuw vonden ettelijke besprekingen plaats tussen hem en de hoogste autoriteiten van de Nederlandse Handel Maatschappij: op 25 Juni 1902 kwam per Koninklijk Be sluit zijn benoeming af tot Directeur der Maatschappij. Zo werd hij de rech terhand van B. Heldring en J. T. Cre- mer, die respectievelijk van 1900 tot 1907 en van 1907 tot 1912 President wa- Ondanks alle aanbiedingen bleef Van Aalst trouw aan de N.H.M.. en op 1 Januari 1913 volgde de bekroning op zijn loopbaan: de benoeming als Pre sident, toen J T. Cremer heenging. Onder Heldring. Cremer en Van Aalst ontwikkelde zich de Nederland se Handel Maatschappij tot nationa le bankinstelling in (ie ruimste zin des woords! die te Den Haag Constituante bijeenkwam, zeer tot te leurstelling der Amsterdammers, die dc zetel der N.H.M. gaarne in Amster dam hadden gezien. De Statuten werden Koninklijk goed gekeurd op 18 Augustus 1824 en de Ac te van Oprichting gepasseerd op 7 Fe bruari 1825. Maar al vielen de forme le oprichting en de plechtige ten doop- houding beide in 1825. men hield het jaar van de concrete oprichting sinds dien op 1824, en in 1924 heeft men het eeuwjaar van de Nederlandse Handel Maatschappij gevierd. BEGIN Zelf formuleerde Koning Willem I het ruime doel van de Neder landse Handel Maatschappij: de ze moest „als het ware een groote hefboom zijn, strekkende tot op beuring en aanmoediging - van de nationale welvaart". In opzet was de nieuwe Maatschap pij zowel bedoeld als instantie om te fi nancieren als om handel te drijven. De Directie werd vrijgelaten waar het accent te leggen. Ook deze Maatschap pij zou hulp en tegenwerking, succes en nederlagen kennen. Niet allen ver heugden zich over haar oprichting. Al dra verscheen een spotprent, die ons de Maatschappij toont, afgebeeld als een alles en allen opslokkend zeemon- DEN HAAG, 4 Juni 1934. Hooggeachte Heer Van Aalst, Het was met leedwezen, dat de Regeering vernam, dat Gij het oogenblik gekomen acht, Uw ambt van President der Neder- landsche Handelmaatschappij neer te leggen. Al was het mij niet onbekend, dat dit voornemen reeds geruimen tijd bij U bestond, nu dat heengaan een feit geworden is, gevoel ik behoefte, nog eens opzettelijk getuigenis af te leggen van mijn bijzondere waardeering voor alles wat Gij in den loop van alle jaren in het belang van land en volk verricht hebt gedurende een periode, die Gij aan het hoofd hebt gestaan van de instelling die door onzen eersten Koning, in nog moeilijker jaren, dan wij thans belevenin het leven werd geroepen. Ik zal daarbij niet uitweiden over Uwe verdiensten voor de Nederlandsche Handelmaatschappij. Anderen kunnen dat beter be oordelen dan ik, al mag ik er wel op wijzen, dat Uw bijzondere stuwkracht ten aanzien van vestigingen Uwer Maatschappij in het buitenland ertoe heeft bijgedragen, dat de goede klank van Neêrland's naam wijder verbreid werd dan anders het geval zou zijn geweest. Ook mag ik in dit geval niet onvermeld laten wat door U ge daan werd ter bevordering van onze Nederlandsche industrie (hoogovens en staalfabrieken met name), onze nationale scheepvaart en de organisatie van belangrijke takken van ons Indisch bedrijfs- Toch denk ik, hoe gewichtig ook, niet in de eerste plaats aan deze werkzaamheden. Meer nog gaan mijn gedachten uit naar de steeds cordiale medewerking, door U verleend bij de talrijke finan- cieele operaties in verband met den geldelijken toestand van Moederland en Koloniën en vooral ook naar het aandeel, dat Gij gedurende de oorlogsjaren gehad hebt in de zorg voor het in stand houden van ons volksleven. Uw medearbeid in het Koninklijk Nationaal Steuncomité, Uw samenwerking met den toenmaligen minister van