Kritiek op toewijzing woningbou wcontigent I wim pijpeps Belasting ver onder raming Tewaterlating op het droge Waarom 's morgens vers brood aan huis? Mei was een goede beursmaand tapt zijn huizen uit vaatjes ALGEMENE VERGADERING VAN DE G.H.U. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 4 JUNI 1959 Zudhollandse gemeenten bijeen Op de jaarlijkse algemene vergadering van de Vereniging van Zuid» hollandse gemeenten, gisteren in de schouwburg te Gouda gehouden, heeft de waarnemend-voorzitter van de vereniging, mr. J. Ilcusdens uit Vlaardingen, felle kritiek doen horen aan het adres van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, naar aanleiding van de wijze waarop dit jaar de woningbouwcontingenten aan de gemeenten zijn toegewezen. Hij was van mening, dat het aantal toegezegde woingen voor dit jaar niet toe reikend is om aan de meest dringende behoefte te voldoen. De toewijzing, die is gebaseerd op een wijze van verdelen Jie is afgeleid van het statis tisch woningtekort, houdt geen rekening met het bestaande tekort, met natuurlijke uitbreiding, zoals door huwelijken en met de krotopruiming. zijn referaat brachten wij gisteren uitvoerig verslag uit voerde als derde inleider de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, het woord. Rotterdam bestudeert thans een plan, dat door de hoogle raren Prins en Simons is ontworpen. Onder meer staat in dit plan, dat de leden van het bovengemeentelijk or gaan rechtstreeks door de inwoners van alle gemeenten, die bij dit or gaan belang hebben, zullen worden gekozen. Omdat de gemeente Rotter- Terwijl bijna alle goederen direct na de oorlog vrij werden verkocht is een woning nog steeds ,,op de bon", zo zei de waarnemend-voorzitter. Hierdoor wordt de vestiging van industrieën in vele ge vallen ernstig belemmerd, hetgeen van nadelige invloed kan zijn voor de ge meente. Ook met de verdeling van wo ningwetwoningen en particuliere wonin gen was mr. Heusdens het niet eens Want de particuliere woning is niet be- rwijl de mid- woningen te reikbaar voor de mass denstanders vaak niet kloof die bestaat tus» woningen en partjoul overbruggen. Bestuursverkiezing: Bij de daaropvolgende bestuursverkie zing werden mr. L R J. ridder van Rappard en de heer B. Ike, die aftredend waren, bij acclamatie herkozen. Ter voor ziening in de vacature van mr. J. van Aartsen. oud-wethouder van Den Haag, werd mr. R. M. van Reenen, wethouder te "s-Gravenhage, gekozen. In de vaca ture van drs. A. T. Boogaardt, burge meester van Rijswijk, werd gekozen mr. L. C. A. Lepelaars, burgemeester van Haastrecht. Na het algemene gedeelte van de ver gadering werden drie inleidingen gehou den. Eerst sprak mr. dr. K. F. O. James, burgemeester van Gouda, over de ruim telijke moeilijkheden van Gouda. De Goudse toekomstplannen zijn gebaseerd op een groei tot 100.000 inwoners. Nadat wethouder A. J. Jongeleen uit Leiden had gesproken van Little Rock Little Rock is een van die Amerikaanse stadjedie zich ook internationaal een treurige faam hebben verworven als strijdtoneel van de schoolkwestie Toch kan ook Faubus de ontwikkeling niet tegenhouden Een nieuwe brutale stap van de kampioenen der rassenschei ding ioas deze week een ongezochte aan leiding om de sfeerverandering te de monstreren. De schoolraad van Little Rock had met instemming van Faubus 44 onderwijzers ontslagen, omdat zij geen voorstanders van de rassenscheiding wa ren. Daarop eisten de ouders van Little Rock tussentijdse verkiezingen voor de schoolraad om na te gaan of de zes leden het vertrouwen van de bevolking nog hadden. Wat bleek? Dat van de zes leden alleen de drie gematigden (tegenstanders van het massaontslag der onderwijzers) hun zetel behielden. De drie felle voor standers der rassenscheiding, die het ont slag