Meuuie iTrihsrije (Courant Gesprek in Genève in een kritiek stadium Voor 17.000 metaalarbeiders geen 60 gulden per week MINISTERS KRUGEN KOUDE DOUCHE Beslissing kan binnen 48 uur vallen Sukarno hield zijn mond Bestedingsbeperking trof juist de minst draagkrachtigen Leven op Mars Prinses Paola naar Brussel Kunstmaan met vier muizen in baan om de aarde met TOESTAND IN NICARAGUA NA INVASIE GESPANNEN DONDERDAG 4 JUNI 1959 BUREAUS; Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnemente Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58930 Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantwosHcfj is gbebltwea tnyn bert ia tcgb^nspoct" Dr. E. DIEMER DRESIDENT EISENHOWER heeft de vier ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier een koude douche gegeven door te ver klaren, dat er in Genève geen vooruitgang is te bespeuren, die een top conferentie rechtvaardigt. De geheime besprekingen over de Berlijnse crisis waren namelijk juist in een kritiek stadium gekomen en de vier ministers werden op de hoogte gesteld van de uitlating van de Ameri kaanse president, toen zij goed gemutst de conferentie verlieten. Zij hadden in de villa van de Amerikaanse minister Herter twee en een half uur over een nieuw westelijk plan voor de oplossing van de Berlijnse crisis gesproken en tijdens dit gesprek was gebleken, dat een compromis niet geheel uitgesloten is. Binnen 48 uur zal beslist zijn of de vier ministers er inderdaad in zullen slagen een tijdelijke oplossing voor het Berlijnse I vraagstuk te vinden. I Opvallend was vooral, dat juist van Franse zijde mededelingen wer den gedaan over yorderingen in de richting van een oplossing. Ook de mededeling van de Franse waar- Mr. J. M. Kan thans in Raad van State Thans d6 het Kon. Besluit afgekomen waarbij mr. J M. Kan per 1 oktober wordt benoemd tot lid van de Raad State. Hem is eervol ontslag verleend als secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken. De heer Kan werd 12 januari 1905 ge boren. Zijn vader was mr. J. B. Kan, die minister van binnenlandse zaken eveneens Staatsraad is geweest. Zijn broer is de bekende artiest Wim Kan. Mr. Kan doorliep sinds 1938 op binnen landse zaken verschillende rangen en werd in 1954 secretaris-generaal. Hij is voorts secretaris geweest van de Raad voor de Luchtvaart. Nu hiermee de vacature-prof. Van Poelje in de Raad van State vervuld is. resten nog benoemingen in de plaatsen van dre. J. W. de Pou6 en wijlen mr. Van Angeren. Verdere staatsgreep niet verwacht Sukarno heeft heden te Los Angeles ge weigerd zich uit te laten over de politie ke gebeurtenissen in Indonesië en over het verbod van alle politieke werkzaam heden door de chef-staf van het leger, luitenant-generaal Nasution. Na zijn be zoek aan Tokio zal hij omstreeks 20 juni naar Vietmin reizen en vervolgens zijn buitenlandse reis voltooien, aldus een mededeling van de Indonesische consul- generaal te Hongkong J. de Frètes. De officiële woordvoerder van het In donesische leger te Djakarta, majoor Ga- nis Harsona, heeft in Nederland rond gaande geruchten ontkend, als zou Su karno telegrafisch Naslution hebben op gedragen zich te onthouden van geweld of krasse maatregelen. Hij noemde de: verzinsels zonder enige waarheid. Voorts zeide hij. dat de maatregelen zuiver pre ventief zijn en dat Sukarno en de minis ter van buitenlandse zaken Subandrio, van dag tot dag de gebeurtenissen vol gen. Hij ontkende, dat het leger naar macht streeft en zeide dat de maatregelen gehandhaafd zullen worden, tot dat mei een uitweg zal hebben gevonden uit d< moeilijkheden betreffende de terugkeer tot de revolutionaire grondwet van Premier Djuanda zei te Djakarta, dat de gebeurtenissen niest schrikwekkends hebben en dat de mogelijkheid van militaire staatsgreep in een ver verschiet ligt. Het leger blijft zich ook op de derde dag na afkondiging van Nasutins besii matigen. Volgens betrouwbare bronnen zou Nasution hebben verzekerd, dat het leger niet tot verdere stappen zal over gaan, maar dat hij de terugkomst var Sukama zal afwachten. De secretaris-generaal van buitenland se zaken. Suwito Kusumawidagdo. kwam heden te Hongkong aan, op weg naai kio, om Sukarno te