Prof. dr. J. E. DE QUAY DIENAREN DER KROON Eerste paal in Alphen-west voor premie woningen Schoutens oliehandel viert zilveren jubileum Behoorlijke prijzen en aanvoeren veiling; Ter grote Aar uitstekend voorzitter NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 6 JUN* 1959 f: 'rJ^ Naar de 500 of 1000? Weer een bom Aan de Charlotte de Bourbonlaan is gistermorgen door burgemeester Z. Bruins Slot de eerste paal geheid voor de bouw van vijftig premie- woningen door de N.V. Garantbouw te Hilversum, in opdracht van de N.V. Bouw- en Exploitaticmaat- schappij Bakhuizen eveneens te Hil versum, die op dit gebied in andere gemeenten reeds een goede reputatie verwierf. Loopt het volgens de be doeling, dan is het niet onmogelijk, dat het aantal wordt opgevoerd tot vijfhonderd, misschien wel duizend eengezinswoningen. Gezien de zeer geringe toewijzing in de woningwetbouw ligt hier de moge- treerd moet worden, waar men ru mogelijkheden heeft. Hij zag hierin goed nieuws voor Alphen aan den Rijn wees erop, dat industrialisatie in sterke mate afhankelijk is van woningbou' Daarom juicht het gemeentebestuur dit plan en andere bouwplannen van harte toe. De burgemeester hoopte, dat na dit be scheiden begin deze premicbouw inder- daad de vijfhonderd of misschien wel de duizend woningen zal bereiken. Het niet de bedoeling van Alpben een tor scngemcente te maken, maar ieder ls hier welkom. Een der heren Bakhuizen bood de bur- gemeester een kistje sigafen aan uit er kentelijkheid voor zijn werk. Aan allen, die eraan hebben medegewerkt dat zo vlot in Alphen begonnen .kon worden, werd dank gebracht. De architect, de lijkiheid tot ontplooiing der gemeente; hieruit is dan ook wel dc belangstelling van het gemeentebestuur verklaard. Bur gemeester Bruins Slot heeft dus de eer ste paal van de 615 geheid, met bij d® laatste klap een explosieve attractie en rookontwikkeling. In hotel Toor heeft men nog een bij eenkomst gehouden met genodigden er> hier waren ook de wethouders J. van den Berg en A. J. Dekker en de secretaris, d° heer A. Veenhuijsen, aanwezig, alsook hoofden van gemeentediensten en de heer P. Oskam, secretaris van Nieuwkoop, in welke gemeente de N.V. Bakhuizen bin nenkort de vijfhonderdste woning op- Burgemeester Bruins Slot merkte op. dat de Kamerleden niet veel schijnen te voelen voor de bouw van de veelbesprn. ken satellietstad „Wilsveen". Men is van mening, dat de uitbreiding geconcen- ALPHEN AAN DEN RIJN Avondvierdaagse Eén zelfstandige en twee uit een groep zijn gisteravond voor de derde wande ling van de vierdaagse niet gestart. Met onweer en dreigende luchten werd begonnen. De 10 kilometer voerde door het Alphense Rietveld en langs de Gouwe terug. Het onweer nam spoedig af, de regen bleef tot enkele spetters beperkt, er waren praktisch geen bl dus was de stemming prima. De grote tocht was ditmaal twintig kilometer. Via Zwammerdam en Aarlan- derveen weer naar huis. Deze wandelaars hebben vrijwel alleen een zware regen val te verduren gehad. Doordat men licht gekleed was, hadden velen spoedig geei droge draad meer aan het lichaam. Na een half uur hield de regen op et zo kon het gebeuren, dat men toch no; vrijwel droog thuiskwam tussen 9 en II uur. Er was ééti uitvalster. De E.H.B.O. heeft veel blaren behandeld. Straatprediking Hedenavond 8 uur zal de straatpredi king worden gehouden in de Nieuwstraat, gemeentedeel Oudshoorn Burgerlijke stand GEBOREN: Willem Frederik (29 mei), zn van Willem F. Boerefijn en J. C. van Doorn; Hendrik Jacob (1 juni), zn van Jacob Hulscher en A. Slagter; Hendrik (1 juni), zn van Corstiaan Bos en H Griffioen; Harmen (2 juni), zn van Har- men de Boer en D. A. A. C. Rebel; Wil helmus Hubertus (3 juni), zn van Hu- bertus W. v. Leeuwen en M. A. de Bruin: Hetty (4 juni), dr van Andries Legerstee en J. Meirik; Meta Krijni (4 juni), dr van Nicolaas Doelman en P. Niessing. ONDERTROUWD: Jacobus Oudshoorn. 