RANG E.E.G.-belang van landbouw is belang van consument In drie jaar 65000 Tibetanen gedood Grote industrieën vragen korte overgangstijd om dit is de z^nige RANG dgmadgmstetang. Resultaat van Wm H. Müller werd gehalveerd Prins Bernhard reikte Gruenthertrofee uit Misverstand over haring toch is het zo! Terreur van communisten KOOPMAN WILDE TE VEEL BELASTING BETALEN IJmuideii zag Frasquita in dertig dagen zinken VITELLA ZATERDAG 6 JUNI 1959 MR. BIESHEUVEL PLEIT VOOR LAGE PRIJZEN (Van onze sociaal-economische redactie) T)E KERN van de rede, die mr. B. W. Biesheuvel, algemeen secretaris van de C.B.T.B. gisteren uitsprak in de ledenvergadering van het Ver bond van prot. chr. werkgevers in Nederland, is samen te vatten in deze woorden, die hijzelf aan het slot van zijn rede ook uitsprak: De belangen van de Nederlandse landbouw lopen parallel met die van de consumenten in de Europese Economische Gemeenschap, hetgeen ongemene versterking betekent van de Nederlandse positie. Wil Nederland zijn export van veredelde agrarische produkten naar derde landen in stand houden, dan zullen wij moeten kunnen beschikken over goedkope voedergranen te i mporteren van buiten de landen van de E.E.G. Deze voedergranen zijn immers de grondstof voor onze agrarische verede lingsproduktie (varkens, pluimvee enz.). belang van een redelijk voedergraanprije- peil. De heer Biesheuvel kon hieraan nog toevoegen, dat de Nederlandse landbouw organisaties in het overleg met de ge organiseerde landbouw in de zes E.E.G.- landen een groeiend begrip ontmoeten voor de bijzondere positie van de Neder landse landbouw. Dit belang van de landbouw is ook het belang van de Nederlandse consui Lage voedergraanprijzen brengen immers met zich mee lage prijzen voor ei si a chtplui mvee en varkensvlees.... Moch de Nederlandse preferentie de afzet van veredelde produkten binnen de E.E.G. verloren dreigen te gaan, dan zullen aanvullende beschermende maat regelen naast het buitentarief noodzake lijk worden om deze preferentie toch te handhaven. Overheid en bedrijfsleven zul len de komende tijd met grote kracht op moeten komen voor het Nederlandse Toen enige tijd geleden tijdens sprek tussen de Indonesische van buitenlandse zaken en de pers de verhouding tussen Indonesië en Nederland ter sprake kwam, zei de heer Subandrio hierop niet te willen ingaan, zolang Nederland nog een regeringscrisis b stond. Die crisis behoort nu tot het ve leden. Het zou belangwekkend kunm zijn binnen afzienbare tijd van de Indo nesische regering te mogen vernemen i zij over deze zaak denkt. Zoals trouwens van even groot belang is horen hoe een Nederlandse regering z voorstelt deze zaak aan te pakken. Recessie (De De recessie, die nu achter de rug de derde sinds de jongste wereldoorlog, is betrekkelijk kort en zachtaardig ge weest en de schade voor de Amerikaanse economie is wel te overzien. Deskun digen van de Ver. Naties hebben in een kort geleden verschenen World Econo mie Survey becijferd, dat de drie reces sies na 1945 (die van '48—'49, van '53- '54 en van '57—58), berekend naar het prijspeil van eind 1958, Amerika in totaal een verlies van 35 tot 40 miljard dollar berokkend hebben. Maar de recessie is meer geweest dan alleen een Ameri kaanse aangelegenheidook door de relatief zware verliezen die de onder ontwikkelde gebieden geleden hebben. Uiteraard gaal de Wereldbank voort met het verstrekken van leningen voor de ontwikkeling van de onderontwikkelde gebieden, uiteraard blijft Amerika hulp verlenen voor de ontwikkeling en voor de politieke oriëntatie op het Westen. Daarin steekt geen kwaad. Maar het is de vraag of het politiek de doeltreffend ste manier is. Zoals het Survey zegt: „De ontwikkelde landen zouden mate rieel kunnen helpen, wanneer zij bereid