llieume geihsctfe GTourant n tien jaar tijds 140.000 martelaren gedood Onmenselijke kwellingen en massamoorden Westelijk plan als basis van gesprek verworpen Do Har in voer vrijgemaakt Fokker sluit fabriek in Rio de Janeiro Marine bracht 7 Duitse vissersschepen op Droogste en zonnigste meimaand sedert 1922 HAANDAG 1 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstrat Directie. Redactie. Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 5893Ó Veertigste jaargang F- DIEMEB CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwasticfi is gbe&Ieuen uïyn bert ia teyb^nspoef Dr. E. DIEMEB FESTIVAL TE PRAAG POOLSE Zie pagina 5 hi Rood-China en Noord-Korea Boter vier cent per lialf pond duurder (Van een medewerker) i De boter werd vorige week 16 cent per kg duurder. Tot 1 mei van dit jaar bleef Se produktie ongeveer 25 pet. ten achter bij vorig jaar. De consumptie echter steeg jnet ca. 20 pet. Voorraden van enige im portantie zijn vrijwel niet aanwezig. In Be koelhuizen was medio mei ruim 1900 ton ingeslagen tegen ruim 16.400 ton me dio mei van het voorgaand jaar. Daarbij komt dat een groot deel van de ingesla gen voorraden betrekking heeft op han delsvoorraden. Of het bij deze prijsstijging blijft, valt uiteraard moeilijk te voorspellen. Een en Cnder is in sterke mate afhankelijk van e verdere ontwikkeling van de zuivel- markt ten aanzien waarvan men niet pes simistisch is gestemd. De notering van Leeuwarden van vrij- Sag lag voor alle soorten (fabrieks-)kaas cent per kg hoger dan de voorgaande week. De uitvoer naar West-Duitsland is bevredigend; meer wat omvang betreft dan prijs. België blijft een matig koper. De kaasproduktie stijgt langzaam. In de week van 1016 mei leverden vee houders bijna 15.4 miljoen kg melk aan fabrieken af. Dat is 3% pet. meer dan in de voorgaande week en 3 pet. meer dan in de overeenkomstige week van 1958. De Chinese predikant Tsin Tsai- Lioe vertelde, dat vele christenen in Rood-China aan de zogenaamde „wa- terkwellijig" worden onderworpen. Deze kwelling houdt in, dat men de lichamen van de martelaren met be hulp van" trechters vol water pompt en de beulen dan op de buik van hun slachtoffer gaan dansen. Ook in Noord-Korea gaan de communisten satanisch te werk. De Zuidkoreaanse kerkelijke leider Kioeng Rai Kim beschreef hoe Tijdelijke regeling Berlijnse kwestie? RUSLAND heeft zaterdag in Ge neve niet alleen het westelijk plan voor Berlijn van de hand ge- tvezen, maar het zelfs als basis voor jen verder gesprek verworpen. Viettemin hebben de Russen zater- lagavond officieel meegedeeld, dat le geheime besprekingen tussen de zier ministers in een gunstige sfeer lijn gehouden en dat er vorderingen lijn gemaakt. Vandaag zijn de ge heime besprekingen tussen de Grote yier voortgezet. Inmiddels weet A.P. uit goed inge lichte bron te melden, dat de vier mi nisters in het vliegtuig van Washington naar Genève over de datum van de eer ste topconferentie hebben gesproken. Het Westen zou eind juni hebben voor gesteld. In Washington houdt men ernstig re kening met de mogelijkheid, dat top- i conferenties een steeds terugkerend t verschijnsel zullen worden in het inter- t nationale politieke leven. De conferen- ties zouden eens per jaar gehouden worden. President Eisenhower heeft nog ens verklaard, dat hij zeker aan een opgesprek zal deelnemen als ernstige 1 neningsv er schillen tussen Oost en r Vest besproken moeten worden. De Sukarno's plan voorlopig nog verworpen Sukarno's voorstel om terug te keren >t de grondwet van de republiek