financiën, wijlen Mr. Treub, en niet het minst ook Uw onovertroffen leiding van de N.O.T.. die ons volk voor onzegbaar veel kommer heeft bewaard, brengen mij immer en ook nu weer het Fransche gezegde te binnen: II a bien mérité de sa patrie. Vooral daarom is het mij zulk een byzonder genoegen U te kunnen meedeelen, dat het Hare Majesteit heeft behaagd U bij Koninklijk Besluit van 30 Mei 1934 no. 39 te begiftigen met het Grootkruis van de Oranje-Nassau-orde. Het is de officieele erken ning van wat ik hiervoor in slechts gebrekkige woorden heb kunnen uitdrukken. U met die benoeming van harte geluk wenschend, moge ik U tevens een rustigen levensavond toewenschen, al hoop ik, dat Gij die rust niet zoover zult uitstrekken, dat wij voortaan Uw advies zouden moeten missen wanneer wij dit, in deze moeilijke tijden op bepaalde punten van U zouden willen vragen. periode: de Eerste Wereldoorlog en de Economische Wereldcrisis in de derti ger jaren. Door de eerste crisisperiode sloeg Van Aalst zich schitterend heen. Hij voorkwam met zijn krachtige en rus tige houding dat er paniek kwam in de Nederlandse geldwe'reld toen de Eerste Wereldoorlog uitbrak, en werd leider van de Nederlandsche Overzee Trust Maatschappij (alom afgekort als de N.O.T.een in September 1914 op gerichte Commissie van Nederlandse handelsleiders die met buitenlandse re geringen onderhandelde, om onze han' del ondanks de oorlog in stand te hou den. Bij zijn aftreden heeft Dr. Van Aalst ervan verteld in een interview aan het AlgemeenHandelsblad van 7 Juni- 1934; ,,De N.O.T. bestond feite lijk uit particulieren. Welnu, particu lieren kunnen veel gemakkelijker en vrijer met buitenlanders onderhande len dan regeringspersonen die im mers altijd elk woord op een goud schaaltje moeten wegen ómdat ze nu eenmaal officiële figuren zijn. Wij, mensen van de N.O.T., konden ons vrij bewegen wat heeft Van Vollen hoven ons land met een diensten be wezen door over te steken naar Enge land, onbekommerd om mijnen en torpedo's wij konden ook eens met de vuist op tafel slaan als het nodig wasen we konden genoegelijk en vertrouwelijk met de buitenlanders di neren en napraten.... en dan kwam er soms heel wat los. We bleven maar zo lang mogelijk zitten en ik kwam diep in de nacht thuis, want natuur lijk werden die buitenlandse heren spraakzamer en vertrouwelijker naar mate het later werd. Ik heb zodoen de ook tieel wat politieke dingen ge hoord, die ik dan natuurlijk onmid dellijk aan onze regering overbracht. Héél belangrijk soms!" In die tijd hernieuwde zich de sa menwerking met Colijn, die als Direc teur van de Koninklijke bij de N.O.T. betrokken was, en evenals Van Aalst grote belangstelling had voor de poli tiek. COLIJN EN VAN AALST praten, riep hij soms ineens: „Co lijn, kom eens hier!".... en dan moest Colijn wat noteren. Maar dat schrijversbaantje begon Colijn op den duur te verdrieten, temeer daar ze van hem gingen vertellen dat hij liever niet meer vocht. Toen heeft hij zich een opdracht laten geven J door Van Heutsz, en een héél moei lijke en gevaarlijke, naar de Gajoe- landen. En daar hééft hij gevoch ten hoor Op 3 September 1927. had Van Aalst in een brief een beroep ge- 5 daan op Colijn zich toch ter beschik- 1 king te willen stellen voor het ambt 1 van Gouverneur-Generaal: „Want Gij zijt een der weinigen op wie ons aller hoop ten slotte is geves tigd, hetzij voor de reusachtige worsteling, die wij misschien tege moet gaan, of om, zij het geduren de enkele jaren, de teugels van het bestuur ginds in handen te nemen.... Beschouwde ik mij niet door onze vrlendschan In o»ne biraop-'er-* nncl- tle tegenover U dan zou ik dit niet zoo rondborstig schrijven, doch