WILLEM II Loonsverbetering voor alle werkers in metaal? Dit jaar komt rapport over verhouding tot de A.R.P. Forceren samenwerking kan een onherstelbaar nadeel brengen BOURJOIS Belangrijke zitting van I.A.O. in Genève „Lokeigenschappen" Nylonkousen Voor verkorting werktijd liet beste beentje voor Crone sticht theefabriek in Argentinië DONDERDAG 4 JUNI 1959 Als 'nd^^U niet lijkt 'n niet zint 'n 'Itfr* te lang duurt probeer dan de 4e manier van roken sigaartje dat TJ als sigaret kunt roken C.H.U. WENST NOG GEEN VERENIGING (Van een onzer verslaggevers) TAE ALGEMENE VERGADERING van de Christelijk-Historische Unie heeft gisteren een voorstel van de C.H.-kiesvereniging Kuinre ver worpen om, in nauwe samenwerking met de A.R. Partij en andere protes tants-christelijke groeperingen, te komen tot de stichting van één christe lijke volkspartij, die alle protestanten in Nederland in zich zal moeten ver enigen. De meerderheid van de vergadering ging akkoord met het advies van het hoofdbestuur om over het vraagstuk van de samenwerking met andere protestantse partijen (en met name met de A.R.P.) geen beslissing te nemen voordat de commissie-Van Gelder, die thans de verhouding C.H.U.-A.R.P. bestudeert, met haar onderzoek gereed is. De voorzitter van deze commissie, de C.H.U.-secretaris mr. J. W. van Gelder, deelde mee, dat nog in de loop van dit jaar een voorlopig rapport van de commissie is te verwachten. Overigens wilde mr. Van Gelder er nu reeds op wijzen, dat niet allen in de C.H.U. zo denken over een samengaan met de a.r. als de leden van de kiesvereniging Kuinre. Mede met het oog daarop zou een forceren van de samenwerking met de A.R.P. e.d. onherstelbaar nadeel opleveren. De kiesvereniging Kuinre was niet de enige, die op deze Algemene Ver gadering met een voorstel kwam om de banden met andere protestants- christelijke groeperingen te verstevi gen. De kiesvereniging Zaltbommel verdedigde de gedachte om bij de volgende Kamerverkiezing met één protestants-christelijke lijst uit te ko men en de kiesvereniging Tiel gaf in overweging om bij de komende sta tenverkiezingen niet alleen in Lim burg, maar ook in andere provincies met een gecombineerde A.R.-C.H.U.- lijst ten strijde te trekken. Deze laatste voorstellen kwamen niet In stemming, omdat de voorstellers zich tenslotte konden verenigen met het pre advies van het hoofdbestuur, waarin werd gesteld, dat weliswaar met andere protestantse parijen contact dient te wor den gezocht, maar dat in de gegeven si tuatie nauwe samenwerking niet steeds mogelijk is, en dat met het oog daarop een lichtvaardig handelen gevaarlijk zou zijn. De afgevaardigde van de kiesvereni ging Kuinre, die een bewogen pleidooi hield voor een samengaan van de protes tantse politieke groeperingen, ging niet akkoord met het voorstel van de C.H.U.- voorzitter mr. H. K. J. Beernink om de kwestie v.an de samenwerking eerst op de Algemene Vergadering van volgend jaar te bespreken, wanneer men de be schikking zal hebben over het rapport van de commissie-Van Gelder. „Het hoofdbestuur dringt het vraagstuk naar de achtergrond," zo luidde het commen taar van de afgevaardigde van Kuinre op het voorstel van de Unie-voorzitter. Hij meende, dat het onderzoek door de commissie-Van Gelder niet meer zal op leveren dan „alweer een boekje", dat de liefhebbers in hun boekenkast kunnen zetten. Wil men echter een radicale po litieke ineenstorting van het Nederland se protestantisme voorkomen, dan zullen er daden gesteld moeten worden. Alleen een protestantse coalitie kan het voort gaand verlies der protestantse partijen stuiten. Wie meent, dat aan die politieke vereniging een kerkelijke eenwording moet voorafgaan, kan zijn testament wel gaan maken, want die kerkelijke eenheid is bij lange na nog niet in zicht. De christelijke partijen moeten hun tijd steunde het betoog van zijn partijgenoot Kuinre. Hij meende, dat wan nauwere