HOE? „TRANEN VAN HOUT De geurtjes- verdrijvers VOOR 55 72 CENT COMPLETE MAALTIJD Blad ZO WORDT DAT ALLEMAAL GEMAAKT r Melk •EEN LINNEN BLOUSJE Is er nog wel kennis? ZONDAG! ZATERDAG 6 JIJM 1959 Overpeinzingen bij een jubileum onmisbaar in iedere huishouding in iiiiiii mimi in maar „Kan het nog niet wat goedkoper? Het is me be slist te duur Te duur: een maaltijd voor vier per sonen a raison van 55è cent. Niet om te geloven, ruim twee kwartjes, waar voor je dan drie kilo aardappelen, drie ons vlees, één kilo spinazie, honderdtwintig gram vet en veertig gram boter had. Nu zou men daar (volgens een ruwe schat ting) op zijn minst 2,68 voor moeten neertellen en dan toch: 55% cent te duur? Het was dan ook een tijd, waarin de vrouwen van werklozen hun gezin niet méér konden geven dan mondjesmaat. De crisistijd, waarin geen blad groente geen korst brood kon worden weggegooid en waarin de taptemelk moest worden aangeprezen als de uitkomst brenger in nood. vJ Het blad, dat het recept gaf en dat deze reactie ontving had er toch naar gestreefd het zo zuinig mogelijk aan te doen, want juist haar, die 't gezin moesten kleden en voeden van een minimaal huis houdgeld wilde het tot steun zijn. Daar was dit blad eigenlijk voor opgericht. „Huishouding van Nu" Sieette het, „Ons Gezin" is thans de naam. Dit „Ons Gezin" zal ve len ongetwijfeld bekend voorko men, omdat dit blad een uitlaat is van de Commissie voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting. Blad, zowel als commissie zijn in 1934 tot stand gekomen en we moe ten even bij dat jaartal stilstaan om te beseffen, dat beide een merkwaardig (zilveren) jubileum Oude nummers „Het is de bedoeling het gemak kelijker te maken door de moei lijkheden van deze tijd heen kan Uet niet wat goedkoper i de uit het beginstadium ge- Misschien dat we allen urnen het peil van de huishou- en van de kinderverzorging, in deze benarde tijden, kun- doen rijzen", komt men ook D'n oud nummer tegen. een modern architect, in „Huis houding van Nu" werd gepleit voor zoveel mogelijk frisse lucht in de bestaande vaak bedomp te huizen, voor zuinig koken, zuinig inkopen en al even zuinig Geen luxe Omstandig werd. berekend, hoe veel mosselen men nodig had om aan een voldoende hoeveelheid ei witten in de maaltijd te komen en wat men dan aan vlees zou kun nen besparen. Het was al sober heid wat de klok sloeg, naar eni ge luxe stonden de hoofden niet konden ze ook niet staan. Het beeld van die tijd was een zeer beklemmend beeld. Typisch genoeg is de inhoud van het blad eerder opwekkend dan beklem mend. En dat is, wat dit jubileum zo merkwaardig maakt. Want welke jaargang men ook opslaat, 1936 of uit de oorlogsjaren. „Ons Gezin" na de oorlog en nu: het karakter is fris en po- heeft ontbroken. Men gaf (en geeft) liever iets, waar men di rekt Wat aan heeft, zoals bijvoor beeld ook in de oorlogsjaren het geval was. Toen waren het niet alleen meer besparingen op het huishoudgeld, nog dringender noodzaak werd het de distributie bonnen zo nuttig mogelijk te be steden. Men moést leren zelf sur rogaten te bedenken („thee van appelschillen" was één van de re cepten uit die tijd), er werd veel aandacht besteed aan hygiëne in huis: de kans op ongedierte werd een aktuëel probleem, infectieziek ten moest men zien te voorkomen. Mensen, die nog lust hadden uit logeren te gaan, werd aangeraden nemen om de Moedgevend haar functie als hoofdredaktrice ook te maken met de bezetters. „Zij was in haar optreden dan de charmante, eerbiedwaardige en schijnbaar toegeeflijke dame", vertelt mejuffrouw Macintosh nu maar in feite kreeg „de nieuwe orde" geen voet aan de grond in het blad. Tussen de praktische wenken over koken aan de hand van een speciaal oorlogskookboek, voeten wassen zonder zeep, zelf klompschoenen