Indo- esia van 1945 heeft in de grondwet- evende vergadering te Bandoeng za- irdag de meerderheid van twee derden Dg niet kunnen halen. Er werden 269 emmen voor en 199 tegen uitgebracht, eden zou er een nieuwe stemming wor- en gehouden en als dan nog niet de ereiste meerderheid verkregen wordt, il er dinsdag een laatste en definitieve lemming zijn. Tegen stemden de Mas- temi en andere Mohammedaanse par- ien. Deze grondwet gaf Sukarno uitgebreide ïlmachten zodat hij zou kunnen rege- in ondanks de oppositie. tinder doden bij treinramp Indonesische spoorwegambtenaren heb- ïn volgens Reuter te Djakarta mede- sdeeld, dat voorzover bekend bij het ©inongeluk in West-Java 91 mensen het ven hebben verloren. 4tjeh krijgt grote vrijheid De Indonesische regering heeft de pro- .ncie Atjeh gemaakt tot een speciaal Istrict met grote autonomie, aldus heeft lee-premier Hardi zaterdag te Djakarta icdegedeeld. Hij zeide voorts, dat een roep leiders van de Daroel-Islam, die 1953 in opstand waren gekomen, ihriftelijk trouw heeft betuigd aan arta. T^E CHRISTENEN in Rood-China en Noord-Korea wor- den op beestachtige wijze vervolgd. De regeringen van deze communistische landen zetten alles op alles om het christendom uit te roeien. Voor een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zijn vandaag de vreselijkste feiten over de martelingen van en de massa moord op de Aziatische christenen onthuld. VIJF Aziatische kerkelijke leiders hebben de leden van de Amerikaanse parlementscommissie tot het tegengaan van on-Amerikaanse hande lingen over de christenvervolging van deze tijd ingelicht. Zo deelde de Chinese predikant W. S. Chang, volgens A.F.P., mee dat de communistisch Chinese regering sinds 1949 ongeveer 140.000 christenen ter dood heeft laten brengen. Verder is in de Chinese volksrepubliek voor een waarde van ongeveer honderd miljoen gulden aan kerkelijke goederen in beslag genomen. men in dit land de christenen op verschillende wijzen foltert. Zo werd de evangeliste. Kim Keum Soen. uit elkaar gerukt door twee paarden, waartussen zij was vast gebonden. Deze marteling passen ook de Chi nese communisten toe. In korte tijd werden de 180 leden van één Chinese christelijke familie na de ergste martelingen ter dood ge bracht. Een van de slachtoffers wa een vrouw die door paarden uiteen werd gescheurd. Een lid van de familie wist aan de slachting te ontkomen. Zij vluchtte en is thans veilig op Formosa. Nederland heeft zaterdag bekend gemaakt, dat nagenoeg alle beper kingen op invoeren uit dollarlanden afgeschaft zijn. De Nederlandse ver tegenwoordiger bij de algemene overeenkomst voor tarieven en han del (Gatt), de heer W. P. H. van Oorschot, heeft namelijk verklaard, dat de beperkingen op grond van artikel 12 en 13 der overeenkomst verdwijnen. Deze artikelen staan handhaving van de beperkingen in overleg met de andere leden der overeenkomst toe op grond van moeilijkheden met de betalingsbalans. Enkele ondergeschikte beperkingen blij- en nog van kracht. De Gatt gaf West-Duitsland nog drie jaren uitstel inzake het oude geschil over invoerbeperkingen voor levensmid delen en industriële produkten op grond •tikel 12 en 13. president noemde evenwel weer als voorwaarde, dat het vooroverleg in Genève in ieder geval enig resultaat moet opleveren. Nieuw plan Nadat Gromyko zaterdag tijdens het ge heime gesprek geweigerd had verder over het westelijke plan te praten, kwam hij w Russisch plan voor West- Berlijn voor de dag. Hij stelde een per manente commissie van toezicht op de rijstad