Jltcutue geihsctfe GTmminl Koningin wekt op tot vluchtelingenhulp Indonesisch leger verbiedt politieke activiteit verstrekt cijfers Minister Luns ontstellende Vlootrevue in miniatuur Speurtocht in 500 ton afval duurde vier uur Expeditie geeft het in geen geval op Afgekeurde helmen voor de B.B.? Voor „handhaving van orde en veiligheid" Opstand in Indonesië duurt nog voort WOENSDAG 3 JUNI 1959 ADVERTENTIES: 10.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 68936 Directie: F. DIBMEB Hoofdredacteur: Dr E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantimsticf) is gfjcbleucn tnyn bert ia tcgbenspocf Veertigste jaargang no. 11578 Mr. H. K. J. Beernink LANDBOUW mag niet sluitstuk zijn Zie pagina 5 Nationaal comité geïnstalleerd WIJ ALLEN WETEN, hoe Uwe Majesteit zich interesseert in het lot van de vluchtelingen. Ook buiten onze grenzen is uw hoge belangstelling voor allen, die hun vaderland hebben moeten verlaten, bekend. In het bij zonder gaan daarbij mijn gedachten uit naar de vluchtelingen zelf, die weten, dat de Koningin der Nederlanden hen niet vergeet en bij meer dan een gelegenheid heeft gepleit voor hulpverlening en verbetering van hun positie. Deze woorden, recht uit het hart, sprak op deze zonnige morgen de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, die het Nationaal comité Vluchtelingenjaar 1959-1960 installeerde. En a i deze bijeenkomst in het Vredes paleis werd een bijzonder relief verleend door de aanwezigheid van de bescherm vrouwe van dit comité, koningin Juliana, die zelf ook het woord voerde en een warm pleidooi hield voor krachtdadige hulp. De Koningin zei: De instelling van dit comité, dat iedereen bewust doet heeft, verheugt mij bovenmate. Met grote dankbaarheid denk ik terug aan de grote inspanning van ons volk op dit gebied, maar we moeten b 1 ij- v e n denken aan de stroom van vluch telingen. die niet ophoudt. Nu mag niemand meer achterblijven in de uit oefening van „elementaire gastvrij heid" voor de duizenden, die als zij naar de vrije landen vluchtten, d e teleurstelling van hun leven kregen te verwerken. We kunnen hen deze verloren zelfstandigheid en het ge voel van eigenwaaarde doen herwin nen door hen op weg te helpen. Wij allen zijn tegenover deze vluchtelin gen wonderbaarlijk bevoorrecht. Wij' mogen daarom ook nooit en nooit geten, dat wij allen tezamen moeten en kunnen leven in een vrije maat schappij, die wij moeten helpen uit bouwen tot een gezonde wereld. La ten wij onze christenplicht tegenover hen verstaan. Minister Luns zei nog: Het is egn juiste gedachte geweest, om een grootscheeps" internationale campagne te voeren gedu rende een vastgestelde periode van een jaar. waarin nog eens onze internationale solidariteit met de minst fortuinlijken dezer wereld tot uitdrukking kan komen De regering heeft dan ook van harte me degewerkt aan het besluit van de Verenig de Naties dit Wereldvluchtelingenjaar in te stellen. Zij wist zich daarbij verzekerd van de sympathie, die in alle geledingei van ons volk voor vluchtelingen wordt gs koesterd. Een diepe stilte viel, toen de zi droeve feitelijke gegevens werden bekend gemaakt. Er bevinden zich nog 40.000 vluchtelin gen in kampen in Europa. Verder zijn ei ongeveer 110.000 vluchtelingen buiten kampen in Europa in vaak nog behoef tiger omstandigheden. Onder deze Euro pese vluchtelingen vindt men Balten, Let ten. Esten en tallozen uit midden- en oost- Europa. Op het vasteland van China be vinden zich nog enkele duizenden vluch telingen van Europese origine, m deels oude mensen, die in 1917 uit Rusland zijn gevlucht. In het Midden-Oosten leven ruim 900.000 Palestijnse vluchtelingen primitieve omstandigheden. Een meer cente categorie vormen de circa 180 000 Algerijnse vluchtelingen in Marokko Tunesië, voornamelijk deren. En tenslotte zijn er ongeveer een miljoen Chinezen gevlucht van het vaste China en thans opgenomen in Hongkong. Minister Luns besloot: De beperktheid an ons grondgebied, de bevolkingsdichl hcid en de toelating in het recente ver leden van duizenden vluchtelingen en re patrianten stellen de regering voor de noodzaak de Nederlandse bijdrage te be perken tot een geldelijke. Het is echter