uaren de protectie te matigen, die zij aan eigen produktie geven of de hoge rechten te verlagen, die traditioneel ge legd worden op diverse grondstoffen als koffie, theetabak en suiker". Het element deze landen in staat te stellen meer zelf te verdienen heeft politiek- psychologisch grate voordelen, waarbij hulp aan economisch verantwoorde pro jecten zich aan kan sluiten. De relatief grote schade dor een kleine recessie bereid werkt ook politiek nadelig. De uitwerking daarvan te beperken is een taak voor de eerstvolgende gelegenheid. (N.R.C.) Dezelfde redenering geldt ook voor onz« broodprijs. Tweederde van dc tarwe vooi ons broodgraan moet worden geïmpor teerd. Het gemeenschappelijk buitentarief zal ook broodgraan duurder maken, om dat wc niet meer zullen kunnen profi teren van de lage wereldmarktprijzen Bovendien was de prijs van de in Neder land geteelde tarwe ook bijzonder laag. Is dc Nederlandse prijs 29 in Duitsland is dit bedrag ƒ40, in België 35 en ir Italië 36. Het prijsniveau voor tarwe in de E.E.G. zal dus omhoog gaan verge leken by de Nederlandse prijs. De heer Biesheuvel waarschuwde echter vooi te hoge tarweprijs, daarbij wijzend op de Amerikaanse overschotten. Met genoegen had spreker kennis ge nomen van het milder en vriendelijker oordeel, dat de laatste tijd over de Ne derlandse landbouw wordt uitgesproken, nadat kennis ds genomen van de veel ver der gaande protectionistische opvattingen in het buitenland.' Een andere moeilijk heid bij de uitvoering van de E.E.G. noem de mr. Biesheuvel de minimumprijzen bi; de invoer ^uit de partnerlanden. Hierdoor kan de vrijmaking van het handelsverkeer worden gefrusteerd. Ook tegen het afslui ten van handelscontracten op lange ter mijn tussen partnerlanden heeft Neder land zich verzet. Er zijn verschillende be perkingen ontworpen, maar.de Europese commissie zal op het afsluiten van derge lijke contracten nauwlettend moeten toe- Voor de export van onze tuinbouwpro- dukten zal van beslissende betekenis zijn in welke mate de importlanden het han delsverkeer zullen vrijmaken en op welke i-import- maakte. prijzen zal worden gehanteerd. Indien van dit stelsel geen misbruik wordt ge maakt. zo meende de heer Biesheuvel, lig gen er voor onze tuinbouw en sierteelt, die veelal hoogwaardige kwalitedtspro- dukten voortbrengen, redelijke kansen. Bijzonder groot was gisteren het aantal gasten dat tegenwoordig was in de leden vergadering van het verbond in het Kur- haus te Scheveningen. Wij noemen de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pou6, de directeur van de Neder landse Bank. dr. S. Posthuma, de voorzit ter van de S.E.R., prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, de ambassadeurs van België, West-Duitsland en Luxemburg, de voor zitters van beide Kamers, d-r. L. G. Kor- tenhorst en mr. J. A. Jonkman, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof. dr. F. van Muiswinkel en voorts vertegenwoordigers van de andere werkgeversverbonden, van de werknemeisvakcentralen, van de prot. chr. Kamerfracties en van het Convent van Ohr. sociale organisaties.. Na het uitspreken van de drie referaten over het Nederlandse sociaal-economische beleid en de E.E.G. ontstond in de middagver gadering een uitgebreide discussie. Gouden penning van Brabant voor prof. De Quay Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft gisteren van het 'Brabantse provinciaal bestuur ter gelegenheid van zijn afscheid als commissaris der Konin gin de gouden penning van de provincie in ontvangst mogen nemen. De penning, die het opschrift draagt „Van Brabant in opgang, aan een voortreffelijke Com missaris der Koningin dr. J. E. de Quay, 1946-1959" werd hem tijdens een zitting van de Provinciale Staten in Den Bosch overhandigd door de heer