Halteplaats Leiden-zuid bij zomerdienst 61 in gebruik Baan aan kant Kastanjekade over 1100 meter omhoog Spoorwegen en gemeente Leiden betalen beide de helft, 1 miljoen Leidse Postharmonie maakte de halve eeuw Al na twintig jaren torste vaandel vele trofeeën vol Uitvoering staat voor de deur NIEUWE LEIDSCHE COURANT q ZATERDAG 6 JUNI 1959 ENKELE functionarissen van de Ned. Spoorwegen waren gistermiddag in het Leidse stadhuis, die kwamen vertellen, dat nu heel spoedig met de werkzaamheden voor de bouw van het viaduct aan de Lammen- schansweg zal worden begonnen. Binnenkort zal de aanbesteding plaats hebben en dan volgt ten spoedigste de gunning. Met de voorbereidende werkzaamheden zal over enkele maanden een begin zijn gemaakt. De nieuwe spoordijk, waarvan het hoogste punt, ter hoogte van de trein en tramkruising, 4.61 meter boven N. A.P. komt te liggen, wordt gemaakt terwijl de oude in gebruik blijft. Hij strekt zich uit ongeveer van de over weg ZoeterwoudsewegHerenstraat tot de overweg Kanaalweg en zal aan de kant van de Kastanjekade worden opgeworpen, waarbij van de huizen aan deze kade tot aan de voet van de dijk een breedte van 13^ meter in acht wordt genomen. Ook haltegebouw Het bestek van de onderdoorgang Lammenschansweg is klaar. De Spoor wegen hebben besloten, gelijktijdig een haltegebouw neer te zetten, mede met het oog op de sterke uitbreiding van Leiden in het zuiden en zuid-westen. Vluchtelingenhulp ook in Leiden Het vluchtelingen,iaar is begonnen. Van juni 1959 tot juni 1960 zullen in Nederland en in vrijwel alle westerse landen activi teiten worden ontplooid met als doel zo veel middelen bijeen te brengen, dat het vluchtelingenvraagstuk, voor wat betreft West-Europa, in financieel opzicht, met een slag zal zijn opgelost. Ook Leiden zal aan deze activiteiten deelnemen. Leiden is een van de steden van ons land, die in de loop der jaren immer naar vermogen vluchtelingen de helpende hand hebben geboden Wij den ken aan het grote aantal Hongaren, dat naar Leiden kwam, aan de vluchtelingen gezinnen die zich daarvóór reeds in Lei den konden vestigen, aan het Universi tair Asyl fonds, dat reeds gedurende een tiental jaren vluchtelingen-studenten de gelegenheid biedt aan een der Nederland se Universiteiten of Hogescholen te stu deren. De Leidse universiteit is ook hier niet achtergebleve. Het ligt in de bedoeling in de tweede helft van oktober uw speciale aandacht voor het vluchtelingenvraagstuk te vra gen door middel van film, tentoonstelling, lezingen, concerten enz. Tevens zullen in die periode een bazaar en een collecte worden gehouden. De organisatie ligt in handen van de Stichting voor Vluchtelingenhulp Leiden. Het secretariaat van de stichting is ge vestigd p/a Dienst voor Sociale Zaken, Steenschuur 21, Leiden- Het gironummer van de stichting is 9200 t.n.v. Amsterdam se Bank, Leiden. Giften zijn reeds thans van harte wei- Het bestuur van de Stichting voor Vluchtelingenhulp Leiden Maandag volksavond van Rondom de Watertoren Omdat het weer afgelopen maandag avond geen openlucht spel toeliet, moest de volksavond van de speeltuinvereni giïig Rondom de Watertoren worden af gelast. Men hoopt, dat het overmorgen een zachte, droge zomeravond is, want het bestuur stelt zich voor de volks avond aanstaande maandag te houden Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 en 7 Het gehele werk zal ongeveer miljoen gulden gaan kostenS] wegen en gemeente Leiden hebben beide de