hadden doorgedreven, verloren hun functie met grote meerderheid van stem men. Drie nieuwe leden moeten nu door de districtsschoolraad worden benoemd. Algemeen wordt deze uitslag als een grote nederlaag voor Faubus beschouwd. Er heerst spanning over de vraag wat hij zal doen als in de komende herfst het nieuwe schooljaar moet beginnen. (Het V r i? e Volk). Selwyn Lloyd Selwyn Lloyd is in Genève de meest ervaren diplomaat. Hij was altijd de man. die de draad weer opnam en die tussen de wirwar van schijnbaar hopeloze te genstellingen naar aanknopingspunten bleef zoeken. De Britse minister uiist met tact, souplesse en geduld de conferentie tot dusver voor een volledige mislukking te behoeden. Kan Selwyn Lloyd na het artikel in de Times, waarin hij wordt afgeschilderd als een man die niet langer voor zijn taak berekend is. deze rol met even grote autorite it blijven vervullen De vrees bestaat dat de bondgenoten, ondanks alle handdrukken en verzeke ringen dat aan praatjes geen geloof wordt gehecht, zich toch niet helemaal zeker voelen van Engeland. En dat de Sowjet- unie na het vreemde verschijnsel van een minister die tijdens een moeizame wor steling door zijn eigen vrienden in de rug wordt aangevallen, nog minder toeganke lijk zal worden. Van geruchten blijft al tijd iets hangen. Zeker als zij komen uit de koker van zulk een eerbiedwaardig dagbladinstituut. De grootste grief is, dat de Times gemeend heeft, wereldpolitiek te kunnen bedrijven ten koste van het Westen. Wat het blad gedaan heeft. Is slechts te vergelijken met de man achter de schermen die tijdens belangrijke on derhandelingen luidkeels verkondigt, dal zijn zaakwaarnemer een prul is. Het is ontactisch, dom en bijzonder onhoffelijk. (De Volkskrant). De rijksmiddelen hebben over de eerste vier maanden van 1959 ƒ2281 miljoen opgebracht en zij overtroffen dus de ƒ2221 min. van een jaar te voren. doch bleven 376,9 min. onder de raming. In april was de opbrengst 582 min. tegen ƒ518.7 min. een jaar tevoren. Aan kohierbelastingen werd in april 542.1 min. Opgelegd tegen 142,4 min. in maart. Bij de inkomstenbelasting kreeg het kohierbedxag boekingstijdvak 1958/59 met 56,3 hoofdzakelijk definitieve aan- slagen-1957. boekingstijdvak 1959/60 met 400 min tot 430,7 min. voorlopige aanslagen-1959. Bij vermogensbelasting stegen definitieve aanslagen-1958 met 7,5 mln„ voorlopige aanslagen-J959 0,7 min. Bij vennootschapsbelasting daalde boekingstijdvak 1958/59 met 10,8 min. tegen kohieren tot ƒ975,1 min., terwijl 1959/60 met ƒ78,6 min. tot ƒ199.1 min. voornamelijk voorlopige aanslagen-1958 en oudere definitieve aanslagen steeg Aan grondbelasting werd 9.4 min. op gelegd, aan personele belasting ƒ0,4 min. De ontvangsten uit kohierbelastingen over april bedroegen 136.4 min., het in te vorderen bedrag steeg tot 1051 imljoen. De opbrengst der afzonderlijke midde- dam 75 procent van de bevolking van dit gebied herbergt, zijn de bui tengemeenten ed wel wat huiverig voor dat Rotterdam te veel invloed zal krijgen. Na de drie lezingen was er een korte gedachtenwisseling over hetgeen naar voren was gebracht. Daarna begaf het gezelschap zich naar zaal Kunstmin, waar een lunch werd gebruikt. Ook wer den daar enige kleurenfilms over Gouda en de kaasproduktie vertoond. Vervol gens bracht men een bezoek aan de modernste en grootste kaasfabriek van West-Europa. Om vijf „Rijnhotel, ik wens u een behouden vaart" (Van een onzer verslaggevers) „Rijnhotel, ik wens u een behouden vaart", zei de Rotterdamse burgemeester, mr. G. E. van Walsum, en hij drukte op een knop waardoor een geluidsbandje in werking kwam, dat het breken van een fles champagne en gejuich liet horen. Op deze wijze werd he<t zojuist gereed gekomen Rijnhotel officieel geopend. Het verheugde mr. Van Walsum, dat het ho tel staat onder de rode driehoek van de AMJV. Nog origineler werd geopend het Fal- staff-restaurant, dat tot hetzelfde com plex behoort Mevrouw Margo Flipse knipte een lint door om een mand, waar uit de corpulente gastronoom Sir John Falstaff (Pim Dikkers) stapte. Bij de opening waren aanwezig de heer en me vrouw Chase uit Canterbury, die het guldens: Inkomsten 452.6 (v.j 462,5), ver mogen 32 (29,4), vennootsch. 