maken of zelfge- gèbreidë jarretelgordels, stonden er wel eens voorzichtig bemoedi gende woorden zoals: „ons hart "blijft voF verwachting en vertrou wen" op bet oog onschuldig, toch hadden we het toen wat duidelijk aangaf, dat een goed en economisch funtionerende huishouding geen doel op zichzelf werd geacht maar een middel, dat kan dienen tot een harmo nisch gezinsleven. Aktueel is men echter gebleven. De redaktie sluit zich in haar artikelen aan bij jeugdproblemen, ruimtevaart, bij het werk van internationale hulp organisaties het vluchtelingen vraagstuk en verkeersveiligheid. Moderne opvoedingsmethoden wor den onder de loupe genomen, ook: Moderne poëzie, beeldhouwkunst of bijvoorbeeld het gebruik van de nu vele wasmiddelen. Tevens wordt wel eens een kort verhaal opgenomen, niet direkt zo een, waarin de eerste regel doorgaans al aanstuurt op een happy-end. Een zilveren jubileum.... Een ju bileum zonder fanfare en zonder hoogdravende woorden. Wat even wel niet wegneemt, dat een terug blik eens de moeite waard was, al zou het alleen maar zijn om weer eens te worden geconfron teerd met de grote veranderingen, tijdsbestek van 25 jaar kunnen plaatshebben! Misschien heeft u wel een traan op uw gootsteen liggen; nee, geen echte, maar een traan van hout. Want zo noemden de Indianen lang geleden het sap, dat zij uit de rubberbomen won nen. „Caout-chouc", heetten die houten tranen in hun taal, melksap of latex zeggen wij en de uit koolstof en water stof opgebouwde materie in deze latex is nu onze rubber. Bij een grote fabriek zijn wij eens gaan kijken wat er voor huishoudelijke doeleinden alzo van rubber wordt ge maakt. Dat wij over uw gootsteen spra ken, komt doordat de rubber afdruip- matten in honderden Nederlandse keu kens te vinden waren en overigens nog de basis zijn, waarop heel wat borden en kopjes worden neergezet. We hebben het aan Columbus te dan ken, dat in het begin van de zestiende eeuw de rubber ook in de Westerse lan den bekend werd. Toen hij na de ont dekking van Amerika in dit land eens wat rondneusde, zag hij de inheemse be volking spelen met ballen van een zeer veerkrachtige stof, die hij nog nooit van zijn leven had gezien. Die mensen droe gen ook een soort schoenen van dezelf de stof en al spoedig kwam Columbus er achter, dat dit goedje vele kansen bezat. Om dit te bewijzen bracht hij rook, of door droge lucht. In het wordt gemaakt. Chemicaliën grote rol. Ze worden met de rub ber vermengd en al naar gelang 'riihVvaln7<iif hun soort, wordt het gebruik rub vanzelf Stikkerij warme) mat de koning van Spanje eerste geval krijgt de rubber een er uit met zijn een jas mee. die in rubbersap ge- bruine kleur, in het tweede wordt ribbeltjes, strepen, dompeld was, waarmee deze vorst het geel en heeft men het zoge- vierkanten of wel- zich dus de eerste Europeaan kon naamde crêpe. Id dikke pakken ke figuur dan ook. noemen, die een waterdichte re- komen deze rubbervellen in genjas bezat. Niemand noemde fabriek aan. waar er van alles dit materiaal toen nog rubber. Die nog wat naam werd uitgevonden na het midden van de achttiende eeuw door een Engelsman. Deze kwam er namelijk achter, dat je met een stukje van deze stof potlood schrift van papier verwijderen en als men nu (weg) wrijven in het Engels vertaalt, ■p bij het rubber tegen. deze chemicaliën (zoals zwavel en anti-adoranten) toegepast. Het hangt af van het doel, waarvoor de rubber is bestemd, hoeveel van dit of hoeveel van dat erbij Voordat echter zo'n stukje stuf gaat. Het spreekt vanzelf, dat Klonteren Voor het maken van de pantoffels met de rubberzolen moesten we eerst naar de stikkerij, waar handige da mes van fleurige en stevige stof de modellen op de naaimachines klaar maakten. De- ze stof werd over een vorm ge- trokken, de rubberzooi werd erop voorschijn te komen. ber of ander artikel van rub- laboratorium dan ook niet kan handel komt, gaan worden gemist en het uitgebreide ...