samenwerking uitblijft de C.H.U niet meer met een twaalftal korfbal noch met een elftal voetbal zal kunnen blijven spelen, maar dat z« afzakken naar het polo-zevental. Een spreker uit Delft daarentegen mo vaststellen, dat met name de ouderen de C.H.U. er niet zo happig op zijn m met „de gereformeerden" same verken. Bovendien, de Haagse sa verking tussen c.h. en a.r. heeft wel angetoond, dat samengaan achteruit- ;ang met zich brengt. De Delftse spreker meende dat wanneer er naar een heid dient te worden gestreefd, dit moet lan van „bovenaf", d.w.z. van de predikanten en de kerkelijke leiding in het algemeen. Nadat mr. Beernink erop had gewezen, it er ook gereformeerden op de C.H.U. emmen en dat men dus nooit de Unie et de hervormden en de A.R.P. met de gereformeerden mag vereenzelvigen, be klom de voorzitter éan de C.H.-jongeren- ■ganisatie, de heer L. Bokma (zelf g. formeerd) het sprekersgestoelte 01 teen te zetten, dat men er in de kring :r Uniejongeren geen uitgesproken ning over de kwestie van de samen op na houdt. In ieder geval k'an het niet zo stellen, dat het str< samenwerking met de A.R.P. andere protestantse groeperingen oornaamste bron van bezieling voo: .h. jongeren is. Zij putten die bezieling de eerste plaats uit de eigen beginselen. Een spreker uit Den Haag dat r op kleine groeperingen wil stemmen. Eenheid der christenen, ook op politiek terrein, is trouwens een gebiedende eis van God. Spreker meende, dat wanneer het thans optredende kabinet voortijdig mocht komen te vallen, dit een zeer be denkelijke invloed zal hebben op de C.H.U. Er blijven dan wat „Tilanus- vnendjes" en „freule-vriendinnetjes" over. Als de Unie nu niet met inspan ning van alle krachten streeft naar een heid, beantwoordt zij als christelijke par tij niet meer voldoende aan haar doel. Een spreker uit Zaltbommel onder- ide, dat de eenheid der protestanten juist niet van „bovenaf" moet komen, maar door onderling contact en vooral door het persoonlijk gebed tot God. Na- mr. Beernink nogmaals had ver klaard, dat het voorstel van Kuinre, om tenslotte tot de stichting van één chris telijke volkspartij te komen, het hoofd bestuur zeer beslist te ver gaat, werd het voorstel door de vergadering ver worpen. (lo^ GLANZEND! KISSPROOF! Rose pale C.H.-pers Een kwestie, die alle aandacht va: dering had, was erschillende kan de stichting deze middag ook weer i de Algemene Verga de voorlichting. Van ten werd gepleit voor eigen christelijk- historisch dagblad ging van de bestaande c.h. weekbladen „Koningin en Vaderland" en „De C.H. Nederlander" tot één weekblad. Bij de aanvang van de Algemene Vergadering lag een pre-advies van het hoofdbestuur ter tafel, waarin werd meegedeeld, dat een onderzoek gaande is naar de moge lijkheid om te komen tot een c.h. dag blad dan wel tot een c.h. editie van een dagblad. Aan de Unieraad zal zo spoe dig mogelijk mededeling worden gedaan over het resultaat van dat onderzoek, aldus het advies. Mr. Beernink verklaar de gistermiddag nog. dat het Uniebe- stuur zijn uiterste best doet om het dag- bladvraagstuk tot een oplossing te bren gen'. Dat het daarin zal slagen, kon de Unie-voorzitter niet bij voorba; deren. De vergadering kreeg voorts te horen, dat er geen uitzicht bestaat, dat (Zie vervolg pagina 11) Politieke partijen over industrialisatie van het Noorden De kiesverenigingen en plaatselijke af delingen van alle politieke partijen in Franeker hebben een brief geschreven de ministerraad, de minister van economische zaken, de Kamerleden en da Statenleden van Friesland. Zij protes- er tegen, dat door een kunstmatig ingrijpen van de regering aan bepaalde gemeenten privileges worden gegeven, die andere plaatsen worden onthouden. Heel het Noorden Is probleemgebied, vindt men en aide gemeenten, die daar voor geëigend zijn, moeiten gelijke ont wikkelingskansen hebben. De niet-aan- wijzing van Franeker als kerngebied ziet men