G. Phillippart, de waarnemend Commissaris der Ko- Bovendien ontving de scheidende com missaris een door Sierk Schroder van hem geschilderd portret. In zijn dankwoord zeide prof. De Quay, dat hetgeen de laatste maanden is ge schied, bij hem het resultaat is geweest van een innerlijke strijd, de strijd tussen het belang van Brabant en dat van het gehele volk. Aan Brabant gaf hij nog de wens mee, dat de kinderen, fabrieksschoorstenen en de kerktorens de karakteristieken van dit gewest moeten blijven, zo het een wer kelijke gelukkige toekomst tegemoet wil De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft gisteren af scheid genomen van de Bredase gemeen teraad, waarvan hij tot voor kort deel uit- het peil van 1954, hoofdzakelijk door daling der vrachten. De Konink lijke Hollandsche Lloyd kon de afschrijvingen niet ten volle verdienen. De korte vaart had nog groter moeilijkheden en het resultaat was evenals bij de wilde vaart negatief. De resultaten van erts- en mijnbouwzaken evenwel waren lager, doch desniettemin bevredigend. Ditzelfde geldt voor cargadoors- en stuwadoorsbedrijven, mede dank zij aanzienlijke investeringen der laatste jaren voor modernisering van emplacementen en outillage. Luchtfoto- en verkenningswedstrijd JJOYAL FLUSH 4, de geallieerde luchtfoto-- en verkenningswed strijd, is gewonnen door de tweede tactische luchtmacht, gevormd door eenheden van de Belgische, de Britse en de Nederlandse luchtmachten. inzet van de wedstrijd, de Alfred Omstreeks 1769 gaf Benjamin Franklin opdracht een kaart te ver vaardigen van de Golfstroom, en van dit karwei heeft Tomothy Folger, zeekapitein uit Nantucket zich onge- Gilpin twijfeid op verdienstelijke w(jze ge- de „Transactions of American Philo sophical Society" zeer erkentelijk voor haar zuinige geste, want de door haar afgedrukte afbeelding van ooit van de Golfstroom vaardigd en de avonturen die beleefde, waren er dan ook naar. rloop van de Golfstroom i zich anderhalve eeuw geleden de eerste kaart die de trek van de haring voorstelde. hoogte van onge- i 20° W.L. trokken inde de haring scholen In brede formaties langs jes op een oude kaart van de Atlan- IJsland, waaierden vervolgens uit tische Oceaan aangetekend volgens werd dit resultaat Engeland opgestuurd ten gerieve de kapiteins der paketboten, r die haalden er hun schouders ovei Zoals dit zo vaak gaat met pioniers werk, schonk ver der niemand enige aandacht aan de in kaart gebrachte Golfstroom en eerst veel later volgde een publicatie in de „Transactions of the American Philoso phical Society". De redactie blad was echter zó zuinig papier, dat zy in een leeg hoekje van de kaart nog een andere afbeel ding liet opnemen, t.w. een illustratie van een artikel van J. Gilpin over „De jaarlijkse trek van de haring". Hierdoor ontstond een bron van mis- langs de Noorse en Deense kusten, richtten zich daarna naar de stranden van West-Europa, de Britse eilanden en Ierland, en spoedden zich dan naar het zuidwesten tot zij ongeveer op de 20ste breedte graad waren beland. Dan gingen z(j naar de kusten van Noord-Amerika en steeds noord waarts trekkend kwamen zy by La- bradoi zich het vasteland afbogen dit om ten slotte by de 65ste breedte- het graad weer te belanden op het punt waar zy hun jaarlijkse tocht konden Thans weten we, dat deze afbeel ding van Gilpin voor verreweg het grootste gedeelte op fantasie berust, hoe goed de poging op zichzelf ook erstand, want verschillende historici was bedoeld. Vóór we echter gaan hebben daardoor gemeend, dat verband bestond tussen Franklin's voorstelling van het verloop van de Golfstroom en de haringtrek. wal zeker niet ln de bedoeling heefl Intussen zijn we de redactie van ontkennen, dat de haring trektochten van enige betekenis onderneemt, is