ontmoeten. nemende minister van buitenlandse zaken, Pierre Guilamat, dat het ge sprek in Genève zich langzaam in de richting van een topconferentie beweegt, trok zeer de aandacht. Het nieuwe westelijke plan komt neer op een handhaving van de te genwoordige toestand in West-Ber- lijn. Gromyko had voorgesteld sym bolische troepenmachten in het stads deel te legeren. Het Westen heeft nu op zjjn beurt het idee aan de hand gedaan, de sterkte van de westelijke troepen in West-Berlijn op de huidige sterkte (ongeveer 10.000 man) te be vriezen. In geen geval wensen de westelijke landen, dat ook Russische troepen aan de bezetting van West-Berlijn zullen deelne men. Verder zouden de westelijke mini6- terj ingestemd hebben met een verbod van activiteiten van spionnen en sabo teurs in West- en Oost-Berlijn. Ook moet Westen geen bezwaar hebben tegen een commissie van de Grote Vier. die moet toezien op de functionering van de be staande regeling. Na het geheime gesprek van gisteren was het duidelijk, dat de beide partijen elkaar nog niet gevonden hebben. „Maar", zo zei een Engelse diplomaat, „voor het eerst schijnen de delegaties standpunten te hebben ingenomen, die een oplossing bieden". De westelijke ministers wachten thans in spanning op de nieuwe instructies, die Gromyko van het Kremlin zal krijgen. Vanmiddag zouden de ministers hun ge heime besprekingen voortzetten. Van avond dineren de vier ministers in het huis van de Franse minister Coirve de Murville. Balkanlandén Inmiddels heeft het Russische tijd schrift Nieuwe Tijden het bericht be vestigd, dat een topconferentie van Balkanlanden zal worden gehouden. Onderwerp van gesprek is, van de gehele Balkan een atoomvrjje zone te Chroesjtsjef, de Russische premier, heeft dit plan reeds uitvoerig in de Al banese hoofdstad besproken. Het zou zelfs zijn bedoeling zijn ook Griekenland en Italië in de zone op te nemen. In een rede in Tirana heeft Chroesjtsjef deze landen gewaarschyuwd tegen het aanleg gen van raketbases in hun gebied. Zouden deze landen toch raketbases aanleggen, had Chroesjtsjef gezegd, dan zou Rus land lanceerplaatsen in de Albaneese bergen bouwen en deze zouden geheel Griekenland en Italië bestrijken. Veertigste jaargang no. 11579 Tegenslagen teisteren EXPEDITIE Zie pagina 9 Mooie droge (Van c tal-economische redactie) |VTIET MINDER dan 17.000 werknemers ill de metaalindustrie, ouder dan 1 23 jaar, gingen in het eerste halfjaar van 1958 met minder dan zestig gulden netto-inkomen per week naar huis, exclusief de kinderbijslag. Dit opzienbarende cijfer maakte vanmorgen de heer H. Peters, voorzitter van de Christelijke Metaal Bedrijfsbond, op de tweedaagse algemene vergade ring van de bond te Arnhem bekend. Het bedrag van f 60 is niet veel hoger dan het totale bedrag, dat volgens de nonnen voor ondersteuning ingevolge de Armenwet in de gemeente Utrecht wordt uitge keerd aan een gezin bestaande uit man, vrouw en twee kinderen van omstreeks tien jaar. Nu er weer sprake is van een toe- gen zijn, waar de bestedingsbeperking het nemende welvaart, zuilen niet alleen de gevolgen van de bestedingsbeper king voor de werknemer ongedaan gemaakt moeten worden, maar zal men ook moeten profiteren van de gunstiger economisohe perspectieven. In de eerste plaats zullen dan de in komens van de 17.000 minimumlijders m de metaalindustrie broodnodig ver beterd moeten worden, aldus de heer Bij deze groep ven laagst betaalden heerst bitterheid en .teleurstellling. In deze tijd, waarvan vele sprekers en schrijvers ver melden, dat het Nederlandse volk meer welvaart kent dan ooit tevoren, is dit niet te tolereren, wanneer tevens goede winsten worden gemaakt, waarvan de kapitaalbezitters grote delen incasse ren. Dit is in strijd met de afspraak, die na de oorlog gemaakt is tussen werk gevers- en werknemersorganisaties, dat gestreefd zou worden naar een billijke verdeling van de welvaart. Het moet daarom voor de werkgevers in de me taalindustrie, zo meende de heer Peters, een erezaak zijn, in de huidige situatie grondige verbetering te brengen. De voorzitter somde vier redenen op, waarom het juist de minst draagkrachti- hardst is aangekomen. 