als een discriminatie. H. L, Hilling, directeur van Shell-Ne- derland en ir. H. C. van Meerten, direc teur van Fokker, hebben het Paul Tis- sandierdiploma ontvangen, dat de F.A.I. uitreikt aan hen, die zich voor de lucht vaart verdienstelijk hebben gemaakt. (Van een bijzondere medewerker) Genève, donderdagmorgen IN Genève is gisteren de 43e zitting van de Internationale Arbeids- conferentie geopend. Naar het zich laat aanzien zal deze zitting één der belangrijkste worden in de geschie denis van de Internationale Arbeids organisatie. De I.A.O. is opgericht bij het verdrag van Versailles van 1919. Zij bestaat dus thans veertig jaren. De omstandigheden in de wereld zijn echter sedert 1919 wel zeer aanzienlijk gewijzigd. In. 1919 werd de I.A.O. gevormd door enkele tientallen in industrieel opzicht reeds sterk ontwik kelde landen. Thans zijn tachtig staten lid van de I.A.O. De toetreding van de tach tigste staat is kenmerkend voor de situa tie. Het Is het Afrikaanse Guinea, dat on- Een bekend gezegde verzekert ons, dat de appel niet ver van de stam* valt. En wanneer we aan het einde van de zomer of in de herfst na een winderige periode eens onder een appelboom kijken, zullen we de waarheid daarvan moeten erkennen. Nn zal ledereen wel willen geloven, dat het voor de appelboom, noch voor de appels, wenselijk zou zijn wanneer de appelzaadjes vlak voor de voeten van de oude moederboom wortel zouden schieten. Dan zou bij elke vruchtdragende boom een war winkel van duizenden individuen ontstaan, waardoor de ontplooiing van allen zou worden belemmerd en belet. De soort is dus meer gebaat bij een zo groot mogelijke versprei ding van de vruchten, zodat het voordelig zou zijn wanneer de appels Vele planten heb ben hun vrachten dan ook voorzien van allerlei vernuf tige apparaten, waardoor zij tot ver in de omtrek ver- spreid kunnen worden. Maar mei appels en vele andere vruchten, waaraan mensen, vogels en zoogdie ren zich te goed doen, schijnt dat niet het geval te zijn. Zulke vruch ten worden Immers of gegeten, of z\j vallen vlak bü de stam. In beide gevallen schijnt dus het doel van de natuur te worden weerstreefd. Méér dan schijn Is dit echter niet, al thans wat de geconsumeerde vruch ten betreft, want hoe zonderling het ook moge klinken, vruchten die zijn opgegeten, beantwoorden aan het doel dat ten opzichte van de ver spreiding was gesteld! Immers, de zaden van appels, peren, kersen, druwiven, en noemt u verder maar op. hebben zich omgeven met een vochtrijk. smakelijk vruchtvlees, dat sterk suikerhoudend is, vaak een bijzondere voedingswaarde heeft en TOCH IS HET ZO! dus een hele reeks eigenschappen bezit om de consumptie te veraan genamen. Voor zover dit niet vol doende mocht zijn. vestigt de vrucht bovendien nog door aanlokkende kleuren, of door een sterke, de eet lust prikkelende geur, de aandacht op zichzelf. Want te worden ver orberd is haar opzet, omdat hierin de mogelijkheid tot verspreiding van de nakomelingschap gelegen is. La ten we als voorbeeld de vruchten nemen die door vogels worden opge geten. Zeker, er zijn vogels, die zich daar wel erg gemakkelijk van afmaken door het vruchtvlees van de pit te eten en de pit zelf aan de boom te laten zitten. Maar talloze vogelsoorten slikken de pitten mee naar binnen en geven de daarin op gesloten zaden weer ongeschonden cn op plaatsen aan de na tuur terug. Want die scherming omgeven door een steenharde schaal, die naag be zing en aantasting, door verterende Wanneer we het in deze zin opvat ten, is het begrijpelijk waarom vruchten in een onrijp stadium vol slagen ongenietbaar z(jn. Het is een middel tot zelfbcscher ming, waardoor voorkomen wordt dat de vruchten worden opgegeten nog vóór de zaden kiemrijp zijn. Het hele proces der „lokeigenschappen", dus de combinatie van aantrek kelijke kleuren, heerlijke geuren en kostelijke smaak, treedt pas In wer king op het tijdstip dat