de hoop van de regering, dat door een goed oorbereide actie in Nederland de be staande offervaardigheid van ons volk optimaal resultaat mag leiden, op dat wij door het beschikbaar stellen van fondsen anderen in staat kunnen stel len de vluchtelingen te helpen. De rege ring meent, dat de oprichting van een Nederlands comité het geëigende middel is dit te bereiken. Het comité is samengesteld genwoordigers van alle belangrijke gees telijke en maatschappelijke groeperingen het Nederlandse volk. t bestuur, zoals het dan vanmorgen 1 geïnstalleerd bestaat uit: jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. oud-com- aris der Koningin en voorzitter de Nationale raad voor maatschappelijk voorzitter: dr. C. L. Patijn, voor- r van de Ned. federatie voor vluchte lingenhulp, eerste vice-voorzitterprof. dr. L. J. C. Beaufort, O.F.M., lid van de Eerste Kamer, tweede vice-voorzitterW. L. Viersma, directeur van de Amsterdam- stichting voor maatschappelijk werk, •etaris.en mr. J. H. B. Kernkamp, oud bankdirecteur te Laren, penningmeester. Als gold het een vlootrevue, zoveel schepen lagen gistermiddag voor de Sche- veningse kust. Deze belangstelling betrof de sleepboot Scheveningen, die omstreeks twee uur met een bak, een goede twee honderd meter ten noorden van de haven, op het strand was gelopen, doordat een tros in de schroef was geraakt. De bak kwam in de loop van de middag vlot maar de sleepboot moest wachten tot middernacht. Met hoogwater slaagde de Bruinvisch er in de sleepboot die 's avonds geheel droog was komen te staan, los te trekken. Het schip liep geen schade op. Overigens was de Scheveningen niet de enige die op het strand kwam te zitten Omstreeks negen uur gisteravond raak*e eveneens een motorvletje vast, doordat het te dicht bij de pechvogel was geko men. Even later kon het op eigen krac'ni echter weer vrij komen. Radiumnaald in vuilnisberg Vier uur lang hebben deskundigen j de afvalschuiten aan een nauwkeurig op het terrein van de Amsterdamse onderzoek waren onderworpen, vuilverbranding gezocht naar eenl Het „zoeken naar de speld in een hooi- radiumnaald .Het instrumentje een berg" werd ten slotte met een goed goudkleurig buisje van 5 cm bij 1% mm gevuld met radiumpoeder werd gevonden, nadat niet minder dan 500 ton Amsterdams vuil met Geiger- Muller-tellers was afgetast en ook de as van het reeds verbrande afval en resultaat beloond, bakken een vage uitstraling werd ge constateerd. De radiumnaald was dezer dagen zoek geraakt bij het Nederlandse Kanker In stituut in Amsterdam. Eerst bij het op bergen van de naalden in serie werd het ontbreken van één geconstateerd. Aangenomen dat de naald was blijven steken rubberslang, die ook bij het onderzoek as gebruikt. Het grootscheepse onderzoek, dat oh- middellijk werd ingesteld, heeft aange toond dat Nederland voor dergelijke ge- n over een snel en doeltreffend op sporingsapparaat beschikt. Verwacht mag worden dat het cojftrqlesysteem nog verder zal worden toegespitst. Aan het opsporingswerk werd deelge- >men door deskundigen van de farma ceutische inspectie vair-de volksgezond- heidT het Nederlandse Kanker Instituut het Rijksinstituut voor volksgezond heid. Werkloosheid in mei weer sterk teruggelopen In mei is de werkloosheid weer sterk teruggelopen. De geregistreerde arbeids reserve, die eind april nog 72.600 mannen omvatte, was per eind mei teruggelopen tot 53.800, van wie er 14.200 (14.200) sociale werkvoorzieningsobjecten wa geplaatst en 12.100 (18.400) op aanvullen. 't werken. Er waren dus 41.700 54.200) lannen zonder werk. De vraag naar erkkrachten steeg van 26.800 tot 31.900 lannen en van 28.100 tot In Zuid-Holland omvatte de geregistreer de arbeidsreserve per eind mei 8640 (11.700) man, van wie er 150 (770) op aanvullende werken werkzaam waren. Desnoods met beperkingen, maar... (Van een onzer redacteuren) DE EXPEDITIE naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw-Guinea heeft anderhalf tot twee ton volstrekt nodig om haar doelstellingen te verwezenlijken. Krijgt men dit geld niet, dan zal beperking onvermijdelijk zijn, maar in geen geval zal de expeditie worden opgegeven. Zij gaat dus voort. Er is ook geen sprake van, dat