West-Berlijn voor. Deze commis- ie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Grote Vier en Oost-Duitsland (dus niet West-Duitsland), zou geregeld rapport moeten uitbrengen aan de betrokken re geringen en de Verenigde Naties. Ook zou de Russische minister van buitenland se zaken tijdens het geheime gesprek nog een tijdelijke regeling van de Berlijnse kwestie hebben voorgesteld. Balkan De Russische premier. Chroesjtsjef, die al een paar dagen in Albanië is, heeft daar gesproken over de mogelijkheid van de Balkan een atoomvrije zone te maken, zo wordt uit Tirana vernomen. Het is niet onmogelijk, dat een dezer dagen in de Albanese hoofdstad een conferentie van communistische leiders aan dit vraagstuk zal worden gewijd. Ook zou het Duitse vraagstuk op deze conferentie worden be sproken. Zeker is in ieder geval, dat Chroesjtsjef nog een paar dagen in Al banië blijft. In een rede. die de Russische premier in Tirana hield, zei hij, dat de westelijke landen de kern van het Berlijnse vraag stuk nog steeds niet hebben begrepen. Uitvoerig waarschuwde Chroesjtsjef Frankrijk voor het herlevend Duitse mi litarisme. Frankrijk wil door middel van de N.A.V.O West-Duitsland controleren Maar op den duur, meende Chroesjtsjef. zal West-Duitsland Frankrijk controleren De Zuidslavische president Tito, heeft zaterdag gezegd diep beledigd te zijn wanneer zijn land niet wordt uitgenodigd deel te nemen aan de internationale besprekingen. Tito wees met nadruk op de rol die Zuid- Slavië heeft gespeeld in de grote be- vrijdingsstrijd tegen Duitsland en op de strijd, die Zuid-Slavië nu voert voor vrede en vreedzame king tussen de volkeren. Moeilijkheden met Braziliaanse regering over lesvliegtuigen DE KON. NED. Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam heeft zaterdag haar fabriek op Galeao Airport bij Rio de Janeiro gesloten. De tech nisch directeur van Fokker Industria Aeronautico te Rio, prof. ir. E. van Emden, heeft dit aan de directie gemeld en tevens een soort van surséance van betaling gevraagd. Ruim 700 man personeel, onder wie enkele Neder landers, komen zonder werk. Exploitatie zou niet langer mogelijk zijn omdat het Braziliaanse ministerie van luchtvaart de verplichting tot be taling van honderd miljoen (herleningskoersen ongeveer 20 mil joen, vrije marktkoers 5 miljoen) niet De moeilijkheden tussen Fokker-Rio de Braziliaanse autoriteiten dagtekenen maart en betreffen voornamelijk de betaling en de uitvoering van jaar geleden getekende contract tot bouw an 200 lesvliegtuigen v ,-r>r de Brazil! s luchtmacht. Fokker had reeds bijna honderd toestellen afgeleverd en was op de afleveringstijd vooruit, doch dit werd door de luchtmacht betwist. De heer H. During, financieel direc teur te Amsterdam, kon nog niet beves tigen of dit een definitieve sluiting zou zijn, daar dit afhangt van de besprekin gen met de autorite ten. De mogelijk heid bestaat, dat hij zich naar Rio zal begeven om met prof. Van Emden te spreken. De commerciële directeur, de heer F. J. L. Diepen, bevindt zich in India op -n zakenreis Bestelling veranderd Volgens Ass. Press beweert de Bra ziliaanse luchtmacht, dat Fokker in 1953 heeft toegezegd honderd in Bra zilië gemonteerde lesvliegtuigen te leveren. Hij zou er slechts 50 hebben geleverd, hoewel voor honderd w« betaald. Fokker deelt daarentegen i Rio aan A.P. mede, dat Brazilië g eist had, dat de tweede serie va vijftig vliegtuigen uit les-straaljage- zou bestaan. Dit zou echter duurder uitkomen dan de levering van d spronkelijk bestelde