helft voor hun rekening ge nomen. „Dit is een regeling, die beide partijen gunstig is", meen' wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, die gistermiddag uiteraard tegenwoordig was bij het ge sprek tussen Spoorwegen en plaatse lijke pers over dit plan. Geen tram Het viaduct zal vier openingen be vatten, twee in het midden voor doorgaande verkeer en de buitenste twee voor het „wijkverkeer". De breed te van elke opening is- acht meter. Gehoopt wordt dat de BI. Tram naar Den Haag i>. h. viaduct dat over an derhalf jaar klaar moet zijn, geen ge bruik zal behoeven te maken. Blij kens de laatste mededelingen van de directe van de NZHVM over de opheffing van de tram in Leiden en omgeving is hierop weinig of geen kans. Als de trarh. er nog door zou moeten, moest bij de werkzaamhe den hiermee vanzelfsprekend re kening worden gehouden, terwijl Het grasveld, tussen de Kamer- lingh-Onneslaan, de trambaan LeidenDen Haag en de spoor baan LeidenUtrecht is in het plan van de N.S. bestemd als voorplein, dat leidt naar het haltegebouw en de Kastanje kade met de De Sitterlaan ver bindt en waarop ook een bus station zal worden aangelegd. Er zal hier een totaal andere situatie ontstaan. Het vier kokers tellende viaduct komt op de plaats van het bovenleiding- vierkant, waar tram en trein elkaar kruisen. Eenvoudige opzet De Spoorwegen kunnen nog niet zeg gen, hoe het haltegebouw zal Worden. De beslissing om de verhoogde baan gelijktijdig van een haltegebouw te voorzien is nog maar kortgeleden ge nomen en men wil de architect, die met het ontwerpen is belast, de nodige vrij heid laten. De opdracht luidt wel, dat het een eenvoudig haltegebouw moet zijn, dat wil zeggen met een wacht kamer en een plaatskaartenkantoor en ook een rijwielstalling aan de voet van de dijk. Het perron wordt tweehonderd meter lang en komt aan de stads- zijde te liggen. Het gebouwtje is ge projecteerd even voorbij het viaduct aan de kant van de Kanaalweg, waar ook het grote voorplein, dat van de Kastanjekade af verbinding geeeft met de De Sitterlaan, komt. Verloopt het werk volgens het opge stelde schema, dan zal het viaduct aan het eind van 1960 klaar zijn en zal de halteplaats bij de invoering van de zo merdienstregeling van 1961 in gebruik worden gesteld. Herenstraat Voor de overweg Zoeterwoudseweg— Herenstraat zijn deze werkzaamheden ook van belang. Deze overweg een gevaarlijke klem in een van de belang rijkste verkeersaders is nu 4 meter, maar wordt 10 meter. Dit onderdeel van het werk komt voor rekening van de gemeente Leiden. De nieuwe spoorbaan krijgt een lengte van 1100 meter. De Spoorwegen zullen ernaar streven, de treinenloop in de tijd van de uitvoering niet te hinderen. Na_ dieptepunt weer opwaarts (Van een onzer verslaggevers) HET IS nog maar kort geleden, dat de mannen van het Leidse Harmonie- gezelschap „De Post" rondliepen met de ontmoedigende gedachte, dat hun muziekvereniging de vijftig jaren niet zou halen. Stranden in het zicht van de haven is dubbel onplezierig en de toestand van hun korps ging de PTT-ers dan ook zeer ter harte. Verschillende factoren hebben bij die ontwikkeling naar een dieptepunt een rol gespeeld, maar niemand van de Post heeft er meer behoefte aan, langer bij deze teruggang te verwijlen dan voor een vluchtige herinnering nodig is. Het is voor deze mannen var veel méér belang, dat het weer opwaarts gaat en dat ze hoogstwaarschijn lijk met 3 oktober weer op straat kunnen