Jonkheer Frederik moest,Drakestein' wel verkopen MILJOENEN RUSSISCHE EEKHOORNS ZATERDAG 6 JUNI 1959 <=Prin<se<» "Beatrix nieuwe eicjenarea Hello boy, how do you do?" roept een Amerikaanse vlieger, die met zijn logge Chrysler uit Soesterberg is komen rijden om in de garage van de jonker te kunnen vaststellen of de zware motorfiets, die hij onlangs van een Nederlander overnam, al weer startklaar is. Maar jon ker Frederik reageert amper en verwijst de lange Ameri kaan met zijn knalrode shirt en stampend vol getatoueerde ar men naar de 38-jarige Hendrik Haastege, die met de jonker en vier knechts deze garage ex ploiteert. Neen jonkheer Frederik is he lemaal niet opgewekt. Het gaat hem-aan z'n hart dat hij weldra Kasteelheer-af zal zijn, ook al houdt hij dan nog 230 ha bos over en zijn -zuster zelfs 250 ha. Dat achtkantige, goed onderhouden kasteeltje, met eer> houten toe gangsbruggetje over de smalle cirkelvormige gracht, vormde nu eenmaal voor vijf generaties van zijn geslacht het middelpunt van het uitgestrekte landgoed. En dan mag wat er overblijft nog zo mooi zijn, voor jonkheer Frederik is het hart er straks uit. Wat anders? „Maar wat moest ik anders doen?" zegt hij, terwijl hij zich de stoppelige wangen krabt. „Het Baarnse gemeentebestuur heeft me een kapverbod opgelegd, ik mag geen grond bouwrijp maken om als bouwterrein te verkopen, allemaal vanwege de recreatie. Maar aan m'n financiële verplich tingen moet ik tot de laatste cent voldoen. En dat kon ik niet meer. Toen ben ik in maart naar nota ris Koenderink gegaan en heb hem gezegd: ,,Ik geloof dat ik dat jachtslot maar verkoop- Dat geeft me de meeste zorgen en brengt helemaal niets op. Een paar dagen later belde de notaris me op, dat het Hof er be langstelling voor had. Mijn land goed of liever het deel van m'n zuster grenst namelijk aan de bossen van paleis Soestdijk. Hoe wel een combinatie van makelaars nog een ton méér bood ben ik toch maar besloten het aan de prinses te verkopen. Die make laars konden nog niet zeggen, wie er dan op „Drakestein" zou ko men te wonen. Blijkbaar wilden ze er eerst nog mee gaan leuren. Uit piëteit voor mijn vader was het me echter niet onverschillig, wie de nieuwe bewoners zouden zijn. Dat weet ik nu in elk geval wel. En zodoende.... Half juni moet alles zijn ontruimd". Op onze vraag, of de geruchten van drie ton als verkoopsprijs juist zijn, wenst hij niet in te gaan. Toch zijn die geruchten ver moedelijk wel ongeveer dicht bij de waarheid, danr hij al eens eer der het jachtslot voor zo'n bedrag aan een particulier had aangebo den. En ook toen zonder de col lectie antieke meubelen, koper werk, zilver en porselein, die de twintig kamers vullen. Erfenis In 1956 stierf zijn vader, jhr. Paul Bosch van Drakestein. Hij overleed aan een beroerte nog maar 53 jaar oud. Zoon Frederik erfde het Kasteel en de helft van de bossen en landerijen. De ande re helft erfde de dochter. Waar bij zijn kinderen de verplichting werd opgelegd, voor hun moeder te zorgen. Doch dit betekende te vens, dat de zoon 17 pet. succes sierechten moest betalen in drie jaar nog wel en de doch ter slechts 8 a 9 pet. Voor de dochter was dat nog te doen, voor jonkheer Frederik onder de gege ven omstandigheden niet. ,,Ik heb nog niets anders dan gekke dingen «fieegemaakt" zegt de jonker. ,.Twee jaar geleden verzocht ik het gemeentebestuur van Baarn om 10 ha als bouw grond van de hand te mogen doen. Ik wilde per se onder die succes sierechten uit. De gemeenteraad verwierp het, ofschoon dat stuk grond niets met recreatie te ma ken had. Het ligt nota bene ach ter het dorp. Ik ging in beroep bij de Kroon Dat baatte me ook niets. Niet lang daarna echter zei de burgemeester tegen me: „Zo als alle grootgrondbezitters zult ook u het wel moeilijk krijgen. Wilt u niet een deel van uw be zit aan Utrechts Landschap of