ik durf het thans wei te doen." „Paris, je vous apelle! Parijs, ik roep u!" „lei Paris! Hier Parijs!" In de koepel van het Paleis van Justitie te Brussel staan de microfoons open, want de hele dag zijn de Eurovisieverbindin gen „in". Vrolijk-weg wordt er repetitie gehouden voor het schakelprogramma van zaterdag avond: het is nl. vrijdagmiddag, als we een stuk van de repetitie meemaken in studio III te Bus- sum. In studio Irene is de NTS op haar post. Ook zij heeft de acteurs en actrices voor haar bijdrage opgetrommeld, ook zij heeft vele technici en al, wie bij deze uit zending te pas zal komen, klaar op hun post. In de ochtend is er veel besproken, alle tien de Eurovisielanden waren ge lijk „in de lucht" en via Brussel met elkaar verbonden. In drie, vier talen werd er door elkaar gepraat, maar de coördinator hield alles stevig in de hand. En nu is er een soort „generale" aan de gang. Het danspaar dat, telkens in 30 seconden, de bijdragen aan el kaar zal verbinden, maakt een in- lasge. Het danst met lichte passen op een landkaart die alle Eurovisielan den vertoont. Op elk land staat een zendmastje met de letters van de te levisie-organisatie in het bekende Eu rovisiekransje Het mastje dat het danspaar kiest komt groot in het beeld.... en de uitzendig begint. Dat wil zeggen, er komen onver klaarbare brokken door. Een diri gent in overhemd en bretels zwaait zijn stokje voor een afwezig orkest, een grammofoonplaat laat de Tweede Rhapsodie van Liszt horen. Dan weer is er een lege vijver in het beeld, of een zangeresje, wier stem niet doorkomt. Telkens wordt de uitzending door opmerkingen onderbroken. Dan is er weer eens helemaal niets en klinkt de stem uit Brussel: „Paris, je vous apelle Wanneer u vanavond aan uw toe stel zit en de uurlange show van de tien landpn bekijkt, moet u geen groot tien landen bekijkt, moet u geen grootse vertoning verwachten: tenslot te heeft ieder land maar vijf minuten en het meeste wat u wordt voorgezet is muziek, zang en dans, alles heel mooi, alles heel duur. U moet daarbij vooral denken aan de techniek, die dit geheel mogelijk maakt: draai aan de knop.... ander Het via Brussel. Eei geluid terug naar alle zenders van Europa. In een seconde, neen in minder dan een seconde zijn de signalen langs 15.000 km zendernet over 430 Europese stations plus een groot aantal hulpzendertjes gevlogen en in de huiskamers gebracht voor de ogen van tenminste 50 miljoen kij kers, die bij een kopje koffie zeggen: „O kijk, dat is Engeland!" „Welnee", zegt een ander dan, ,,'t Is Zwitser land." Maar intussen zijn over geheel Eu ropa talloze mensen op hun post want één losgedraaid moertje kan de hele uitzending in de soep helpen. Dit Is de grote belevenis van dit Europese schakelprogramma: de we tenschap dat heel Europa in actie is en tien landen met elkaar zijn ver bonden. Intussen zal de Nederlandse bijdra ge een apartje zijn, want die is be doeld om scherp contrast te vormen. Tegenover alle chic en kostbaarheid die in de negen andere landen wordt tentoongespreid, zullen „Dorus en z'n gabbers" in een warwinkel van oude rommel in een half afgebroken decor latuurlijk met Het is de bedoeling dat het geheel geestig uit de bus komt. We hebben de repetitie niet kunnen zien laten we hopen dat het dan wel grappig, maar alsjeblieft ook waar dig mag zijn. In elk geval is er hard op gestudeerd, vertelde de Neder landse regisseur Piet de Nuyl jr. ons. Elke beweging, elk gebaar zelfs is uitgekiend en ingestudeerd. U zult nog opmerken, dat de zgn. „Franse groep d.i. Frankrijk, Lu xemburg en Monaco, iets minder fraai doorkomt, maar dat is te wijten aan het feit, dat de Franse signalen een ander