komen. Een stimulans is onge twijfeld de belangstelling, die de nieuwe directeur van het Leidse kantoor, de heer Bongers, aan de dag legt. lijk verbood de instrumenten „voor andere doeleinden" te gebruiken. De vijf snoodaards werden op staande voet bulten de Harmonie gezet, maai keerden later, de geest van de Harmoni< waardiig, toch terug. Bij de secretaris, de heer Van Klave ren-ren, wonende in. de Coomhertsbraat, hebben wij van de week op een avond in enkele notulenboeken en feestpro gramma's mogen bladeren. Dan speelt het hele historische gebeuren van zo'n eniging zich opnieuw af. als in een film. Eigenlijk nog béter en intenser dan in een Ci-lm. omdat de schriftuur van een notu lenboek veelal doorspekt is van pikante bijzonderheden, die men, zo ze de be langstelling vermochten te prikkelen, met nog méér plezier kan herlezen. Worsteltent Op zekere dag bleek de harmonie in het Harmoniegezelschap „De PoSt" nogal te zijn verstoord. Dat moet omstreeks 1911 zijn geweest. De woorden waarmee de no-tulén- en jaarverslagschrijver daarvan een ruwe schets geeft, liegen er niet om. Vijf leden, onder wie drie bestuurs leden, hadden de vereniging „groote schande aangedaan"; ze hadden de Post-harmonie „in opspraak ge bracht", „haar de kroon van he hoofd gehaald". Waardoor? Wel, ze hadden een nummertje pittige mu ziek weggegeven in een „worstel tent". Wij vermoeden, dat dit een tent op de jaarlijkse Leidse kermis is geweest. En dat heette in flagran te strijd te zijn met het zo eerbied waardige reglement, dat uitdrukke- Vier bestellingen Minder „leerstellig" was men ten op zichte van de dag, waarop de repetities werden gehouden, de zondag. Wij haasten ons. erop te wijzen, dat dit zeker kan worden losgezien van het socdale beeld van die tijd. In een vergadering 20 maart 1910 kwam behalve de verzeke ring van de instrumenten voor vijf gulden per Jaar de vraag ter sprake, of de repe titie in het vervolg op zondag of i week moest worden gehouden. Met 9 -r en 7 .tegen werd besloten Een deel van de jubilerende Leidse Postharmonie troffen wij gisteravond musicerend aan in het repetitielokaal van het tele graafkantoor aan de Boom- markt. „De Post" heeft een in zinking achter de rug, maar is nu weer aan het opveren, mede dank zij het opleiden van een jonge garde. Onder deze dirigent is men begonnen met het in studeren van meer moderne fanfaremuziek. Foto N. van der Horst in de week bijeen te komen. De beoefe ning van de muziek had plaats in de ha-1 van het postkantoor. Op een buitengewone ledenvergadering op zondag 6 november 1910, gehouden in het repetitielokaal van de firma Krantz aan de La-ngegracht, werd deze vraag wéér opgeworpen. Toen werd het opnieuw de zondag. Door de naar onze begrippen buitensporige lange diensten 6tuitte het repeteren in de week op ernstige moeilijk heden. Er waren in die tijd niet minder dan vier bestellingen, '6 avond6 omstreeks negen uur de laatste. Tegenwoordig zijn er twee en op zaterdag zelfs 1. Een dui delijke aanwijzing voor deze bezwaren vonden wij ook in de vermelding, dat de ledenvergadering van maandag 8 mei 1911 pas om 10 uur 's avonds begon. Het i6, goed beschouwd, verwonderlijk, dat de mannen van toén de fut hebben weten op te brengen, hun liefhebberij, waarin zij als tegenhanger van de haast uitputtende diensten een brok noodzake lijke recreatie moeten hebben gezien, door te zetten en omhoog te voeren. In Utrecht aangestoken „De Post" te Leiden is de resul