1 De indexcijfers voor de kosten van levensonderhoud zijn opgelopen tot boven de grens van 114,5 punten per eind december 1957, een grens welke door de vakcentralen was gesteld. De kinderbijslag voor de laagst betaalden is toen weliswaar verhoogd, maar af doende kon in vele gevallen met ge holpen worden. O Duizenden werknemers in de metaal industrie werden getroffen door ont slag met de daarmee gepaard gaande inkomstenvermindering. O Duizenden werknemers zagen hun in komen dalen als gevolg van het feit, dat zij korter moesten gaan werken. A Onder invloed van de toenemende werkloosheid is in tal van bedrijven ook de uurverdiensrte teruggelopen. TIEN PROCENT Nader vernemen wij nog, dat het o derzoek naar het aantal laagst betaalden in de metaalindustrie is ingesteld door de loondeskundige mische bureau De schaapskudden op de Gin- kelse heide lopen vandaag in zomertooi, want gisteren was het schaapscheerdersfeest. Ge huld in een grote stofwolk trokken de dieren naar de schaapskooi, waar vlijtige han den hen ontdeden van het win terse wolletje. A. J. Bruggink. Bij de berekeningen is geen rekening gehouden met vakantietoe slag, winstdeling, gratificaties, overwerk- toeslag en ploegentoeslag, omdat deze in- kosrten niet bij de normale wekelijkse beloning thuis horen. Gebleken is, dat 10 pet. van het aantal volwassen werknemers in de metaal industrie elke week minder dan f 60 netto (f 71 bruto) mee naar huis brengt L Dit percentage komt ongeveer overeen met 17.000 personen. Het percentage werknemers in de me taalindustrie, dat zo laag betaald wordt, was in het eerste halfjaar van 1958 driemaal zo groot als in het twee de halfjaar van 1957. J Laagstbetaalden komen voor in alle vakgroepen en in alle gemeenteklassen. De percentages zijn ontleend aan ge gevens omtrent ondernemingen waar nog de vakgroepindeling wordt gehanteerd. Deze ondernemingen zijn nog veruit in de meerderheid. Voorts zijn alleen gegevens verwerkt van uurloners in de grote metaalindustrie en gaat het hier om landelijke gemiddel de cijfers. De werkelijkheid kan per on derneming dus afwijken. Op grond van deze betrouwbare gegevens is kort geleden door de C.M.B. het overleg met de zusteror ganisaties, de A.N.M.B. en de N.K. M.B., geopend om tot een gezamen lijk voorstel tot loonsverbetering te komen. Presidentsverkiezing niet in Berlijn De westelijke mogendheden hebben naar verluidt de Westduitse regering voorgesteld de verkiezing van een nieuwe president op 1 juli niet in West-Berlijn maar in Bonn te houden- Men is van mening dat dit zou kunnen bijdragen tot vermindering van de spanningen tussen Oost en West. die geconcentreerd zijn op Berlijn. Een beslissing over deze kwestie moet worden genomen door Eugen Ger- stenmaier, de voorzitter van de Bonds- Een Russische geleerde heeft vol gens radio-Moskou bewijzen gevon den dat op Mars veel hogere vormen van plantenleven voorkomen dan tot dusver is aangenomen. Hij is tot deze conclusie gekomen door vergelijking van het licht dat weerkaatst wordt door de begroeide delen van de rode planeet met het licht dat door ver schillende planten op aarde wordt weerspiegeld. Bij hot repareren van een bovengrond se elektrische leiding in de omgeving van Hantum (bij Dokkum) is gisteren de 32-jarige monteur Van der Laan door stroom getroffen en overleden. Hij laat een vrouw en een kind achter. De verloofde van Prins Albert, de Italiaanse prinses Paola, zal morgen ochtend voor een bezoek van ten minste een week in Brussel aanko- Zondag zal zij op het stadhuis te Brussel officieel aan het Belgische volk worden voorgesteld. Voor dins- staat een tuinfeest op het paleis te Laeken op het programma, dat te harer ere wordt gegeven door koning Boudewijn. Op donderdaa en zater dag volgt een bezoek aan Luik en Ostende. Van personen die in nauw contact aan met de Belgische regering wordt ernomen dat de Paus reeds het vorige weekeinde een afgezant naar Brussel heeft gezonden om de huwelijksplannen prins Albert te bespreken. De Paus hiertoe hebben besloten nadat hij geen antwoord had gekregen op een brief die hij 2 mei naar Brussel zond vaarin hij voorstelde de huwelijks plannen te wijzigen in verband met het Belgische verzet tegen de gang