97.2 (142,2), grond 11,2 (7,9), personeel 29,9 (26,1), loon 440.4 (411), dividend 53,6 (47,7), commia- sarissen 5,1 (5.2), motorrijtuigen 48.4 (42,5). invoer 272,9 (250.7). gedistilleerd 46.6 (44.9). bier 11,3 (9), suiker 30,6 (26.9), tabak 154,6 (146.3), omzet 485,1 (463.6). zegel 22,6 (19,2). registratie 41,5 (47,2), successie 44.9 (36,1), vermogensaanwas (1), vermogenshef- fmg (0.7). (Van onze sociaal-economische redactie) 'T'OWEL de christelijke patroonsbond als de organisatie van werkne mers in het bakkerijbedrijf gelooft, dat geleidelijke invoering van volle dige dagarbeid de enige en juiste op lossing is voor het vraagstuk van tie arbeidstijd, dat sinds jaar en dag de Nederlandse bakkerswereld bezig De beide organisaties zijn er zich- van bewust dat dit niet op slag en stoot kan gebeuren, maar menen toch dat in het belang van het sociale wel zijn van patroons en personeel, een geleidelijke groei naar dagarbeid moet plaats vinden, gebruikmakend van de technische ontwikkeling. Ook economisch biedt dagarbeid voor delen. terwijl de consument er wel Dit streven naar dagarbeid is tot uiting Bakkers streven naar volledige dagarbeid gekomen op het congres, dat de bond van christelijke bakkerspatroon6 gisteren In Scheveningen heeft belegd. Men be raadde zch op de broodbakkerijparagraaf in de arbeidswet, die de werktijd voor de bakkerij regelt en het aanvangsuur van het werk op 5 uur in de morgen stelt. Zo als bekend is een S.E R.-commissie doen de een rapport op te maken, om de raad te informeren, alvorens die desgevraagd de regering van advies zal dienen over een eventuele wijziging .van de bakkerij paragraaf. Het rapport van de commis sie zal nog deee maand gereed komen, maar zal niet eenstemmig ln conclusie Ter vergadering in Scheveningen spra ken de heren P. Koning uit Amersfoort, bondsvoorzitter; T. Elsinga. voorzitter van de christelijke werknemersbond en mr. P. J. Wintels uit Den Haag. directeur voor moderne, chique dames- en herenhorloges in talrijke i asymmetrische modellen Op de Amsterdamse effectenbeurs is het in mei weer levendig toegegaan vol gens de cijfers der Vereeniglng voor den Effectenhandel. De aandelenomzet was 74.3 (vorige maand 85.6, vorig jaar 29,7) miljoen cn in de eerste 5 maanden ƒ397,2 (v.j. 154.9) min. De obligatie-omzet was in mei ƒ91.7 (v.j. 47,2) min en nog iets hoger dan in april, in de eerste 5 maan den 437,7 (v.j. 266,5) min. Tot de beurshandel werden in mei toe gelaten 55,4 min aandelen en 1248,9 min obligaties. De A N P.C B S beurs- indexcijfere stegen ook. de index voor industrie van 203 tot 210 (1953—100). voor algemeen van 277 tot 299 en op de eerste beursdag van juni kwam het over de 300 De 20 fondsen met de grootste nominale omzetten waren achtereenvolgens: Philips, Unilever. .AKU, Robeco, Philips pref., Ko ninklijke, Deli, Slavenburg, Van Gelder, K.N S.M., V M.F., Walvisvaart, Hoog ovens, H.V.A., Internatio, Scheepvaart Unie. Van Ommeren, Interume. N.H M en Nationale Handelsbank met tezamen 45,3 pet van" de omzet. In effectieve be dragen waé de volgorde: Philips. Uni lever. Koninklijke. AKU, Robeco. Hoog ovens. Philips pref Van Gelder. Inter- unie, Calvé. Deli. Ned. Kabel. Slaven burg, Van Ommeren. Dordtsche. Unitas. Ketjen, Zoutindustrie, Bührmann en K.N.S.M De koerswaarde der aandelen steeg volgèns het Centraal Bureau voor