IMfbonoUö KUNST ZONDAGSBLAD Van Marble Arch naar Arc de Triomphe Dure letters Pantoffels PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 6 JUM 1959 HET LEVEN Over twee be richten, die deze week in ons dag blad zyn gepubli ceerd, hebben we diep zitten naden ken. Het eerste was, dat onze na tionale luchtvaartmaatschappij zich naarstig voorbereidt op haar taak in het straaltydperk. En het twee de. dat het op 25 juli a.s. 50 jaar geleden zal zyn, dat de vermaarde Louis Blériot de wereld In opwin ding bracht met zyn vlucht over Het Kanaal. Als ge deze berichten vlak na elkaar leest, kunt ge een ogenblik stil worden. Want ge merkt dan weer eens voor de zoveelste maal in uw leven, dat de techniek voortschrijdt met een vaart, die ge niet by kunt houden. Maar daar naast constateert ge met verbazing, dat ge er niet van ondersteboven raakt. Ge hebt er niemand over aangesproken, toen ge uit de krant vernam, dat de heer Aler u In 1960 in straalvliegtuigen over de Noord pool naar Tokio zal brengen. En dat daarmee vele miljoenen gemoeid zullen zijn, heeft u evenmin van uw stuk gebracht. Ge hebt dat alle maal aanvaard als iets vanzelfsprekends. Zo ver Is het dan al met ons. In een halve eeuw is het zo ver met ons gekomen, dat we ons nog maar door weinig dingen laten ontroeren. We geraken niet makkelijk meer in extase. We lezen over onderwatervrachtboten, over raketten en ruimteschepen, en we halen de schouders op en zeggen: De techniek staat Hy had de avUtiek door de mMi. ook voor niets. En daarmee is de zaak dan voor ons lijke kinderjaren heengeholpen. afgedaan. De vreugde over het schijnbaar onmogelijke zouden zii" werk voort- mogelijk te hebben gemaakt is verdwenen. Het is alle maal wel te begrijpen. We hebben niet bij de geboorte van de techniek gestaan. Het is er voor ons allemaal altijd al geweest. MARBLE ARCH WEDSTRIJD PIONIERS Vijftig jaren geleden wa allemaal anders. Rond de wisseling raakte de wereld bijna dagelijks in vuur en vlam. De mens begon technisch zijn vleu gels uit te slaan. Op zolderkamer tjes en in schuurtjes werd geëx perimenteerd en werden uitvindin gen gedaan, die de wereld een Fransman, een man, die be zeten was van het vliegen, dat £ad a} 1 Dat is allemaal pas 50 jaar ge leden. Nog maar een halve eeuw terug vloog een Fransman over het Kanaal. In 27 minuten. Blé- gemaakt door zijn r'ot stierf op 1 augustus 1936 ln automobiellampen, Parijs. Maar zijn naam leeft voort en staat met gouden letters door de aviatiek. Het vraagstuk opgetekend in het grote boek van jlgar van het zich voortbewegen door de luchtvaart, naast zovele ande- neej vooral de lucht in een door een motor ren> die> na hem de wereld ln som, met gedreven toestel had zijn grootste aandacht. In 1907 bouwde hu zijn volv""ln* bochten, zouden gaan ge- toestel, een eendekker. Drie lettertjes in Burke's Peerage, het dikke boek van de Britse adel, hebben de uitgevers 3200 gulden gekost. De drie letters unm, afkorting van unmarried ongehuwd, ston den achter d'e naamvan majoor Patrick Warren Brown, de 36- jarige bloedverwant van de markies van Sligo. Maar majoor Brown, die inmiddels is over leden, was wel gehuwd en hij liet een vroww, een dochter en twee zoons na. Elf maanden geleden hebben deze familieleden Burke's Pee rage aangeklaagd wegens be lediging. Voor de rechtbank verklaarde de advocaat van de familie zo horen we uit Londen dat de drie lettertjes tot allerlei onware geruchten aanleiding