de contractuele verplichtingen niet gedekt zouden zijn. Hiervoor is voldoende geld opzij gelegd. De vraag is dus alleen of de daarna overschietende middelen voldoende zul len zjjn het werk op dezelfde voet on danks alle tegenslagen voort te zetten tot het slechte seizoen begint, aldus verne men w(j van prof. dr. F. A. van Baren, bestuurslid van de stichting Expeditie Nieuw-Guinea. op het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam. Vrijdagmorgen tussen 11 en half twee hoopt prof. Van Baren een telefoonge sprek te hebben met de Leider der ex peditie, dr, L. D. Brongexsma, die voor d'it doel ai oh van zuidelijk Nieuw-Guinea naar Holilandia zal begeven. Het is name lijk nodig aioh door een mondeling ver keer op de hoogte te stellen van de ge hele stand van zaken, daar het zeei moeilijk is een volledig beeld te krijgen door uitwisseling van telegrammen. Van dit gesprek zal veel afhangen, mei ijk hoe men de expeditie zal v< zetten, of- er beperking nodiig is verschillende taken, hoe en met welke offers de opvoerregeding zal worden ge troffen, vooral daar beperking van kos ten ook vertraging betekent Wij kunnen er nog aan toevoegen, dat het voor Nieuw-Guinea mets nieuv dat de tegenslagen alle tegelijk komen en de verwachtingen en berekeningen overtreffen. De organisatoren van de ex peditie hebben van het begin af aan moé ten worstelen met een zeer beperkt be drag aan middelen en het gevolg is ge weest, dat de tegenslagen meer stellen, dan men met de post voor oorziene uitgaven dekken kan. Zoals wij reeds schreven, was men noodzaakt helikopters te gebruiken, die ondanks hun goede kwaliteiten te licht n voor verwerking van het zware aer Daarbij kwam de niet verwach- ïkte van 't vliegend personeel, de pech met de Twin Pioneers, het buitengewoon ongunstige weer. in het zogenaamd gun stige jaargetij. Het vervoer is de achilles pees van de gehate expeditie en d'e zenuw diie de achillespees moet doen werken het geld. Wat er nodig is om de peditie tot een goed einde te brengen, is dus geld. Het komt dus hierop ten slotte neer of Nederland schriel zal zijn en ter wille van enkele tonnen een expeditie letter lijk „in het water zal laten vallen", hoe wel deze internationaal de grootste aan dacht heeft, hetgeen zijn terugslag zal hebben voor geheel ons werk in Neder lands Nieuw-Guinea. Het gaal hier om een bedrag, dat nodig- is om een stadsbusdienst een kilometer ver door te trekken. Om vijf maal hel bedrag dat nodig is om liet hek bij het Kleine Loo aan het Bezuidenhout in Den Haag te ver plaatsen, enige malen het bedrag dat nodig is om een paar molens te res taureren. Het gaat echter ook om de toekomst van Nieuw-Guinea. Een eigen sleutel is het ideaal van deze vrouwen. Met nog hon derden andere vluchtelingen wachten zij, in het Oostenrijkse kamp Goldshöfe, een der hon- derdveertig kampen, die Europa nog telt. Eenmaal hopen zij ge holpen te worden en om die hoop niet vergeefs te doen zijn is onder meer in Nederland een comité Vluchtelingenjaar 1959- 60 geïn stalleerd. Nicaragua vraagt assistentie De raad van de Organisatie van Ameri kaanse staten heeft vandaag op verzoek van Nicaragua een speciale bijeenkomst gehouden om de toestand in dat land te bespreken. Nicaragua heeft aan de raad de kwestie van de „inval" in zijn gebied voorgelegd en een beroep gedaan op het interamerfkaanse verdrag voor weder zijdse bijstand- Zoals bekend zijn groepen opstandelin gen tegen het bewind van president So- moza in Nicaragua geland. De President verklaarde gisteren dat deze binnen 24 uur zouden zijn vernietigd. Volgens de leider van de opstandelin gen, dir. Laoayo Far fan, die in Co®ta Rica verblijft, nemen thans meer dan 400 man actief aan de opstand in Nicara gua deel. Farfan noemt zich de opper bevelhebber van de revolutie. (Adv.) N.V. Levensverzekering Mij. UBO Levens-, Studie- en Uitzet-, Ljjfrente- Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Gracht 8—10 Utrecht Op te (Va parlementsredactie) In de vaste Tweede-Kamercommissie voor -de Bescherming Burgerbevolking is ernstig bezwaar gemaakt tegen het feit, dat de regering ruim 30.000 oud-Indië- strijders heeft gerecruteerd voor de nood- wachtplicht, terwijl