de Statistiek in mei van 22.284 min tot 23.530 (v.j. 17 732) min, de nominale waarde van 5277 min tot 5321 min. banken daalden van 920 min tot 917 min, doch internationale concerns 6tegen van ƒ16.137 min tot 17.028 min handel en industrie van 3556 min tot f 3855 min. 6cheep- en luchtvaart van 843 min tot 860 min. cultures van 26-' min tot 283 min. De totale gemiddelde koers van officieel genoteerde gewone aandelen van Nederlandse ondernemingen nam toe van 422 tot 442 (v.j. 346). De beurswaarde- index (basis 1953100) steeg van 286.1 tot 302,1 (v.j. 233). Rijk ontving veel gewetensgeld In de Staatscourant van gisteren is een overzicht opgenomen van het gewetens- geld. dat de laatste tijd in de schatkist is gestort wegens te weinig betaalde belasting. Het geringste bedrag kwam binnen bij de ontvanger der directe belastingen in Amsterdam, die wegens te weinig be taalde dividendbelasting 3 ontving. In Beverwijk sloeg de ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen een record. Bij hem werd wegens te weinig betaalde heffingen ineens, in komstenbelasting en vermogensbelasting ƒ250.000 afgedragen. Zeven Provinciën hoger dividend Commissarissen der N.V Assurantie Maatschappij De Zeven Provinciën heb ben besloten 9 (v.j. 8) procent dividend voor te stellen. Braai Amsterdam geen dividend Aan de vergadering van aandeelhouders A van de Machinefabriek Braat N.V. te Amsterdam zal worden voorgesteld over 1958 weder geen dividend uit te keren De heer Elsinga zag op dit moment twee obstakels die de invoering van dag arbeid verhinderen, maar die zijns in ziens we; uit de weg te ruimen zouden zijn de concurrentie tussen de bakkers onderling en de gewoonte van de huis vrouw om voor het middaguur brood aan huis bezorgd te krijgen. Het concurrentiebezwaar zou t« onder vangen zijn als het overleg tussen de bakkers onderling en in plaatselijk ver band, eens wat beter zou worden, aldus de heer Elsinga. Een gevolg van dat ge ringe overleg is namelijk ook, dat de be zorging op de meeste plaatsen bepaald niet efficient is geregeld en dat de voor. lichting van de consument achterwege blijft. Er kunnen veel meer goede af spraken worden gemaakt meende hij. waarmede ook de consument gediend kan »ön. De gewoonte van de huisvrouw, om voor de lunch vers brood aan huis be zorgd te willen hebben, achtte de heer Elsinga te zijn in de hand gewerkt door de bakker zelf In de Draktijk is die ge woonte best te veranderen, meende hij, bijvoorbeeld door een goede voorlichting. In feite is de consument namelijk veel meer gediend met 's middags vers brood aan huis. dan morgens. Want kan men tegenwoordig vers brood voor het ont bijt wel uitschakelen (niemand ontbijt meer uitgebreid), ook voor de lunch be staat in het algemeen maar weinig be hoefte meer aan vers brood. De gewoon te om brood mee te nemen naar school, kantoor en fabriek, wordt steeds norma ler en wie thuis luncht, eet warm. Krijgt men dus 's middags de bakker aan huis, dan is de broodmaaltijd des avonds smakelijker en het lunchpakket de volgende dag verser. Wordt de huis vrouw hierop gewézen, dan zal zij zeker bereid ziin haar .aanvankelijke verlan gens te laten varen, aldus de heer Elsin ga Hij zag in de dsgproduktic ook eco nomisch en technisch meer voordelen omdat de bakker dan niet langer tussen 5 en 9 uur 's morgens allee behoeft te doen. Het verkoopverbod van vers brood vóór 10 uur 's morgens wilde hij hand haven. omdat anders een klantenjacht zou ontstaan en er in feite niets gewon- Klok terugdraaien Mr. Wintels vond dat het nu zaak is zich in beginsel uit spreken voor dag arbeid. maar dat de bakkerij zelf moe' gaan uitmaken, hoe zij daarheeen zal groeien. Het leek hem een proces van jaren, waarin de technische en economi sche ontwikkeling een belangrijke