de plant ge legen komt (en op het moment, waarop mens en dier er het meest profijt van trekken). Wist u overigens, dat wij leven in Ie tijd van het krachteloze woord? Daan volgende keer. langs onafhankelijk van Frankrijk gewor- Tenminste even belangrijk als deze ver breiding van de I.A.O. over alle wereld delen is een andere ontwikkeling, name lijk het ontstaan van een communistische tatuur in Rusland en in vele satelliet ten van de Sowjetunie. In deze landen itaat geen vrije, van de regeri iankelijke vakbeweging van werkge- •s en werknemers. Er bestaan wel ap paraten, die zich vakbeweging doch zij dragen deze naam ten onrechte; :ijn slechts verlengstukken tatoriale regeringen. Deze situatie geeft nu reeds enkele ja- :n lang aanleiding tot conflicten in de Internationale Arbeidsconferentie. De I.A.O. is gebaseerd op de veronderstel ling, dat er vrije, onafhankelijke werkge- en werknemersorganisaties bestaan Elke nationale delegatie is dan ook drie ledig: regering, werkgevers, arbeiders. De delegaties van totalitaire staten zijn ech- iet drieledig, wel formeel, maar niet le werkelijkheid. De zogenaamde :gevers- en de zogenaamde werkne- afgevaardigden uit deze landen zijn niet anders dan marionetten in handen an hun regeringen. Een commissie van de Raad van Beheer der IOA heeft nu geprobeerd met allerlei lapmiddelen dit conflict op te lossen. Maar onafhankelijkheid en dictatuur zijn nu eenmaal niet onder één noemer te brengen. Gedu rende drie dagen zal de conferentie over dit probleem debatteren. Een be vredigende oplossing kan onzes in ziens niet verwacht worden. De eigenlijke agendapunten zijn dit jaar: de bedrijfsgeneeskundige diensten de arbeidsvoorwaarden in de visserij, de bescherming der arbeiders tegen u lingen, de samenwerking tussen de heid en de orgai hoofdarbeiders. de de Alle excessen van witte konijn tjes en witte biggetjes ten spijt vordert de rassenintegratie ook in die staten van Amerika waar nog aan hoogmoedswaanzin lij dende blanken wonen. Voor het eerst liep gisteren een neger jongen mee in de stoet van ge slaagden aan de middelbare school in Charlotte in North Carolina, een school die tot voor kort alleen voor blanken toe gankelijk was. Ook Nasser helpt vluchtelingen... Radio-Kairo heeft vandaag gemeld dat alle Israëlische goederen, die in beslag worden genomen op schepen, die het Suez-kanaal passeren, zullen worden ge schonken aan de Palesitijnse vluchtelin gen, „die door Israël van hun huizen en bezittingen beroofd zijn." Radio-Kairo voegde er aan toe dat de verbeurdverklaarde lading van het Deen se vrachtschip Inge Toft, dat nog steeds i-n Port Said ligt, ook aan de Palestijns vluchtelingen zal worden gegeven. Frankrijk zal zijn kernwapenproeven voortzetten Frankrijk zal zijn proeven met kern wapens voortzetten, zelfs als de drie „atoommogendheden" besluiten deze stop te zetten. De Franse minister voor atoom energie, Soustelle, die dit gisteren tijdens een lezing in Engeland bekendmaakte, ze: voorts dat het voortzetten van deze proe ven in de Sahara noodzakelijk is on Frankrijk lid te kunnen maken van d< „internationale kernclub". Alle kritiek van degenen die al kernbommen bezitten, aldus de Franse minister, DE VROUWEN van Zuid-Rho- desië is verzocht haar afge dankte nylonkousen af te staan om het leven van die ren te helpen redden. Honderden dieren van allerlei soort en grootte zijn gestrand op kleine eilanden in het Karibameer waarvan het water gestegen is door de aanleg i BELICHT BERICHT De oproep werd gedaan door de afdeling Salisbu ry van de vereni ging voor dieren bescherming, die met de regering van Zuid-Rhode- erkt om te trachten de dieren veilig aan de oevers te bren gen. Om de dieren te redden moeten hun poten worden vastgebonden. Dit gebeurt nu met touwen, die diep insnijden in het vlees. Gebleken is, dat tot touwen aaneengebonden ny lonkousen zachter zijn en niet in het vlees snijden. Op deze manier wordt de dieren veel lijden bespaard. 