-» 1 1 laboratorium van deze fabriek, is nog heel wat bewerkingei gelegd, weer ging het gevalletje onder druk en de zool zat mu vast aan de stof. Het maken laarzen was ook een aardig ge- Wie zo'n fabriek eens doorwan delt krijgt soms wel even de nei ging de neus dicht te knijpen, rubber ruikt niet altijd vooraf. Als het sap uit de boom zeker het hart van het bedrijf. Zeer belangrijk is zeker ook het vulcaniseren, want als dit niet gebeuren, kregen we 's win- harde en gauw breekbare plakte laars ging de rubber, terwijl het zomers zacht én plakkerig werd. Het was Char- zicht. De losse rubberonderdelen lekker. We werden echter gerust- gekomen, wordt er azijnzuur of mierenzuur aan toegevoegd om het daarna te laten klonteren. Al die klonten worden weer gewalst jers "harde" en flink met water besproeid zo de'eiwitten en het te vele z |L JUL.-JÜ te verwijderen. Dan wordt de ies Goodyear, die ontdekte, dat •erden op elkaar geplakt, door met benzol in te smeren, waar door er solutie ontstond. De ge- rubber gedroogd door middel Iets méér Terwijl in diezelfde jaren een damesblad als „De Vrouw en haar Huis" artikelen wijdde aan de nieuwe mode, gaf „Huishou ding van Nu" aanwijzingen voor het vermaken van versleten jur ken en mantels. Stond in het eer ste blad een belangwekkend ar tikel over het laatste ontwerp van Engelse psychiater zegt: De oprichtster, mon H. SandbergGeisweit .van Netten en haar medewerksters, hebben goed aangevoeld, dat een ploeterende huismoeder, die moest rondkomen met héél weinig, aller eerst behoefte had aan praktische raadgevingen voor de huishou ding. Daar staan die eerste jaar gangen dan ook vol mee. Maar tussen de regels door, leest men steeds iets méér, het verlangen na melijk voor de lezeressen alle mo gelijke voorwaarden te scheppen om ondanks alle moeilijkheden en zorgen iets „te maken" van het gezinsleven, de moed erin te hou den. niet 9own er bij te gaan neerzitten maar een steun en hulp te zijn voor man en kinderen. Lente brengt „Niet hoog genoeg" neiging tot nestelen Herinnert u het zich nog? Dat stukje op onze pagina over die vrouwelijke amateur-psycho loog, die in een Engels tijd schrift allemaal psychologische waarheden als koeien neer schreef, welke artikelen ook nog meer dan grif werden gelezen? Thans hebben we in een Engel se krant een „boeiend" stuk ge lezen, geschreven door een „toonaangevende" psychiater, die het wat ons betreft best bij het rechte eind mag hebben. Misschien heeft hij dat ook wel, wij zijn ook maar leken. Maar 'goed: die psychiater schrijft dan: als u op een mooie lentedag bij uw thuiskomst de kat bezig zag tulpen in een vaas te schikken, zou u raar opkijken. Zo zou het de kat wellicht be vreemden, als u zich op het deksel van een koffer rolde. De lente Maar, gelooft u ons (aldus de psychiater) het komt allemaal op 't zelfde neer: bloemenschikken, een hol graven, een nestje bou wen, in de poezemand kruipen. Het is de lente, die 't hem doet. En dat lenteverschijnsel heet: neiging tot nestelen. We zitten vol oer-instincten, zegt hij. Als twee jongemannen allebei hetzelfde meisje uitnodi gen voor een ritje en één van de twee bezit een auto, dan kiest het meisje de jongen-met-de-wagen. Niet, zegt de psychiater, omdat die jongen een rijkere indruk maakt, maar omdat het meisje, zonder het zelf te weten, beslist ontvoerd wil worden! Avontuur Let eens op een jong meisje, dat een gezellig avondje geeft voor vrienden en vriendinnen, zo gaat hij verder. Steekt ze de sche merlampjes aan en niet de grote hanglamp, dan wil haar onderbe wuste vast en zeker het avontuur tegemoet. Ook het meisje, dat denkt op reis te gaan om