24 jr en Helena W. Kruijt, 22 jr; Jacobus A. van Egmond, 26 jr en Liintje Zout man, 26 jr; Henrious G. J. Pont, 24 jr en Elizabeth M. van Egmond, 20 jr. GETROUWD: Cornelis S. Eijs. 27 jr en Adriana J. M. van Veen, 20 jr; Jan de Blanken, 34 jr en Marijtje K. Verweij. 20 jr; Johan Göbel, 25 jr en Jannetje Godthelp, 26 jr. OVERLEDEN: Evert van Harskamp, e.v. Jansje de Jcng, 51 jr; Harm Jacob Futselaar, 46 jr; Hendrika van der Meij, w.v. Cornelis van Donk, 70 jr. Burgemeester Bruins Slot slaat de eerste paal voor 50 premicwoningen in Alphcn-Wcst. Links dc heer Ver sloot, die een handje helpt. Foto Laros, Alphen. heer Maaskant, garandeert de estheti sche kwaliteit van* de woningen en de N.V. Garantbouw is borg voor een goede uitvoering. Van de zijde der politie verzoekt ons mede te delen, dat op maandagavond 8 juni, tussen 7 en 8 uur opnieuw worden getracht een bom onschadelijk te maken in het weiland van de veehou der Bulk aan de Steekterweg. De ge bruikelijke veiligheidsmaatregelen voor omwonenden en voorbijgangers zullen dan weer van kracht zijn. N'IEUWVEEN Burgerlijke stand Geboren: Antonius P M zn v A C Lek en M V van Trigt. Getrouwd: Th Chr Nieu wonhuizen, Nieuwer-Amstel en M G Ran. Muziekavond in de tuin der Johannes Stichting Ter gelegenheid van de verjaardag va hoofdzuster M. L. Beneder s-peelde de Harmonie uit Aalsmeer in Johannes Stichting. Het wei stek geschikt voor een gezellig zitje. Het gezelschap zat (ongeveer 50 personen) der de enorme kastanje, terwW de pleegden, personeel en genodigden er grote kring vormden. Het geheel gaf het idee van een dorpsconcert. De Harmonie is evenals de meeste verenigingen Aalsmeer aangesloten bij de A.C.O.S. (Actie Comité Ontspanning Sanatoria). Voor de verpleegden uit Aalsmeer be tekende het bovendien een extra bezoekje, gepaard gaande met een fruitmand-je al6 teken van verbondenheid met de vroegere plaatsgenoten. De directeur dankte ten slotte namens alle en voor deze prachtige avond en hoopte op een spoedig ÏÏOUBRUGGE Schoolreisje De leerlingen van de hoogste klassen van de Chr.-Nat. school maakten vrijdag een uitstapje naar Gelderland. De e pleisterplaats was het Openluchtmus waar de kinderen veel interessante din gen uit vroeger jaren konden bekijki Langs een prachtige route ging het v< volgens naar de Posbank. waar op de heide werd gepicknickt. In het bekende park Rozendaal oogstten de kettingbrug en de Bedriegertjes al6 altijd veel su Op de terugreis kon men nog geruime tijd ravotten in de speeltuin van de Pyra- mide van Austerlitz. Tegen half negen kwamen de kinderen zeer tevreden thui Bekend bedrijf in Alphen ER IS in Alphen aan den Rijn waardering vpor het bestaande, Tal van gemeenten zijn sterk ge groeid, doordat men de nieuwbouw bestemde voor mensen van elders, De woningpolitiek in Alphen is erop gericht geweest, degenen, die jaar in jaar uit hun arbeidskracht gaven, niet te passeren, maar zoveel moge lijk voorkeur te geven bij woning toewijzing. Men ziet graag vestiging van nieuwe industrieën, maar ook de bestaande wil men alle mogelijke faciliteiten verlenen. En als een be drijf bijzonder uitbouwt, dan doet dat vooral ook het gemeentebestuur goed. Het zilveren jubileum van Schou- •ns' Oliehandel N.V. zal dan ook stel lig de aandacht hebben. De vader van de oprichter, de heer P. Schouten, had indertijd een beurt- en veeschippersbe- drijf (zeer bekend op de markt te Lei den). Zijn zoon Leen (L. D.) zag wel. dat voor vader en enkele broers met hem, in de schipperij geen brood zat. Hij ging in de olie, dat wil zeggen: hij begon en handeltje in petroleum, gasolie en meermiddelentrok er op de fiets. ier motor, daarna per motorbakfiets p uit. De olie kwam met het beurt- aartbedrijf van vader uit Amsterdam n werd hier overgeladen, ook wel in en roeiboot, die eens zo vol geladen .