rol «peelt. Hij wilde in de eerste instantie de kïok terugdraaien tct 1920. toen de bak kerijparagraaf werd ingevoerd en de aanvangstijd van het werk od 6 uur werd gesteld, met een 45-urige werk week. Mr Wintels betreurde het. dat en kele jaren daarna de paragraaf alweer gewijzigd werd. waardoor er weer vroe ger begonnen en langer gewerkt werd Met dié wijziging zijn de moeilijkheden blijven bestaan tot op de huidige dag. nu de paragraaf van 1920 een enorme verbe tering zou bliiken te zijn. Ploegenstelsel Wintels ;ens zoals het grootbedrijf dat wil. funest voor het voortbestaan van de ambachtelijke bedrijven. In deze kwestie behoort het midden- en kleinbedrijf, met 80 procent van de totale omzet, toch wal terdege zeggenschap te hebben, meende mr. Win tels. En bondsvoorzitter Koning kon het niet anders zien. dat ploegenstelsel het einde van het middenstandsbedrijf bete kent en dat het ten koste zal gaan van duizenden ondernemers en hun perso neel. Ook de heer H. de Mooy. voorzitter van de Chr. Middenstandsbond, wekte in een toespraak de congresgangers te doen wat mogelijk j te be' i het ambacht Erediploma De heer De Mooy reikte een tiental diploma's uit aan voortrekkers var bond. toegekend wegens de vele diensten die dezen hebben gehad voor ae bond. Mejuffrouw Chr. S Cosijnze uit Bilthoven droeg namens een damescomité een flink geldsbedrag over voor het in terieur van hei bondshuis. De congresgangers waren verwelkomd door de voorzitter van de Haagse afde ling, de heer J Kraeima en werden tot slot toegesproken door ds C. H Appelo. Gereformeerd predikant te Den Haag. (Van onze speqiale verslaggever) Het is een wereldprimeui die eerste plastic woning van Wim Pijpers En of men haar nu als een bungalow, een zomerhuis een dépendance of een „tweede ver blijf voor rijkaards" betitelt, zij is er en zij bergt alle mogelijkheden in zich om het wonen in de toekomst comfortabel, goedkoop en gezellig te maken Wil men verhuizen geen bezwaar! Breek de woning maar af binnen een dag! en zet haar opnieuw binnen een dag! op het gewenste stukje grond neer. Gaaf men emigreren wederom geen vuiltje aan de lucht! Op 't ogenblik weegt een plastic drie-kamer-woning van Wim Pijpers achttienhonderd kilo en als hij er W7/M PIJPERS gelooft in zichzelf en in zijn plastic huizen. Als hij dit trouwens niet deed of niet gedaan zou hebben, zou hij hooit zo ver gekomen zijn. want vier jaar geleden gooide hij zijn functie van directeur van een steenfabriek aan de kant om zich geheel aan plastics te kunnen wijden. Binnen drie weken was ik er af," zegt hij zelf, ,,en ik heb er ondanks de moeilijke jaren, welke achter me liggen, nooit spijt van ge had Twee gebeurtenissen, twee toevalligheden eigenlijk, zijn be palend voor deze kleine revolutie geweestln Hamburg zag ik de verscheping van een compleet stenen huis naar Australië en in m'n hart groeide hei verzet, omdat dit in feite de reinste waanzin was... Een paar dagen later, na in een trein een foldertje over plastics te hebben gevonden, bizocht ik de kunststoffenbeurs te Hannover en de wondere wereld, die zich daar openbaarde, sneed voorgoed mijn liefde voor stenen af in slaagt een frame van kunsthars in plaats van staal te maken, wordt het geheel nog aanzienlijk lichter. We zaten tegenover de uitvinder, ontwerper en bou wer van de eerste plastic woning in zijn pas geopende bedrijf te Vlissingen Eenenvijftig jaar is hij, maar nog 'jo beweeglijk als een jongeman, die aan het begin van zijn leven staat en vol ambitie bezig is carrière te maken. Deze Rotterdamse architect, die iets van de dynamiek van zijn geboortestad lijkt af te stralen, is gewoon bezeten van alles wat met kunststoffen en kunstvezels te maken heeft Hij ziet er ontelbare moge lijkheden in en zou beslist nog drie