zouden kunnen geven. De uitgevers boden de recht bank hun verontschuldiging aan voor de fout en stemden er mee in een schadeloosstelling van 3200 gulden aan de familie uit te betalen. licht-sterke die .hij in 1896 uitvond, vlam JDe wereldbekendheid zou hij krijgen Het bericht i§ ons toegezonden uit i Engelse Midlands. De huisvrou- daar hadden er al vele jaren geklaagd, dat perso- bouwondernemingen ven. Het meest fascinerend het koortsachtig zoeken naar e mogelijkheid de mens in staat stellen zich door de lucht te v plaatsen. De eeuwen door had De Daily Mail, die hem hij, zoals alle pioniers sp0orde de, wat men toen nog van de luchtvaart deden, demon- noem^ riskante tocht te onder- 8 Tn'uMW 1pÜHpSUhH L sf nemen, gaat Blériot eren. Ter opli enorm. In 1908 legde mj een af- herdenking van de vijftigste ver- wen eeuwen uuui uau stend afvan ongeveer. 200 meter. jaardag.van de eerste vlucht over deri de mensheid zich met dit vraag- Het jaar daarop vloog hij met het Kanaal, heeft het blad - - - - - bleek twee passagiers, Santos Dumonl en Farman, een afstand van 250 meter, en in 1909 ook won hij de Osirisprijs van 50.000 goudfrancs. stuk bezig gehouden. En het ogenblik aangebroken. Hel vliegtuig stond op het punt gebo ren te worden. En toen het er was, werden er velen bereid ge vonden het verder te ontwikkelen. LOUIS BLÉRIOT Tot hen behoorde Louis Blériot, Er* wedstrijd georganiseerd. Tien duizend .pónd sterling krijgt hij of ™a,J' zij, die tussen 13 en 23 juli het ,unn snelst de afstand aflegt tussen betreden, Marble Arch in Londen ~J' Arc de Triomphe kamers binnenstappen als er een kar weitje moet worden opgeknapt. Een grote bouwonderneming heeft de klachten in de oren geknoopt en een ssing gevonden, die de huisvrou- wel zullen toejuichen. De arbei- van die maatschappij krygen taan als ze op kar Eu ln datzelfde jaar volbracht hij het grote waagstuk. Aange- - moedigd door de Dally Mail. die middelen en combinaties een prijs uitloofde van 25.000 ™dd?.le£,Z1]n «0®d. mits zij goudfrancs, besloot hij het grote Ij,®* snelst naar het doel v water over te steken. Op 25 juli straalvliegtuig, helikopter, 1909 vloog hij van Dover naar Ca- nf rfps™nfÏK 1 lais en hij deed dit in een tijd van 27 minuten. De wereld hield haar adem in. Een Frans blad uit die dagen schreef: Nu is verder niets meer onmogelijk. De naam Blé riot was in ieders mond. Hij was de held van de dag. un gereedschapskist ordt aangevuld met een paar pan- Parijs. Alle toffeh. Voorts heeft de directie nog bepaald, dat haar arbeiders ook boord en das moeten dragen. ARC DE TRIOMPHE FABRIKANT Blériot liet zich door de roem en de eer niet verblinden. Hij wjas te veel zakenman om zijn successen niet uit te buiten. Rustig werkte hij verder aan het verbeteren van zijn eigen produkten. En ook daarin had hij succes. In het luchtvaarthistorische jaar 1910 be haalden 93 aviateurs op een Blériot-eendekker hun brevet. De Blériot was een kwaliteitsproduct. En in Wereldoorlog 1 speelden de Blériot-Spad-jachtvliegtuigen een grote rol Maar het einde van de oorlog '14—'18 betekende ook het einde van Blériot als vliegtuigfa brikant. Hij trok zich weer terug in zijn oorspronkelijke zaken. Van verre volgde hij de énorme ont wikkeling in de vliegtuigindustrie, i hij geen deel meer had. of desnoods rolschaats of fiets. Een speciale prijs van 1000 pond Een winkelier sterling krijgt de meest ingenieu ze deelnemer. Van Marble Arch naar Arc