414 repatrianten uit Indonesië onderweg Op het ms Sibajak, dat maandag in Rotterdam aankomt, bevinden ziich bijna 600 passagiers uit Nieuiw-Zeeland Austra lië, Singapore en Indonesië, onder wie 120 kinderen beneden de 12 jaar. Er zijn 414 repatrianten uit Indonesië bij. Voor 'an hen moet Maatschappelijk werk onderdak zorgen. De overige 203 Nederlanden-s hebben niet minder dan 61 plaatsen van bestemming. Voorzitter Chr. metaalbedrijfshond (Van onze sociaal-economische redactie) A L GERUIME TIJD is er met de werknemers in de vakraad voor de V*- metaalindustrie onderhandeld over een nieuwe c.a.o., die een looptijd zou krijgen van ZVz jaar. Op 1 januari liep de oude c.a.o. af, zodat er al achterstand is voor de nieuwe c.a.o. van een half jaar. s Christelijke Metaalbedrijfs- bond is thans echter van mening nu de regering besloten heeft, mede op grond van het S.E.R.-advies, tot een vrijere loonvorming per bedrijfstak over te gaan, dat voor alle werk nemers een verbetering van lonen en salarissen geëist kan worden. Al dus sprak hedenmorgen de heer H- Peters, voorzitter van de C.M.B., op de algemene vergadering van de Bond te Arnhem. Mede ten gevolge van de bestedings beperking is thans de weg weer gebaand voor economische vooruitgang. Een i uitgang, die ook in het buitenland, al in Amerika, te bespeuren valt er nog zal toenemen en naar de voorzitter hpopte van lange duur zal zijn. En dan behoort de metaalindustrie zeker tot die bedrijfstakken, die daar een behoorlijke portie van mee zullen krijgen, zo meen de de heer Peters. De metaalindustrie staat voorts aar de vooravond van de verkorting var de arbeidstijd van 48 tot 45 uur mei in de regel een vrije zaterdag. Overwe gend zullen er vijf werkdagen komen van negen uur en in bepaalde onder nemingen een per week wisselende werktijd, echter op basis van een middelde werktijd van 45 uur week. Met de werkgevers is dit reeds in principe overeengekomen, terwijl thans ook de regering de mogelijk heid heeft geopend. In 1960 kan met de verkorting begonnen worden. Zeer vermoedelijk zullen voor de loners in de metaalindustrie twee lectieve contracten gaan gelden. De ene c.a.o. zal gelden zolang een onderne ming nog niet tot werktijdverkorting, werkclassificatie en tijdloon overgaat. Deze c.a.o. zal een looptijd hebben van 1 juli a.s. tot 1 oktober 1962. De andere c.a.o., die gebaseerd is op een 45-urige werkweek en waarin alleen tijdlonen bij werkclassificatie zullen voorkomen, zal gelden voor onderne mingen, die tot werktijdverkorting er invoering van werkclassificatie zijn over gegaan. Deze tweede c.a.o. zou een loop tijd kunnen krijgen van 1 januari 196C tot eind 1962. Ondernemingsgewijze zal overgescha- :.a.o. van keld kunnen worden van de ene andere c.a.o. met dien verstande, dat eind 1962 alle ondernemingen n; tweede c.a.o. zijn overgeschakeld. De heer Peters gaf als zijn mening, dat ook aan de werktijdverkorting de kleine metaalnijverheid niet zal kunnen ontkomen. Daarvoor zal de C.M.E ook ten volle inzetten. A'iet uit welvaart Deze werktijdverkorting zal niet uit de meerdere welvaart betaald kunnen worden, maar biervoor zal een extra stijging van de produktiviteit moeten plaats hebben. We zullen allemaal „het beste beentje" voor moeten zetten, al dus de voorzitter, om de te nemei drijfsorganisatoriscbe maatregelen vergroting van de produktie en betere bedrijfsuitkomsten te doen slagen. Wel- licht dat zich daarna nog een wijder I perspectief zal openen en de werktijd tot 42 of 40 *'ur per week zal kunnen worden teruggebracht. Wat betreft het ouderdomspensioen hoopt de C.M.B., dat op niet te lange teipiijn de lang gekoesterde en rechtmatige wens tot een pensioen van 70 pet. van het loon in vervulling zal gaan, inclusief de uitkeringen van de ouderdoms- en de invaliditeitswet. Ook voor de beambten in de metaalindustrie