mensenlevens nodig nebben om ze allemaal op de wijze, zoals hij dat wenst, uit te voeren. Het standaardtype plastic woning, dat Wim Pijpere in produktie gaat brengen, heeft een grondoppervlak van vijfenveer tig vierkante meter. Het bestaat uit een huiskamer (zeventien vierkante meter) twee slaapkamere. een keuken, een dou che-cel, een toilet en een terras met een pergola. De prijs bedraagt achtduizend gulden voor ..Doe het Zelf-ers" en nog geen tienduizend gulden voor mensen, die geen behoefte hebben een hamer of een schroevendraaier te hanteren AJles is hierbij inbegrepen, ook de waterleiding buizen, de keukenuitrusting, de vloerbe dekking en de douche, zomede de verwar ming met een decoratief verborgen olie tank, welke een inhoud van tweehonderd twintig liter heeft. Behalve het «talen frame, het 6talen vlechtwerk in de wanden en het gla6 van de ruiten, is al het gebruikte constructie- materiaal van kunststoffen vervaardigd Ala voornaamste grondstoffen worden po- lytyreen en polyester gebruikt, reep. voor de dikke, geluiddempende onderlaag van schuimplastic i de dunne bovenlaag van kunsthars, die afwasbaar en door en door gekle -d is. OLIEDRUMS „Ik tap - mijn huren eigenlijk uit vaatjes", vertelt de Rotterdammer, die ook de hypermoderne vormgeving en de kleurenschema's heeft verzorgd ,.Uit de oliedrum. die daar staat hij i6 met iveehonderdtwinïig liter vloe'bare hare gevuld haal ik twee woningenDe matrijzen voor de wand-, de vloer- en de plafondstukken laat ik nog maken, maar het persen doe ik zelf. terwijl ik de ma chines er voor zelf-ontworpea heb... Men kan niet zeggen dat de bouwstijl n La Corbusier Wim Pijpers beïnvloed*, heeft, maar zijn bouwwijze, in 't bijzon der die, welke hem voor de toekomst in het hoofd zit, heeft er in ieder geval wel iets mee te maken. Ondanks de grote af keer, die de Nederlander voor beton als constructiemateriaal koestert ..de var kens gaan er nog kapot in", zegt hij is hij toch van plan .lartjes" te gaan maken om deze op dezelfde manier als Frank- rijks moderne bouwmeester doet, bij hoogbouw toe te passen. Complete wo ningen wil hij in de skelat' i van toren hoge flatgebouwen schuiven. Hij heeft naar eigen bewering, het voordeel aan z'n kant. omdat hij met het lichtst denkbare bouwmateriaal werkt, waardoor een vol waardig plastic huis-zeven keer zo klein in gewicht wordt als een gelijkwaardig betonnen huis, om nog maar niet van het veel lagere kostenpeil te spreken, Sinds Pasen Is de huizenconstructeur nu aan de gang, maar met de tien mensen, die thans voor hem werken, i» hjj er tang niet. Als eerste doel stelt hjj zicb de produktie van twee woningen per week. Als alles eenmaal loopt, wil hjj dit aantal drastisch opvoeren en binnen een jaar hoopt hjj zo'n ouderd arbeiders op de loonlijst te hrbben. Op 't ogenblik Is hij met de bouw van drie huizen bezig. Een vierde eigenlijk z'n eerste staat als blikvanger in een der fabriekshallen en geldt als prototype voor het standaard model. De belangstelling voor Wim Pijpers nieuwe project is enorm, zowel in 't bin nen- als in het buitei.land. Uit Frankrijk Belgic en vrijwel alle delen van Neder land zijn de mensen naar zijn bedrijf in Vlissingen gekomen en dagelijks komen jtapels brieven en tientalle- telefiont; binnen Een grote firma bood reeds haar bemiddeling aan om de plastic woningen in de Verenigde Staten aan de man te brengen Een eigen organisatie is in België aan het werk en de verkoop in Duitsland wordt binnenkort ter hand genomen In de paar weken die de fabriek thans open 16, zijn er al drieëntwintig bestellin gen geplaatst. Slechts enkele hiervan t >- treffen het oorspronkelijke model, want de ene wil er een derde slaapkamer bij nebben, de andere een garage en een der de wenst weer de eigenlijke woonruimte te vergroten. Wim Pijpers werkt deze ver anderingen allemaal zelf op het teken bord uit, dat hij overigens ook voor bij zondere opdrachten gebruikt. Zo is hij o.m. met een ontwerp bezig voor een plastic hal, die tachtig meter lang. dertig meter breed en acht meter hoog moet worden en die door een Belgische vlees- .