wat meer van de wereld te zien, heeft duistere doeleinden. Vervoeren 't Is allemaal ons instinct, dat zegt dat we een man moeten ver overen. Als we vaak van baantje veranderen, als we naar militai re parades gaan kijken of naar een bokswedstrijd, en als we ons tasje in de trein vergeten (want dat ligt altijd op de bank naast een meneer, die ons onderbewuste zo dolgraag nog eens terug had willen zien), nou, dan wil ons on derbewuste dus veroveren. Zo gaat hij nog een heel stuk door. Het is bijna mode geworden in Engelse bladen dergelijke ru brieken op te nemen. En dat al leen, om tegemoet te komen aan de zucht naar kennis van de ge heime roerselen der ziel, waaraan blijkbaar veel Engel** l«Mres&»n lijdea. Mejuffrouw M. Macintosh, die imen met de dames T. Duyven- an en J. F. Wentsel thans de re- van „Ons Gezin" vormt, en gedenkwaardige zin tij- •n gesprekje: „Je kunt de niet hoog genoeg aan zei ze en ze bedoelde, dat men voor vrouwen niet simpel, overdreven zoetelijk of gemakke- lijk-sentimenteel behoeft te sctirij- ven om gelioor te vinden. Van dat uitgangspunt lijken ons ook de vroegere redakties te zijn uitgegaan, evenals de red.aktie- raad. waarin sinds de oprichting de psychiaters J. C. van And el ER ZIT EEN LUCHTJE AAN „Weg met die nare lucht jes". In heel wat advertenties is er de laatste jaren reclame voor gemaakt. Gebruik dit of dat en die vervelende geuren Dat verklaart, waarom in dit zjjn zo ujt uw huiskamer, blad altijd de zoetelijke romantiek of gang verdwenen Andel-Ripke zitting heb- Distributiebonnen Aan kaak gesteld In Amerika worden, meer nog dan bij ons deze produkten in grote verscheidenheid aangeboden en men beperkt zich in de uit- op dit ge- bundige reclame ervoor niet al- ,u_ jeen tot verzekering, dat on aangename luchtjes verdwijnen, maar men beveelt ze ook aan vanwege de bacteriëndodende werking. De Amerikaanse Consu mers' Union heeft beide aange prezen functies nu eens ernstig aan de kaak gesteld. De werking van dit soort pre paraten komt volgens de Consu mers' Union hierop neer, dat niet zoals wordt gepropageerd de onaangename geuren wor den weggenomen, maar dat het reukorgaan wordt beïnvloed. Dat kan op twee manieren gebeuren, namelijk door een andere geur in breedte. Daarvan maken wij het vertrek te brengen of door het Twijfelachtig door inmenging van zwavel verhitting tot hoge temperaturen, rubber elastisch werd en die na re eigenschappen verloor. Deze vulcanisatie heeft het rubberge- bruik met sprongen omhoog ge- Fleurig Over alle meer technische arti kelen, hier voor de industrie ge maakt, zullen we het op onze vrouwenpagina maar niet hebben. Die fleurige dingen voor onze huishouding, de laarzen èn de pantoffels waren attractiever om te zien, dan bijvoorbeeld die dik ke zwarte slangen voor de indus trie. Om dan maar weer op de „traan op onze gootsteen", of de badmat, de toilet- of douchemat, dan wel een bloempotschotel te rug te komen: al deze rubber hulpmiddelen worden in grote ma trijzen gevormd. Een metalen vorm wordt met het rubber, dat dan intussen al zijn rode, gele of bijvoorbeeld blauwe kleur heeft gekregen, gevormd, een paar mi nuten wachten en dan komt de WIST U DIT AL? I 9 Uit Zweden komt ditmaal een bij zondere pan, die door een nieuw procédé niet alleen sterk, maar ook mooi is. Deze aluminium pan is „ge- eloxeerd", minder technisch gezegd: van een hij na diamanthard bescher mend laagje voorzien, welk laagje voor een matglanzend effect zorgt. Volgens de fabrikant zullen spijzen in deze pan bijna niet meer kunnen aankoeken, terwijl een speciale bo dem garandeert, dat men de pan zo wel op gas als op elektrisch kan ge bruiken. 