puntensysteem volgen en dus ..vertaald" (d.w.z. op een ander aan tal punten overgebracht! moeten wor den. Dat kost altijd beeldkwaliteit. TIPS uit het buitenland Amusementsmuziek van allerlei aard kunt u van 8 uur af beluisteren in het programma van Brussel Vlaams op 324 m. Mozart's opera „Idomeneo" wordt uitgevoerd in het BBC-programma op 464 m. Het is een overneming van het Glyndebourne ^Opera-festival: Programma voor zondag 8.15 Gram; IKOR; 8.30 l 9.00 Morgengebed. KRO: ïram. 9.55 Plechtige Hoog: Apologie; 12.3. de ploeg, caus: 13.10 »p; 13.30 Gram; 13.45 4.30 Zang Studenten- r. Convent Gerei. kerkdienst; NCRV: 18.30 Vocaal Dubbelkwart; 19.00 Kerkelijk nws; 19.05 Gram; 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nws; 20.00 Het naadje van de kous, caus. 20.15 Cabaret; 20.45 Promenade ork en solist; 21.20 U bent toch ook van de par tij?, caus; 21.30 De werkers van het elf de uur, hoorsp; 22.15 Lichte muz; 22.35 Gram; 22.45 Avondgebed en liturg kal; 23.00 Nws; 23.15 Radio Philh. ork, groot sol; 23.30—24.00 Gra kind; IKOR: 13.05 De toest portrevue; VPRO: 1Ï.00 Gesprekken met Jisteraars. caus; 17.15 Boekbespr; VARA: 7.30 V d jeugd; 17.50 Nws en sportjourn; i Lichte 19.30 AVRO, KRO, programma; 20.30 Cabaret; 21.20 Ballet. Programma voor maandag Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gram; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Sportultsl; 8.25 Gewijde meded; 12.33 Mus 11.00 Gram; 12.00. Amus ;r; 12.30 La 3.15 Lichte muz. Schoolradio; 14.35 Ka- :aal ens; 16.00 Bijbelle- 17.15 V d jeugd; HET AFSCHEID Niet vergeten mag worden de brief die Minister-President Colijn aan Van Aalst bij diens aftreden als President van de N.H.M schreef, op 4 Juni 1934, een brief die direct gepubliceerd werd, en waarin Dr. Colijn medede ling deed van de toekenning door de Koningin aan Dr. Van Aalst van het Grootkriiis in de Órde van Oranje Typerend „En weet U wat me nog zo bij zonder getroffen heeft? Die brief van Colijn. Dat is weer een van die aardige, spontane daden van hem. O, we kennen elkaar al lang! Jaren geleden, toen Ik in Atjeh kwam, was hij adjudant van Van Heutz en als Van Heutz dan met mjj zat te voor Van Aalst de tijd voor het af- st'.ieid gekomen. Een deel van zijn vruchtbare arbeid was verloren gegaan, en het Algemeen Handelsblad schreef op Dinsdag 5 Juni 1934 openhartig: ..Met hem hebben vele, wij kunnen wel zeggen, alle leiders van groote onder nemingen, misleid als de geheele we reld werd door heftige conjunctuur schommelingen, op verschillende pun ten misgetast. Het zou zelfbedrog zijn, dit niet ronduit te erkennen." Zelf merkte de aftredende President Van Aalst op in genoemd interview: „Dezer dagen vroeg ik' aan een oud minister uit het Kabinet Cort van der Linden: Wat dunkt u, wie had het moeilijker op 't stuk van de eco nomische politiek Uw regering of de tegenwoordige? En toen kreeg ik het antwoord: Mij dunkt, de tegenwoordi ge alleen heeft die het weer ge makkelijker doordien de Tweede Ka mer nu zoveel volgzamer is." Opvolger van Dr. Van Aalst werd Mr D. Crena de long, die op 21 april 1898 te Dordrecht geboren was, te Utrec'.it rechten studeerde en aan het kantoor van de N.H.M. te Rotterdam sedert 1920 leiding gaf Deze nog jonge figuur, die diverse wetenschappelijke publica ties op zijn naam had staan, zou thans komen te zetelen op de stoel van Van Aalst, waarachter het schilderij van Koning Willem I hing. Het verslag over het boekjaar 1933 van de Nederlandse Handel Maatschap pij luidde onder meer: „Voor Neder land was 1933 niettemin een typisch depressiejaar". Zoals Dr. Van Aalst op een nadelig tijdstio aftrad, waaroo de resultaten van zijn levenswerk negatief