•onservenfabriek is besteld. Caravans maakt hij ook, evenals losse, van kunst hars vervaardigde deuren. Bij al deze verwarmende en misschien wel verheugende feiten is er slechts één bouwnormen. die 't Hem hier doen.... In de e> - plaats moet zus en in de andere plaats mag zo gebouwd worden en nie mand weet uit het blote hoofd waar hij precies aan toe isIk ben er echter van overtuigd dal als mijn huizen eenmaal ingeburgerd zjjn. Ik afzM genoeg zal krij gen... In de moderne esthetica van stad en platteland spelen kleur cn vorm een voorname rol en eide elementen zjjn in het standaardmodel zwaar geaccentu eerd INBREKERS 'Vaar men bij de bsuw van een plastic woning al niet aan denken moet! Neem bijvoorbeeld het gevaar van insluiping, dat geweerd moet worden. Om door een wand van kunsthars heen te komen, zou voor een inbreker een peuleschilletje zijn, PLASTIC WONINGEN EN NIET DUUR Met een scherp mes zou hij bij wijze van zeggen al een paneeltje kunnen lichten, groot genoeg om zelf door het ontstane gat naar binnen te kruipen. Tegen de uit voering van snode plannen als deze heeft de Rotterdammer echter tijdig maatrege len genomen. Alle buitenwanden zijn doorschoten met een stalen bematting, die bovendien nog voor een onbuigbare stevigheid zorgt. Het vensterglas ten slotte is niet van unsthare gemaakt. Plastic ruiten zijn ze ker mogelijk, doch de kosten van aanmaak zijn nog buitengewoon hoog, >- .at het glas een speciale behandeling tegen de in werking van zand en stofdeeltjes moet ondergaan, die krasj's en vlekjes veróor- ding, dat verbaast. Geen Nederlander heeft namelijk nog een opdracht tot de bouw van een plastic woning gegeven, on danks de meer dan grote belangstelling, die de Rotterdammer in eigen tand ondu- vonden heeft. Zijn we te conservatief of te voorzichtig ingesteld om onmiddellijk in iets nieuws te kunnen geloven? Of kijken we liever de kat uit de boom tot hét praktische nu en vooral de duur zaamheid van dit revolutionaire huis be wezen zijn? Wim Pijpere, die ook a! met Belgische kapitaalschietere werkt, zegt zelf; „Het zijn de door de overheid ingestelde (Vervolg van pagina 5) de c.h. week- (en maand-)bladen gebun deld zullen worden tot bijv één groot weekblad. Tot deze conclusie is ook de perscommissie van de Unie in het ver slag over haar werkzaamheden gekomen Nadat enkele afgevaardigden hun be zwaren tegen de bestaande toestand op voorlichtingsgebied hadden geuit (één der sprekers sprak zelfs over „een de Unie onwaardige toestand") ging de ver gadering er ten slotte mee akkoord de uitslag van het onderzoek betreffende de stichting van een dagblad af te wachten. Wat de overige door de klesverenigin. gen ingediende voorstellen betreft: de daarover door het hoofdbestuur der Unie ingediende pre-adviezen werden vrijwel alle door de Algemene Vergade ring (soms na enige discussie) aanvaard. Toegezegd »verd. dat de voorstellen be treffende o.m. de organisatie van de Unie en de wijze van de kandidaatstelling onder de aandacht zullen worden ge- Ibracht van de commissie, die zich met de voorbereiding van de Statutenwijzi ging heeft belast. Even werd nog gedis cussieerd over een voorstel van de kies vereniging Harderwijk om bij de samen stelling van de kandidatenlijsten voor de Tweede-Kamerverkiezingen voortaan een of meer verkiesbare plaatsen aan leden van de Gereformeerde bond toe te wijzen. Het hoofdbestuur meende de aanvaar ding van dit voorstel te moeten ontra den. al