'Inderdaad is onder zekere voor waarden een dergelijke werking niet uitgesloten, maar in gewone De ,„p„(i„, Jaren geleden, toen voor het eerst een dergelijk produkt aan de markt kwam, heeft de Nederland se Consumentenbond al eens een voorzichtige waarschuwing hierte- 9 Melk, zo gezond, maar vooral bij gen laten horen met name over grote kinderen vaak zo moeilijk erin hetgeen van dergelijke deodoran- te krijgen. Nu evenwel in Engeland ten was te verwachten. In het uit een hypermoderne, vernuftige orgaan van deze bond wordt er machine melk in ka/tonnen bekertjes thans lets meer verteld, kan worden betrokken, voelt ineens Men zegt o m. dat de ontwik- niemand er zich te groot meer voor. kefing; op dit gebied verder is ge- Deze automaten zy» zeer in trek. gaan en men thans keuze kan vooral in personeelskantines en ka- maken uit verschillende prepara- zernes Hier en daar 701. de melk in ten- Men hoeft ook niet meer een de militaire kantines rrlf» met snrees kousje uit een fles te trekken om de deodorant zijn werk te laten Kunnen concurreren tegen rum doen. maar eveneens op dit ge- omdat dit nog niet uit zo n automaat bied heeft de praktische verstui- komt. ver zijn intrede gedaan. omstandigheden van temperatuur, vocht, enz. is dit resultaatzeer twijfelachtig. Lucht brengt boven dien slechts in enkele uitzonde ringsgevallen ziekte over. Als re gel geschiedt dit door direkt con tact. Als bewijs dat deze ontsmet- tingswijze nog niet tot werkelijke resultaten heeft geleid, wordt het feit genoemd, dat nog geen der gelijke methoden in de moderne hospitalen worden toegepast om het infectiegevaar te beperken. Schadelijk in klittenband, waarover wy onlangs schreven, hebben wjj onlangs gezien by stevige leren tassen. Nu zjjn er al tenten met klittenbandsluitingen en zelfs hebben we peignoirs ermee ont dekt. Alleen weten we niet of het alarmerend-scheurende geluid, dat de ze sluiting by de eerste tassen veroor zaakte, thans is opgeheven. Zodra het klittenband meer geluidloos werkt, moet het een goede toekomst tege- Sterker nog. misschien is het inademen van deze antiseptische u stoffen zelfs schadelijk. Reeds in 1954 vestigde de Consumenten bond de aandacht op dit latente fevaar en wel op grond van een ngelse wetenschappelijke publi catie. De bond in Amerika dringt thans in dit verband aan op een verplichting de samenstelling op de etiketten te vermelden. Voor ons nieuwe patroon heeft men niet meer nodig dan een lapje linnen van ongeveer 1.75 meter van 90 centimeter leuke blouse, waarvan het patroon leverbaar is in de maten 42. 44 en 46 (maat 40 op be stelling). Het blousje heeft een ronde hals met overslag en modernekorte mouwtjes. Voor het gladde aansluiten van het heupstukje wordt vlieseline in- gelegd. Knopen van hetzelfde materiaal voltooien dit leuke geheel. Onder vermelding van np.m- mer 294 is het patroon ver krijgbaar aan onze bureaus voor 0.50 per stuk. De patronen by breien, naaien, borduren of stop pen? Misschien kunt u de vermoeide ogen dan te hulp komen door het aantrekken van eengroene japon of een groen schort. Deze kleur geeft namelyk rust en van verschillende nyvere handwerksters hebben we ge hoord, dat zy tydens het breien of borduren lang niet zo veel last van hun ogen meer hadden, als zy een groene japon of een dito schort droe gen. Niet onmogelijk, dat voor stu derende en huiswerk makende kinde ren een groen tafelblad dc voorkeur Niet weg Ten slotte komt de Consumen tenbond o.m. tot de conclusie, dat men dus bij het gebruik van dergelijke deodorants niet moet denken, dat het nare luchtje uit de kamer is. AI met al lijkt het de bond beter niet te kwistig zilver wordt er heus niet met deze middelen om te gaan |nooie8r op a]g he|° |e veel wor(lt ge. en voorlopig maar liever de poel9, Alg men van tot tyd het lucht van onaangename geurtjes zilver even wrijft met een zacht te zuiveren door zo nu en dan het doekje met ammonia, blyft