•erd, dal schuit met inhoud naar dc bodem ging. Uitbreiding Het werk werd uitgebreid. Er kwam •n tweedehands auto, de handel kwam buiten de plaats en in de gehele Rijn streek werd de heer L. D. Schouten bekend. In de oorlogsjaren ging het be scheiden begin weer verloren. In 1945 werd echter met nieuwe moed begon- Thans heeft de heer Schouten zeven tien.mensen in dienst. Het beschei den bedrijfje aan de Hooftstraat werd enkele jaren geleden verlaten voor het royale bedrijf aan de Nieuwe Sloot. Inplaats van de ene oude legerauto zijn er thans veertien blauw-met-zilveren tank wagens. heer en mevrouw Schouten, die is 25 jaar getrouwd zijn, recipiëren op 17 juni van drie tot vijf uur in Avi fauna. BENTHUIZEN Raad vergadert maandagavond Maandagavond om half 8 vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt on- meer: verlenén van premie, inge volge de premie-regeling woningverbete- en -splitsing, aan de bouwvereniging Algemeen Belang voor de verbetering van 16 woningen, in het Molenstraat kwartier; wijziging vleeskeuringsveror dening; krediet van f 158,05 voor aan schaf van leermiddelen voor het ver- keersonderwijs aan de o.l. school; ver lenen van medewerking aan de vereni ging „Een school'met de Bijbel", even- eens voor het aanschaffen van leermidde len voor het verkeersonderwijsverda ging beslissing inzake vaststelling par tiële herziening uitbreidingsplan in on derdelen: verkoop van een strookje grond aan de heer J. van Driel. Burgerlijke stand Ondertrouwd: A. P. Voets. 24 j., Ha- zerswoude, en A. W. van der Eijk, 26 j. Getrouwd: J. van Staalduinen, 25 j.. Zoetermeer, en A. Qualm, 23 j. HAZERSWOUDE De Herv. maakte haai i Zeger Uitstapje ameskrans Wees jaarlijkse uitstap 7 uur werd -gestart; eerst ging de Westerbouwing, hier lag een pleziervaartuig klaar om de darftes een prachtig stukje natuurschoon te tbnen, Jat men vanaf het water heeftde tou ringcar die de dames vervoerde was in tussen naar Arnhem gereden, en hier bij het aanlegsteiger in Arnhem stond de tou- die de dames van hier naar Hoog Elten bracht. Hier hebben de dames'kun- genieten van liet prachtige gezicht op Duitsland, dit was-zeer zeldzaam; van- Posbank bij Arnhem gereden, waar de dames wederom konden genieten van mooie natuurschoon wat deze omgeving biedt, Hier werd ook het gebruikt, om des avonds li uur diner gebruikt. Des avonds 11 uur arri veerde de dames hoogst voldaan in "ons goede Hazerswoude. SASSENHEIM Brandweer rokte uit Gisteravond omstreeks 11 uur rukte de brandweer van-Sassenheim uit om brandje te blussen, achter „De Uiver" op het land van (togebr. Koot. Daar flinke hoop.'Ttiil opgeslagen cïie door onbekende oorzaak in brand was geraakt. Het vuur leverde gevaar op dichtbijstaande rietschelf ën houten schuur. De brandweer wist de brand echter spoedig tc blussen. Operette Vanavond 8 uur zal in het K.S.A.-ge- bouw een operette worden gepresenteerd door de speeltuinvereniging „Beatrix". De operette is getiteld: „De gouden De heer Joh. van Heyningen, die ons »n en ander vertelde over dit bedrijf, aar miljoenen omgaan, werd in juli an dat jaar verkoopleider. De heer W. Smit, zwager van de oprichter, kwam op een oude dumpwagen te rijden. En de oliehandel ging „gesmeerd". Werkloosheid gewest Alphen neemt nu snel af r\E MANNELIJKE beroepsbevolking in -L' het gewest Alphen aan den Rijn be staat uit ruim 25.000 personen. Hiervan staan er nog 95 als werkzoekend inge schreven, maar dit zijn vrijwel uitsluitend moeilijk te plaatsen mensen. Eind april waren het er nog 144. Eind mei 1958 ston den 266 personen ingeschreven. In de be drijfsgroep landbouw staat geen enkele meer