het wel goed. dat we ons eerst eens rekenschap geven van de verschillen de haringsoorten, waarmee we te maken hebben. Daarover een volgende keer. M. Gruenthertrofee, werd gistermiddag door Z.K.H. prins Bernhard op de vlieg basis Eindhoven overhandigd aan de Ne derlander in het winnende team, kapi tein-vlieger F. M. Tuitjens. Tijdens de plechtigheid werd kapitein Tuitjens ge flankeerd door de Belgische vlieger ka- 'pitein M. Siau en de Britse vlieger flight lieutenant Colban van de R.A.F. In het individuele ploegenklassement behaalde het Britse team met Swift RF het hoogste gemiddelde (110), tweede waren de Britse Canberra's (108), derde het Nederlandse 306 squadron (106) vierde het Belgische RF-84f Thunder- flashteam met 98. Voor de prijsuitreiking wees generaal J. E. Valluy uit Frankrijk, bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Cen traal Europa, in een rede op de techni sche evolutie, die zich op het gebied van dc fotoverkenning in het afgelopen jaar heeft voltrokken. Prins Bernhard was omstreeks tien uur op de vliegbasis gearriveerd. Met een gezelschap NAVO-officieren bezocht hij een tentoonstelling van vliegtuigen die de wedstrijd hebben deelgenomen. Uitvoerig liet de Prins zich voorlichten een geheel nieuw Amerikaans lucht foto-herkenningstoestel. De prijsuitreiking werd o.a. bijge woond door Sir Humphrey Edward Jo- bevelhebber van de tweede tacti sche luchtmacht door de chef van dp Belgische luchtmachtstaf, generaal-ma- joor F. Burniaux en door luitenant-ge neraal H. Schaper, chef van de Neder-1 landse luchtmachtstaf. Het grote over- en opslagbedrijf in de Botlek kwam op 1 mei 1959 in gebruik. De onderhandelingen over de Algarrabo- incessies zijn tengevolge van regerings- isseling in Chili nog niet voltooid. Bij ertshandel en mijnbouw zullen, hoewel de verminderde vraag zal voortduren, de omzetten nog bevredigend zijn tengevol ge van oude contracten en opleving var de Amerikaanse staalproduktie. De da ling Van de ertsprijzen in 1959 zal de resultaten verminderen. In de scheep vaart is geen spoedige opleving te ver wachten en zelfs dan zouden de vracht prijzen niet verbeteren. De opgelegde verouderde schepen zul len voor sloop worden verkocht. Het be perkte bouwprogramma werd begin voltooid. Er zijn geen bouwverplichtin- gen meer. hoewel regelmatige vernieu wing noodzakelijk is. Gezien de uiteenlopende belangen sterke positie, blijft er vertrouwen in de gestadige ontwikkeling van het bedrijf. Het saldo bedrijfswinst beliep 17.7 (V.j. 33.2) miljoen, buitengewonen inkom sten bedroegen 182.089 (1.15 miljoen): afschrijvingen 5.37 (5.22) miljoen; extra afsdhrijvingen 1 (1.35) miljoen. Ter dek king van verwachte verliezen der Ver. Ertshandelmij op tot 1961 lopende tijd- charters voor kolenvervoer. wordt een voorziening getroffen van 4 miljoen; in 1957 vergden personeelsvoorzieningen 1.5 miljoen en andere 3.6 miljoen. Be lastingen bedroegen ƒ1.41 (9.69) miljoen. De winst is 6.01 (13.08) miljoen. Voor gesteld wordt 6 (6) pet dividend op ferente en 15 pet op gewone aandelen (v.j. 22V* pet. waarvan 10 pot ln aan delen). De Vlottende activa bedragen 110.4 (116.1) miljoen, vaste eigendom men 49.2 miljoen, vlottende passiva 74.3 (76.1) miljoen, bestemmingsreser ves 35.2 (36.1) miljoen, vrije reserves, res. vlootvernieuwing en onverdeelde winst 51.5 (50.1) miljoen, kapitaal 32.5 (32.5) miljoen. De daling van de eftsomzet was 23 pet tot het peil van 1956. doch de prijsdaling bleef vrij beperkt. Deze zal in 1959 10 tot 25 pet bedragen. De afzet van het kan toor 's-Gravenhage kwam beneden 1956. De leveringen in 1959 zullen het peil van 1958 bereiken. Te New York kwam na aanzienlijke daling verbetering voor ijzererts. Londen zal het lagere peil van 1958 handhaven met niet onbelangrijk