ITZWARTE merels huppelen er over de glad geschoren gazons, duiven koeren er in stoere en en zware rode beuken, eekhoorntjes van de ene tak op de andere, en konijnen, wilde zwijnen en herten laten er zich evenmin onbetuigd. Dat was daar in Lage Vuursche duizend jaar geleden, toen er het eerste jachtslot Drakestein werd gebouwd, ook al zo. En misschien zal het er nog zo wezen, als we wéér duizend jaar verder zijn. Maar over enkele dagen, om precies te zijn op 15 juni, heeft dit feest van de natuur voor jonker Frederik Lodewijk Maria (29) opgehouden te bestaan. Dan moet hij nl. zijn biezen hebben gepakt, hij, en zijn 27-jarige zuster jonkvrouwe Maria Theresia Carmen Diana Catharina Bosch van Drakestein, zomede hun Spaanse moeder Maria de la Concepcion Luisa Fernanda Timotea Antonia Sorela y del Corral. Want op die datum zal het in 1639 afgebrande, maar weldra herbouwde kasteeltje, dat sedert 1795 eigendom was van de familie Bosch, het rechtmatig bezit zijn van prinses Beatrix. weideland onteigend. Hij kreeg t van de gemeente 15.000 in 1 totaal voor. En wat deed Soest. Dat verkocht die zelfde grond en kele maanden geleden voor indus- trieterrein a raison voor 375.000' nu „Drakestein" ontruimd moet worden, een bungalow voor zich zelf op z'n landgoed laten bouwen. ..Dat mag dan toch nog", zegt hij sarcastisch. Zijn zuster heeft soortgelijke plannen. ;_u zelf en haar moeder. Maar deze liet weten, dat ze „Drakestein" niet verlaten wil. „Toch zal er niets anders opzitten", zegt haar ZllSfer Zij leest veel en zij weet veel. Soms is ze heel vriendelijk- en Jonkheer Frederik gaat op de beminnelijk. Soms ook niet. Om- trappers van zijn sportfiets staan dat zij nog volkomen vastzit aan en draait een rondje. Zijn Merce- het grootse verleden. Haar vader des 190 SI., die hij kort na de was militair attache in Brussel, dood van zijn vader voor 22.000 Daar had toen ook jhr. Herbert kocht, had een aanrijding in Am- Bosch van Drakestein, een broer sterdam en is daarom onder „dok- van jonkheer Frederiks vader, tersbehandeling". Ook zijn zuster diplomatieke functie. Diana heeft een Mercedes 't eerste gezicht vreemd. Doch vroeger werd er tol geheven. Bij het afschaffen van deze instelling verbond de gemeente zich, de weg te onderhouden. Vandaar, dat men bij het aanschouwen van de ze weg in het geheel niet meer aan privé bezit denkt. Zo zijn al le andere wegen, die om het land- goed liggen, eveneens privé bezit van de jonkheer. „Niettemin, de boswachter, annex jachtopziener kost geld, de vier werkers die in de bos sen voor het onderhoud en nieuwe aanplant moeten zorgen, kosten geld, de fiscus slaat heel fel toe, en wat brengt alle be zit nu eigenlijk op....?" Ziedaar de perikelen van een grootgrondbezitter, waarvan iedereen in Lage Vuursche zegt: ,,'t Is geen kwaaie vent, maar ik zou het wel weten als ik in zijn schoenen stond...." Zodoende leerden in Brussel de ouders van jonkheer Frederik elkaar kennen. worden in Londen geveild „gewone", van 13.00CT. Zij tuft ermee door de lanen haalt er boodschappen mee in het dorp, gebruikt hem ook, als het zo uit- - komt, .om-er_stro mee te trans porteren en andere zaken. Want ze houden er paarden op veel, dat vertelt ze niet. Ze heeft überhaupt geen belangstelling voor de pers. Die heeft het destijds naar haar mening veel te bont slijt gemaakt met die kippen- en kui- de> kens-affaire, waarvan men zich herinneren zal. dat er zoveel dood gingen door ondeskundige behan- deIing' Jhr. Frederik is echter nog geen Haar broer vertelt nochtans, dat dertig en dus, méér dan zijn moe- ze. groet en klein, een stuk of der van deze tijd. Daarom ver acht van die viervoeters heeft. En koopt hij 's winters duizenden kerstbomen, die hij laat kappen volksmond „Groot Drakestein" hzi' omdat niet ver er vandaan een nog kiener kasteeltje. „Klein Hoe- Drakestein", is