ingeschreven; bouwnijverheid 4, metaal 12, losse arbeiders 10, overige groepen 69. De personeelsvraag, vorige maand 169, is gestegen tot 203 (vorig jaar mei 70), waarvan voor de bouw 43, metaal 68, landbouw 3, losse arbeiders 14, overige bedrijfsklassen 4. De in de voorgaande maanden ingetre den daling van het aanbodcijfer zette zich in mei voort, een gevolg van seizoen invloeden en conjunctuurverbetering. Deze verbetering komt wel sterk tot uit drukking bij een vergelijking met de overeenkomstige cijfers van vorig jaar, voorgl bij het aanbod in de bouwnijver heid en in de metaalnijverheid. Ook de cijfers van de openstaande vraag wijzen op een grotere bedrijvigheid ten opzichte van vorig jaar. Opgemerkt wordt, dat het cijfer van de openstaande vraag in de metaalnijverheid wordt beïnvloed door de vraag naar jeugdigen. (34). Van het aanbod per eind mei 1959 (95) waren 2 werkzaam op een object aanvullende werkgelegenheid, 21 op ge meentelijke sociale werkvoorzieningsob jecten voor handarbeiders, 2 op sociale werkvoorzieningsobjecten voor hoofdar- beiders; 70 personen waren wezenlijk werkloos; hiertoe behoren 8 gerepa- trieerden. Van het totaal geregistreerde aanbod moeten 35 ingeschrevenen als minder ge schikt worden aangemerkt. Voor het me rendeel zijn de overige ingeschrevenen moeilijk plaatsbaar, doordat zij niet vol doen aan de door de werkgevers gestelde Per einde mei was 1.3*/» van de manne lijke beroepsbevolking in de provincie Zuid-Holland als werkloos ingeschreven, tegen ruim 0,4«/o van die in het gewest Alphen aan den Rijn, T~\E AFGELOPEN WEEK is een goede week geweest, een week met U grote aanvoeren en goede prijzen. Dat laatste is een meevaller, want de warmte is voor de prijzen vaak de spelbreker De aanvoeren van kas- snijbonen waren vrij groot, vooral vrijdag toen er meer dan twintig ton was. De kwaliteit was prima en de exporthandel op België en Luxemburg heeft goed meegedaan. De prijs is wel gedaald, maar wist zich toch ge middeld boven de f 1,50 te handhaven, zelfs vrijdag bij die grote aanvoer. Als het warm blijft, komen er volgende week weer veel afzetten. Behalve de export heeft ook de binnenlandse markt goed meegegeten. prijzen. Het artikel dat nu op de volle grond wordt geoogst, heeft een goede kwaliteit en ging vlot van de hand. De aanvoer zal de komende week nog wel toenemen. Peulen hebben het ook beet gedaan, vooral de dunne kwaliteit, die regelmatig goede prijs opbracht. Veel tuinders voelen dit aan en proberen juist deze kwaliteit te leveren. De aanvoeren van dit artikel zijn niet zo groot. Het heeft veel hinder van het warme weer. maai de afgelopen week hield de prijs zich goed. Doperwten en capucijners hebben zich ook op het toneel vertoond, maar de aan voeren waren niet groot. De belangstel ling was goed. T uinbonen De aanvoer van tuinbonen is nog niet van veel betekenis. De handel kon dan ook nog gemakkelijk verwerken De tomaten brengen een goede prijs op De kwaliteit begint beter te worden. Dit produkt uit de stoofkas rijpt door de Andijvie, die de eerste dagen nog een goede prijs opbracht, moest het gisteren /at ontgelden. De prijs zakte weg en ook de kwaliteit werd er niet beter op. Er kwam veel „sohot" in voor. Spin: had i i de armtc. Was ze in het begin vcek duur, de laatste dag daalde de >r(js sterk. De kwaliteit was over het ■gemeen heel goed. labarber heeft een beste prijs opge bracht. Men verlangde naar fris eten bij Jtemperaturen. jarvan profiteerden ook de komkom- s. De handel in dit artikel was vlot liet alleen de exportkwaliteit bracht goede prijs op. maar ook de mindere soorten voor binnenlands gebruik. Bospeen was de afgelopen week een grote oer van bospeen. Grote partijen van vrij goede kwaliteit werden aangeboden. De gehele aanvoer werd door het binnen land afgenomen, m tegenstelling met an dere jaren, toen ook België om deze tijd van het jaar van dit artikel fünke hoe veelheden kon gebruiken. De nog zeer schaars aangevoerde augurken vinden rechtstreeks hun weg naar Engeland. Bloemkool u .