van Royaal succes voor Japanse liberalen De Liberaal-democraten zijn opnieuw verzekerd van de meerderheid in de Se naat van de Japanse Rijksdag. Van de 127 zetels die bij de verkiezingen van dinsdag op het spel stonden, hebben de Liberaal-democraten er 71 gewonnen, de Socialisten 38 en de kleinere hoofd zakelijk conservatieve groeperingen 17. (De bestemming van de laatste zetel is nog niet bekend). De socialistische leiders verhelen niet hun teleurstelling over de uitslagen, waar uit blijkt dat de Japanse kiezers nie gediend zijn van hun neutiralastisohe poli- U'EN AMERIKAANSE kunstmaan, J-4 die gisteravond met vier zwar te muizen aan boord werd gelan ceerd op de basis Vandenberg, is volkomen spoorloos. De Amerikaan se luchtmacht, die de satelliet met haar ruimtereizigers in een baan over de beide polen zou brengen, maakte vanmorfen bekend, te gelo ven dat de kunstmaand niet in een baan om de aarde is gekomen. In dat geval zijn de passagiers om het leven gekomen. Gisteravond werd de 23,5 meter lange raket een combinatie van de Thor en de Beil-Hustler, gelanceerd. De eerste trap werkte geheel volgens plan. De radiozender aan boord van de satelliet die men Ontdekker-III heeft ge noemd trad echter niet In werking. Reizigers: sterk, evenwichtig en intelligent De vier muizen zaten In een capsule en 26 uur na de lancering, wanneer de satelliet voor de zeventiende keer een bepaald gebied ten noorden van Hawaii zou zijn gepasseerd, zou deze capsule worden uitgeworpen. Acht vliegende verhuiswagens hielden zich gereed om te trachten het apparaat in grote netten op te vangen. Mochten zij missen, dan zouden torpedojagers de capsule uit zee trachten op te vissen. De vier muisjes in hun kleine plastic woning zijn de beste wan een speciaal ras, dat zeer goed bestand wordt geacht tegen de eisen van de ruimtevaart. Zij hebben een gedocumenteerde geschie denis, waaruit blijkt dat zij buitenge woon sterk en intelligent zijn. De dier tjes z\jn zo sterk dat hun spierbundels hen dikker maken dan normaal, zo evenwichtig dat zij niet zullen bijten al worden zij nog zo getergd en zij hebben zulk een aanpassingsvermogen dat zij in een enge ruimte niet zenuwachtio worden. Deze „pioniers" zijn alle mannetjes van negen tot tien weken oud, hetgeen ver gelijkbaar is met de menselijke leeftijd van Iets meer dan twintig jaar. Zij zijn niet op grond van hun geslacht gekozen. Op de rug van elk muisjes is als een zadel een radiootje bevestigd, dat werkt op een batterij ter grootte van een erwt en een levensduur heeft van 55 uur. In verband met de straling zijn zwarte muizen gekozen Straling kan hun be haring grijs maken. Men heeft hen niet in hun kooitjes vastgebonden (zij heb ben elk een afzonderlijke verblijfplaats). Het is al vele jaren geleden dat men al in het begin van juni aan de kersenpluk kon beginnen dit jaar is dit het geval, dank zij de gulle zon in dit mooie voorjaar: En ze sma ken uitstekend, al schijnen ze dit jaar klein van stuk en vrij schaars te blijven. (Advertentie) KOOP NU EEN KOELKAST Bij oL YU* NOORDEINDE 54, hoek K. Rapenb. meimaand e weerkundige medewerker) /N VELE OPZICHTEN hopen wij dat juni de achter ons liggende meimaand als voorbeeld voor ogen zal houden, al dient er wel iets meer regen te vallen wil de doogte niet catastrofaal worden. Mei werd in De Bilt, berekend uit uur- lijkse waarnemingen, een graad warmer dan normaal. Vooral de eerste helft van de maand was. na een koude start, met IJsheiligen, zeer warm. In die eerste helft werd ook drie zo merse dagen waargenomen hetgeen maar zelden voorkomt. Opmerkelijk is ook het bijzonder zonnig karakter van mei. Na 1922 was in De Bilt het aantal uren zon dat aldaar werd geregistreerd en 283 uren bedroeg, tegen normaal 211 uren, niet meer zo groot geweest. Ook was het in De Bilt met totaal 16 mm regen na 1922 niet meer zo droog geweest in mei. In het westen viel over hét algemeen nog de meeste neerslag, plaatselijk meer dan 20 mm o-a. in Den Haag. Record droog werd het plaatselijk in Brabant en Twenthe. In Eindhoven viel 2 mm, in Almelo 3 mm regen. Als gevolg van de zware bui op zondag avond 9 mei met 40 mm werd Oud Beijer- land met 52 mm een der natste plaatsen van ons land. In Hazerswoude viel 30 mm, Boskoop 24, Den Haag 22, Heiningen 21, Rotterdam 16, Dirksland 14, Katwijk 17, Dordrecht en Sliedrecht 4 mm. Warm ■FM De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog, warm en tamelijk zonnig weer, behoudens een kans op een lokale onweers ik' 1 /JJ" bui. