Jïietttuc tTriJisrl)c GTourant mm 9i CDU moest besluit van Adenauer goedkeuren Motie van socialisten kan succes hebben Prinses Paola in Brussel Nederlands diplomaat mocht Indonesië uit Teer integratie-plantje wordt bedreigd door „ijs wind" uit Zweden Haaien voor Nederlandse kust Meer druk op Gromyko ZATERDAG 6 JUNI 1959 BUREAUS: Stc ■afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Pam'lleberlcbten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58930 Veertigste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Directie: F- DIEMER ictenr: Dr E. DIEMER „5tanti>asUcfi is ghebleweo thyn bert io tcgbcnspoct" Halteplaats LEIDEN-ZUID Zie pagina 3 Bondskanselier gaf niet toe „MIJN SCHILD ENDE BETROUWEN ZIJT GIJ, O GOD, MIJN HEER' Prinses Paola Ruffo di Calabria is gisteravond per vliegtuig op het vlieg veld te Zaventem bij Brussel aange komen, waar zij door haar verloofde, prins Albert, werd begroet. In de sportwagen van de Prins reden zij naar het paleis te Laeken, nadat de Prins zijn wagen langzaam door de enorme menigte had geloodst, die bij het vliegveld het paar opwachtte. Koning Boudewijn naar Noordwijk BU zijn bezoek aan Nederland hoopt koning Boudewijn van België ook naar Noordwijk te komen waar hij donderdag 9 juli tezamen met koningin Juliana en prins Bernhard door burgemeester Van Berckel bij het Zuiderbad zal worden ontvangen. De Koning wil de plaats nog eens zien waar hij als kleine jongen vaak in zee dook en tevens wenst hij een aan tal Noordwijkers te spreken met wie by in die dagen regelmatig omging. De Rijks voorlichtingsdienst suggereerde ons van morgen dat de koning nog een ander doel zon hebben bij zyn bezoek aan de hloemenhadplaats. Hieraan zou echter nog geen bekendheid mogen worden ge geven voordat koningin Juliana haar goedkeuring aan het programma heeft gehecht. De burgemeester van Noordwijk verklaarde hiervan niets te weten. Het komt hem weinig waarschjjniyk voor om dat hem is meegedeeld dat het bezoek aan Noordwqk niet langer dan ongeveer een kwartier zal duren. Twee Haagse dames, de 63-jarlge mevr. Bakker-Ti bbel en de 48-jarige mevr. Hirech-Van Voorat, zijn omgekomen bl) een verkeersongeval dat gisteren gebeurde op het kruispunt van de wegen Hasselt- Maastricht en TóngerenMaaseik te Veld- wezelt in België. (Van onze correspondent) BONN, zaterdagmorgen ZOWEL het hoofdbestuur van de C.D.U.-S.S.U. als de 260 man sterke fractie van deze partij in de Bondsdag hebben zich neergelegd bij het besluit van Adenauer, Bondskanselier te blijven en zijn kandidatuur voor het presidentschap in te trekken. Dr. Adenauer heeft de leden van de fractie duidelijk gemaakt, dat zijn besluit „onomstotelijk" was. De discussie in de fractie heeft uren geduurd. De stemming was zeer opgewonden. Achter de gesloten deuren van de zaal, waar de fractie vergaderde, waren de luide stemmen van de christen-democraten duide lijk te horen. Vele fractieleden bekritiseerden het besluit van Adenauer en bezwoeren hem alsnog de kandidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. Maar de Bondskanselier liet zich niet vermurwen, hoewel aanvankelijk ongeveer zestig procent van de fractie tegen hem was. Na afloop van de vergadering deelde secretaris Rasner mee, dat Adenauer de fractie had „over tuigd" en dat de fractie bereid is met Adenauer de succesvolle poli tiek van de laatste jaren voort te zetten. Hiermee was de tweede Adenauer- sensatie van dit jaar (de eerste was, dat hij meedeelde bereid te zijn af te treden als Bondskanselier) feitelijk achter de rug. De CDUSSU heeft nu de niet be paald gemakkelijke taak een nipuwe kan didaat te vinden, die politiek siterk ge noeg is om het over drie weken op te nemen tegen de populaire socialistische kandidaat, prof. Carlo Schmid. De kansen van Schmid zijn plotseling aanzienlijk gestegen. De stemming is geheim en het is