„i<-j a ,1 u vr-nijisw&iN j»n tl heeft ook geprofiteerd van de goede ?6 jaar. Achthovenerwe* Sla is de hele week duur geweest. De kwaliteit is wel goed. maar er komt „luis in voor. Er is bij deze temperatuui goede vraag naar dit artikel. Selderij en peterseilie brengen 'hoge prijzen op. De aanvoer van aardbeien wai groot, ze waren niet duur. ZOETERWOUDE Raadsagenda De raad van Zoeterwoude komt op woensdag 10 juni om kwart voor 8 bijeen ter behandeling van o m. de volgende pun tenVaststelling uitbreidingsplan Indus trieplan Grote Poldèr"verlene krediet voor het ontwerpen van een plan voor sportvelden langs di verlenen van het recht van beweiding van het terrein langs de Rijksweg Aa de Hoge Rijndijk; verlenen van een sidie aan de Oranjevereniging in het dorp en aan het Oranjecomité aan de Hoge Rijndijk in verband met de kindei tatie bij de as. oranjefeesten; ver subsidie aan de R.-K. jeugdbe weging in de parochie van de H. Kruis- heffing; verlenen van medewerking i het bestuur van de r.-k. kleuterschool de Zuidbuurt voor. het stichten van i schoolgebouw; aankopen van een houten noodlokaal ten behoeve van de Landbouwschool aan de Hoge Rijn dijk. LEIDERDORP Burgerlijke stand GEBORENAlexandra Maria dr van J. Zaal en J. J. Brussee, Meidoorn raat 14; Maria Bernadetta Petronella r van J. T, van Bemmelen en M. W. van Schie. Zijllaan 7; Marianne Madelinde R. V. Creutzberg en A. W. Hillen, Anna van Saksenstraat 9; Adriana dr van G Siera en F L. Bronwasser, Dwarswa- teringkade 3. OVERLEDEN: Jan Hendrik Munnik, Als minister in 1945 leerde hij de politiek (Van speciale verslaggever) 's-GRAVENHAGE. „'t Was een zeer boeiende tjjd. Maar alles was totaal anders dan nu. Alleen 't zuiden was nog bevrijd. De oorlog was bijna afgelopen. Er waren enkele mensen nodig om het kabinet aan te vullen, 't Ging om het nemen van praktische maatregelen, allerlei dingen moesten geregeld worden. De opleiding van nieuwe mensen voor het leger bijvoor beeld, de verhouding tot het militair gezag en de voedselvoorziening. Dat was een zaak van kabinetsbeleid. Maar de tijd was te kort om eigenlijk beleid te kunnen geval heeft 't me nooit de minst' leiding gegeven om graag in de poli tiek te gaan". Prof. dr. J. E. de Quay spreekt over 1945, toen hij van 4 april tot 24 juni de portefeuille van oorlog beheerde. Zeer beknopt vat hij samen welke be tekenis die 12 weken van zijn eerste ministerschap voor hem hebben gehad. Twintig minuten heeft hij kunnen vrij- m terview. Snel, drijfisieer in Tilburg aangeboden werd. Hij wa6 toen 33 jaar. „Toen ben ik uit de praktijk gestapt en hoogleraar geworden. Het werd een zeer boeiende periode. Het ambt van hoogleraar is buitengewoon interes- sprek-n. in led.. Behoefte aan binding, joit de minste aan- verrassende economische opbloei. Commissaris De Quay is de man geweest! die deze ontwikkeling vooi een belangrijk deel heeft gestimu leerd. Zowel achter de schermen als in het openbaar speelde bij voorname rol. Brabant waardeert hem en Brabant wil hem niet mis sen. Er schijnt daar dezer dagen zelfs over „diefstal van een missaris" gesproken te zijn. Wanneer het gaat om een oordeel over de capaciteiten van onze nieu we minister-president, moet men hei oor te luisteren leggen bij menser die hem als gouverneur hebben le ren kennen. Vogels van de meest uit. eenlopende pluimage steken dan on middellijk de loftrompet. Een kleine bloemlcring van recente commenta ren levert bijvoorbeeld de volgende resultaten. Hij is welbespraakt, geestig, vrien delijk, hoffelijk, joviaal, tactisch, be. gaafd. bijzonder