vliegtuigen, TE DICHT BIJ DE KUST GEVIST Na waarborgsom naar huis terug Hr. Ms. mijnenveger Meppel heeft zaterdagmiddag zeven visserssche pen, afkomstig uit de Duitse Oost zeeplaats Heiligenhafen, gedwongen ligplaats te nemen in Den Helder. De vissers worden ervan beschul digd in de Nederlandse territoriale wateren te hebben gevist. De vissers hadden toestemming hun grote vangsten zandspiering in Den Helder te lossen. Zij hebben van deze gelegen heid, die hen in staat stelde sneller de visgronden terug te keren, gebruik ge maakt ook de Nederlandse wateren „af te grazen Na het ingrijpen van de com mandant van de Meppel werd proces verbaal opgemaakt. Na het betalen van een waarborgsom f 300 per schip) mogen de Duitsers hun netten weer overboord zetten. Voor het vistuig, dat volgens de wet in beslag dient te worden genomen, moet per schip een som van f 500 worden gestort. Bovendien zal de opbrengst van de in beslag genomen vis gestort worden bij de Helderse commissaris van politie, tevens waterschout, die de leiding van het onderzoek heeft. De vissers worden gead viseerd door de Duitse consul in Amster dam. die gisteren naar Den Helder is ge- De waarborgsommen zullen in minde ring worden gebracht op de eventueel op te leggen boeten. Doden op de weg In Epe is zaterdagmiddag de 53-ja- rige bromfietser A. Bosch uit Vaassen verongelukt. Komende uit de richting Nunspeet wilde hij oversteken, waarbij hij een vrachtauto blijkbaar te laat heeft opgemerkt, zodat hij geen voorrang Met zware inwendige kwetsuren werd hjj naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebraoht, waar hij kort na aankoms is overleden. Zaterdagavond om kwart over vij is de 42-jarige kelner G. B. uit Amster dam, die op de N.Z. Voorburgwal fiet ste, aangereden door een autobus van het gemeentelijk vervoerbedrijf. De man cverleed ter plaatse. Vanmorgen om vijf uur werd de 62- jarige landbouwer D. C. van Kekem bij het onverhoeds oversteken van de rijks weg LexmondMeerkerk door een achteropkomende vrachtauto met hangwagen gegrepen. Hij was op slag voor was betaald, en nu beschuldigt de Braziliaanse luchtmacht Fokke< van contractbreuk. Buitenlands gestook De moeilijkheden schijnen na de dood an president Vargas te zijn begonnen. Concurrerende vliegtuigfabrieken, voor namelijk uit de Verenigde Staten, slaag- len er toen in grote invloed in regerings kringen te krijgen en de naam van Fok ker te ondermijnen. Dit is dan ook de laamste reden geweest dat de on derhandelingen, welke over de bouw van straallesvliegtuig S-14 werden ge voerd, nog steeds niet tot resultaten kon den leiden. Het Fokkerbedrijf te Rio de Janeiro heeft tot op heden ruim honderd lesvliegtuigen van het type S-ll afgele- en was met de aflevering van een bestelling van vijftig S-12 lesvliegtuigen neuswiel bezig. De toestellen waren namelijk voor de Braziliaanse lucht macht besteld, doch Fokker trachtte zich ook op andere markten in Zuid-Amerika Het Nederlandse kapitaal, dat nog geen miljoen gulden groot was, had van de zijde van de Braziliaanse regering aan vulling gekregen. Het bedrijf werkte onder garanties van de staat en leek tot grote opbloei voorbestemd. Boudeivijn houdt persconferentie Koning Boudewijn van België zal mor gen voor het eerst in België een pers conferentie houden. De Koning keert, zoals gemeld, vanavond terug van zijn door de Verenigde Staten. In Vatikaanstad heeft paus Joannes rijdag prinses Paola Ruffo di Calabria tezamen met haar moeder in audiëntie ontvangen. De Prinses die op 1 juli in het huwelijk