gelegen, waar jhr. Herbert (55), na een fraaie diplo matieke carrière, wegens verlam ming, in een rolstoel zijn leven zijde van zijn (twee- Van deze tijd nog drie andere Grote honden. Er is een flink hok voor gemaakt, omdat omwonenden over het loslopen klaagden. zijn bossen in De Bilt. Daar om ook zette hij in een melkwin- keltje in Lage Vuursche. waarvan de huurders het bedrijf staakten, een „zetbaas". Daarom handelt hij in zand. dat hij op zijn landgoed laat afgraven liet hij. na veel moeite, in het dorp een benzine pomp oprichten, en int hij {le hu- Staatsbosbeheer verkopen? willen het tegen taxatieprijs u hebben. Hout „Nu moet u weten dat die taxa tieprijs maar 3500 de ha. be droeg. Dat was natuurlijk veel te weinig. Het betreft hier immers niet alleen g.rond, doch tevens erg veel zwaar geboomte. En één flinke boom van honderd jaar oud, met zo'n 4 a 5 m3 werkhout er aan. bracht toen nog plm. 300 op. Op het ogenblik wat minder, motorclub daar de prijs met 20 per gezakt." „Mag u nu in 't geheel meer kappen?" vragen we heer Frederik. „Alleen als Staats bosbeheer toestemming gevi Als we informeren of mama kunnen spreken deelt jonk' heer Frederik ons mee dat ze niel thuis is. Wij kunnen dus ook niet! van de waardevolle inboedel aan schouwen. Jammer. Van buiten landgoed, alsmede ziet alles er zo lieflijk uit, omdat «Ww papa het kasteeltje juist dood had laten restaureren. Twee denstallen en een" garage ook jaar werd eraan gewerkt. Op het kele woningen .geconstrueerd^ ranke torentje staat een antenne. Nee, geen televisie-, een F.M. ra dio-antenne. Het toestel en een platenspeler vormen de enige mo derne objecten in het kasteel. Want jonkheer Frederik is een liefhebber van muziek. Hij heeft echter beide zaken in een antie ke kast laten wegwerken, opdat het de ouderwetse sfeer niet zal Loosdrecht twee boerderijen op zijn van enkele wo- beide koetshui- die links en rechts aan de oprijlaan staan, zijn behalve paar- Voorts zijn alle 14 oudere huizen in Lage Vuursche, mèt de wegen, zijn eigendom. De kerk en cte School met de Bijbel niet. En dé plm. twintig nieuwe woningwetwo ningen ook niet. Dat die weg, waar 's zomers duizenden auto mobilisten, fietsers etc. passeren, particulier eigendom i-s, lijkt op dat hebt u de vorige maand toch voor het publiek gesloten?" „Ja, zo is het. Ik wilde vier maal per jaar m'n landgoed één dag verhuren aan een Brabantse motorclub voor het houden van n3 is behendigheidswedstrijden. Dat bracht een lieve duit op. daar er veel belangstelling voor die wed- niet strijden bestond ondanks de 2,50 jonk- entree! Eén keer kreeg ik m'n Ilaats- zin. Toen was ook dat afgelopen het gemeentebestuur omdat het op zondag plaats had." jte „Maar als de grote meerderheid der bevolking uit deze streek daar nu bezwaren legen heeft „Nu ja. zoiets kan ik nog be grijpen. 'k Kreeg trouwens dezer dagen wel toestemming voor de zaterdag. Waarom begrijpt men evenwel omgekeerd niet, dat ik aan m'n financiële verplichtingen moet voldoen? 'k Heb me kwaad gemaakt en gezegd: „Nou gooi ik 0 heb ik met Staatsbosbeheer nooit last. Maar dat Baarn....! Merkwaar dig toch, dat De Bilt, in welkt gemeente eveneens een deel van m'n landgoed is gelegen, géén kapverbod kent. Als ik daar maar een vergunning kan tonen van Staatsbosbeheer, hetzij voor dun ning, hetzij voor kaalslag, dan kan ik m'n gang gaan". Kapverbod „In oktober 1958. Van Staatsbos beheer had ik een kapvergunning voor 1 ha. Allemaal kaprijpe bo men. Ik ging dus kappen. Ik moest geld hebben.. „Ho!" zei Baarn. Denk aan 't natuurschoon. Spoedvergadering gemeenteraad, 't Kapverbod was er! Toen moest ik wel ophouden. Toch stonden er nog maar 24 zware beuken meer overeind, beu ken van twee eeuwen oud. Die mochten „onder geen beding" meer geveld worden. Maar ik had alle bomen aan een houthande laar verkocht. Gevolg was, dat de gemeente Baarn die 24 bomen weer van die houthandelaar kocht En ook nog 33, die langs de weg staan. Wat een toestand!" „Dus nu kan de gemeente niet bij haar eigen bomen komen. scher- de boel dicht. Jullie praten over recreatie en natuurschoon, maar het is nog altijd mijn grond. Afgeketst Toen die plannen met die bun galows waren geketst vroeg ik, of ik achter het dorp dan een kampeerterrein mocht inrichten. Mocht ook al niet. Aantasting na tuurschoon. Je krijgt er wat van. 