schrander, nataiur lijk, bescheiden. Hij weet tegenstel lingen te overbruggen. Is een groot mensenkenner en een uitstekend voorzitter. Hij bezit een gezonde kijk, de gave om anderen te inspireren en tot samenwerking te brengen, eer grote bestuurservarlng. diplomatieke gaven en de aanleg om zich snel in moeilijke problemen in te werken. Hij is alleen, voegen sommigen ïraan toe, geen politicus. Maar dat is dan, zou men na al deze lof ge neigd zijn op te merken, des te erger voor de politicus Eigenlijk was het de N.S.B., die prof. De Quay zes jaar later op het toneel tlT. Liefde voor Brabant maker kernachtig en indringend geeft hij antwoord op de vragen over enkele belangrijke momenten uit zijn levens loop. Zijn. toon is er wiet minder vrien delijk om. Haast en een overvol dag programma zijn voor hem geen reden om minder beminnelijk dan anders te zijn. Alleen de fotograaf krijgt geen toegang tot de ruime, lochte werkka mer in de villa van algemene zaken het Plean 1813. die zojuist door prof. J door de nieuwe pre- De dikwijls Beel ontruimd mier betrokken Quay is de laatste tijd al gefotografeerd. Boeiende periode De militaire wereld was prof. De Quay niet vreemd, toen hij in het kabinet van minister-president Ger- brandy in 1945 de oorlogsportefeuille kreeg toevertrouwd. Zijn vader was beroepsofficier, werd zelfs luitenant- generaal. „Aanvankelijk wilde ik het beroep van mijn vader kiezen. Maar van dat plan ben ik op het laatste moment; vlak voor het eindexamen gymnasium, toch weer afgestapt". Wat dan wel? Eigenlijk wiet hij het niet goed. Uiteindelijk besloot hij in Utrecht rechten te gaan studeren. Maar verder dan het kandadaatsexa- men kwam hij niet. De student Jan Eduard de Quay had in/tussen name lijk contact gehad met hoogleraren en studenten in een prille tak van wetenschap, de psychologie. Uit be langstelling volgde hij enkele colle ges „Ik had toen nog geen moment aan bedrijfspsychologie gedacht. Ik had belangstelling voor de mens, voor psychologische verschijnselen". De nog jonge wetenschap van de mensenken nis boeide hem zozeer, dat hij de rechten de rechten liet 'en overstapte op letteren en wijsbegeerte, met als hoofdvak psychologie. „Ik was bijna afgestudeerd toen in Tilburg de r.k. Economische Hoge school werd opgericht. In de psycho logie waren maar heel weinig mensen afgestudeerd. Ik was een van de eer sten. Daardoor ben ik al direct, in 1927. lector geworden en zo kwam ik met het bedrijfsleven in contact". Het lectoraat begon met twee colle ges per week. Daarnaast werkte dr. De Quay als bedrijfspsycholoog, tot hem in 1934 een leerstoel in de be de heren Enthoven en Linthorst Ho- man vormde hij het driemanschap van de Nederlandse Unie, bedoeld als tegenwicht tegen de N.S.B. Ondanks alle kritiek is prof. De Quay er steeds van overtuigd geweest, dat de N.S.B. waarschijnlijk veel meer macht en in vloed zou hebben gekregen, wanneer ln het eens-te oorlogsjaar de Unie er niet was geweest. Maar de Duitsers waren ten slotte van haar idealisme levendig houden van het nationaal besef niet gediend. De Unie werd geliquideerd. Het driemanschap ging naar een gijzelaarskamp. „Dat was in de zomer van 1942. Ik heb eerst in Haren gezeten, later in St. Michielsgestel. Het heeft tot de zomer van 1943 geduurd. Toen moes ten, in opdracht van de Wehrmacht, alle gijzelaars die reserve-officier wa ren of in militaire dienst waren ge weest, krijgsgevangenen worden. We moeeten naar Amersfoort, maar daar heb ik me nooit gemeld". Voordien had de gijzelaar De Quay in St. Michielsgestel nog deelgeno men aan de besprekingen over de oprichting van de Nederlandse Volks beweging. „Ik geloof, dat ik dat moet verklaren uit mijn behoefte aan bin ding en 6ythese en eensgezindheid tus sen de vele groepe