de Triomphe. Om de herinnering levendig te houden aan een grote Fransman, die leef de in een wereld, waarin nog plaats was voor extase en bewon- :s, Frank rijk, werd met spoed by de ont vanger der directe belastirtgcn ont boden. Hem werd meegedeeld, dat hy te weinig belasting had be taald en dat er dus een navordering was. Bedrag 3 francs nog geen Assen en jeugdherinneringen van „Olie Jan In de komende week hopen we een dag of wat ln Assen te zfjn en daar de feesten mee te vieren, die ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Drente's hoofdstad zijn georganiseerd. De feesten zijn van daag begonnen en zij duren tot zaterdag 13 juni. Dat weet u dan alweer. Als u nog nooit in Assen was, is er nu de gelegenheid dit verzuim te herstellen. We willen dit wel aanbevelen. Assen ligt ons na aan het hart, want we hebben er ln garnizoen gelegen, zoals mili tairen plegen te zeggen. Toen we de uitnodiging ontvin gen naar Assen te komen, hebben we ons nog een ogenblik verdiept in de geschiedenis van de stad. Zij Uit heel de wereld wat Robert Olivcau, een garagehouder in St. André d'Orney had veel last van vogels in zyn kersenboom gaard. Dit plaatste hem voor een dilemma, omdat hy zowel zyn ker senbomen als de vogeltjes bemint. Hy loste het vraagstuk op door een claxon te verbinden aan een bat tery en een klok Elke vyf minuten loeit nu de claxon en het geluid verjaagt de vogeltjes. De zaak zou dus nu in orde moeten zyn, maar is dat niet, want de heer Oliveau raakt, dat hy de hulp heeft moeten 0 Een Paryse straatveger stuitte al vegende op een python van twee meter. De man schrok geweldig en zette het op een lopen. Hij had helemaal, niet hoeven te schrikken, want de python was dood. 0 De 76-jarige Italiaanse bergbeklim mer Piero Ghiglione, die bekend is geworden door zyn prestaties by het beklimmen van het Himalaja- gebergte en de Andes, is dezer da gen getrouwd. Het verhaal gaat dat zijn huwelijksreis naar Zuid- Amerika leidt. Piero Ghiglione gaat met zyn echtgenote de Andes beklimmen. is, zo hebben we gelezen, haar ont staan verschuldigd aan het Cis- terciënser nonnenklooster Maria Camp; dat in het midden der der tiende eeuw daarheen werd ver plaatst en na zijn opheffing in 1602 de zetel werd van de Staten van het landschap Drente. Op 13 maart 1809 verhief koning Lodewijk Na poleon Assen tot stad. Sedertdien is zij snel gegroeid. In 1809 telde de plaats nog slechts 730 inwoners, in 1890 reeds 9130, in 1912 al meer dan 13.000 en in 1946 was dit aantal gestegen tot 21.810. Ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan heeft de Koninklijke Van Gorcum Comp. N.V. de stad (en ook het land) een geschenk aangeboden, dat zeer op prijs zal worden gesteld, n.l. de tweede druk van Jeugdherinneringen van een Asser Jongen. Die Asser jongen is Jan Fabricius, „Olie Jan", zoals Assen zijn ere-burger noemt, een groot man, wiens naam tot ver over de grenzen bekendheid heeft gekregen, en vader van de auteur Johan Fabricius. Jan Fabricius heeft vele toneel stukken geschreven, waarvan vooral bij het amateur-toneel Dolle Hans het bekendst is gewor den. Zijn gehele oeuvre omvat meer dan veertig drama's. Voor hen, die zijn werken ken nen in de eerste plaats, maar ook voor hen, die Jan Fabricius alleen maar kennen van naam is Jeugd herinneringen een cnarmant boekje, dat iedereen met genoegen zal lezen. Jan Fabricius is een voor treffelijk verteller, die de kunst verstaat in een