tante van een stukje enthousiasme, dat op een congres van de bond „De Post" te Utrecht door contact met het Utrechtse Fanfarecorps werd ge= wekt. Enige postmannen uit Leiden waren daar ook van de partij en toen ze terugkeerden, wisten zij het, dat in hun Sleutelveste zoiets op het punt stond te worden opgericht. Op 13 juni 1909 was het zover. Eind augustus werd in het lokaal Popp aan de Langébrug de eerste leden vergadering gehouden. In de heer Jac. Kroon vond men eer bezielende dirigent en de heren A. J Sohröder en A. M. van de Ven werden respectievelijk tot voorzitter en seci taris gekozen. Vijftien leden betuigden die vergadering hun hoorbare instemming (verscheidene malen applaus) met de gang van zaken. De Postfanfare te Den Haag was zo vriendelijk Leiden te helpen bij het verwerven van een officeel cachet; er moest een reglement komen, welnu, Den Haag had daar ervaring mee, welke ervaring de Leidenaans, die kenne lijk het liefst zo spoedig mogelijk tot het muzikale gedeeLte wensten over te gaan, dankbaar profijt hebben getrokken. Half 10 Liet de voorzitter de hamer vooi laatst vallen. Dat is naar onze maatstaf erg vroeg. Men bedenke echter, dat de volgende dienst weer heel vroeg begon. Dissonanten De eerste jaarvergadering werd bepaald op 26 juni 1910. De voorzitter, de heer Schroder, sprak toen de wens uit, dat het in muzikaal opzicht nog eens beter zou gaan met „Dc Post". Dat was dissonant in dc overigens zo vrolijke klanken op het eerste jaarfeest. Maar dc dissonanten tijdens de repetities zullen er dan ook wel naar geweest zijn! Het sombere woord van de voorzitter kreeg zowaar nog een partner van de kant var de penningmeester, die eerst kwam ver dien dat er een voordelig saldo was var 1,32 maar even later moest meedelen, dat op een nadelig slot van 38,98 gere kend moest worden. Dat maakte contributieverhoging van drie cent nood zakelijk, die slechts schoorvoetend werd raard. De lonen waren van laai laag en een cent had betekenis. Van- - dat het bestuur het raadraam vond, boete te heffen op te laat op de repe titie verschijnen. „Van 1 tot 15 minuten iat: 2V> cent boete". Het moet een doeltreffende maatregel zijn geweest. De financiën waren een bron van aan houdende zorg. Op 27 november 1910 werd muziekavond gegeven in de foyer de gehoorzaal om donateurs en „kunstlievende leden" te werven. Voor programma vroeg men 25 cent. Toen nodig een piston moest worden aange schaft, wilde men de leverancier kredieit vragen. Het lad De Koning, dat blijkbaar meer contanten beschikte dan zijn lekgenoten, was echter bereid, het geld renteloos voor te schieten. Donateurs- avonden waren er in die tijd d-us al. Ook beschrijven de eerste secretarissen de openlluohtconcerten in de tuin van .Zomenzorg" en de rondwandelingen door de stad, zoals op 31 augustus ter gelegen heid van de verjaardag van de Koningin. En de voorzitters Jansen. De Gunst, Met selaar en Van der Schee (om ons tot hen beperken) deden er alle6 aan, het cres cendo voor „De Post" wéér te maken. Concourstrofeeën Daarvoor zorgden in zuiver muzikaal opzicht uiteraard in de eenste plaats de dirigenten. Na de heer Kroon kwam. in 1911 de heer Bolderdij'k, die ais zodanig Leiden en verre omgeving faam ver wierf. Vele jaren heeft hij „De Post" naar B.B. in Leiden gaat oefening houden Volgende week zal voor bepaalde onderdelen van de Bescherming Be volking. n.l. de staf, de wijkstaven en een deel van het commandopostperso- neel een alarmoefening worden gehou den. Verondersteld wordt een onver hoedse luchtaanval, dus een aanval zon der dat vooraf alarmering door de B.B.