ringen, die wij in onze bevolking kennen op allerlei gebied". Na dat korte mi nisterschap in 1945 heeft Nederland nog veel van prof. De Quay gehoord. Niet als politicus als earis der Koningin. Wel stamt uit die mindsterstijd nog een anekdote. die de jaren glansrijk heeft over leefd en de laatste tijd weer ver scheidene malen is opgerakeld. Toen minister. De Quay ergens in het zuiden, zo luidt het verhaal, een kazerne binnenstapte, werd hij staan de gehouden door een schildwacht, die hem niet als de minister van oorlog herkende. „Dat kan ik toch aan uw neus niet zien", zei de soldaat. „Dat is nu juist het enige waaraan je het wel had kunnen zien", was des ministers antwoord. Precies 12jaar, van 1 novem ber 1945 af, is prof. dr. De Quay gouverneur van Noord-Brabant geweest. In die periode heeft de in dustrie daar een enorme vlucht ge nomen en beleefde het aanvanke lijk wat achtergebleven, verarmde, agrarische gewest een periode van MEN HEEFT HEM BIJ ONS GESTOLEN ZEGGEN DE BRABANDERS „De omstandigheden hebben 't kli maat zeer gunstig beïnvloed", zegt minister De Quay zelf in antwoord op een vraag naar het geheim van Brabants snelle bloei. „De ligging is gunstig. De bevolking heeft een in dustriële mentaliteit. De zeer sterke groei van de bevolking maakte het noodzakelijk alle aandacht te beste den aan de industrialisatie. Die be volking moest een bestaansmogelijk heid hebben. In de landbouw kon dat niet en emigratie was geen oplos sing. Er was een grote eensgezind heid onder de bevolking. Men ging de industrialisatie als het centrale probleem voor de hele provincie zien en in die geest probeerde men bij te komen op alle gebied". Zichzelf noemt hij hierbij niet. Wel verklaart hij volmondig in Brabant steeds met plezier te hebben ge werkt. „Ik ben dankbaar voor de er varing die ik als hoogleraar heb op gedaan. Maar ik heb er nooit spijt van gehad dat ik het hoogleraarschap heb geruild voor het buitengewoon mooie ambt van commissaris der Ko ningin Ik geloof, dat ik als commis saris beter paste dan aan de hoge school". Zo is het prof. De Quay wel zeer aan het hart ge gaan, dat hij ge boren Brabander „zijn" provin cie heeft moeten verlaten nu het land een beroep op hem heeft ge daan. „En mijn ge zin? Dat is kort ge zegd: ze hadden graag in Den Bosch willen blijven" zijn De Quay-van der Lande, dochter van een industrieel uit Deventer, die haar echtgenoot in haar en zijn studenten tijd heeft leren kennen, en de negen kinderen: vijf zoons en vier dochters. Minister-president De Quay kan hun wens uitstekend be grijpen „Ik heb er 12'4 jaar allerplezierigst gewerkt en had nog zes jaar voor de boeg", overpeinst hij. bij het afscheid reeds op weg naar de deur. „Ach. er was toch eigenlijk geen functie in Nederland waarvoor ik dat werk graag bad willen rullen". „Bovendien", voegt hij er met humor nog aan toe: „Als commissaris hoor je nooit wat voor slechts men van je denkt" en dat is inderdaad een voorrecht dat een minister gewoonlijk niet bescho ren is." WARMOND Rustige voetbalwedstrijd Door het kantoorpersoneel van de aa nemingmaatschappij Panagro N.V. werd een voetbalweustrijd gespeeld tegen em ployés van het bouwwerk van deze N.V. ir. Rotterdam-Hoogvliet, op het sport terrein aan het Overbos. De gemiddelde leeftijd van de spelers lag boven 35 jaar, zodat directeur G Kalemink. alvorens de aftrap te ver richten, clementie verzocht voor de oudere spelers, die het vooral met het waarme weer niet gemakkelijk zouden hebben. Vandaar, dat het een rustige wedstrijd werd. die werd beslist een 43 overwinning voor de spelers uit Rotterdam. Na afloop volgden een boottocht een gezellige avond voor deelnemers supporters. Autotocht ouden van dagen De ouden van dagen in onze gemeente hebben weer een onvergetelijke dag ge had. Zij zijn