enkele zin elke situatie prachtig uil te beelden. Waardevol in deze tweede druk is de biografische schets van de Haagse auteur Ben van Eysselsteyn. vriend en bewonderaar van „Olie Jan". De uitgevers hebben het boekje typografisch goed doen uitvoeren. Het is verlucht met pentekeningen van Lies Veenhoven. Het bandvig net is van Ed. Veterman. %LoeAMt>i, KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. radio omroep vereniging (afk), 4. troon, stoel, 8. Ital. stad in Istria aan de Adriatische zee, 12. vordering, 13 markt prijs van munten, 14. bosgod, 15. voegwoord (Fr.), 16 leesteken, 17. afval van steen, 18. stapelmeter (afk.), 19. kleverige zelfstandig heid. 21. puntig voorwerp, 22. bout van een varken, 24. deel van het skelet, 26. vlaskam, 28. hoofddeksel, 31. schicht, 33. japon der 18e eeuw, 34. aarde, grond, 36. rivier in Siberië, 38. Europeaan 40. oplopende vlakte, 41. schel, 43. telwoord, 44. zijtak Donau, 45. gem. in Drente, 47. spitse bek van een vogel, 49. voorzetsel, oO. gem. in N. Brabant, 51. speelgoed, 53. baanronde (sport), 55. zware zoete wijn, 56. genieting, 58 optelling, 61 stalen rasp, 62. wiel, 64. laag schoven op de dorsvloer, 66. maanstand. 68. blauwe boerenkiel, 69. de bovenste halswervel, 70. voorzetsel, 71. adellijke titel. 73. griekse lierdichter en toonkunstenaar, 74. telwoord, 75. wa ter in N. Brab., 76. groot visnet, 77. jongensnaam. Verticaal: 1. kneep, 2. snaarinstrument, 3. munt in Portugal (afk.), 4. jaargetijde, 5. gem. in Utrecht, 6. baan voor balspel, 7. boom, 8. bundel, 9. deel van de Bijbel (afk.), 10. onderricht, 11. behoeftig persoon, 13. drinkt met uit. 14. snoer van een hengel. 17. speelgoed, 20. hoenderachtige vogel, 22. afsluiting. 23. broeikas, 25. hakwerktuig, 27. model, 28. voorzetsel, 29. wijze, 30. waskuip, dr"kte. S4. platte gebakken steen, 35. gem. in Drente. 37. gem. in N.H., 39. voorzetsel, 40. metaalsoort, 42. inhoudsmaat, 46. wa- terdoorlatend, 48. zangstem. 51. vlies, vel, 52. aandeel, 54. stronkje. 56. jongensnaam. 57. stok bij 't kaartspel, 59. lengtemaat, 60. Ita liaans eilandje in de Midd. zee, 61. meertje. 63 zoon van Jacob, ®^„f,tad ,ln Belgie. 67 deel van een helm, 68. raamscherm. 69. 5? WOOfd voor kwaad- 72. muzieknoot. 73. assistant engineer (afk.). 74. water in Friesland. OPLOSSINC VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. stellig. 7. Ten Boer. 13. peso, 14. Noren. 16. an ti. 17. i.e., 18. es, 20. aan. 21 mg. 22. en 23. Trento, 26. gading, 28. deels. 30. praal 31. ik 33. Nederland, 35. mi, 36. gal. 38. ne. 39. s.J., 40. not, 41. pijp. 42 o- dem 43. puk 44. een, 45. Ao. 46. ar. 48. lev, 50. er, 51. troonzaal 55. re. 56. dorre. 57. onder. 59 boeman. 62. demang, 64. al 65 as 66. aan, 63. N.M.. 69. o.i.. 70. Aïda. 72. anker, 74. enge, 76. restant. 77. doordat. 19. steen, 21. maand, 24 ed, 25. Ol- deboorn, 26. grasmaand 27. i.l., 29. Se, 30. pl. 32. kaper, 34. Ro den 35. moker, 37. '.ijn, 40. nul, 44. eerbaar. 45 Arras, 47 raden, 49. vergiet 51. tomaat, 52. o.e.. 53. zo. 54. Lemmer, 56. de, 58. ra, 60. olie, 61. dak, 63. noga 66. XT-J J An, INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluiteno op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing". Er zijn drie Driizen: een van 5,en twee van 2,50. onderwerp, dat vele mogelijkheden bood 't Was weer eens moeilijk dit keer. Het selecteren bedoel ik. Het onderwerp kunst had blijkbaar nogal jullie belangstelling, want er waren vrij veel reacties in welke vorm dan ook binnengekomen. Ten slotte heb ik een stuk van Henk H. meer een beschouwing dan een verhaal gekozen als „openingsstuk". Ik heb het wat korter moeten maken, anders kwamen de anderen niet aan bod. Hier volgt dan het verhaal van Henk (studeert Nederlands en woont in Rotterdam). Is klassiek en modern in de muziek een tegenstelling? 