heel goed mogelijk, dat leden van de CDU uit misnoegen over wat zij noemen de ..nukken van de oude heer" de partij-kandidaat hun stem zullen onthouden. Politieke partijen moeten kun standpunt herzien "I7"OLGENS het ministerie van buitenlandse zaken is de heer N. J. Scheele, kanselier van de diplomatieke vertegenwoordiging van Nederland te Djakarta in Singapore aangekomen. De heer Scheele zou Indonesië reeds op 16 april verlaten. Zoals bekend werd zijn uitreis visum toen op het laatste ogenblik ingetrokken, omdat men zoals werd verklaard door een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken van de heer Scheele inlichtingen wenste over zijn relatie met de heer H. C. J. G. Schmidt. Voor binnenlandse reizen door buiten landers hebben de Indonesische politie autoriteiten gisteren nieuwe beperkende bepalingen uitgevaardigd. Diplomaten en vertegenwoordigers van internationale organisaties zijn van deze beperkingen uitgesloten. Volgens de nieuwe regeling moeten alle buitenlanders zich een etmaal voor zij de 6tad willen verlaten, melden bij de politie. Speciale reisvergunningen zijn nodig voor het bezoeken van andere ste den. Overtreders van de nieuwe bepaling e uilen worden gestraft met gevangenis straffen van één tot twee jaar. Diplomaten aan banden Ook de diplomaten hebben de aandacht van de Indonesische overheid. Maengkom. de minister van justitie, heeft bekendge maakt dat zijn regering 6trenge maatrege len zal nemen om te voorkomen dat bui tenlandse diplomaten in Indonesië samen zweringen op touw zetten. Daartoe heeft het parlement de Neder landse bepalingen voor het binnenkomen en het verblijf van buitenlandse diplo maten grondig herzien. Vroeger konden de leden van buitenlandse diplomatieke ,en consulaire vertegenwoordigingen en hun familieleden zonder toelatings- en verblijfsvergunning het land binnen komen. Zij mogen geen boeken en films invoeren, die de openbare orde kunnen verstoren. „Links richten99 Het Indonesische leger heeft de poli tieke partijen laten weten, dat zij op nieuw haar standpunten, welke tot „ein deloze conflicten" hebben geleid, moeten herzien. Een woordvoerder van het leger, Mevrouw Dmitrief krijgt asiel De 35-jarige mevrouw Nina Dmitrief, echtgenote van een voormalige Russische diplomaat in Londen, heeft gisteren asiel gekregen.. Zij zal dus met haar vijf jaai oud dochtertje in Engeland kunnen blij ven. Haar echtgenoot, die plaatsvervan gend marine-attaché was, is de vorige maand begeleid door twee Russische politiemannen naar Moskou teruggereisd. majoor Hareono, verklaarde, dat het tijde lijk veiibod van politieke werkzaamheden bedoeld is om „alle groeperingen dn staat te stellen zich opnieuw te beraden". Sukarno zal dn Japan door keizer Hiro Hdto ontvangen worden. In de historische Westminster Hall te Londen opende koningin Elizabeth gistermorgen het At lantische Congres. Links naast de Britse vorstin prins Philip, rechts premier Macmillan. De CDUSSU heeft in de Bundesver- sammlung (het dubbele parlement) slechts een meerderheid van zeventien stemmén. Het totaal aantal stemmen be draagt 1054. De christen-democratische partij zal volgende week donderdag een nieuwe kandidaat aanwijzen. Behalve minister Erhard wordt in dit verband ook de naam genoemd van fractievoorzitter dr. Heinrich Krone. Ollenlxauer Intuss heeft de socialistische oppo sitie Adenauer niet in haar kritiek ge spaard. Erich Ollenauer noemde het be sluit van Adenauer een bewijs van de ongebreidelde machtspolitiek van de Bondskanselier. Hij vroeg de christen democraten het besluit niet te accepteren en zich niet schuldig te maken aan on dermijning van de democratische rechts- Vele CDUSSU-ers achten het besluit van Adenauer verkeerd, maar zij willen het wel respecteren. De oppositie speelt echter met de gedachte een motie van wantrouwen in de Bondsdag tegen de