- sirenes heeft plaats gehad. Het tijdstip van de aanval zal aangegeven worden door het afvuren van een tweetal stuks vuurwerk (z.g. kanonslagen) op enkele plaatsen in Leiden en Oegstgeest. Omdat het hier een alarmeringsoefe ning betreft dient het juiste tijdstip van het alarm geheim te worden gehouden. Bekend is slechts dat het van maandag 8 tot en met vrijdag 12 juni kan wor den verwacht. Vertrouwd wordt dat door deze publikatie de gefingeerde luchtaanval geen ongerustheid zal wek- Zendingsbureau Oegstgeest voetbalde tegen N.D.B. Het voetbalelftal van het zendings bureau heeft gisteravond een wedstrijd gespeeld tegen het Nederlandse drukke rijbedrijf. In de eerste helft werd er vrij rom» melig gespeeld. Op enkele gunstige uit zonderingen na was 't een wild heen en weer getrap. Het N.D.B. nam met een vrij gelukkig doelpunt de leiding, waar na het zendingsbureau wel sterk aanval lend speelde, maar weinig geluk had met zijn schoten. Tóch wnst Mulder ge lijk te maken uit een corner Na rust was de wedstrijd beter. Het N.D.B. nam weer een voorsprong, maar vlak daarna schoot een back van het N.D.B. de bal in eigen doel, zodat de stand weer gelijk was. Hierop wist het zendingsbureau de overwinning veilig te stellen, daar Hen zen en Mulder allebei nog eenmaal doel troffen. Vlak voor het einde verkleinde De Koning de achterstand tot 43. steeds hogere bestemmingen geleid. Zijn opvolger wend in 1946 de heer J. van Ommen. Twee jaar later reeds kwam de heer J. Veenhof en na hem hanteerden de heer Blokker, enkele vervangers en de heer Bosch de dirigeerstok. Nu is dat de heer C. Smit, die het korp6 leiding geeft bij zijn omschakeling naar het mo derne genre in de fanfaremuziek. In 1912 nam „De Post" voor het eerst aan een concours deel, en wel in de vierde afdeling. Dat was voor allen, die eraan deelnamen, een uit gesproken evenement, maar ieder voelde tevens, dat dit een begin moest zijn van een opwaartse weg, wellicht met kronkels en bochten, maar desniettemin OMHOOG. Zij hebben dit goed gezien. Toen „De Post" twintig jaar was, torste het vaandel maar liefst vier kransen, drie takken, twee plaquetten, 1 gou den lier en dertig medailles. In 1926 nam men van een concours van de Zuidhollandse Muziekbond in Loos duinen de wisselprijs in de afdeling uitmuntendheid mee naar huis. En twee jaar later speelden de Leidse PTT-ers in de Domstad in een kla terende marswedstrijd het hoogste aantal punten van het gehele con cours naar zich toe. Zoals wij in de aanhef van dit artikel al 6cbreven, heeft ,,De Post" door ver schillende omstandigheden een dieptepunt moeiten doorstaan. Men is er doorheen' ge komen en put wekelijks (op de vrijdagse repetitie) moed en goede resultaten uit herleefd korpeélan. Het komt ons dat de geschiedenis van „De Po6t" dit élan eveneens vermag te schenken. Zij is het verhaal van een bescheiden begin, een ontwikkeling met struikelingen maar minder van roemrijke momenten die deze Harmonie naar een hoger trap voer den. Moge „De Po6t" zoveel daadwerke lijke belangstelling toevloeien (ook van jongeren-kant), dat zij weer de gelegen heid krijgt in „Fanfareland" een top te bestijgen! In het najaar hoopt „De Post" weer eens voor het voetlicht te komen, ook ter gelegenheid van het gouden jubi leum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3