zal treden met prins Al- bert van België, wenste na afloop geen verklaring over het gesprek met de Paus af te leggen. Heel Hardinxveld-Giessendam was zaterdagmiddag uitge stroomd om de tewaterlating van de Koningin Wilhelmina door onze Landsvrouwe bij te wonen. Er waren ook honder den genodigden uit binnen- en buitenland, die de stapelloop van het nieuwe passagiersschip van de Stoomvaart Maatschappij Nederland zagen verrichten en daartoe op de speciaal gebouw de tribunes van de werf „De Merwede" hadden plaatsgeno men. Op de bovenste foto ziet men de champagne wijd tegen de hoge boeg opspatten, nadat koningin Juliana de rijk versier de fles met een krachtige zwaai naar voren had gegooid. Op de tweede foto hakt onze Vorstin de verbindingsdraad naar de klink door, waardoor de laatste beletselen werden weggenomen en het casco vlot de Merwede Senaatsverkiezing in Algerije Meer dan zesduizend zogenaamde „grote kiesmannen" hebben gisteren de 32 Alge rijnse vertegenwoordigers in de Franse Senaat gekozen, o.w. 22 moslims. De ultra-rechtse groepen hebben bij deze ver kiezing weinig kans gekregen, zodat Alge rije in de nieuwe Senaat vrij gematigde vertegenwoordigers zal hebben. Staat van beleg in Paraguay door hogere bustarieven O "17ERHOGING der autobus-tarie ven, die inmiddels weer onge daan is gemaakt, heeft in de Zuid- Amerikaanse staat Paraguay geleid tot ernstige ongeregeldheden. Vrijdag en in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben politie en studenten in Asuncion slag geleverd. President Alfredo Stroessner heeft zaterdag het parlement ontbonden en voor de duur van zestig Geen strafport Niets had tante Schuurmans vergeten: het adres stond er duidelijk op en de postzegel was zorgvuldig geplakt. Vol vertrouwen postte zij derhalve de fraaie prentbriefkaart, die haar familie in Bols- ward van haar verblijf in Joure op de hoogte zou stellen. Dat gebeurde in 1914. Nu 45 jaar later weet de familie Schuurmans, nabestaanden van de ge adresseerde, dat de inmiddels overleden tante in Joure is geweest. De kaart werd namelijk vorige week in Bolsward be zorgd. Enkele weken geleden moet de prentbriefkaart blijkens een der stem pels nog in Montreal (Canada) waar genomen zijn. De antiek geworden post zegel is in de jarenlange strijd gebleven. De familie Schuurmans behoeft echter geen strafport te betalen: service van de posterijen. dagen de staat van beleg afgekondigd. Zoals bekend was de staat van beleg eerst op 28 april van dit jaar opgehevt De overheidsmaatregel had overigens w nig resultaat: ook zaterdag werd we gevochten. Demonstranten vernielden e Ook in andere Zuid-Amerikaanse ste den was het allerminst rustig. De rege ring van Nicaragua kondigde ook de st; van beleg af. In Lima, de hoofdstad van Costa Rica, werden meer dan 120 personen gearri teerd. Arrestatie van Belaunde, leider v; de volks-actiepartij, was hier de oorzaak Internationale actie Hulp aan 2 miljoen vluchtelingen Vandaag is de eerste dag van het wereldvluchtelingen jaar". Een inter nationale campagne ten behoeve van de naar schatting twee miljoen vluch telingen. overal ter wereld, is begon nen. Hieraan wordt deelgenomen door 59 regeringen, tientallen vrij willigersorganisaties en honderden particulieren. Aan de vooravond van het vluchtelin- genjaar heeft het bureau van de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties een verkla ring uitgegeven waarin wordt gezegd dat thans als nooit tevoren de wereld gelegenheid wordt geboden haar goede wil te richten op het bereiken van