lagere prijzen. De ljzerertsproduktie in Brazilië werd belangrijk verhoogd De argadoorsafdelingen te Rotterdam be handelden meer schepen en stukgoed doch de resultaten daalden enigszins De e6ultaten te Amsterdam blijven de bevrachtingsafdelingen ven waren hoger door meer verwerkte hoeveelheid, doch die van de overslag van massagoederen door Progress daalden. Bliksem in bovenleiding. Omstreeks zeven uur gisteravond is de bliksem ingeslagen in de elektrisohe bovenleiding van het stationsemplacement Krommenie- Assendelft. De trein Amsterdam—Alk maar kwam hierdoor zonder stroom te TAE CHINESE COMMUNISTEN hebben naar schatting de laat ste drie jaar een 65.000 Tibetanen vermoord. Ongeveer 20.000 inwoners van Tibet zijn door de communisten gedeporteerd. Deze cijfers worden meegedeeld in een rapport over de toestand in Ti bet van de Internationale Commis- van Juristen. Het rapport, dat tot de conclusie komt, dat de funda mentele rechten van de mens in Tibet opzettelijk zijn geschonden, wordt aan de Verenigde Naties aan geboden. Shri Purshottam Trikandas. rechter .an het Hoge Gerechtshof van India heeft het rapport samengesteld. Hij ont hult, dat duizenden Tibetanen ten gevol- an dwangarbeid aan militaire en an dere wegen zijn omgekomen. De Chinese communisten hebben geprobeerd de Ti betanen als ras, als nationalisten en als Boeddhisten te vernietigen. Alleen al in de provincie Kham zijn 250 kloosters ver nietigd. Vele leidende Lhama's zijn naar concentratiekampen overgebracht. Ook een aantal geestelijke leiders door paarden doodgetrokken. De Indische rechter Trikandas is tot de volgende conclusies gekomen: 1. Sinds 1950 is een praktisch onafhan kelijk land door geweld tot een Chi nese provincie# gemaakt. De bepalingen van de uit 17 punten bestaande overeenkomst van 1951, die Tibet zelfbestuur garandeerde, zijn voortdurend met voeten getreden. 3. De eigendommen van kloosters, parti culieren en de Tibetaanse regering zijn willekeurig in beslag genomen. 4. Tibet kent geen vrijheid van gods dienst. De Chinezen hebben getracht de Boeddhistische godsdienst te ver nietigen. 5. De Tibetanen, die zich tegen de com- Vreemde zaak voor rechtbank De 52-jarige koopman W. W. uit Hendrik Ido Ambacht heeft 10.000 meer winst op zijn belastingbiljet ge noteerd dan hij in werkelijkheid heeft verdiend. De fiscus vertrouwde deze gulheid niet en verdacht de koopman ervan met de royale aangifte ee lage aangifte over 1956 te willen ca moufleren. Het is de taak van de rechtbank te Dordrecht te bepalen of de staat door de manipulaties van de koopman schade heeft geleden. Volgens een hoofdcontro leur van 's Rijks Belastingen, die gisteren als getuige-deskundige werd gehoord, dat. wel degelijk het geval. De officier van justitie onderschreef de mening van de deskundige, die verklaar de dat door de handelwijze van W. te weinig belasting zou kunnen worden be taald over de met 1956 samenhangende Hij wees er op, dat in ieder geval njuiste belastingaangifte is gedaan. Buiten beschouwing kan worden gelaten met welk doel zulks is gebeurd. De offi- formuleerde vervolgens zijn eis: een boete van ƒ1000.— subs, dertig dagen. De raadsman, mr. W. P. Bijleveld, vond het bijzonder vreemd dat iemand we- Jens een te hoge belastingaangifte te recht moet staan. De zaak wordt volgens ie raadsman nog vreemder wanneer men 'weet dat de belastingconsulent van ver- Rot- idachte vorig jaar terecht heeft gestaan Lijm en fineer zelf met snellijm; klemmen overbodig de in het geding zijnde aangifte een lo gisch gevolg van de zaak van het vorige jaar. De rechtbank zal 19 juni uitspraak ZETHAMETAnv. i VLAARDINGEN murasten verzetten, zijn systematisch gevangen, verbannen of gedood. Het rapport is samengesteld op grond van gesprekken met betrouwbare