'k Mocht er een hotel neerzetten. Maar ik ben toch niet zot. Op zo'n afgelegen plaats gaan de toe risten toch niet naar een hotel zoeken. Dan had ik nog meer strop. Mooie wereld tegenwoordig. In 1953 onteigende het Rijk 8 ha. bos van me voor het oprich ten van munitiedepots. Er stond allemaal palenhout op. dus bomen van plm. 15 cm middellijn. Nor male waarde 3500 per ha. Weet u waarmee ze mij hebben afge scheept? Met 600 de ha! Dat mag in. Nederland! Een boertje in Soest kan daar ook van mee praten. Van hem werden 3 ha liet gemeentelijk eigendom Mn,ir hoe moet ik aan mijn plichtingen voldoen? Is hel wonder, dat je je dan eens tad maakt en zo' n bordje bij toegungshek plaatsl ^l&AKt5ÏÏl* VERBODEN TWLGAK OOR VOOR HOUDERS ff* VMWAHDfiUMRTEIH - -TT Op een stormachtige avond in februari 1954 voer een Russische vrachtboot door het Kieler Ka naal. Hoe het kwam, doet niet ter zake, doch plotseling kwam Hanze* Bond het schip in aanvaring. Het sloeg lek en zonk. De lading bont, bestemd voor de Londense markt, was millioenen roebels waard. Alle kostelijke pelzen be landden op de bodem van het kanaal. Acht weken lang lag het hermelijn, wezel en Perzisch lam diep onder en in het zee water. Toen werd de lading ge licht. Moskou gaf opdracht, het bont per vliegtuig naar Londen te brengen. Daar moest het eerst gereinigd en in goede con ditie worden gebracht en vervol gens geveild als „geborgen goe deren". Het kostte de deskundigen in de Londense werkplaatsen niet veel moeite om het vuil en de modder te verwijderen. De pelzen werden eenvoudig in reusachtige tobben gewassen. Het gevaar van rotting en bederf was daarmede evenwel niet ondervangen. Dag en nacht waren scheikundigen in de weer. Zij onderwierpen de kostba re goederen aan geheime behande lingen, die alle bacteriën doodden en het leder weer in uitstekende conditie brachten. Dit voorval is een aanwijzing voor de betekenis en reputatie van Londen als bon (markt. De Russen hadden natuurlijk een beroep kun nen doen op de experts In hun eigen land of elders in Oost-Euro pa Zij besloten evenwel om Lon: dense hulp in te schakelen. Zij, brachtert de> pelzen evenmin in de zomer in Leningrad in veiling. Het Sowjet Handels-Agentschap gaf er de voorkeur aan, de -goederen in Londen onder de hamer te bren gen. Dit is begrijpelijk, als men weet, dat geen enkele veiling zo veel internationale kopers trekt als de Londense. Trouwens, de in het Kieler Kanaal zo grondig „ge doopte" pelzen werden allemaal verkocht tegen behoorlijke prij zen. Wel een bewijs, dat de goe deren niet al te zeer in kwaliteit waren achteruitgegaan door de ge volgen van de scheepsramp. band. En deze eerste organisatie vorm handhaafde zich, met enige wijzigingen, tot op de huidige dag. Drie eeuwen na de komst der Keylse handelaars vestigde van York) als Prins Rupert wa ren tegenwoordig. Als „veiling meester" diende een brandend stompje kaars. Wie het laatste bod deed vóór de vlam uitging, was de koper. En tegenwoordig Die methode van de brandende de kaars is niet meer in zwang, maar Londen een kan- niettemin is Londen nog steeds toor met grote opslagplaatsen. De een zeer belangrijke pelsmarkt. Hanzeaten beheersten een groot De handelaren uit Frankfurt, Pa- deel van de Europese pelshandel rjjSi Milaan en New York, zomede en dus zag men hun komst in de Ujt vele andere steden, komen