positieve en nuttige doelen. Het vluchtelingen jaar vloeit voort uit een desbetreffende resolutie die in december 1958 werd aangenomen door de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. Voorrang zal worden gegeven aan de opheffing van de vluchtelingenkam pen in Europa, waarin thans, veertien jaar na de oorlog, nog 50.000 mensen Het moeilijkste probleem is waarschijn lijk dat van de 925.000 Palestijnse Ara bieren. Dit vraagstuk draagt een even politiek als humanitair karakter. Andere gebieden met grote vluchtelin genproblemen zijn Hongkong met 700.000 vluchtelingen uit China en Tunesië en Marokko met 170.000 Algerijnse vluchtelingen. Singapore kiest voor volksactie De linkse Volksactiepartij in de voormalige Britse kroonkolonie Sin gapore heeft bij de zaterdag ge houden verkiezingen de meerder heid (43 van de 51 zetels) in de wetgevende vergadering veroverd. De verkiezingen werden gehouden om de vorming van de eerste regering, steu nend op een onafhankelijke constitutie, mogelijk te maken. De voornaamste taak van de nieuwe wetgevende vergadering zal zijn Singapore te leiden tot fusie met de grote Maleise federatie aan de an dere zijde van de Straat van Johore. Leiders van de winnende partij heb ben verklaard, dat zij geen handlangers- diensten zullen verrichten voor de com munistische partij. Gezegd werd„In beginsel zijn wij niet van plan de zui vering, begonnen door de vorige rege ring, voort te zetten. Een regering, ge vormd door de Volksactiepartij zal ech- volkomen in staat zijn die maatrege len te nemen, die voor de veiligheid van taat en voor het behoud van de de mocratie noodzakelijk zijn." Het is nog niet zeker of de 36-jarige leider Lee Kuan Yew, die bekend staat :én der gematigden in de partij, een verzoek tot vorming van een regering zal inwilligen. De partijleiding heeft na melijk bekend gemaakt, dat vorming van een regering onaanvaardbaar is zolang gouverneur Sir William Goode geen toe stemming geeft tot vrijlating van de zeven partijleiders, die na de bloedige relletjes zijn gearresteerd. President Sukarno van Indonesië, heeft van de regeringen der landen, die hij op reis bezocht, zoveel geschenken gekregen en heeft tevens zo veel souvenirs gekocht, (acht ton bij elkaar) dat hij voor zijn ver dere reis een groter vliegtuig heeft moeten Morgén opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, morgen overdag opklaringen. Matige tot vrU krachtige wind uit westelijke richtingen. De- ze"^e temperaturen als van- daag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) Dinsdag 2 juni Zon op 4.26, onder 20.50; maan op 2.46, onder 16.42. 6 juni: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Parijs Grenoble Nice half bew regen licht bew windstil windstil windstil ~WOOR DE BILT was de afgelopen maand mei de droogste en zonnigste sedert 1922. Er werden 283 uren zonneschijn geregistreerd (normaal 211 uren), er viel 16 mm regen (57 mm). Niet alleen in De Bilt, ook in andere delen van het land was het bijzonder droog. Vooral in Noordbrabant. Gelderland, Utrecht en Zeeland was het tekort aan regen groot, hoewel plaatselijk zware buien wel eens-in korte tijd grote hoeveelheden neerslag hebben gebracht. De temperatuur was in De Bilt gemiddeld een graad Celsius boven normaal; sedert mei 1947 was mei niet meer zo warm geweest. In De Bilt werden drie zomerse dagen genoteerd, precies het normale aantal. In enkele nachten kwam echter nog nachtvorst voor, zelfs op 31 mei was dat het geval.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1