de categorie van bui tengewoon dienstplichtigen geheel buiten beschouwing is gelaten. Enige leden van de commissie dringen er (in het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot voort during van de toepassing van enige arti kelen van de wet op de nood wachten) krachtig bij de regering op aan. de bui tengewoon dienstplichtigen spoedig bij de B.B. in te schakelen en wel ter vervanging van hen, „die het land ver van huis en haard op zo uitnemende wijze hebben „ge diend" „Is de regering bereid", zo wordt gevraagd, „stappen in deze richting te ondernemen?" In het verslag wordt verder geïnfor meerd naar de juistheid van de berichten, dat de bij het leger afgekeurde helmen voor de noodwachten gebruikt zullen wor den, Verder wordt gevraagd of de rege ring kan meedelen wat de kosten zouden zijn van het aanleggen van voldoende schuilgelegenheid voor onze gehele be volking in geval van een atoomoorlog. Chroesjtsjef, de Russische op 22 juli ter gelegenheid van de vijf tiende verjaardag der Poolse volksrepu bliek een bezoek aan Polen brengen. Montgomery zal op 18 september, de Eindhovense bevrijdingsdag, een bezoek aan Eindhoven brengen. Na verwerping van „geleide democratier' voet Een 21-jarige recruut van de Westduitse Bundeswehr zijn naam is niet bekend heeft voor lopig een gemakkelijk leventje in dienst. Hij heeft namelijk zulke grote voeten maat 51 dat in het gehele leger geen passend paar schoenen voor hem is te vinden en op burgerschocnen dat begrijpt u kan hij hoogstens wat in de kazerne rondhangen. Het centraal kledingmagazijn van de Bundes wehr heeft opdracht gekregen een speciaal paar kistjes of liever kisten voor hem te laten maken. een drukke verkeersweg in de Amerikaanse staat Pennsylvania is een tankwagen, geladen met propaangas, in botsing gekomen met een tractor. Het gas explodeerde: elf mensen verloren het leven. Sommige slachtoffers werden hon derden meters weggeslingerd door de geweldige druk die bij de ontploffing A LLE POLITIEKE WERKZAAMHEID in Indonesië is met ingang van -iA- heden zes uur in de morgen verboden bij besluit van de chef-staf van het Indonesische leger, luitenant-generaal Nasution. Deze maatregel be treft alle openbare of particuliere bezigheid van mensen of groepen, die politieke meningen of doelstellingen hebben, welke rechtstreeks of zijde lings invloed hebben op de koers van de staat, zoals o.a. alle bijeenkom sten, vergaderingen, betogingen, optochten, drukken of verspreiden van artikelen en aanplakbiljetten. Overtreding van het verbod kan gestraft worden met een zware boete of een gevangenisstraf van twaalf maanden. In een toelichting op het besluit verklaart Nasution, dat zo lang de grondwettelijke besprekingen in de grondwetgevende vergadering gaan de zijn, politieke bezigheden wellicht ongewenste gevolgen kunnen hebben voor de handhaving van orde en vei ligheid. Vreesaanj aging en dreige menten moeten voorkomen worden. Meningsverschillen tussen poli tieke organisaties, zo gaat de toelich ting verder, wekken „fanatisme op en dit zou een conflict kunnen ver oorzaken. Dit besluit ds gevolgd op de derde v-< werping van Sukarno's plan om terug keren tot de revolutionaire grondwet v 1945 door de grondwetgevende vergade- Sukarno terug Het is niet onmogelijk, dat president Sukarno, die op het ogenblik een bezoek aan Los Angcles brengt, z(jn wereldreis zal afbreken om de crisis in z(jn land bezweren. Zoals bekend, wil de president door middel van de oude revolution: grondwet een „geleide democratie" Indonesië invoeren. De invoering deze democratie komt hierop neer. dat het met de macht van de politieke partyen zo goed als gedaan is. Inmiddels heeft premier Djoeanda Bandoerug een vurig pleidooi gevoerd v Sukarno's geleide demooratie. Het systeem van coalitie-kabinetten voldoet niet n zei hij. Dat moet afgeschaft worden. De politieke partijen blijven maar met elkaai bekvechten over binnenlandse problemen en er wordit niets bereikt. Ondanks berichten van Djakarta De Indonesische opstandelingen melden opnieuw gevechten in hun mei-bulletin. In Oost-Sumatra braken hevige gevechten uit b(j Boekit Koeboe benoorden de baal van Bilik met regeringstroepen van de