schenen, trad itir. Crena de Iongh op een rela tief voordelig tijdstip op. Het Algemeen Handelsblad schreef in die dagen: „Veel slechter dan de toestand nu is. zal deze nauwelijks kunnen worden". dering van de Aandeelhouders Nederlandse Handel Maatschappij op Woensdag 20 juni 1934 met opgewekt heid en dankbaarheid gevierd. Op Vrijdag 29 Jun 1934 werd Dr. Van Aalst gehuldigd door de vertegen woordigers van de Indische Cultures, voor wier arbeid hij zoveel betekend had. Mr. Chr. P. van Eeghen roem de hem als een groot Amsterdammer. Mr. L. F. A. M. van Ogtrop, spre kende namens ae Javase Ban*. prees de strijdlust en het enthousiasme van Van Aalst, oud-minister C. J. I. M. Weiter sprak: „Van Aalst heeft steeds een eerste plaats op economisch ge bied ingenomen." Op de receptie verscheen het voltal lig Amsterdamse College van Burge meester en Wethouders, Burgemeester Dr. W. de Vlugt, de wethouders Ter Haar, Baas. Dr. Vos, Walrave Boisse- vain, Jac. Rustige en de gemeentese cretaris Mr. Van Lier. In zijn toespraak merkte Burgemees ter De Vlugt op: „Van Aalst heeft zich geheel aangepast aan de Amster damse geest. In U. Dr. Van Aalst, manifesteert zich de kracht van Am sterdam, en tiet aantal mannen, waar op we rekenen kunnen, mannen zoals U, is niet zo groot. U is een man van kracht, durf. energie, met een hart van goud als Amsterdammer, een man vol Amsterdamse geest en gepaste vrijmoedigheid." Gplegenhr-ds woorden? Zéker niet voor de Burgemeester van Amsterdam! Hij had alle. reden om te spreken gelijk hij deed. Want niet alleen had Van Aalst zijn ouder lijk huis te Hoorn geschonken aan de Kamer van Koophandel voor West- Friesland, maar ook schonk hij nog tijdens zijn leven zijn schitterend huis aan de Heerengracht, misschien de sc'.ioonste gracht onder de Amsterdam se grachten, aan de stad Amsterdam als Burgemeesterswoning. Wie Amsterdam bezoekt, en door het water varend of de gracht langswandelend dit statig huis. be ziet, gedenkt ook vandaag nog de naam van Van Aalst. nospel; 8.: Groentems ding; 10.01 7.20 Grai: i; 9.15 Gi 14.00 Muz diskus- m. AVRO: 7.00 Nws; 8.00 Nws; 8.15 Pia- 9.00 Gym; 9.10 De 2.30 Land- en tuinb meded; I latteland; 12.43 Instr trio; 13.C 3.15 Meded of gram; 13.20 Mil f "4.15 V i 13.55 14.45 Viool en piano; 15.15 mens. caus; 15.30 Gram; 17.00 Gram; 17.50 Mil comm. 18.00 Nws; 18.15 Pol caus: PSP; 18.25 Amateursprogr; 18.50 Openbaar kunstbezit; 19.00 Muzikale caus; 19.25 Mondharmonica en piano; 19.45 V d jeugd; Nev York Nw 23.16 Act; Grammofoonplatcnprogramma draad omroep van 18—20 uur: I. Claude Debus sy 1. Petite Suite (orch. Henn Busseri En bateau. Cortège. Menuet. Baliet The Concert Arts Orchestra olv. Felix Slatkin; 2. Dansen voor harp en strijkorkest Dan" se sacrée - Danse profane. Nicanor Zaba- leta, harp, Symphonie Orkest van Radio Berlijn olv. Ferenc Fricsav; 3. Images (pour orchestre) Gigues. Ibéria Par les la nuit; Le matin d'un^j'ou^de^ète.'^Ran0 des de Prlntemps. l'Orchestre de Ja Suis se Romande olv. Ataulfo Argenta; II. Ma nuel de Faila 1. Nachten in de tuinen van Spanje. In het Generalife. Allegretto tran- quillo e misterioso. Dans uit de verte. Al legretto giusto; In de tuinen van de Sier ra de Cordoba. Tempo vivo. Margrit We ber. piano. Symphonie Orkest van Radio Berlijn olv Ferenc Fricsav; 2. De drie kantige steek (Ballet). Inleiding deel 1: In het KRO-programma dat na het NTS-journaal om 8.20 uur begint wordt eerst de 6e juni 1944 herdacht, om 8.45 is er een vrolijk muzikaal programma rond een oude grammo foon en om 9.10 uur sportuitzending. Om half tien begint het Eurovisie amusementsprogramma „Visie op Europa".

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9