het comité daarvoor uiter aard zeer erkentelijk Vooral de heren Nijman en De Vroomen komt een woord :oe Meer dan 35 ingezetenen hadden hun wagen deze dag voor de tocht ter beschikking gesteld. Om 9 uur begon de reis. In het nationa le park De hoge Veluwe werd zeer ge' noten. De lunch gebruikte men in De ko- Kop. Namens de deelnemers sprak daar de heer M. Hogenboom. Via Bar- neveld en Hoevelaken ging het naar Baarn. waarin de Pekingtuin de thee werd gebruikt. Bij de Oranje Nassaulaan stonden beide plaatselijke muziekkorpsen gereed om het gezelschap onder vrolijke klanken binnen te halen. ROELOFARENDSVEEN Geslaagd Mejuffrouw Jet de Jong Cd. Is in Den Haag geslaagd voor het eamen costumière H. C. V. Zij werd opgeleid door mejuf- frouw H. van der Linden, De Kempenaer- straat 158, Oegstgeest. RIJNSBURG Herbegrafenis voor zestien leden van het Hollandse Huis Bij de raadstukken, die de vroedschap i-oor de vergadering van dinsdagavond hebben ontvangen, bevindt zich een voor- n B. en W. tot begrotingswijziging, ordt onder meer noodzakelijk, om dat B. en W. zich voorstellen de stoffe lijke resten van graven en gravinnen van het Hollandse Huis een herbegrafenis te geven. Zoals men zich zal herinneren zijn bij opgravingen achter de Grote Kerk de stoffelijke resten van leden van het Hol landse Huis gevonden onder meer van Floris V. Bij wijze van tijdelijke maat regelen zullen deze resten worden bijge zet in een grafkelder op de Hervormde begraafplaats B. en W vinden, dat het de gemeente past de daaruit voortvloeien de onkosten op zich te nemen. Zij stellen de raad thans voor zestien eiken kistjes, voorzien van zilveren plaatjes met inscrip tie, te bekostigen; inclusief de vervoers kosten betekent dit een uitgave van 800. Waaruit valt op te maken, dat zestien leden van het Hollandse Huis in Rijns- burg herbegraven zullen worden. Raadsvoorstellen Dinsdag zal de raad van Rijnsburg bij een komen voor het afhandelen van een tien punten tellende agenda. Het meest interessante punt is een voorstel van B. ;n W. tot het benoemen van een erebur ger van Rijnsburg, welk pre-advies uiter aard vertrouwelijk is. Daar de heer C. D. der Vijver heeft bedankt als raads- n de heer J. den Heijer zich niet be schikbaar stelde, is de heer M. van Eg mond tot raadslid benoemd, deze zal dinsdagavond zjjn geloofsbrieven over handigen. Bij goedkeuring wordt de in stallatie van dit nieuwe raadslid in de volgende vergadering verwacht; dan zal ook in de wethoudersvacature worden voorzien. B. en W. stellen de raad voorts voor een eervol ontslag te verlenen aan de he ren C. D. van der Vijver en W. Blanken als ambtenaren van de burgerlijke stand en aan de heer J. C. Baart als leraar lichamelijke oefening. De stichting Rijns- burgs Bloemencorso en de speeltuinver eniging 'tSchaepweijtgen zullen met toe stemming van de raad resp. 2.000 en 745 subsidie ontvangen; het krediet aan de Koningin Emmaschool voor het aanschaffen van meubilair zal worden verhoogd met 369 tot 4.269. HALVE ZEKERHEID IS HELE TWIJFEL Spreek daarom met D. LEEUWENBURG Brouwerstraat 82 Rijnsburg Uw zekerheid is een serieus gesprek dubbel en dwars waard. Tel. K 1718—3868. Postgiro 658298 SLUIT ALLE VERZEKERINGEN (Adv.) Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 1-20 - Rijnsburg VALKENBURG Uitstapje christenvrouwen Dertig leden van de afdeling Valken burg van de Christenvrouwenbond heb ben hun jaarlijkse uitstapje gemaakt In Oudewater bezocht men de Heteenwaag, terwijl het eigenlijke doel van de tocht het openluchttheater in Arnhem was Mede door het prachtige weer heeft men op dat uitgebreide terrein enige uren volop genoten. Nadat het gezelschap in Leersum de maaltijd had gebruikt, keerde BfiB dankbaar huiswaarts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11