0 Van alle kunst, zelfs van die, welke wij thans klassiek noemen, was het merendeel .ten tijde van zijn ontstaan modern. Een vluchtige kennisneming van het leven van welke belang rijke componist dan ook, leert dat ons. 0 Modern en klassiek zijn in de muziek moeilijk te omschrij ven begrippen. Per definitie zou klassieke muziek geschreven moeten zijn in de tijd tussen 1750 en 1830. Het is onvermijde lijk, dat we uitgaan van de meest populaire omschrijving van klassiek: alle serieuze mu ziek, die ,,goed" klinkt, weten schappelijker: thans voorna melijk harmonisch-tonaalgebon- den muziek. Een populaire de finitie voor moderne muziek zou kunnen zijn: muziek geschreven in de tijd, waarin we nu leven. Waar is de grens? 0 Met welke componist moe ten wij de nieuwe tijd laten be ginnen? Het complex van nieuwe elementen (Debussy, Strawinsky, Bartok. Schönberg) is niet op revolutionaire wijze tot stand ge komen. Sinds de polyfonisten hebben de verschillende stadia elkaar onverbiddelijk-logisch op gevolgd. 0 Sinds 1920 hebben twee nieu we elementen hun intree in de muziek gedaan. Het eerste, de jazz. heeft in de serieuze muziek aanvankelijk veel tegenstand ontmoet. Toch is er een opleving van de belangstelling voor het ritme uit gevolgd. Het tweede element dat nieuw is in onze hedendaagse muziek is de elek tronische, vaak aangegrepen als een mogelijk middel uit de im passe te raken, waarin andere muziek verstrikt schijnt. Jonge componisten kunnen ,,het vak" aan de T. H. in Delft leren; ik geloof, dat we er nog veel van kunnen verwachten. Een goed gedicht, Theo van Roon (Rotterdam).' De mensen en het kleine meisje Naar het huls van de kunstenaar komen mensen gelopen van werelden ver. HU staat bU de deur en heeft voor iedereen een klein deel leven, dat hij behoedzaam heeft vrUgemaakt: Een stukje zee, een handvol Zuidenwind, een boomblad, een zeepbel in een doos, een korte bliksemflits, die voor het gemak in een krant is gewikkeld, de kleine wyzer van de klok of misschien wel een vissestaart. Maar alleen het kleine meisje krygt een hand. THEO VAN ROON Wout van der Kooy (17 en uit Leiden) maakte een foto, die wel bij uitstek in deze „kunstzinnige" „Ruimte voor jullie" past. Plet Ook voor een vers va Koster (Middelharnis) eens ruimte ln deze hoek. E Abstrakte kunst Het was morgen geweest en het was* avond geweest en de kunst was goed zeer goed toen kwam ik kleinkunst en wilde mijn bewondering begrijpen en het was niet goed niet goed 0 De geschetste richtingen heb ben elk een andere verhouding tot de klassieke muziek. Door de ontplooiing der harmonie werd de „zelfstandige dissonant" ge boren, een grotere ritmische dif ferentiatie ontstond er door de jazz; elektronische muziek is door zijn volkomen afwijkende wijze van voortbrengen in grote tegenstelling tot de klassieke mu- 0 Al deze vernieuwingen heb ben de componisten aangegrepen om hun geestelijke spanningen uit te drukken. Geestelijk rea geren zij op de ook evolue rende tijd. De publieke ap preciatie van „modern" is slechts een kwestie van tijd; al le ware kunst