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Vrijdag 5 juni: zon op 4,24, onder 20.53; naan op 4.12, onder 19.42. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfort Mtlnchen Zürich h bew orcbew bew. windstil ii I Costa Rica steunt opstandelingen TTOEWEL de opstandelingen in -IJ- Nicaragua aanvankelijk een treffen met de regeringsstrijdkrach ten hebben vermeden, werden er gisteren op vier plaatsen gevechten geleverd. In Managua, de hoofdstad van Nicaragua, werd bekend ge maakt, dat acht opstandelingen wer den gedood. Er zouden er reeds 23 gevangen genomen zijn. Ook werd bericht dat twee vliegtuigen van de „invasie-troepen" zijn neergescho ten. Zoals bekend heeft Nicaragua de „inval" voorgelegd aan de Raad van de Organisatie van Amerikaanse staten. De raad heeft besloten eventuele inmenging ar uit te Stellen. Vlbricht als atleet Een goed communistisch leider is op alle markten thuis en zo kon het dus gebeuren dat kameraad Walter Ulbricht, de bebaarde sta linist die aan het hoofd staat van de Oostduitse communistische par tij. gisteren in een gymnastiekpak- je een Oostberlijns stadion binnen- draafde voor een spelletje volley bal. Toch zijn dergelijke „goede ge bruiken" in de communistische wereld blijkbaar nog niet echt de gewoonste zaak van de wereld ge worden. want er werd niet geap plaudisseerd en eerlijk gezegd ke ken de jongens en meisjes van de communistische jeugdorganisatie hoogst verbaasd toen zij hun par tijbaas en enkele van zijn belang rijkste kornuiten daar als atleten zagen rondlopen. De hoge partijmensen sloten zich aan bij een groepje volleyballers, dat dan ook prompt verloor. Dat laatste werd niet gemeld ln het officiële bericht uit Oost-Duitsland, maar het is wel duidelijk, aange zien in dat bericht de uitslag van de wedstrijd werd verzwegen In de hoofdstad Managua schijnt de toe stand gespannen te zijn. Winkeliers, aan gesloten bij de oppositiepartij, houden hun bedrijven gesloten. De bevolking ontvangt levensmiddelen uit de nationale opslag plaatsen. Het ministerie van buitenlandse zaken maakte gasteren bekend dat drie schepen met opstandelingen Nicaragua naderden. Voorts zouden er volgens de regering Somoza drie vliegtuigen met rebellen zijn geland. Twee toestellen zouden van de Costa Ricaanse luchtvaartmaatschappij zijn, het derde draagt de Braziliaanse kentekenen. De nationale vergadering van Costa Rica beeflt dinsdagavond met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin sym pathie wordt betuigd met de revolutionaire beweging in Nicaragua. Honduras zou in- raiddels de grens met Nicaragua gesloten Volgens te San Salvador ontvangen be richten heeft de voornaamste leider van de opstand, dr. Lacayo Farfan, zijn toe vlucht gezochit op de Venezolaanse am bassade in Costa Rica. De opstand zou nu worden geleid door Pedro Joaquin Cha- norro, eigenaar van het te Managua ver schijnende blad La Prensa. Overwinning voor Frans kabinet Premier Debré's kabinet heeft gister avond een overwinning geboekt in zijn eerste krachtmeting met de nieuwe Fran se Nationale Vergadering. Met 442 tegen negentig stemmen aanvaardde de Natio nale Vergadering haar huishoudelijk re glement in overeenstemming met de aan beveling van de regering. Een aantal vooraanstaande politici uit de Vierde Republiek, als oud-premier Pléven, poogde vergeefs de assemblee enkele van zijn oude bevoegdheden, die bij de nieuwe grondwet zijn afgeschaft, terug te geven. Met de verwerping van het voorstel der tegentoanters om de assemblee het recht te hergeven elke vrijdag een motie voor of tegen de rege ring uit te brengen, is voorkomen dat de regering voortdurend door negatieve moties kan worden gewond. Deze tak- tiek bovenal was verantwoordelijk voor de ondergang van de Vierde Republiek en De Gaulle was er een fel tegenstan der van.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1