vinden thans in de centrale commissie besprekingen plaats om te komen tot een verplichte pensioenvoorziening. Bij de jongste onderhandelingen is het reeds ge lukt de rechtspositie van de metaalbe ambten aanmerkelijk te verbeteren, maar de situatie is nog verre van ideaal, zo meende de heer Peters, en daarom zal men onverminderd naar verbetering blijven streven. Ook wat betreft de beambten in de kleine metaalnijverheid zal de C.M8. niet rusten alvorens ook hun salarissen en andere arbeidsvoorwaarden behoor lijk zijn geregeld. Een krachtig beroep deed de heer Pe ters ten slotte op de algemene vergade ring, het ledental van de bond, dat thans 31.810 bedraagt, op te voeren tot 35.000 en wellicht tot 40.000. In 1956 konden enkele duizenden leden gewonnen worden, dank zij de vernieuw de c.a.o.'s. Dit moet nu weer kunnen, al- dus de voorzitter, want de resultaten van de nieuwe c.a.o.'s zullen er ook in 1959 aanleiding toe geven. DE E FIRMA H. G. TH. CRONE te Amsterdam heeft tezamen met de bestuursleden der „Cooperativa de Té de Monte Carlo" te Buenos Aires opgericht de Té Monte Carlo S.A. voor bouw en exploitatie van een theefabriek in de Argentijnse provincie Misiones met 5 miljoen gulden- De leden van de coöperatie zijn verplicht hun theeblad aan de fabriek te leveren. Tevens wordt een verwisselingsbod gedaan op de aandelen van zeven cul tuurmaatschappijen onder directie der firma Crone tegen aandelen der Cul tuurmij Transatlantica N.V. te Amster dam, waarvan de oprichting is geschied bij akte van 27 mei Als het aanbod volledig wordt gebruikt, zal deze nieuwe N.V. een geplaatst en volgestort kapitaal hebben van 21.528 aandelen elk f 100 op naam of aan toonder, deel van- f 2.25 miljoen maatschappelijk kapitaal, waar van bij oprichting reeds f 450.000 is ge plaatst en volgestort. Het bod luidt: per aandeel van f350 Batoe Djamoes f200 aandelen Transatlantica en 5 scrips, f 1000 Getas f 1000 en 4 scrips, f250 Hol- Schoonste i ii liI iiimimarV landSumatra Rubber f 200 en 5 scrips, f 200 Pangerango f 300 en 1 scrip, f 1000 Pnok f 200 en 1 scrip, f 500 Rongga f 200 en 5 scrips, per winstbewijs Rongga 2 scrips, f 500 Tjisaroeni f 100 en 6 scrips. Voor 8 scrips is een aandeel Transatlan tica te krijgen. Aanmelding uiterlijk 3 juli, uiterlijk 8 juli mededeling of aan voorwaarden is voldaan, 22 juli gelegen heid tot verwisseling. Beursnotering wordt gevraagd. De betrokken ondernemingen hebben in Nederland elk voor zich te weinig middelen om elders te beginnen, doch beschikken over vele deskundigen, zo dat zij tezamen in Transatlantica ver schillende plannen kunnen aanvatten. In Afrika vormen de rassentegenstel lingen een ernstig bezwaar en daarom zoekt men werkterrein in Zuid-Amerika, namelijk de bananen- en cacao-onder- neming San Antonio de el Delta in Ecuador, eigendom van Pate, welker aandelen in handen zijn van de Curagaose beleggingsmij Agricola en de Argentijnse N.V.. waarin Nederlandse belangheb benden de meerderheid bezitten. Andere aantrekkelijke mogelijkheden zijn met uitgesloten, doch voorwaarde is, dat de plannen snel inkomsten afwerpen. De zeven maatschappijen blijven bestaan met het oog op de aanspraken tegen Indonesië. Commissarissen bevelen het aanbod aan. AFSCHEID INSPECTEUR REDDINGMAATSCHAPPIJ De directeuren van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen hebben gisteren officieel afscheid genomen van de in specteur van deze maatschappij, de heer A. J. Drenth, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 mei jl. werd gepensioneerd. Bij dit afscheid werd de heer Drenth de gouden legmedaille toegekend voor zijn zeer grote verdiensten gedurende de 28 jaar die de heer Drenth aan deze redding maatschappij verbonden was Deze me daille wordt slechts in zeer bijzondere gevallen verleend. Als opvolger van de heer Drenth werd d« heer R. R. de Jong benoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5