van thans zal eens klassiek zijn, de rest van „het moderne" is dan verou derd. HENK H. Achterbalcon is (nog steeds) leeg Nu ik dit zit te schrijven en het is nog vrij vroeg in de week heb ik nog niet bijster veel binnen over „het achterbal con". Had toch wel de indruk, dat dit zoals gezegd wat dichterlijke onderwerp, jullie wel zou liggen, 'k Kan niets anders doen, dan het nogmaals onder jullie aandacht brengen en maar afwachten, wie iets stuurt. Een „lege" ruimte voor jullie lijkt me wat vreemd staan, dus als je wat tijd over hebt.... als ker die over mijn hoge schouders mijn tien zwarte handen schil- in mijn spottend oog dat naar picasso gluurde die huilde omdat Hij het was die toen begreep ik dat ik niet zou begrijpen omdat het was de grote abstrakte kunst die goed was zeer goed RIET KOSTER Zo maar eon meisje Matthljs Marcel (zestien, leer ling van de Chr. Kweekschool en uit Den Haag) zond dit schone stuk. Onder de kop Portret van twee kunstenmakers zegt hij dan: De verguisde schilder in zijn zwarte periode was trots, want hij voelde diep in zich, dat hij later beroemd zou w-orden. Al leen was het jammer, dat al leen hij dat voelde. Zijn zwarte periode, waarin hij zijn- doeken slechts met één kleur besmeer de, was een erfenisje van zijn vader, die altijd een zwartkij ker was geweest. Soms maar dat kwam zelden voor maak te hij zijn doeken geheel zwart. Dat hij hierdoor veel geïmiteerd werd, kon hem niet schelen, want hij vertrouwde op de goe de kunstkenner, die zijn werk er toch dadelijk uit zou halen. Maar helaas, er waren er geen. Zijn vriend, de dichter, was ingedeeld bij een richting van de kunst, die zich ,,de toekomst" had genoemd. Zodoende dicht- tep zij nog niet, maar wachtten ze op de toekomst, om dan hun ambacht te gaan uitoefenen. Toch zaten zij niet stil; ze knut selden zo wat met schaar en lijmpot. Nu verdacht de schilder de dichter ervan, dat die eigen lijk op zijn zeker komende be roemdheid wachtte, om er dan in meer dan een opzicht een graan tje van mee te pikken. Daarom hielp de dichter de schilder waar hij maar kon. Ik persoon lijk had nooit kunnen denken, dat dichters zo handig zijn.. Toch hadden ze één ding ge meen. Ze droegen haar op plaat sen. waar de meeste mannen zich over 't algemeen dagelijks scheren. De ene had een snor, de andere een baard. De mees te mensen vonden dat wat vreemd, doch de dichter zei, dat het nu mode was, al behoorde hij dan tot „de toekomst". En de schilder beriep zich op de mode van de toekomst, al leefde hij dan in een zwart heden. En dan zweeg een ieder maar. Hooguit een enkeling zei: „Dat's MATTHIJS MARCEL KNAL Jaap Cordia stuurde me een hele „zichtzending". Wel meer dan tien tekeningen. Deze heb ik genomen. De moderne beeld houwer aan het werk, noemde de tekenaar zijn werk. PAS OP VOOR DE KNAL ER UIT GELICHT Zijnde een paar losse opmer kingen over verschillende brie ven. VASTGEHOUDEN Bydragen van Hans ICreuzen (Den Haag) en Picter W. Lanser (Schie dam) houd ik nog even vast voor een van de volgende (weet niet wanneer) rubrieken. KUNST-1II.IM Siei Hui (Ha, iude) rymde o.m. „myn kunstige kui loze kunstbroeder was een kunst vaardig, kunstgevoelig kunstenaar". En dan zegt hy aan het einde van zyn ontboezeming ook nog iels over een kunstgebit met (natuurlijk) kunsttanden. Een kunst apart ADHESLOOS Vers zonder adres om in de hier boven aangehaalde trant verder te gaan. Kreeg het van R.E.M en het poststempel toonde