het langer raam eens wijd open te zetten! mooi glanzen. Het eerste principe, zo schrijft de Consumentengids, wordt haast in alle deodoranten toegepast. Een aa genaam geurtje van den nennaalden, lavendel, appelbloe sem e.d. overheerst tijdelijk de onaangename lucht, maar doet ze Intussen niet verdwijnen. Daar naast wordt in sommige deodo ranten ook het tweede principe toegepast door toevoeging van reukverdovend middel. Hier- kunnen ook per post worden 9 door worden vanzelfsprekend toegezonden. De prijs is dan wei de aangename als de om 0.60. Dit bedrag gelieve u in gename geuren postzegels te plakken op de ming onttrokken. briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Plak deze zegels naast de gewone frankeerzegel! Wilt u uw bestelling voor ..mÊJ 13 juni a.s. doen? Na die datum kunnen geert opdrachten ook min of meer antiseptisch zijn worden aanvaard. kunnen worden aangevuld met andere „ontsmettingsstoffen" ver bindt de reclame hieraan soms de conclusie, dat de preparaten bo- Prijswinnende architect zette TV-toestel centraal in zitkamer Het televisietoestel schynt een steeds belangryker plaats in onze huis kamers te gaan innemen. Een Zweeds architect Had het dan ook niet zo by het verkeerde eind toen hy op een grote Italiaanse meubelwedslryd in de huurt van Milaan uitkwam met een ontwerp, dat het t.v.-apparaat als cen traal element van de zitkamer had. Dc meubels rond het toestel waren byzonder licht en gemakkelyk te verplaatsen, wat zeker grote voordelen bood. De eenheden zoals dat in vaktermen heet van deze zitkamer waren een ronde tafel, met leer overtrokken zetels, een meerdelige en uitneembarc bank en tenslotte nog een wandkast. Het geheel zag er zo smaakvol uit, dat de architect, Bertil Fridhagen, de eerste prys in de wacht sleepte en dat, terwyl er toch veel inzendingen waren op deze door een duizendtal meubelfabrikanten georga niseerde expositie. gesteld, want alle produkten die wij in ons huls gebruiken, worden reukloos gemaakt, zodat wij onze „tranen van hout" veilig op de •gootsteen kunnen deponeren. O ja, op intellectueel gebied meer dan genoeg. De hoofden van onze kinderen op middelbare scholen worden ermee volge stopt als worsten. Maar.... wordt bij de vermeerdering dezer ken nis die andere kennis, de kennis van God, Zyn Woord en Zyn geboden niet beangstigend verwaarloosd? Er wordt de laatste de jeugd gedaan. En dat is goed. Velerlei activiteiten, om de jeugd te trekken. Hen te win nen voor Christus (Ja toch?). Men komt de jongens en meis jes zoveel mogelijk tegemoet in hun moderne levensstijl. Domi- nee's, jeugd-ouderlingen meente-leden doen blij dern. Willen in de ogen van de het 'gebrêk merkt in het kielzog der huma- Als dit zo is (misschien zie ik het te zwart) mogec dan met vlammende letters aan onze kerkelijke hemel geschreven ge- worden de woorden uit Hoséa: „Mijn volk gaat te gronde door het gebrek aan kennis. Omdat gij de kennis verworpen hebt, verwerp Ik u". Deze kennis heeft lieve" jeugd vlotte kerels charmante vrouwen zijn. Wèg met alle conservatisme! Wèg met intellect niets te maken. met „prekerijen". Daar spugen ze immers van? Zeker, 't Is al lemaal reactie op de jaren in de eerste helft van onze eeuw. „De kennis is mij te wonder baar", roept de psalmist in ver voering uit. 