Sriwidjaja-divisie. Boekit Koeboc is een der bolwerken van de opstandelingen. In Tapanoeli heeft de minister van verdediging der opstandelingen de pro motie bijgewoond van 17 officieren en tevens reikte hij een vaandel uit aan het Operatie Sabang-Merauke-regi- ment. Duizenden sloegen de plechtigheid en de parade gade. In Midden-Sumatra plant de opstandelingenregering koffie, klappers en rubber aan en opent land- bouwcursussen. Voorts opent zij scho- Opstandelingen hebben Batoe Sang- kar aangevallen en de regeringstroepen in het centrum teruggedreven. In Noord-Celebes zijn de opstande lingen Tomohon binnengedrongen en de regeringstroepen teruggedreven in een weeshuis, dat onder vuur werd ge nomen met zware mortieren. De rege ringstroepen hadden 16 doden en 56 g< wonden. De chef-staf van het Indonc sische leger heeft een inspectiereis naa Noord-Celebes gemaakt. Dit kon niet per vliegtuig, omdat de velden door de opstandelingen bezet zijn. Hij maakte de reis per schip, waarbij hij nu en dan onder r.ware bewaking enkele brug- gehoofdAi der regeringstroepen be zocht, aldus het bulletin. Djuanda zeide, dat daarom beslo ten is af te stappen van het stelsel van liberalisme en dit te vervangen door „een geleid bestuur", het enige dat in staat is de vele moeilijkheden op te lossen. Nasution heeft de legeronderdelen bevel gegeven op hun standplaatsen te blijven Singapore krijgt zelfbestuur Singapore heeft gisteren zelfbestuur ge kregen binnen het Britse Gemenebest. De Britse gouverneur van het gebied heeft gisteren opdracht gegeven acht leden van de linkse volksactie (P.A.P.) vrij te laten, waarna hij formeel de nieuwe zclfbestu- rende staat Singapore uitriep. De P.A.P. heeft zaterdag bij de verkie zingen een grote overwinning behaald. Zij eiste de vrijlating van een aantal ge arresteerde leiders, alvorens bereid te zijn een regering te vormen. De nieuwe grondwet waarin het zelf bestuur van de nieuwe staat wordt ge regeld. zou vandaag van kracht worden. De nieuwe regering onder leiding va gematigde P.A.P.-vooraitter Lie Kwan Joe zal formeel vrijdag in functie treden. Lichamelijke opvoeding. De 5.000 leraren lichamelijke opvoeding van Frankrijk hebben gisteren een proteststaking een uur gehouden. Hun voornaamste grief is, dat de Franse scholen op sportgebied zeer onvoldoende zijn uitgerust. Vijftig procent van de lagere scholen beschikt niet over een terrein -om te voetballen, krachtig op te treden tegen elke groe pering, die zou brachten wanordelijkheden verwekken. Bevelhebbers van militaire afdelingen zijn te Djakarta bijeen voor overleg met Nasution. o.a. die van Mid den- en Oost-Ja va, waar de communis tische partij sterk vertegenwoordigd is. Te Djakarta is het heden rustig. Nasution heeft verklaard dat het verbod slechts tijdelijk is en niet ten doel heeft de politieke partijen te ontbinden. Hatta op reis Het Indonesisch centraal coöperatief verbond maakt bekend, dat de voormalige vice-president van Indonesië, Hatta, maandag vertrekt voor een bezoek aan Noorwegen, Zweden, Denemarken en en kele andere Westeuropese landen. Hij wordt beschouwd als de vader van de coöperatieve beweging in Indonesië. Latijn blijft voor Oxford verplicht De professoren van de universiteit van Oxford hebben gisteravond met 301 tegen 282 stemmen besloten de fundamentele kennis van het Latijn als eis voor het toelatingsexamen te handhaven. Een maand geleden was aanvankelijk besloten het Latijn af te schaffen. Dit besluit is dus thans herroepen. NOODTOESTAND IN SOEDAN In Soedan is gisteravond de noodtoe stand afgekondigd om de voorbereidingen voor een nieuwe staatsgreep, die in de loop van de zomer door officieren zou worden uitgevoerd, de kop in te druk- Het afkondigen van de noodtoestand volgde op de arrestaties van twee minis ters. beiden generaals In totaal bevin den zich nu achttien officieren in arrest. Zij zuilen de volgende week worden be- reoht wegens rebellie en samenzwering tegen het regime. Zonnig Droog, zonnig en warm weer inet zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stookholn Oslo Kopenh 13 10 19 13 14 13 21 12 22 11 18 12 21 13 20 12 22 13 25 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1