aan, dat het in Ridderkerk op de bus was gedaan. Jouw begeleidende beschouwing was zeker wel interessant, maar 'k zat al vol. zoals dat heet. DIT KEER NIET Sorry, Hans B. (Leiden) heb al verschillende goede dingen van je gekregen. Maar nu vond ik je. ge dichten niet zó. Tekeningen bewaar Zo maar een plaatje van zo maar een meisje. Riekje Stolk (14 en uit Dordt) maakte het. Op verzoek: Cover 14 dagenExamen Drie brieven deze week (Den Haag, Rotterdam en Dordt) met de suggestie: examen. Goed. over veertien dagen dus dit onder werp. Wie er zogezegd „voor zit" zal misschien een wat benard aandoend verhaaltje schrijven, maar dat is ter afwisseling ook wel eens aardig. Dus graag en liefst zoveel mogelijk iets getekends, een vers of een verhaal over: EXAMEN. Met op enveloppe het traditionele „Ruimte voor jullie". Inzendtermijn: tot de 15e juni. Oplossingen Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176, Den Haag. Nieuwe opgaven Deze keer geven we weer eens een uit gebreid menu samengesteld door de jeug dige Arie v. d. Stoep. Behalve het ingewik kelde 530 een tweetal eenvoudiger opgaven. Als men van 531 de sleutelzet gevonden heeft, rolt de füm automatisch af. No. 532 sluit af met een verrassend maar bekend slot. No. 530 Arie v. d. ®toep, Poortugaal. No. 531 idem. 9 m m M it SÜ mÊ IMI UK 1 Hi Wm 1Ü Mm n 1 1^1 WA, a m m mm p p a a a a a a m m m i Zwart: 2. 6, 8/10, 12. 14, 16. 23, 26, 29, Wit: 17, 19, 21, 22, 25, 28, 31, 32, 36, 37, No. 532 (idem). Zwart: 7. 18. 19. 22. 23. 27. 28. Wit: 31. 34. 40/42, 44, 46, 49. Rectificatie In de stand van de ladderwedstrijd, die we de vorige keer opnamen, hebben we enkele deelnemers ondergewaardeerd. Dit zijn de heren C. v. d. Heyden te Asperen, G. P. Sterrenburg te Sprang-Capelle en A. v. d. Zwart te Sassenheim. Hun punten- aarital bedraagt resp. 15. 40 en 8. Merkwaar dig dal geen van deze deelnemers zelf pro- 520 (Hans Rotteveel). Zwart; 8, 10. 11, 18, 19, 26, 27, 40, 45. Wit: 28, 29, 37, 38, 41/43, 50. Opl.: 50—44, 37—31!, 29—23, 23x5, 5x50. 521 (idem)* Zwart: 3, 5. 7, 9, 12, 13. 15, 18, 22, 23, 29, 30, 34, 35, 36, 45. Wit: 20, 21, 25, 26, 27, 31, 32, 38, 40, 41, 42, 44, 47—50. Opl.: 44—39, 50—44, 42—37, 47x38. 44—40, 32—28, 21—17,- 31—27, 26x39, 25x1, 48x8, 1x46 (9—14), 46x10, 49—44. Een buitengewoon fraaie ontleding. Jam: mer, dat dit probleem meerdere bijoplossin gen bevat. Wij geven hiervan de volgende 21—17 (22x11), 49—44 32—28, 26x19, 44—39, 25x1 enz. Nogmaals probleem no. 517 De heer J. L. v. Wuyckhuyse te Rotter dam maakt de opmerking, dat wij in de eindstand van probleem No. 517 (auteur: M. v. Dijk) te snel tot winst concludeerden. Naar onze mening, gebaseerd op een vluch tige analyse, is deze opmerking juist. Wij stellen het echter op prijs de mening van de samensteller en de eindspelkenners te vernemen en vragen dus; wie ziet er een winstmogelijkheid in de door de heer v. Wuyckhuyse aangegeven variant? De be wuste eindstand was: Zwart: schijven op 5, 27 en 35. Wit: schijven op 42. 47. Dam op 2. Zwart aan zet. De auteur gaf aan 1(35—40); 2. 211 (4045). De heer v. Wuyckhuyse geeft als tweede zet van zwart aan 5—10 en ver der o.m. het volgende spel 3. 11—50 (10—14); 4. 42—38 (14—19); 5. 41—37 (19—23) en con cludeert dan, dat zwart door het offer 23—28 de remise forceert. Uiteraard zijn er voor wit meer mogelijk heden in de bewuste stand. Maar is er een winnende?

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 16