was het het met de betrokken Bekijk het door de PERUTZ Oooh...wat een verschil! Perplex staat u van Perutz' grote gevoeligheid en prachtige gradatie Elke foto 'n meesterschot orden gestreefd meerde bond in brengen Evenn de Kamerfr. ichtte het de kies- de Kies\ hoofdbi vereniging Zaltborr bij de regering a zodanige wijziging verbinding van lijsten weer mogelijk wordt. Voorzitter Beernink vestigde er de aandacht op, dat voor een dergelijke vijziging in de Tweede Kamer geen neerderheid is te vinden, omdat de '.v.d.A en de K V P er tegen zijn. Voor hen betekent een verbinding van lijsten een nadeel. Ten slotte werd een voorstel aangeno men om de jaarlijkse betaling voor elk lid van een kiesvereniging aan het hoofd bestuur van ƒ1 tot 1,50 te verhogen. Penningmeester, dr. J. v. Bruggen (wiens financieel verslag 's morgens door de rgadenng was goedgekeurd) wees er op, dat een contributie-verhoging beslist nodig is in verband met het toenemende i de Uni Aan het begin van de middagvergade ring heeft de voorzitter van de Jhr. mr A. F De Savornin Lohmanstichting, het Tweede-Kamerlid dr. I. N. Th. Diepen horst, de uitslag bekend gemaakt van de voor c.h. jongeren uitgeschreven prijsvraag, die bestond uit' het schrijven van een beschouwing over het vrijheids begrip van de C.H.U. vergeleken met op den langen duur matterend werken. Plastic glas heeft overigens als voordeel dat het ultra-violette stralen doorlaat. Mén kan er. als dit tenminscte moet, dus mocca-bruin achter worden, wat bij gebruikmaking van gewoon ven- terglas nog nooit iemani.-is gelukt. Zodra het bedrjjf van Wim Pijpers wat op toeren is, gaat hij, met zijn buis. een wereldreis ondernemen. In een auto met een aanhangwagen er achter, waarop hy het grootste deel van de woning monteren wil. ig hjj van plan verschillende landen in Europa te bezoeken en ook naar Ame rika over te steken. De uitvinder, bouwer fabrikant en architect gelooft in plastics cn hjj meent dat dit de beste manier is om zijn project op grote «chaal aan de man te brengen. ARTS NA ZES MAANDEN WEER IN VRIJHEID Na zes maanden voorarrest is de 43- jarige arts W. M. E. C. S. uit Amster dam gisteren door de Amsterdamse rechtbank in vrijheid gesteld, hoewel de uitspraak in zijn zaak nog moet komen. De officier van justitie had zijn aan vankelijke eis van negen maanden (waar van zes voorwaardelijk) tot zes maan den met aftrek verlaagd S. werd be schuldigd van zware mishandeling. De getuigenverklaringen waren echter zo onduidelijk, dat de officier slechts ge wone mishandeling bewezen achtte. S. 'rge, i hij rel had gedronken, enkele klappen ge geven. De arts bleek geen goede naam te hebben Hij is morfinist geweest, maakt misbruik van sterke drank en was in de oorlog weinig vaderlandslievend. iniiiutLuu-EXAMENS AMERSFOORT. 3 Juni - Geslaagd opleidingscent jeugdzorg Middeloo i'oor Middeloodiplomn voor ej L Joppe te Den Haag dat van de V.V.D. Dr. Diepenhorst deel de mee, dat de heren M. Hulst en S. J. H. Scheenstra (beiden te Utrecht) de eerste en tweede prijs zullen delen, dat de heer A. Pol te Doorn de derde prijs ont vangt en dat de heren A. Beye te Den Helder, J. G. C. Kamphuise te Gouda en D. Sijtsma te Veenwouden aanmoedr»" gingsprijzen krijgen. Er waren in totaal elf inzenders; ook de bijdragen van de niet-prijswinnaars stonden op zeer be hoorlijk peil. Tijdens de morgenvergadering heeft het Tweede-Kamerlid dr J. J. R Schmal aan de vergadering de groeten jver- gebracht van de Noorse Christelijk® Volkspartij, die dezelfde beginselen is egedaan als de C.H.U. De Algemene Vergadering koos ten slotte de heren dr. ir. G. A. Kluiten- berg te Eindhoven, W. Nauta te Sneek en D. Schouten te Waalwijk in liet hoofi^ bestuur van de Unie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11