Bondskanselier in te dienen. Een derge lijke motie heeft geen praktische uit werking, want een Westduitse Bonds kanselier kan niet door een motie ten val worden gebracht. Iets anders is, als de oppositie bijvoorbeeld prof. Erhard als nieuwe Bondskanselier zou voor stellen. Zou dit voorstel een meerderheid krij gen, dan kan Bondspresident Heuss bij het sluiten van de markt nog gedwongen worden dr. Adenauer de laan uit te sturen. Geheel zonder gevaar is een even tuele actie van de oppositie niet. De Westduitse vice-kanselier en mi nister van economische zaken, Erhard, die op het ogenblik in Washington is, heeft gisteren verklaard, dat Ade nauer's besluit voor hem een grote verrassing was. Hij geloofde, dat de laatste stap van Adenauer niet bij de Westduitsers in de smaak zal vallen. De CDU zal grote moeite hebben goede kandidaat te vinden. Zelf hij zich in ieder geval niet beschikbaar stellen voor het ambt van president, aldus Erhard. Een rondborstige deen keek gisteren de conferentie zaal in Londen door en noemde het Atlantisch Congres van 650 gedele geerden een mooi dingzolang men ervan uitgaat dat het nooit meer wordt gehouden. „Ik zal mij vast besloten verzetten tegen elke poging om in de toekomst weer zo'n confe rentie te houden. Er wordt in Europa veel te veel gepraat. Zelfs de Raad van Europa is een papierfabriek ge worden. Er moet maar eens een eind aan komen." De woorden van de. Deense delegatie leider Haekkerup een journalist die in zijn land een invloedrijk man is vielen wat uit de toon na de redevoc. ringen die gisteren in de historisch! Westminster Hall waren gehouden. AlET DE DEENSE, Westduitse en Nederlandse vissers hebben ook haaien de achtervolging op de zandspiering ingezet. Enkele grote haaien waagden zich tot vlak onder de Nederlandse kust, waar zij verstrikt raakten in de netten van de kotters. De kotter HD 57 bracht twee haaien van 200 kg en een lengte van 4M meter elk op de markt van IJmuiden. De Westduitse kotter Seemöwe bracht in Den Helder een haai met een lengte van twee meter aan wal. Recordhouder is de Helderrse kotter HD 67 die met een vijf meter lange haai thuiskwam. De prijs van de grootste haaien werd 250.Zij zullen naar België worden geëxporteerd, waar zij bij de bereiding van haaievinnensoep goede diensten zullen bewijzen. Onder voorzitterschap van de Neder lander J. J. Fens werd het Congres gis termiddag geopend. Minister Luns hield een rede, waarin hij de nadruk legde op een zover mogelijk doorgevoerde inte gratie van de strijdkrachten der allian tie. Ditzelfde komt naar voren in de boodschap van minister-president De Quay aan het Congres. Prof. De Quay wijst erop, dat thans de tijd is gekomen om het NAVO-bondgenootschap een bre dere basis te geven en het te doen uit groeien tot een waarlijke gemeenschap De plaatsvervangend secretaris-gene raal van de OEES, J. F. Cahan, zei dat thans een economische verdeeldheid dreigt niet alleen in, maar ook buiten Europa. In Stockholm wordt nu gespro ken over een samenwerking als tussen de landen der EEG, door zeven andere lan den van de OEES, aldus de heer Cahan. Het kan niet anders of deze groep komt zij het ongewild in een concurrentie verhouding te staan tot de gemeenschap pelijke markt. „Het plantje van de Euro pese integratie is nog teer. Het zal niet tot bloei kunnen komen als nu ook uit Stockholm een ijskoude wind zal waaien", aldus spreker. Over de opheffing van de Europese be talingsunie zei de heer Cahan, dat deze juist op tijd is gekomen. Men moet echter bedenken dat het instituut niet met een pennestreek kan worden geliquideerd. Het heeft geen enkele zin, te verklaren dat er vrije inwisselbaarheid van het geld is, indien niet de bereidheid bestaat, daar van de consequenties te aanvaarden, zo zei de heer Cahan. Leider Liga voor de mensenrechten een Oostduitse spion Een van de 23 