eni- Engelse hoofdstad gaarne. -Zij lie- ge malen 's jaars naar Garlick ten zich bij hun Londense peis-po- Hill (het brandpunt van de han- litiek adviseren door het Huideko- del om de grote bontveilingen bij pers-Genootschap, het machtige te wonen. En iedere taal bete- gilde. dat een heel belangrijke kent voor Engeland een brokje functie vervulde in Londen's inter- export. Hoe belangrijk de bont-ex- nationale bont-handel. port is. blijkt wel hieruit, dat Lon- De ontdekking en geleidelijke in- den in tien maanden tijds voor bezitneming van Noord-Amenka ruim 150.000.000 aan bewerkt en bronnen voor de onbewerkt bont naar het buiten- 1670 werd de Hud- land verkocht. Het leeuwendeel Bay Company gesticht. De van de Russische boniproductie leidende figuur was Prins Rupert, wordt nu via Londen "verkocht, een neef van Engeland's koning vooral naar New York. In één Karei II De jacht op pelsdieren jaar kwamen bijna een miljoen en cle handel in hun vachten was Russische lamsvachten en meer van den beginne af een der voor- dan een miljoen Russische eek- naamste oogmerken van die maat- hoorns in Londen ter markü Zuid schappij. In 1672, om precies te en Zuidwest-Afrika leveren nog zijn: op 24 januari 1672, vond de meer lamsvachten. terwijl ook Af- eerste veiling van Noord-Ameri- ghanistan vrij veel „lam" produ- kaans bont plaats in Londen. Hij ceert tegenwoordig. Kortom, Loft- werd gehouden in Garraways Cof- den's bonthandel is, in de dubbele fee House in Change Alley." Zowel zin des woords, een „echt Jjont" de broeder des konings (de hertog gedoe. En vroeger Reeds vóór de komst der Ro meinen in Engeland werd er ter- plaatse van Londen handel ln pel zen gedreven. En Londen is altijd een pelsmarkt gebleven. Nu eens werden er grote zaken gedaan ge durende veel jaren, dan weer v\>lg- de een periode van (tijdelijke) ach teruitgang. Tijdens de beide we reldoorlogen bij voorbeeld liep de handel tot vrijwel niets terug. Thans echter maakt Londen's bonthandel weer een phase van bloei door. Hij verkeeg in de loop der eeuwen door de wisselvallig heden, waaraan hij bloot stond, voldoende veerkracht om na 1945 uit te g.roeien tot wat hij thans is: Een internationaal bont-cen- 1NZENDTERMIJN SLUIT 15 JUNI «Richt uw lens op de werkende mens» Vele fotograferende' lezers hebben ons reeds hun inzen- ding gestuurd voor deelneming aan de grote nationale foto- wedstrijd „Richt uw lens op de werkende mens". Zoals men weet,wordt deze wedstrijd georganiseerd in sa.menwerking J mei de „Vereniging Nederlands Fabrikaat" en de JStichting ter Bevordering van de Amateurfotografie". Deelneming is mogelijk voor iedere amateurfotograaf, die een of meer platen heeft geschoten, welke de werkende mens tot onderwerp hebben. In de landelijke wedstrijd zijn bijzondere fraaie prijzen te winnen. O In groep A (voor de leeftijd van 10 t/m 17 jaar) is per provincie een vijfdaagse reis langs de Nederlandse industrie te winnen en voorts f 100.ƒ75.en f50.in contanten en nog tal van waardevolle prijzen. In groep B (alle overige amateurs) zijn prijzen beschik baar van 1000—, f 500.250.en nog tal van lagere geldprijzen. Voor de beste foto schonk de Ver. Nederlands Fabrikaat nog eens f 500.Ons blad geeft voorts nog 4 aan moedigingsprijzen van f 25. De foto's moeten minstens van het formaat 9x9 cm zijn en hoogstens 18 X 24 cm. De inzendtermijn sluit onher roepelijk op maandag 15 juni a.s. Dan moeten dus alle foto's, die wij naar de jury zullendoorzendenin ons bezit zijn. H.K.H. PRINSES BEATRIX ZAL OP 15 JUNI DE NIEUWE EIGENARESSE WORDEN VAN HET KASTEELTJE „DRAKESTEIN". OP DEZE LUCHTFOTO ZIET MEN DIT IDYLLISCH CELEGEN SLOT. OVER DE VORIGE EIGE NAAR EN ZIJN MOEILIJKHEDEN VERTELT EEN ONZER REDACTEUREN IN HET ARTI KEL OP DEZE PAGINA. Kasteei- romantiek en de harde feiten

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15