getui gen uit Tibet en Indiase en Chinese kran- te- en radioberichten. ABASIN kalmeert zonder slaap te verwekken F okkerpersoneel moet Wijven in Brazilië Het hooger personeel van de Neder landse vliegtuigindustrie Fokker mag vol gens Ass. Press Brazilië niet verlaten voordat het geschil tussen de maatschap pij en de autoriteiten tot oplossing is ge bracht. De heer Anton Routh, een techni cus van de Fokkerfabriek, werd door de Braziliaanse politie vastgehouden, toen hij woensdagavond trachtte aan boord van een vliegtuig te gaan. De Nederland- se ambassadeur, jhr. mr. M. W. van Wee- de, deelde mede, dat volgens personeel van Fokker het geschil is ontstaan door een reeks van misverstanden, doch dat een oplossing waarschijnlijk is. De Neder landse ambassade is niet officieel op de hoogte gesteld van het verbod om het land te verlaten en de Nederlandse am- bassade heeft nog geen officiële stappen gedaan, maar zij stelt zeer veel belang in de gang van zaken. Door trein getroffen; licht gewond Omstreeks zes uur gisteravond is de I0-Jarige Henk de Vries uit Zwolle, toen hij te Zwollerkerspel bij de spoorbrug over de Vecht langs de rails liep, door de trein Meppel-Zwolle genaakt, waarbij hij licht aan een hand werd gewond. Een arts, die in de trein zat onderzocht de hevig geschrokken jongen. De trein, die te 18.11 in Zwolle had moeten aankomen, had achttien minuten vertraging. Ter plaatse wordt druk in de Vecht gezwommen, waarbij de jeugd vaak van de spoorbrug gebruik maakt om de de andere oever te bereiken. Militaire mutaties Met ingang van 1 oktober is aan re serve-luitenant-kolonel P. C. van IJzer- looy, van de infanterie, eervol ontslag verleend. Te rekenen van 1 april is eer vol ontslag verleend aan de reserve luitenant-kolonel J. H. Ebben, van de infanterie. Met ingang van 1 september is eervol ontslag verleend aan luitenant kolonel M. Nanlohy, van de infanterie. Met ingang van 1 juli is eervol ontslag verleend aan reserve-luitenant-kolonel C. Buitenweg, van de infanterie, en reserve luitenant-kolonel J. F. C. Deibert, van an- en afvoertroepen. LADING KALK NU WAARDELOOS TNWONERS van IJmuiden hebben I voorrang te geven. In die tijd kwam er, een maand de tijd gehad, te zien hoe volgens de schipper, water in de Fras- het 466 ton metende Belgische bin- ^uita- Afkeuring van de ongebluste kalk tschip Frasquita zonk. Het I was daarvan bet resultaat. schip, dat op 5 mei met een lading ongebluste kalk de haven van IJmui den binnenliep, had tijdens de vanaf België bij Wemeldinge lekkage opgelopen. Het schip meerde bij de kaldzand- steenfabriek. Nog dezelfde avond werd gemaakt met het lossen van de ongebluste kalk. De volgende dag werden de loswerkzaamheden echter ge- Volgens de schipper van de Frasquita, Marcel van de Velde, werd het lossen stop gezet om een aantal kustvaarders Storende aria Na het stopzetten van de lossing was de Frasquita versleept naar een steiger van de Verenigde Steenkolenhandel. De ze maatschappij weigerde echter te los sen zonder contante betaling. De toestand van de Frasquita werd inmiddels met de dag erger. Omdat de Steenkolenhandel bleef weigeren het schip te lossen, werd de Frasquita m de Haringhaven aan de grond gezet. Daar is het schip nu gezonken. Van de zijde van dc Kalkzandsteenfa briek wordt verklaard, dat op de avond van de 5e mei een deel van de lading werd. gelost, uitsluitend om het schip voor zinken te behouden. De lading was toen al waardeloos, aldus de verklaring. Aangenomen kan worden dat een geschil tussen verzekeraars van de lading van de Frasquita de directe oorzaak van het uitblijven van maat regelen om de langzaam zinkende Frasquita te redden. Óvezheulifk instant pudding 38 ct per pakje

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5