't Heeft alles met wijsheid, die grootste door het raak niet en liefhebben, als 1. het kennen? Én wil je kerkelijk Christendom tot duf benauwd en dor leven stem- Maar zijn wij nu op de goede weg? Ik laat hier een jongeman van 22 jaar, die middenin het verenigingen volle leven staat en al heel wat zitten, van de wereld gezien heeft, spreken. Gisteren ontmoette ik hem en wat hij over het jeugd werk van onze kerken zei. sloeg me eigenlijk met stomheid. Om dat hij naar mijn mening zijn vinger legde op wond in ons streven, om ae teugd voor Christus te winnen. „Die instuiven? Ik ben nu ai dd zoveel verschillende instuif- avonden geweest, maar vele En dan niet weer ontaarden in leer-heiligheid, want juist doordat dit, met name in de gereformeerde kerken is voorge- ïeiiiiiK iim komen, zijn we nu in 't andere «rote ODen uiterste overgeslagen. Als onze open levens en dje van Qnze kinderen niet wortelen in dié Bron, zullen ze sterven. En nu nog even iets tot onze jongemeisjes over een andere die jongens en meisjes gelóven soort kennis. Als ik Ze weten over zo goed als niets af. Er wordt aan avond gebeden en een stukje uit de bijbel gelezen, afgelopen. Dan wordt er verder gedanst en ze doen spelletjes en flirten wat met el kaar. Als er eens een stichtelijk woord aan 'teind gesproken wordt is dat meestal zo humanistisch als de pest. (Vergeef 1 king, hun medemensen moeten zijn, vriendelijk en behulpzaam voor elkaar en soms wordt er dan oij gezegd, dat Christus daarin voorgegaan is. Maar van geestelijke verdieping is ken wat het makkelijkst jeen sprake. omdat de bijbel j| ----- - s de uitdruk- hè? Toch heen kijk, is het ontstellend, bitter weinig de meesten 1 jullie afweten van de huis houding. Trou wen willen zul- ken wèl, ach, en die huishou ding, dat waait je dan wel aan. Ze hebben verschrik kelijk 't land aan dat „dooie werk". Dat jullie dit zo betitelen bewijst al totale afwezig heid van „ken- Huishoudelijk werk sprankelt van leven. Gek de toekomstige echtgeno ten, die het zullen moeten stel- nog len mei een vrouw, die geen ge- ons zellige sfeer in zijn huis vermag scheppen, die altijd zal ko niet onderzocht wordt. Nee hoor, dan mag ik zélf vroeger wel af gegeven hebben op die ouder wetse knapen- >«—"«»•- Bnigingen, ma: je toch veel met elkaar haar is en de minste inspanning en tijd vergt, een vrouw, die hem beschaamd zal doen staan zijn slordig gestreken nijbel. je leerde die bijbel te onderzoeken, je leerde te gaan studente verhuizen kamer naar de an- hardop dere. Een verloofd meisje. Een 't Klinkt student bood aan haar koffers haar kamer had zij alleen haar kle ren in een koffertje gepropt, maar voor de rest stond alles er nog. Het aardewerk nog in de kast. „Ja hoor. ik wist niet. hoe ik daar mee aan moest." BSI PHS.... Die jongeman was zo goed niet, 1 fusie aangegaan. Of of hij moest alles inpakken, ter- zal nog wijl zij op haar gemakje nog jong ben en die het ger met de knapen- en jonge lingsvereniging niet zo bar goed getroffen heb, er nü de enorme waarde pas van inzie. Als één van mijn >'n meisje verloofd was, zou ik de mij ernstig zorgen maken over bijbel af als Ik. Daarom" voel zijn toekomstig levensgeluk. Wat jeugdwerk, waar ik geweest ben wordt behoorlijk gevloekt, weten nèt zo weinig wordt er van een volk, als ïlkring of een catechi- geen goede huisvrouwen meer r volwassenen. Niet dat zijn? In wat voor milieu groeien vrome broeder ben, straks de kinderen van zulke op? Krijgen zij méér, veel 1 veten',1 van"die' bijbel"dan moeder, diê dagelijks met tegen- de geloofsbelijdenissen, zin haar v-—<- A n reden spijt dienstplicht .HHHPHI ingevoerd. Als je nu vanavond i-ka. alleen op je kamertje bent, moet je eens heel langzaam, woord voor woord Spreuken 31: 't Is toch idioot, dat je dikwijls met je mond vol tanden staat, in een gesprek met kerkelijke of met eet tholiek? haar verk doet? Om déze reden spijt het mij, dat er geen meisjes wordt 1 O-einde lezen. Dan zal je bemerken, hoe iuw de kennis van de huishou- ,e xaatsie uja mei xeveei j:__ druk gelegd op de tweed, '"of Ze hebben geen kennis meer Hebben wij de laatste tijd niet teveel helft van het groot gebod der liefde? Varen we zo niet onge- door mij aangeduide kennis. MARGARITHA y

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 17