Westduitsers die de laat ste twee weken zijn gearresteerd wegens verdenking van spionage, is Wolfram von Hanstein. vice-president en secretaris-ge neraal van de Liga voor de rechten van de mens, een anti-communistische organi satie. De Liga houdt zich onder andere bezig met het aan de kaak stellen communistische vervolging van Oostduit- Von Hanstein is ook de stichter geweest van het SVAE-vrijheidscomité. een anti- totalitaire organisatie, die werd gesteund door de Christendemocratische Partij. Volgens de rechtercommissaris in Bonn heeft von Hanstein bekend, maandelijks 1450 gulden te hebben ontvangen als agent van ae Oostduitse staatsveiligheidsdienst. Hij was een der best betaalde agenten der communisten. Het Westduitse volk heeft de laatste tijd heel wat „spionage-schokken" te ken gekregen. Uit de arrestatie Hanstein blijkt, dat ook de anti-commu nistische organisaties in de Bondsrepu bliek niet zuiver zijn. De besprekingen in Genève over de toekomst van Berlijn zijn vastgelopen- In kringen van de westelijke delegatie hoort men steeds meer praten over het stellen van een termijn voor het beëindigen de conferentie. Nu het gesprek vier weken heeft geduurd, menen sommige gedele geerden dat er een tydslimiet nodig is de conferentie naar een beslissing te brengen. Heil hem, wien God een plaats bereidt In zijn verheven woning: Hij overnacht in heerlijkheid Bij een almachtig Koning. Ik zeg tot God: Gij zijt mijn schild, Mijn toevlucht en mijn veste, Op U vertrouw ik, HEER, Gij wilt Voor mij altijd het beste. God heeft uw ziel van nood en dood Gered en aangenomen: Een vogel, die ternauwernood Is aan de strik ontkomen. Zijn vleuglen dekken u, gestild Is al uw angst en vrezen, Zijn trouw beschermt u als een schild, Hij doet u veilig wezen. Wees niet bevreesd, al wil de nacht Zich tegen u verheffen; Al stelt de dag zijn overmacht, Zijn pijl zal u niet treffen. 't Verderf dat in de duisternis Zoekt naar uw legerstede, De vloek die van de middag is, God bant ze van uw leden. Nieuwe berijming (vs. 13) Ets: Ria Exel Minder warm en meer regenkans Zo warm als vrijdagmiddag, met ten, peraturen van 26 tot 29 gr C. zal het de eerstkomende dagen niet meer den. Vrijdagavond trok een onweer ring van Zeeland over onze omgeving naar het noorden. Het onweer was plaat selijk vrij hevig, maar de neerslag had over het algemeen weinig te betekenen en kwam bijna nergens bot'en 5 mm. rug van hngeluchtdruk brengt ons enkele opklaringen, maar toch zal het weer de komende dagen een meer selvallig karakter krijgen waarbij de kans op enige regen, waar al zo lang door het platteland naar is verlangd, groter wordt. Een depressie ten noord westen van Ierland stuurt een storings front naar het oosten dat ons morgen ochtend met enige neerslag kan bereiken. Wanneer dit front snel naar het oosten blijft bewegen, worden er later op de dag weer zonnige perioden verwacht, maar de temperatuur zal met maxima van omstreeks 20 gr. C. lager blijven dan in de afgelopen dagen. Treinramp in Brazilië eist 43 doden Met een flinke snelheid zUn gisteravond bij de Braziliaanse plaats Sao Paolo twee forensentreinen op elkaar ingereden. 43 personen kwamen om het leven, meer dan honderd werden gewond. Oorzaak van de ramp was een verkeerd lichtsein, dat de twee treinen op dezelfde rails bracht. Gematigde temperatuur De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderiyke bewolking met hier en daar een bui. Matige tot krachtige zuid- westeiyke wind. Gematigde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 7 juni: zon op 4.22, onder 20.55, maan op 5.33, onder 21.25. Maandag 8 juni: zon op 4-22, onder 20.56, maan op 6A3, onder 22.09. 22 juni eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfort Milnchon Zilrich Madrid MaUorca Algiers IE 16 25 15 27 14 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1